ecomonitor.cz
verze pro tisk
Hana Hudcová: Dunaj je stále krásný, lidskou činností už byl ale pozměněn opravdu hodně
7. února 2008 13:40
BRNO (Ekolist) - "Hlavní problémy čistoty Dunaje jsou velká města a průmyslový odpad. Kolegové biologové ale zároveň s potěšením zjišťovali, že příroda má sílu se zotavovat a občas byli až překvapeni, jak bohatý a pestrý život v Dunaji nacházeli," říká Hana Hudcová z brněnské pobočky Výzkumného ústavu vodohospodářského T.G.M., která se jako jediná z ČR vloni zúčastnila vědecké expedice Společný průzkum Dunaje 2. V rozhovoru vypravuje nejen o vědecké práci na lodi, ale i o problémech, s kterými se musí řeka vyrovnávat, a o přírodě kolem toku.

Ekolist: Odkud kam vedla expedice Společný průzkum Dunaje 2 a jak dlouho trvala?

Hana Hudcová
Hana Hudcová - v brněnské pobočce Výzkumného ústavu vodohospodářského T.G.M., v.v.i se věnuje především jakosti vod v oblasti těžby uranu u Dolní Rožínky a vlivu vodních staveb na řeku Jihlavu u Dalešic a Mohelna (tedy v oblasti jaderné elektrárny Dukovany). Jako jediná z ČR se v srpnu a září 2007 zúčastnila expedice Společný průzkum Dunaje 2.
Foto: vědecký tým expedice Společný průzkum Dunaje 2

Hana Hudcová: Expedice začala v německém Řezně a skončila po přibližně 2400 kilometerch v deltě Dunaje. Trvala 50 dní. Po celou dobu jsme pluli na třech lodích, největší z nich, což byl původně říční ledoborec, se jmenovala Széchényi. Na ní jsme bydleli, spali a jedli. Další lodí byl Argus, na němž byla umístěna laboratoř a odehrávala se na něm téměř veškerá práce. Třetí loď Vienna 115 (jinak taky Piscius) sloužila k průzkumu ryb.

Jaký byl váš úkol?

Patřila jsem do skupiny tří chemiček. Obě rumunské kolegyně měly na starosti základní chemické rozbory a odběr plavenin, já jsem měla na starosti hlavně sítování sedimentů, v nichž se pak zjišťovala přítomnost různých nebezpečných látek. Pracovala jsem i na extrakci ropných látek a měřila přítomnost radonu ve vodě - to je totiž známka toho, že v daném místě do toku Dunaje pronikají podzemní vody. Odebírala jsem rovněž vzorky pro radiologické analýzy.

Sledovali jste pouze znečištění nebo i něco jiného?

Expedice byla složena hlavně z biologů. Nová evropská směrnice o ochraně vod se totiž soustředí především na ekologický stav řek a tedy na biologii vod. Vedle nás a biologů byl v posádce taky hydromorfolog, který zkoumal, jak vypadají břehy řeky, upravenost koryta apod. Biologové sledovali jak makrofyta, tedy rostliny většinou rostoucí při břehu řeky, tak i fytobentos a fytoplankton, což jsou velmi zjednodušeně řečeno různé mikroskopické přisedlé nebo plovoucí řasy. Zajímali se i o makrozoobentos, což jsou laicky řečeno živočichové, kteří ve svém larválním stadiu žijí při dně řeky. Součástí expedice byli i rybáři zkoumající mimo jiné druhovou pestrost ryb, ti však měli trochu jiný program. Odebrali jsme vzorky na 96 místech (tzv. profily) na Dunaji a při ústích hlavních přítoků a národní týmy jednotlivých zemí ještě na dalších 28 místech na přítocích Dunaje. Místa byla vybrána předem Mezinárodní komisí pro ochranu Dunaje.

Jak běžný pracovní den na lodi vypadal?

Vstávali jsme v šest ráno, do hodiny jsme se přesunuli na loď s laboratoří a vyráželo se na první odběrové místo. Tam čtyři členové týmu v neoprenech odebrali z vody vzorky a my je třídili a zpracovávali. Analýzy probíhaly zčásti už na lodi. Vzorky, se kterými jsme nepracovali přímo, pak byly v průběhu cesty doručovány do jednotlivých laboratoří ve všech státech, které na expedici spolupracovaly. Dopoledne jsme obyčejně udělali 1-2 profily, pak jsme měli oběd, po obědě zase 1-2 odběry. Výjimečně jsme skončili v 16-17 hodin, většinou jsme však pracovali až do 20-21 hodin a několikrát jsme končili i po půlnoci. Mnozí pracovníci totiž museli ještě odebrané vzorky zpracovat či zanalyzovat, já jsem zase například musela sítovat vzorky sedimentů.

