ecomonitor.cz
verze pro tisk
Rozhovor: Bez jádra se neobejdeme, říká Bruno Comby
14. listopadu 2006 06:11
ČESKÉ BUDĚJOVICE (EkoList) - Bruno Comby, hubený šestačtyřicátník s řídkými vlasy a odstátýma ušima, přijel na festival Ekofilm do Českých Budějovic, aby přednesl netradiční pohled ekologického aktivisty na jadernou energetiku. Na jeho přednášku, která se konala v aule Jihočeské univerzity na okraji Budějovic, přišlo asi 30 studentů. Kromě vyučování jí konkuroval hlavně rockový festival, který začal brzy odpoledne nedaleko kolejí. Ovšem na večerní diskusi v posluchárně biologické fakulty, které se také zúčastnil, už bylo plno.

Bruno Comby
Bruno Comby
Foto: Institut Bruno Comby/www.comby.org
Comby hned zpočátku své prezentace zdůraznil, že není proti obnovitelným zdrojům energie, ani energetickým úsporám. „Naopak, stavím si na okraji Paříže dům, který je navržen jako šetrný k životnímu prostředí, má tepelnou izolaci, tepelné čerpadlo pro vytápění a ohřev vody, bude vybaven úspornými technologiemi.“ Úspory ale můžou podle něj snížit spotřebu nejvýš o 50 %, obnovitelné zdroje pokryjí tak 10 % a zbytek není kde vzít. Především kvůli závislosti naší civilizace na ropě. „V roce 2015 začne produkce ropy klesat, v některých oblastech jsou její zásoby už téměř vyčerpány, například v Indonésii, Kataru nebo Venezuele, pouze Irák má ještě rezervy. Přitom v posledních 20 letech už nebyly nalezeny žádné nové zdroje a geologové tvrdí, že už velké šance najít nový zdroj nejsou,“ říká Comby.

Řešení s palivem vidí Comby v autech s elektrickým pohonem. Domnívá se, že vývoj v oblasti akumulátorů energie postupuje rychle, v současnosti už mají lithiové akumulátory dojezd až 200 km a novější nikl metal polymerové jsou ještě výkonnější. Francie nedávno otevřela několik dobíjecích stanic při současných benzinových čerpadlech a počítá s jejich dostupností po celé zemi, nejen ve městech. Dosud totiž kromě ceny odrazovala spotřebitele především nemožnost doplnit do elektromobilu energii, pokud dojde.

Nebezpečí bojleru

Ve svém přednáškovém úsilí se Bruno Comby soustředí i na podporu atomu. Například se snaží přesvědčit veřejnost, že radioaktivní záření by nemělo být strašákem. „Radioaktivní záření je produkt reakcí v zemském jádru. Přirozeně emituje do atmosféry po celou dobu existence planety a nijak nám neškodí. Na horách je radiace vyšší než v nížinách, až 5 µSv/h, ale jsou na planetě místa, kde je i několikanásobně vyšší. Například v Brazílii je městečko Guarapari s osmi tisíci obyvateli, jehož pláž je věhlasná právě díky radiaci. Naměřil jsem tam 40 µSv/h, což několikrát překračuje limit přípustný i pro zaměstnance jaderné elektrárny. Přesto se tam lidé chodí koupat a tvrdí, že je to blahodárné pro zdraví.“ Vyšší úmrtnost obyvatel tam prý taky nebyla zaznamenána.

„Myslím, že lidé ohledně nebezpečnosti radioaktivity panikaří. Prakticky stačí jen izolační vrstva půdy, která záření pohltí, metr tlustý beton nepropustí už vůbec nic. Kdyby to bylo legální, zakopal bych si na zahradě kontejner s vyhořelým palivem, dal k němu potrubí a nechal si od něj sto let ohřívat vodu,“ s nadsázkou přidává „grády“ Comby. „Ovšem je to nezákonné, a proto to dělat nebudu, nebojte se,“ dodává s provokativním úsměvem.

Bruno Comby se domnívá, že s výjimkou Černobylu jsou veškeré havárie jaderných elektráren zveličovány. „K haváriím dochází i při provozech vodních děl, ale kdo dnes ví třeba o protržení přehrady v indickém Milva v roce 1979? Tam ihned zemřelo víc než 4000 lidí.“ Černobyl je výjimka proto, že se jednalo o experiment s porušením mnoha pravidel, nikoli běžný provoz, a navíc šlo o grafitový reaktor, který je svou podstatou nebezpečnější než dnes užívané lehkovodní typy.

