ecomonitor.cz
verze pro tisk
Alternativy v architektuře
4. dubna 1999 11:22
(EkoList) - Alternativní směry architektury ve světě existují. Jaká je ale šance, že se rozšíří i v České republice?

Cílem či smyslem tohoto článku je snaha přiblížit odbornému i laickému čtenáři možnosti využití některých alternativních směrů v architektuře v České republice a poskytnout základní ucelenou informaci o této tématice.

Podnětem k napsání tohoto článku byl pro mne zejména víkendový workshop "Sláma a jíl" pořádaný Školou obnovy venkova v Libčevsi (pod vedením známého propagátora ekologické architektury, akademického architekta Aleše Brotánka). Ačkoliv jsem očekávala stavbu trochu jiného rázu, tato praktická ukázka, jak jednoduše a rychle stavět z alternativního materiálu, jako je např. sláma, mně přesvědčilo, že takovéto stavby mají šanci i v Čechách. Většině z popsaných technologií a stylů nic nebrání ve využití v našich klimatických podmínkách, i když je převážně nutno vzít v úvahu nižší teploty a vyšší vlhkost vzduchu. U solární architektury i nižší počet hodin slunečního svitu. Inspirujeme-li se tedy příkladem třeba ze slunečných částí USA (např. Kalifornie), je dobré si uvědomit, že tam mají přibližně 3300 h/rok přímého slunečního svitu. U nás se toto číslo pohybuje jen mezi 1600 - 2200 h/rok.

Jíl a hlína
Jíl a hlína jsou tradičním materiálem, používaným nejen v Čechách, ale také v mnoha jiných částech světa (obzvláště v subtropických oblastech - například v Indii). Bohužel v Evropě došlo k jeho vytlačení materiály "lepšími", modernějšími a odolnějšími, což jsou zajisté veliké klady. Na druhé straně jsou tyto materiály velmi náročné energeticky při zpracování, dopravě i vlastním použití a po ukončení doby životnosti domu jsou převážně těžko recyklovatelné a mnohdy i vysoce toxické (například struskové tvárnice, u nichž se zpětně zjistila zdravotně závadná míra radioaktivity).

Hliněný dům má několik způsobů výstavby. Základní materiál (hlína či jíl) se míchá s plevami či slámou a formuje se do cihel (tzv. vepřovic), které se suší na slunci, nebo se dusá do bednění, podobně jako když lijete beton. Moderní hliněný dům stojí na betonovém či betono-kamenném základě a je velmi pečlivě izolován proti zemní vlhkosti. Izolaci zajišťuje parozábrana (vlhkotěsná folie) a drenáž. Často mívá zelenou (zatravněnou) střechu. Protože stavitelé hliněných domů pracují s cílem postavit "ekologické" bydlení, mívají hliněné domy dobře odizolované i střechy a využívá se zde principů solární architektury.

Hliněný dům má mnoho variant - od domečku "uplácaného" svépomocí bez drahých izolací, až po dům kombinovaný, kde jsou použity ty nejmodernější materiály v kombinaci s hlínou. Největšími výhodami hliněného domu jsou jeho mikroklima, jeho energetická nenáročnost při stavbě i při provozu a samozřejmě i fakt, že po dožití se pomalu rozloží na normální hlínu bez zatěžování životního prostředí.

Samozřejmě, že existují i nevýhody. Zcela zaručeně nepatří hliněné domy do záplavových oblastí, jsou všeobecně velmi citlivé na vlhkost, a to hlavně při výstavbě, takže je nutno stavbu pečlivě chránit.

V současné době stojí v Čechách jediná zkolaudovaná moderní stavba z hlíny a to Rybářská bašta v Průhonicích, kterou stavěla Skupina ekologické architektury. Několik dalších existujících staveb z hlíny v soukromém vlastnictví zkolaudováno není, a jak se zatím zdá, ani nikdy nebude. Potenciální stavebníci narážejí vždy na stejný problém - hlína na jejich pozemku, kterou chtějí použít, nemá certifikaci na nehořlavost, pevnost, tvrdost, hygienickou nezávadnost apod., z čehož vyplývá, že všechna tato potvrzení si musí sehnat sami.
Z hlediska trvale udržitelného rozvoje je hliněný dům téměř ideální, protože spojuje mnoho kladů stavebních, estetických a zdravotních při zachování maximálního komfortu a šetrnosti k přírodě. Při správném použití materiálu je navíc možno eliminovat nevýhody na minimum či vylepšit vlastnosti domu použitím některých moderních materiálů.

