ecomonitor.cz
verze pro tisk
Alternativy v architektuře
4. dubna 1999 11:22
(EkoList) - Alternativní směry architektury ve světě existují. Jaká je ale šance, že se rozšíří i v České republice?

Cílem či smyslem tohoto článku je snaha přiblížit odbornému i laickému čtenáři možnosti využití některých alternativních směrů v architektuře v České republice a poskytnout základní ucelenou informaci o této tématice.

Podnětem k napsání tohoto článku byl pro mne zejména víkendový workshop "Sláma a jíl" pořádaný Školou obnovy venkova v Libčevsi (pod vedením známého propagátora ekologické architektury, akademického architekta Aleše Brotánka). Ačkoliv jsem očekávala stavbu trochu jiného rázu, tato praktická ukázka, jak jednoduše a rychle stavět z alternativního materiálu, jako je např. sláma, mně přesvědčilo, že takovéto stavby mají šanci i v Čechách. Většině z popsaných technologií a stylů nic nebrání ve využití v našich klimatických podmínkách, i když je převážně nutno vzít v úvahu nižší teploty a vyšší vlhkost vzduchu. U solární architektury i nižší počet hodin slunečního svitu. Inspirujeme-li se tedy příkladem třeba ze slunečných částí USA (např. Kalifornie), je dobré si uvědomit, že tam mají přibližně 3300 h/rok přímého slunečního svitu. U nás se toto číslo pohybuje jen mezi 1600 - 2200 h/rok.

Jíl a hlína
Jíl a hlína jsou tradičním materiálem, používaným nejen v Čechách, ale také v mnoha jiných částech světa (obzvláště v subtropických oblastech - například v Indii). Bohužel v Evropě došlo k jeho vytlačení materiály "lepšími", modernějšími a odolnějšími, což jsou zajisté veliké klady. Na druhé straně jsou tyto materiály velmi náročné energeticky při zpracování, dopravě i vlastním použití a po ukončení doby životnosti domu jsou převážně těžko recyklovatelné a mnohdy i vysoce toxické (například struskové tvárnice, u nichž se zpětně zjistila zdravotně závadná míra radioaktivity).

Hliněný dům má několik způsobů výstavby. Základní materiál (hlína či jíl) se míchá s plevami či slámou a formuje se do cihel (tzv. vepřovic), které se suší na slunci, nebo se dusá do bednění, podobně jako když lijete beton. Moderní hliněný dům stojí na betonovém či betono-kamenném základě a je velmi pečlivě izolován proti zemní vlhkosti. Izolaci zajišťuje parozábrana (vlhkotěsná folie) a drenáž. Často mívá zelenou (zatravněnou) střechu. Protože stavitelé hliněných domů pracují s cílem postavit "ekologické" bydlení, mívají hliněné domy dobře odizolované i střechy a využívá se zde principů solární architektury.

Hliněný dům má mnoho variant - od domečku "uplácaného" svépomocí bez drahých izolací, až po dům kombinovaný, kde jsou použity ty nejmodernější materiály v kombinaci s hlínou. Největšími výhodami hliněného domu jsou jeho mikroklima, jeho energetická nenáročnost při stavbě i při provozu a samozřejmě i fakt, že po dožití se pomalu rozloží na normální hlínu bez zatěžování životního prostředí.

Samozřejmě, že existují i nevýhody. Zcela zaručeně nepatří hliněné domy do záplavových oblastí, jsou všeobecně velmi citlivé na vlhkost, a to hlavně při výstavbě, takže je nutno stavbu pečlivě chránit.

V současné době stojí v Čechách jediná zkolaudovaná moderní stavba z hlíny a to Rybářská bašta v Průhonicích, kterou stavěla Skupina ekologické architektury. Několik dalších existujících staveb z hlíny v soukromém vlastnictví zkolaudováno není, a jak se zatím zdá, ani nikdy nebude. Potenciální stavebníci narážejí vždy na stejný problém - hlína na jejich pozemku, kterou chtějí použít, nemá certifikaci na nehořlavost, pevnost, tvrdost, hygienickou nezávadnost apod., z čehož vyplývá, že všechna tato potvrzení si musí sehnat sami.
Z hlediska trvale udržitelného rozvoje je hliněný dům téměř ideální, protože spojuje mnoho kladů stavebních, estetických a zdravotních při zachování maximálního komfortu a šetrnosti k přírodě. Při správném použití materiálu je navíc možno eliminovat nevýhody na minimum či vylepšit vlastnosti domu použitím některých moderních materiálů.

