ecomonitor.cz
verze pro tisk
RT: Při chlazení reaktorů by mohla chybět nafta
15. března 2011 16:09

PRAHA (Ecomonitor) - Na chlazení zničených reaktorů jaderné elektrárny Fukušima se používá mořská voda. Jak pro RT řekl Christopher Simons, profesor International Christian University v Tokiu, je pro zajištění stálého chlazení potřeba dostatek pohonných hmot pro čerpadla. Postižená oblast se však možná začíná potýkat s jejich nedostatkem.
(Celý text)

Japonsko: Reaktor je poškozen, radioaktivita stoupá, další únik je pravděpodobný
15. března 2011 09:01

PRAHA (Ekolist/ČTK) - Situace v Japonsku se dramatizuje: jadernou elektrárnu Fukušima 2 zasáhl další výbuch a japonské úřady připouštějí, že tentokrát byly vůbec poprvé porušeny ochrané vrstvy kolem vlastního reaktoru. Radiace se dostala přímo do ovzduší a podle japonského premiéra Naoto Kana je pravděpodobnost dalších úniků "velmi vysoká".
(Celý text)

Příběh zkrvavených řek aneb Co dělat s „nepřítelem“ kormoránem
15. března 2011 02:00

PLZEŇ (Ekolist) - Ještě před čtvrt stoletím to byl svátek – když se někde ten krásný pták objevil, milovníci přírody se za ním jezdili dívat z širokého okolí. Krásný pták je to nadále – jen nadšení opadlo. Přesněji řečeno: na mnoha místech se změnilo v zoufalství, nebo v lepším případě v konstatování, že s kormorány není něco v pořádku. Počty kormoránů, kteří jsou i dnes chráněným druhem, dramaticky stoupají a jejich hejna zaplavující Evropu přivádějí rybáře k šílenství. A nikdo přesně neví, co s tím. Pojďme se tedy pokusit tento „případ kormorán“ trochu rozplést.
(Celý text)

Vědci řeší záhadu: proč předky přitahovaly zóny katastrof
15. března 2011 01:30

LONDÝN (Ekolist) - Lidé často žijí v zónách, v nichž hrozí ničivá zemětřesení či erupce vulkánů. Na tom není na první pohled nic zvláštního. Jenže nyní vědci zjišťují, že to není náhoda. Usidlování lidských civilizací v těchto zónách se nedá vysvětlit pouhou náhodou, ale tyto zóny naše předky něčím přitahovaly. A nejde jen o zjevné příklady jako třeba San Francisco, Neapol či Instanbul.
(Celý text)

Spanilá jízda na terénním motocyklu v Krkonoších stála provinilce 100 000 Kč
14. března 2011 10:45

(Ekolist) - Začátkem dubna minulého roku jezdila skupinka čtyř řidičů terénních motocyklů na pásech nejcennějšími partiemi Krkonošského národního parku. Nelegálně. Díky velkému úsilí strážců a policistů se čtveřici řidičů terénních motocyklů, kteří si „užívali“ jízdu skoro po celých Krkonoších a to včetně Krakonošovy zahrádky pod Studničnou horou, podařilo dostihnout a v následných správních řízeních byla každému z provinilců uložena pokuta ve výši 100 000 Kč.
(Celý text)

Když už třídíte, tak třiďte správně
14. března 2011 09:26

PRAHA (Ekolist) - Každý dnes už ví, co znamená třídění odpadů. Stále se ale objevují nejasnosti s tím, zda sešlapávat plastové lahve, jestli vymývat kelímky od jogurtů a jestli patří starý talíř do skla. Sešlapávat, vymývat, nepatří. Podívejte se s námi na pár tipů, proč a jak třídit odpady lépe.
(Celý text)

Druhý výbuch v japonské jaderné elektrárně, explodoval vodík
14. března 2011 08:21

PRAHA (Ekolist) - V noci oznámily japonské úřady, že v jaderné elektrárně Fukušima došlo k dalšímu výbuchu. Na jednotce Fukušima 3 explodoval vodík. Technici se snaží chladit reaktory, které v pátek poškodilo zemětřesení a následně vlna cunami.
(Celý text)

EU: Musíme přidat, abychom do roku 2050 snížili emise o 80 %
14. března 2011 08:20

