ecomonitor.cz
verze pro tisk
Poplatky za odpad se trojnásobně zvýší, plánují poslanci
16. května 2011 08:50

PRAHA (Ekolist) - Novela zákona, kterou do předložila skupina poslanců TOP 09, navrhuje zvýšit část poplatky za odvoz odpadů až o 750 korun, tedy trojnásobně oproti dnešku. Příspěvek na odvoz odpadů se totiž nezměnil od roku 2002 a obce kvůli tomu na odpady doplácejí ze svého. Zvýšení poplatků ale nikoho k menšímu vyhazování zřejmě motivovat nebude.
(Celý text)

Fosilní paliva jsou někdy „zelenější“ než biopaliva
16. května 2011 02:00

BOSTON (Ecomonitor) - Biopaliva jsou módní – a také levnější. Například mnoho velkých leteckých společností se jich pod tlakem vysokých cen ropy rozhodlo využívat více a více. Ale jsou opravdu biopaliva šetrnější k životnímu prostředí, jak opakují jejich příznivci? Nová studie ukázala, že to rozhodně neplatí vždy. A že v některých případech je „uhlíková stopa“ výrazně menší při použití tradičních fosilních paliv, píše server ScienceDaily.
(Celý text)

Kupovaná hnízda nemají čmeláci rádi
14. května 2011 07:19

STIRLING/HODONÍN (Ecomonitor) - Možná jste si koupili a na zahradě instalovali hnízdo pro čmeláky. Dají se sehnat na internetu nebo v zahradnických centrech v různých provedeních. Britský výzkum ale přináší špatnou zprávu. Čmeláci se těmto hnízdům vyhýbají, píše server PlanetEarth.
(Celý text)

Proč medvědi černí zabíjejí lidi? Vidí v nich potravu
13. května 2011 02:00

WASHINGTON (Ekolist) - Také vám ve škole říkali, že medvěd na člověka zaútočí tehdy, když medvědice chrání svá mláďata? Vědci v USA a Kanadě ke svému překvapení zjistili, že tento zažitý mýtus není pravdivý – z vyhodnocení všech útoků medvěda černého (baribala) v období 1900 – 2009 vyplynulo, že statisticky zdaleka nejčastější jsou útoky osamělých samců považující člověka za možný zdroj potravy.
(Celý text)

Skutečně škodí horolezci skalničkám?
13. května 2011 01:18

REGENSBURG/HODONÍN (Ecomonitor) - Obecné tvrzení, že horolezci narušují porosty na vápencových skalách, platí i nadále. Výsledky výzkumu univerzity v Regensburgu, uveřejněné na serveru ScienceDaily, ale ukazují, že u některých rostlin horolezci naopak přispívají ke zvýšení genetické diverzity.
(Celý text)

Prahou poběží a půjdou stovky goril
12. května 2011 13:38

PRAHA (Ekolist) - V sobotu 28. května se bude v Praze konat druhý ročník charitativního Běhu pro gorily. Podle organiazátorů v něm není důležitý sportovní výkon, dokonce není nutné ani běžet. Účast na charitativní akci je možné pojmout i jako procházku. Částka vybraná na startovném má pomoci ochraně volně žijících goril v Africe.
(Celý text)

Bezpečnost emisního obchodování je důležitější než byznys, shodují se odborníci
12. května 2011 09:25

PRAHA (Ekolist) - Registry emisních povolenek v EU se letos v lednu staly cílem hackerů. Nejednalo se o první útok a tak se odborníci na konferenci Emission Trading věnovali především otázce bezpečnosti registrů.
(Celý text)

Průduchy na dně moří chrlí velká množství „zlata bláznů“
12. května 2011 02:00

WASHINGTON (Ekolist) - Hydrotermální průduchy (sopouchy) patří k oblíbeným tématům výzkumů – nyní se vědcům podařilo učinit překvapivý objev. Zjistili, že z nich do mořských hlubin proudí nebývalé množství drobných částic pyritu, nerostu přezdívaného pro svoji zlatavou podobu „zlato bláznů“.
(Celý text)

