ecomonitor.cz
verze pro tisk
Výstavbě R 6 hrozí značné zpoždění
17. února 2004 18:25

PRAHA (ČIA) - Pokud v letošním roce nezačne výstavba 23 kilometrů dlouhého úseku rychlostní komunikace R 6 mezi Prahou a Pavlovem, hrozí výrazné zpoždění této stavby. Muselo by se totiž znovu opakovat celé stavební řízení včetně vyvlastnění několika pozemků. Na dnešní tiskové konferenci o tom informoval radní Středočeského kraje Ladislav Kutík. Podle jeho slov je důvodem průtahů se zahájením stavby to, že stát dosud nevydal souhlas k vypsání výběrového řízení na dodavatele stavebních prací.
(Celý text)

Star: Malajsie je centrem nelegálního obchodu s dřevinami, tvrdí ochránci
17. února 2004 11:48

PRAHA/KUALA LUMPUR (EcoMonitor) - Mezinárodní skupiny ochránců životního prostředí obvinily Malajsii, že se stala centrem nelegálního kácení vzácných dřevin. Malajské úřady odmítají tato tvrzení jako "velice přehnaná". Informace o nelegálním obchodu s ohroženými druhy rostlin přednesli zástupci britské Agentury pro vyšetřování environmentálních zločinů (EIA) na zasedání nevládních organizací neúčastnících se konference o biodiverzitě v Kuala Lumpur.
(Celý text)

EESC: Unie nemůže v blízké budoucnosti opustit jadernou energii
16. února 2004 16:41

PRAHA/BRUSEL (EkoList) - Evropský ekonomický a sociální výbor (EESC), jehož zasedání proběhlo koncem ledna, se domnívá, že jaderná energie musí být jedním z prvků diverzifikované, vyvážené, ekonomické a udržitelné energetické politiky EU. Jádro je podle výboru nezbytné nejen z důvodů dodržení závazků Kjótského protokolu omezit skleníkové plyny, ale i zajištění bezpečnosti dodávek. Přesto EESC výrazně podporuje rozvoj a propagaci využití obnovitelných zdrojů.
(Celý text)

BBC: Populace lachtanů v severním Tichém oceánu klesá
16. února 2004 15:29

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Vědci předpokládají, že jsou velmi blízko vysvětlení otázky, proč dochází k tak prudkému poklesu počtů populace lachtanů ušatých i ostatních savců v severním Tichém oceánu. Počet jedinců v této části světa poklesl od počátku sedmdesátých let o více než 80 procent.
(Celý text)

Obce na Ústeckoorlicku chtějí cyklostezky za 105 milionů Kč
15. února 2004 13:28

ÚSTÍ NAD ORLICÍ (ČIA) - Svazek obcí mikroregionu Orlicko-Třebovsko chce na Ústeckoorlicku vybudovat síť stezek pro cyklisty, bruslaře a pěší. Náklady jsou vyčísleny na zhruba 105 milionů korun. Obce počítají, že tři čtvrtiny nákladů by mohly pokrýt finanční prostředky z Evropské unie, částku 25 milionů by zaplatily obce. Informoval o tom starosta Ústí nad Orlicí Jiří Čepelka.
(Celý text)

Plzeň se s krajem dohodla na výstavbě severozápadního okruhu
13. února 2004 18:41

PLZEŇ (ČIA) - Na nutnosti vybudovat v Plzni severozápadní silniční okruh se dnes shodli hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann a primátor Plzně Jiří Šneberger. Obě strany se dohodly, že začnou hledat řešení a peníze. O trase okruhu a s tím související výši investice zatím rozhodnutí nepadlo. ČIA to dnes sdělila tisková mluvčí plzeňského hejtmanství Jana Filípková.
(Celý text)

Zelení: Vláda příliš straní společnosti ČEZ
13. února 2004 17:41

PRAHA (ČIA) - Vládní návrh zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie (OZE) je pro skutečný rozvoj těchto zdrojů další bariérou. "Zcela nesystémově zvýhodňuje například ČEZ a jeho spalování dřevní štěpky spolu s uhlím," řekl ČIA předseda Strany zelených Jan Beránek.
(Celý text)

Sněmovna podpořila energii z obnovitelných zdrojů
13. února 2004 15:28

PRAHA (ČIA) - Vládní návrh zákona o podpoře obnovitelných zdrojů dnes v prvním čtení podpořila Poslanecká sněmovna. Cílem této normy je zvýšení motivace k výrobě elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů v souladu se směrnicí Evropské unie. Návrh zákona přináší zejména patnáctiletou záruku výše výkupních cen za elektřinu z obnovitelných zdrojů, a to od doby uvedení zařízení do provozu.
(Celý text)

