ecomonitor.cz
verze pro tisk
Le Figaro: Sahara je mnohem starší, než vědci předpokládali
15. února 2006 11:04

PAŘÍŽ (EcoMonitor) - Poušť Sahara je mnohem starší, než se původně myslelo, napsal francouzský deník Le Figaro s odvoláním na vědeckou zprávu. Ke vzniku Sahary nedošlo před 86 tisíci, ale minimálně před 7 miliony lety, oznámil tým vědců z Francie a Čadu.
(Celý text)

Independent: Na severní polokouli je nejtepleji za poslední tisíciletí
14. února 2006 10:07

LONDÝN (EcoMonitor) - Celá severní polokoule zažívá velmi teplé období, na posledních tisíc let až nebývale teplé, napsal deník Independent s odvoláním na novou vědeckou studii.
(Celý text)

Independent: Blair chce bojovat proti klimatickým změnám, neomezí ale leteckou dopravu
13. února 2006 12:47

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Britský premiér Tony Blair varoval vůdce světových velmocí, že na záchranu planety zbývá méně než sedm let. Jenže zároveň odmítl zavést zvláštní klimatickou daň k ceně letenek ve Velké Británii. Britský premiér sklidil kritiku za to, že v boji proti klimatickým změnám používá dvojí metr.
(Celý text)

Spotřeba elektřiny loni rostla hlavně ve středních Čechách a v Praze
10. února 2006 11:14

PRAHA (ČIA) - Spotřeba elektřiny rostla v loňském roce nejvíce ve středních Čechách. Nárůst oproti roku 2004 zde činil 4,8 procenta. Následuje Praha s růstem o 4,3 procenta, severní Čechy s 2,6 procenta a západní Čechy s 2,3 procenta. Vyplývá to z informací Energetického regulačního úřadu (ERÚ).
(Celý text)

Physorg: Kokosové slupky zachraňují životní prostředí
10. února 2006 10:40

PRAHA/MANILA (EcoMonitor) - Změnit nepotřebný odpad na dobře využitelný materiál, který přispívá k ochraně životního prostředí, a získat tak práci pro chudé zemědělce, to zní jako pohádka. Jenže přesně to se povedlo Justinu Arboledovi, bývalému děkanovi zemědělské univerzity. A stačila mu k tomu nepotřebná skořápka kokosového ořechu, plodiny, která živí nejchudší obyvatele Filipín.
(Celý text)

BBC: Příroda je lepší ochrana než inženýrství, říkají v New Orleans
9. února 2006 12:23

PRAHA/NEW ORLEANS (EcoMonitor) - Město New Orleans, které vzniklo na bažině plné komárů v zálivu oddělujícím dvě obrovské masy vody, bylo chápáno jako velké vítězství lidského inženýrství nad přírodou. Jenže právě to, co mělo město chránit, mu přivodilo největší škody, když loni v létě zasáhl pobřeží hurikán Katrina, píše internetové zpravodajství BBC.
(Celý text)

Vědecký panel OSN: Ekosystémy se posledních 50 let mění víc než kdykoliv v historii lidstva
8. února 2006 13:22

PRAHA (EkoList) - Víc než 1300 vědců pod záštitou OSN podniklo v posledních pěti letech vůbec první pokus popsat a zhodnotit v celosvětovém měřítku přínosy, které lidem plynou z přírody (tzv. ekosystémové služby - např. potraviny, sladká voda, dřevo atd.). Závěry shrnuli do zprávy Ekosystémy a lidský blahobyt a její českou verzi na konci ledna představili v Praze. Co v ní stojí? Za posledních 50 let lidé ovlivnili zemský povrch víc než za celé předcházející období své historie, což vede k závažné a z větší části nezvratné ztrátě rozmanitosti života na Zemi. Změny v ekosystémech významně přispívají ke zvyšování lidského blahobytu, zároveň jsou ale ekosystémy znehodnocovány - to prohlubuje chudobu některých skupin lidí a významně oslabuje výhody, které by příroda mohla poskytnout příštím generacím.
(Celý text)

Danone: Litujeme toho, jestli jsme oklamali spotřebitele nápisem BIO
8. února 2006 11:44

PRAHA (EkoList) - Společnost Danone v letech 1996 až 2000 vyráběla jogurt pod názvem BIO Bifidus Aktiv, který však nebyl produktem ekologického zemědělství. V názvu výrobku byl použit nápis BIO, který je vyhrazen jen pro produkty ekologického zemědělství. V roce 1998 byla proti Danone podána žaloba firmou Pro-Bio, která se zabývá obchodem s biopotravinami a organizacemi hájícími zájmy spotřebitelů, Ekologickým právním servisem, Ars Aequi et Boni a organizací KEZ, která provádí certifikaci biopotravin.
(Celý text)

