ecomonitor.cz
verze pro tisk
Program revitalizace říčních systémů musí čelit pokusům o zneužívání peněz
8. srpna 2003 11:39
PRAHA (EkoList) - Historie státního Programu revitalizace říčních systémů je dost divoká. Na jedné straně se mu částečně daří vracet vodu krajině, na straně druhé jsou prostředky z programu zneužívány k soukromým komerčním zájmům nebo se sypou do projektů z hlediska ochrany životního prostředí poněkud pochybných.

V průběhu druhé poloviny minulého století došlo na území České republiky k rozsáhlým úpravám krajiny, zejména plošným melioracím, které vedly k odvodnění přibližně 100 000 hektarů půdy. Krajina ztratila schopnost zadržet vodu. Snáz tak vznikají rychlé povodňové vlny, země je zároveň náchylnější k vyprahnutí.

Na počátku bylo sucho
Když po velmi suché zimě hrozila na jaře 1992 krize při zásobování Prahy vodou, rozhodla se vláda schválit Program revitalizace říčních systémů, který si vzal za cíl ozdravit vodní režim v krajině.

Organizační úlohy se ujaly podniky Povodí. Program měl být od počátku vyvážený. "Nešlo jen o vytváření vodních a na vodu vázaných ekosystémů, ale skutečně o nápravu celého hydrologického režimu krajiny," řekl EkoListu bývalý ministr životního prostředí Ivan Dejmal, jeden z jeho tvůrců. Z programu se tak měly financovat obnovy mokřadů a rybníků, návraty klikatých potoků a další opatření směřující k zadržení vody v krajině.

Úprava povrchu terénu nad mezemi v Senotíně.
Foto: Oldřich Syrovátka

V prvních letech se dotace používaly nejčastěji na odbahnění rybníků. Restituenti dostávali zpět svůj majetek a snažili se ho uvést do přijatelného stavu. Už tenkrát se ale z peněz programu dařilo uskutečňovat ukázkové akce. Jednou z nich byla například úprava pramenné oblasti Senotín v jižních Čechách. Na devíti hektarech zemědělsky nepříliš využívané půdy se soustavou opatření (například narušením meliorační drenáže, obnovou mezí a zaniklého rybníčku) podařilo stabilizovat vodní režim.

Celkově však měli na výsledný obraz programu větší vliv vodohospodáři než přírodovědci a stížnosti na příliš technokratické zaměření úprav toků, při nichž docházelo i k neodůvodněnému poškozování životního prostředí, se množily. Když se pak podniky Povodí staly akciovými společnostmi, bylo v polovině 90. let odborné zázemí programu přesunuto na Český ústav ochrany přírody a po jeho zrušení na Agenturu ochrany přírody a krajiny (AOPK), která se o revitalizace stará dodnes.

Kam jdou peníze?
Žádost o dotaci z programu posuzuje sbor poradců. V republice je několik regionálních sborů, na ministerstvu pak jeden celorepublikový. Názor sboru má doporučující charakter, rozhodnutí činí vedoucí odboru ekologie krajiny ministerstva životního prostředí (MŽP), které je garantem programu. Výše dotací jsou odstupňovány podle druhu akce, na podporu rybníků činila nejvyšší možná dotace 80, později 70 % celkových nákladů.

Námitky proti akcím placeným z programu se ozývají po celou dobu jeho existence a ze všech koutů republiky. Spor se často vede o charakter projektu. Komplexních návrhů (jako byl ten senotínský), za které by se postavili i vodohospodáři, se neobjevuje mnoho. Jejich pohled se tu střetává s pohledem biologickým. Pro jedny je dobrá hluboká, kameny vysypaná nádrž, protože zadržuje vodu. Podle druhých je to opatření drahé, neefektivní a z hlediska životního prostředí často spíš škodlivé. "Na prvním místě by mělo být u každého projektu garantováno, že přispěje ke zvyšování biologické rozmanitosti. Abychom totiž pro samé zadržování vody nezačali zase stavět dlážděná koryta a břehy rybníků," řekl EkoListu například Martin Bursík, bývalý ministr životního prostředí.