Star: Vyhlašování velkých parků lesy neochrání, říká zpráva WWF
13. února 2004 13:57

PRAHA/KUALA LUMPUR (EcoMonitor) - Vyhlášení chráněné oblasti nemusí znamenat skutečnou záchranu lesů a jejich biodiverzity, pokud bude nadále ohrožen nelegálním kácením, pytláctvím, zabíráním plochy zemědělskou půdou nebo příliš intenzivním sběrem lesních plodů. Výzkum iniciovaný Světovým fondem na ochranu přírody (WWF) proběhl ve 34 zemích světa na 200 chráněných lokalitách, které celkově pokrývají 34 milionu hektarů.
(Celý text)

České dráhy odmítají nátlak ze strany strojvedoucích
12. února 2004 19:16

PRAHA (ČIA) - Vedení Českých drah (ČD) odmítá dnešní rozhodnutí Federace strojvůdců (FS) začít stávkovat, pokud nebudou do konce února splněny jejich požadavky. Sborník s přehledem mzdových tarifů pro jednotlivé profese, kvůli kterému chtějí strojvedoucí stávkovat, totiž podléhá projednání se všemi odborovými centrálami působícími na ČD, což je časově náročný proces. ČIA to dnes řekl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.
(Celý text)

Praha 6 podpořila výstavbu silničního okruhu mezi Ruzyní a Březiněvsí
12. února 2004 14:40

PRAHA (ČIA) - Dokumentaci pro územní rozhodnutí na stavbu silničního okruhu v úsecích Ruzyně - Suchdol a Suchdol - Březiněves ve variantě J podpořila radnice Prahy 6. Jak na dnešní tiskové konferenci uvedla zástupkyně starosty Jaroslava Trnková, svůj souhlas šestá městská část podmiňuje dopracováním dokumentace v několika bodech.
(Celý text)

Strojvedoucí vyhlásili na 1. března dvoudenní stávku
12. února 2004 13:04

PRAHA (ČIA) - Pokud vedení Českých drah do 29. února nesjednotí tarifní zařazení strojvedoucích, vstoupí strojvedoucí 1. března do dvoudenní stávky. Rozhodla o tom dnes Celostátní rada předsedů oblastních organizací Federace strojvedoucích (FS). Novináře o tom informoval prezident FS Petr Čechák.
(Celý text)

Pravda: Sibiřská rašeliniště zadržují klimatické změny
12. února 2004 12:24

PRAHA/MOSKVA (EcoMonitor) - Rozsáhlá rašeliniště táhnoucí se téměř po celé severní oblasti Ruska hrají velmi důležitou roli v procesu klimatických změn. Sibiřské močály vytvářejí nejvíce metanu od konce poslední doby ledové před 12 000 lety, což je mnohem delší doba než odborníci dosud předpokládali. Vědci z Kalifornské univerzity rovněž potvrdili doměnku, že rašeliniště jsou největším "úložištěm" na světě, které váže oxid uhličitý z atmosféry.
(Celý text)

Analýza srpnové povodně: vody může být ještě o třetinu víc
11. února 2004 17:00

PRAHA (EkoList) - Předloňská srpnová povodeň mohla být ještě o třetinu horší. Vltavská kaskáda nepřispěla ke zhoršení jejího průběhu. Povodeň měla kladný vliv na revitalizaci říčních toků. Stojí to v odborné analýze povodní, kterou pro vládu za 80 milionů korun vypracovalo ministerstvo životního prostředí.
(Celý text)

BBC: Ekologické organizace prosazují lepší mezinárodní ochranu oceánů
11. února 2004 14:58

PRAHA/KUALA LUMPUR (EcoMonitor) - Ochránci životního prostředí společně volají po lepší a především rychlé ochraně světových oceánů. Zpráva bude přednesena na 7. Konferenci smluvních stran Úmluvy o biologické diverzitě, která včera začala v malajském Kuala Lumpur. Hlavním problémem je podle autorů ničivý dopad intenzivních rybolovů, přelovenost a nedostatečná ochrana před zvýšenou hladinou světových oceánů.
(Celý text)

Devět států Unie neplní normy o čistotě ovzduší, půjdou k soudu
11. února 2004 10:13

PRAHA/BRUSEL (EkoList) - Evropská komise se opět "pouští do křížku" s některými členskými zeměmi. Jde o legislativu zaměřenou na zvýšení čistoty ovzduší. Belgie, Itálie, Lucembursko, Německo, Nizozemí, Portugalsko, Rakousko, Řecko a Španělsko nepřijaly opatření pro prevenci či snížení dopadů znečištěného ovzduší na zdraví a životní prostředí, a to v sedmi různých zákonech Unie.
(Celý text)

