ecomonitor.cz
verze pro tisk
Ohrozí Evropa českou krajinu?
9. června 1998 08:45
PRAHA (EkoList) - O tom, co nás čeká před i po vstupu do Evropské unie v oblasti životního prostředí hovořil s EkoListem prof. RNDr. Bedřich Moldan, CSc. (ODS), člen týmu vyjednavačů ČR s orgány EU.

Na návrh ministra Bursíka jste se stal členem týmu vyjednavačů ČR s Evropskou unií (EU). Proč vůbec máme, z pohledu životního prostředí, do EU vstupovat?

Starost o životní prostředí je nedílnou součástí života společnosti a nelze ji oddělovat od jejího celkového směřování. V tomto směru není vůbec důležité, zda mluvíme o životním prostředí, zemědělství nebo právu, či o čemkoli jiném. EU je takovým útvarem, který zcela jednoznačně určuje osudy Evropy a nedovedu si představit žádný evropský stát, snad s výjimkou Švýcarska, že by mohl stát mimo EU. Naše země je obklopena prakticky ze všech stran členy EU nebo našimi spolužadateli o členství v ní. Až na, doufejme dočasně, nešťastné Slovensko. Myslím, že vůbec diskutovat o tom, jestli vstoupit do EU je dobré nebo špatné, je úplně zbytečné. Prostě je to tak a po mém soudu nemá cenu si podobnou otázku vůbec klást. Dříve nebo později se tak zkrátka stane a spíše je třeba se ptát, co to s sebou přinese nebo co tomu brání. A vstup do EU je po mém soudu z hlediska životního prostředí téměř jednoznačně pozitivní.

Nehrozí ale vstupem do Evropské unie v některých aspektech zhoršení stavu životního prostředí v ČR nebo například zmírnění české legislativy?

Zhoršení životního prostředí ano, ale zmírnění legislativy nikoliv. I když u nás v některých ojedinělých případech platí nějaké limity, které jsou na přísnější úrovni než limity EU, tak jde o limity nezávazné, které nemají žádný praktický dopad, kromě jakési deklarace. Na rozdíl od těch limitů, které má EU, a které mají vždy závazný a jasně vymahatelný charakter. Co se týče zhoršení životního prostředí - k tomu prostě dojít může. Například tím, že se zvýší dopravní zátěž či tlak na prodej půdy. U nás je stále ještě mnoho míst, která jsou svojí přírodní a krajinnou hodnotou vysoko nad standardem EU a Evropa si to začíná uvědomovat a náležitě to oceňovat. My si musíme tato území bránit. I když není úplně jasné jakým způsobem.

Jestliže bude platit zásada volného vlastnictví půdy a volného pohybu osob, nebude mnoho zábran proti vzniku různých Rajchéřovů a podobných nesmyslů. Je třeba opravdu na toto dát pozor. Podle mého názoru se to ohlídat dá, ale nebude to snadné. Co se týče té dopravy, tam je to problém. Víme jaké zklamání z EU panuje v oblasti dopravy například v Rakousku, kde ke zhoršení situace po vstupu došlo.

Je například naše dopravní síť připravená na vstup ČR do EU?

Já myslím, že s naší dopravní sítí to není nijak strašné. O to bych takovou péči neměl. Když porovnáme stav naší dopravní sítě s ostatními zejména sousedními státy, nedopadneme myslím nijak špatně.

Jak by dopadlo například srovnání s Maďarskem a Polskem?

Nejsme na tom sice nijak výrazně lépe, ale ani příliš špatně.

Jaké priority musí mít ČR v oblasti životního prostředí před vstupem do EU, co musíme nejvíce dohánět?

