ecomonitor.cz
verze pro tisk
Vláda se koncepcí už nebojí
10. července 1998 10:10
PRAHA (EkoList) - Zdá se, že odcházející kabinet nesdílí nechuť bývalé Klausovy vlády ke koncepcím jednotlivých resortních politik. Tošovského tým připravil hned čtyři takové materiály, týkající se životního prostředí.

SUROVINOVÁ POLITIKA

Po letech diskusí byla vypracována koncepce státní surovinové politiky. Kompromisní návrh předložili 15. června na poradě ministrů společně ministr životního prostředí Martin Bursík a ministr průmyslu a obchodu Karel Kühnl.

Stát se v koncepci přihlašuje k principu trvalé udržitelnosti v hospodaření s neobnovitelnými přírodními zdroji. Zejména v chráněných krajinných oblastech by v příštích letech měl být postupně snižován objem těžby. Stát se také zavazuje k tomu, že bude usilovat o zvýšení podílu recyklace druhotných surovin. K tomu by měl pomoci i slibovaný zákon o obalech. Ten by měl přinést výrazné snížení spotřeby některých primárních zdrojů, zejména hliníku a dalších barevných kovů. Vypracování takového zákona vláda Václava Klause (ODS) řadu let striktně odmítala.

Státní surovinová politika se setkala jen s vlažným přijetím ze strany nevládních ekologických organizací. Podle Hnutí DUHA ochudil kompromis s ministerstvem průmyslu a obchodu připravovanou koncepci o řadu pozitivních prvků. Konečná varianta materiálu je pak příliš vágní. Neujasněný je zejména takzvaný ekologický dozor nad těžbou, který by mělo provádět ministerstvo životního prostředí. Bez detailního upřesnění je tato část koncepce prý pouhou proklamací. Hnutí DUHA také v materiálu postrádá konkrétnější plán reformy příslušné legislativy a zavádění ekologických daní. Na druhou stranu již fakt, že taková koncepce byla zpracována, vnímají ekologické organizace jako zřetelný krok k lepšímu oproti politice, kterou v této oblasti provozovala pravicová vláda z let 1992-1997.

ENERGETIKA PODLE KÜHNLA

Zpracováním dokumentace o posouzení vlivů energetické koncepce na životní prostředí (Strategic environmental assesment - SEA) bylo pověřeno Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) v prosinci 1997 Středisko pro efektivní využívání energie (SEVEn). Tzv. SEA vyplývá z §14 zákona č. 244/1992 Sb. (tzv. zákon o EIA). Nejprve vznikly dva týmy sestavené z odborníků různých oborů i ze zástupců veřejnosti. Úlohou prvního týmu bylo stanovit obsah a rozsah posouzení, k čemuž využil podnětů z veřejných slyšení, měl také na starosti definování variant koncepce, včetně časového horizontu. Vznikly tak 3 varianty - A a B, pocházející z již zpracované energetické koncepce, a C (vycházející z návrhů veřejnosti). První tým specifikoval indikátory platné pro posuzování variant. Tyto indikátory zahrnují ekologické dopady, dopady na surovinové zdroje, sociální dopady a vliv koncepce na ekonomiku. Druhý tým měl za úkol jednak opatřit jednotlivé varianty konkrétními údaji a jednak vyhodnotit vliv indikátorů na životní prostředí.

Od variant A a B se zřetelně odlišuje varianta C, ve které se nepočítá s uvedením Jaderné elektrárny Temelín do provozu a naopak se předpokládá prosazování úspor energie a vyšší využití obnovitelných zdrojů energie či internalizace ekologických nákladů (zahrnutí vlivu na životní prostředí do cen výrobků). Indikátory vlivů na životní prostředí včetně sociálních vlivů a dopadů na surovinové zdroje vycházejí pro variantu C výrazně nejlépe, ale z pohledu ekonomického je variantou nejnáročnější. Razantní provedení úspor energie ovšem přináší riziko problémů při praktickém uskutečňování. "Konzervativní" varianta A spočívá v pokračujícím využívání domácích zdrojů energie, především uhlí a jaderné energie. Většina indikátorů vlivů na životní prostředí řadí tuto variantu na poslední místo, z ekonomického hlediska je ovšem nejvýhodnější. Varianta B se podobá variantě A, dochází v ní však k rychlejšímu uplatnění ekonomicky efektivních úspor energie. Vyhodnocení indikátorů udává u této varianty stejné nebo o trochu lepší výsledky než u varianty A. Dosažení poklesu energetické náročnosti je však znejistěno nevýraznou podporou státu. Jednotlivé předložené varianty spíš odrážejí možný směr vývoje podle zaměření koncepce než definitivní podobu cílového stavu. Nyní se výsledky SEA zabývá MPO. Pravděpodobně letos v září by mělo výslednou podobu k posouzení dostat i Ministerstvo životního prostředí (MŽP). Vrchní ředitel sekce energetické politiky MPO Brychta EkoListu řekl, že si osobně představuje výslednou podobu jako kombinaci variant A a C. Státní energetickou politikou a připravovaným státním programem úspor energie se bude zabývat 8. července také vláda.

