ecomonitor.cz
verze pro tisk
Jak si úsporně zatopit
29. března 1999 15:42
PRAHA (EkoList) - V dalším díle seriálu o úsporách energií se budeme věnovat vytápění. Články připravujeme ve spolupráci s energetickým poradcem Karlem Murtingerem.

Vytápěcí zařízení můžeme rozdělit na dva základní typy: místní (lokální) a ústřední (s vlastním kotlem, nebo napojené na centrální zásobování teplem). Zaměříme se na druhý typ. Ústřední topení může být vzduchové, nebo teplovodní.

Teplovzdušné topení
Tento způsob u nás není příliš rozšířen, i když má spoustu výhod. Není náročné na místo, rychle reaguje na teplotní změny. Lze dobře kombinovat s klimatizací, se slunečními kolektory. Pokud opatříme systém filtry, v bytě se méně práší. Tento způsob je nízkoteplotní, teplota proudícího vzduchu se pohybuje kolem 40°C. Nevýhodou je, že systém slabě šumí a že se vzduch v celém bytě míchá. Například pachy z kuchyně pak mohou proniknout i do jiných místností. Je proto třeba takové místnosti dobře odvětrávat. K odvětrávacímu systému je výhodné připojit rekuperační výměník. Je to zařízení, které zpětně získává teplo z odvětrávaného vzduchu. Vzduch proudí mezi kovovými pláty, které z něj přejímají tepelnou energii.

Teplovodní topení
Toto topení je u nás velmi rozšířené. Starší typy potřebovaly k vytápění vodu o teplotě přibližně 90°C, novější větší radiátory pracují s vodou o teplotě kolem 65°C. Nízkoteplotní typy vytápění (např. podlahové) potřebují vodu jen asi 30°C teplou.

Dělit vytápění lze i z hlediska použitého zdroje energie.

Elektřina
Vytápění elektřinou zvýhodňuje čistý provoz, snadné ovládání a rozvod energie. Celkově jde však o velmi neefektivní způsob. Výroba elektřiny je energeticky náročná. Celková efektivita takového získávání tepla jen 30%. Topit lze pomocí akumulace, nebo pomocí přímotopů.

Akumulační tarif je výhodnější, využívá levnější noční proud. Topí se 8 hodin, dalších 16 hod. se čerpá teplo z akumulační nádrže. Cena za kWh se pohybuje kolem 0,61 Kč.
Přímotopy pracují denně 20 hod. a vypínají se pouze ve špičce. U nich se cena za kWh pohybuje kolem 0,91 Kč. Ceny elektřiny by se měly v budoucnu zvýšit až o 12%.

Plyn
Spalování plynu má vysokou účinnost: kolem 85%. Cena plynu je cca 0,57 Kč na kWh. Účinnost vytápění plynem lze ještě zvýšit. Tzv. kondenzační kotle využívají toho, že při spalování zemního plynu vzniká množství vodní páry. Její kondenzací získáme velké množství energie navíc (5 - 15%). Voda vzniklá kondenzací by měla mít co nejnižší teplotu, a proto je výhodné ji kombinovat s nízkoteplotními vytápěcími systémy (např. do podlahy, nebo při vytápění pomocí vzduchu). Nevýhodou jsou vysoké ceny kondenzačních kotlů a tudíž pomalá návratnost.

Tam, kde není zaveden zemní plyn, se dá použít jako topivo propan. U takto vytápěného domu se umístí podzemní, nebo i nadzemní nádrž na propan. Kotle na jeho spalování fungují stejně jako kotle na zemní plyn, jen jejich cena je až dvojnásobná, propan je však 3x výhřevnější než zemní plyn.

Uhlí
Výhodou jsou nízké pořizovací náklady kotle a nízká cena uhlí. Nevýhodou je fakt, že v malém množství nelze spalovat ekologicky, do ovzduší unikají oxidy síry, tuhé částice, karcinogenní látky.