PRAHA (Ekolist) - Během minulého týdne Evropská komise představila Plán přechodu ke konkurenceschopné nízkouhlíkové ekonomice do roku 2050. Dokument přijel do Prahy představit jeden z tvůrců, Němec Torsten Wöllert z Generálního ředitelství pro oblast klimatu Evropské komise.
(Celý text)

Brazilské hovězí má větší dopad na klima, než se předpokládalo
14. března 2011 07:51

WASHINGTON/HODONÍN (Ecomonitor) - Brazílie je od roku 2000 největším vývozcem hovězího masa na světě. Důsledky tohoto ekonomického primátu se však nepřímo podílejí i na odlesňování Amazonie a produkcí CO2 přispívají ke klimatickým změnám, píše server ScienceDaily.
(Celý text)

Po zemětřesení a tsunami došlo v Japonsku k výbuchu v jaderné elektrárně
12. března 2011 10:04

PRAHA (Ecomonitor) - Přibližně 130 kilometrů od východního pobřeží japonského ostrova Honšú došlo včera ráno k zemětřesení o síle 8,9 stupňů Richterovy stupnice. Následně na pobřeží dorazila mohutná tsunami, místy vysoká až deset metrů. V sobotu ráno japonská média informovala, že v jaderné elektrárně Fukušima 1 došlo k explozi.
(Celý text)

V pralesích Madagaskaru byl objeven nový pták
11. března 2011 04:28

ANTANARIVO/HODONÍN (Ecomonitor) - Příroda Madagaskaru je „bohatší“ o další endemický druh. Nelétavý, pestře vybarvený pták z rodu Mentocrex, vzdáleně podobný našemu chřástalovi, dostal své druhové jméno „Beanka“ podle místa svého nálezu, neprostupné oblasti suchých lesů a vápencových bradel, píše server ScienceDaily.
(Celý text)

Velká zvěř přispívá k rozmanitosti lesa – „seje“ vzácné rostliny
10. března 2011 04:00

ARC-EN-BARROIS/HODONÍN (Ecomonitor) - Pokud se v lese přemnoží divoká prasata, srnci a jeleni, znamená to pro les škody na křovinách a mladých stromech. Ale také obohacení, co se týče většího výskytu travin a bylin, píše server ScienceDaily.
(Celý text)

Luboš Motl: Klimatická změna svět neohrožuje, alarmisté ano
9. března 2011 07:30

PLZEŇ (Ekolist) - Fyzik Luboš Motl patří k nepřehlédnutelným představitelům českých „klimaskeptiků“. V rozhovoru vysvětluje, že jako člověk z prostředí špičkové vědy (a někdejší pedagog z Harvardu) nemůže přijmou některá klíčová tvrzení klimatické debaty. Vyvrací řadu mýtů o „popíračích“ a zdůrazňuje, že oba tábory si jsou v mnoha směrech blíže, než se tuší. A hlavně opakuje, že tvrzení o hrozících nebezpečích jsou zcela nesmyslná a že klimatologie je v zajetí alarmistických politiků a zmanipulovaných vědců.
(Celý text)

EU kritizuje Španělsko za nadměrný lov makrel v roce 2010
9. března 2011 05:15

PRAHA/MADRID (Ecomonitor) - Španělsko bylo v minulých letech opakovaně varováno, aby dodržovalo kvóty na lov makrel. Loni lov makrel opět překročil povolenou úroveň. Evropská unie kvůli ochraně udržitelného rybolovu proti Španělsku zakročila, píše server ECOticias.com.
(Celý text)

Pražské Masarykovo nádraží se rušit nebude, slibuje developer
8. března 2011 15:00

PRAHA (Ekolist) - V posledních létech se množily spekulace, jestli bude Masarykovo nádraží zrušeno nebo zůstane zachováno. Těm je teď konec, alespoň jak tvrdí developer. Masarykovo nádraží v Praze se rušit nebude, slíbil Tomáš Kadeřábek ze společnosti Masaryk Station Development na veřejné diskuzi, kterou na konci února pořádal Ústav pro ekopolitiku spolu s občanským sdružením Arnika.
(Celý text)

Závazek na podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů zřejmě ČR splnila
8. března 2011 13:25