"Nejvíce dohánět" musíme v podstatě všechno. Musíme se na jedné straně starat o konkrétní podobu zákonů - o literu zákona, zároveň ale také o ducha zákona - o jeho výklad, a v neposlední řadě o naplňování ducha i litery zákona. V tom je situace dost špatná. Je třeba posílit instituce, které se vymáháním zákona zabývají, jako je například Česká inspekce životního prostředí a podobně. S tím ale souvisí i to, že jde také o peníze a investice. Je nutné například investovat do čistíren odpadních vod v malých obcích. To jsou věci, které nám zatím ještě úplně nedocházejí. V EU existuje například nitrátová směrnice, kterou zatím nesplňuje téměř žádná ze zemí EU, ale v době našeho vstupu už asi bude plně platit. A tato směrnice se týká například množství používaných umělých hnojiv - čili oblasti, která se netýká přímo resortu MŽP. Zatím nám dostatečně nedochází, že úspěch politiky životního prostředí neurčuje jen dobrá resortní politika životního prostředí, ale především hospodářská politika státu. Pokud jde o jednotlivé oblasti, je podle mého názoru investičně nejnáročnější oblast vod.

Dá se to všechno stihnout do roku 2004, kdy se uvažuje o našem vstupu do EU?

Myslím, že s nějakými drobnými výjimkami, které snad Unie bude tolerovat, se to stihnout dá. Ale možná, že ne do roku 2004, ale o něco později (2005 nebo 2006).

Může náš vstup do Unie ohrozit nebo zpomalit nějaký určitý výsledek červnových voleb, nějaká konkrétní povolební vláda?

Já myslím, že až na případnou vládu komunistů nebo republikánů, kterou si asi nikdo nepřeje, nemůže náš vstup ohrozit žádný jiný vítěz voleb. Zpomalit jej může samozřejmě jakákoli vláda. Stačí, když to nevezme dobře do ruky a nepodaří se jí vše dobře sladit, tak se to může snadno stát. Myslím, že zvlášť v oblasti životního prostředí neznamenají v tomto smyslu volby žádné riziko, to by muselo dojít k nějakému opravdu nečekanému negativnímu zvratu.

Říkal jste, že si nedovedete představit jinou evropskou zemi než Švýcarsko, která by nebyla nebo nechtěla být členem EU. Co třeba Norsko?

Norsko je zvláštní případ. Je na okraji Evropy, nikoli v jejím středu jako my. To je velký rozdíl.

Je v české legislativě životního prostředí nějaká oblast, která by byla napřed, která by mohla být pro EU jakýmsi impulsem?

Máme poměrně velmi dobrý zákon o ochraně přírody a krajiny a přes mnohé nedostatky je myslím na dobré úrovni zákon o posuzování vlivu na životní prostředí. Zvláště tím, že umožňuje tzv. strategické EIA - posuzování koncepcí. V současné době se takto posuzuje například energetická politika. Nevím, zda mohou být tyto zákony přímo impulsem pro legislativu EU, ale rozhodně se za ně, ani za mnohé jiné, nebudeme muset stydět.

Děkuji za rozhovor

Jakub Kašpar

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=126410


Online diskuse
V Jeseníkách žije šest druhů sov. Teprve nedávno se sem rozšířil puštík bělavý
24. dubna 2024 02:07

PRAHA (Ekolist) - V polovině dubna se CHKO Jeseníky sčítaly sovy. Akci pořádala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s Moravským ornitologickým spolkem – středomoravskou pobočkou České společnosti ornitologické. Zúčastnilo se jí 18 dobrovolníků z řad profesionálních i amatérských ornitologů, kteří přijeli z různých koutů republiky. Jejich úkolem bylo zaznamenávat na předem určených trasách hlasové projevy sov.
(Celý text)

Evropský parlament odhlasoval snazší opravy výrobků, výrobci je musí umožnit i po záruce
24. dubna 2024 01:03

ŠTRASBURK (ČTK) - Evropský parlament dal zelenou takzvanému právu spotřebitele na opravu. Směrnice vyjasňuje povinnost výrobců opravovat zboží i po uplynutí zákonné záruční lhůty za přiměřenou cenu a v přiměřeném čase. Zároveň má motivovat spotřebitele k tomu, aby si zakoupené předměty nechávali opravit, prodloužili tak jejich životnost a podpořili udržitelnější spotřebu. Cílem je rovněž snížení nákladů na nové nákupy.
(Celý text)

Výzkum: Vzduch nejvíce znečišťuje doprava, lokální topení a stavební činnost
24. dubna 2024 01:00

