ecomonitor.cz
verze pro tisk
Elektrárna Opatovice zprovoznila náhradní zdroj tepla
15. listopadu 2002 17:33

HRADEC KRÁLOVÉ (ČIA) - První náhradní zdroj tepla spustila dnes dopoledne v královéhradecké čtvrti Březhrad Elektrárna Opatovice. Plynový kotel s výkonem sedm megawattů je umístěn v areálu bývalého masokombinátu. Podle mluvčího elektrárny Pavla Hypiuse si však budou muset občané žijící v dalších částech Hradce Králové na teplo počkat nejméně do pondělí 18. listopadu.
(Celý text)

NKÚ: Koridory si vzaly peníze určené na jiné tratě
15. listopadu 2002 16:47

PRAHA (ČIA) - Prostředky v celkovém objemu 4,8 miliardy korun, které byly určeny na opravy mimokoridorových tratí, České dráhy (ČD) neoprávněně použily na výstavbu vysokorychlostních železničních koridorů. Došlo tak k výraznému zkreslení skutečných nákladů na výstavbu koridorů. Vyplývá to z výsledků kontroly využívání prostředků poskytovaných na rekonstrukce mimokoridorových tratí, se kterými dnes novináře seznámil předseda Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Lubomír Voleník.
(Celý text)

Hnutí DUHA požaduje zvýšení recyklace odpadu pomocí pytlového sběru
15. listopadu 2002 15:55

PRAHA (EkoList) - Plán odpadového hospodářství (POH), který připravuje Ministerstvo životního prostředí (MŽP), by měl podle Hnutí DUHA obsahovat konkrétní opatření pro zvýšení podílu recyklace odpadu v České republice. "Nedostatek recyklačních služeb je příčinou, proč drtivá většina odpadků u nás končí na skládkách nebo se pálí," prohlásil na dnešní demonstraci před MŽP Ivo Kropáček z Duhy. Představitelé ministerstva, kteří přišli aktivisty vyslechnout, proti tomu nijak neprotestovali. Sporným tématem tak byla pouze otázka, zda je možné v rámci POH nutit obce, aby tříděný odpad shromažďovaly tzv. pytlovým sběrem.
(Celý text)

Chráněné dílny na Karvinsku zpracují staré televizory
15. listopadu 2002 14:04

PETROVICE U KARVINÉ (ČIA) - Až 40 tisíc starých televizních a počítačových obrazovek ročně zpracují v příštích letech chráněné dílny v Petrovicích u Karviné. V areálu vědeckotechnologického parku firmy Dakol zde chráněné dílny vzniknou v rámci projektu "Aktivně se vzdělávat, aktivně žít", který financuje Evropská unie. Jak pro ČIA uvedl Jaroslav Brabec, který se obdobnou činností zabývá v Uherském Hradišti, půjde vůbec o první specializovanou firmu v ostravském regionu, jež se likvidací tohoto odpadu bude ve větším měřítku zabývat.
(Celý text)

Nový jízdní řád ČD mírně zvyší rozsah dopravy
15. listopadu 2002 11:45

PRAHA (ČIA) - V průměru 7425 osobních spojů, které ujedou denně přes 290 tisíc kilometrů, nabídnou České dráhy během platnosti nového jízdního řádu ČD, tedy od 15. prosince letošního roku. Podle generálního ředitele ČD Dalibora Zeleného dráhy pokračují v trendu snižování nákladů, klesnou rovněž ceny u nejkratších cest do 10 kilometrů. Sníží se také ceny vybraných jízdenek při cestě dálkovými vlaky. "Nový jízdní řád se poprvé přizpůsobil evropským standardům, platí od prosince do prosince. Poprvé také jízdní řád výrazněji počítá s integrovanými dopravními systémy," řekl Zelený na dnešní tiskové konferenci.
(Celý text)