PRAHA (Ekolist) - Česká republika se v přístupové smlouvě k EU zavázala, že v roce 2010 budou mít obnovitelné zdroje (OZE) osmi procentní podíl na spotřebě elektrické energie. Zdá se, že ČR tento indikativní cíl splnila.
(Celý text)

Kontrola emisního znečištění v Pekingu by snížila výskyt plicních chorob na polovinu
8. března 2011 05:42

BEIJING/HODONÍN (Ecomonitor) - V průběhu olympijských her v roce 2008 se čínské hlavní město snažilo omezením osobní dopravy v centru metropole zlepšit kritický stav ovzduší. Nyní představitelé nevládních ekologických iniciativ spolu se zástupci zdravotnických zařízení poukazují na to, že pokud by se podařilo zlepšit situaci v ovzduší nad městem trvale, snížila by se pravděpodobnost onemocnění rakovinou plic na polovinu, píše Yale Environment.
(Celý text)

Sůl na silnicích může zabíjet stromy
7. března 2011 09:12

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Zdraví tisíců stromů po celé Británii je ohroženo. Na vině je sůl použitá k posypu silnic během tuhé zimy. Po dvou letech intenzivního používání soli na vozovkách začínají být zřetelné první známky zvadlých a mrtvých stromů, uvádí internetová mutace britského deníku The Telegraph.
(Celý text)

Chystá se první žaloba na stát kvůli programu Zelená úsporám
4. března 2011 11:55

PRAHA (Ecomonitor) - Žadatel, který splnil všechny požadavky programu Zelená úsporám, ale kvůli úřední chybě mu hrozí, že dotaci nedostane, se chce se státem soudit. Dnes o tom informoval Český rozhlas Radiožurnál.
(Celý text)

Kvůli škrtům hrozil na silnicích masakr žab
4. března 2011 07:30

PRAHA (Ekolist) - S nástupem jara hrozil motoristům na některých silnicích hororový zážitek z jízdy po vyhřezlých vnitřnostech stovek či tisíců rozjetých žab. Byl by to bezprostředně viditelný důsledek finančního škrtu v rozpočtu ministerstva životního prostředí na Program péče o krajinu. Mohlo se totiž stát, že by nikdo obojživelníky nepochytal a přes silnici nepřenesl. Ministr financí ale po přímluvách ochránců přírody a starostů obcí přislíbil, že program dofinancuje – a jarní masakr žabiček se proto konat nemusí.
(Celý text)

Kvůli škrtům hrozil na silnicích masakr žab
4. března 2011 07:30

PRAHA (Ekolist) - S nástupem jara hrozil motoristům na některých silnicích hororový zážitek z jízdy po vyhřezlých vnitřnostech stovek či tisíců rozjetých žab. Byl by to bezprostředně viditelný důsledek finančního škrtu v rozpočtu ministerstva životního prostředí na Program péče o krajinu. Mohlo se totiž stát, že by nikdo obojživelníky nepochytal a přes silnici nepřenesl. Ministr financí ale po přímluvách ochránců přírody a starostů obcí přislíbil, že program dofinancuje – a jarní masakr žabiček se proto konat nemusí.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1647 | 1648 | 1649 | 1650 | 1651 | .. | 2138 | Další

Online diskuse
Výborný: V Česku se letos kvůli mrazům sklidí 30 300 tun ovoce místo 138 000 tun
3. května 2024 21:42

PRAHA (ČTK) - V Česku se letos kvůli silným mrazům místo 138 000 tun ovoce sklidí asi 30 300 tun. Po jednání se zástupci ovocnářů, vinařů a lesních školek to tento týden uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Pro všechny pěstitele, jejichž produkce byla poškozena mrazem, je podle něj ministerstvo zemědělství (MZe) připraveno aktivovat program na řešení rizik a krizí v zemědělství. Materiál v úterý předloží vládě. Prioritou přitom podle Výborného budou právě ovocnáři, u kterých se ministr chce navíc zaměřit na ty pěstitele, kde škody přesahují 50 procent. Nejhorší sklizeň ovoce od 90. let byla v roce 2011, kdy činila 101 249 tun.
(Celý text)

Vědci poprvé spatřili, jak si orangutan ošetřil otevřenou ránu léčivou rostlinou
3. května 2024 19:43