Sláma a jíl
Kombinace slámy s jílem jako materiál pro stavbu rodinného domku nezní uším běžného člověka asi příliš důvěryhodně. Zkuste si představit balíky slámy, které jsou napichovány na kovové tyče a poté orabicovány (z obou stran pevně svázány, kvůli pevnosti a nehořlavosti) pletivem, stažené ze shora věncem a pouze omítnuté jílem s plevami a vápnem. Přesto je použití tohoto postupu možné a například ve Spojených státech praktikované. Materiál je to z hlediska trvale udržitelného rozvoje téměř ideální. Jde v podstatě o jiným způsobem nepoužitelný odpad, který se velmi často likviduje pálením přímo na poli. Vyroste během jednoho roku a je ho na většině místech naší planety dostatek. I v České republice, kde vzhledem ke snižování stavů skotu a prasat, už není potřeba tolik podestýlky. Z balíků slámy se staví jednoduše a rychle, bez jakékoli sofistikované techniky. Izolační vlastnosti slámy se rovnají polovině izolačního odporu polystyrenu o stejné šířce. Když vezmeme v úvahu, že průměrný balík slámy má mezi 40-50 cm napříč, vyjde nám tepelný odpor vyšší než u zdi postavené konvenčními materiály a odizolované 10 cm silnou vrstvou skelné vaty. Pro lepší akumulaci tepla uvnitř objektu se vnitřní omítka z nepálené hlíny dělá alespoň 4 cm silná.

První stavba z tohoto materiálu je již téměř dokončena. Stojí v Židovicích u Libčevsi a měla by se stát centrem stavění ze slámy a jílu v Čechách.

Earthships
Tento typ výstavby byl vyvinut pro pouštní a polopouštní klima jihozápadu Spojených států, kde není možnost jiného zdroje vody než kolekce srážek. Shrňme ve stručnosti princip těchto staveb. Striktně soběstačná jednotka, zcela bez aktivního vytápění, stavěná dle inspirace sci-fi bunkrů pro přežití atomové války.

Nepříjemná z pohledu trvale udržitelného rozvoje na těchto stavbách je jejich mohutnost, nutnost použití velkého množství betonu a také to, že vzhledem k použití odpadu coby stavebního materiálu (jmenovitě pneumatik a nápojových plechovek) se dům stává po dožití takovou malou skládkou. Možná ale projektanti ani nepočítají s tím, že by takto masivní stavba mohla někdy dožít. Ve Spojených státech mají zájemci možnost si zakoupit některé součásti domů typu Earthships jako prefabrikované stavební díly a tedy postavit si svůj dům svépomocí jako stavebnici.

Solární domy
Do této kategorie by se dostaly i domy, stavěné podle všech tří předchozích technologií, neboť jsou stavěny podle principu, že co je proskleno na jih (příp. jihojihozápad), to se počítá, a jinam okna nepatří. Ale pod hlavičkou "solárního domu" si lze také představit lehce upravený běžný dům se vším běžným komfortem. Základní stavební úpravou, je prosklení co největší části plochy, kterou je dům obrácen k jihu či jihojihozápadu. Tak se vytvoří tzv. Trombeho stěnu, která funguje jako pasivní solární systém. Trombeho stěna vznikne i přístavbou skleníku k jižní stěně domu.

Na závěr snad jen malé povzdechnutí. Alternativní způsoby ekologičtější výstavby domů rozhodně existují, jsou propracovány, dokonce častokrát praxí vyzkoušeny. Největší překážkou v jejich rozšíření nebývá jejich technická náročnost, jako spíše byrokratické překážky a mizivá myšlenková pružnost úřednických aparátů.

Diana Benšová
Autorka je studentkou Institutu základů vzdělanosti UK v Praze

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=158612


Online diskuse
Průzkum: Za polovinu světového znečištění plasty je zodpovědných 56 firem
26. dubna 2024 11:04

(ČTK) - Za více než polovinu světového znečištění plasty je zodpovědných 56 firem. Z toho šest jich ke znečištění planety přispívá z jedné čtvrtiny a s odstupem největší podíl má na tom společnost Coca-Cola. Zjistil to průzkum, jehož výsledky na svém webu zveřejnil britský deník The Guardian.
(Celý text)

Ve Skotsku bude vládnout menšinový kabinet. Kvůli sporům ohledně ochrany klimatu
26. dubna 2024 11:01