Reuters: Vybíjení jezevců dobytek před TBC nezachrání
8. února 2006 10:19

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Britským jezevcům hrozí vybíjení kvůli snaze o vymýcení tuberkulózy dobytka, přestože existují důkazy, že jejich smrt šíření nákazy nezabrání. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na organizace zabývající se právy zvířat.
(Celý text)

The Star: Bush chce méně ropných paliv, důvodem ale nejsou klimatické změny
7. února 2006 10:09

PRAHA/OSLO (EcoMonitor) - Americký prezident George Bush ve své každoroční Zprávě o stavu Unie prohlásil, že je nutné zlomit závislost americké ekonomiky na ropných produktech. USA by měly také snížit příspěvek ke klimatickým změnám, nehodlají však zřejmě přistoupit ke Kjótskému protokolu.
(Celý text)

Jihomoravský kraj zatím nepovolil stavbu větrného parku u Bošovic
6. února 2006 15:12

BRNO/PRAHA (ČIA) - Krajský úřad Jihomoravského kraje rozhodl, že bude žádost firmy Ventureal o povolení výstavby Větrného parku Bošovice na Vyškovsku dále posuzovat podle zákona o vlivu na životní prostředí. Úředníci kraje vzali ohled na připomínky účastníků zjišťovacího řízení.
(Celý text)

BBC: Na ekologická auta stále čekáme, výrobci nic nedělají
6. února 2006 08:37

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Výrobci automobilů nedělají dost pro to, aby vyvinuli skutečnou alternativu k vozům poháněným benzínovými a naftovými motory, říká poradce britské vlády Stephen Blythe. Podle něj mají sice japonské firmy náskok před evropskými a americkými společnosti, nicméně navzdory svým vlastním prohlášením nebere dosud automobilový průmysl potřebu ekologických motorů skutečně vážně, píše internetové zpravodajství BBC.
(Celý text)

Poslanci zjednodušili podmínky pro použití biolihu v dopravě
3. února 2006 16:20

PRAHA (ČIA) - Poslanci dnes schválili novelu zákona o lihu, o spotřebních daních a dalších souvisejících norem ve znění, které požadoval senát. Novela povoluje výrobu bioetanolu pro různé účely současně. Investoři tak nebudou muset stavět lihovary zaměřené pouze na produkci biolihu určeného pro přidávání do benzinu. Novelu podpořilo 141 ze 145 přítomných poslanců.
(Celý text)

NYT: Američtí vědci srovnávají kvalitu životního prostředí jednotlivých zemí světa
3. února 2006 08:32

PRAHA/NEW YORK (EcoMonitor) - Nová studie amerických univerzit, která srovnává kvalitu životního prostředí a snahu o trvale udržitelné hospodářství, ukazuje, že jen šest zemí na celém světě dosáhne lepšího výsledku než 85 %. Nejlépe je na tom Nový Zéland následovaný pěti státy severní Evropy. Srovnávána byla celá řada parametrů - od čistoty pitné vody, úrovně přízemního ozónu až po udržitelný rybolov nebo emise skleníkových plynů.
(Celý text)

Výstavbu jaderné elektrárny Belene může kapitálově podpořit i ČEZ
2. února 2006 20:04

PRAHA (ČIA) - Elektrárenská společnost ČEZ je připravena kapitálově vstoupit do projektu dostavby bulharské jaderné elektrárny Belene. O ten se uchází sdružení českých firem pod názvem Škoda Alliance. "NEK nevyjasnil, kdo bude investorem. Účast ČEZ máme jako nabídku," řekl po návratu z Bulharska generální ředitel Škody Praha Radek Benčík.
(Celý text)

Hlasování ve sněmovně: Další pokus o omezení občanských práv ztroskotal
2. února 2006 19:30

PRAHA (EkoList) - Pár dnů před Vánocemi odmítla sněmovna další z návrhů na omezení účasti občanů ve správních řízeních. Tentokrát s ním přišel poslanec Vlastimil Aubrecht z vládní ČSSD. I přesto, že mu při hlasování byli silnými spojenci zákonodárci ODS, vyšla jeho snaha naprázdno.
(Celý text)

Druhý blok Temelína se po měsíční odstávce vrátil do provozu
2. února 2006 15:03

TEMELÍN/PRAHA (ČIA) - Druhý blok Jaderné elektrárny Temelín (JETE) dnes v 0:45 hodin obnovil dodávky elektřiny do rozvodné sítě. "Druhý blok bude nyní dva dny pracovat na polovičním výkonu. Na tomto výkonu budou provedeny plánované fyzikální testy. V závěru týdne bude blok již pracovat na plném výkonu," sdělil ČIA mluvčí JETE Václav Brom.
(Celý text)