Jen výjimečně se nám podařilo podívat se z lodi třeba na procházku do města. Občas, vždy ve velkých městech na Dunaji, jsme se účastnili setkání s veřejností, při nichž jsme vysvětlovali, co na lodi děláme a jaký je smysl naší cesty. Informovat o Dunaji, vzbudit o něj mezi lidmi zájem, aby si uvědomili, že se o něj musíme trochu víc starat, byl jeden z důležitých cílů výpravy. Většina lidí potřebuje vidět čísla - zvlášť pro ty, kteří mají povodí Dunaje na starosti, jsou důležitá. Naše expedice je přináší, a proto jsme se na ni snažili hodně upozorňovat.

Nestalo se, že se někde nepodařilo odběr provést?

Rybáři odebírají vzorky
Rybáři odebírají vzorky při průzkumu Dunaje.
Foto: vědecký tým expedice Společný průzkum Dunaje 2

Z hlediska sedimentu byla místa, kde se odběr provést nedal - buď ho tam bylo málo, nebo byl příliš písčitý. Samozřejmě že i podmínky odběru byly chvílemi náročné, třeba foukal silný vítr a pršelo, a přesto jsme museli vzorky odebírat. To jsem kolegy obdivovala, protože museli třeba po prsa do vody, a co si budeme povídat, Dunaj zrovna není zahradní bazén.

Na cestě jsme pochopitelně naráželi i na další problémy. Hned na začátku třeba kvůli velkým dešťům a vysoké hladině nemohla loď Széchényi proplout pod mostem v Deggendorfu a my se na ní každý den po práci museli vracet po břehu autem. Další povodňová vlna nás chytla za rumunskou nádrží Železná vrata II, naštěstí nebyla nijak obrovská. Někdy se nám zase za silného větru či v důsledku rychle projíždějícího plavidla silně rozhoupala loď. Menší loď Vienna 115 se dokonce málem převrátila, když v jedné z plavebních komor začaly silně bouřit vlny. Kolegyni jednou zadrželi rumunští pohraničníci při odběru vzorků. Vystoupila na břeh a neměla u sebe pas, tak jí ho kolegové museli dopravit a až potom ji pohraničníci pustili. Při převážení vzorků do laboratoře zase v Rumunsku řidič nešťastnou náhodou zabil jednoho ze čtyř koní, kteří mu vběhli do cesty. Stalo se to v noci, sám řidič si zoufal, že nemohl nic dělat - buď by narazil do tří koní, nebo do jednoho. Často nám práci ztěžovalo i počasí. Navzdory tomu, že jsme pluli v srpnu a září, byla u vody dost zima a nakonec jsem musela poprosit kolegy z Brna, aby mi poslali teplou vestu, kterou běžně nosím do terénu na podzim a v zimě.

Co jste zjistili o kvalitě vody v Dunaji?

Podrobnější závěry jsou k dispozici zatím jen z prvního společného průzkumu Dunaje v roce 2001 (viz box). My jsme na lodi prováděli pouze částečné analýzy, souhrnné výsledky budou představeny až na konferenci ve Vídni v září 2008. Nicméně z měření na lodi například víme, že oproti prvnímu průzkumu Dunaje se mírně zvýšil obsah dusičnanů ve vodě a naopak se mírně snížil obsah fosforečnanů. Dusičnany jsou pravděpodobně spojené především s odpady ze zemědělství, množství fosforu v řece zase může částečně souviset s jeho množstvím v pracích prášcích. Nezáleží samozřejmě jen na nich, na tomto příkladu je ale vidět, že kvalitu vody v řekách může svým přístupem ovlivnit opravdu každý člověk.

Která místa jsou nejproblematičtější?

Hlavním problémem Dunaje jsou jeho přítoky, které přinášejí velké množství znečištěné vody. Z mikrobiologických měření, která se dělala už na palubě, vyplynulo, že mezi ty vůbec nejhorší přítoky patří průmyslem znečištěný Russenski Lom v Bulharsku a taky rumunská řeka Arges. Ta skrz své přítoky svádí do Dunaje odpadní vodu z Bukurešti. Oba přítoky tak vlastně reprezentují hlavní problémy čistoty Dunaje - velká města a průmyslový odpad.