Dřevo
Dřevo je obnovitelný zdroj energie (na rozdíl od všech předchozích jmenovaných). Ekologicky šetrné jsou kotle, které využívají tzv. pyrolýzního (dvoustupňového) spalování. V jedné části kotle dochází ke spalování dřeva, v druhé dochází k tzv. suché destilaci pryskyřic, jež se uvolňují při spalování. Tyto kotle mají vysokou účinnost: přibližně 85%. V kotlích je také možné spalovat dřevěné štěpky či pilinové brikety. Nevýhodou těchto kotlů je obtížnější regulovatelnost a vysoká cena .

Alternativní zdroje energie
Tepelné čerpadlo: Tepelné čerpadlo pomocí elektrické energie převádí běžným způsobem nevyužitelné teplo na nízké tepelné úrovni (např. z půdy, podzemní vody, okolního vzduchu...) na teplo vhodné k vytápění, které se přidává k teplu, vyráběnému z elektřiny. Tímto způsobem je možné získat z 1 kWh elektřiny až 3 kWh tepla. V letním období je možné tepelné čerpadlo přepnout na opačný chod - tedy na chlazení.

Kogenerace: Plynový motor nebo turbína pohání generátor, který vyrábí elektrický proud. Odpadní teplo z tohoto procesu je možno využít pro vytápění. K sestrojení kogenerační jednotky lze použít např. motor z Favoritu. Elektřinu, která se tak vyrobí, je možné prodávat ve špičce. Teplo lze akumulovat do nádrže. Není ekonomické odstavovat soustrojí při nedostatku odběru, proto se kogenerace nezavádí v kotelnách bytových domů.

Solární energie: Tato energie se dá požívat pouze jako doplňková, nelze ji uchovávat. Solární kolektor ohřívá vodu, která se dá využít k vytápění, nebo přímo jako teplá užitková voda. Solární energii je dobré kombinovat s vytápěním, které využívá akumulační nádoby. Výjimkou jsou systémy firmy Ekotep, které zavádějí solární teplo přímo do radiátorů. Toto řešení je dobré pro starší domy, u kterých se při stavbě nepočítalo s možností vyhřátí domu pomocí vhodně umístěných okem směrem k jihu. Pro takové domy jsou právě výhodné přímotopy, které za slunečného počasí přecházejí na solární vytápění.

Chcete ušetřit? Můžete zkusit kalkulačku cen plynu serveru Sfinance.cz

Kateřina Ondřejová

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=156217


Online diskuse
Krkonošské louky mohou dál rozkvétat
26. dubna 2024 04:45

PRAHA (Ekolist) - Krkonošské louky nezůstanou ladem. Správa KRNAP letos navazuje v péči o krkonošské louky již třetím projektem Management sekundárního bezlesí Krkonošského národního parku. Právě začínající projekt potrvá až do roku 2029 a obnovíme díky němu druhově bohaté luční porosty na výjimečných krkonošských loukách v celém druhotném (tedy lidskou prací vzniklém a udržovaném) bezlesí Krkonošského národního parku. Značná část krkonošských luk v minulosti degradovala kvůli zániku tradičního citlivého hospodaření trvajícího více než 400 let (v důsledku vysídlení původního německého obyvatelstva po roce 1945), nebo naopak přílišnou intenzifikací hospodaření v posledních desetiletích 20. století.
(Celý text)

Podnikatelé a obce navrhují místo vracení PET lahví jejich digitální zálohování
26. dubna 2024 01:58

PRAHA (ČTK) - Podnikatelé a obce místo vracení zálohovaných PET lahví do obchodů, které navrhuje ministerstvo životního prostředí (MŽP) v novele obalového zákona, doporučují takzvaný digitální zálohový systém s využitím QR kódů. Lidé by načetli kód do svého mobilního telefonu před vhozením láhve do žluté popelnice na plasty. Podle zástupců obcí a podnikatelů jsou digitální zálohy jednodušší a pohodlnější. Na semináři to řekli zástupci Hospodářské komory, Svazu měst a obcí, Sdružení místních samospráv a Svazu obchodu a cestovního ruchu. Jim oponuje Iniciativa pro zálohování, která uvádí, že digitální systém není nikde na celostátní úrovni vyzkoušený a zvýšil by cenu nápojů.
(Celý text)