Budou školy zelenější?
2. února 2006 14:30

PRAHA (EkoList) - Snahy o zařazení environmentální výchovy do školních osnov sahají do 90. let minulého století, ovšem až v poslední době dostaly o něco hmatatelnější podobu. Environmentální výchova se stala tzv. průřezovým tématem, které se má vinout jako červená nit celým vyučováním. Podaří se to? Přestane být ekologická výchova jen zálibou skautů a turistických oddílů?
(Celý text)

Le Figaro: Vědci by se měli více věnovat lidem žijícím pod vulkány
2. února 2006 09:04

PAŘÍŽ (EcoMonitor) - "Vědci se stále nedostatečně zajímají o lidi, kteří žijí v blízkosti sopky, nepomáhají jim porozumět, jakým nebezpečím jsou vystaveni. Odborníci se totiž příliš nezabývají tím, zda je jejich výzkum užitečný pro ochranu sídel," řekl Robert D'Ercole z Výzkumného ústavu rozvoje. Podle něj je vulkanologie vědou příliš vzdálenou od starostí občanů a politiků, napsal francouzský deník Le Figaro. Ačkoliv již tato věda zachránila mnoho životů, měla by se snažit více komunikovat s lidmi a zlepšovat jejich informovanost.
(Celý text)

Komise: První "zelená" olympiáda v Turínu
1. února 2006 16:08

PRAHA/BRUSEL (EkoList) - Nadcházející zimní olympijské a paralympijské hry v Turínu budou podle Evropská komise vůbec první významnou "zelenou" sportovní událostí v Evropě. Obě události mají tohoto cíle dosáhnout použitím dobrovolných nástrojů - jde především o systém ekologického managementu a auditu EU (EMAS) a využitím unijní ekoznačky.
(Celý text)

Komise: První "zelená" olympiáda v Turínu
1. února 2006 16:08

PRAHA/BRUSEL (EkoList) - Nadcházející zimní olympijské a paralympijské hry v Turínu budou podle Evropská komise vůbec první významnou "zelenou" sportovní událostí v Evropě. Obě události mají tohoto cíle dosáhnout použitím dobrovolných nástrojů - jde především o systém ekologického managementu a auditu EU (EMAS) a využitím unijní ekoznačky.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1776 | 1777 | 1778 | 1779 | 1780 | .. | 2147 | Další

Online diskuse
Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, kdo vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá
19. května 2024 06:25

PRAHA (Ekolist) - Máte na zahradě motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá, nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži Živá zahrada, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Jarní kolo pozorování začíná pro školy v pondělí 20. května, pro ostatní zahrady od pátku 24. května.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

Mládě orangutana v pražské zoo je sameček, jméno navrhne veřejnost
19. května 2024 00:57

PRAHA (ČTK) - Mládě orangutana sumaterského, které se v pražské zoologické zahradě narodilo na začátku května, je sameček. Potvrdily to genetické testy, oznámila zoo. Lidé pro malého orangutana mohou nyní navrhovat jméno. Zahrada ho zveřejní v den měsíčních narozenin mláděte, tedy v neděli 2. června.
(Celý text)

Několik obcí v severošpanělské Galicii se potýká s přemnožením much
19. května 2024 00:56

(ČTK) - Několik obcí ve španělské Galicii čelí doslova invazi much, některé stěny domů jsou tímto hmyzem zcela obsypané a místní obyvatelé kvůli tomu omezují větrání. Někteří experti vysvětlují tento populační boom mouchy domácí teplem po deštích, úbytkem některých druhů ptáků i klimatickými změnami, informoval deník El País. Podle něj mají problémy s přemnožením much v Galicii téměř dvě desítky obcí.
(Celý text)

Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoo deset mláďat
19. května 2024 00:30

OSTRAVA (ČTK) - Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoologické zahradě deset mláďat. Samce zoo získala počátkem letošního roku z olomoucké zahrady. U nanduů pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec, včetně inkubace vajec, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Výstava v Brně ukazuje Amazonii očima jejích domorodých obyvatel
19. května 2024 00:20

BRNO (ČTK) - Kulturní a přírodní rozmanitost Amazonie přibližuje nová výstava v brněnském Pavilonu Anthropos. Připravil ji mezinárodní tým a přináší vhled do života domorodých obyvatel, a to jejich vlastníma očima, řekli novinářům tvůrci výstavy. Návštěvníci tak poznají, jak obyvatelé Amazonie chápou přírodu, jaké mají mýty a rituály nebo jak vypadá jejich hmotná kultura, a to prostřednictvím historických artefaktů i výrobků současných řemeslníků.
(Celý text)