V mexickém městě Chihuahua zavedli ekopolicii
12. května 2011 01:21

PRAHA/CHIHUAHUA (Ecomonitor) - Pokud lidé sami od sebe nemají respekt k přírodě a znečišťují životní prostředí, je nutné s tím něco dělat. Vcelku běžné jsou pokuty a poplatky podle hesla „kdo znečišťuje, zaplatí“. V Mexiku šli ještě dál a vytvořili ekologickou policejní hlídku, která dohlíží na životní prostředí, informuje server Ecologiaverde.com.
(Celý text)

Vatikán vstoupil do debaty o klimatu: varuje před táním ledovců
11. května 2011 02:00

VATIKÁN (Ekolist) - Od Vatikánu většinou lidé očekávají výzvy jiného charakteru, než varování před dopady klimatických změn. Přesto se to nyní stalo. Skupina špičkových světových klimatologů v těchto dnech představila studii o tání ledovců, kterou zadala Papežská akademie věd, tedy významná vědecká instituce spadající přímo pod papeže. Právě jemu bude nyní dokument prezentován.
(Celý text)

I boty se dají recyklovat
11. května 2011 01:41

PRAHA/NEW YORK (Ecomonitor) - Zákazníci ve Spojených státech si mohou koupit stoprocentně recyklovatelné sandály. Obuv Okabashi navíc obsahují až čtvrtinu recyklovaného materiálu, informují webové stránky CNN. Pro americké zákazníky je pozitivní i to, že se boty vyrábí v USA a k zákazníkovi tak nemusí „cestovat“ tisíce mil.
(Celý text)

Stráský: O funkci ředitele Šumavy jsem nestál, přemluvil mě Klaus
10. května 2011 13:00

PRAHA (Ecomonitor) - Jan Stráský se ve funkci dočasného ředitele NP Šumava ocitl pod ostrou kritikou ekologických aktivistů i vědců. Stráský v rozhovoru pro týdeník Instinkt říká, že jeho hlavním úkolem je zastavit kůrovce a nechápe, proč navrhované kácení vyvolalo takový rozruch.
(Celý text)

Vědci se snaží okopírovat „sonar“ z netopýřích uší
10. května 2011 02:00

WASHINGTON (Ekolist) - Netopýři jsou mistrní „navigátoři“ - při letu používají své vlastní dokonalé „sonary“, vyhodnocující odraz vyslaných zvukových signálů. Vědci se nyní pokoušejí zjistit, co by se od nich dalo okopírovat.
(Celý text)

Může být slon zahradníkem? V lesích Asie a Afriky je dokonce nenahraditelný
10. května 2011 01:41

KIBALA/HODONÍN (Ecomonitor) - Představa slona ve slamáku, jak pečuje o květinovou zahrádku, nám normálně na mysl nevytane. Přesto můžeme o slonech hovořit jako o největších zahradnících světa. Podle studie uveřejněné v prestižním žurnálu Acta Oceologica patří v oblasti zoochorie, tedy šíření semen rostlin živočichy, sloni mezi ty nejaktivnější rozsévače, píše server Mongabay.
(Celý text)

Protihlukové stěny podél železnice jsou nebezpečné
9. května 2011 12:45

PRAHA (Ecomonitor) - Počátkem měsíce se v Plané nad Lužnicí konala zkouška proniknutí profesionálního hasičského sboru protihlukovou stěnou. Pokus dostat se skrz betonovou stěnu, kterých je kolem českých železnic naprostá většina, se stal fiaskem, píše server Dopravní web.
(Celý text)

Je možné v obchodě ulovit rybu z šetrného rybolovu?
9. května 2011 09:06

PRAHA (Ekolist) - Odborníci varují před nadměrným rybolovem a upozorňují, že hrozí kolaps většiny rybích populací. Odpovědí jim může být certifikace rybářských společností a výrobků pocházejících z udržitelného rybolovu. Ale i ta se stává terčem kritiky vědců.
(Celý text)