Program obnovy venkova prodloužil termín pro žádosti
15. listopadu 2002 11:06

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČIA) - Až do středy 20. listopadu mohou obce podávat na všech okresních úřadech žádosti o finanční příspěvek na obnovu venkovské infrastruktury po letošních povodních z Programu obnovy venkova, který vyhlásilo ministerstvo pro místní rozvoj. ČIA o tom dnes informoval jihočeský vicehejtman Jiří Vlach, který je předsedou Krajského výběrového výboru Programu obnovy venkova.
(Celý text)

Nizozemí spolupracuje s Ústeckým krajem
14. listopadu 2002 20:48

ÚSTÍ NAD LABEM (ČIA) - Zejména ve zlepšení životního prostředí a v rozvoji podnikání chce v Ústeckém kraji pomoci Nizozemské království. Proto dnes velvyslanectví Nizozemí uspořádalo v Ústí nad Labem první Nizozemský obchodní den, kterého se zúčastnili zástupci 12 nizozemských a 34 českých firem a společností. ČIA o tom informoval Manfred Hellmich, ředitel Regionální a rozvojové agentury Ústeckého kraje.
(Celý text)

Ve Veletržním paláci se představuje Josef Koudelka
14. listopadu 2002 19:39

PRAHA (EkoList) - Josef Koudelka, jeden z nejslavnějších českých fotografů současnosti, člen prestižní agentury Magnum Photos, dnes ve Veletržním paláci v Praze uvedl svou retrospektivu. Jeho tvorba z posledních let se přitom ojedinělým způsobem dotýká člověkem devastované krajiny. Snímky zničeného prostředí tak nechybí ani na přítomné výstavě, o níž se lichotivě vyjádřil i sám autor. "Je to asi lepší výstava, než jsem měl kdekoliv jinde," prohlásil na tiskové konferenci Koudelka.
(Celý text)

V Chile se tvrdě vyjednává o obchodu s ohroženými druhy
14. listopadu 2002 17:32

PRAHA/SANTIAGO DE CHILE (EkoList) - Jednání 12. Konference smluvních stran Úmluvy o obchodu s ohroženými druhy rostlin a živočichů (CITES) se dostávají do závěrečné fáze. Účastníci však při snaze o prosazení vlastních zájmů nejednou zapomínají na slušnost. "Diskuse o sporných návrzích je někdy dost tvrdá, až urážlivá," popsal EkoListu situaci Jan Kučera, zástupce českého Ministerstva životního prostředí (MŽP), který se přímo v Santiagu účastní jednání. Přes různé rozepře se ale delegátům podařilo prosadit například omezení obchodu s mahagonem.
(Celý text)

Inspekce šetří, jestli slévárna neporušila zákon
14. listopadu 2002 16:44

LIBEREC (ČIA) - Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) šetří, zda slévárna hliníku Ernst Bröer v Liberci neporušila rozhodnutí úřadu o zastavení výroby. Firmě hrozí pokuta od pěti tisíc až do pěti milionů korun. Výše pokuty se odvíjí podle míry znečištění ovzduší. "Naši inspektoři zjistili, že část zařízení slévárny byla v provozu, přestože jsme slévárnu zastavili k 31. říjnu pro porušování platných norem," uvedla dnes pro ČIA mluvčí ČIŽP Eva Rolečková.
(Celý text)

Ekologicky šetrné výrobky poslouží i po povodních
14. listopadu 2002 15:53

PRAHA (MŽP) - Ničivé povodně, které postihly Českou republiku v letošním roce, řadíme mezi katastrofy, které nejenže přesáhly svým rozsahem škod paměť žijících generací, ale rovněž nastolily řadu otázek. Je za námi doba, kdy se jsme ze všech hromadných sdělovacích prostředků dozvídali, že jednou „poručíme větru dešti“ a když přece jenom ne, postará se o nás stát. Úloha státu v tomto smyslu dnes výrazně směřuje do oblasti prevence a to nejen u nás, ale v celé Evropě.
(Celý text)