U přerovské knihovny vyrostla nová dešťová zahrada, potěší hlavně děti
19. května 2024 00:15

PŘEROV (ČTK) - V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde přestárlé stromy nahradila nová výsadba a stromy jsou osazené budkami pro netopýry a ptáky. Peníze město čerpalo z takzvaných norských fondů.
(Celý text)

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec
19. května 2024 00:08

ANKARA (ČTK) - Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté dočasně ochromili provoz mnichovského letiště
18. května 2024 19:17

MNICHOV (ČTK) - Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří vnikli na pojezdové dráhy a přilepili se k nim. Policie zatkla osm lidí. Obě ranveje jsou již v provozu, cestující však musí počítat se zpožděním, informovala agentura DPA.
(Celý text)

Ostravská zoo má novou samici jaguarundi, šelmy příbuzné gepardovi a pumě
18. května 2024 19:10

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada má novou samici jaguarundi, která byla do zahrady přivezena z Itálie. Má vytvořit pár s místním samcem a oživit tak chov této kočkovité šelmy příbuzné gepardovi a pumě, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

Česká firma představila krmení pro domácí mazlíčky. Je vyrobené z vykultivovaného masa
18. května 2024 05:08

PRAHA (Ekolist) - Minulý týden na mezinárodním veletrhu Interzoo v Norimberku představila česká společnost Bene Meat Technologies krmiva pro domácí mazlíčky, která nepocházejí ze zabitý zvířat, ale z průmyslově kultivovaného masa.
(Celý text)

Povodí Ohře opravuje památkově chráněnou vodní nádrž Jezeří v Krušných horách
18. května 2024 01:06

(ČTK) - Povodí Ohře opravuje vodní nádrž nedaleko zámku Jezeří v Krušných horách. Stavba, která dnes slouží jako záložní zásobník pitné vody, byla zprovozněna v roce 1904. Odborníci staví některé konstrukce nově, historickou kamennou věžičku vrátí zpátky. Práce budou stát 82,5 milionu korun, řekla mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.
(Celý text)

Lidé ze sídlištního plzeňského obvodu si vybrali výsadbu ovocných stromů
18. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - Výsadbu ovocných stromů u parků Zemník a Podzemník si vybrali obyvatelé plzeňského obvodu Lochotín v prvním ročníku participativního rozpočtu, v němž mohou o využití části peněz rozhodnout sami občané. Obvod, který zahrnuje velká sídliště na severu města či čtvrti Bílá Hora a Roudná, dal na výběr z 15 návrhů na zlepšení veřejného prostoru. Na druhém místě skončilo workoutové hřiště v Plaské ulici a třetí pozici obsadil nápad s umístěním meteostanic u místních základních škol. Obvod zřejmě zrealizuje všechny tři vítězné návrhy, sdělil ČTK první místostarosta obvodu odpovědný za investice a životní prostředí Miroslav Šuma (ANO).
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě
18. května 2024 00:23

(ČTK) - U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě. Nyní zde nemají možnost se během čekání na proplavení bezpečně a pohodlně vyvázat. Práce zahájilo Ředitelství vodních cest (ŘVC) tento týden, hotovo by mělo být letos na podzim letošního roku. Náklady přesáhnou 32 milionů korun bez DPH, pokryje je Státní fond dopravní infrastruktury. Stavba nových čekacích stání nebude mít na provoz v okolí plavební komory téměř žádný vliv. Stání poslouží podle velikosti jednomu většímu nebo dvěma menším rekreačním plavidlům, řekl dnes ČTK mluvčí ŘVC Jan Bukovský.
(Celý text)

Ve Francii zapsali do vesnické školy čtyři ovce, aby splnili kvótu na počet žáků
18. května 2024 00:22

(ČTK) - Ve Francii zapsali rodiče malých dětí ke studiu ve vesnické škole také čtyři ovce, aby splnili požadavek úřadů na minimální počet žáků. Chtěli tak vyjádřit svůj protest proti předpisům, kvůli nimž hrozí jejich škole uzavření, napsala stanice BFM TV.
(Celý text)

Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, nyní je zhruba tři týdny staré
18. května 2024 00:14

BRNO (ČTK) - Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, narodilo se přímo ve výběhu zhruba před třemi týdny. V brněnském zařízení zůstane malá samička asi jen půl roku, pak poputuje jinam, řekla mluvčí zoo Věra Müllerová. Stádo sobů v Brně tak nyní čítá čtyři samice, jednoho samce a mládě.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2147 | Další