BRNO (ČTK) - Doprava, lokální topeniště a stavební činnost jsou nejčastějšími zdroji znečištění ovzduší. Vyplývá to z výzkumů odborníků z brněnské Masarykovy univerzity. Vědci a vědkyně sledovali od roku 2021 kvalitu ovzduší v Brně. V první fázi ji měřili pomocí speciálních vozů a v druhé prostřednictvím personálních senzorů, které u sebe měly děti. Loni v létě zahájil výzkumný tým měření ovzduší v šesti jihomoravských obcích a dvou brněnských městských částech. Součástí bylo i dotazníkové šetření zjišťující ochotu lidí přejít na ekologičtější způsob vytápění svých domovů. Novinářům to dnes řekla Dominika Tóthová z ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity a Národního institutu SYRI.
(Celý text)

Analytička AMO: Evropské volby přinesou odklon od klimatických cílů
24. dubna 2024 00:43

PRAHA (ČTK) - Letošní volby do Evropského parlamentu budou znamenat odklon od ctižádostivých klimatických cílů směrem k tlaku na budoucnost průmyslu. Budoucnost Evropského parlamentu bude pravicovější než nyní, bude rozdrobenější a rozhádanější. Na pražském briefingu na téma Jaké bude Česko v EU za 20 let to řekla analytička Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Vendula Kazlauskas. Dopady na politiky ochrany životního prostředí bude podle ní mít i vývoj války na Ukrajině, a to v případě úspěchu kterékoli ze stran.<
(Celý text)

Za postříkání Braniborské brány barvou padly podmíněné tresty
23. dubna 2024 23:20

BERLÍN (ČTK) - Za postříkání Braniborské brány barvou dnes třem klimatickým aktivistům soud v Berlíně vyměřil osmiměsíční podmíněné tresty. O rozsudku informovala agentura DPA, která připomíná, že trojice na jedné z nejvýznamnějších německých památek způsobila škodu ve výši přibližně 110.000 eur (2,8 milionu Kč).
(Celý text)

Nestabilní odkaliště v Kyrgyzstánu hrozí zamořit lidnaté údolí Střední Asie
23. dubna 2024 19:42

BIŠKEK (ČTK) - Nestabilní odkaliště vzniklé v Kyrgyzstánu po těžbě uranové rudy v dobách Sovětského svazu hrozí zamořit nejlidnatější oblast ve Střední Asii. S odvoláním na vědecké studie o tom informovala agentura Reuters, podle níž regionu hrozí jaderná katastrofa srovnatelná s černobylskou havárií.
(Celý text)

Jan Dusík se stal zástupcem generálního ředitele pro klimatickou politiku v Evropské komisi
23. dubna 2024 19:03

(ČTK) - Bývalý český ministr životního prostředí Jan Dusík se stal zástupcem generálního ředitele pro klimatickou politiku v Evropské komisi, potvrdila dnes unijní exekutiva. Stal se tak jedním z nejvýše postavených českých úředníků v unijních institucích. Výběrové řízení mělo několik kol a Dusík porazil řadu uchazečů z několika států. Na závěr v březnu absolvoval pohovor s eurokomisařem pro klima Wopke Hoekstrou a eurokomisařem pro rozpočet Johannesem Hahnem.
(Celý text)

MŽP: Sedm projektů pro transformaci uhelných regionů čerpá evropské dotace
23. dubna 2024 19:02

PRAHA (ČTK) - Sedm projektů čerpá finanční podporu z evropských peněz v programu Spravedlivá transformace (OPTS), který se zaměřuje na řešení negativních dopadů odklonu od uhlí v nejvíce zasažených regionech. K dispozici je v něm 39,4 miliardy korun, z toho 31,7 miliardy jde na aktuální výzvy. Odstraňování negativních dopadů odklonu od uhlí se týká v Česku Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje. Kupříkladu v Karviné vznikne ze staré konírny nové komunitní centrum a v Ústeckém kraji budou moderní řemeslné dílny pro vysokoškoláky. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) o tom dnes informoval novináře.
(Celý text)