Jak je na tom ve srovnání s ostatními zeměmi ČR?

Máme na znečištění určitý podíl, na základě neúplných analýz ale zatím nejde dělat přesnější závěry. Obecně by se dalo říct, že střední a spodní část toku je znečištěnější než ta horní. Ale to platí skoro u každé řeky v civilizovaných oblastech, protože čím větším územím protéká, čím víc nabírá přítoků, tím bývá znečištěnější. Každopádně povodí Moravy patří do povodí Dunaje a následky našeho zacházení s řekami pociťuje i Dunaj.

Soutěsky Kazaně
Soutěsky Kazaně v oblasti nádrží Železná vrata - jedno z nejhezčích míst na Dunaji. Po stranách tok lemují jeskyně.
Foto: vědecký tým expedice Společný průzkum Dunaje 2

K čemu došli vaši kolegové biologové?

Občas byli až překvapeni, jak bohatý a pestrý život v Dunaji nacházeli, pozorovali třeba druhy, které ani nečekali. S potěšením zjišťovali, že příroda má opravdu sílu se zotavovat.

Byl na řece velký provoz?

Docela ano. Není to jako na českých dálnicích, člověk ale po řece opravdu nejede dlouho sám. Jsou vidět jak turistické výletní lodě, některé z nich opravdu obrovské, tak nákladní doprava.

Jaký Dunaj vlastně je?

Je nádherný, síla vody je úžasná. Krásná krajina je třeba v Rakousku, i když je tam hodně plavebních komor. Mimořádně pěkné je to pak na hranicích Rumunska a Srbska v soutěskách Kazaně v oblasti nádrží Železná vrata. Řeka tam místy protéká v hlubokém korytu mezi skalnatými srázy a po stranách tok lemují jeskyně. Kopcovitá krajina v Rumunsku je zvláštní i díky tomu, že tam k řece doléhá trochu jiná kultura, než je ta naše. Na břehu jsou vidět povozy s koňmi, vesnice žijí blíž přírodě a uchovávají si neindustrializovaný nádech.

Často jsme ale taky pluli tři čtyři dny naprostou rovinou a viděli jen nalevo stromy, napravo stromy a jinak vodu. To je ale asi přirozené na všech velkých řekách. Škoda je, že dřív byly břehy lemovány lužními lesy s obrovskými jednotlivými stromy, zatímco dnes jsou vidět hlavně umělá stromořadí.

Proplouvali jsme i oblastí, kde byly opuštěné domy, rozstřílená továrna a rozbité budovy po nedávné válce mezi zeměmi bývalé Jugoslávie. To se člověka dotýká pocit utrpení a nebezpečí, současně s odplutím vody ale naštěstí odplul i tento pocit.

Hezké je ústí Dunaje. Na závěr expedice jsme se byli podívat i v jednom malém rameni v deltě, kde je příroda nejzachovalejší. Kanály jsou tam úzké, všude poletuje spousta ptactva, občas se tam voda rozlévá do šířky.

Na Dunaji jsou stále zachována krásná přírodní místa. Je ale pravda, že lidskou činností už byl pozměněn opravdu hodně. Rozhodně to ale není tak, že by podél břehu byla jedna továrna za druhou. I v deltě však jsou vesničky, které mají zpevněné břehy betonem. Skoro po celé délce toku je taky Dunaj na březích doslova lemován PET lahvemi, které přitom není problém odhodit na nějaké patřičné místo. Z toho je člověku opravdu smutno.

Zůstal ve vás po expedici nějaký celkový dojem?

Celkově na výpravu vzpomínám jednoznačně v dobrém. Členové týmu byli nejen odborníky ve svých oborech, ale taky příjemní a vstřícní lidé a i přes celkovou náročnost expedice vládla na lodích přátelská atmosféra. Vedoucí týmu mi někdy první nebo druhý týden expedice řekl, že když se člověk s Dunajem jednou takto propojí, už mu navždy zůstane v srdci. Dnes cítím, že měl pravdu.