DOPRAVA PODLE MOOSE

Ministerstvo dopravy (MDS) připravilo Dopravní politiku ČR. Vláda ji 17. června schválila. Naplnila tak to, po čem již několik let volala opozice, odborná veřejnost i odborářské organizace ve všech sférách dopravy, a čemu se tak bránili předchůdci dnešního ministra dopravy, zejména Martin Říman (ODS). Materiál by měl zaručit konec živelného, nekoncepčního postupu při transformaci českých dopravních sítí, který v českých zemích dosud vládl. Materiál Moosova ministerstva se odvolává na nutnost udržitelnosti rozvoje dopravy. Upozorňuje na závažnost problému nárůstu individuální automobilové dopravy a na nezbytnost státní i regionální podpory dopravě veřejné. Zajímavé je, že materiál počítá například výslovně se spoluprací státu s nevládními organizacemi.

Materiál neobsahuje žádné konkrétní úkoly pro jednotlivé vládní resorty ani žádné přesnější termíny. Podle vyjádření Judity Stuchlíkové, tiskové mluvčí ministra Moose, je tomu tak proto, že přijatý materiál "je pouze základní vizí, výchozím materiálem, ne nějž naváží konkrétní dílčí koncepce, jako je například Koncepce rozvoje dopravních sítí v ČR do roku 2010." Tento konkrétní materiál byl již připraven pro jednání vlády, ovšem ta jeho projednávání 24. 6. odložila. Důvodem byl podle Stuchlíkové fakt, že koncepce si klade nárok na finance ze státního rozpočtu a vláda po volbách již necítí mandát přijímat rozhodnutí, která by rozpočet takto zatěžovala. S přijatou dopravní politikou je spokojen ministr životního prostředí Martin Bursík. Jak řekl, jde o "první koncepční materiál, který otevřeně používá termíny jako podpora hromadné dopravy a má v sobě prvky moderní dopravy, která by mohla být udržitelná."

BURSÍK A OCHRANA PŘÍRODY

Bursíkovo ministerstvo předložilo vládě Státní program ochrany přírody a krajiny. Vláda tento program přijala 17. června. "Přijala tak závazek dvaačtyřiceti konkrétních odpovědností jednotlivých resortů, jejichž řešení by mělo přispět ke stabilizaci krajiny," komentoval hlasování vlády ministr Bursík. Jedinou výjimkou, která vládou neprošla, byla pasáž, kritizující platnou mysliveckou vyhlášku a žádající její harmonizaci s evropskými předpisy. "Neměl jsem zájem na tom, aby kvůli jednomu bodu bylo dalších jedenačtyřicet smeteno pod stůl," řekl k tomu Bursík.

Po dlouhé době měla vláda před sebou materiál, který nehýří povinným optimismem. Místo líčení dosažených úspěchů zde MŽP předkládá spíše výčet nedostatků, které v ochraně přírody a krajiny panují.

"Od poloviny minulého století ve vývoji krajiny převažují výrazně negativní vývojové tendence, které byly ještě umocněny v posledních desetiletích. Jejich příčinou byl ekonomický růst uskutečňovaný na základě bezplatné spotřeby a devastace přírodních zdrojů," říká se v textu. Program poukazuje na problémy v jednotlivých typech ekosystémů (zemědělská půda, lesy, vody, chráněná území...). Mimo jiné zmiňuje například stavbu supermarketů ve volné krajině v blízkosti komunikací jako příklad znehodnocování krajiny nevhodnou výstavbou. Bursíkem předložená koncepce zdůrazňuje nejenom obrovskou (nejhorší v Evropě) míru poškození našich lesů imisemi, ale zejména jejich nevhodnou druhovou skladbu.

Nejdůležitější částí předloženého programu je nejkonkrétnější, úkolová, část. Obsahuje 41 zadání pro jednotlivá ministerstva. Do roku 2030 se má například zvýšit na dvojnásobek podíl přirozených druhů dřevin, zejména buků a dubů, v českých lesích. Ministerstvo zemědělství (MZe) a MŽP mají připravit program návratu vodních toků do stavu blízkého přírodě. V plánu je vyhlášení NP České Švýcarsko či možnost vyhlášení NP Křivoklátsko na místě dnešní CHKO (do roku 2003).

