ecomonitor.cz
verze pro tisk
Starbucks zkouší, zda se obejde bez papírových kelímků
22. května 2011 08:49

PRAHA (Ecomonitor) - Řetězec kaváren Starbucks ve Španělsku přišel s vynikajícím nápadem. Kdo přijde s vlastním šálkem, ten dostane slevu. Tímto způsobem se pokouší podnítit zákazníky k používání vlastních termohrnků, které by nahradily stávající papírové či plastové. Společnost nabízí slevu ve výši 40 eurocentů na každý nápoj ze své nabídky, informuje server Ecologiaverde.com.
(Celý text)

EPS: Ať Nejvyšší kontrolní úřad dohlédne také na ČEZ a České dráhy
21. května 2011 05:54

PRAHA (Ekolist) - Podle v dubnu vládou schválené novely by se měly rozšířit dosud omezené pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Ekologický právní servis však požaduje, aby měl NKÚ možnost dohlížet také na obchodní společnosti s majetkovou účastí státu a samospráv. Například na ČEZ nebo České dráhy.
(Celý text)

V pražské zoo se narodilo vnouče slavného lachtana Gastona
20. května 2011 15:00

PRAHA (Ekolist) - Skupina čtyř lachtanů pražské zoo se v noci ze středy 18. na čtvrtek 19. května rozrostla. Samice Abeba porodila v noci na čtvrtek pět a půl kilové mládě. "Jde o vnouče slavného Gastona, který se stal symbolem povodní v roce 2002, když po Vltavě a Labi uplaval až do Drážďan a následně z důvodu vyčerpání uhynul," uvádí ZOO na svých internetových stránkách.
(Celý text)

Nečas: Zátěžové testy elektráren nesmí být zpolitizovány
20. května 2011 11:16

PRAHA (ČTK/Ekolist) - Zátěžové testy jaderných elektráren musí být předmětem vysoce odborné diskuze, a nikoliv pod vlivem neopodstatněných politických zásahů. Na Evropském jaderném fóru v Praze to včera řekl premiér Petr Nečas. Kritéria zátěžových testů by podle něj také neměla zahrnovat hrozbu terorismu. Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dany Drábové je hrozba teroristického útoku posledním významným bodem projednávaných kritérií, kolem kterého panují spory.
(Celý text)

Konference: Místo na zahrádku jezdíme do supermarketu
20. května 2011 03:04

PRAHA (Ekolist) - V českých obchodech chybí širší sortiment s čerstvými potravinami. Pojem „fresh food“, který by měl symbolizovat čerstvost a kvalitu, se často scvrkne jen na povinné označení části prodejny s určitým sortimentem. Zejména ovoce a zelenina je čerstvá jen co se týče pojmenování, což u zákazníků vyvolává někdy smutek, někdy vztek, uvedla moderátorka Eva Klánová na začátek konference Retail in Detail: Fresh Food 2010.
(Celý text)

Katastrofické vymírání se nekoná – vědci to prý špatně spočítali
20. května 2011 02:00

LOS ANGELES (Ekolist) - Pro obyčejné smrtelníky to je často neřešitelné situace – komu věřit ze zástupů vědců, jejichž závěry si čas od času protiřečí? Nemalou debatu v tomto smyslu jistě vyvolá nová studie, otištěná v prestižním časopisu Nature. Skupina vědců v ní pomocí složitého matematického aparátu dokazuje, že často citované odhady rychlosti vymírání rostlin na živočichů jsou „od základu špatně spočítané“. A že zveličují rychlost úbytku druhů až o 160 procent.
(Celý text)

Zelené střechy jako efektivní řešení, jak ulehčit kanalizaci
20. května 2011 01:46

QUEENS/HODONÍN (Ecomonitor) - Přívalové deště znamenají pro kanalizační systém neočekávanou zátěž a splašková voda pak často končí mimo čistírny v řece. Jednoduchý projekt univerzity Columbia realizovaný na střeše newyorské budovy Con Edison ukázal, jak nenáročné by bylo se takové situaci vyvarovat a přispět k ozdravění prostoru celého města, píše server TerraDaily.
(Celý text)