Společný průzkum Dunaje 1

Expedice plující po celém toku Dunaje se poprvé uskutečnila v roce 2001. Stejně jako tu loňskou ji koordinovala Mezinárodní komise pro ochranu Dunaje (MKOD), což je organizace, kterou založily podunajské státy, aby se jim podařilo naplnit tzv. Úmluvu o spolupráci pro ochranu a únosné využívání Dunaje, již podunajské země podepsaly v roce 1994. Hlavním problémem Dunaje je jeho znečištění. Aby se ho dařilo snížit, je třeba nejdřív znát přesná a vzájemně srovnatelná data. Proto se podunajské země dohodly na společné expedici po celém toku řeky. Z prvního průzkumu v roce 2001 vyplynulo, že v řece je stále vysoká úroveň biodiverzity a vzácných druhů. Podle MKOD ale výzkumníci zjistili i znepokojivé množství organického a mikrobiologického znečištění a rovněž vysokou míru znečištění těžkými kovy, ropnými látkami z lodí, pesticidy a dalšími chemikáliemi.

Rozhovor je převzat z tištěného Ekolistu 01/2008.

Jan Stejskal

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=2073388


Online diskuse
Zdokumentovaný lov srnce obojkovanými vlky na severu Čech. Jak často vlci loví v intravilánu?
3. května 2024 05:42

PRAHA (Ekolist) - Dne 23. dubna 2024 obdržel tým České zemědělské univerzity, který realizuje telemetrický výzkum vlka v oblasti NP České Švýcarsko v rámci projektu Interreg Redema, informace o lovu srnce obecného minimálně dvěma vlky na okraji městského intravilánu. Jde o město Mikulášovice v okrese Děčín v okrajové oblasti národního parku České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce.
(Celý text)

MŽP povolilo průzkumné práce kvůli lithiu v obci Rožná na Žďársku
3. května 2024 01:14

(ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) povolilo stanovení průzkumného území pro případnou těžbu lithia v obci Rožná na Žďársku. Podle úřadu nebyl žádný zákonný důvod žádosti, kterou kvůli prozkoumání ložisek nerostu podala společnost Geomin, nevyhovět. ČTK to dnes sdělila mluvčí ministerstva Veronika Krejčí. Rozhodnutí je zatím nepravomocné. Obec, která s žádostí nesouhlasí, chce proti němu podat rozklad, řekl ČTK starosta Rožné Libor Pokorný (SOCDEM).
(Celý text)

V pražské zoo se narodil orangutan sumaterský
3. května 2024 01:12

PRAHA (ČTK) - V pražské zoologické zahradě se narodil orangutan sumaterský. Mládě už pije mateřské mléko a podle prvních pozorování je vitální. Zatím není jasné, zda jde o samečka, nebo samičku. Je to první mládě jedenáctileté samice Diri, která přišla na svět rovněž v Troji. Otcem je dvaadvacetiletý samec Pagy. Pavilon Indonéská džungle zůstává otevřený, návštěvníci tak mohou spatřit vzácný přírůstek už nyní, informovala zoo.
(Celý text)

ČSÚ: Domácnosti loni vodou šetřily, v průmyslu spotřeba stoupla
3. května 2024 01:01

(ČTK) - Domácnosti v Česku loni vodou dál šetřily, zatímco v průmyslu spotřeba meziročně mírně stoupla. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Spotřeba domácností klesla o tři procenta na 86,7 litru na osobu za den. Průmysl a ostatní odběratelé naopak spotřebovali vody o 1,5 procenta více než v roce 2022. Vodné i stočné loni dál meziročně zdražovaly, přičemž růst cen oproti roku 2022 ještě více zrychlil.
(Celý text)

Hasiči v noci na dnešek likvidovali požár v pralese Mionší v Dolní Lomné
2. května 2024 21:00

Dolní Lomná (Frýdecko-Místecko) (ČTK) - Hasiči v noci na dnešek likvidovali požár v pralese Mionší v Dolní Lomné na Frýdecko-Místecku. Požár zasáhl přibližně hektarovou plochu, řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák. Příčinou požáru byl podle vyšetřovatelů lidský faktor. Národní přírodní rezervace Mionší chrání rozsáhlý prales jehličnatých i listnatých stromů v Beskydech. Rozloha rezervace je bezmála 170 hektarů, čímž se Mionší řadí mezi největší pralesy v České republice.
(Celý text)

Japonsko vyzkouší systém s umělou inteligencí na varování před medvědy
2. května 2024 19:18

(ČTK) - Japonsko po rekordním počtu útoků medvědů na lidi vyzkouší systém varování založený na umělé inteligenci. Za poslední rok bylo v zemi při útocích medvědů zabito šest lidí a více než 200 jich bylo zraněno, informoval list The Guardian.
(Celý text)

