ecomonitor.cz
verze pro tisk
Tesco otevřelo "ekohypermarket". Jak jsou na tom s ekologií ostatní řetězce?
10. února 2011 16:15
PRAHA (Ekolist) - Tesco dnes v Jaroměři otevřelo „ekologický“ hypermarket. Zjišťovali jsme u ostatních řetězců, jestli i ony plánují podobné počiny pro své provozy. Z výzkumu sdružení Nesehnutí vyplývá, že hlavní ekologické problémy spojené s výstavbou marketů jsou zábor půdy, likvidace zeleně a nárůst dopravy.

Jaroměřští mohou ode dneška nakupovat v hypermarketu, který je v mnoha směrech u nás ojedinělým obchodem – jde o dřevostavbu zaizolovanou přírodními izolacemi, využívající obnovitelné zdroje energie pro výrobu tepla i elektrické energie a využívající dešťovou vodu. Pokud máte elektromobil, můžete si ho zde nabít. Jak ekohypermarket Tesca hodnotí ostatní řetězce? A jak jsou na tom s ekostavbami a svými environmentálními závazky?

Oslovili jsme řetězce, které se v ČR zaměřují na prodej potravin. Odpověď jsme dostali od Aholdu (obchody Albert a Albert hypermarket), Kauflandu, Sparu, Globusu a Makro Cash & Carry (které se od ostatních liší v tom, že neprovozuje klasické markety, ale jde o potravinářský velkoobchod). Odpovědi z Globusu, Sparu a Kauflandu byly více méně bezobsažná prohlášení o důležitosti respektu k přírodě a ekologii. Společnosti Ahold, Metro (Makro) a Rewe Group (Billa, Penny) ale například svými závazky na snížení emisí drží s Tescem krok.

Emisní závazky

Podobnou stavbu, jakou je hypermarket v Jaroměři, žádný řetězec (včetně Tesca) u nás aktuálně nepřipravuje. Situace je jiná co se týče závazků snižování emisí. Tesco se zavázalo do roku 2020 snížit své emise o polovinu oproti roku 2006. A do roku 2050 chce být Tesco celosvětově společností s nulovou uhlíkovou stopou.

Koncern Ahold, který v ČR provozuje obchody Albert a Albert hypermarkety, se v roce 2008 zavázal snížit své emise CO2 o dvacet procent do roku 2015. „Plán byl schválen pro všechny země, kde Ahold působí, tzn. Holandsko, Švédsko, USA, Česká a Slovenska republika,“ říká Martin Martinov z Aholdu. Plnění plánu je ročně monitorováno auditorskou společnosti.

Podobný závazek má i koncern Metro, pod který spadá Makro. V roce 2006 si Metro dalo závazek snížit do roku 2015 své emise o patnáct procent. Do roku 2009 se Metru podařilo snížit spotřebu energie ve svých více jak dvou tisíc obchodech o deset procent. Kvůli snižování emisí společnost omezila na polovinu obchodní cesty a používá videokonference. Koncern Rewe Group, pod který spadají obchody Penny a Billa, na svém webu slibuje snížení emisí do roku 2015 o třicet procent.

Opatření

Co jednotlivé obchody dělají pro životní prostředí? Makro nechalo své rozsáhlé mrazící pulty vybavit poklopy, které přinesly deseti procentní úsporu na spotřebě, svícení v prostorách Makra se předělává z celoplošného osvětlení na lokalizované.

„Testujeme provoz tzv. pobočky Drive-IN, které budujeme v existujících skladových kapacitách, čímž nezatěžujeme krajinu,“ říká Romana Nýdrle, tisková mluvčí Makra. Drive-IN je vybaveno jen jednoduchým a úsporným zázemím, kde si zákazník předem objednané zboží jen vyzvedne. Makro motivuje zákazníky k využívání elektronických reklamních letáků. „Za každého zákazníka věnujeme 20 Kč na grantový projekt Strom života, který spravuje Nadace partnerství. Za 15 měsíců se nám podařilo přispět na výsadbu stromů a obnovu alejí více než 550 000 Kč,“ říká Romana Nýdrle.