Ústecký kraj zrušil stavební povolení pro obchvat dálnice D8
14. listopadu 2002 10:55

ÚSTÍ NAD LABEM (ČIA) - Stavební povolení pro výstavbu obchvatu dálnice D8 vydané letos v červenci Okresním úřadem (OÚ) v Ústí nad Labem zrušil v minulých dnech krajský úřad. Úřad tak reagoval na odvolání ekologického sdružení Děti Země, které upozornilo na nedodržení stavebního zákona a jeho podmínek. ČIA to dnes potvrdila mluvčí OÚ Jiřina Henzelová.
(Celý text)

Vláda chce znovu jednat o výstavbě dálnice D 47
14. listopadu 2002 09:22

PRAHA (ČIA) - Nová jednání s izraelskou firmou Housing & Construction o výstavbě dálnice D 47 do Ostravy se rozhodla zahájit vláda. Ministr dopravy Milan Šimonovský (KDU-ČSL) totiž kabinet přesvědčil, aby znovu otevřel před volbami uzavřenou klíčovou smlouvu, podle které má firma osmdesátikilometrovou dálnici za 125 miliard korun postavit a dalších 25 let provozovat. Informuje o tom čtvrteční Mladá fronta Dnes.
(Celý text)

Katastrofy dopadají hůř na chudé, říká programový ředitel WWF
13. listopadu 2002 17:48

GLAND (Švýcarsko) (EkoList) - V červenci vydal Světový fond na ochranu přírody (WWF) Zprávu o živé planetě (viz také text Kolaps nebo světlé zítřky?). "Víme, co je potřeba udělat, například snížit emise oxidu uhličitého. Čeho se nám nedostává, je politická a ekonomická vůle ke změnám," říká ke Zprávě v rozhovoru pro EkoList programový ředitel WWF Christopher Hails.
(Celý text)

Kolaps nebo světlé zítřky?
13. listopadu 2002 17:39

PRAHA (EkoList) - Světový fond na ochranu přírody (WWF) se střetl s dánským institutem vedeným Bjornem Lomborgem (IMV) nad Zprávou o živé planetě. WWF se v ní snaží ukázat, že příliš využíváme zdroje Země, což by mohlo vést ke kolapsu planety. IMV oponuje, že se nemáme čeho bát. Ve skutečnosti míříme ke světlým zítřkům.
(Celý text)

OSN povolila prodej slonoviny z Botswany, Namibie a JAR
13. listopadu 2002 16:16

PRAHA/SANTIAGO DE CHILE (EkoList) - Zástupci OSN, kteří v chilském Santiagu jednají o obchodu s ohroženými druhy živočichů, včera povolili jednorázový vývoz slonoviny Botswaně, Namibii a Jihoafrické republice (JAR). EkoListu to sdělil Jan Kučera z Ministerstva životního prostředí (MŽP), který se jednání účastní přímo v Santiagu. Rozhodnutí vyvolalo rozporuplné reakce. Některé ekologické organizace povolení obchodu se slonovinou odsuzují s tím, že se v jeho důsledku výrazně zvýší počet slonů zabitých pytláky. Jiní rozhodnutí vítají - peníze utržené za prodej slonoviny by totiž měly být věnovány na ochranářské projekty.
(Celý text)

Švédsko podporuje české požadavky na výrobní kvóty
13. listopadu 2002 10:31

PRAHA (ČIA) - Švédsko podporuje priority ČR v oblasti požadavků na výrobní kvóty u pěti strategických zemědělských komodit. V rámci jednání s ministrem zemědělství ČR Jaroslavem Palasem to prohlásila švédská ministryně zemědělství, potravinářství a rybolovu Ann-Christian Nykvist. Uvedl to dnes v rozhovoru pro ČIA tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Martin Severa.
(Celý text)

Nové mosty přes Seifertovu ulici slouží železniční dopravě
12. listopadu 2002 18:46