Většina úkolů, které si takto vláda uložila, má být splněna do konce roku 2000 nebo 2001. Jejich splnění by se tedy mělo týkat zejména právě sestavované vlády.

Veronika Forková, Jiří Neustupa, Jakub Kašpar

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=126413


Online diskuse
Nestabilní odkaliště v Kyrgyzstánu hrozí zamořit lidnaté údolí Střední Asie
23. dubna 2024 19:42

BIŠKEK (ČTK) - Nestabilní odkaliště vzniklé v Kyrgyzstánu po těžbě uranové rudy v dobách Sovětského svazu hrozí zamořit nejlidnatější oblast ve Střední Asii. S odvoláním na vědecké studie o tom informovala agentura Reuters, podle níž regionu hrozí jaderná katastrofa srovnatelná s černobylskou havárií.
(Celý text)

Jan Dusík se stal zástupcem generálního ředitele pro klimatickou politiku v Evropské komisi
23. dubna 2024 19:03

(ČTK) - Bývalý český ministr životního prostředí Jan Dusík se stal zástupcem generálního ředitele pro klimatickou politiku v Evropské komisi, potvrdila dnes unijní exekutiva. Stal se tak jedním z nejvýše postavených českých úředníků v unijních institucích. Výběrové řízení mělo několik kol a Dusík porazil řadu uchazečů z několika států. Na závěr v březnu absolvoval pohovor s eurokomisařem pro klima Wopke Hoekstrou a eurokomisařem pro rozpočet Johannesem Hahnem.
(Celý text)

MŽP: Sedm projektů pro transformaci uhelných regionů čerpá evropské dotace
23. dubna 2024 19:02

PRAHA (ČTK) - Sedm projektů čerpá finanční podporu z evropských peněz v programu Spravedlivá transformace (OPTS), který se zaměřuje na řešení negativních dopadů odklonu od uhlí v nejvíce zasažených regionech. K dispozici je v něm 39,4 miliardy korun, z toho 31,7 miliardy jde na aktuální výzvy. Odstraňování negativních dopadů odklonu od uhlí se týká v Česku Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje. Kupříkladu v Karviné vznikne ze staré konírny nové komunitní centrum a v Ústeckém kraji budou moderní řemeslné dílny pro vysokoškoláky. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) o tom dnes informoval novináře.
(Celý text)

Za přírodou do vyhlášených letovisek? Kypr, Řecko i Turecko vás nadchnou
23. dubna 2024 15:13

() - Dovolená proležená na pláži mezi stovkami dalších dovolenkářů - to nás, milovníky přírody táhne jen zřídka. I přesto vás do vyhlášených letovisek zveme, ale ne na pláž, nýbrž do přírody.
(Celý text)

Šíření kůrovce mají zabránit lapáky ze stromů na stojato i těch pokácených
23. dubna 2024 13:42

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Příchod chladného počasí v minulých dnech zastavil v lesích rojení škůdce kůrovce. Letos jej probudilo velmi teplé počasí na začátku dubna. První masivní rojení kůrovce lesníci očekávají v květnu. Hrozba kůrovcové kalamity je zatím malá, řekl Ladislav Půlpán z odboru lesního hospodářství a ochrany přírody státního podniku Lesy České republiky (LČR). Na obranu proti kůrovci lesníci státních lesů připravili asi 100 000 kusů lapáků z pokácených stromů a 13 000 feromonových lapačů.
(Celý text)

Expert: Změny klimatu ve střední Evropě zasáhnou pěstování chmele nejméně
23. dubna 2024 10:40

(ČTK) - Chmelařské oblasti, které nebudou podle vědeckých perspektiv natolik zasažené klimatickou změnou, získávají konkurenční výhodu. Česká chmelařská oblast by mohla patřit mezi vítěze v celosvětovém měřítku. Tuzemští chmelaři by tak mohli vydělat, řekl ČTK Martin Možný z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.
(Celý text)

Olomoucká přírodověda dostavěla v botanické zahradě novou budovu
23. dubna 2024 10:33