Program ale musí čelit i přímým pokusům o zneužívání. Leckterý z dodavatelů je schopen nádrž postavit pouze za dotaci. Pokud se domluví s vlastníkem pozemku, je taková habaďura na stát výhodná pro oba. Firma má zakázku a vlastník pozemku zadarmo rybník.

Cokoliv financované z programu nesmí sloužit ke komerčnímu účelu, mnozí rybníkáři na to však nedbají a v nádržích intenzivně pěstují kapry. Může jim být sice dodatečně sebrána dotace, takové případy jsou ale zatím ojedinělé. Neminul se snad program trochu svým původním cílem? "Určitě ne, rozhodně se udělalo víc akcí dobrých než špatných," obhajuje program Petr Dobrovský, který má na ústředí AOPK od letošního ledna revitalizace na starost. "Program se vyvíjí a špatné revitalizace, jakými bylo třeba vkládání prahů do stále rovných koryt potoků, dnes už v podstatě nikdo nedělá," přidává se Tomáš Just, vedoucí poradního sboru pro střední Čechy.

"Nebylo to vždy úplně košer a neříkám, že občas neválčíme s rybáři," připouští i Dagmar Novotná z oddělení krajinotvorných programů MŽP. "Stává se, že musejí vrátit dotaci," dodává. Přesto v materiálu Krajinotvorné programy MŽP a jejich zabezpečování ještě z roku 2002 stojí, že "za 10 let nedošlo ke zneužití finančních prostředků v rámci krajinotvorných programů MŽP". Autor těchto slov, vedoucí odboru ekologie krajiny ministerstva Jan Kender, EkoListu vysvětlil, že měl na mysli skutečnost, že žádné peníze nebyly z programu ulity někam stranou a všechny šly na revitalizační akce, což potvrdila i kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu z roku 1997. A má v tom pravdu. Nicméně závěry kontrolního úřadu nad hospodařením MŽP a ministerstva financí (MF) nejsou nijak oslňující. MF uvolňovalo peníze i na projekty, které nebyly ministerstvem životního prostředí doporučeny, MŽP doporučovalo k revitalizacím akce, k nimž nebyla předložena projektová dokumentace, umožnilo, aby byly financovány akce, jejichž cíl nebyl v souladu s cílem revitalizačních opatření, a nekontrolovalo, na co investoři peníze vydávají. To je přitom jen stručný výčet prohřešků.

Kromě prvního roku existence programu jdou na revitalizace stovky milionů korun ročně. Nejvíce v roce 1999 (cca 436 milionů Kč), nejméně v roce 1993 (cca 120 milionů). Na snímku ukázková obnova toku z bavorského Ahorntalu.
Foto: Tomáš Just/AOPK ČR

Omezit rybníky
Při pohledu do statistik od roku 1997 (starší nemá ministerstvo ani AOPK k dispozici) je jasné, že budování a obnovování rybníků mezi revitalizačními akcemi vítězí na celé čáře. Někteří lidé z poradních sborů proto začali prosazovat, aby se snížil objem peněz vydávaný na rybníky a mezi požadavky se objevil i návrh na biologické posouzení lokality před revitalizací, na jehož základě by se po dokončení práce mohla hodnotit její úspěšnost. Protože ministerstvo žádné výraznější kroky k nápravě žalostné situace neučinilo, zorganizoval v loňském roce Martin Bursík pro některé zaměstnance odboru krajiny výjezd na Příbramsko. To aby na vlastní oči viděli nejjasnější případy zneužívání dotačních peněz. Výjezd měl přesvědčit kompetentní pracovníky ministerstva, že je nejvyšší čas podmínky udělování dotací důrazněji změnit.