Greenpeace: Lesy ČR možná pokácejí přes 15 000 starých stromů v Krušných horách
26. dubna 2024 01:31

(ČTK) - Státní podnik Lesy ČR podle organizace Greenpeace možná pokácí odhadem víc než 15 000 starých stromů v Krušných horách. K pokácení zhruba 3800 z nich dal svolení Krajský úřad Ústeckého kraje. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) později zamítlo odvolání Greenpeace a kácení starých bučin v Evropsky významné lokalitě Východní Krušnohoří tak posvětilo, uvedl mluvčí organizace Lukáš Hrábek. Mluvčí státního podniku Eva Jouklová pro ČTK sdělila, že zásahy v bučinách spočívají v jejich prosvětlení, aby se vytvořily podmínky pro jejich přirozenou obnovu.
(Celý text)

Policie uzavřela kauzu haldy Heřmanice v Ostravě, nikoho neobviní
26. dubna 2024 01:11

OSTRAVA (ČTK) - Policie uzavřela kauzu sanace prohořívající haldy Heřmanice v Ostravě, podle kriminalistů nejde o trestný čin. Případ, kterému se věnovali rok, tak končí bez obvinění, uvedl server Seznam Zprávy.
(Celý text)

Za chov koček v nevhodných podmínkách potvrdil soud ženě podmínku a zákaz chovu
25. dubna 2024 23:44

PRAHA (ČTK) - Za chov koček v nevhodných podmínkách dnes odvolací Městský soud v Praze potvrdil ženě čtyřměsíční podmínku se zkušební dobou na rok a osm měsíců a zákaz chovu koček na pět let. Jejímu synovi trest zmírnil, vypustil podmíněný trest a ponechal mu pouze tříletý zákaz chovu. Zvířata podle verdiktu trpěla stresem, nedostatkem veterinární péče, špatným výživovým stavem či nedostatkem soukromí. Dnešní rozhodnutí je pravomocné. Oba obžalovaní vinu v minulosti odmítli.
(Celý text)

Zhruba 20 lidí demonstrovalo v Praze proti zřízení Národního parku Křivoklátsko
25. dubna 2024 19:49

PRAHA (ČTK) - Na pražském Malostranském náměstí demonstrovalo dnes zhruba 20 lidí proti plánovanému vyhlášení Národního parku (NP) Křivoklátsko. Nesouhlasili s přístupem ministerstva životního prostředí (MŽP), které podle nich tímto krokem nechrání místní lesy. Demonstrující se shromáždili po semináři uskutečněném v Poslanecké sněmovně, kde se téma probíralo. Proti vyhlášení Křivoklátska národním parkem se již dříve vymezili někteří starostové a zástupci samospráv. Naopak část vědecké obce zřízení národního parku podporuje.
(Celý text)

Na vybraných místech Prahy budou letos opět spásat trávu ovce, kozy a krávy
25. dubna 2024 19:41

PRAHA (ČTK) - Na vybraných místech Prahy budou letos opět spásat trávu ovce, kozy a krávy. V chráněných lokalitách budou konkrétně dvě stáda krav a čtyři stáda ovcí a koz. Pražané mohou nyní zvířata vidět třeba v Podbabských skalách, v Prokopském nebo Bohnickém údolí. Město se k tradičnímu způsobu údržby vybraných pozemků vrátilo v roce 2000. Zvířata si půjčuje od soukromých zemědělců, uvedl mluvčí města Vít Hofman.
(Celý text)

Průvodce výběrem tepelného čerpadla aneb vytápění a chlazení v jednom
25. dubna 2024 15:38

() - Tepelná čerpadla se stávají stále populárnější alternativou k tradičním způsobům vytápění a chlazení. Nabízí ekologické a energeticky efektivní řešení pro domy a byty ve městě i na venkově. Tento článek vám nabídne uceleného průvodce, který vám pomůže pochopit princip tepelných čerpadel a vybrat si to nejlepší pro vaše potřeby.
(Celý text)

Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň. Peníze by šly na boj proti chudobě a klimatické krizi
25. dubna 2024 12:44

