ecomonitor.cz
verze pro tisk
Jindřich Petrlík: Děti Země dělají také politiku
6. března 1998 15:05
PRAHA (EkoList) - O záměrech ekologického sdružení Děti Země v příštím roce, o jejich úspěších v roce 1997 a o roli ekologického hnutí hovoří v rozhovoru pro EkoList předseda Dětí Země RNDr. Jindřich Petrlík.

Děti Země zaznamenaly v loňském roce dva význačné úspěchy. Mám na mysli pozastavení výstavby sporného úseku dálničního obchvatu Plzně a výstavby nové cementárny u Tmaně...

To jsou opravdu asi dva největší úspěchy, na kterých jsme se podíleli. Dosáhli jsme ale i některých dalších, které nejsou tolik viditelné. Mám na mysli to, že se nebude těžit kámen u Předenic na Plzeňsku a že se nebudou stavět spalovny toxických odpadů v Čepí u Pardubic a v Teplicích nad Metují. V obou případech jsme pomáhali zejména lokálním iniciativám, takže to vnímám spíše jako úspěch jejich. I když je pravda, že my na tom svůj podíl máme také.

Jaké byly hlavní argumenty Dětí Země proti spalovnám v Čepí a v Teplicích?

V obou případech se jednalo o tutéž firmu, která neměla jasno například v tom, jakou použije technologii spalování odpadů. V obou případech bylo zřejmé, že spalovny nebudou schopné dosáhnout emisního limitu pro dioxiny, platného v západní Evropě (0,1 ng/m3). Nevyjasněné byly také záležitosti, týkající se odpadních vod a toxických odpadů ze spaloven.

"Nevyjasněné" znamená, že tyto otázky nebyly dopracované v projektech?

Nebyly dopracované ve studii, posuzující vliv stavby na životní prostředí. Respektive vliv vypouštění odpadních vod i ukládání odpadů ze spalovny na životní prostředí nebyl ani v jedné z obou studií dostatečně zhodnocen. V případě Čepí se nám podařilo zastavit projekt stavby již ve fázi této studie, která byla vrácena k přepracování. V případě Teplic nad Metují byl podstatný fakt, že na území chráněné krajinné oblasti se spalovny stavět nesmějí, takže tam se firma snažila vlastně učinit něco, co by znamenalo porušení zákona o ochraně přírody a krajiny. Navíc bylo dost zřejmé, že nemají ani představu o tom, kde brát odpady ke spalování. Asi počítali s tím, že jde o natolik lukrativní podnik, že by je to mohlo zachránit. Pokud vím, podotýkám že jde o neověřenou informaci, byl na tuto firmu vypsán konkurs.

Za svůj projekt alternativního využití areálu Vesec získala liberecká pobočka Dětí Země cenu Sasakawa Peace Foundation. Oč ve vašem projektu jde?

Je to vlastně precedentální případ v rámci Dětí Země. Od přímých akcí a protestů přes účast ve správních řízeních se tímto projektem Děti Země dostaly k alternativním návrhům budoucího využití krajiny a to dokonce na úrovni územního plánování. Jakousi hrubou urbanistickou studii nám zpracovali ing. Dejmal s ing. Plickou. Studie navrhuje využít toto území rekreačně, ale tak, aby byly zachovány jeho dosavadní hodnoty. To znamená mimo jiné vytvoření přírodního parku a chráněných území, zároveň jeho dovybavení nutnou infrastrukturou.

Podstatné je, že i tady se podařilo zaangažovat místní obyvatele, kteří vytvořili občanské sdružení Vesec. V současné době již větší část tohoto projektu mají v rukou oni, i když naše liberecká pobočka, kterou reprezentuje Simona Jašová, se na jeho pokračování nadále podílí. V současné době je situace taková, že díky nevoli bank investovat do ekologicky pochybných projektů nemá investor stavby finanční krytí pro svoje záměry. Navíc přes podporu libereckých politických špiček nemá projekt vesecké přehrady ani podporu zastupitelstva.

Co chystají Děti Země pro rok 1998?