"I pravidla jsou jen umění možného," říká ke změně směrnic Dagmar Novotná. "Je možné dát třeba nižší procento dotace na rybníky. Budou na tom ale bity malé rybníčky, které jsou přitom z přírodovědného hlediska cennější než ty velké," podotýká. Nová směrnice je nicméně na světě. Na podélné revitalizační akce, tedy na klikatění potoků, tak může být přiznána dotace až do výše 100 % nákladů, zatímco maximální dotace na rybníky pro soukromníky se ze 70 snižuje na 60 %.

Podle mluvčí ministerstva životního prostředí Karolíny Šůlové se navíc počítá i se závazným biologickým posouzením v případě, že to doporučí poradní sbor. V pravidlech z letošního června ovšem nic takového ještě není.

Nikdo je nechce
Největším problémem podélných revitalizací je nedostatek osvícených majitelů, kteří by byli ochotní svůj pozemek k něčemu takovému propůjčit. "Teorie je pěkná, ale kdo si to nezkusil v praxi, tak vůbec nemá představu, jak je náročné ideální revitalizační projekt prosadit," říká Helena Vondrušková, vedoucí hydroekologického oddělení Zemědělské vodohospodářské správy (ZVHS) v Hradci Králové. Zpravidla to trvá dva až tři roky. I tak se už zejména v jižních a západních Čechách podařilo "zklikatěním" vrátit přírodě desítky kilometrů vodních toků. Pravda, z plánovaných desítek tisíc kilometrů to není mnoho. Nechat si z louky udělat mokřad ale prostě zatím není hobby českých vlastníků půdy.

Představy o revitalizacích se každopádně vyvíjejí a mohlo by se stát, že se i na z dnešního pohledu ideální akce budeme časem dívat jako na pokusy z dřevních dob, kdy se toho o obnovách říčních systémů mnoho nevědělo. "Revitalizace jsou výborné, ale mám k nim jednu zásadní výtku," říká už dnes krajinný ekolog Oldřich Syrovátka. "Veškeré úpravy se soustřeďují na obnovu toků a neřeší obnovu celého povodí," vysvětluje. Pokud se pouze zklikatí koryto, je podle něho přínos takových opatření velmi omezený. "Je nutné řešit i odvodňování strání a ploch kolem toku a způsoby, kterými na nich hospodaříme," říká Syrovátka.

---------------

Lezli jsme jim na nervy
Inspektor Karel Kerouš byl necelé dva roky poradcem sboru, který rozhodoval o revitalizačních akcích ve středních Čechách. EkoListu popsal své zážitky.

EkoList: Jak došlo k vaší účasti ve sboru?
Karel Kerouš: Česká inspekce životního prostředí byla zvána do sboru jako odborná instituce, jejímž úkolem byla právní garance dodržování zákona o ochraně přírody a krajiny. Svojí účastí ve sborech tak působila jako prevence před zbytečným a často nevědomým porušováním tohoto zákona. Z mé strany šlo také o konzultativní poradenství v oboru zoologie. Společně se mnou byl vyzván k účasti ve sboru také biolog. Nebyli jsme ale členy sboru, přispívali jsme jen svými názory k hodnocení kvality jednotlivých projektů a při jejich právních a biologických hodnoceních.

EkoList: Jak vypadalo projednávání revitalizačních akcí?
Členy sboru byli také projektanti, kteří si občas schvalovali své vlastní projekty včetně žádaných financí. Projednávání konkrétních projektů se proto často zvrhávalo v jednostranné řešení hydrometrických problémů. Snažili jsme se do hodnocení projektů vnést také přírodovědnou stránku. Ve směrnicích byla totiž na prvním místě proklamována příroda a nápravy škod z minulých dob a my jsme postupně zjistili, že realita tomu vůbec neodpovídá. Docházelo čistě k toku peněz, ze kterých se financovaly akce zbytečné nebo akce, které časem sloužily k ekonomickým cílům.