(ČTK) - Světoví miliardáři by podle ministrů ze zemí skupiny G20 měli platit nejméně dvouprocentní majetkovou daň. Návrh na spravedlivější daňový systém, který by přinesl 250 miliard liber (7,35 bilionu Kč) ročně navíc, podepsaly Brazílie, Německo, Španělsko a Jihoafrická republika. Vybrané prostředky by se použily na boj proti chudobě, nerovnosti a klimatické krizi. Píše o tom na svém webu britský deník The Guardian. Daň by se týkala asi 3000 lidí.
(Celý text)

BIO region v České republice? Jsme na začátku cesty, která i v zahraničí trvá deset a více let
25. dubna 2024 12:30

() - Živý region je v podstatě předstupněm BIO regionů, jaké dnes již existují zejména v Rakousku, Německu, Francii a v dalších zemích. Jedná se o území, kde významná část místních aktérů spolupracuje na udržitelném využívání místních zdrojů. Díky tomu dochází k posílení a rozvoji jednak kvality, tak i množství místní produkce a spotřeby ekologických potravin. Tento koncept byl v uplynulých dvou letech testován na území Tišnovska a Podbrněnska. Jak tento projekt hodnotí Michal Bajgart, lokální koordinátor projektu z Hnutí DUHA.
(Celý text)

Mráz poškodil většinu ovocných stromů v Čechách. Sadaři přišli o 100 procent úrody
25. dubna 2024 12:29

DAMINĚVES (ČTK) - Škoda na úrodě ovoce kvůli mrazům přesáhne podle odhadů ovocnářů miliardu korun. Poškozena je většina ovocných stromů v Čechách, mrazy zlikvidovaly téměř 100 procent úrody. Škody na Moravě jsou asi 50 procent, vlivem počasí se tam situace může zhoršit. Ministerstvo zemědělství spustí program s pomocí 70 až 100 milionů korun pro pěstitele ovoce, jeho výši upřesní, sdělili ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík.
(Celý text)

Jak postavit udržitelnou IT strategii? Opřete se o 5 základních pilířů
25. dubna 2024 11:26

() - Technologie jsou klíčem k inovacím. Výběrem vhodně IT technologie můžeme také odemknout zelenou budoucnost naší planety a naší civilizace. Je proto velmi důležité, abychom pochopili, jak technologie vybrat a používat pro maximální přínos v oblasti udržitelnosti. Zvládnutí tohoto úkolu vyžaduje holistický přístup založený na udržitelných IT řešeních a zavádění osvědčených postupů. Ať už se jedná o otázku investic, využití, efektivity nebo všech tří oblastí dohromady, spoustu odpovědí lze nalézt právě v udržitelném IT.
(Celý text)

U Západní Austrálie uvízlo na mělčině asi 160 kulohlavců, 26 už uhynulo
25. dubna 2024 09:59

SYDNEY (ČTK) - Australští odborníci na volně žijící mořské tvory se snaží zachránit asi 140 kulohlavců, kteří dnes uvízli na mělčině v jižní části státu Západní Austrálie. Dalších 26 kytovců už uhynulo, informovala agentura Reuters.
(Celý text)

Dřevinou s nejlepším zdravotním stavem v ČR je buk lesní, strádá borovice lesní
25. dubna 2024 01:51

PRAHA (ČTK) - Zdravotní stav lesů se loni ve srovnání s rokem 2022 mírně zlepšil, objem vytěženého kůrovcového dříví 3,2 milionu metrů krychlových ve smrkových porostech byl zhruba o třetinu menší než o rok dříve. Proti předchozím rokům jde sice o zlepšení, konec kůrovcové kalamity to ale neznamená. Dřevinou s nejlepším zdravotním stavem je v ČR nyní buk lesní, ke zhoršování stavu dochází u borovice lesní, řekli zástupci Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM).
(Celý text)

Evropský parlament odhlasoval zákaz některých plastových obalů
25. dubna 2024 01:51

ŠTRASBURK (ČTK) - Europoslanci schválili nová opatření, jejichž cílem je zvýšit udržitelnost obalů a snížit množství obalového odpadu v Evropské unii. Pravidla mají rovněž podpořit opětovné použití obalů a jejich recyklaci. Některé druhy plastových obalů na jedno použití budou od 1. ledna 2030 zakázány.
(Celý text)