Debata Ekolistu: Čím budeme topit, když ne uhlím?
19. května 2011 14:14

PRAHA (Ekolist) - Představme si, že nebyly prolomeny limity uhlí. Jaké jsou alternativy pro zajištění vytápění bytů? S touto otázkou se Ekolist.cz obrátil na několik odborníků a zainteresovaných stran. Podle některých hlasů to bez uhlí prostě nepůjde, podle jiných máme velký prostor v oblasti úspor, obnovitelných zdrojích a kogeneračních plynových jednotek.
(Celý text)

Průzkum: Češi věří bezpečnosti jádra. I po Fukušimě
19. května 2011 03:20

PRAHA (Ekolist) - Česká společnost si oblíbila ochranu životního prostředí - třídí odpady, kupuje úsporné zářivky a přemýšlí o změnách klimatu. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění společnosti Ipsos Tambor. Lidé dokonce vyjadřují ochotu méně jezdit auty nebo zaplatit víc za ekologičtější výrobek. Jedna jistota zůstává neměnná a to důvěra v bezpečnost jaderné energetiky.
(Celý text)

V Kanadě zkoumají, jak bránit srážkám aut a losů
19. května 2011 02:00

TORONTO (Ekolist) - Čeští řidiči si občas vyprávějí hrůzostrašné historky o srně či divokém praseti, které jen těsně minuli svým autem. Kdo byl ve Skandinávii, řídí s neustálou obavou, že mu před vůz skočí sob (který navíc jen málokdy uhne). Los, který se velmi často „plete“ autům v Kanadě, však svojí velikostí představuje ještě větší riziko. Kanadští vědci se proto zabývali otázkou, jak počty srážek s losy snížit.
(Celý text)

Keňská policie zabavila tunu slonoviny
19. května 2011 01:45

NAIROBI/HODONÍN (Ecomonitor) - Za úspěšným zásahem proti pašerákům slonoviny na letišti v keňském Nairobi stojí policejní psi, kteří na hledání slonoviny mají nos. V transportních bednách byly převáženy kly 58 slonů, celkem něco přes jednu tunu slonoviny. Nikdo však nebyl zatčen, píše server MSNBC.
(Celý text)

NKÚ: Na skládkách je příliš mnoho bioodpadu, hrozí sankce od EU
18. května 2011 15:11

PRAHA (Ekolist) - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) kontroloval, jak se plní opatření v oblasti nakládání s odpady. Od roku 2003 putuje na skládky více biologicky odbouratelného odpadu, než kolik připouští evropská směrnice. NKÚ také zjistil, že ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí nesledovaly skutečné využití odpadářských zařízení postavených z dotací.
(Celý text)

Co je zelenější – klasická kniha, nebo elektronická čtečka?
18. května 2011 07:00

PRAHA (Ekolist) - Lidé odjakživa toužili zaznamenávat své myšlenky, sny, plány i vzpomínky. Nejprve k tomu sloužily hliněné tabulky, pak lidé objevili papyrus, papír a později převratný vynález v podobě knihtisku. S trochou zjednodušení lze říci, že o co větší pokrok každá nová technologie přinesla, o to větší zátěž pro přírodu. Platí to i pro poslední výkřik techniky – elektronické čtečky? Nebo jsou revoluční i v tom, že jsou ekologičtější než klasické knihy a časopisy?
(Celý text)

Proč je hadí jed tak účinný? Vědci zkoumají jedové zuby
18. května 2011 02:00

MNICHOV (Ekolist) - Jeden z rozšířených mýtů o jedovatých hadech zní: do těla kořisti či „nepřítele“ vstříknou jed dutými jedovými zuby. Jenže to je omyl, pro výraznou většinu jedovatých hadů to neplatí – jejich jed putuje drážkami na povrchu zubů.
(Celý text)

V africkém slumu postaví komunitní spalovnu odpadů, sprchu a pekárnu v jednom
18. května 2011 01:15

NAIROBI/HODONÍN (Ecomonitor) - Lidé žijící ve slumech keňské Kibery jsou obklopeni hromadami odpadků a zapáchajícími stokami. V jednom z největších kiberských slumů, Laini Saba, vzniká projekt na komunitní spalovnu odpadů, která by měla slum zbavit záplavy odpadků a posloužit místním jako pekárna i zdroj teplé vody, píše server AllAfrica.
(Celý text)