EkoList: Snažili jste se to nějak změnit?
Revitalizační efekt spočívá ve znovuoživení přírodní lokality. Jak ale chcete hodnotit nějaký efekt, když nevíte, co tam před revitalizací žilo a rostlo? Navrhli jsme tedy, aby si investoři zajišťovali základní přírodovědný průzkum. To je věc jednoduchá a finančně nenáročná. Při prosazování tohoto logického požadavku jsme ale narazili, nicméně některé členy sboru jsme časem o této nutnosti přesvědčili a ze sboru se postupně vytvořil kolektiv, který začal účinně pracovat a docházet k dobrým kompromisům.

V tu chvíli jsme se ale začali stávat trnem v oku garantovi programu i některým pracovníkům tehdejších okresních úřadů. Jejich následný krok byl učiněn diplomaticky tak, že poradci všech sborů byli prostě a jednoduše zrušeni. Bylo upřesněno, že poradci smějí do sborů docházet, jsou-li oficiálně pozváni předsedou regionálního sboru. Od kolegů vím, že všude v republice poradci z inspekce docházejí dál, jen v Praze se vedoucí sboru zřejmě zalekl natolik, že nás přestal zvát.

EkoList: Proč by měli chtít poradce rušit?
Ukázalo se, že nejvíce akcí, při kterých bylo zneužito peněz z programu, je na Příbramsku. Celé to vycházelo z aktivity okresního úřadu. Tehdejší odpovědná osoba si udělala z revitalizací živnost a dnes v této sféře podniká. Na ni byli navázáni projektanti a samozřejmě i dodavatelé. I když odvolání poradců nebylo členy sboru přijato vůbec nadšeně, očekávaná náprava nepřišla. Protože požadavek na účelné vynakládání peněz ve prospěch zdevastované přírody a trvání na plnění podmínek zákona nebylo zřejmě příliš v zájmu garanta programu, jsem přesvědčen, že toto bylo důvodem zrušení funkce poradců.

Článek i rozhovor byly převzaty z tištěného EkoListu červenec 2003.

Jan Stejskal

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=143346


Online diskuse
Pastva skotu přinesla ptačímu parku u Dubňan pestrost, těší ornitology
28. dubna 2024 14:15

DUBŇANY (ČTK) - Do ptačího parku Kosteliska u Dubňan na Hodonínsku se díky pastvě uherského skotu začaly vracet vzácné druhy rostlin, mizí naopak náletové dřeviny či nepůvodní zlatobýl. Pastva má podle ornitologů, kteří se o lokalitu starají, také významně pozitivní efekt na druhovou pestrost.
(Celý text)

Bonobové nejsou zas tak mírumilovní, jak jsme si mysleli
28. dubna 2024 05:55

PRAHA (Ekolist) - Ohrožený druh bonobo, lidoop ze středoafrického deštného pralesa, má pověst tak trochu hipíka. Bonobové jsou známí jako mnohem mírumilovnější než jejich bojovní příbuzní šimpanzi. Žijí v matriarchálních společnostech, provozují rekreační sex a vykazují známky spolupráce uvnitř i vně svých bezprostředních sociálních skupin. Prostě pohoda.
(Celý text)

Portál MiSe Klima - nový digitální průvodce klimatickou změnou
28. dubna 2024 05:00

PRAHA (Ekolist) - Nový digitální průvodce nabízí široké veřejnosti veškeré informace o klimatických opatřeních, která pomáhají zmírňovat dopady změny klimatu. Základ portálu tvoří jejich katalog, který byl sestaven pracovníky poradenských center financovaných v rámci projektu LIFE COALA. K dispozici jsou publikace, metodiky a knihy, kde lze získat bližší představu, jak opatření fungují.
(Celý text)

Jméno nově narozeného gorilího mláděte v Zoo Praha vybere bioložka Goodallová
28. dubna 2024 01:06