OLOMOUC (ČTK) - Olomoucká přírodovědecká fakulta získá nové zázemí, v botanické zahradě dostavěla budovu s přednáškovým sálem a zimní zahradou. Víceúčelový objekt, jehož stavba vyšla na 31 milionů korun, bude sloužit akademické obci i veřejnosti. Slavnostní otevření včetně doprovodného programu proběhne ve středu 24. dubna, informovala ČTK mluvčí fakulty Šárka Chovancová. Příprava projektu moderního objektu s nízkou energetickou spotřebou začala před třemi roky.
(Celý text)

První spolupráce svého druhu. FlixBus podpořil společnost Refugium, která obnovuje přírodu nedaleko Karlových Varů
23. dubna 2024 10:08

() - FlixBus nepropojuje pouze velké metropole. Naopak – polovinu destinací, které v Česku obsluhuje, tvoří obce a města do 20 tisíc obyvatel. I regionální centra totiž můžou být centrem rozmanitosti a života pro široké okolí. Podobně to vnímá environmentální společnost Refugium. Místo dopravní sítě ale buduje síť malých přírodních útočišť, takzvaných refugií, kde se může dařit ohroženým druhům zvířat a rostlin, které by jinde nepřežily. Jedno z těchto vzácných útočišť leží u obce Jakubov nedaleko Karlových Varů. FlixBus do obnovy této přírodní lokality investuje milion korun a stal se tak jejím patronem.
(Celý text)

Buky a smrky nakládají s vodou jinak. Ovlivňuje to i zásoby podzemních vod
23. dubna 2024 01:01

(ČTK) - Po kůrovcové kalamitě se mnohdy místo smrků vysázely buky, které jsou více odolné a do české přírody přirozeně patří. Zároveň se umí lépe přizpůsobit klimatické změně než právě smrky, jelikož umí dobře nakládat s vodou v létě. To, jak buky nebo smrky nakládají s vodou a jaký vliv to má na zásoby podzemních vod, řeší tým expertů z Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd ČR.
(Celý text)

Šest českých měst se zúčastní světové soutěže v pozorování městské přírody
23. dubna 2024 00:53

PRAHA (ČTK) - Více než 675 měst na sedmi kontinentech, z toho šest měst v Česku, se utká v globální soutěži pozorování městské přírody City Nature Challenge (CNC). Zapojí se Praha, Brno, Uherské Hradiště, České Budějovice, Ostrava a Veselí nad Moravou. Zájemci mohou v těchto městech od pátku 26. dubna do pondělí 29. dubna fotit volně žijící rostliny, živočichy a houby ve svém okolí a pak nahrát fotografie do aplikace iNaturalist. První květnové pondělí budou vyhlášeny nejzajímavější snímky.
(Celý text)

Nástup dubnového sucha přerušily deště a chladnější počasí minulého týdne
23. dubna 2024 00:41

(ČTK) - Rychlý dubnový nástup sucha minulý týden přerušily častější deště a chladné počasí, které bránilo intenzivnějšímu vysychání půdy. Díky tomu se dva nejvyšší stupně sucha vyskytují pouze na necelém procentu území a třetí nejhorší stupeň na pěti procentech území, vyplývá z informací, které zveřejnili vědci na webu Intersucho. Tento týden se bude držet úroveň sucha na stejné úrovni, příští týden se ale bude sucho znovu rozvíjet s ohledem na předpokládané suché a teplé počasí.
(Celý text)

Aktivisté v Pardubicích chtějí zachránit most Červeňák
22. dubna 2024 23:10

PARDUBICE (ČTK) - Aktivisté v Pardubicích chtějí zachránit most Červeňák, který stojí ve stejnojmenné přírodní oblasti. Obávají se toho, že ho město nechá zbourat, protože jeho konstrukce je nestabilní. Městský posudek na most aktivisté rozporují. ČTK to řekl Miroslav Seiner z Iniciativy Přírodní park Červeňák. Zástupce radnice uvedl, že s podklady iniciativy se město seznámí.
(Celý text)

Indické bažiny před miliony let obýval jeden z největších kdy objevených hadů
22. dubna 2024 18:40

(ČTK) - Bažinami v oblasti dnešní Indie se před 47 miliony let těžkopádně plazilo obří monstrum. Dokládají to zkamenělé obratle až 15 metrů dlouhého hada, který by svou délkou překonal i nejznámějšího pradávného predátora Tyrannosaura rexe. Obří plaz pojmenovaný Vasuki indicus připomínal dnešní krajty. A stejně jako tito dnešní hadi nebyl jedovatý, ale své oběti dusil svým mocným sevřením. Napsala to agentura Reuters, podle které by se mohlo jednat o největšího kdy objeveného hada.
(Celý text)

Botanik: Cizokrajné rostliny mohou mít problém zvládat nynější noční mrazy
22. dubna 2024 18:37