Za přírodou do vyhlášených letovisek? Kypr, Řecko i Turecko vás nadchnou
23. dubna 2024 15:13

() - Dovolená proležená na pláži mezi stovkami dalších dovolenkářů - to nás, milovníky přírody táhne jen zřídka. I přesto vás do vyhlášených letovisek zveme, ale ne na pláž, nýbrž do přírody.
(Celý text)

Šíření kůrovce mají zabránit lapáky ze stromů na stojato i těch pokácených
23. dubna 2024 13:42

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Příchod chladného počasí v minulých dnech zastavil v lesích rojení škůdce kůrovce. Letos jej probudilo velmi teplé počasí na začátku dubna. První masivní rojení kůrovce lesníci očekávají v květnu. Hrozba kůrovcové kalamity je zatím malá, řekl Ladislav Půlpán z odboru lesního hospodářství a ochrany přírody státního podniku Lesy České republiky (LČR). Na obranu proti kůrovci lesníci státních lesů připravili asi 100 000 kusů lapáků z pokácených stromů a 13 000 feromonových lapačů.
(Celý text)

Expert: Změny klimatu ve střední Evropě zasáhnou pěstování chmele nejméně
23. dubna 2024 10:40

(ČTK) - Chmelařské oblasti, které nebudou podle vědeckých perspektiv natolik zasažené klimatickou změnou, získávají konkurenční výhodu. Česká chmelařská oblast by mohla patřit mezi vítěze v celosvětovém měřítku. Tuzemští chmelaři by tak mohli vydělat, řekl ČTK Martin Možný z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.
(Celý text)

Olomoucká přírodověda dostavěla v botanické zahradě novou budovu
23. dubna 2024 10:33

OLOMOUC (ČTK) - Olomoucká přírodovědecká fakulta získá nové zázemí, v botanické zahradě dostavěla budovu s přednáškovým sálem a zimní zahradou. Víceúčelový objekt, jehož stavba vyšla na 31 milionů korun, bude sloužit akademické obci i veřejnosti. Slavnostní otevření včetně doprovodného programu proběhne ve středu 24. dubna, informovala ČTK mluvčí fakulty Šárka Chovancová. Příprava projektu moderního objektu s nízkou energetickou spotřebou začala před třemi roky.
(Celý text)

První spolupráce svého druhu. FlixBus podpořil společnost Refugium, která obnovuje přírodu nedaleko Karlových Varů
23. dubna 2024 10:08

() - FlixBus nepropojuje pouze velké metropole. Naopak – polovinu destinací, které v Česku obsluhuje, tvoří obce a města do 20 tisíc obyvatel. I regionální centra totiž můžou být centrem rozmanitosti a života pro široké okolí. Podobně to vnímá environmentální společnost Refugium. Místo dopravní sítě ale buduje síť malých přírodních útočišť, takzvaných refugií, kde se může dařit ohroženým druhům zvířat a rostlin, které by jinde nepřežily. Jedno z těchto vzácných útočišť leží u obce Jakubov nedaleko Karlových Varů. FlixBus do obnovy této přírodní lokality investuje milion korun a stal se tak jejím patronem.
(Celý text)

Buky a smrky nakládají s vodou jinak. Ovlivňuje to i zásoby podzemních vod
23. dubna 2024 01:01

(ČTK) - Po kůrovcové kalamitě se mnohdy místo smrků vysázely buky, které jsou více odolné a do české přírody přirozeně patří. Zároveň se umí lépe přizpůsobit klimatické změně než právě smrky, jelikož umí dobře nakládat s vodou v létě. To, jak buky nebo smrky nakládají s vodou a jaký vliv to má na zásoby podzemních vod, řeší tým expertů z Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd ČR.
(Celý text)

Šest českých měst se zúčastní světové soutěže v pozorování městské přírody
23. dubna 2024 00:53