Máme dvě nové kampaně. Jedna je za emisní limit na dioxiny a druhá, která se jmenuje Za čisté ovzduší, je za změnu vyhlášky č. 117/1997 Sb., která bohužel výrazně zmírňuje emisní limity stanovené vyhláškami předešlými. Kromě toho samozřejmě budeme pokračovat v kampaních, které dosud nějakým způsobem neskončily. Letos nás také čeká rozhodování o pořadateli mistrovství světa v klasickém lyžování. O roli pořadatele se také uchází sdružení SKI 2003 v Jizerských horách, které ovšem zatím stále nesplnilo podmínky, které mu stanovilo Ministerstvo životního prostředí. Pravděpodobně se také více zaměříme na ochranu mokřadů, protože to si začínají stále více žádat naše lokální pobočky. Takže se budeme asi profilovat zejména v těchto dvou věcech ochraně ovzduší a ochraně mokřadů.

Jak hodnotíte současnou politickou situaci v oblasti životního prostředí, co čekáte od voleb a jak vidíte roli českého ekologického hnutí v politice?

Mně se nedávno někdo ptal, proč jsem nevstoupil do politiky. Já jsem mu odpověděl, že Děti Země jistou skrytou politiku dělají. Navíc si myslím, že jednou z chyb, které udělalo ekologické hnutí, bylo že většina jeho špiček vstoupila v roce 1990 do politiky, čímž se hnutí výrazně oslabilo.

Ale chtěl jsem svoji odpověď směřovat spíše k tomu, že tady bude třeba, a to za jakékoli vlády, nestranné ekologické hnutí a jsem rád, že Děti Země se zatím nestaly vazaly žádné z politických stran. Na jednom místě klidně může být naším protivníkem sociální demokrat a spojencem představitel ODS, o pár kilometrů dál to může být naopak. Myslím, že to je naprosto normální jev ve zdravé společnosti.

Od politických změn, které pravděpodobně přijdou po červnových volbách, si neslibuji žádné zázraky. Faktem je, že na křesle ministra životního prostředí může sedět osoba, která udělá více nebo naopak méně práce. Vhodným měřítkem jsou asi zákony, které ministr připraví. Podle mého názoru byl nejlepším tandem Vavroušek - Dejmal (J. Vavroušek byl předsedou Federálního výboru pro životní prostředí a I. Dejmal českým ministrem životního prostředí pozn. red.). Jiří Skalický nesplnil očekávání, která jsem do něj vkládal. Věnoval se politice příliš mnoho na úkor vedení svého resortu.

Děkuji za rozhovor

Jakub Kašpar

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=126395


Online diskuse
V Brdech roubují ovocné stromy odrůdami ze zaniklých obcí
24. dubna 2024 19:43

(ČTK) - Vojenské lesy a statky (VLS) naroubovaly na Padrťských pláních v Brdech téměř 300 ovocných stromů štěpy ze zaniklých obcí Padrť, Kolvín a Zaběhlá. Vesnice byly vystěhovány při rozšiřování vojenského prostoru v letech 1952 a 1953. Dnes je tam veřejně přístupná Chráněná krajinná oblasti Brdy. V nových alejích u cest tak budou stromy plodit odrůdy ovoce, které pěstovali obyvatelé zaniklých obcí, řekl ČTK ředitel divize VLS Hořovice David Novotný. Roubování zajistily VLS s dobrovolníky, stejně jako loni, kdy šlo o první stovku. Zájem o 'Brdské stromsázení' byl letos vyšší.
(Celý text)

Europoslanci schválili revizi společné zemědělské politiky EU
24. dubna 2024 19:34

ŠTRASBURK (ČTK) - Europoslanci dnes na plenárním zasedání ve Štrasburku schválili revizi společné zemědělské politiky Evropské unie. Nová pravidla mají podpořit farmáře, kteří již několik měsíců protestují v řadě unijních zemí a stěžují si na nedostatečné výdělky, byrokracii, rostoucí náklady i špatné podmínky při hospodaření na půdě.
(Celý text)

Vláda schválila nový systém emisních povolenek, peníze dá na ekologické projekty
24. dubna 2024 16:27

