ecomonitor.cz
verze pro tisk
Happening v centru Prahy: Ať žije instantní voda
11. září 2011 06:00

PRAHA (Ekolist) - Už jste viděli v centru Prahy dvě dívky, které se koupu v prázdném bazénu? Nebojte se, nejde o duševní poruchu, ale happening, který měl ukázat na nedostatek pitné vody. Tento problém by podle organizace Česko proti chudobě měla vyřešit právě voda instantní. Humornou nadsázkou chtěla akce upozornit na to, že zatímco bohaté země vodou plýtvají, v chudých státech umírají na její nedostatek miliony lidí.
(Celý text)

Vakcína zklidní jelenům hormony, sníží se tak počet dopravních nehod
10. září 2011 05:00

DENVER/ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor) - O nutnosti regulace početnosti přemnožených hlodavců by asi nikdo zvláštní pochybnosti neměl, ale postarat se o snížení nebývalého nárůstu spárkaté zvěře v USA, a navíc přímo laboratorní cestou, to už dokáže na tváři vyvolat úsměv. Přesto k problému přemnožení jelena viržinského v příměstských částech přistoupili američtí odborníci nadmíru profesionálně. Jak píše server TerraDaily, vyvinuli vakcínu, která jelenům „zklidní hormon“.
(Celý text)

Evropa zaplavuje rozvojové země elektroodpadem
9. září 2011 05:00

PRAHA (Ekolist) - Zbavili jste se vloni svého starého počítače? Možná vás překvapí, že i dnes může žít svým "druhým životem" a někdo v Africe ho stále používá. Ale až jednou počítač doslouží, nikdo ho zřejmě nezrecykluje.
(Celý text)

Je rýže z Japonska radioaktivní? Testy dají odpověď
9. září 2011 01:21

PRAHA/TOKIO (Ecomonitor) - Zemědělci v Japonsku s obavami čekají, jestli je jejich produkce kvůli havárii jaderné elektrárny Fukušima kontaminovaná, a tedy bezcenná, píše japantimes.co.jp.
(Celý text)

Marodíte? Zkuste „přírodní“ lékárnu
8. září 2011 10:22

PRAHA (Ekolist) - Existuje spousta rostlin, po kterých při procházce přírodou bez povšimnutí šlapeme. Je mezi nimi pampeliška, jitrocel, jetel nebo třeba heřmánek. Jde ale v mnohém o pozoruhodné byliny. Nejen že mohou být krásné, ale hlavně se mohou hodit, když zrovna marodíte. Je však důležité vědět, jaké bylinky jsou na co, kde je sbírat a jak je používat.
(Celý text)

Záhada vymírajících korálů vyřešena, na vině jsou lidské výkaly
8. září 2011 01:40

KEY WEST/HODONÍN (Ecomonitor) - Patogen přítomný v lidských výkalech, vypouštěných do otevřeného moře spolu se splaškovou vodou, napadá i křehká společenstva bezobratlých organismů na korálových útesech. Velmi neobvyklý jev, kdy bakterie nebezpečná lidem, likviduje i výrazně odlišné organismy, odhalil ve své studii profesor ekologie James Porter z univerzity v Georgii, píše server MSNBC.
(Celý text)

Pozoruhodná výstava v Liberci: nezvyklé fotky krajiny i "nové divočiny"
7. září 2011 13:50

LIBEREC (Ekolist) - V liberecké Galerii U Rytíře začala 1. září výstava Oči vlčí, na níž své fotografie představují Petr Zinke a Daniela Vokounová. Jejich černobílé krajiny by obdivovatele jasných fotek z National Geographic nejspíš vyděsily, milovníci rafinovanější podívané si ale přijdou na své. Místo ostrých horizontů jsou tu pohledy do křoví s „máznutými“ větvičkami, do změti trávy nebo na lidská díla pohroužená zpět do náruče přírody. Shodou okolností přitom v Liberci probíhá ještě jedna výstava příbuzného zaměření - Zdenka Hrušková na ní prezentuje své grafiky pralesa.
(Celý text)

Ekozemědělství jako drahá kuriozita? Nikoliv, ekonomicky se vyplácí
7. září 2011 02:00

WASHINGTON (Ekolist) - Ekologické zemědělství patří jako hlavní pojem do slovníku zastánců trvale udržitelného rozvoje krajiny. Může být ale z dlouhodobého hlediska udržitelné také ekonomicky?
(Celý text)

Odklon od jaderné energie zvyšuje poptávku po dřevu
7. září 2011 01:08

PRAHA/BOGOTA (Ecomonitor) - Poptávka po dřevě určeném na výrobu energie setrvale roste. Odborníci odhadují, že tato tendence bude posílena rozhodnutími některých rozvinutých zemí upřednostňovat zdroje obnovitelné a čisté energie před jadernou, informuje server Catorce6.com.
(Celý text)