Vinaři nebudou muset letos kvůli mrazům dodržovat některá technická opatření
2. května 2024 19:16

PRAHA (ČTK) - Zástupci vinařů se na dnešním jednání s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) domluvili na zrušení některých podmínek, které musí běžně plnit například při pěstování v ekologickém režimu. Kvůli mrazům totiž některým vinařům v Česku pomrzly i celé plochy vinic, a nejsou tak letos schopni dodržet určitá technická opatření.
(Celý text)

Ochranáři a včelaři umístili u D5 desítky pastí na invazní asijské sršně
2. května 2024 11:31

(ČTK) - Třicet až čtyřicet pastí k odhalení výskytu invazní asijské sršně umístili ochranáři z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) ve spolupráci s místními včelaři. Zatím jde převážně o Plzeňský kraj, hlavně o místa podél dálnice D5 desítky metrů až jeden kilometr od krajnice, ale také třeba v Železné a Bělé na Domažlicku, ve Švihově na Klatovsku, Šťáhlavech na Plzeňsku a v Hrádku u Rokycan. Pasti se umisťují také u dálnice D5 ve Středočeském kraji ve směru na Prahu a u logistických center, tedy překladišť zboží z kamionů, což jsou riziková místa. ČTK to dnes řekl Zdeněk Myslík z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
(Celý text)

Na čištění odpadních vod v EU by se měly podílet největší znečišťovatelé, farmaceutický a kosmetický průmysl
2. května 2024 11:30

(ČTK) - Na čištění městských odpadních vod by se od roku 2045 měly podílet největší znečišťovatelé, tedy farmaceutický a kosmetický průmysl, vyplývá z úpravy směrnice, kterou schválil v dubnu Evropský parlament. Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) uvedla, že směrnici vnímá jako další přítěž již tak těžko konkurenceschopnému odvětví a může to ovlivnit cenu i dostupnost léků. Zavedení dalších opatření se dotkne téměř 600 čistíren v Česku, náklady budou ve stovkách miliard korun během následujících 20 let, řekl ČTK ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) Vilém Žák.
(Celý text)

Produkce elektřiny z větru v USA se loni poprvé po 25 letech snížila
2. května 2024 11:29

WASHINGTON (ČTK) - Produkce elektřiny z větrných elektráren ve Spojených státech se loni poprvé za čtvrt století snížila, a to o dvě procenta. Výroba byla nižší, přestože instalovaný výkon stoupl o 6,2 gigawattu (GW). Mohly za to slabší větry na Středozápadě, než je obvyklé. Vyplývá to ze zprávy amerického vládního úřadu pro energetické informace (EIA).
(Celý text)

Dříve opomíjená osika může lesníkům výrazně pomoct po kůrovcové kalamitě
2. května 2024 01:17

BRNO (ČTK) - Osika obecná, která byla dříve běžnou a častou součástí českých lesů, má velmi dobrý potenciál stát se využívanou přípravnou dřevinou při obnově lesů poničených suchem a kůrovcem. Mnohde si již na holiny našla cestu sama, uvedl Antonín Kusbach, jenž vedl mezinárodní tým lesnických vědců v čele s odborníky z Mendelovy univerzity v Brně při výzkumu rozšíření a roli osiky obecné v lesích.
(Celý text)

Evropská komise zahájila kroky proti 20 aerolinkám kvůli tzv. greenwashingu
2. května 2024 00:54

BRUSEL (ČTK) - Evropská komise (EK) společně s úřady na ochranu spotřebitelů členských zemí Evropské unie zahájila kroky proti dvaceti leteckým společnostem, a to kvůli zavádějícím tvrzením ohledně ochrany životního prostředí, takzvanému greenwashingu. Zaslala firmám dopisy, ve kterých identifikovala několik typů potenciálně zavádějících tvrzení, a vyzvala podniky, aby do 30 dnů uvedly své praktiky do souladu s právními předpisy EU v oblasti ochrany spotřebitelů. Komise o tom informovala ve své tiskové zprávě. Názvy aerolinek zatím nezveřejnila, protože vyšetřování je teprve v předběžné fázi.
(Celý text)

Hydrologové: Zásoby vodních nádrží v ČR jsou připravené i na extrémní sucho
2. května 2024 00:49

