ecomonitor.cz
verze pro tisk
Greenpeace: Globální oteplování je realitou
28. září 1998 12:30
PRAHA (EkoList) - Naše polární expedice přivezly důkazy, že globální oteplování již probíhá a jeho důsledky se již projevují, říká v rozhovoru pro EkoList vedoucí klimatické kampaně Greenpeace ČR ing. Tomáš Nenička.

V Číně a Bangladéši byly letos záplavy, údajně nejhorší za posledních několik desetiletí, Floridu sužovaly lesní požáry, podobně Malajsii nebo Brazílii. Myslíte, že tyto a další podobné události svědčí o probíhajících klimatických změnách?

Přímou souvislost mezi konkrétními záplavami a globálním oteplováním či klimatickými změnami nelze dokázat. Na čem se ale klimatologové shodnou, je, že předpokládaným důsledkem globálního oteplování je častější výskyt extrémních klimatických jevů, z nichž některé jste jmenoval.

Druhou věcí, ve které se shodují, je, že lidská činnost, především emise CO2, metanu a dalších skleníkových plynů, má pozorovatelný vliv na klima. Může být i klimatický jev El Nino způsoben důsledky lidské činnosti?

Má se za to, že i tento jev je projevem klimatických změn, tedy globálního oteplování. Jedním z dalších možných důsledků, o nichž se vedou diskuse mezi klimatology je změna mořského proudění. To by mělo konkrétně pro Evropu nedozírné následky. Evropa je oteplována Golfským proudem a případná změna jeho "trasy" by znamenala pro náš kontinent výrazné ochlazení.

Jak byste stručně definoval, co je globální oteplování? Proč je podle vás nebezpečné?

Příznačný je název skleníkový efekt. Ekosystém Země totiž funguje podobně jako skleník. Na zemský povrch dopadá určité kvantum energie v podobě slunečního záření. Zemský povrch se zahřívá a přebytečná energie je z něj vyzařována v podobě tepelného (infračerveného) záření přes atmosféru zpět do vesmíru. Takzvané skleníkové plyny obsažené v atmosféře ale část tohoto tepelného záření nepropustí a toto teplo zůstane pod slupkou atmosféry. Tento jev tady byl vždycky a byl v rovnováze, díky níž se tu rozvinul život takový, jaký známe a jaký je nám příjemný.

Člověk zejména svou průmyslovou činností začal zvyšovat koncentraci skleníkových plynů v atmosféře. Množství tepla vyzářeného do vesmírného prostoru se snižuje, ona dlouhověká rovnováha se narušuje. Čili z celkového, globálního pohledu má teplota tendenci vzrůstat. Což samozřejmě neznamená, že by se díky tomu mělo ve všech oblastech světa oteplit. Vychýlení klimatické rovnováhy může mít spoustu neblahých důsledků. Můžete upřesnit jaké důsledky by mohlo pro nás globální oteplení přinést?

V první řadě je to skutečné oteplení v mnoha oblastech, které nejsou v oné specifické situaci Evropy a Golfského proudu.

Oteplení je spojeno s táním ledovců a stoupáním hladiny moří. Zaplavování nízko položených oblastí, zasolování půdy a ztráta zemědělské půdy mořskými záplavami může podpořit nedostatek produkce potravin a riziko hladomorů. Mapa světa může být výrazně pozměněna obzvláště v oblastech úrodných nížin a delt velkých řek.

Celým národům žijícím v malých ostrovních státech v Indickém oceánu zase hrozí, že se slaná voda stoupajícího oceánu dostane do podzemních zdrojů pitné vody a jejich domovské ostrovy se stanou neobyvatelnými.

Oteplení může znamenat rozšíření hmyzích škůdců mimo původní oblasti jejich výskytu a jejich přemnožení. To se týká i přenašečů chorob - malárie a podobné exotické nemoci, které byly dříve výhradní záležitostí teplejších oblastí, se mohou začít objevovat i v mírnějším klimatickém pásu. V některých oblastech můžou klimatické změny znamenat menší srážky, a tudíž sucho a ohrožení produkce potravin, tedy velké riziko hladomoru. Pravděpodobně by na to, jako už tolikrát, nejvíce doplatily rozvojové země. Velkým problémem jsou lesní požáry, které často následují po velkých vedrech, jak se ukázalo například i letos na Floridě, v Malajsii nebo v Indonésii. Ohrožení lesů, ať už požáry nebo škůdci, je obzvlášť nebezpečné, protože zde funguje pozitivní zpětná vazba: Vzrostlý les a mořský plankton dokáží nejvíce absorbovat CO2, tudíž čím méně vzrostlých lesů nám zůstane, tím větší je riziko skleníkového efektu.