(ČTK) - Skotsko povede menšinový kabinet poté, co dnes premiér Humza Yousaf ukončil koaliční spolupráci se stranou Zelených kvůli sporu o cílech v oblasti ochrany klimatu. Krok, který je podle Yousafa v nejlepším zájmu Skotska, mu může zkomplikovat další vládnutí, píše agentura Reuters. Příští týden by se totiž mělo hlasovat o vyjádření nedůvěry Yousafovi a není vyloučené, že mu bude vyslovena.
(Celý text)

Krkonošské louky mohou dál rozkvétat
26. dubna 2024 04:45

PRAHA (Ekolist) - Krkonošské louky nezůstanou ladem. Správa KRNAP letos navazuje v péči o krkonošské louky již třetím projektem Management sekundárního bezlesí Krkonošského národního parku. Právě začínající projekt potrvá až do roku 2029 a obnovíme díky němu druhově bohaté luční porosty na výjimečných krkonošských loukách v celém druhotném (tedy lidskou prací vzniklém a udržovaném) bezlesí Krkonošského národního parku. Značná část krkonošských luk v minulosti degradovala kvůli zániku tradičního citlivého hospodaření trvajícího více než 400 let (v důsledku vysídlení původního německého obyvatelstva po roce 1945), nebo naopak přílišnou intenzifikací hospodaření v posledních desetiletích 20. století.
(Celý text)

Podnikatelé a obce navrhují místo vracení PET lahví jejich digitální zálohování
26. dubna 2024 01:58

PRAHA (ČTK) - Podnikatelé a obce místo vracení zálohovaných PET lahví do obchodů, které navrhuje ministerstvo životního prostředí (MŽP) v novele obalového zákona, doporučují takzvaný digitální zálohový systém s využitím QR kódů. Lidé by načetli kód do svého mobilního telefonu před vhozením láhve do žluté popelnice na plasty. Podle zástupců obcí a podnikatelů jsou digitální zálohy jednodušší a pohodlnější. Na semináři to řekli zástupci Hospodářské komory, Svazu měst a obcí, Sdružení místních samospráv a Svazu obchodu a cestovního ruchu. Jim oponuje Iniciativa pro zálohování, která uvádí, že digitální systém není nikde na celostátní úrovni vyzkoušený a zvýšil by cenu nápojů.
(Celý text)

Greenpeace: Lesy ČR možná pokácejí přes 15 000 starých stromů v Krušných horách
26. dubna 2024 01:31

(ČTK) - Státní podnik Lesy ČR podle organizace Greenpeace možná pokácí odhadem víc než 15 000 starých stromů v Krušných horách. K pokácení zhruba 3800 z nich dal svolení Krajský úřad Ústeckého kraje. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) později zamítlo odvolání Greenpeace a kácení starých bučin v Evropsky významné lokalitě Východní Krušnohoří tak posvětilo, uvedl mluvčí organizace Lukáš Hrábek. Mluvčí státního podniku Eva Jouklová pro ČTK sdělila, že zásahy v bučinách spočívají v jejich prosvětlení, aby se vytvořily podmínky pro jejich přirozenou obnovu.
(Celý text)

Policie uzavřela kauzu haldy Heřmanice v Ostravě, nikoho neobviní
26. dubna 2024 01:11

OSTRAVA (ČTK) - Policie uzavřela kauzu sanace prohořívající haldy Heřmanice v Ostravě, podle kriminalistů nejde o trestný čin. Případ, kterému se věnovali rok, tak končí bez obvinění, uvedl server Seznam Zprávy.
(Celý text)

Za chov koček v nevhodných podmínkách potvrdil soud ženě podmínku a zákaz chovu
25. dubna 2024 23:44

PRAHA (ČTK) - Za chov koček v nevhodných podmínkách dnes odvolací Městský soud v Praze potvrdil ženě čtyřměsíční podmínku se zkušební dobou na rok a osm měsíců a zákaz chovu koček na pět let. Jejímu synovi trest zmírnil, vypustil podmíněný trest a ponechal mu pouze tříletý zákaz chovu. Zvířata podle verdiktu trpěla stresem, nedostatkem veterinární péče, špatným výživovým stavem či nedostatkem soukromí. Dnešní rozhodnutí je pravomocné. Oba obžalovaní vinu v minulosti odmítli.
(Celý text)

Zhruba 20 lidí demonstrovalo v Praze proti zřízení Národního parku Křivoklátsko
25. dubna 2024 19:49