Independent: Británie se nestará o budoucnost přírody, tvrdí WEF
10. února 2004 14:33

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Chování Velké Británie vůči životnímu prostředí je nešetrné. Tvrdí to podrobná mezinárodní studie Světového ekonomického fóra (WEF), která zařadila ostrovní království na žebříčku přístupu k zachování přírodních zdrojů mezi státy Bangladéš a Papua Nová Guniea. Celosvětový index trvale udržitelného hospodaření s krajinou, měření kvality vody, znečištění ovzduší, emise skleníkových plynů a bezpečnost atomových reaktorů, to vše řadí Británii na 91. místo na světě společně s mnoha rozvojovými státy.
(Celý text)

Guardian: Tygr sibiřský se stěhuje na západ
9. února 2004 12:29

PRAHA/MOSKVA (EcoMonitor) - Vždycky se mihne jako duch. Na celé obrovské ploše ruského Dálného východu se pohybuje téměř nespatřen v nejodlehlejších oblastech kolem hranic s Čínskou republikou a vše nasvědčuje tomu, že se vydal na cesty. Minulý týden ohlásili zaměstnanci přírodní rezervace Zeja v Amurské oblasti, že zpozorovali tygra sibiřského, zvaného také tygr amurský. Velmi vzácná kočkovitá šelma se objevila více než 400 kilometrů daleko od míst, kde se obvykle vyskytuje.
(Celý text)

Vzrušení nad škodlivinami v mase farmových lososů
9. února 2004 11:07

PRAHA (EkoList) - Podle studie zveřejněné v časopise Science je v lososech z farem mnohem víc škodlivin, jako jsou polychlorované bifenyly (PCB) nebo dioxiny, než v jejich příbuzných z volného moře.
(Celý text)

Energetický audit domácích spotřebičů
9. února 2004 10:49

PRAHA (EkoList) - Máte doma elektrické přístroje, které necháváte zapnuté v tzv. stand by režimu? Pokud ano, pak pravděpodobně zbytečně spotřebujete a zaplatíte nemálo elektrické energie.
(Celý text)

Energetický audit domácích spotřebičů
9. února 2004 10:49

PRAHA (EkoList) - Máte doma elektrické přístroje, které necháváte zapnuté v tzv. stand by režimu? Pokud ano, pak pravděpodobně zbytečně spotřebujete a zaplatíte nemálo elektrické energie.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1848 | 1849 | 1850 | 1851 | 1852 | .. | 2147 | Další

Online diskuse
Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, kdo vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá
19. května 2024 06:25

PRAHA (Ekolist) - Máte na zahradě motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá, nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži Živá zahrada, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Jarní kolo pozorování začíná pro školy v pondělí 20. května, pro ostatní zahrady od pátku 24. května.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

Mládě orangutana v pražské zoo je sameček, jméno navrhne veřejnost
19. května 2024 00:57

PRAHA (ČTK) - Mládě orangutana sumaterského, které se v pražské zoologické zahradě narodilo na začátku května, je sameček. Potvrdily to genetické testy, oznámila zoo. Lidé pro malého orangutana mohou nyní navrhovat jméno. Zahrada ho zveřejní v den měsíčních narozenin mláděte, tedy v neděli 2. června.
(Celý text)

Několik obcí v severošpanělské Galicii se potýká s přemnožením much
19. května 2024 00:56

(ČTK) - Několik obcí ve španělské Galicii čelí doslova invazi much, některé stěny domů jsou tímto hmyzem zcela obsypané a místní obyvatelé kvůli tomu omezují větrání. Někteří experti vysvětlují tento populační boom mouchy domácí teplem po deštích, úbytkem některých druhů ptáků i klimatickými změnami, informoval deník El País. Podle něj mají problémy s přemnožením much v Galicii téměř dvě desítky obcí.
(Celý text)

Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoo deset mláďat
19. května 2024 00:30

OSTRAVA (ČTK) - Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoologické zahradě deset mláďat. Samce zoo získala počátkem letošního roku z olomoucké zahrady. U nanduů pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec, včetně inkubace vajec, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Výstava v Brně ukazuje Amazonii očima jejích domorodých obyvatel
19. května 2024 00:20

BRNO (ČTK) - Kulturní a přírodní rozmanitost Amazonie přibližuje nová výstava v brněnském Pavilonu Anthropos. Připravil ji mezinárodní tým a přináší vhled do života domorodých obyvatel, a to jejich vlastníma očima, řekli novinářům tvůrci výstavy. Návštěvníci tak poznají, jak obyvatelé Amazonie chápou přírodu, jaké mají mýty a rituály nebo jak vypadá jejich hmotná kultura, a to prostřednictvím historických artefaktů i výrobků současných řemeslníků.
(Celý text)