PRAHA (ČTK) - Více než 675 měst na sedmi kontinentech, z toho šest měst v Česku, se utká v globální soutěži pozorování městské přírody City Nature Challenge (CNC). Zapojí se Praha, Brno, Uherské Hradiště, České Budějovice, Ostrava a Veselí nad Moravou. Zájemci mohou v těchto městech od pátku 26. dubna do pondělí 29. dubna fotit volně žijící rostliny, živočichy a houby ve svém okolí a pak nahrát fotografie do aplikace iNaturalist. První květnové pondělí budou vyhlášeny nejzajímavější snímky.
(Celý text)

Nástup dubnového sucha přerušily deště a chladnější počasí minulého týdne
23. dubna 2024 00:41

(ČTK) - Rychlý dubnový nástup sucha minulý týden přerušily častější deště a chladné počasí, které bránilo intenzivnějšímu vysychání půdy. Díky tomu se dva nejvyšší stupně sucha vyskytují pouze na necelém procentu území a třetí nejhorší stupeň na pěti procentech území, vyplývá z informací, které zveřejnili vědci na webu Intersucho. Tento týden se bude držet úroveň sucha na stejné úrovni, příští týden se ale bude sucho znovu rozvíjet s ohledem na předpokládané suché a teplé počasí.
(Celý text)

Aktivisté v Pardubicích chtějí zachránit most Červeňák
22. dubna 2024 23:10

PARDUBICE (ČTK) - Aktivisté v Pardubicích chtějí zachránit most Červeňák, který stojí ve stejnojmenné přírodní oblasti. Obávají se toho, že ho město nechá zbourat, protože jeho konstrukce je nestabilní. Městský posudek na most aktivisté rozporují. ČTK to řekl Miroslav Seiner z Iniciativy Přírodní park Červeňák. Zástupce radnice uvedl, že s podklady iniciativy se město seznámí.
(Celý text)

Indické bažiny před miliony let obýval jeden z největších kdy objevených hadů
22. dubna 2024 18:40

(ČTK) - Bažinami v oblasti dnešní Indie se před 47 miliony let těžkopádně plazilo obří monstrum. Dokládají to zkamenělé obratle až 15 metrů dlouhého hada, který by svou délkou překonal i nejznámějšího pradávného predátora Tyrannosaura rexe. Obří plaz pojmenovaný Vasuki indicus připomínal dnešní krajty. A stejně jako tito dnešní hadi nebyl jedovatý, ale své oběti dusil svým mocným sevřením. Napsala to agentura Reuters, podle které by se mohlo jednat o největšího kdy objeveného hada.
(Celý text)

Botanik: Cizokrajné rostliny mohou mít problém zvládat nynější noční mrazy
22. dubna 2024 18:37

(ČTK) - Rostliny, které původně do české krajiny patří, jsou na jarní mrazy zvyklé a z dlouhodobého hlediska jim neublíží. Problematické jsou mrazy pro dovezené kontinentální rostliny jako například nyní hojně pěstované okrasné česneky, řekl v rozhovoru s ČTK František Krahulec z Botanického ústavu Akademie věd ČR. Česko tento týden čeká ještě několik mrazivých nocí, varoval dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
(Celý text)

Evropský účetní dvůr je ohledně nulových emisí z automobilů v EU opatrný
22. dubna 2024 18:29

LUCEMBURK (ČTK) - Cíl nulových emisí z automobilů je chvályhodný, je ale třeba zajistit aby Evropská unie za tento plán nezaplatila příliš vysokou cenu, jak z hlediska průmyslové nezávislosti Unie, tak pro její občany. V dnes zveřejněné zprávě to uvedl Evropský účetní dvůr (EÚD), který se zabývá kontrolou finančních prostředků Evropské unie.
(Celý text)

Evropský účetní dvůr je ohledně nulových emisí z automobilů v EU opatrný
22. dubna 2024 18:29

LUCEMBURK (ČTK) - Cíl nulových emisí z automobilů je chvályhodný, je ale třeba zajistit aby Evropská unie za tento plán nezaplatila příliš vysokou cenu, jak z hlediska průmyslové nezávislosti Unie, tak pro její občany. V dnes zveřejněné zprávě to uvedl Evropský účetní dvůr (EÚD), který se zabývá kontrolou finančních prostředků Evropské unie.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2132 | Další