V srpnu 2004 se hodně psalo o smrti pěti osob v elektrárně v japonském Mihamě. Zemřely při výbuchu natlakované horké páry v sekundárním okruhu. „Horká pára je prostě nebezpečná, ať už jde o elektrárnu či bojler v koupelně. V roce 1865 vybuchly kotle s horkou párou na parníku na Mississippi, protože posádka pospíchala a uzavřela ventily. Loď se potopila a zahynulo 1500 lidí.“

Sellafield
Bruno Comby je přesvědčený, že by lidstvo mělo vsadit na jadernou energii. Pohled na jaderný komplex Sellafield.
Foto: /www.visitcumbria.com.

Bývalá komisařka pro životní prostředí Margot Wallströmová nepoužívala v době svého komisariátu v médiích klasické argumenty proti jádru, jako kam s odpadem apod. Přesto varovala před jadernou energií z bezpečnostních důvodů – obávala se, že bude zneužita státy středního Východu či teroristy. Jak odpovídá Bruno Comby na podobné obavy? „Samozřejmě že rizika existují a musíme být opatrní. Ale i ta jsou zveličená. Materiál, který získáte z reaktoru, není vojensky použitelný. Je to směs plutonia 240 a 241, která by naopak zabránila bombě vybuchnout. Na výrobu bomby potřebujete čisté plutonium 239. Uran můžete najít v každé zemi. Všechny státy, které v poslední době vyrobily atomovou bombu, např. Pákistán, to udělaly s použitím ultraodstředivky. Ta nemá s technologiemi v jaderném průmyslu absolutně nic společného. Bohužel je to mechanická technologie, kterou dnes není složité vyvinout.“

Nebuďme slepí

Jaké byly reakce ekologických hnutí jako Greenpeace na Bruna Combyho a jeho EFN? „Když jsem v roce 1996 napsal knížku Ekologičtí aktivisté pro jadernou energii, tehdejší ředitel Greenpeace mi v televizní debatě řekl, že jsem se svým názorem osamělý. Jenže časem se k nám připojilo 8000 lidí, což je víc než má mnoho protijaderných hnutí.

Další argument proti nám zněl: podpoří vás jen zaměstnanci jaderných elektráren a příbuzní. Jenže v roce 2000 se k nám připojil James Lovelock, což je velmi známá autorita v oblasti ochrany přírody. Poté se přidal i Patrick Moore, jeden ze zakladatelů Greenpeace, nebo biskup Hugh Montefiore, člen správní rady Friends of the Earth. Neplatí už ani tento argument. Jsem rád, že se přístupy environmentalistů mění, alespoň těch původních iniciátorů zeleného hnutí.

Faktem je, že Země se otepluje a přitom energie ubývá. To jsou dva problémy, které musíme řešit. Jestliže někdo tvrdí, že celou spotřebu nahradíme úsporami a obnovitelnými zdroji, pak zůstává slepý ke skutečnosti. Může to být významný příspěvek, ale je to jen příspěvek. Neměli bychom už dál zavírat oči před realitou. Měli bychom se přestat vyčerpávat vzájemnými šarvátkami a snažit se to řešit.“

Bruno Comby – narodil se v roce 1960, pochází z francouzského Rochefort sur mer. Díky otci geologovi procestoval jako dítě mnoho zemí, mj. Gabon, Maroko, Džibuti, ostrovy Réunion, Martinik či Madagaskar, viděl různá přírodní prostředí. Vystudoval l'Ecole Polytechnique a jaderné inženýrství na Vysoké škole pokročilých technologií v Paříži. Sloužil vojenskou službu v Perském zálivu, vojáci měli chránit tankery. „Tehdy jsem si uvědomil, jak velice křehké je zásobování Evropy naftou.“ Pak se rozhodl radikálně změnit své zaměření a začal propagovat zdravý život. Napsal populárně naučné publikace Síla spánku, Syrové jídlo jako výživa, Lahodný hmyz – protein budoucnosti, Kontrola stresu, Maximalizujte imunitu, Optimismus jako zdroj úspěchu a štěstí. Před 20 lety se připojil ke kampani proti kouření, jejíž zásluhou byl vydán zákon na ochranu dětí proti kouření. Instrukce jeho návodu „Jak přestat kouřit“ následoval kromě půl milionu lidí i prezident Jacques Chirac. V brožuře Ekologičtí aktivisté pro jadernou energii z roku 1996 vysvětluje, proč je nezbytné mírové využití jaderné energie. Knihu doprovázelo založení stejnojmenného hnutí (EFN – Environmentalists for Nuclear Energy), jež má v současnosti po světě kolem 8 000 členů. Předmluvu ke knize napsal James Lovelock, autor teorie Gaia, který se v této věci ztotožnil s názorem Bruna Combyho.