Sláma a jíl
Kombinace slámy s jílem jako materiál pro stavbu rodinného domku nezní uším běžného člověka asi příliš důvěryhodně. Zkuste si představit balíky slámy, které jsou napichovány na kovové tyče a poté orabicovány (z obou stran pevně svázány, kvůli pevnosti a nehořlavosti) pletivem, stažené ze shora věncem a pouze omítnuté jílem s plevami a vápnem. Přesto je použití tohoto postupu možné a například ve Spojených státech praktikované. Materiál je to z hlediska trvale udržitelného rozvoje téměř ideální. Jde v podstatě o jiným způsobem nepoužitelný odpad, který se velmi často likviduje pálením přímo na poli. Vyroste během jednoho roku a je ho na většině místech naší planety dostatek. I v České republice, kde vzhledem ke snižování stavů skotu a prasat, už není potřeba tolik podestýlky. Z balíků slámy se staví jednoduše a rychle, bez jakékoli sofistikované techniky. Izolační vlastnosti slámy se rovnají polovině izolačního odporu polystyrenu o stejné šířce. Když vezmeme v úvahu, že průměrný balík slámy má mezi 40-50 cm napříč, vyjde nám tepelný odpor vyšší než u zdi postavené konvenčními materiály a odizolované 10 cm silnou vrstvou skelné vaty. Pro lepší akumulaci tepla uvnitř objektu se vnitřní omítka z nepálené hlíny dělá alespoň 4 cm silná.

První stavba z tohoto materiálu je již téměř dokončena. Stojí v Židovicích u Libčevsi a měla by se stát centrem stavění ze slámy a jílu v Čechách.

Earthships
Tento typ výstavby byl vyvinut pro pouštní a polopouštní klima jihozápadu Spojených států, kde není možnost jiného zdroje vody než kolekce srážek. Shrňme ve stručnosti princip těchto staveb. Striktně soběstačná jednotka, zcela bez aktivního vytápění, stavěná dle inspirace sci-fi bunkrů pro přežití atomové války.

Nepříjemná z pohledu trvale udržitelného rozvoje na těchto stavbách je jejich mohutnost, nutnost použití velkého množství betonu a také to, že vzhledem k použití odpadu coby stavebního materiálu (jmenovitě pneumatik a nápojových plechovek) se dům stává po dožití takovou malou skládkou. Možná ale projektanti ani nepočítají s tím, že by takto masivní stavba mohla někdy dožít. Ve Spojených státech mají zájemci možnost si zakoupit některé součásti domů typu Earthships jako prefabrikované stavební díly a tedy postavit si svůj dům svépomocí jako stavebnici.

Solární domy
Do této kategorie by se dostaly i domy, stavěné podle všech tří předchozích technologií, neboť jsou stavěny podle principu, že co je proskleno na jih (příp. jihojihozápad), to se počítá, a jinam okna nepatří. Ale pod hlavičkou "solárního domu" si lze také představit lehce upravený běžný dům se vším běžným komfortem. Základní stavební úpravou, je prosklení co největší části plochy, kterou je dům obrácen k jihu či jihojihozápadu. Tak se vytvoří tzv. Trombeho stěnu, která funguje jako pasivní solární systém. Trombeho stěna vznikne i přístavbou skleníku k jižní stěně domu.

Na závěr snad jen malé povzdechnutí. Alternativní způsoby ekologičtější výstavby domů rozhodně existují, jsou propracovány, dokonce častokrát praxí vyzkoušeny. Největší překážkou v jejich rozšíření nebývá jejich technická náročnost, jako spíše byrokratické překážky a mizivá myšlenková pružnost úřednických aparátů.