(ČTK) - Vědci v Indonésii pozorovali orangutana sumaterského, jak si sám léčil velké zranění na tváři rostlinnou pastou. Je to podle nich patrně poprvé, co se podařilo zaznamenat volně žijícího živočicha, jak pečuje o otevřenou ránu pomocí rostliny s prokazatelně léčivými účinky. Poté, co výzkumníci viděli, jak si samec, kterého pojmenovali Rakus, přikládá obklad na obličej, se rána do měsíce zcela zahojila, uvedl dnes server BBC News.
(Celý text)

Vědci jsou proti stavbě malé vodní elektrárny na Vltavě na Českokrumlovsku
3. května 2024 19:15

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - Vědci z českobudějovického biologického centra Akademie věd ČR jsou proti přehrazení řeky Vltavy pod zříceninou Dívčí Kámen na Českokrumlovsku. Soukromý investor tam připravuje výstavbu malé vodní elektrárny. Vědci uvedli, že projekt může způsobit řadu nepříznivých vlivů a úbytek vzácných druhů rostlin i živočichů. ČTK o tom informovala mluvčí biologického centra Daniela Procházková.
(Celý text)

Sněmovna schválila novelu, která má omezit rizika havárií na řekách
3. května 2024 19:04

PRAHA (ČTK) - Omezit rizika havárií na řekách a upřesnit pravomoci úřadů při jejich likvidaci má novela vodního zákona, kterou dnes schválila Sněmovna. Havárie na vodách se podle ní budou nahlašovat hasičům. Schválená předloha také zavádí registr výpustí ze zdrojů znečištění. Největší znečišťovatelé budou muset průběžně sledovat vybrané ukazatele kvality vypouštěných vod. Původně jim podle vládního návrhu měla přibýt povinnost kontinuálního měření. Sněmovna ale tuto povinnost změnila na nepřetržité sledování znečištění odpadních vod. Předloha, která reaguje především na otravu Bečvy z roku 2020, nyní zamíří do Senátu.
(Celý text)

České zemědělství je o krok blíž k energetické revoluci: poslanci schválili uzákonění agrovoltaiky
3. května 2024 16:59

PRAHA (Ekolist) - Poslanecká sněmovna dnes ve třetím čtení schválil novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, která mimo jiné povolí souběžné využívání půdy pro zemědělskou i energetickou produkci pomocí solárních panelů umístěných u plodin za zákonem stanovených podmínek, tedy takzvanou agrovoltaiku. Čeští zemědělci tak budou moci lépe chránit své plodiny před nepříznivým počasím a zároveň získat nový zdroj příjmů díky produkci bezemisní solární energie, uvedl Svaz moderní energetiky.
(Celý text)

Kam za Vítáním ptačího zpěvu?
3. května 2024 14:30

PRAHA (Ekolist) - Mezi nejsilnější zážitky v přírodě patří poslech ranního koncertu ptáků. Pro to stojí za to si přivstat.
(Celý text)

Bouře v JAR vyplavila na pláže více než 500 želvích mláďat. A odhalila, jak moc jsou želvy vystaveny mikroplastům
3. května 2024 11:57

KAPSKÉ MĚSTO (ČTK) - Více než 500 mláďat mořských želv vyplavila na pobřeží Jihoafrické republiky silná bouře. Malé želvičky patřící většinou k ohroženému druhu kareta obecná našli na pobřeží lidé, kteří je odnesli do záchranného střediska pro želvy v akváriu Two Oceans v Kapském Městě, informovala dnes agentura AP. Nenadálá událost zároveň poskytla odborníkům a ochráncům přírody cenné informace o běžném nebezpečí, které želvám v oceánech hrozí. Navzdory svému nízkému věku stihly želvy už pozřít v oceánu nemálo kousků plastů.
(Celý text)

Vyšší ochranu nejlepší zemědělské půdy Sněmovna schválila v mírnější podobě
3. května 2024 11:55

PRAHA (ČTK) - Vyšší ochranu nejkvalitnější zemědělské půdy Sněmovna schválila v mírnější podobě, než jak ji navrhla vláda. Do vládní předlohy doplnila zákaz prodeje zemědělské půdy vlastníkům z takzvaných třetích zemí, tedy v podstatě mimo Evropskou unii. Upravenou novelu nyní dostanou k posouzení senátoři.
(Celý text)