PRAHA (ČTK) - Na pražském Malostranském náměstí demonstrovalo dnes zhruba 20 lidí proti plánovanému vyhlášení Národního parku (NP) Křivoklátsko. Nesouhlasili s přístupem ministerstva životního prostředí (MŽP), které podle nich tímto krokem nechrání místní lesy. Demonstrující se shromáždili po semináři uskutečněném v Poslanecké sněmovně, kde se téma probíralo. Proti vyhlášení Křivoklátska národním parkem se již dříve vymezili někteří starostové a zástupci samospráv. Naopak část vědecké obce zřízení národního parku podporuje.
(Celý text)

Na vybraných místech Prahy budou letos opět spásat trávu ovce, kozy a krávy
25. dubna 2024 19:41

PRAHA (ČTK) - Na vybraných místech Prahy budou letos opět spásat trávu ovce, kozy a krávy. V chráněných lokalitách budou konkrétně dvě stáda krav a čtyři stáda ovcí a koz. Pražané mohou nyní zvířata vidět třeba v Podbabských skalách, v Prokopském nebo Bohnickém údolí. Město se k tradičnímu způsobu údržby vybraných pozemků vrátilo v roce 2000. Zvířata si půjčuje od soukromých zemědělců, uvedl mluvčí města Vít Hofman.
(Celý text)

Průvodce výběrem tepelného čerpadla aneb vytápění a chlazení v jednom
25. dubna 2024 15:38

() - Tepelná čerpadla se stávají stále populárnější alternativou k tradičním způsobům vytápění a chlazení. Nabízí ekologické a energeticky efektivní řešení pro domy a byty ve městě i na venkově. Tento článek vám nabídne uceleného průvodce, který vám pomůže pochopit princip tepelných čerpadel a vybrat si to nejlepší pro vaše potřeby.
(Celý text)

Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň. Peníze by šly na boj proti chudobě a klimatické krizi
25. dubna 2024 12:44

(ČTK) - Světoví miliardáři by podle ministrů ze zemí skupiny G20 měli platit nejméně dvouprocentní majetkovou daň. Návrh na spravedlivější daňový systém, který by přinesl 250 miliard liber (7,35 bilionu Kč) ročně navíc, podepsaly Brazílie, Německo, Španělsko a Jihoafrická republika. Vybrané prostředky by se použily na boj proti chudobě, nerovnosti a klimatické krizi. Píše o tom na svém webu britský deník The Guardian. Daň by se týkala asi 3000 lidí.
(Celý text)

BIO region v České republice? Jsme na začátku cesty, která i v zahraničí trvá deset a více let
25. dubna 2024 12:30

() - Živý region je v podstatě předstupněm BIO regionů, jaké dnes již existují zejména v Rakousku, Německu, Francii a v dalších zemích. Jedná se o území, kde významná část místních aktérů spolupracuje na udržitelném využívání místních zdrojů. Díky tomu dochází k posílení a rozvoji jednak kvality, tak i množství místní produkce a spotřeby ekologických potravin. Tento koncept byl v uplynulých dvou letech testován na území Tišnovska a Podbrněnska. Jak tento projekt hodnotí Michal Bajgart, lokální koordinátor projektu z Hnutí DUHA.
(Celý text)

Mráz poškodil většinu ovocných stromů v Čechách. Sadaři přišli o 100 procent úrody
25. dubna 2024 12:29

DAMINĚVES (ČTK) - Škoda na úrodě ovoce kvůli mrazům přesáhne podle odhadů ovocnářů miliardu korun. Poškozena je většina ovocných stromů v Čechách, mrazy zlikvidovaly téměř 100 procent úrody. Škody na Moravě jsou asi 50 procent, vlivem počasí se tam situace může zhoršit. Ministerstvo zemědělství spustí program s pomocí 70 až 100 milionů korun pro pěstitele ovoce, jeho výši upřesní, sdělili ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík.
(Celý text)

Jak postavit udržitelnou IT strategii? Opřete se o 5 základních pilířů
25. dubna 2024 11:26

() - Technologie jsou klíčem k inovacím. Výběrem vhodně IT technologie můžeme také odemknout zelenou budoucnost naší planety a naší civilizace. Je proto velmi důležité, abychom pochopili, jak technologie vybrat a používat pro maximální přínos v oblasti udržitelnosti. Zvládnutí tohoto úkolu vyžaduje holistický přístup založený na udržitelných IT řešeních a zavádění osvědčených postupů. Ať už se jedná o otázku investic, využití, efektivity nebo všech tří oblastí dohromady, spoustu odpovědí lze nalézt právě v udržitelném IT.
(Celý text)