Jak příroda „zvládne“ klimatickou změnu? Vědci zatím tápou
17. května 2011 02:00

WASHINGTON (Ekolist) - Slovo adaptace je stále modernější. Tváří tvář klimatickým změnám se stále více lidí ptá: dokáže se lidstvo adaptovat na řadu změn, které nastanou? A jak to „zvládnout“ různé druhy rostlina a živočichů? Právě na to se snaží odpovědět autoři nové studie otištěné v posledním čísle časopisu Ecology Letters.
(Celý text)

Nejstarší funkční žárovka svítí už 110 let. Takové už se ale nevyrábějí
17. května 2011 01:45

PRAHA/MADRID (Ecomonitor) - Nadnárodní korporace vědí, že jsou závislé na neustálé spotřebě svých výrobků. Je pro ně proto výnosné prodávat výrobky, které mají omezenou životnost a zákazník si musí po čase koupit nový. Tento proces je nazýván plánovaným zastaráváním výrobků. Některé věci, vyrobené ještě před tím, než se tento přístup zavedl, ale fungují dodnes. Například stoletá žárovka, informuje server Ecologiaverde.
(Celý text)

Jízdenky v Praze zdraží, aby mohli jezdit děti a důchodci zdarma
16. května 2011 17:14

PRAHA (Ekolist) - Od začátku prázdnin začne pro pražské děti a seniory platit jízdné zdarma. Sleva ovšem nebude zadarmo. Zaplatí jí cestující s krátkodobými jízdenkami, které se zdraží z 18 na 26 korun a z 24 na 32 korun. Podle TOP 09 i Strany zelených ale slevy smysl nemají – jízdenky zdraží o třetinu, veřejná doprava dostane méně peněz a lidé začnou více používat auta.
(Celý text)

Environmentálně odpovědný přístup k výkonu veřejné správy - konference
16. května 2011 11:23

(MCN, o.p.s.) - MCN, o.p.s., Město Basilej a MČ Praha - Dolní Počernice si Vás dovolují pozvat na celostátní konferenci za účasti švýcarských expertů na téma: Environmentálně odpovědný přístup k výkonu veřejné správy.
(Celý text)

Poplatky za odpad se trojnásobně zvýší, plánují poslanci
16. května 2011 08:50

PRAHA (Ekolist) - Novela zákona, kterou do předložila skupina poslanců TOP 09, navrhuje zvýšit část poplatky za odvoz odpadů až o 750 korun, tedy trojnásobně oproti dnešku. Příspěvek na odvoz odpadů se totiž nezměnil od roku 2002 a obce kvůli tomu na odpady doplácejí ze svého. Zvýšení poplatků ale nikoho k menšímu vyhazování zřejmě motivovat nebude.
(Celý text)

Poplatky za odpad se trojnásobně zvýší, plánují poslanci
16. května 2011 08:50

PRAHA (Ekolist) - Novela zákona, kterou do předložila skupina poslanců TOP 09, navrhuje zvýšit část poplatky za odvoz odpadů až o 750 korun, tedy trojnásobně oproti dnešku. Příspěvek na odvoz odpadů se totiž nezměnil od roku 2002 a obce kvůli tomu na odpady doplácejí ze svého. Zvýšení poplatků ale nikoho k menšímu vyhazování zřejmě motivovat nebude.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1641 | 1642 | 1643 | 1644 | 1645 | .. | 2140 | Další

Online diskuse
Původní druhy rostlin z české krajiny mizí, šíří se teplomilné, potvrdila studie
6. května 2024 02:00

BRNO (ČTK) - Původní druhy rostlin z české přírody mizí, krajinou se šíří teplomilné a nepůvodní druhy. Potvrdila to studie, která vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR a dalšími univerzitami. Masarykova univerzita o tom informovala na svém webu.
(Celý text)

Ministr životního prostředí Hladík není proti výstavbě dostupného bydlení na zemědělské půdě
6. května 2024 01:20