Tanzanie čistí ministerstvo od pašeráků
6. září 2011 01:39

DAR ES SALAAM/HODONÍN (Ecomonitor) - Tanzanie postavila mimo službu tři vysoce postavené úředníky ministerstva přírodních zdrojů a turismu. Konkrétně šlo o ředitele odboru pro volně žijící živočichy Obeida Mbwangwu a jeho dva kolegy. Podle zprávy agentury Reuters se tito lidé v loňském roce podíleli na pašování více jak stovky exemplářů chráněných živočichů, savců i ptáků z východoafrických národních parků a rezervací k obchodníkům na středním Východě.
(Celý text)

Skončila ražba Blanky, aktivisté ji označili za „tunel lží“
5. září 2011 16:20

PRAHA (Ekolist) - Vykopáním posledního kubíku zeminy dnes skončila ražba tunelu Blanka pod Prahou. Teď se v tunelu začnou budovat silnice a technické zázemí, aby zde v roce 2014 mohla začít jezdit první auta. Podle odpůrců stavby je komplex předražený o jedenáct miliard korun a pražské dopravě nijak nepomůže.
(Celý text)

Greenpeace vyrazili na české řeky, chtějí si posvítit na nebezpečnou chemii
5. září 2011 16:10

PRAHA (Ekolist) - V českých řekách se mohou vyskytovat endokrinní disruptory, látky, které narušují funkci hormonálního systému. V EU je sice zakázané je vyrábět a používat, ale do prostředí se dostanou ze zboží dovezeného ze zemí mimo EU. Česká pobočka Greenpeace dnes zahájila kampaň, která má zjistit, kolik těchto látek se v českých řekách nachází. Dalším krokem by měla být diskuze o endokrinních disruptorech na úrovni EU.
(Celý text)

Temná stránka solární energie: jedovaté olovo ohrozí Indii a Čínu
5. září 2011 02:00

WASHINGTON (Ekolist) - Užívání „čisté“ solární energie může mít i stinné stránky. Nová studie University of Tennessee varuje, že především v rozvojovém světě může toto odvětí v budoucnu vyprodukovat více než 2,4 milionů tun olova znečišťujícího životní prostředí.
(Celý text)

Mroži se kvůli tajícímu sněhu stěhují na pevninu
4. září 2011 04:10

WASHINGTON/HODONÍN (Ecomonitor) - Rychleji tající led v Arktidě žene tisícihlavá stáda mrožů dále na pevninu. Mnozí z nich se podle agentury Reuters stahují do oblasti, kde se má těžit ropa.
(Celý text)

Fotopasti dokumentují úbytek tropických savců v přírodě
3. září 2011 06:50

PARAMARIBO/HODONÍN (Ecomonitor) - Rozsahem a množstvím sledovaných lokalit přelomová studie zaměřená na využití fotopastí při hodnocení druhové rozmanitosti savců přináší své první výsledky. Padesát dva tisíc snímků pořízených v rezervacích a národních parcích sedmi tropických zemí Asie, Afriky i Jižní Ameriky zachycující často nejvzácnější savce naší planety, píše Mongabay.com.
(Celý text)

Nová přehrada v Krkonoších pod Harrachovem nejspíš nebude
2. září 2011 16:06

HARRACHOV (Ekolist) - Plánovaná nádrž Vilémov, která by v Krkonošském národním parku zaplavila oblast Jizerského dolu mezi obcemi Harrachov, Kořenov a Vilémov, byla vyškrtnuta ze seznamu míst, kde by v budoucnu mohly vzniknout přehrady. Informaci dnes Ekolistu potvrdily Krkonošský národní park, vedení obce Harrachov a ministerstvo zemědělství.
(Celý text)

ČIŽP o případné pokutě za kácení na Šumavě rozhodne do konce roku
2. září 2011 16:05

PRAHA (Ekolist) - Podle Hnutí Duha chce Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutovat správu národního parku Šumava za kácení u Ptačího potoka. Takové tvrzení ale Inspekce odmítá, nejdříve musí proběhnout správní řízení. V něm se právě bude dokazovat legálnost, či nelegálnost zákroku.
(Celý text)

Tequila? Skvělé biopalivo budoucnosti, říkají vědci
2. září 2011 08:00

PRAHA (Ecomonitor) - Destilací agáve lze získat nejen tequilu, ale také biopalivo. Rostlina navíc není náročná na přírodní podmínky, nepotřebuje ani ornou půdu, ani mnoho srážek, píše Guardian.
(Celý text)

Odkud srstnatí nosorožci ovládli svět? Nejspíš z Tibetu
2. září 2011 05:00

WASHINGTON (Ekolist) - Když přišly doby ledové, zvířata se musela přizpůsobit chladnějším podmínkám. Anebo to někdy bylo jinak? Nové vědecké objevy naznačují, že v případě srstnatých nosorožců nejspíš ano.
(Celý text)