(ČTK) - Rostliny, které původně do české krajiny patří, jsou na jarní mrazy zvyklé a z dlouhodobého hlediska jim neublíží. Problematické jsou mrazy pro dovezené kontinentální rostliny jako například nyní hojně pěstované okrasné česneky, řekl v rozhovoru s ČTK František Krahulec z Botanického ústavu Akademie věd ČR. Česko tento týden čeká ještě několik mrazivých nocí, varoval dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
(Celý text)

Evropský účetní dvůr je ohledně nulových emisí z automobilů v EU opatrný
22. dubna 2024 18:29

LUCEMBURK (ČTK) - Cíl nulových emisí z automobilů je chvályhodný, je ale třeba zajistit aby Evropská unie za tento plán nezaplatila příliš vysokou cenu, jak z hlediska průmyslové nezávislosti Unie, tak pro její občany. V dnes zveřejněné zprávě to uvedl Evropský účetní dvůr (EÚD), který se zabývá kontrolou finančních prostředků Evropské unie.
(Celý text)

V JAR veterináři opět uřezávají nosorožcům rohy, aby je zachránili před pytláky
22. dubna 2024 11:05

PRETORIA (ČTK) - V jihoafrické provincii KwaZulu-Natal začali tento měsíc veterináři uřezávat nosorožcům rohy, aby jim zachránili život před pytláky. Přistoupili k tomu proto, že počet nosorožců zabitých pytláky se v JAR loni zvýšil na 499 oproti předchozímu roku, kdy pytláci zabili 448 těchto ohrožených zvířat právě zejména kvůli jejich rohům. Informoval o tom deník El País.
(Celý text)

BlackRock: Transformace energetiky si vyžádá čtyři biliony USD ročně
22. dubna 2024 11:00

NEW YORK (ČTK) - Přechod na zelenou energii si v příštích deseti letech vyžádá celosvětově čtyři biliony USD (téměř 95 bilionů Kč) ročně. Uvedl to server zpravodajské televize CNBC s odvoláním na prognózu americké investiční společnosti BlackRock. Nová částka je dvojnásobek předchozích očekávání, která počítala s investicemi dva biliony USD ročně, a bude vyžadovat navýšení kapitálu ze státního i ze soukromého sektoru.
(Celý text)

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini
22. dubna 2024 10:54

PRAHA (ČTK) - Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, Evropa nejednou jde za hranice selského rozumu, uvedl zvolený prezident Slovenska Peter Pellegrini u příležitosti Dne Země, který připadá na dnešek. Dosluhující slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, kterou Pellegrini vystřídá v úřadu v polovině června, se naopak dlouhodobě zasazuje za důraznější kroky na ochranu klimatu.
(Celý text)

Zelený reporting a nakládání s vodami nejen v průmyslu – taxonomie EU
22. dubna 2024 05:47

PRAHA (Ekolist) - Dopad antropogenní klimatické změny je patrný prakticky ve všech oblastech, v oblasti hospodaření s vodou obzvlášť. Vždyť každoročně bojujeme se suchem, lokálními srážkami a přívalovými dešti.
(Celý text)

Hospodaření s vodou k umělému zasněžování je šetrnější. Jiné problémy s technickým sněhem ale nezmizí
22. dubna 2024 00:50

(ČTK) - Moc nástrojů, jak zabraňovat úplnému vypumpování vodního toku pro technické zasněžování, není. Jedním z nich jsou vodní nádrže, které fungují dobře, nebo legislativa a regulace. Využívání vody je v současné době šetrnější k přírodě, než tomu bylo v minulosti. Ostatní problémy, které se pojí s technickým zasněžováním, ale ani zmizet nemohou, řekl ČTK Josef Fuksa z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka. Problematické pro okolní ekosystémy je podle něj umělé prodloužení zimy.
(Celý text)

Hospodaření s vodou k umělému zasněžování je šetrnější. Jiné problémy s technickým sněhem ale nezmizí
22. dubna 2024 00:50

(ČTK) - Moc nástrojů, jak zabraňovat úplnému vypumpování vodního toku pro technické zasněžování, není. Jedním z nich jsou vodní nádrže, které fungují dobře, nebo legislativa a regulace. Využívání vody je v současné době šetrnější k přírodě, než tomu bylo v minulosti. Ostatní problémy, které se pojí s technickým zasněžováním, ale ani zmizet nemohou, řekl ČTK Josef Fuksa z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka. Problematické pro okolní ekosystémy je podle něj umělé prodloužení zimy.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2132 | Další