PRAHA (ČTK) - Jméno mláděte gorily nížinné, které se samici Kijivu narodilo předminulý týden v pražské zoologické zahradě, vybere slavná britská bioložka, znalkyně primátů a ochránkyně přírody Jane Goodallová. Jméno se lidé dozvědí v sobotu 11. května v zahradě v rezervaci Dja. Pohlaví nově narozené gorily zoo určí na základě testu DNA z trusu mláděte. ČTK to řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Uvedl, že podle vzhledu by nové mládě mohla být samička.
(Celý text)

Vranovskou přehradu čeká řada akcí, slaví 90 let od napuštění
28. dubna 2024 01:00

VRANOV NAD DYJÍ (ČTK) - Vranovskou přehradu na řece Dyji letos čeká řada akcí, 11. dubna totiž oslavila 90 let od napuštění. Za tu dobu se stala jednou z největších turistických destinací jižní Moravy. Kromě toho plní vodohospodářské funkce. Akce k oslavám zastřešuje destinační společnost ZnojmoRegion, která připravila s místními podnikateli i samosprávami výstavy, přednášky či exkurze do míst, kam se běžně nechodí. Přednášky se budou týkat například historie výstavby vodního díla, zániku obce Bítov či stavby nové stejnojmenné obce. Výstavy pak připomenou podobu krajiny a vesnic před stavbou, staré fotografie budou doplněné současnými.
(Celý text)

V Mladé Boleslavi budou mít na podzim první medovinu z městské včelnice
28. dubna 2024 00:59

MLADÁ BOLESLAV (ČTK) - Mladá Boleslav bude mít na podzim první medovinu z medu z městské včelnice. Loňský výnos medu byl dosud největší a činil poprvé od založení včelnice téměř 100 kilogramů. O šest včelstev v zahradě komunitního centra Klementinka se starají členové včelařského kroužku, zahajují jeho pátou sezonu. Stejně jako med i medovinu využije město k propagačním účelům, řekl ČTK Martin Weiss, který kroužek vede.
(Celý text)

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za rok 2023 šest psů
28. dubna 2024 00:56

PRAHA (ČTK) - Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za loňský rok šest psů. Zasloužili si ho tím, že pomohli zachránit lidský život. Fenka velkého knírače Terezka našla po zemětřesení v Turecku v sutinách ženu, německý ovčák Ajax ze Slovenska zachránil, rovněž po zemětřesení v Turecku, sedm lidí v troskách domů a fena jorkšírského teriéra Kája zachránila život svému pánovi při epileptickém záchvatu. Čivava Diana pak pomáhá svému majiteli na invalidním vozíku se záchvaty a působí jako asistenční pes a německý ovčák Rapp našel ztraceného muže se zdravotními problémy, který byl v bezvědomí. Pořadatelé ankety dnes v Praze rozdávali ceny psím hrdinům počtrnácté.
(Celý text)

Osm jihočeských projektů se letos přihlásilo do národní ekologické soutěže Adapterra Awards
28. dubna 2024 00:52

(ČTK) - Osm projektů z jižních Čech je letos přihlášených do ekologické soutěže Adapterra Awards, kterou vyhlašuje Nadace Partnerství. Pět jich je v kategorii Krajina, tři v kategorii Sídla. Budou soupeřit s dalšími 69 projekty. Letošní novinkou je udělení Ceny Jihočeského kraje, který se stal regionálním partnerem soutěže a který tak navíc ocení jihočeské projekty, řekla mluvčí Nadace Partnerství Andrea Křivánková. Krajské i národní výsledky vyhlásí organizátoři na podzim.
(Celý text)

V olomoucké zoo se narodilo mládě hrabáče kapského, pavilon je uzavřen
28. dubna 2024 00:47