Šelmy pomáhají šelmám: američtí vlci zachraňují rysy
1. září 2011 02:00

WASHINGTON (Ekolist) - Milovníci přírody se radují, populace vlků na západě USA se v posledních letech utěšeně rozrůstají. A nyní se ukazuje, že tento trend má pozitivní vliv i na různé další složky ekosystému a záchranu ohrožených druhů.
(Celý text)

Šelmy pomáhají šelmám: američtí vlci zachraňují rysy
1. září 2011 02:00

WASHINGTON (Ekolist) - Milovníci přírody se radují, populace vlků na západě USA se v posledních letech utěšeně rozrůstají. A nyní se ukazuje, že tento trend má pozitivní vliv i na různé další složky ekosystému a záchranu ohrožených druhů.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1638 | 1639 | 1640 | 1641 | 1642 | .. | 2147 | Další

Online diskuse
Mládě orangutana v pražské zoo je sameček, jméno navrhne veřejnost
19. května 2024 00:57

PRAHA (ČTK) - Mládě orangutana sumaterského, které se v pražské zoologické zahradě narodilo na začátku května, je sameček. Potvrdily to genetické testy, oznámila zoo. Lidé pro malého orangutana mohou nyní navrhovat jméno. Zahrada ho zveřejní v den měsíčních narozenin mláděte, tedy v neděli 2. června.
(Celý text)

Několik obcí v severošpanělské Galicii se potýká s přemnožením much
19. května 2024 00:56

(ČTK) - Několik obcí ve španělské Galicii čelí doslova invazi much, některé stěny domů jsou tímto hmyzem zcela obsypané a místní obyvatelé kvůli tomu omezují větrání. Někteří experti vysvětlují tento populační boom mouchy domácí teplem po deštích, úbytkem některých druhů ptáků i klimatickými změnami, informoval deník El País. Podle něj mají problémy s přemnožením much v Galicii téměř dvě desítky obcí.
(Celý text)

Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoo deset mláďat
19. května 2024 00:30

OSTRAVA (ČTK) - Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoologické zahradě deset mláďat. Samce zoo získala počátkem letošního roku z olomoucké zahrady. U nanduů pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec, včetně inkubace vajec, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Výstava v Brně ukazuje Amazonii očima jejích domorodých obyvatel
19. května 2024 00:20

BRNO (ČTK) - Kulturní a přírodní rozmanitost Amazonie přibližuje nová výstava v brněnském Pavilonu Anthropos. Připravil ji mezinárodní tým a přináší vhled do života domorodých obyvatel, a to jejich vlastníma očima, řekli novinářům tvůrci výstavy. Návštěvníci tak poznají, jak obyvatelé Amazonie chápou přírodu, jaké mají mýty a rituály nebo jak vypadá jejich hmotná kultura, a to prostřednictvím historických artefaktů i výrobků současných řemeslníků.
(Celý text)

U přerovské knihovny vyrostla nová dešťová zahrada, potěší hlavně děti
19. května 2024 00:15

PŘEROV (ČTK) - V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde přestárlé stromy nahradila nová výsadba a stromy jsou osazené budkami pro netopýry a ptáky. Peníze město čerpalo z takzvaných norských fondů.
(Celý text)

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec
19. května 2024 00:08

ANKARA (ČTK) - Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté dočasně ochromili provoz mnichovského letiště
18. května 2024 19:17

MNICHOV (ČTK) - Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří vnikli na pojezdové dráhy a přilepili se k nim. Policie zatkla osm lidí. Obě ranveje jsou již v provozu, cestující však musí počítat se zpožděním, informovala agentura DPA.
(Celý text)

Ostravská zoo má novou samici jaguarundi, šelmy příbuzné gepardovi a pumě
18. května 2024 19:10

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada má novou samici jaguarundi, která byla do zahrady přivezena z Itálie. Má vytvořit pár s místním samcem a oživit tak chov této kočkovité šelmy příbuzné gepardovi a pumě, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

Česká firma představila krmení pro domácí mazlíčky. Je vyrobené z vykultivovaného masa
18. května 2024 05:08

PRAHA (Ekolist) - Minulý týden na mezinárodním veletrhu Interzoo v Norimberku představila česká společnost Bene Meat Technologies krmiva pro domácí mazlíčky, která nepocházejí ze zabitý zvířat, ale z průmyslově kultivovaného masa.
(Celý text)

Povodí Ohře opravuje památkově chráněnou vodní nádrž Jezeří v Krušných horách
18. května 2024 01:06