Diana Benšová
Autorka je studentkou Institutu základů vzdělanosti UK v Praze

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=158612


Online diskuse
Věčné chemikálie: Proč jsou tak diskutované a co to znamená pro společnost, firmy a legislativu?
16. dubna 2024 05:57

PRAHA (Ekolist) - Koncem března 2024 zaslala Evropská asociace poskytovatelů pitné vody EUREAU prezidentce Evropské komise Ursule von der Leyen otevřený dopis, ve kterém požadovala urychlený postup v procesu zakazování PFAS látek, známých jako věčné chemikálie.
(Celý text)

Moravská firma vyrábí zařízení, které plastový odpad rozkládá na vodík a využitelné části
16. dubna 2024 01:13

OLOMOUC (ČTK) - Unikátní technologii na tepelnou rekombinaci organické hmoty, která plastový odpad či staré pneumatiky rozkládá na vodík, směsný plyn nahrazující CNG a látky využitelné v chemickém či gumárenském průmyslu, vyvinula a vyrábí ve Vlkoši na Přerovsku společnost Alternative Energy Systems. První linku firma zprovoznila ve Vlkoši, technologii už dodala také do Anglie a část zařízení i na Slovensko, řekl obchodní ředitel Alternative Energy Systems Jakub Štefanec.
(Celý text)

Dětí ze základních škol v Mostě vypustily do Bíliny stovky kilogramů ryb
16. dubna 2024 00:52

MOST (ČTK) - Několik skupin dětí z prvního stupně základních škol v Mostě včera dopoledne vypustilo zhruba 400 kilogramů ryb do kdysi velmi znečištěné řeky Bíliny. Učitelky a žáci se akce, kterou pravidelně pořádá společnost Orlen Unipetrol s rybářským svazem, zúčastnili v době školní výuky. Cílem je vrátit život do řeky a utužit vztah mladých lidí k přírodě, řekli ČTK organizátoři.
(Celý text)

Zpoždění s úpravou emisních povolenek ohrožuje investice do průmyslu, uvedl svaz
16. dubna 2024 00:11

PRAHA (ČTK) - Zpoždění se zaváděním nového systému emisních povolenek v Česku ohrožuje investice do tuzemského průmyslu a energetiky. Současný stav navíc komplikuje i přípravu firem na nové podmínky na trhu, uvedl Svaz průmyslu a dopravy ČR, který apeloval na vládu, aby situace urychleně řešila. Emisní povolenky, jejichž předpokládaný výnos bude letos kolem 40 miliard korun, nakupují elektrárny a další průmyslové podniky, které vypouštějí do ovzduší skleníkové plyny, například oxid uhličitý. Jedna povolenka opravňuje podnik vypustit do atmosféry jednu tunu oxidu uhličitého, případně ekvivalentní množství jiného plynu.
(Celý text)

Ruskem se šíří jedovatá invazní rostlina - bolševník Sosnowského
15. dubna 2024 19:14

(ČTK) - Ruští majitelé pozemků už léta sledují, jak se na jejich půdě jako lesní požár šíří invazní jedovatá rostlina, proti které jsou bezmocní. Bolševník Sosnowského, jehož monstrózní stvol se může tyčit až do výšky pěti metrů, se nekontrolovaně rozšířil po celé zemi, zpustošil ekosystémy a každoročně kvůli němu skončí v nemocnici tisíce lidí, napsal list The Moscow Times.
(Celý text)

Ekologické dny Olomouc opět nabídnou debaty odborníků na biologii i klimatologii
15. dubna 2024 18:54

OLOMOUC (ČTK) - Problémy životního prostředí jsou hlavním tématem pro experty na biologii, ekologii či klimatologii, kteří se v tomto týdnu sjedou do Olomouce na festival Ekologické dny Olomouc (EDO). Jejich besedy jsou stěžejní součástí přehlídky, diváci je mohou sledovat v Divadle na cucky, v Arcidiecézním muzeu nebo v pořádajícím centru ekologických aktivit Sluňákov. Největší environmentální festival v České republice začal v Olomoucí minulý týden v pátek a potrvá do 27. dubna.
(Celý text)

Vědci naslouchají velrybám a snaží se naučit jejich řeč
15. dubna 2024 15:08

WASHINGTON (ČTK) - Vědci poprvé na světě vedli "konverzaci" s velrybou. Nyní se snaží zjistit, co si tito savci vlastně povídají. Jejich setkání by totiž mohlo být prvním krokem ke komunikaci s jinou než lidskou inteligencí, napsala BBC.
(Celý text)