(ČTK) - Vláda dnes napotřetí schválila novelu zákona, která upravuje systém emisních povolenek. Peníze utržené z jejich prodeje bude v budoucnu možné použít výhradně jen na opatření, která budou snižovat nebo kompenzovat důsledky změny klimatu. Výnosy z povolenek budou v příštím roce příjmem státního rozpočtu, od roku 2026 bude hlavním příjemcem Státní fond životního prostředí, menší část příjmů si rozdělí také ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a ministerstvo životního prostředí (MŽP). Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Letošní výnosy z povolenek budou podle odhadů činit kolem 40 miliard korun.
(Celý text)

Atény opět zahalil oranžový opar, prach ze Sahary pohltil i Akropoli
24. dubna 2024 16:26

ATÉNY (ČTK) - Řecké hlavní město Atény zahalil oranžový opar způsobený prachem ze Sahary. Podle řeckých úřadů je koncentrace prachu v ovzduší jednou z nejvyšších od roku 2018. Řecko se přitom se saharským prachem potýkalo již na přelomu března a dubna, podobně jako další části jižní a střední Evropy, včetně Česka.
(Celý text)

Bezobslužná farmářská prodejna dostane jídlo z pole přímo na váš talíř
24. dubna 2024 13:54

() - V současnosti roste poptávka po lokálních farmářských produktech. Spolu s tím také vzniká potřeba najít nové cesty, které usnadní jejich přesun ke spotřebitelům. Právě na způsob, jak lokální potraviny nejlépe dostat k místním obyvatelům se zaměřil loňský Challenge Lab, pořádaný Impact Hubem. Proběhl v rámci projektu Živý region. Vítězným projektem se staly samoobslužné farmářské prodejny, které nejen podporují místní zemědělce, ale také snižují emise oxidu uhličitého díky výrazně zkrácené distribuční trase.
(Celý text)

Drůbeží peří proměňují čeští vědci na hnojivo pro rostliny a prostředek k čištění půdy
24. dubna 2024 11:02

(ČTK) - Českým vědcům se podařilo z drůbežího peří vytvořit surovinu, která podporuje růst rostlin. Dosáhli toho pomocí rozkladné reakce, takzvané hydrolýzy. Při ní lze podle vědců získat z peří aminokyseliny, informovaly konsorcia Národní centrum kompetence (NCK) BIOCIRTECH a NCK BIOCIRKL společně s Technologickou agenturou ČR (TA ČR), která projekt finančně podporuje. Doteď odpad z drůbežího masa v podobě peří nenacházel uplatnění. Buď se dával na kompost, kde se dlouho rozkládal, či do spaloven.
(Celý text)

Ministerstvo zemědělství nemá dost peněz na podpory pro lesníky, uvedl Výborný
24. dubna 2024 10:51

STŘÍTEŽ (ČTK) - Ministerstvo zemědělství nemá dost peněz na podpory dříve slíbené lesníkům, uvedl ministr Marek Výborný (KDU-ČSL) na konferenci Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) ve Stříteži u Jihlavy. Uvedl, že chce zajistit vyplacení příspěvků na hospodaření v lesích. Peníze nejsou na slíbenou podporu adaptace lesů na klimatickou změnu. Předseda komory SVOL Richard Podstatzký ČTK řekl, že je špatné, že se stát k něčemu zaváže a nakonec peníze nejsou.
(Celý text)

Padesátka CHKO Slavkovský les v novém čísle časopisu Ochrana přírody
24. dubna 2024 10:30

PRAHA (Ochrana přírody) - Padesáti letům CHKO Slavkovský les se věnuje hned několik článků. Číslo otvírá úvodník Vzpomínky ze Slavkovského lesa od Tomáše Pačese, ve kterém se vyznává z lásky k tomuto tajemnému kraji.
(Celý text)

V Jeseníkách žije šest druhů sov. Teprve nedávno se sem rozšířil puštík bělavý
24. dubna 2024 07:07

PRAHA (Ekolist) - V polovině dubna se CHKO Jeseníky sčítaly sovy. Akci pořádala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s Moravským ornitologickým spolkem – středomoravskou pobočkou České společnosti ornitologické. Zúčastnilo se jí 18 dobrovolníků z řad profesionálních i amatérských ornitologů, kteří přijeli z různých koutů republiky. Jejich úkolem bylo zaznamenávat na předem určených trasách hlasové projevy sov.
(Celý text)