(ČTK) - Povodí Ohře opravuje vodní nádrž nedaleko zámku Jezeří v Krušných horách. Stavba, která dnes slouží jako záložní zásobník pitné vody, byla zprovozněna v roce 1904. Odborníci staví některé konstrukce nově, historickou kamennou věžičku vrátí zpátky. Práce budou stát 82,5 milionu korun, řekla mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.
(Celý text)

Lidé ze sídlištního plzeňského obvodu si vybrali výsadbu ovocných stromů
18. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - Výsadbu ovocných stromů u parků Zemník a Podzemník si vybrali obyvatelé plzeňského obvodu Lochotín v prvním ročníku participativního rozpočtu, v němž mohou o využití části peněz rozhodnout sami občané. Obvod, který zahrnuje velká sídliště na severu města či čtvrti Bílá Hora a Roudná, dal na výběr z 15 návrhů na zlepšení veřejného prostoru. Na druhém místě skončilo workoutové hřiště v Plaské ulici a třetí pozici obsadil nápad s umístěním meteostanic u místních základních škol. Obvod zřejmě zrealizuje všechny tři vítězné návrhy, sdělil ČTK první místostarosta obvodu odpovědný za investice a životní prostředí Miroslav Šuma (ANO).
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě
18. května 2024 00:23

(ČTK) - U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě. Nyní zde nemají možnost se během čekání na proplavení bezpečně a pohodlně vyvázat. Práce zahájilo Ředitelství vodních cest (ŘVC) tento týden, hotovo by mělo být letos na podzim letošního roku. Náklady přesáhnou 32 milionů korun bez DPH, pokryje je Státní fond dopravní infrastruktury. Stavba nových čekacích stání nebude mít na provoz v okolí plavební komory téměř žádný vliv. Stání poslouží podle velikosti jednomu většímu nebo dvěma menším rekreačním plavidlům, řekl dnes ČTK mluvčí ŘVC Jan Bukovský.
(Celý text)

Ve Francii zapsali do vesnické školy čtyři ovce, aby splnili kvótu na počet žáků
18. května 2024 00:22

(ČTK) - Ve Francii zapsali rodiče malých dětí ke studiu ve vesnické škole také čtyři ovce, aby splnili požadavek úřadů na minimální počet žáků. Chtěli tak vyjádřit svůj protest proti předpisům, kvůli nimž hrozí jejich škole uzavření, napsala stanice BFM TV.
(Celý text)

Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, nyní je zhruba tři týdny staré
18. května 2024 00:14

BRNO (ČTK) - Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, narodilo se přímo ve výběhu zhruba před třemi týdny. V brněnském zařízení zůstane malá samička asi jen půl roku, pak poputuje jinam, řekla mluvčí zoo Věra Müllerová. Stádo sobů v Brně tak nyní čítá čtyři samice, jednoho samce a mládě.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

Ekologické organizace: Farmy podle návrhu ministerstva dostanou dotace i bez zlepšení stavu krajiny
17. května 2024 20:19

(ČTK) - Ekologické organizace kritizují návrh ministerstva zemědělství, podle kterého by se ekologické dotace vyplácely také zemědělcům, kteří nesplní některé podmínky ke zlepšení stavu krajiny, například požadavek na pěstování více než jedné plodiny na větších farmách nebo vyčlenění části půdy na podporu přírody. Ve společné tiskové zprávě to uvedly Hnutí Duha, Česká společnost ornitologická a Světový fond na ochranu přírody (WWF) v Česku. Ministerstvo zemědělství v reakci pro ČTK uvedlo, že chce sazbu ekologické platby zachovat, protože vypuštěný požadavek na diverzifikaci plodin je pouze jedním z mnoha a většina ostatních podmínek pro výplatu dotace se nezmění.
(Celý text)

Město Zlín začalo ve spolupráci s firmou odchytávat přemnožené nutrie
17. května 2024 20:15

ZLÍN (ČTK) - Město Zlín začalo ve spolupráci se specializovanou firmou odchytávat přemnožené nutrie. První odchyt se uskutečnil na sídlišti Bartošova čtvrť, kde je výskyt hlodavců nejvyšší, sdělil ČTK mluvčí radnice Tomáš Melzer. Ve středu se za tři hodiny podařilo chytit 17 dospělých a odrostlých nutrií.
(Celý text)

Město Zlín začalo ve spolupráci s firmou odchytávat přemnožené nutrie
17. května 2024 20:15

ZLÍN (ČTK) - Město Zlín začalo ve spolupráci se specializovanou firmou odchytávat přemnožené nutrie. První odchyt se uskutečnil na sídlišti Bartošova čtvrť, kde je výskyt hlodavců nejvyšší, sdělil ČTK mluvčí radnice Tomáš Melzer. Ve středu se za tři hodiny podařilo chytit 17 dospělých a odrostlých nutrií.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2147 | Další