OLOMOUC (ČTK) - Mládě hrabáče kapského se na začátku dubna narodilo v zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce, která o tato zvířata pečuje od roku 2017. Zatím odchovala dvě jejich mláďata. Péče o narozeného hrabáče je náročná. Zoo dočasně uzavřela pavilon, v němž tyto africké savce chová. Samice i ošetřovatelé tak mají klid a mohou se společnými silami o potomka postarat. Pokud bude odchov úspěšný, tak malého hrabáče návštěvníci zoologické zahrady uvidí ve výběhu zhruba za tři týdny, sdělila mluvčí zoo Iveta Gronská.
(Celý text)

Skanzen Rochus v Uherském Hradišti zve návštěvníky na stavění máje a pastvu ovcí
28. dubna 2024 00:19

UHERSKÉ HRADIŠTĚ (ČTK) - Skanzen Rochus v Uherském Hradišti zve návštěvníky ve středu 1. května na stavění máje a pastvu ovcí. Tradiční prvomájový program zahrnuje také ukázky práce s pasteveckým psem, stříhání ovcí, folklorní vystoupení nebo dílničky pro děti, sdělila za organizátory Hana Maděričová.
(Celý text)

Seznam Zprávy: Precheza dostala za únik oxidu siřičitého novou pokutu
27. dubna 2024 21:23

PŘEROV (ČTK) - Přerovská chemička Precheza dostala za únik oxidu siřičitého do ovzduší v říjnu 2014 od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) novou pokutu. Uvedl to dnes server Seznam Zprávy. Podle jeho informací má Precheza zaplatit půl milionu korun. Firma se může odvolat, případ by pak řešilo ministerstvo životního prostředí (MŽP).
(Celý text)

Tažní koně předváděli lidem v brdských lesích šetrné vyvážení kmenů z lesa
27. dubna 2024 21:13

OHRAZENICE (PŘÍBRAM)/STRAŠICE (ROKYCANSKO) (ČTK) - Čtrnáct tažných koní předvádělo dnes lidem v brdských lesích šetrné vyvážení pokácených stromů z těžko dostupného lesního terénu. Vojenské lesy a statky (VLS) tak ukazovaly přírodě blízké hospodaření, které zavádějí, řekl ČTK ředitel divize VLS Hořovice David Novotný. Soutěžní trať vedla posádkovým cvičištěm Jince, které se mimořádně otevřelo veřejnosti.
(Celý text)

Vychuchol pyrenejský připomíná krtka i ptakopyska. Španělští experti se ho snaží zachránit před vymřením
27. dubna 2024 19:20

MADRID (ČTK) - Španělská vláda i Mezinárodní svaz ochrany přírody zintenzivnily snahy o záchranu nepříliš známého živočicha, který vypadá trochu jako krtek, trochu jako potkan a trochu jako ptakopysk a žije už jen v několika málo oblastech severu Španělska a Portugalska či jihu Francie. Jmenuje se vychuchol pyrenejský a k životu potřebuje čisté bystřiny. Právě proto mu možná už do deseti let hrozí vymření, informoval tento týden deník El País.
(Celý text)

Drony vyvinuté na ČVUT pomáhají s mapováním znečištěných vodních ploch
27. dubna 2024 13:07

(ČTK) - Drony vyvinuté na Českém vysokém učení technickém (ČVUT) pomáhají s přesnějším a rychlejším mapováním znečištěných vodních ploch, hledáním sinic a odpadků. Dokážou to ve spolupráci s autonomně řízenými loděmi. Skupina multirobotických systémů (MRS) Fakulty elektrotechnické ČVUT představila v pondělí své výsledky u břehů vodní nádrže Orlík.
(Celý text)

Dotační hřebík do rakve přírodě šetrnému zemědělství
27. dubna 2024 05:42

PRAHA (Ekolist) - Evropský parlament 24. dubna podpořil návrh Evropské komise radikálně oslabit ekologické podmínky pro čerpání veřejných peněz ze zemědělských dotací v rámci Společné zemědělské politiky.
(Celý text)