Evropský parlament odhlasoval snazší opravy výrobků, výrobci je musí umožnit i po záruce
24. dubna 2024 07:03

ŠTRASBURK (ČTK) - Evropský parlament dal zelenou takzvanému právu spotřebitele na opravu. Směrnice vyjasňuje povinnost výrobců opravovat zboží i po uplynutí zákonné záruční lhůty za přiměřenou cenu a v přiměřeném čase. Zároveň má motivovat spotřebitele k tomu, aby si zakoupené předměty nechávali opravit, prodloužili tak jejich životnost a podpořili udržitelnější spotřebu. Cílem je rovněž snížení nákladů na nové nákupy.
(Celý text)

Zajímají vás praktická řešení adaptace města na změnu klimatu? Přijďte na konferenci Urbanscapes Praha 21. - 22. května 2024
24. dubna 2024 05:40

() - Podoba a funkčnost městské krajiny a veřejných prostranství budou hrát klíčovou roli v adaptaci našich měst na přicházející změnu klimatu. Česká asociace pro krajinářskou architekturu za podpory Magistrátu hl. m. Prahy, ve spolupráci s Ústavem krajinářské architektury FA ČVUT a společně s dalšími partnery proto připravila dvoudenní mezioborovou konferenci s mezinárodní účastí Urbanscapes Praha. Seznámíte se s nejnovějšími přístupy k řešení praktických problémů a výzev spojených s adaptací městské krajiny na klimatické extrémy. Dozvíte se více o naplňování strategie města na změnu klimatu a inspiraci pro vaši práci přinese řada ukázek konkrétních projektů vzniklých v Česku i zahraničí. Vybrány byly ty, na nichž pracují mezioborové týmy. Dobrou zprávou je, že bylo z čeho vybírat.
(Celý text)

Výzkum: Vzduch nejvíce znečišťuje doprava, lokální topení a stavební činnost
24. dubna 2024 01:00

BRNO (ČTK) - Doprava, lokální topeniště a stavební činnost jsou nejčastějšími zdroji znečištění ovzduší. Vyplývá to z výzkumů odborníků z brněnské Masarykovy univerzity. Vědci a vědkyně sledovali od roku 2021 kvalitu ovzduší v Brně. V první fázi ji měřili pomocí speciálních vozů a v druhé prostřednictvím personálních senzorů, které u sebe měly děti. Loni v létě zahájil výzkumný tým měření ovzduší v šesti jihomoravských obcích a dvou brněnských městských částech. Součástí bylo i dotazníkové šetření zjišťující ochotu lidí přejít na ekologičtější způsob vytápění svých domovů. Novinářům to dnes řekla Dominika Tóthová z ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity a Národního institutu SYRI.
(Celý text)

Analytička AMO: Evropské volby přinesou odklon od klimatických cílů
24. dubna 2024 00:43

PRAHA (ČTK) - Letošní volby do Evropského parlamentu budou znamenat odklon od ctižádostivých klimatických cílů směrem k tlaku na budoucnost průmyslu. Budoucnost Evropského parlamentu bude pravicovější než nyní, bude rozdrobenější a rozhádanější. Na pražském briefingu na téma Jaké bude Česko v EU za 20 let to řekla analytička Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Vendula Kazlauskas. Dopady na politiky ochrany životního prostředí bude podle ní mít i vývoj války na Ukrajině, a to v případě úspěchu kterékoli ze stran.<
(Celý text)

Za postříkání Braniborské brány barvou padly podmíněné tresty
23. dubna 2024 23:20

BERLÍN (ČTK) - Za postříkání Braniborské brány barvou dnes třem klimatickým aktivistům soud v Berlíně vyměřil osmiměsíční podmíněné tresty. O rozsudku informovala agentura DPA, která připomíná, že trojice na jedné z nejvýznamnějších německých památek způsobila škodu ve výši přibližně 110.000 eur (2,8 milionu Kč).
(Celý text)