U přerovské knihovny vyrostla nová dešťová zahrada, potěší hlavně děti
19. května 2024 00:15

PŘEROV (ČTK) - V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde přestárlé stromy nahradila nová výsadba a stromy jsou osazené budkami pro netopýry a ptáky. Peníze město čerpalo z takzvaných norských fondů.
(Celý text)

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec
19. května 2024 00:08

ANKARA (ČTK) - Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté dočasně ochromili provoz mnichovského letiště
18. května 2024 19:17

MNICHOV (ČTK) - Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří vnikli na pojezdové dráhy a přilepili se k nim. Policie zatkla osm lidí. Obě ranveje jsou již v provozu, cestující však musí počítat se zpožděním, informovala agentura DPA.
(Celý text)

Ostravská zoo má novou samici jaguarundi, šelmy příbuzné gepardovi a pumě
18. května 2024 19:10

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada má novou samici jaguarundi, která byla do zahrady přivezena z Itálie. Má vytvořit pár s místním samcem a oživit tak chov této kočkovité šelmy příbuzné gepardovi a pumě, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

Česká firma představila krmení pro domácí mazlíčky. Je vyrobené z vykultivovaného masa
18. května 2024 05:08

PRAHA (Ekolist) - Minulý týden na mezinárodním veletrhu Interzoo v Norimberku představila česká společnost Bene Meat Technologies krmiva pro domácí mazlíčky, která nepocházejí ze zabitý zvířat, ale z průmyslově kultivovaného masa.
(Celý text)

Povodí Ohře opravuje památkově chráněnou vodní nádrž Jezeří v Krušných horách
18. května 2024 01:06

(ČTK) - Povodí Ohře opravuje vodní nádrž nedaleko zámku Jezeří v Krušných horách. Stavba, která dnes slouží jako záložní zásobník pitné vody, byla zprovozněna v roce 1904. Odborníci staví některé konstrukce nově, historickou kamennou věžičku vrátí zpátky. Práce budou stát 82,5 milionu korun, řekla mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.
(Celý text)

Lidé ze sídlištního plzeňského obvodu si vybrali výsadbu ovocných stromů
18. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - Výsadbu ovocných stromů u parků Zemník a Podzemník si vybrali obyvatelé plzeňského obvodu Lochotín v prvním ročníku participativního rozpočtu, v němž mohou o využití části peněz rozhodnout sami občané. Obvod, který zahrnuje velká sídliště na severu města či čtvrti Bílá Hora a Roudná, dal na výběr z 15 návrhů na zlepšení veřejného prostoru. Na druhém místě skončilo workoutové hřiště v Plaské ulici a třetí pozici obsadil nápad s umístěním meteostanic u místních základních škol. Obvod zřejmě zrealizuje všechny tři vítězné návrhy, sdělil ČTK první místostarosta obvodu odpovědný za investice a životní prostředí Miroslav Šuma (ANO).
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě
18. května 2024 00:23

(ČTK) - U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě. Nyní zde nemají možnost se během čekání na proplavení bezpečně a pohodlně vyvázat. Práce zahájilo Ředitelství vodních cest (ŘVC) tento týden, hotovo by mělo být letos na podzim letošního roku. Náklady přesáhnou 32 milionů korun bez DPH, pokryje je Státní fond dopravní infrastruktury. Stavba nových čekacích stání nebude mít na provoz v okolí plavební komory téměř žádný vliv. Stání poslouží podle velikosti jednomu většímu nebo dvěma menším rekreačním plavidlům, řekl dnes ČTK mluvčí ŘVC Jan Bukovský.
(Celý text)

Ve Francii zapsali do vesnické školy čtyři ovce, aby splnili kvótu na počet žáků
18. května 2024 00:22

(ČTK) - Ve Francii zapsali rodiče malých dětí ke studiu ve vesnické škole také čtyři ovce, aby splnili požadavek úřadů na minimální počet žáků. Chtěli tak vyjádřit svůj protest proti předpisům, kvůli nimž hrozí jejich škole uzavření, napsala stanice BFM TV.
(Celý text)

Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, nyní je zhruba tři týdny staré
18. května 2024 00:14

BRNO (ČTK) - Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, narodilo se přímo ve výběhu zhruba před třemi týdny. V brněnském zařízení zůstane malá samička asi jen půl roku, pak poputuje jinam, řekla mluvčí zoo Věra Müllerová. Stádo sobů v Brně tak nyní čítá čtyři samice, jednoho samce a mládě.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2147 | Další