Magisterské studium na Katedře environmentálních studií FSS MU v Brně
15. dubna 2024 13:22

() - Zajímají vás společenské vědy a ochrana přírody, krajiny a životního prostředí? Rozhodujete se, kam dál po bakalářském studiu? Zveme vás na Katedru environmentálních studií na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.
(Celý text)

Lesy ČR kvůli riziku požárů zakázaly ve svých lesích do konce října pálit klestí
15. dubna 2024 12:38

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) kvůli riziku požárů zakázal ve svých lesích od dubna do konce října pálení klestí. Zákaz se týká pálení klestu lesními dělníky. Letos zatím podnik eviduje 19 požárů celkem na pěti hektarech lesa se škodou milion korun, řekla mluvčí podniku Eva Jouklová. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi.
(Celý text)

Hodonín bude mít do roka adaptační strategii na dopady změny klimatu
15. dubna 2024 10:59

HODONÍN (ČTK) - Nadace Partnerství vytvoří spolu s pracovníky městského úřadu adaptační strategii Hodonína na dopady změny klimatu. Do formulace strategie, která má být hotová do roka, se zapojí i veřejnost, spolky a další místní aktéři. Dokument vyjde na 200 000 korun, hradí jej organizace Člověk v tísni, řekl mluvčí Nadace Partnerství David Kopecký. Tvorba strategie je součástí přípravy posttornádového území na stále silněji dopadající projevy změny klimatu.
(Celý text)

ČEZ investoval do britského start-upu Ember zaměřeného na bezemisní dopravu
15. dubna 2024 10:32

PRAHA (ČTK) - Energetická skupina ČEZ vstoupila do britského start-upu Ember, zaměřeného na bezemisní meziměstskou dopravu. Firma provozuje elektrobusy a buduje síť dobíjecích stanic napojených primárně na obnovitelné zdroje. V investičním kole, které spoluvedl investiční fond skupiny ČEZ Inven Capital, získal Ember od investorů v přepočtu 324 milionů korun na další rozvoj. V tiskové zprávě o tom informovala skupina ČEZ.
(Celý text)

Lipová alej v Pardubicích zanikla kvůli terminálu Jih
15. dubna 2024 10:30

PARDUBICE (ČTK) - Lipovou alej v ulici K Vápence v Pardubicích se nepodařilo zachránit. Na jejím místě vznikne přístupová cesta k budoucímu terminálu Jih, kde bude stát parkovací dům a vyústí tam lávka od vlakového nádraží. Ulici je proto potřeba zmodernizovat a rozšířit. ČTK to řekl náměstek primátora Jan Hrabal (ANO).
(Celý text)

Krásný trávník bez motorové sekačky? Překvapivě snadné
15. dubna 2024 05:48

ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ekolist) - Když jsem před pěti lety zdědil dvouhektarovou šumavskou louku, bylo mi hned jasné, co se přede mnou otevírá: možnost vlastnoručně si vyzkoušet proces obnovy kdysi bohatého ekosystému, který však v posledních čtyřiceti letech zakusil snad všechny průvodní jevy průmyslového zemědělství včetně chemizace a mechanizace.
(Celý text)

MŽP: Stanovení cílů pro čisté ovzduší zákonem není v kompetenci ministerstva zdravotnictví
15. dubna 2024 01:15

(ČTK) - Ministerstvo zdravotnictví (MZd) chce v návrhu novely takzvaného lázeňského zákona stanovit cíle pro čisté ovzduší v lázeňských městech. Odpovědné za jejich plnění by měly být obce spolu s poskytovateli lázeňské péče. Podle ministerstva životního prostředí (MŽP) na takový krok ale MZd nemá pravomoc. S návrhem podle připomínek nesouhlasí ani Karlovarský kraj, kde sídlí nejznámější české lázně, považuje ho za další zhoršení podmínek pro samosprávu či podnikání.
(Celý text)

Hladík: V programu Oprav dům po babičce byla zatím vyplacena miliarda korun
15. dubna 2024 00:26