Agrární komora chce kvůli mrazům peníze také pro pěstitele zeleniny či brambor
3. května 2024 11:51

PRAHA (ČTK) - Agrární komora (AK ČR) požaduje po ministerstvu zemědělství peníze také pro další odvětví zasažená mrazem. Výrazně poškození jsou podle komory například pěstitelé zeleniny, brambor, klasických polních plodin či cukrovky a dubnové mrazy zasáhly také lesní školky. Prezident Agrární komory Jan Doležal o maximální možnou mimořádnou finanční podporu požádal ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) v dopise, který má ČTK k dispozici. Výborný na síti X uvedl, že se o dopise dozvěděl z médií, a navíc těsně před briefingem, označil proto takové jednání za neférové. Mluvčí AK ČR Barbora Pánková na dotaz ČTK uvedla, že dopis byl odeslán včera dopoledne standardní cestou tak, aby ministr měl podklady co nejdříve.
(Celý text)

Zdokumentovaný lov srnce obojkovanými vlky na severu Čech. Jak často vlci loví v intravilánu?
3. května 2024 05:42

PRAHA (Ekolist) - Dne 23. dubna 2024 obdržel tým České zemědělské univerzity, který realizuje telemetrický výzkum vlka v oblasti NP České Švýcarsko v rámci projektu Interreg Redema, informace o lovu srnce obecného minimálně dvěma vlky na okraji městského intravilánu. Jde o město Mikulášovice v okrese Děčín v okrajové oblasti národního parku České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce.
(Celý text)

MŽP povolilo průzkumné práce kvůli lithiu v obci Rožná na Žďársku
3. května 2024 01:14

(ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) povolilo stanovení průzkumného území pro případnou těžbu lithia v obci Rožná na Žďársku. Podle úřadu nebyl žádný zákonný důvod žádosti, kterou kvůli prozkoumání ložisek nerostu podala společnost Geomin, nevyhovět. ČTK to dnes sdělila mluvčí ministerstva Veronika Krejčí. Rozhodnutí je zatím nepravomocné. Obec, která s žádostí nesouhlasí, chce proti němu podat rozklad, řekl ČTK starosta Rožné Libor Pokorný (SOCDEM).
(Celý text)

V pražské zoo se narodil orangutan sumaterský
3. května 2024 01:12

PRAHA (ČTK) - V pražské zoologické zahradě se narodil orangutan sumaterský. Mládě už pije mateřské mléko a podle prvních pozorování je vitální. Zatím není jasné, zda jde o samečka, nebo samičku. Je to první mládě jedenáctileté samice Diri, která přišla na svět rovněž v Troji. Otcem je dvaadvacetiletý samec Pagy. Pavilon Indonéská džungle zůstává otevřený, návštěvníci tak mohou spatřit vzácný přírůstek už nyní, informovala zoo.
(Celý text)

ČSÚ: Domácnosti loni vodou šetřily, v průmyslu spotřeba stoupla
3. května 2024 01:01

(ČTK) - Domácnosti v Česku loni vodou dál šetřily, zatímco v průmyslu spotřeba meziročně mírně stoupla. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Spotřeba domácností klesla o tři procenta na 86,7 litru na osobu za den. Průmysl a ostatní odběratelé naopak spotřebovali vody o 1,5 procenta více než v roce 2022. Vodné i stočné loni dál meziročně zdražovaly, přičemž růst cen oproti roku 2022 ještě více zrychlil.
(Celý text)

Hasiči v noci na dnešek likvidovali požár v pralese Mionší v Dolní Lomné
2. května 2024 21:00

Dolní Lomná (Frýdecko-Místecko) (ČTK) - Hasiči v noci na dnešek likvidovali požár v pralese Mionší v Dolní Lomné na Frýdecko-Místecku. Požár zasáhl přibližně hektarovou plochu, řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák. Příčinou požáru byl podle vyšetřovatelů lidský faktor. Národní přírodní rezervace Mionší chrání rozsáhlý prales jehličnatých i listnatých stromů v Beskydech. Rozloha rezervace je bezmála 170 hektarů, čímž se Mionší řadí mezi největší pralesy v České republice.
(Celý text)