U Západní Austrálie uvízlo na mělčině asi 160 kulohlavců, 26 už uhynulo
25. dubna 2024 09:59

SYDNEY (ČTK) - Australští odborníci na volně žijící mořské tvory se snaží zachránit asi 140 kulohlavců, kteří dnes uvízli na mělčině v jižní části státu Západní Austrálie. Dalších 26 kytovců už uhynulo, informovala agentura Reuters.
(Celý text)

Dřevinou s nejlepším zdravotním stavem v ČR je buk lesní, strádá borovice lesní
25. dubna 2024 01:51

PRAHA (ČTK) - Zdravotní stav lesů se loni ve srovnání s rokem 2022 mírně zlepšil, objem vytěženého kůrovcového dříví 3,2 milionu metrů krychlových ve smrkových porostech byl zhruba o třetinu menší než o rok dříve. Proti předchozím rokům jde sice o zlepšení, konec kůrovcové kalamity to ale neznamená. Dřevinou s nejlepším zdravotním stavem je v ČR nyní buk lesní, ke zhoršování stavu dochází u borovice lesní, řekli zástupci Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM).
(Celý text)

Evropský parlament odhlasoval zákaz některých plastových obalů
25. dubna 2024 01:51

ŠTRASBURK (ČTK) - Europoslanci schválili nová opatření, jejichž cílem je zvýšit udržitelnost obalů a snížit množství obalového odpadu v Evropské unii. Pravidla mají rovněž podpořit opětovné použití obalů a jejich recyklaci. Některé druhy plastových obalů na jedno použití budou od 1. ledna 2030 zakázány.
(Celý text)

V soutěži Adapterra Awards se utkají desítky projektů, které připravují krajinu na změnu klimatu
25. dubna 2024 01:43

(ČTK) - V šestém ročníku soutěže Adapterra Awards se utkají projekty, které se zaměřují na boj proti suchu, přívalové deště, silný vítr a vlny veder. V minulosti vyhrávaly projekty na obnovu mokřadů, letos podobný projekt z Krkonoš také nechybí. Nová kategorie ocení průmyslové projekty, které šetrně hospodaří s vodou, informovala Nadace Partnerství, která soutěž pořádá. Cílem je ocenit projekty podporující adaptaci na klimatickou změnu.
(Celý text)

Evropský parlament dal zelenou přísnějším pravidlům o znečištění vzduchu
25. dubna 2024 00:59

ŠTRASBURK (ČTK) - Evropský parlament odhlasoval normu o zlepšení kvality ovzduší, která zpřísňuje limity některých znečišťujících látek pro rok 2030, včetně jemných prachových částic. Členské státy budou moci za určitých podmínek požádat o posunutí tohoto termínu až o deset let.
(Celý text)

V Brdech roubují ovocné stromy odrůdami ze zaniklých obcí
24. dubna 2024 19:43

(ČTK) - Vojenské lesy a statky (VLS) naroubovaly na Padrťských pláních v Brdech téměř 300 ovocných stromů štěpy ze zaniklých obcí Padrť, Kolvín a Zaběhlá. Vesnice byly vystěhovány při rozšiřování vojenského prostoru v letech 1952 a 1953. Dnes je tam veřejně přístupná Chráněná krajinná oblasti Brdy. V nových alejích u cest tak budou stromy plodit odrůdy ovoce, které pěstovali obyvatelé zaniklých obcí, řekl ČTK ředitel divize VLS Hořovice David Novotný. Roubování zajistily VLS s dobrovolníky, stejně jako loni, kdy šlo o první stovku. Zájem o 'Brdské stromsázení' byl letos vyšší.
(Celý text)

V Brdech roubují ovocné stromy odrůdami ze zaniklých obcí
24. dubna 2024 19:43

(ČTK) - Vojenské lesy a statky (VLS) naroubovaly na Padrťských pláních v Brdech téměř 300 ovocných stromů štěpy ze zaniklých obcí Padrť, Kolvín a Zaběhlá. Vesnice byly vystěhovány při rozšiřování vojenského prostoru v letech 1952 a 1953. Dnes je tam veřejně přístupná Chráněná krajinná oblasti Brdy. V nových alejích u cest tak budou stromy plodit odrůdy ovoce, které pěstovali obyvatelé zaniklých obcí, řekl ČTK ředitel divize VLS Hořovice David Novotný. Roubování zajistily VLS s dobrovolníky, stejně jako loni, kdy šlo o první stovku. Zájem o 'Brdské stromsázení' byl letos vyšší.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2134 | Další