(ČTK) - Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) není proti výstavbě dostupného nájemního bydlení na zemědělské půdě, stavět by na ní ale měly obce, nikoli soukromí developeři. Hladík to uvedl v rozhovoru s ČTK. Vládní novelu omezující výstavbu na nejkvalitnější zemědělské půdě v pátek schválila Sněmovna. Právnické osoby, tedy právě soukromí developeři, mohou za určitých podmínek na stavbu dostupného bydlení získat i státní dotaci.
(Celý text)

Účinnost přípravků proti škůdcům klesá, uvedl výzkumník ze zemědělské univerzity
6. května 2024 01:15

PRAHA (ČTK) - Účinnost přípravků proti škůdcům se snižuje, může za to omezování počtu povolených účinných látek v přípravcích na ochranu rostlin, upozornil Jan Kazda z Katedry ochrany rostlin České zemědělské univerzity v Praze. Vzniká tak populace odolných škůdců a zemědělci musejí používat méně šetrné přípravky a jejich aplikaci opakovat, dodal. V Česku se i tak pesticidy využívají v menším množství, než je evropský průměr.
(Celý text)

U Brniště plánují postavit šest větrných elektráren, ne všichni v obci jsou pro
6. května 2024 00:27

BRNIŠTĚ (ČTK) - V Brništi na Českolipsku plánují postavit šest větrných elektráren, každou o výšce kolem 150 metrů a instalovaném výkonu sedm megawattů (MW). O záměru vedení obce minulý týden diskutovalo s obyvateli. Původně se mluvilo o 14 až 15 elektrárnách, to ale obec odmítla. Šest je maximum, řekl na jednání starosta Michal Vinš (NEZ). Impulzem k záměru byl zájem společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje postavit v Brništi větrný park, teď má obec na stole dalších pět nabídek.
(Celý text)

Vědci objevili na souostroví Galapágy možnou školku kladivounů
5. května 2024 19:51

QUITO (ČTK) - Tým vědců objevil u jednoho z ostrovů ekvádorského souostroví Galapágy potenciální místo pro rozmnožování kladivounů obecných. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na prohlášení národního parku, podle kterého se jedná o velice vzácný nález. Pokud by se existence takzvané školky potvrdila, jednalo by se o první místo na Galapágách, kde se tento druh rozmnožuje.
(Celý text)

Hasiči odstraňují roje včel jen z veřejných prostranstvích či v případě ohrožení
5. května 2024 18:58

PARDUBICE (ČTK) - V posledních dnech evidují hasiči zvýšený počet telefonátů na tísňovou linku se žádostí o odstranění rojů včel či jiného bodavého hmyzu. Opakovaně upozorňují, že v takových situacích zasahují jen tehdy, pokud jde o veřejné prostranství nebo akutně hrozí ohrožení zdraví lidí, například alergiků. Na webu to uvedla mluvčí hasičů Pardubického kraje Vendula Horáková. Někdy stačí počkat, až včely odletí, jindy je třeba zavolat specializovanou firmu.
(Celý text)

Italské ministerstvo zdravotnictví zakázalo populární jógu se štěňaty
5. května 2024 18:56

ŘÍM (ČTK) - Italské ministerstvo zdravotnictví zakázalo populární cvičení jógy za přítomnosti štěňat. Tento týden vydalo směrnici, podle které by se lekce "puppy yogy" měly konat jen s dospělými psy, píše server stanice CNN a italská média. Cílem opatření je podle úřadů chránit zdraví zvířat a bezpečnost cvičících. Rozhodnutí uvítali ochránci zvířat, kteří módní formu cvičení jógy kritizovali.
(Celý text)

Lepra se ve středověku přenášela mezi veverkami a lidmi, tvrdí studie
5. května 2024 13:00

LONDÝN (ČTK) - Lepra se ve středověké Anglii přenášela mezi lidmi a veverkami. Zjištění podporuje teorii, že při šíření této nemoci mohl hrát roli obchod s kožešinami, uvedla studie, o které informoval list The Guardian.
(Celý text)