PRAHA (ČIA) - Železniční dopravě začal dnes sloužit nový přes 30 metrů dlouhý most přes Seifertovu ulici v blízkosti křižovatky U Bulhara. Za méně než rok tak vyrostlo dílo v celkové hodnotě 284 milionů korun. Na tuto etapu rekonstrukce v příštím roce naváže modernizace zbývajících mostních objektů a Seifertovy třídy. Jejím cílem je zkvalitnění nejen železniční dopravy, ale také vyřešení letitého problému tramvajového a silničního provozu na rušné ulici pod mosty. ČIA to dnes potvrdila tisková mluvčí ČD Zdenka Celá.
(Celý text)

Česká republika byla zvolena do Stálého výboru CITES
12. listopadu 2002 16:08

PRAHA/SANTIAGO DE CHILE (EkoList) - Už od 3. listopadu běží v chilském Santiagu jednání 12. Konference smluvních stran Úmluvy o obchodu s ohroženými druhy rostlin a živočichů (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora - CITES). Zatím jediný konečný výsledek jednání je lichotivý pro Českou republiku - byla totiž zvolena do Stálého výboru CITES. EkoListu to sdělil člen české delegace v Chile Jan Kučera. Podrobné návrhy týkající se omezení obchodu s konkrétními ohroženými druhy se zatím stále projednávají.
(Celý text)

ZČE ponechá cenu energie na nynější úrovni
12. listopadu 2002 12:26

PLZEŇ (ČIA) - Západočeská energetika (ZČE) ponechá ceny za elektřinu pro rok 2003 na letošní úrovni. Zachování současných cen elektřiny v západních Čechách dnes zdůvodnil pro ČIA tiskový mluvčí ZČE Miroslav Kučera vysokými náklady na dopravu elektřiny v Karlovarském a Plzeňském kraji, kde společnost působí.
(Celý text)

ZČE ponechá cenu energie na nynější úrovni
12. listopadu 2002 12:26

PLZEŇ (ČIA) - Západočeská energetika (ZČE) ponechá ceny za elektřinu pro rok 2003 na letošní úrovni. Zachování současných cen elektřiny v západních Čechách dnes zdůvodnil pro ČIA tiskový mluvčí ZČE Miroslav Kučera vysokými náklady na dopravu elektřiny v Karlovarském a Plzeňském kraji, kde společnost působí.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1875 | 1876 | 1877 | 1878 | 1879 | .. | 2112 | Další

Online diskuse
Metodika: Při přestavbě našich lesů můžeme využít i přirozené obnovy smrku ztepilého
19. března 2024 05:59

PRAHA (Ekolist) - Přirozená i umělá obnova lesa je kritickou fází růstu lesa, během které může docházet ke ztrátě pestrosti porostní druhové skladby. Česká republika patří v Evropě k zemím s výrazně pozměněnou druhovou skladbou lesů, a to v důsledku intenzivního užívání lesů člověkem. Pro přestavbu našich lesů tak, aby byly pestřejší a odolnější vůči změnám klimatu, můžeme však využít i přirozené obnovy smrku a jeho jedinečných růstových vlastností a schopností přizpůsobit se změnám prostředí.
(Celý text)

Teplé počasí probudilo první motýly už v polovině února. Vylétli žluťásci i babočky
19. března 2024 01:38

(ČTK) - Motýly je podle Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) letos možné díky neobvykle teplému počasí v přírodě pozorovat již od poloviny února. Obvykle vylétají až začátkem března. Svaz, který letošní rok vyhlásil Rokem motýlů, chce pomocí osvětové kampaně upozornit na skutečnost, že motýli z krajiny mizí, a jak je lze ochránit.
(Celý text)

Obyvatelé Brna-sever si mohou adoptovat kus silniční zeleně nebo semínka rostlin
19. března 2024 01:09