Nestabilní odkaliště v Kyrgyzstánu hrozí zamořit lidnaté údolí Střední Asie
23. dubna 2024 19:42

BIŠKEK (ČTK) - Nestabilní odkaliště vzniklé v Kyrgyzstánu po těžbě uranové rudy v dobách Sovětského svazu hrozí zamořit nejlidnatější oblast ve Střední Asii. S odvoláním na vědecké studie o tom informovala agentura Reuters, podle níž regionu hrozí jaderná katastrofa srovnatelná s černobylskou havárií.
(Celý text)

Jan Dusík se stal zástupcem generálního ředitele pro klimatickou politiku v Evropské komisi
23. dubna 2024 19:03

(ČTK) - Bývalý český ministr životního prostředí Jan Dusík se stal zástupcem generálního ředitele pro klimatickou politiku v Evropské komisi, potvrdila dnes unijní exekutiva. Stal se tak jedním z nejvýše postavených českých úředníků v unijních institucích. Výběrové řízení mělo několik kol a Dusík porazil řadu uchazečů z několika států. Na závěr v březnu absolvoval pohovor s eurokomisařem pro klima Wopke Hoekstrou a eurokomisařem pro rozpočet Johannesem Hahnem.
(Celý text)

MŽP: Sedm projektů pro transformaci uhelných regionů čerpá evropské dotace
23. dubna 2024 19:02

PRAHA (ČTK) - Sedm projektů čerpá finanční podporu z evropských peněz v programu Spravedlivá transformace (OPTS), který se zaměřuje na řešení negativních dopadů odklonu od uhlí v nejvíce zasažených regionech. K dispozici je v něm 39,4 miliardy korun, z toho 31,7 miliardy jde na aktuální výzvy. Odstraňování negativních dopadů odklonu od uhlí se týká v Česku Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje. Kupříkladu v Karviné vznikne ze staré konírny nové komunitní centrum a v Ústeckém kraji budou moderní řemeslné dílny pro vysokoškoláky. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) o tom dnes informoval novináře.
(Celý text)

Za přírodou do vyhlášených letovisek? Kypr, Řecko i Turecko vás nadchnou
23. dubna 2024 15:13

() - Dovolená proležená na pláži mezi stovkami dalších dovolenkářů - to nás, milovníky přírody táhne jen zřídka. I přesto vás do vyhlášených letovisek zveme, ale ne na pláž, nýbrž do přírody.
(Celý text)

Šíření kůrovce mají zabránit lapáky ze stromů na stojato i těch pokácených
23. dubna 2024 13:42

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Příchod chladného počasí v minulých dnech zastavil v lesích rojení škůdce kůrovce. Letos jej probudilo velmi teplé počasí na začátku dubna. První masivní rojení kůrovce lesníci očekávají v květnu. Hrozba kůrovcové kalamity je zatím malá, řekl Ladislav Půlpán z odboru lesního hospodářství a ochrany přírody státního podniku Lesy České republiky (LČR). Na obranu proti kůrovci lesníci státních lesů připravili asi 100 000 kusů lapáků z pokácených stromů a 13 000 feromonových lapačů.
(Celý text)

Expert: Změny klimatu ve střední Evropě zasáhnou pěstování chmele nejméně
23. dubna 2024 10:40

(ČTK) - Chmelařské oblasti, které nebudou podle vědeckých perspektiv natolik zasažené klimatickou změnou, získávají konkurenční výhodu. Česká chmelařská oblast by mohla patřit mezi vítěze v celosvětovém měřítku. Tuzemští chmelaři by tak mohli vydělat, řekl ČTK Martin Možný z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.
(Celý text)

Expert: Změny klimatu ve střední Evropě zasáhnou pěstování chmele nejméně
23. dubna 2024 10:40

(ČTK) - Chmelařské oblasti, které nebudou podle vědeckých perspektiv natolik zasažené klimatickou změnou, získávají konkurenční výhodu. Česká chmelařská oblast by mohla patřit mezi vítěze v celosvětovém měřítku. Tuzemští chmelaři by tak mohli vydělat, řekl ČTK Martin Možný z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2133 | Další