V jiných oblastech může globální oteplování paradoxně přinést větší srážky. Tyto oblasti se pak ocitnou v akutním ohrožení záplavami.

Greenpeace upozorňují na problém globálního oteplování dost výrazně nejen protestními akcemi, ale i vědeckými výpravami. Dokázaly něco vaše expedice do Antarktidy a Arktidy?

Nejprve bych trochu rozvinul první část vaší otázky. My jsme mezinárodní organizace a snažíme se toho využívat tím, že se věnujeme zejména globálním problémům, které nelze vyřešit v rámci jednoho státu, ale potřebují součinnost vlád na celém světě. Globální oteplování přesně do této kategorie problémů zapadá. Navíc je to jev, jehož důsledky jsou zatím málo patrné. V době, kdy se plně projeví, což může být až za několik desetiletí, bude už pozdě na jejich řešení. Proto toto téma považujeme v současné době za jedno z klíčových. Spektrum naší práce je široké. Jednak je to přinášení svědectví, že tu problém globálního oteplování je, že je reálný, co všechno může přinést a že se už začíná projevovat. Druhou z našich strategií je politický lobbying, jak na úrovni jednotlivých vlád, tak i na stupni mezinárodním. Třetí oblastí je konfrontace průmyslových odvětví a společností, které přímo přispívají ke skleníkovému efektu. To jsou ty protesty. A poslední metodou je nabízení řešení, které vidíme zejména ve zvyšování efektivity využívání energie - v úsporách - a ve využívání obnovitelných zdrojů, zejména energie slunce.

Můžeme se tedy vrátit k vašim polárním výpravám?

Ekosystémy polárních oblastí jsou nesmírně citlivé, klimatické změny se zde tudíž projevují jako první. Proto jsme uskutečnili již tři expedice do těchto oblastí. Jednu do oblasti Antarktického poloostrova, dvě do Arktidy, do okolí Aljašky. Jejich cílem bylo přinést důkazy o tom, že se důsledky globálního oteplování již dnes začínají projevovat. Důkazy, které jsme přivezli se opírají jak o pozorování a výpovědi lidí, kteří tam žijí (výzkumníci v Antarktidě a domorodí Inuité v Arktické oblasti), tak o vlastní svědectví posádky naší lodi Arctic Sunrise. Ta například loni jako první v historii obeplula ostrov Jamese Rosse, který byl ještě před pár lety pevně uvězněn v silné vrstvě ledu, která ho obepínala. Dalšími přivezenými důkazy byly fotografie obrovských prasklin v ledovcích, svědčících o rozpadu některých polárních ledovců, či záznamy o změnách ve výskytu tučňáků a některých druhů rostlin.

Jaký je váš názor na dohodu o snižování emisí skleníkových plynů, uzavřenou v Kjótu?

Jde o první mezinárodní dohodu na toto téma, která své signatáře k čemukoli zavázala. V tomto smyslu jde o významný průlom. Konkrétní procentuální snížení emisí, na nichž se státy dohodly ovšem považujeme za naprosto nedostatečné, neschopné odvrátit nebezpečí klimatických změn. Proto chápeme Kjótský protokol spíše jako první krůček učiněný správným směrem.

V souvislosti s globálním oteplováním používáte často termín "uhlíkový rozpočet". Co to znamená?

Klimatologové stanovili tzv. bezpečné meze klimatických změn, jejichž překročení by mohlo mít velice vážné následky. Těmito mezemi jsou průměrná teplota Země, která dlouhodobě nesmí vzrůst o více než 1 stupeň Celsia rychlostí větší než 0,1 stupně za deset let, a hladina moří, která nesmí stoupnout více než o 20 cm za sto let rychlostí větší než 2 cm za dekádu. A uhlíkový rozpočet říká, jaké množství fosilních paliv můžeme ještě spálit, abychom tyto meze nepřekročili. Studie Greenpeace vypočítala, že je to pouhých 25%, tedy čtvrtina z ekonomicky vytěžitelných zásob uhlí, ropy a zemního plynu. Za této situace je nesmyslné investovat prostředky do dalšího průzkumu a otevírání nových ložisek fosilních paliv.

Co dělají Greenpeace v Čechách proti globálnímu oteplování?