Vakovlk lovil jako tygr, ne jako vlk, zjistili vědci
9. května 2011 02:00

SYDNEY (Ekolist) - Vakovlk, přezdívaný také jako tasmánský tygr, fascinuje lidi odpradávna – tělem a hlavou připomíná psa, kůží s pruhy zase velké kočkovité šelmy, vakem, v němž nosil mláďata, klokany. Není tedy divu, že vždy tak trochu mátl lidi a ti si ho nebyli schopni zařadit.
(Celý text)

Vlny veder budou zabíjet víc a víc lidí, spočítali klimatologové
7. května 2011 02:00

CHICAGO (Ekolist) - Klimatologové se schodují, že klimatické změny přinesou v příštích desítkách let častější projevy extrémního počasí. Ale jak dramatické budou například dopady vln veder na lidské zdraví? Právě to se nyní pokusili namodelovat američtí vědci.
(Celý text)

Vědci našli stopy bitky ichtiosaurů před 120 miliony let
6. května 2011 02:00

SYDNEY (Ekolist) - Kostí dinosaurů se po světě daří nalézat poměrně dost – jen málokdy se ovšem povede objevit něco, co vypovídá víc o jejich chování a způsobu života. V Austrálii se nyní vědcům podařilo najít velké vyhojené rány na spodní čelisti tohoto „mořského ještěra“, který dorůstal délky až šesti metrů.
(Celý text)

Martin Pýcha: Evropská zemědělská politika je zelená už dost
5. května 2011 07:00

PRAHA (Ekolist) - V současné době vrcholí jednání o Společné zemědělské politice EU po roce 2013. Čeští zemědělci se do debat o její podobě zapojují se snahou vyjednat lepší postavení, než měli doposud. O spolupráci s ministrem zemědělství i o situaci v českém a evropském zemědělství hovořil tajemník Zemědělského svazu České republiky Martin Pýcha.
(Celý text)

Martin Pýcha: Evropská zemědělská politika je zelená už dost
5. května 2011 07:00

PRAHA (Ekolist) - V současné době vrcholí jednání o Společné zemědělské politice EU po roce 2013. Čeští zemědělci se do debat o její podobě zapojují se snahou vyjednat lepší postavení, než měli doposud. O spolupráci s ministrem zemědělství i o situaci v českém a evropském zemědělství hovořil tajemník Zemědělského svazu České republiky Martin Pýcha.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1644 | 1645 | 1646 | 1647 | 1648 | .. | 2140 | Další

Online diskuse
O hledání travičů, výcviku psů a nebezpečnosti karbofuranu. Rozhovor s Klárou Hlubockou, psovodkou České společnosti ornitologické
6. května 2024 05:15

PRAHA (Ekolist) - Odhalit člověka, který ve volné krajině klade otrávené návnady, není jednoduché. Nedávno se díky spolupráci Policie ČR a psí jednotky České společnosti ornitologické povedlo jednoho traviče odhalit. O práci a výcviku psí jednotky jsme hovořili s Klárou Hlubockou, psovodkou České společnosti ornitologické.
(Celý text)

Původní druhy rostlin z české krajiny mizí, šíří se teplomilné, potvrdila studie
6. května 2024 02:00

BRNO (ČTK) - Původní druhy rostlin z české přírody mizí, krajinou se šíří teplomilné a nepůvodní druhy. Potvrdila to studie, která vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR a dalšími univerzitami. Masarykova univerzita o tom informovala na svém webu.
(Celý text)

Ministr životního prostředí Hladík není proti výstavbě dostupného bydlení na zemědělské půdě
6. května 2024 01:20