BRNO (ČTK) - Obyvatelé městské části Brno-sever si mohou adoptovat kus silniční zeleně. Snahou radnice je vtáhnout místní do péče o veřejné prostranství, řekl místostarosta Martin Glogar (KDU-ČSL). Zároveň s tím začíná projekt patronství semínek, jehož cílem je nadchnout zahradní nadšence a inspirovat je k uchovávání cenných nehybridních a lokálně adaptovaných odrůd rostlin.
(Celý text)

Odborníci: Dekarbonizační plány a energetická bezpečnost EU si neodporují
18. března 2024 20:14

(ČTK) - Dekarbonizační plány a energetická bezpečnost Evropské unie si neodporují, naopak můžou jít ruku v ruce, shodují se odborníci, které oslovila ČTK. Na energetickou bezpečnost je možné nahlížet z více úhlů. Již nyní je jasné, že vysokouhlíkové zdroje dlouhodobě neznamenají budoucnost v evropské energetice. Nejlepším řešením pro větší rozvoj obnovitelných zdrojů energie je integrace napříč evropskými státy, řekl ČTK analytik Tomáš Jungwirth Březovský z Asociace pro mezinárodní otázky.
(Celý text)

Svět by měl podle šéfa firmy Aramco přestat snít o odchodu od ropy a plynu
18. března 2024 20:13

HOUSTON (ČTK) - Transformace energetického průmyslu selhává a svět by měl přestat snít o postupném odchodu od ropy a plynu. Uvedl to podle serveru CNBC generální ředitel saúdskoarabské státní ropné skupiny Saudi Aramco Amín Násir na energetické konferenci v Houstonu. Dodal, že prognózy počítají s pokračujícím růstem poptávky po fosilních palivech v příštích letech.
(Celý text)

Ekologické organizace: Výnosy z emisních povolenek by měly směřovat hlavně do dekarbonizace
18. března 2024 19:10

PRAHA (ČTK) - Desítky miliard korun z prodeje emisních povolenek (EU ETS) by podle ekologických organizací měly nově směřovat na investice do dekarbonizace. Ve středu bude vláda jednat o návrhu novely zákona o obchodování s emisními povolenkami. Organizace apelují na ministry a ministryně, aby novelu schválili a poté prosadili v Parlamentu.
(Celý text)

Obyvatelé Němčic nad Hanou budou v referendu hlasovat o rozšíření skládky
18. března 2024 19:09

(ČTK) - Obyvatelé Němčic nad Hanou na Prostějovsku budou v sobotu v místním referendu hlasovat o plánovaném rozšíření skládky komunálního odpadu na pozemcích tohoto města. Podle starosty Němčic nad Hanou Martina Ernsta (Ano Němčicím) by obec díky rozšíření skládky překlenula období mezi ukončením nynějšího odkladiště komunálního odpadu a zprovozněním zařízení na výrobu tuhého alternativního paliva v Přerově. Se záměrem společnosti Recovera ze skupiny Veolia rozšířit skládku ale část obyvatel Němčic nad Hanou nesouhlasí. ČTK dnes informaci získala z oznámení zveřejněném na webu radnice.
(Celý text)

SEFE plánuje přestavbu některých plynovodů a zásobníků, místo plynu chce vodík
18. března 2024 10:20

BERLÍN (ČTK) - Německý zestátněný obchodník s plynem Securing Energy for Europe (SEFE) zvažuje možnosti přeměny některých svých podzemních zásobníků a přepravního potrubí. Místo zemního plynu je chce používat pro čistý vodík, řekl v rozhovoru s agenturou Reuters generální ředitel firmy Egbert Läge.
(Celý text)

Vinici Sádek na Třebíčsku koupila Česká zemědělská univerzita, i pro výzkum
18. března 2024 10:12

KOJETICE (ČTK) - Přibližně pětihektarovou vinici Sádek u Kojetic na Třebíčsku koupila Česká zemědělská univerzita (ČZU). Jedinou registrovanou vinici na Vysočině převzala v minulém roce. Má tam v plánu pokračovat ve výzkumu vinné révy i ve vyrábění vín, uvedla Mladá fronta Dnes (MfD) v regionální příloze. Jedním z prodávajících byl Lubomír Lampíř, který vinici před 30 lety obnovil. Na projektech ve vinici se bude podílet.
(Celý text)