Usilujeme zejména o to, aby nebyla rozšiřována těžba uhlí, které je u nás nejvýznamnějším fosilním palivem. Protestujeme proti plánům OKD, a. s., otevřít nový důl v Beskydech, na Frenštátsku. Tady kromě argumentů na ochranu klimatu je ještě jeden neméně závažný: Ložisko se z velké části nachází v CHKO a případná těžba by znamenala devastaci velice hodnotného území, prakticky dosud nedotčeného průmyslem. Další naší aktivitou je projekt Fénix s podtitulem Obnova Moravy pro třetí tisíciletí. Snažíme se včlenit úspory energie a využívání obnovitelných zdrojů do obnovy obcí, poničených loňskými záplavami.

Děkuji za rozhovor

Jakub Kašpar

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=126456


Online diskuse
Co potřebuje uměle odchovaný tetřívek pro své přežití ve volné přírodě?
29. března 2024 05:43

PRAHA (Ekolist) - Od poloviny dvacátého století prudce klesají stavy tetřevovitých v České republice (ČR) i celé střední Evropě a klesající populační trendy se objevují i v evropském těžišti areálu jejich výskytu – Skandinávii. Propad stavů tetřívka obecného je přitom nejmarkantnější. Příčin tohoto stavu je více a je zřejmé, že se jedná především o změny životního prostředí, ale také o predační tlak a některé další antropogenní faktory. Zvýšení počtů úspěšně přežívajících tetřívků v přírodě však není jednoduché.
(Celý text)

Kupka: Nástup elektromobility bude rychlejší než doposud, podpoříme další rozvoj
29. března 2024 01:05

PRAHA (ČTK) - Nástup elektromobility v Česku bude rychlejší než doposud, řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). V Česku je nyní 4313 dobíjecích bodů umístěných ve 2313 stanicích, podle pověřence ministra pro čistou mobilitu Jana Bezděkovského tento počet dále roste. Aktuální počet dobíjecích bodů zvládne obsloužit přes 90 000 elektromobilů, v Česku je přitom v tuhle chvíli 22 000 plně bateriových osobních vozidel, řekl Kupka. Aktuální stav dobíjecí infrastruktury hodnotí jako dobrý.
(Celý text)

Návštěvníkům začíná sloužit Dům přírody u Koněpruských jeskyní
29. března 2024 01:01

KONĚPRUSY (ČTK) - Návštěvníkům se otevírá Dům přírody Českého krasu vybudovaný na návrší Zlatého koně u Koněpruských jeskyní. Nahradil 60 let starou budovu, která už nedostačovala a byla energeticky nehospodárná. Stavba stála 95,5 milionu korun, většinu nákladů pokryla dotace z EU. Dům nabídne programy pro školy i veřejnost, interaktivní expozici o přírodě a historii chráněné krajinné oblasti a sál pro výstavy i projekce. Zájemci získají povědomí o přírodě v Českém krasu a propojí ho se zážitky z prohlídky jeskyní, řekl při včerejším otevření spoluautor expozice Jaroslav Hromas ze Správy jeskyní ČR.
(Celý text)

Alej věnovaná na Třebíčsku parašutistům se v dubnu rozšíří
29. března 2024 01:00

VLADISLAV (ČTK) - Spolek Veterans - Váleční veteráni České republiky plánuje na Třebíčsku rozšířit alej věnovanou československým válečným parašutistům. Přibude v ní 40 stromů. Sázet se budou 6. dubna, sdělil ČTK za spolek Tomáš Sláma. Alej vznikla loni na podzim vysazením prvních několika stromů, výsadba bude pokračovat. Asi osmisetmetrovou alej by mělo nakonec tvořit 75 lip doplněných o pamětní kameny nebo mobiliář. Dokončenou alej chtějí organizátoři slavnostně představit za rok.
(Celý text)

Zájemci mohou virtuálním během přispět na výsadbu stromů
29. března 2024 00:55

(ČTK) - Zájemci mohou první dubnový víkend virtuálním během po roce opět přispět na výsadbu stromů. Akci pořádá Nadace Partnerství, na výsadbu poslouží peníze z benefičního startovného. Kde virtuální běh registrovaní účastníci absolvují, záleží na nich, uvedl David Kopecký. Vloni, když se akce konala poprvé, se do běhu zapojilo 268 lidí, díky kterým se podařilo vybrat 154 000 korun.
(Celý text)

Vysokému Mýtu se vloni podařilo snížit množství směsného komunálního odpadu
29. března 2024 00:52