(ČTK) - Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) není proti výstavbě dostupného nájemního bydlení na zemědělské půdě, stavět by na ní ale měly obce, nikoli soukromí developeři. Hladík to uvedl v rozhovoru s ČTK. Vládní novelu omezující výstavbu na nejkvalitnější zemědělské půdě v pátek schválila Sněmovna. Právnické osoby, tedy právě soukromí developeři, mohou za určitých podmínek na stavbu dostupného bydlení získat i státní dotaci.
(Celý text)

Účinnost přípravků proti škůdcům klesá, uvedl výzkumník ze zemědělské univerzity
6. května 2024 01:15

PRAHA (ČTK) - Účinnost přípravků proti škůdcům se snižuje, může za to omezování počtu povolených účinných látek v přípravcích na ochranu rostlin, upozornil Jan Kazda z Katedry ochrany rostlin České zemědělské univerzity v Praze. Vzniká tak populace odolných škůdců a zemědělci musejí používat méně šetrné přípravky a jejich aplikaci opakovat, dodal. V Česku se i tak pesticidy využívají v menším množství, než je evropský průměr.
(Celý text)

U Brniště plánují postavit šest větrných elektráren, ne všichni v obci jsou pro
6. května 2024 00:27

BRNIŠTĚ (ČTK) - V Brništi na Českolipsku plánují postavit šest větrných elektráren, každou o výšce kolem 150 metrů a instalovaném výkonu sedm megawattů (MW). O záměru vedení obce minulý týden diskutovalo s obyvateli. Původně se mluvilo o 14 až 15 elektrárnách, to ale obec odmítla. Šest je maximum, řekl na jednání starosta Michal Vinš (NEZ). Impulzem k záměru byl zájem společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje postavit v Brništi větrný park, teď má obec na stole dalších pět nabídek.
(Celý text)

Vědci objevili na souostroví Galapágy možnou školku kladivounů
5. května 2024 19:51

QUITO (ČTK) - Tým vědců objevil u jednoho z ostrovů ekvádorského souostroví Galapágy potenciální místo pro rozmnožování kladivounů obecných. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na prohlášení národního parku, podle kterého se jedná o velice vzácný nález. Pokud by se existence takzvané školky potvrdila, jednalo by se o první místo na Galapágách, kde se tento druh rozmnožuje.
(Celý text)

Hasiči odstraňují roje včel jen z veřejných prostranstvích či v případě ohrožení
5. května 2024 18:58

PARDUBICE (ČTK) - V posledních dnech evidují hasiči zvýšený počet telefonátů na tísňovou linku se žádostí o odstranění rojů včel či jiného bodavého hmyzu. Opakovaně upozorňují, že v takových situacích zasahují jen tehdy, pokud jde o veřejné prostranství nebo akutně hrozí ohrožení zdraví lidí, například alergiků. Na webu to uvedla mluvčí hasičů Pardubického kraje Vendula Horáková. Někdy stačí počkat, až včely odletí, jindy je třeba zavolat specializovanou firmu.
(Celý text)

Italské ministerstvo zdravotnictví zakázalo populární jógu se štěňaty
5. května 2024 18:56

ŘÍM (ČTK) - Italské ministerstvo zdravotnictví zakázalo populární cvičení jógy za přítomnosti štěňat. Tento týden vydalo směrnici, podle které by se lekce "puppy yogy" měly konat jen s dospělými psy, píše server stanice CNN a italská média. Cílem opatření je podle úřadů chránit zdraví zvířat a bezpečnost cvičících. Rozhodnutí uvítali ochránci zvířat, kteří módní formu cvičení jógy kritizovali.
(Celý text)

Lepra se ve středověku přenášela mezi veverkami a lidmi, tvrdí studie
5. května 2024 13:00

LONDÝN (ČTK) - Lepra se ve středověké Anglii přenášela mezi lidmi a veverkami. Zjištění podporuje teorii, že při šíření této nemoci mohl hrát roli obchod s kožešinami, uvedla studie, o které informoval list The Guardian.
(Celý text)