Javoříčské jeskyně se chystají na probouzení netopýrů, je jich tam přes 6600
18. března 2024 10:08

OLOMOUC (ČTK) - Přes 6600 zimujících letounů sedmi druhů napočítali letos dobrovolníci při pravidelném zimním sčítání netopýří populace v celém rozsáhlém systému Javoříčských jeskyní u Litovle na Olomoucku. Jejich početnost je srovnatelná s rekordním rokem 2022, a jeskyně se tak mohou nadále pyšnit titulem největšího známého zimoviště letounů na území České republiky, informoval ČTK vedoucí Javoříčských jeskyní Martin Koudelka. Do jejich probouzení se mohou zapojit tuto sobotu i návštěvníci, správa jeskyní chystá na celý den tematickou akci zaměřenou právě na tyto savce.
(Celý text)

Seriál o popírání klimatické vědy, díl II.: Zrod popíračských kampaní
18. března 2024 05:49

PRAHA (Ekolist) - Fosilní průmysl v USA měl svůj vlastní klimatický výzkum již v 70. letech, který ho varoval před riziky klimatické změny. Dokonce poměrně dlouho fungoval jako produktivní partner s akademickými i státními institucemi. Nicméně nejpozději počátkem 90. let — spolu s tím, jak začalo vyjednávání o omezení spalování fosilních paliv — začal organizovat kampaně na popírání klimatické vědy. Využil přitom řadu nástrojů, vyvinuté tabákovým průmyslem pro zakrývání zdravotního dopadů kouření. Toto je druhý díl seriálu o vzniku a pozadí popírání klimatické vědy, které vychází z nedávno publikovaného briefing paperu Klimatýmu Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).
(Celý text)

Nejmohutnějším stromům světa se daří víc v Británii než v Kalifornii, odkud jsou
18. března 2024 01:01

LONDÝN (ČTK) - V Británii se velmi daří nejmohutnějším stromům na světě. Sekvojovců obrovských je v zemi nyní mnohem více než v Kalifornii, odkud pocházejí a kde je začala ohrožovat změna klimatu. S odkazem na studii londýnské University College London (UCL) to uvedl server BBC News.
(Celý text)

Emise skleníkových plynů v Německu loni klesly nejvíce od znovusjednocení
18. března 2024 00:57

(ČTK) - Emise skleníkových plynů v Německu loni klesly o deset procent, což je nejhlubší propad od znovusjednocení země roku 1990. Ekonomika oslabila, zatímco výroba ekologické energie vzrostla. Podle Spolkového úřadu pro životní prostředí (UBA) je země na dobré cestě splnit svůj klimatický cíl pro rok 2030, kdy chce snížit emise oproti roku 1990 o 65 procent.
(Celý text)

Na opatření proti suchu šlo v loňském roce téměř 27 miliard korun
18. března 2024 00:41

JABLONEC NAD NISOU (ČTK) - Stát loni vydal 26,8 miliardy korun na opatření proti suchu. Koncepci ochrany před následky sucha v roce 2023 minulý týden projednala vláda na výjezdním zasedání v Libereckém kraji. Peníze využila například na pozemkové úpravy, zvýšení podílu organické hmoty v půdě, ale i na stavbu vodovodů a kanalizací. Vyplývá to z tiskové zprávy ministerstva zemědělství (MZe). V předchozích pěti letech bylo podle informací MZe na opatření proti suchu průměrně vynaloženo téměř 16 miliard korun.
(Celý text)

V ulicích Liptovského Mikuláše běhal medvěd, zdravotníci hlásí dva zraněné
17. března 2024 23:55