Každý řetězec bude hledat vlastní cestu v oblasti environmentální strategie.
Každý řetězec bude hledat vlastní cestu v oblasti environmentální strategie.
Foto | i k o / Flickr.com
Společnost Spar se chlubí tiskem reklamních letáků na recyklovaný papír, úspornými technologie chlazení a osvětlení pomocí LED diod. “Do budoucna jsou vize společnosti Spar podobné jako je tomu v Rakousku,“ říká Martina Kloudová z PR agentury Crest Communications, která zastupuje provozovatele obchodů Interspar. V rakouském Murau byl na podzim otevřen supermarket, který oproti konvenčním obchodům uspoří 80 tun CO2 za rok. Podobný obchod byl otevřen i ve Vídni na Engerthstraße. Martina Kloudová dodává, že zmíněné stavby získaly certifikát Gold Ögni, který vydává Rakouská společnost pro udržitelnou výstavbu. V sousedním Maďarsku pak Spar v roce 2008 vybudoval distribuční centrum, které používá jen obnovitelné zdroje energie.

Michael Šperl k Kauflandu říká, že jeho společnost má celou řadu zásad, jak při svém podnikání zohlednit i otázku ochrany životního prostředí. Odkazuje přitom na webové stránky, kde se dočteme obecné informace o používání moderní a úsporné techniky, zákaznických novinách tištěných na recyklovaný papír nebo nábytku, který je přátelský k životnímu prostředí.

Za společnost Globus Ekolistu odpověděl tým Zelené linky. Budovy hypermarketu jsou prý nízkoenergetické domy s rekuperací odpadového tepla a kvalitní tepelnou izolací. „Ty stavíme především proto, že se chceme chovat jako dobří hospodáři a rozumní obchodníci: úspora energií představuje také úsporu nákladů,“ stojí v odpovědi Zelené linky. Globus používá nízkoenergetické spotřebiče a separuje odpady. Primárním důvodem prý není snaha o vylepšování image prostřednictvím ekologických témat. Šetrný přístup k životnímu prostředí je nedílnou součástí firemní vize Globus 2016.

Pozor na ozón!

Tesco od roku 2009 zavádí pro chlazení svých lednic a mrazáků bezfreonovou technologii, kde se jako chladící médium používá CO2. Ahold tuto technologii používá také, a to ve své prodejně Albert v Jesenici, kterou otevřel v prosinci 2008. Podle obou řetězců toto chladivo lepší v tom, že se nepodílí na vzniku ozónové vrstvy a díky svým vlastnostem snižuje spotřebu energie při samotném chlazení.

Co na to říkáte?

Řetězců jsme se také zeptali, co obecně o ekohypermarketu v Jaroměři soudí. „Je to zajímavý projekt a samozřejmě jej budeme sledovat,“ říká k Martin Martinov z Aholdu. „Každá firma má svůj koncept, jak se k enviromentálním otázkám chce stavět. Naším cílem není mít jednu výjimečnou prodejnu. Chceme mít 279 velmi dobrých a propracovaných prodejen“.

Michael Šperl z Kauflandu kroky konkurence hodnotit nechce. Podotýká jen, že jaroměřský ekohypermarket je v Evropě naprostým unikátem a daleko od běžného standardu. Ani Romana Nýdrle z Makra nechce stavbu Tesca komentovat. „Každý řetězec bude hledat vlastní cestu v oblasti environmentální strategie. Není však pochyb o tom, že tento trend je trvalý,“ zamýšlí se pouze. Podle ní bude do budoucna otázkou, jak budou tyto strategie ovlivněny rostoucím tlakem na cenu a vysoce konkurenční prostředí včetně chování zákazníků. Tedy zdali budou spotřebitelé schopni a ochotni platit více v eko-obchodech.

Tady byl kdysi parčík, široko daleko jediný. Teď tu je nákupní středisko s hypermarketem. Na snímku pražský Eden
Tady byl kdysi parčík, široko daleko jediný. Teď tu je nákupní středisko s hypermarketem. Na snímku pražský Eden
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz

Čím škodí?