VYSOKÉ MÝTO (ČTK) - Vysokému Mýtu se vloni podařilo snížit množství směsného komunálního odpadu, který skončil na skládce. Na jednoho obyvatele minulý rok připadalo včetně velkoobjemového odpadu 134 kilogramů, rok předtím to bylo 143 kilogramů. Díky tomu město doplácí na likvidaci odpadů méně, řekl místostarosta Jan Lipavský (Patrioti pro VM).
(Celý text)

V Průhonickém parku začíná na Velký pátek hlavní návštěvnická sezona
29. března 2024 00:07

PRŮHONICE (ČTK) - V Průhonickém parku začíná na Velký pátek hlavní návštěvnická sezona. Pro veřejnost se poprvé otevřou zrenovované drobné stavby v parku s novými expozicemi – Rybárna, Česká chaloupka a Wachhaus. Návštěvníky přivítají tisíce jarních cibulovin, on-line mapa i pohádková trasa, připraveno bude i představení pro děti a rodinná hra, informovala Mirka Dvořáková z Botanického ústavu.
(Celý text)

Zoo Zlín se opět podařilo odchovat čáje chocholaté, jde o chovatelský úspěch
29. března 2024 00:01

ZLÍN (ČTK) - Pracovníkům zlínské zoologické zahrady se podařilo znovu odchovat čáje chocholaté. Zoo tak navázala na úspěšné odchovy v letech 2015 a 2023, rodičovský pár nyní pečuje hned o dvě mláďata. Tito statní ptáci z Jižní Ameriky patří mezi poměrně hojně chované druhy v zoologických zahradách, odchovy mláďat jsou však stále ojedinělé. Pro zlínskou zoo to proto znamená velký chovatelský úspěch. Obě dvě mláďata zdárně prospívají, informovala ČTK mluvčí zoo Romana Mikešová.
(Celý text)

Zpřístupněné jeskyně v ČR letos zahájí jarní sezonu s předstihem
28. března 2024 23:22

(ČTK) - Zpřístupněné jeskyně v ČR letos zahájí jarní sezonu s předstihem, aby byly otevřené i na velikonoční svátky. Některé otevřeli už na Zelený čtvrtek, další od pátku. Všude bude mimořádně otevřeno i na Velikonoční pondělí, informoval mluvčí Správy jeskyní České republiky Pavel Gejdoš.
(Celý text)

Desítky pastí se sladkou návnadou budou na západě Čech lákat asijské sršně
28. března 2024 18:20

PLZEŇ (ČTK) - Kolem 80 pastí na invazivní asijské sršně rozmístí v nejbližších dnech odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) převážně v Plzeňském kraji. Speciální pasti z biologicky odbouratelného materiálu vyvinuli ve spolupráci s vědci ze Západočeské univerzity (ZČU) a Západočeského muzea v Plzni. Pravidelně kontrolované pasti naplněné sladkou návnadou mají lákat asijské sršně a pomoci tak k jejich co nejrychlejšímu odhalení a zamezení jejich šíření po republice, řekl Tomáš Görner z AOPK. Pasti zatím budou odborníci na jaře testovat, než prověří jejich funkčnost, jich zatím více vyrábět nechtějí.
(Celý text)

IEA: Nárůst nových aktivit producentů fosilních paliv ohrožuje pařížské cíle
28. března 2024 17:43

(ČTK) - Prudký nárůst nových aktivit producentů fosilních paliv ohrožuje splnění pařížských klimatických cílů. Uvádí to zpráva Mezinárodní agentury pro energii (IEA). Světoví producenti fosilních paliv směřují k tomu, aby do konce desetiletí zvýšili na téměř čtyřnásobek objem ropy a plynu těžených z nově schválených projektů. V čele nárůstu těchto aktivit jsou přitom Spojené státy, upozorňuje zpráva, o níž informuje britský deník The Guardian.
(Celý text)

Výborný: Redistributivní platba narovnala podmínky malým zemědělcům
28. března 2024 17:42

(ČTK) - Předběžné hodnocení výsledků společné zemědělské politiky za loňský rok ukazuje, že změna nastavení takzvané redistributivní platby tak, aby zemědělské podniky získávaly peníze na prvních 150 hektarů obhospodařované půdy, narovnalo podmínky malých farmářů. Zároveň jsou ale vidět propady u středních podniků, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Nové nastavení redistributivní platby podle Agrární komory ČR však způsobilo to, že zemědělské podniky se začaly účelově dělit, aby na podporu dosáhly i vícekrát, řekl ČTK její prezident Jan Doležal.
(Celý text)

Obrat firem v biopotravinách předloni v ČR vzrostl na 11,3 miliardy korun
28. března 2024 17:35