Jaký je aktuální zdravotní stav našich lesů?
5. května 2024 05:23

PRAHA (Ekolist) - Zdravotní stav lesů je výrazně rozdílný u „mladých“ a „starých“ porostů. Například u smrku je průměrná defoliace porostů do 60 let věku pouze 13 %, zatímco u porostů nad 120 let je to více než 37 %. U buku je průměrná defoliace porostů do 60 let 11 % a průměrná defoliace porostů nad 120 let je dvojnásobná. Je však nutné rozlišovat mezi „starými lesy“, které se dlouhodobě vyvíjely bez zásahu člověka, a monokulturními porosty nad 120 let, které mají obvykle sníženou vitalitu. Přitom stáří hospodářských lesů v posledním století výrazně narůstá – zatímco lesy starší 100 let se v roce 1920 vyskytovaly pouze na 3 % porostní půdy, v současné době je to již více než 20 %.
(Celý text)

Výborný: Přísnější ochrana půdy pomůže navrátit do krajiny aleje a remízky
5. května 2024 01:54

PRAHA (ČTK) - Přísnější ochrana nejlepší zemědělské půdy, kterou tento týden schválili poslanci, pomůže do krajiny navrátit původní krajinné prvky, jako jsou stromořadí, remízky nebo mokřady. Více je také zajištěno zachování půdy dalším generacím, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Agrovoltaiky, které budou moci pěstitelé stavět například v ovocných sadech, pak mohou podle ministra snížit škody na úrodě způsobené mrazem. Výborný nicméně připustil, že by novela mohla být v některých parametrech ambicióznější.
(Celý text)

Ochránci rozšiřují péči o suché skalnaté svahy u Vladislavi, pasou tam i ovce
5. května 2024 01:05

VLADISLAV (ČTK) - Ochránci přírody rozšiřují péči o suché skalnaté svahy okolo Vladislavi na Třebíčsku. Dřívější pastviny minulá desetiletí zarůstaly, odstranit bylo potřeba náletové dřeviny, například trnky. Trávu tam tento týden začalo spásat i malé stádo ovcí. V dlouhodobé aktivitě teď základní organizaci Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) v Kněžicích pomohlo zapojení do širšího projektu dotovaného z takzvaných norských fondů, řekl Václav Křivan z této organizace.
(Celý text)

Nové zavlažovací vaky podpoří rozvoj kořenů u vzrostlých stromů v Brně
5. května 2024 00:50

BRNO (ČTK) - Vitalitu i odolnost vůči vyvrácení a suchu mají u velkých a významných stromů v Brně zajistit zavlažovací vaky. Veřejná zeleň města Brna technologii poprvé vyzkoušela koncem března u jasanu na Moravském náměstí, jenž je jedním z mála vzrostlých stromů v okolí a má vliv na jeho ochlazování. Příspěvková organizace města pořídila čtyři vaky dohromady za 100 000 korun, řekl náměstek primátorky pro životní prostředí Filip Chvátal (KDU-ČSL).
(Celý text)

Královéhradecký útulek pro zvířata by se měl stát i centrem lesní pedagogiky
5. května 2024 00:49

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Útulek pro opuštěná zvířata v Hradci Králové by se měl v budoucnu stát také centrem lesní pedagogiky. Děti by v něm měly vedle chovu psů a koček poznat i život v lese, seznámit se s dravci a dalšími lesními zvířaty. Plánují to Městské lesy Hradec Králové, které útulek od letošního února provozují. Útulek, který nově nese jméno Azyl pro zvířata, již začal zavádět programy pro veřejnost. ČTK to řekl ředitel Městských lesů Milan Zerzán.
(Celý text)

Děčínská zoo chce ke svému 75. výročí vytvořit český rekord
5. května 2024 00:42

DĚČÍN (ČTK) - Děčínská zoologická zahrada si chce k 75. výročí vzniku nadělit vytvoření českého rekordu. Žádá proto návštěvníky, aby v den velkolepé oslavy, 11. května, dorazili v jakémkoliv tričku, na němž bude vyobrazený medvěd. Může jít o obrázek, fotografii, nášivku i vlastnoručně vytvořenou podobiznu, uvedla mluvčí zoo Alena Houšková. Zoo má medvěda ve svém znaku. Její ikonou je medvěd kamčatský Bruno, který byl inspirací k rekordu a bude i hlavní hvězdou oslavy.
(Celý text)