Jaký je aktuální zdravotní stav našich lesů?
5. května 2024 05:23

PRAHA (Ekolist) - Zdravotní stav lesů je výrazně rozdílný u „mladých“ a „starých“ porostů. Například u smrku je průměrná defoliace porostů do 60 let věku pouze 13 %, zatímco u porostů nad 120 let je to více než 37 %. U buku je průměrná defoliace porostů do 60 let 11 % a průměrná defoliace porostů nad 120 let je dvojnásobná. Je však nutné rozlišovat mezi „starými lesy“, které se dlouhodobě vyvíjely bez zásahu člověka, a monokulturními porosty nad 120 let, které mají obvykle sníženou vitalitu. Přitom stáří hospodářských lesů v posledním století výrazně narůstá – zatímco lesy starší 100 let se v roce 1920 vyskytovaly pouze na 3 % porostní půdy, v současné době je to již více než 20 %.
(Celý text)

Výborný: Přísnější ochrana půdy pomůže navrátit do krajiny aleje a remízky
5. května 2024 01:54

PRAHA (ČTK) - Přísnější ochrana nejlepší zemědělské půdy, kterou tento týden schválili poslanci, pomůže do krajiny navrátit původní krajinné prvky, jako jsou stromořadí, remízky nebo mokřady. Více je také zajištěno zachování půdy dalším generacím, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Agrovoltaiky, které budou moci pěstitelé stavět například v ovocných sadech, pak mohou podle ministra snížit škody na úrodě způsobené mrazem. Výborný nicméně připustil, že by novela mohla být v některých parametrech ambicióznější.
(Celý text)

Ochránci rozšiřují péči o suché skalnaté svahy u Vladislavi, pasou tam i ovce
5. května 2024 01:05

VLADISLAV (ČTK) - Ochránci přírody rozšiřují péči o suché skalnaté svahy okolo Vladislavi na Třebíčsku. Dřívější pastviny minulá desetiletí zarůstaly, odstranit bylo potřeba náletové dřeviny, například trnky. Trávu tam tento týden začalo spásat i malé stádo ovcí. V dlouhodobé aktivitě teď základní organizaci Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) v Kněžicích pomohlo zapojení do širšího projektu dotovaného z takzvaných norských fondů, řekl Václav Křivan z této organizace.
(Celý text)

Nové zavlažovací vaky podpoří rozvoj kořenů u vzrostlých stromů v Brně
5. května 2024 00:50

BRNO (ČTK) - Vitalitu i odolnost vůči vyvrácení a suchu mají u velkých a významných stromů v Brně zajistit zavlažovací vaky. Veřejná zeleň města Brna technologii poprvé vyzkoušela koncem března u jasanu na Moravském náměstí, jenž je jedním z mála vzrostlých stromů v okolí a má vliv na jeho ochlazování. Příspěvková organizace města pořídila čtyři vaky dohromady za 100 000 korun, řekl náměstek primátorky pro životní prostředí Filip Chvátal (KDU-ČSL).
(Celý text)

Královéhradecký útulek pro zvířata by se měl stát i centrem lesní pedagogiky
5. května 2024 00:49

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Útulek pro opuštěná zvířata v Hradci Králové by se měl v budoucnu stát také centrem lesní pedagogiky. Děti by v něm měly vedle chovu psů a koček poznat i život v lese, seznámit se s dravci a dalšími lesními zvířaty. Plánují to Městské lesy Hradec Králové, které útulek od letošního února provozují. Útulek, který nově nese jméno Azyl pro zvířata, již začal zavádět programy pro veřejnost. ČTK to řekl ředitel Městských lesů Milan Zerzán.
(Celý text)

Děčínská zoo chce ke svému 75. výročí vytvořit český rekord
5. května 2024 00:42

DĚČÍN (ČTK) - Děčínská zoologická zahrada si chce k 75. výročí vzniku nadělit vytvoření českého rekordu. Žádá proto návštěvníky, aby v den velkolepé oslavy, 11. května, dorazili v jakémkoliv tričku, na němž bude vyobrazený medvěd. Může jít o obrázek, fotografii, nášivku i vlastnoručně vytvořenou podobiznu, uvedla mluvčí zoo Alena Houšková. Zoo má medvěda ve svém znaku. Její ikonou je medvěd kamčatský Bruno, který byl inspirací k rekordu a bude i hlavní hvězdou oslavy.
(Celý text)