Iva Nachtmannová

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=1933253


Online diskuse
Dříve opomíjená osika může lesníkům výrazně pomoct po kůrovcové kalamitě
2. května 2024 01:17

BRNO (ČTK) - Osika obecná, která byla dříve běžnou a častou součástí českých lesů, má velmi dobrý potenciál stát se využívanou přípravnou dřevinou při obnově lesů poničených suchem a kůrovcem. Mnohde si již na holiny našla cestu sama, uvedl Antonín Kusbach, jenž vedl mezinárodní tým lesnických vědců v čele s odborníky z Mendelovy univerzity v Brně při výzkumu rozšíření a roli osiky obecné v lesích.
(Celý text)

Evropská komise zahájila kroky proti 20 aerolinkám kvůli tzv. greenwashingu
2. května 2024 00:54

BRUSEL (ČTK) - Evropská komise (EK) společně s úřady na ochranu spotřebitelů členských zemí Evropské unie zahájila kroky proti dvaceti leteckým společnostem, a to kvůli zavádějícím tvrzením ohledně ochrany životního prostředí, takzvanému greenwashingu. Zaslala firmám dopisy, ve kterých identifikovala několik typů potenciálně zavádějících tvrzení, a vyzvala podniky, aby do 30 dnů uvedly své praktiky do souladu s právními předpisy EU v oblasti ochrany spotřebitelů. Komise o tom informovala ve své tiskové zprávě. Názvy aerolinek zatím nezveřejnila, protože vyšetřování je teprve v předběžné fázi.
(Celý text)

Hydrologové: Zásoby vodních nádrží v ČR jsou připravené i na extrémní sucho
2. května 2024 00:49

(ČTK) - Zásoby vodních nádrží jsou letos podle informací hydrologů, které ČTK oslovila, dostatečné, může za to srážkově nadprůměrná zima, která doplnila také zásoby podzemních vod. Aktuální stav nádrží zvládne podle hydrologů zajistit zásobování obyvatel, průmyslových podniků nebo chlazení elektráren i v případě opakování extrémního sucha. Pravděpodobnost výskytu nadprůměrně teplého roku je letos vyšší než v minulosti, tvrdí klimatolog Ondřej Lhotka.
(Celý text)

V českých městech a obcích opět probíhá květnová výzva Do práce na kole
2. května 2024 00:25

(ČTK) - Počínaje včerejškem začala v Česku měsíční výzva Do práce na kole. Lidé během ní mohou do 31. května cestovat do práce či školy na kole, pěšky nebo klusem a při tom porovnávat své síly s dalšími účastníky. Akce je pro týmy i jednotlivce a nerozhoduje počet kilometrů, ale pravidelnost. Loni se květnové výzvy, kterou pořádá spolek AutoMat, zúčastnilo 25 600 lidí z různých měst a obcí v ČR.


(Celý text)

Vědci na Špicberkách zaznamenali první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku
1. května 2024 21:17

(ČTK) - Na jednom z norských ostrovů v Severním ledovém oceánu byl potvrzen první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku. Informoval o tom list The Guardian s odkazem na vědce. Virus už zabil i další savce včetně lachtanů a tuleňů.
(Celý text)

Z pokácení slavného stromu u Hadriánova valu v Anglii byli obviněni dva muži
1. května 2024 18:55

LONDÝN (ČTK) - Dva muži byli obviněni z pokácení slavného, zhruba 150 let starého stromu u Hadriánova valu na severu Anglie. Informovala o tom podle agentury AP prokuratura. Majestátní javor klen, který byl díky své fotogeničnosti velkou turistickou atrakcí, někdo úmyslně pokácel koncem loňského září.
(Celý text)

Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v přírodě
1. května 2024 18:51

(ČTK) - Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v lesních porostech. Problémy působí především silný vítr a sucho, uvedli. Například u Hořic na Jičínsku hořela hrabanka, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Zákaz rozdělávání ohňů v přírodě v kraji zatím vyhlášen nebyl. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal pro většinu ČR výstrahu před nebezpečím vzniku požárů.
(Celý text)