V soutěži Adapterra Awards se utkají desítky projektů, které připravují krajinu na změnu klimatu
25. dubna 2024 01:43

(ČTK) - V šestém ročníku soutěže Adapterra Awards se utkají projekty, které se zaměřují na boj proti suchu, přívalové deště, silný vítr a vlny veder. V minulosti vyhrávaly projekty na obnovu mokřadů, letos podobný projekt z Krkonoš také nechybí. Nová kategorie ocení průmyslové projekty, které šetrně hospodaří s vodou, informovala Nadace Partnerství, která soutěž pořádá. Cílem je ocenit projekty podporující adaptaci na klimatickou změnu.
(Celý text)

Evropský parlament dal zelenou přísnějším pravidlům o znečištění vzduchu
25. dubna 2024 00:59

ŠTRASBURK (ČTK) - Evropský parlament odhlasoval normu o zlepšení kvality ovzduší, která zpřísňuje limity některých znečišťujících látek pro rok 2030, včetně jemných prachových částic. Členské státy budou moci za určitých podmínek požádat o posunutí tohoto termínu až o deset let.
(Celý text)

V Brdech roubují ovocné stromy odrůdami ze zaniklých obcí
24. dubna 2024 19:43

(ČTK) - Vojenské lesy a statky (VLS) naroubovaly na Padrťských pláních v Brdech téměř 300 ovocných stromů štěpy ze zaniklých obcí Padrť, Kolvín a Zaběhlá. Vesnice byly vystěhovány při rozšiřování vojenského prostoru v letech 1952 a 1953. Dnes je tam veřejně přístupná Chráněná krajinná oblasti Brdy. V nových alejích u cest tak budou stromy plodit odrůdy ovoce, které pěstovali obyvatelé zaniklých obcí, řekl ČTK ředitel divize VLS Hořovice David Novotný. Roubování zajistily VLS s dobrovolníky, stejně jako loni, kdy šlo o první stovku. Zájem o 'Brdské stromsázení' byl letos vyšší.
(Celý text)

Europoslanci schválili revizi společné zemědělské politiky EU
24. dubna 2024 19:34

ŠTRASBURK (ČTK) - Europoslanci dnes na plenárním zasedání ve Štrasburku schválili revizi společné zemědělské politiky Evropské unie. Nová pravidla mají podpořit farmáře, kteří již několik měsíců protestují v řadě unijních zemí a stěžují si na nedostatečné výdělky, byrokracii, rostoucí náklady i špatné podmínky při hospodaření na půdě.
(Celý text)

Vláda schválila nový systém emisních povolenek, peníze dá na ekologické projekty
24. dubna 2024 16:27

(ČTK) - Vláda dnes napotřetí schválila novelu zákona, která upravuje systém emisních povolenek. Peníze utržené z jejich prodeje bude v budoucnu možné použít výhradně jen na opatření, která budou snižovat nebo kompenzovat důsledky změny klimatu. Výnosy z povolenek budou v příštím roce příjmem státního rozpočtu, od roku 2026 bude hlavním příjemcem Státní fond životního prostředí, menší část příjmů si rozdělí také ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a ministerstvo životního prostředí (MŽP). Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Letošní výnosy z povolenek budou podle odhadů činit kolem 40 miliard korun.
(Celý text)

Vláda schválila nový systém emisních povolenek, peníze dá na ekologické projekty
24. dubna 2024 16:27

(ČTK) - Vláda dnes napotřetí schválila novelu zákona, která upravuje systém emisních povolenek. Peníze utržené z jejich prodeje bude v budoucnu možné použít výhradně jen na opatření, která budou snižovat nebo kompenzovat důsledky změny klimatu. Výnosy z povolenek budou v příštím roce příjmem státního rozpočtu, od roku 2026 bude hlavním příjemcem Státní fond životního prostředí, menší část příjmů si rozdělí také ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a ministerstvo životního prostředí (MŽP). Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Letošní výnosy z povolenek budou podle odhadů činit kolem 40 miliard korun.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2134 | Další