(ČTK) - Obrat společností, které podnikají v biopotravinách, předloni v Česku vzrostl na 11,3 miliardy korun z 10,22 miliardy korun v roce 2021. Z celkové spotřeby potravin ty v bio kvalitě tvořily 1,65 procenta. Ministerstvo zemědělství (MZe) o tom informovalo v tiskové zprávě. Hodnota spotřebovaných biopotravin podle úřadu předloni v Česku dosáhla 6,95 miliardy korun. K produktům, o které byl největší zájem, patřila káva, čaj, hotové pokrmy včetně dětské výživy nebo doplňky stravy.
(Celý text)

V Mexiku se šíří lesní požáry, vyžádaly si nejméně čtyři mrtvé
28. března 2024 12:08

(ČTK) - Nejméně čtyři mrtvé si vyžádala vlna lesních požárů, které se šíří Mexikem. Novinářům to sdělil mexický prezident Andrés Manuel López Obrador, kterého citovala agentura Reuters. Všechny hlášené oběti jsou ze státu México, který obklopuje hlavní město a je nejlidnatějším státem v zemi.
(Celý text)

Mezi auty v jihokorejském městě kličkoval pštros, který utekl ze zoo
28. března 2024 11:59

(ČTK) - Dopravu v jihokorejském městě Songnam zkomplikoval pštros, který utekl z místní zoologické zahrady. Jak informoval zpravodajský server Fox News, pštros jménem Tadori utekl ze svého výběhu v zoo nazvané Bug City patrně proto, že se cítil osamělý.
(Celý text)

Ergonomické židle: Krok k udržitelnějšímu pracovnímu prostředí
28. března 2024 10:26

() - Udržitelnost je důležitým tématem, které se prolíná do mnoha oblastí našeho života. Významnou součástí je práce – tvoří velkou část našeho života, i v tomto ohledu bychom proto měli myslet na udržitelnost. Jednou z možností, kde začít, je výběr správné židle.
(Celý text)

Kdo vyhraje, když dojde ke střetu pasteveckého psa a vlka?
28. března 2024 05:36

PRAHA (Ekolist) - To je častý dotaz, který vzbuzuje velké vášně. Odpověď není jednoduchá a není ani jednoznačná. Bavíme se o přírodě, o vlcích, a tak jsou možné nejrůznější scénáře. Vždy záleží na konkrétní situaci, a hlavně na samotných účastnících případného střetu.
(Celý text)

OSN: Miliony lidí hladoví, ale denně se na světě vyhodí asi miliarda porcí jídla
28. března 2024 01:43

(ČTK) - Každý den se na světě vyhodí více než miliarda porcí jídla, vyplývá podle deníku The Guardian ze zprávy OSN, která každoročně vypracovává takzvaný Index plýtvání jídlem. Na světě přitom podle posledních dat z roku 2022 hladoví asi 783 milionů lidí, uvádí také zpráva.
(Celý text)

Hlavní líčení ve vedlejší větvi kauzy Bečva začne u vsetínského soudu v dubnu
28. března 2024 01:10

VSETÍN (ČTK) - Hlavní líčení ve vedlejší větvi kauzy otravy řeky Bečvy začne u vsetínského okresního soudu 10. dubna. ČTK to řekl soudce Aleš Matura. Za nečinnost v den havárie je v případu obžalovaný velitel hasičů, z důvodu vydání nezákonného správního rozhodnutí pracovnice odboru životního prostředí a výstavby radnice v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Muži hrozí za maření úkolu úřední osoby z nedbalosti až roční vězení, ženě za stejný trestný čin až tři roky vězení, uvedl soudce.
(Celý text)

Slovenská vláda navrhla omezit právo veřejnosti připomínkovat stavební záměry
28. března 2024 01:07

GALANTA (ČTK) - Slovenská vláda chce výrazně omezit současné právo veřejnosti zapojit se do posuzování možných dopadů připravované výstavby různých projektů na přírodu (EIA). Vyplývá to z návrhu novely příslušného zákona, který kabinet premiéra Roberta Fica schválil na svém výjezdním zasedání.
(Celý text)

Slovenská vláda navrhla omezit právo veřejnosti připomínkovat stavební záměry
28. března 2024 01:07

GALANTA (ČTK) - Slovenská vláda chce výrazně omezit současné právo veřejnosti zapojit se do posuzování možných dopadů připravované výstavby různých projektů na přírodu (EIA). Vyplývá to z návrhu novely příslušného zákona, který kabinet premiéra Roberta Fica schválil na svém výjezdním zasedání.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2118 | Další