(ČTK) - Dva lidé dnes utrpěli na Slovensku lehká zranění, když do centra Liptovského Mikuláše pronikl medvěd. Jednoho z nich zvíře napadlo v blízkosti nákupního centra, druhý člověk se zranil zřejmě při útěku před ním. Informoval o tom server slovenského listu SME, podle nějž jsou již obyvatelé města mimo nebezpečí. K incidentu došlo poté, co v Nízkých Tatrách v pátek večer zahynula žena z Běloruska, když ji a jejího přítele v tamním lese pronásledoval medvěd hnědý.
(Celý text)

Norsko se krmnými programy snaží obnovit populaci polárních lišek
17. března 2024 19:03

(ČTK) - Pět polárních lišek, jedna po druhé, se protahuje dvířky přepravní klece a vydává se do zasněžené krajiny. V divočině jižního Norska je ale čeká nelehká honba za potravou, protože v důsledku klimatických změn v národním parku Hardangervidda výrazně klesl počet lumíků, které lišky tradičně loví, píše agentura Reuters.
(Celý text)

Jihozápad Islandu vyhlásil kvůli nové sopečné erupci nouzový stav
17. března 2024 18:53

Reykjavík (ČTK) - Na jihozápadě Islandu byl vyhlášen nouzový stav kvůli nové sopečné erupci, k níž došlo v sobotu na poloostrově Reykjanes. Podle experta citovaného serverem BBC News se jednalo o nejsilnější ze čtyř erupcí, které oblast za poslední tři měsíce zasáhly. Jasně červená záře byla vidět desítky kilometrů daleko v hlavním městě Reykjavíku.
(Celý text)

Meteorologie: slabý polární vír zvyšuje předvídatelnost počasí
17. března 2024 06:12

PRAHA (Ekolist) - Počasí je chaotický systém a jeho předpovídání na několik týdnů dopředu představuje velkou výzvu. Přesnost dlouhodobých předpovědí zůstává obecně nízká. Vědci z Mnichovské univerzity zjistili, že dlouhodobá předpověď počasí v severní Evropě je nyní snazší. Díky slabému polárnímu víru.
(Celý text)

BBC: Klimatická změna mění jazyk Sámů v Laponsku
17. března 2024 01:35

(ČTK) - Severní sámština, jeden z deseti jazyků, kterými mluví obyvatelé Laponska Sámové, má víc než 300 slov pro sníh a zvláštní výrazy pro vyděšeného soba. Má takový jazyk šanci přežít na planetě, která se ohřívá? ptá se se britská stanice BBC.
(Celý text)

Přehrady v Moravskoslezském kraji mají své zásobní prostory téměř plné
17. března 2024 00:58

(ČTK) - Přehrady v Moravskoslezském kraji mají své zásobní prostory téměř plné a mají dostatek vody pro zásobování obyvatel i průmyslu pro případ déle trvajícího sucha během léta. Jejich retenční prostory, které slouží pro zachycení povodní, jsou ale připravené reagovat na případné větší množství srážek, řekla mluvčí státního podniku Povodí Odry Šárka Vlčková. Podobně plné byly přehrady i loni na jaře, horší situace byla třeba v letech 2015 a 2016, kdy bylo sucho. Letošní zásobu vody obstaraly hlavně deště.
(Celý text)

Přehrady v Moravskoslezském kraji mají své zásobní prostory téměř plné
17. března 2024 00:58

(ČTK) - Přehrady v Moravskoslezském kraji mají své zásobní prostory téměř plné a mají dostatek vody pro zásobování obyvatel i průmyslu pro případ déle trvajícího sucha během léta. Jejich retenční prostory, které slouží pro zachycení povodní, jsou ale připravené reagovat na případné větší množství srážek, řekla mluvčí státního podniku Povodí Odry Šárka Vlčková. Podobně plné byly přehrady i loni na jaře, horší situace byla třeba v letech 2015 a 2016, kdy bylo sucho. Letošní zásobu vody obstaraly hlavně deště.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2112 | Další