Olomoucká zoo má po 14 letech mládě kondora královského, vylíhlo se v Liberci
4. května 2024 23:22

LIBEREC (ČTK) - Velkého úspěchu dosáhla liberecká zoo ve své speciální líhni dravých ptáků. Před několika týdny se v ní vyklubalo mládě kondora královského z vejce, které pocházelo od páru ze Zoo Olomouc. Nyní je mládě již zpět v této zahradě. Naposledy se mládě kondora v Olomouci podařilo odchovat před 14 lety.
(Celý text)

Španělské ministerstvo se rozhodlo zrušit cenu býčích zápasů a vyvolalo kritiku
4. května 2024 19:20

MADRID (ČTK) - Španělské ministerstvo kultury se rozhodlo zrušit národní cenu býčích zápasů. Informoval o tom španělský tisk. Rozhodnutí vyvolalo kritiku od konzervativních stran i části vládních socialistů. Ministerstvo kultury odůvodnilo svůj krok tím, že ve španělské společnosti rostou obavy o osud zvířat a že býčí zápasy jsou relativně málo navštěvovaným představením.
(Celý text)

Enormní návštěvnost Adršpašských skal je výzvou, říká místostarosta Adršpachu
4. května 2024 13:34

(ČTK) - Enormní návštěvnost Adršpašských skal na Náchodsku je pro obec Adršpach s pěti sty obyvateli pozitivem, ale zároveň velkou výzvou. ČTK to řekl místostarosta Tomáš Dimter (Máme rádi Adršpach). Národní přírodní rezervace Adršpašské skály je menší částí Adršpašsko-teplických skal, které jsou největším celistvým skalním městem v ČR.
(Celý text)

Vědci zachraňují cenné genetické populace smrku ztepilého
4. května 2024 05:51

PRAHA (Ekolist) - V posledních letech dochází k oslabení populací smrku ztepilého dlouhodobými vysokými teplotami a následně v důsledku kůrovcové kalamity. K oslabení zastoupení smrku v předchozím období minulého století došlo i v důsledku poškození průmyslovými imisemi. Proto se vědci snaží zachránit a zachovat alespoň některé vybrané nejcennější zbytkové populace a získat více informací o přeživších jedincích či porostech smrku. Přes určité vznikající averze k pěstování smrku ztepilého zůstává tato dřevina naší nejrozšířenější jehličnatou dřevinou, která na svá přirozená stanoviště z lesnického hlediska patří, ať již jako hlavní dřevina nebo dřevina přimíšená.
(Celý text)

Hladík: Novela vodního zákona by měla zabránit možnému vzniku havárií
4. května 2024 01:44

PRAHA (ČTK) - Novela vodního zákona má pomoct předcházet dalším haváriím a případně urychlit a zjednodušit jejich řešení, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Novela je odpovědí na otravu Bečvy v roce 2020. Legislativně definuje jasná a striktní pravidla k vyšetřování budoucích havárií a zavádí kontinuální sledování největších znečišťovatelů. Včera novelu schválila Sněmovna, nyní míří do Senátu.
(Celý text)

Hladík: Novela vodního zákona by měla zabránit možnému vzniku havárií
4. května 2024 01:44

PRAHA (ČTK) - Novela vodního zákona má pomoct předcházet dalším haváriím a případně urychlit a zjednodušit jejich řešení, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Novela je odpovědí na otravu Bečvy v roce 2020. Legislativně definuje jasná a striktní pravidla k vyšetřování budoucích havárií a zavádí kontinuální sledování největších znečišťovatelů. Včera novelu schválila Sněmovna, nyní míří do Senátu.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2140 | Další