PRAHA (ČTK) - O dotaci z programu na zateplení rodinných domů Oprav dům po babičce od jeho spuštění loni na podzim požádalo 1750 lidí a vyplacena byla asi miliarda korun. V pořadu Partie Terezie Tománkové na Primě to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Zájem o dotaci podle něj odpovídá předpokladům, v plánu je v blízké době mírná úprava pravidel. Lidé mohou na opravu domu získat dotaci až milion korun a výhodnou půjčku na spolufinancování.
(Celý text)

Německý ministr dopravy Wissing vystrašil řidiče slovy o zákazech jízdy
15. dubna 2024 00:12

(ČTK) - Německý ministr dopravy Volker Wissing (FDP) podle agentury DPA vystrašil miliony německých řidičů slovy o možných plošných zákazech jízdy autem o víkendech. Ty by podle něj mohly být nutné, protože jen drastická opatření budou stačit k tomu, aby Německo splnilo své klimatické cíle v oblasti dopravy.
(Celý text)

Dobrovolníci uklidili z řeky Sázavy a jejích břehů přes 15 tun odpadků
14. dubna 2024 22:57

(ČTK) - Dobrovolníci od pátku do dneška odklidili z břehů Sázavy přes 15 tun odpadků. Do tradičního úklidu mezi Kácovem a Pikovicemi se letos zapojilo na 700 dobrovolníků. Kvůli loňským povodním bylo mezi odpadem i hodně drobnějšího odpadu na keřích, ale dobrovolníci museli uklidit i vyházený nábytek z chat. Letos byl 19. ročník akce Čistá řeka Sázava. V uplynulých 18 letech projektu se z přírody podařilo uklidit přes 400 tun odpadu a pomáhalo přes 16 000 lidí, informovala ČTK Jaroslava Tůmová z obecně prospěšné společnosti Posázaví.
(Celý text)

Medvěd na Slovensku poranil dva muže; ve stabilizovaném stavu jsou v nemocnici
14. dubna 2024 20:03

(ČTK) - Medvěd dnes zranil dva turisty ve středoslovenském pohoří Poľana. Na místo vyrazili záchranáři i členové takzvaného Zásahového týmu pro medvěda hnědého. Zraněnou dvojici přepravil do nemocnice v Banské Bystrici vrtulník, informovala slovenská tisková agentura TASR. Muži ve věku 39 a 49 let mají poraněné ruce i nohy a také tváře. Jejich stav je stabilizovaný. Poranění hlavy je u jednoho z nich podle serveru Noviny.sk vážné.
(Celý text)

Odborná konference v Brně chce obnovit propojení folkloru s přírodou
14. dubna 2024 20:01

BRNO (ČTK) - Přednáška o barvení látek rostlinným borytem dnes v brněnském Kumst zahájila folklorní konferenci. Jejím cílem je propojit folklor se současným každodenním životem a vrátit do něj téma přírody a krajiny. V Brně se koná podruhé, řekla ČTK ředitelka pořádající Nadace Veronica Helena Továrková. Jednou z vystupujících je i lékařka Adéla Sněhotová, která ordinuje v kroji z Podluží. Říká tomu "terapie folklorem".
(Celý text)

V ulicích etiopského Hararu si hýčkají hyeny, které jinde v Africe zatracují
14. dubna 2024 12:08

HARAR (ČTK) - Obyvatelé starobylého etiopského města Harar se neděsí při pohledu na hyeny v ulicích, ale naopak jejich přítomnost vítají. Věří, že šelmy s typickými skvrnami na kožichu pomáhají čistit ulice od zbytků jídla a dokážou udržet na uzdě zlé duchy, napsal list The Guardian.
(Celý text)

V ulicích etiopského Hararu si hýčkají hyeny, které jinde v Africe zatracují
14. dubna 2024 12:08

HARAR (ČTK) - Obyvatelé starobylého etiopského města Harar se neděsí při pohledu na hyeny v ulicích, ale naopak jejich přítomnost vítají. Věří, že šelmy s typickými skvrnami na kožichu pomáhají čistit ulice od zbytků jídla a dokážou udržet na uzdě zlé duchy, napsal list The Guardian.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2128 | Další