Odborníci v Lysicích registrují nové odrůdy ovoce a udržují živou kolekci
1. května 2024 12:59

LYSICE (ČTK) - Většina nových odrůd ovoce, které se v posledních letech v Česku objevily, rostou společně v Lysicích na Blanensku. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZUZ) na tamější zkušební stanici registruje nově vyšlechtěné odrůdy ovoce a zároveň udržuje takzvanou živou kolekci, do které umisťuje registrované odrůdy. Čítá stovky odrůd a přes 2000 stromů, řekla ČTK vedoucí stanice Eva Gothardová. Dá se podle ní říci, že ovocné odrůdy, které rostou v českých sadech a zahradách, rostou také v Lysicích.
(Celý text)

Český projekt Jedna příroda se loni umístil v top ten evropských LIFE projektů. I díky dokumentárnímu filmu Hodnoty přírody
1. května 2024 05:59

PRAHA (Ekolist) - Český projekt Jedna příroda byl v LIFE Highlights 2023 označen jako jeden z deseti nejlepších LIFE projektů z celé EU. A to nejen díky úspěšnému plnění nastavených cílů, které přispívají k ochraně přírody a krajiny, ale také díky takovým výstupům oslovujícím širokou veřejnost, jako je dokumentární film Hodnoty přírody (The Values of Nature).
(Celý text)

Česko je dvacet let v EU. Co nám to přineslo v oblasti životního prostředí?
1. května 2024 05:04

PRAHA (Ekolist) - Kvalita pitné vody i čistota řek a vodních nádrží, čistší ovzduší ve městech a obcích nebo větší podíl chráněné přírody na území České republiky. Ochrana životního prostředí prošla v posledních dekádách skokovým zlepšením. Vstup do Evropské unie v roce 2004 byl na této cestě důležitým milníkem.
(Celý text)

CHKO Slavkovský les oslaví s veřejností 50 let své existence
1. května 2024 01:01

CHEB (ČTK) - Akcemi pro veřejnost bude Chráněná krajinná oblast (CHKO) Slavkovský les slavit po celý letošní rok 50 let od svého založení. Ředitel CHKO Jindřich Horáček řekl ČTK, že Slavkovský les je jediná chráněná krajinná oblast v Česku, která vznikla kvůli ochraně přírodních léčebných zdrojů. Dodal, že za půlstoletí existence zabránili ochranáři možným škodám v unikátní přírodní krajině a pomohli zachovat výjimečné lokality v CHKO. Ocenění v podobě zápisu na seznam UNESCO z roku 2021 nebo získání statusu klimatických lázní to podle něj potvrzují.
(Celý text)

V centru Českých Budějovic je první ovocný sad, tvoří jej 113 stromů a 177 keřů
1. května 2024 00:56

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - V centru Českých Budějovic vznikl první ovocný sad. Tvoří jej více než stovka stromů a téměř dvě stovky keřů. Projekt sadu, který je poblíž sportovní haly na ploše půl hektaru, zaplatila energetická společnost ČEZ v souvislosti s výstavbou horkovodu z Jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic. Sad má vynahradit stromy pokácené kvůli stavbě, řekli zástupci města, kraje i společnosti ČEZ.
(Celý text)

NP Šumava otevře soví voliéry v Borových Ladách kvůli počasí až 14. května
1. května 2024 00:44

(ČTK) - Šumavský národní park otevře soví voliéry v Borových Ladách na Prachaticku kvůli počasí až 14. května. Standardně je přitom mohou turisté navštěvovat od 1. května. Přípravy voliéry na zahájení provozu ale minulý týden zkomplikoval napadaný sníh. ČTK to řekl mluvčí šumavského parku Jan Dvořák.
(Celý text)

Zoo Ostrava ve speciálním programu představí přírodu Vietnamu
1. května 2024 00:28

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada dnes ve speciálním programu představí návštěvníkům přírodu Vietnamu. Blíže je chce seznámit hlavně s kampaní Vietnamazing. Jedná se o novou kampaň Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií zaměřenou právě na ochranu přírody ve Vietnamu, řekla ČTK mluvčí zahrady Šárka Nováková. Do projektu jsou zapojeny české a slovenské zahrady včetně ostravské zoo.
(Celý text)

Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých, jsou i další přírůstky
1. května 2024 00:15