Olomoucká zoo má po 14 letech mládě kondora královského, vylíhlo se v Liberci
4. května 2024 23:22

LIBEREC (ČTK) - Velkého úspěchu dosáhla liberecká zoo ve své speciální líhni dravých ptáků. Před několika týdny se v ní vyklubalo mládě kondora královského z vejce, které pocházelo od páru ze Zoo Olomouc. Nyní je mládě již zpět v této zahradě. Naposledy se mládě kondora v Olomouci podařilo odchovat před 14 lety.
(Celý text)

Španělské ministerstvo se rozhodlo zrušit cenu býčích zápasů a vyvolalo kritiku
4. května 2024 19:20

MADRID (ČTK) - Španělské ministerstvo kultury se rozhodlo zrušit národní cenu býčích zápasů. Informoval o tom španělský tisk. Rozhodnutí vyvolalo kritiku od konzervativních stran i části vládních socialistů. Ministerstvo kultury odůvodnilo svůj krok tím, že ve španělské společnosti rostou obavy o osud zvířat a že býčí zápasy jsou relativně málo navštěvovaným představením.
(Celý text)

Enormní návštěvnost Adršpašských skal je výzvou, říká místostarosta Adršpachu
4. května 2024 13:34

(ČTK) - Enormní návštěvnost Adršpašských skal na Náchodsku je pro obec Adršpach s pěti sty obyvateli pozitivem, ale zároveň velkou výzvou. ČTK to řekl místostarosta Tomáš Dimter (Máme rádi Adršpach). Národní přírodní rezervace Adršpašské skály je menší částí Adršpašsko-teplických skal, které jsou největším celistvým skalním městem v ČR.
(Celý text)

Vědci zachraňují cenné genetické populace smrku ztepilého
4. května 2024 05:51

PRAHA (Ekolist) - V posledních letech dochází k oslabení populací smrku ztepilého dlouhodobými vysokými teplotami a následně v důsledku kůrovcové kalamity. K oslabení zastoupení smrku v předchozím období minulého století došlo i v důsledku poškození průmyslovými imisemi. Proto se vědci snaží zachránit a zachovat alespoň některé vybrané nejcennější zbytkové populace a získat více informací o přeživších jedincích či porostech smrku. Přes určité vznikající averze k pěstování smrku ztepilého zůstává tato dřevina naší nejrozšířenější jehličnatou dřevinou, která na svá přirozená stanoviště z lesnického hlediska patří, ať již jako hlavní dřevina nebo dřevina přimíšená.
(Celý text)

Hladík: Novela vodního zákona by měla zabránit možnému vzniku havárií
4. května 2024 01:44

PRAHA (ČTK) - Novela vodního zákona má pomoct předcházet dalším haváriím a případně urychlit a zjednodušit jejich řešení, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Novela je odpovědí na otravu Bečvy v roce 2020. Legislativně definuje jasná a striktní pravidla k vyšetřování budoucích havárií a zavádí kontinuální sledování největších znečišťovatelů. Včera novelu schválila Sněmovna, nyní míří do Senátu.
(Celý text)

Výzkum: Ovzduší v Tišnově zhoršují domácí topeniště víc než doprava
4. května 2024 01:40

TIŠNOV (ČTK) - Kvalitu ovzduší v Tišnově na Brněnsku v zimě víc zhoršují domácí topeniště než například znečištění z dopravy. V osm měsíců trvajícím měření to zjistili odborníci z Centra dopravního výzkumu, kteří mapovali koncentrace aerosolových částic na osmi místech ve městě.
(Celý text)

Výzkum: Ovzduší v Tišnově zhoršují domácí topeniště víc než doprava
4. května 2024 01:40

TIŠNOV (ČTK) - Kvalitu ovzduší v Tišnově na Brněnsku v zimě víc zhoršují domácí topeniště než například znečištění z dopravy. V osm měsíců trvajícím měření to zjistili odborníci z Centra dopravního výzkumu, kteří mapovali koncentrace aerosolových částic na osmi místech ve městě.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2140 | Další