Kraj Vysočina se chystá přispět ochráncům na výkup mokřadu Na Skřivánku
27. dubna 2024 01:08

JIHLAVA (ČTK) - Kraj Vysočina se chystá přispět na výkup mokřadu Na Skřivánku nedaleko Jihlavy, aby tam bylo možné zachovat podmínky pro chráněné a ohrožené živočichy a rostliny. Český svaz ochránců přírody (ČSOP) potřebuje do konce května sehnat na vykoupení téměř osmi hektarů pozemků 3,5 milionu korun. Zatím podle webu sbírky dostal zhruba 2,6 milionu korun. Radní kraje tento týden doporučili krajskému zastupitelstvu, aby ochráncům schválilo dar 1,3 milionu korun. ČTK to řekl krajský radní Pavel Hájek (STAN).
(Celý text)

Hradecká záchranná služba uvede do ostrého provozu jako první v ČR elektromobil
27. dubna 2024 01:07

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Zdravotnická záchranná služba (ZZS) Královéhradeckého kraje v květnu nasadí do ostrého provozu nový elektromobil Volkswagen ID.4 GTX. Vozidlo pro výjezdovou skupinu rychlé lékařské pomoci ve složení lékař a zdravotnický záchranář v systému tzv. rendez-vous bude vyjíždět ze základny v Hradecké ulici v Hradci Králové. Půjde o první elektromobil ve službách Zdravotnické záchranné služby v ČR, řekli zástupci záchranářů a kraje. Cena vozidla je okolo dvou milionů korun, na další zhruba 1,2 milionu korun vyšlo zdravotnické vybavení a informační technologie.
(Celý text)

Nejvýznamnější objev učinili loni speleologové v ČR v systému Amatérské jeskyně
27. dubna 2024 01:00

SLOUP (ČTK) - Cenu předsednictva České speleologické společnosti za loňský nejvýznamnější objev v Česku získali jeskyňáři za objevy v jeskyni Lipovecká ventarola, která je součástí Amatérské jeskyně jako nejrozsáhlejšího jeskynního systému v Česku. Cenu za objev českých speleologů v zahraničí získala Expedice Sokotra za objevy na stejnojmenném ostrově, řekl ČTK předseda České speleologické společnosti Jan Lenart.
(Celý text)

Svaz včelařů: Výnos medu může být letos oproti loňsku poloviční až třetinový
27. dubna 2024 00:14

(ČTK) - Výnos medu může letos podle Českého svazu včelařů klesnout oproti loňskému roku na polovinu až třetinu. Můžou za to teplotní výkyvy, se snížením teplot a jarními mrazy totiž zůstávají včelstva v úlech a spotřebovávají své zásoby, uvedl svaz. Včelařská společnost Medokomerc naopak tvrdí, že ochlazení poskytne včelám čas na zesílení a produkci dalších dělnic.
(Celý text)

Prase nakažené africkým morem ulovili u Hrádku nad Nisou, ochranná pásma se rozšíří
27. dubna 2024 00:12

HRÁDEK NAD NISOU (ČTK) - Ochranná pásma vytyčená kvůli africkému moru prasat se na Liberecku opět rozšíří. Je to kvůli nakaženému divočákovi, kterého myslivci ulovili v katastru Oldřichova na Hranicích u Hrádku nad Nisou. ČTK o tom informoval mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Petr Majer.
(Celý text)

Prase nakažené africkým morem ulovili u Hrádku nad Nisou, ochranná pásma se rozšíří
27. dubna 2024 00:12

HRÁDEK NAD NISOU (ČTK) - Ochranná pásma vytyčená kvůli africkému moru prasat se na Liberecku opět rozšíří. Je to kvůli nakaženému divočákovi, kterého myslivci ulovili v katastru Oldřichova na Hranicích u Hrádku nad Nisou. ČTK o tom informoval mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Petr Majer.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2135 | Další