LIBEREC (ČTK) - Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých. Za úspěch považuje i narození vzácného a silně ohroženého kopytníka uriala bucharského. Přírůstky má také u margayů (ocelotů dlouhoocasých), osináků afrických, surikat či orlosupů bradatých. Od začátku roku přišlo v liberecké zoo na svět zatím 38 mláďat, informovala mluvčí zoo Barbara Tesařová.
(Celý text)

Češi konzumují méně ovoce a zeleniny, než je doporučená denní dávka
1. května 2024 00:07

PRAHA (ČTK) - Průměrný Čech konzumuje méně než 600 gramů ovoce a zeleniny denně, tedy méně, než doporučuje Společnost pro výživu ČR. Příjem ovoce a zeleniny v posledních letech podle údajů Českého statistického ústavu (ČSÚ) klesá, lidé omezují také jejich nákup. Motivovat lidi, aby alespoň polovinu talíře naplnili ovocem a zeleninou, má nová kampaň Půl talíře, kterou v polovině dubna představil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) spolu s lékařem Petrem Smejkalem a dalšími zástupci projektu.
(Celý text)

Ochranná pásma kvůli africkému moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila
30. dubna 2024 23:20

HRÁDEK NAD NISOU (ČTK) - Ochranná pásma vyhlášená Státní veterinární správou ČR (SVS) v souvislosti s výskytem afrického moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila. Důvodem jsou dva případy nákazy potvrzené v dubnu u divočáků ulovených a nalezených u Hrádku nad Nisou na Liberecku mimo takzvané uzavřené pásmo II. O další území se rozšířilo nejen hlavní pásmo II vytyčené kolem míst výskytu nákazy, ale i takzvané nárazníkové pásmo, řekl dnes ČTK mluvčí SVS Petr Vorlíček.
(Celý text)

Bulovka chystá anketu k větrným elektrárnám. Část místních je proti
30. dubna 2024 21:10

BULOVKA (ČTK) - Část obyvatel Bulovky z Frýdlantského výběžku na Liberecku se obává možné výstavby větrných elektráren. Pod nesouhlasnou petici se podepsalo skoro 200 místních obyvatel a chalupářů a žádají vypsání místního referenda. ČTK o tom informovala jedna z organizátorek petice Šárka Nemešová. Starostka Bulovky Romana Šidlová (Za obec krásnější a živější) dnes ČTK řekla, že teprve zjišťují, jak se místní staví k možné výstavbě větrných elektráren, a do konce května na toto téma připraví anketu.
(Celý text)

United Energy podepsala smlouvu na stavbu na zařízení pro využití odpadu u Mostu
30. dubna 2024 21:08

MOST (ČTK) - Společnost United Energy podepsala smlouvu se zhotovitelem na výstavbu zařízení pro energetické využití odpadu. Náklady na stavbu v Komořanech u Mostu jsou přes pět miliard korun. ČTK o tom informovala mluvčí společnosti Michaela Koudelková. Kapacita bude 150 000 tun směsného komunálního odpadu za rok, počítá se primárně s odběrem odpadu z regionu. Spuštění zkušebního provozu se předpokládá na jaře 2027.
(Celý text)

Krajina je plná svěží zeleně. Přesto je podle odborníků riziko šíření požáru extrémní. Jak to?
30. dubna 2024 13:14

PRAHA (Ekolist) - Riziko šíření požárů při pálení čarodějnic bude v úterý v některých částech republiky až extrémní, varují odborníci, kteří provozují web FireRisk a vyhodnocují požární riziko. Jedná se o jihozápadní Moravu, centrální a severní část jižních Čech a také pás, který se táhne od Kolínska a Nymburska na severozápad přes Prahu a Mělnicko až na Litoměřicko a do Dolního Poohří. Informuje o tom Ústav výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe.
(Celý text)

Krajina je plná svěží zeleně. Přesto je podle odborníků riziko šíření požáru extrémní. Jak to?
30. dubna 2024 13:14

PRAHA (Ekolist) - Riziko šíření požárů při pálení čarodějnic bude v úterý v některých částech republiky až extrémní, varují odborníci, kteří provozují web FireRisk a vyhodnocují požární riziko. Jedná se o jihozápadní Moravu, centrální a severní část jižních Čech a také pás, který se táhne od Kolínska a Nymburska na severozápad přes Prahu a Mělnicko až na Litoměřicko a do Dolního Poohří. Informuje o tom Ústav výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2137 | Další