Japonsko vyzkouší systém s umělou inteligencí na varování před medvědy
2. května 2024 19:18

(ČTK) - Japonsko po rekordním počtu útoků medvědů na lidi vyzkouší systém varování založený na umělé inteligenci. Za poslední rok bylo v zemi při útocích medvědů zabito šest lidí a více než 200 jich bylo zraněno, informoval list The Guardian.
(Celý text)

Vinaři nebudou muset letos kvůli mrazům dodržovat některá technická opatření
2. května 2024 19:16

PRAHA (ČTK) - Zástupci vinařů se na dnešním jednání s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) domluvili na zrušení některých podmínek, které musí běžně plnit například při pěstování v ekologickém režimu. Kvůli mrazům totiž některým vinařům v Česku pomrzly i celé plochy vinic, a nejsou tak letos schopni dodržet určitá technická opatření.
(Celý text)

Ochranáři a včelaři umístili u D5 desítky pastí na invazní asijské sršně
2. května 2024 11:31

(ČTK) - Třicet až čtyřicet pastí k odhalení výskytu invazní asijské sršně umístili ochranáři z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) ve spolupráci s místními včelaři. Zatím jde převážně o Plzeňský kraj, hlavně o místa podél dálnice D5 desítky metrů až jeden kilometr od krajnice, ale také třeba v Železné a Bělé na Domažlicku, ve Švihově na Klatovsku, Šťáhlavech na Plzeňsku a v Hrádku u Rokycan. Pasti se umisťují také u dálnice D5 ve Středočeském kraji ve směru na Prahu a u logistických center, tedy překladišť zboží z kamionů, což jsou riziková místa. ČTK to dnes řekl Zdeněk Myslík z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
(Celý text)

Na čištění odpadních vod v EU by se měly podílet největší znečišťovatelé, farmaceutický a kosmetický průmysl
2. května 2024 11:30

(ČTK) - Na čištění městských odpadních vod by se od roku 2045 měly podílet největší znečišťovatelé, tedy farmaceutický a kosmetický průmysl, vyplývá z úpravy směrnice, kterou schválil v dubnu Evropský parlament. Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) uvedla, že směrnici vnímá jako další přítěž již tak těžko konkurenceschopnému odvětví a může to ovlivnit cenu i dostupnost léků. Zavedení dalších opatření se dotkne téměř 600 čistíren v Česku, náklady budou ve stovkách miliard korun během následujících 20 let, řekl ČTK ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) Vilém Žák.
(Celý text)

Produkce elektřiny z větru v USA se loni poprvé po 25 letech snížila
2. května 2024 11:29

WASHINGTON (ČTK) - Produkce elektřiny z větrných elektráren ve Spojených státech se loni poprvé za čtvrt století snížila, a to o dvě procenta. Výroba byla nižší, přestože instalovaný výkon stoupl o 6,2 gigawattu (GW). Mohly za to slabší větry na Středozápadě, než je obvyklé. Vyplývá to ze zprávy amerického vládního úřadu pro energetické informace (EIA).
(Celý text)

Dříve opomíjená osika může lesníkům výrazně pomoct po kůrovcové kalamitě
2. května 2024 01:17

BRNO (ČTK) - Osika obecná, která byla dříve běžnou a častou součástí českých lesů, má velmi dobrý potenciál stát se využívanou přípravnou dřevinou při obnově lesů poničených suchem a kůrovcem. Mnohde si již na holiny našla cestu sama, uvedl Antonín Kusbach, jenž vedl mezinárodní tým lesnických vědců v čele s odborníky z Mendelovy univerzity v Brně při výzkumu rozšíření a roli osiky obecné v lesích.
(Celý text)

Dříve opomíjená osika může lesníkům výrazně pomoct po kůrovcové kalamitě
2. května 2024 01:17

BRNO (ČTK) - Osika obecná, která byla dříve běžnou a častou součástí českých lesů, má velmi dobrý potenciál stát se využívanou přípravnou dřevinou při obnově lesů poničených suchem a kůrovcem. Mnohde si již na holiny našla cestu sama, uvedl Antonín Kusbach, jenž vedl mezinárodní tým lesnických vědců v čele s odborníky z Mendelovy univerzity v Brně při výzkumu rozšíření a roli osiky obecné v lesích.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2138 | Další