(ČTK) - Zásoby vodních nádrží jsou letos podle informací hydrologů, které ČTK oslovila, dostatečné, může za to srážkově nadprůměrná zima, která doplnila také zásoby podzemních vod. Aktuální stav nádrží zvládne podle hydrologů zajistit zásobování obyvatel, průmyslových podniků nebo chlazení elektráren i v případě opakování extrémního sucha. Pravděpodobnost výskytu nadprůměrně teplého roku je letos vyšší než v minulosti, tvrdí klimatolog Ondřej Lhotka.
(Celý text)

V českých městech a obcích opět probíhá květnová výzva Do práce na kole
2. května 2024 00:25

(ČTK) - Počínaje včerejškem začala v Česku měsíční výzva Do práce na kole. Lidé během ní mohou do 31. května cestovat do práce či školy na kole, pěšky nebo klusem a při tom porovnávat své síly s dalšími účastníky. Akce je pro týmy i jednotlivce a nerozhoduje počet kilometrů, ale pravidelnost. Loni se květnové výzvy, kterou pořádá spolek AutoMat, zúčastnilo 25 600 lidí z různých měst a obcí v ČR.


(Celý text)

Vědci na Špicberkách zaznamenali první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku
1. května 2024 21:17

(ČTK) - Na jednom z norských ostrovů v Severním ledovém oceánu byl potvrzen první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku. Informoval o tom list The Guardian s odkazem na vědce. Virus už zabil i další savce včetně lachtanů a tuleňů.
(Celý text)

Z pokácení slavného stromu u Hadriánova valu v Anglii byli obviněni dva muži
1. května 2024 18:55

LONDÝN (ČTK) - Dva muži byli obviněni z pokácení slavného, zhruba 150 let starého stromu u Hadriánova valu na severu Anglie. Informovala o tom podle agentury AP prokuratura. Majestátní javor klen, který byl díky své fotogeničnosti velkou turistickou atrakcí, někdo úmyslně pokácel koncem loňského září.
(Celý text)

Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v přírodě
1. května 2024 18:51

(ČTK) - Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v lesních porostech. Problémy působí především silný vítr a sucho, uvedli. Například u Hořic na Jičínsku hořela hrabanka, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Zákaz rozdělávání ohňů v přírodě v kraji zatím vyhlášen nebyl. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal pro většinu ČR výstrahu před nebezpečím vzniku požárů.
(Celý text)

Odborníci v Lysicích registrují nové odrůdy ovoce a udržují živou kolekci
1. května 2024 12:59

LYSICE (ČTK) - Většina nových odrůd ovoce, které se v posledních letech v Česku objevily, rostou společně v Lysicích na Blanensku. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZUZ) na tamější zkušební stanici registruje nově vyšlechtěné odrůdy ovoce a zároveň udržuje takzvanou živou kolekci, do které umisťuje registrované odrůdy. Čítá stovky odrůd a přes 2000 stromů, řekla ČTK vedoucí stanice Eva Gothardová. Dá se podle ní říci, že ovocné odrůdy, které rostou v českých sadech a zahradách, rostou také v Lysicích.
(Celý text)

Český projekt Jedna příroda se loni umístil v top ten evropských LIFE projektů. I díky dokumentárnímu filmu Hodnoty přírody
1. května 2024 05:59

PRAHA (Ekolist) - Český projekt Jedna příroda byl v LIFE Highlights 2023 označen jako jeden z deseti nejlepších LIFE projektů z celé EU. A to nejen díky úspěšnému plnění nastavených cílů, které přispívají k ochraně přírody a krajiny, ale také díky takovým výstupům oslovujícím širokou veřejnost, jako je dokumentární film Hodnoty přírody (The Values of Nature).
(Celý text)

Česko je dvacet let v EU. Co nám to přineslo v oblasti životního prostředí?
1. května 2024 05:04

PRAHA (Ekolist) - Kvalita pitné vody i čistota řek a vodních nádrží, čistší ovzduší ve městech a obcích nebo větší podíl chráněné přírody na území České republiky. Ochrana životního prostředí prošla v posledních dekádách skokovým zlepšením. Vstup do Evropské unie v roce 2004 byl na této cestě důležitým milníkem.
(Celý text)

Česko je dvacet let v EU. Co nám to přineslo v oblasti životního prostředí?
1. května 2024 05:04

PRAHA (Ekolist) - Kvalita pitné vody i čistota řek a vodních nádrží, čistší ovzduší ve městech a obcích nebo větší podíl chráněné přírody na území České republiky. Ochrana životního prostředí prošla v posledních dekádách skokovým zlepšením. Vstup do Evropské unie v roce 2004 byl na této cestě důležitým milníkem.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2138 | Další