Super a hypermarkety se podílejí na zátěži životního prostředí celou řadou způsobů – výstavbou a provozem obchodů samotných přes prodej potravin, které nacestovaly tisíce kilometrů, po zásahy do krajiny a nárůstem místní dopravy. Ekologické sdružení Nesehnutí loni v květnu zveřejnilo výsledky výzkumu, který se zaměřil na environmentální dopady budování nových super a hypermarketů v letech 2003-2009. Výzkum vycházel z dat získaných z informačního systému EIA, kam je dodávají přímo investoři záměrů. Celkem zhodnotil 442 velkých prodejen nad 400 m2 prodejní plochy, konkrétně 229 diskontů, 89 hypermarketů, 78 nákupních center, 18 supermarketů, 17 hobby marketů a 11 specializovaných velkoprodejen.

Nově zbudované velkoprodejny zabraly prostor 572 ha, pro srovnání by se na takovou plochu podle Nesehnutí vešlo 900 fotbalových hřišť. Stavělo se hlavně na plochách volných, z 63 % se stavělo tzv. na zelené louce, zbytek byla plocha zpevněná nebo zastavěná budovami. Nejvíce místa (54 %) zaberou parkoviště a komunikace pro obsluhu prodejen, na samotný obchod se zastavělo 31 % zabrané plochy, zbytek byl ponechán volný (například pro pozdější expanzi).

Podle Nesehnutí s sebou výstavba obchodů nese dopravní komplikace. „Jedenáct nejproblematičtějších staveb způsobilo nárůst dopravy na přilehlých komunikacích o více než 50 % původní intenzity,“ říká Jiří Koželouh z Nesehnutí, který výzkum prováděl. „Více než polovina všech pak vyžaduje nárůsty o 5 – 20 %“. Ve zkoumaném období bylo u nás postaveno 378 parkovišť na povrchu, 23 v podzemí a 10 v budovách a vzniklo 80 000 nových parkovacích míst.

V bezmála čtvrtině případů měla výstavba vliv na chráněné složky přírody (například územní systémy ekologické stability nebo biotopy chráněných živočichů). Ke kácení stromů došlo v 62 % případů. 13 % staveb zasáhlo záplavové území.

„Ukázalo se, že expanze nákupních řetězců v České republice způsobuje škody na životním prostředí a vyžaduje přijetí účinných regulačních a kontrolních mechanismů,“ komentuje výsledky autor výzkumu Jiří Koželouh. Podle něho je potřeba přijmout pravidla, která by více podporovala sítě malých obchodů a omezila expanzi řetězců.

Ekologicky šetrný obchod? Děkujeme, moc drahé

„Kritéria pro získání certifikátu Ekologicky šetrný obchod existují. Zatím se však žádný zájemce nepřihlásil“, říká Pavel Hrubý z agentury CENIA, která českou ekoznačku udílí. Důvody, proč o ekoznačku Ekologicky šetrný obchod nemají řetězce zájem, prozradil před časem Vesselin Barliev z Tesca. Splnit základní předpoklad pro získání ekoznačky – totiž prodej alespoň pěti (v malých prodejnách stačí jen jednoho) ekologicky šetrných výrobků – není pro obchodníky žádný problém. Horší je to s poměrem, co to bude Tesco stát a co za to získá. Vesselin Barliev odhaduje, že jen zpracování informačních materiálů, povinná školení zaměstnanců a agenda kolem ekoznačky by přišly na milion korun. Při bližším pohledu se částka nezdá nijak přemrštěná – pěknou sumu v řádu statisíců dá dohromady už jenom základní občerstvení při školení pro více jak 13 000 zaměstnanců, které Tesco v ČR má. Náklady na pořízení ekoznačky, která mezi českými spotřebiteli není téměř známá, by tak byly značné.

Výzkum sdružení Nesehnutí Environmentální dopady prostorové expanze velkoplošného maloobchodu v České republice 2003–2009

Korporátní odpovědnost Metro (Makro)

Korporátní odpovědnost Rewe Group (Billa, Penny)

Korporátní odpovědnost Ahold (Albert, Hypernova)

Martin Mach Ondřej

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=2276704


Online diskuse
Japonsko vyzkouší systém s umělou inteligencí na varování před medvědy
2. května 2024 19:18

(ČTK) - Japonsko po rekordním počtu útoků medvědů na lidi vyzkouší systém varování založený na umělé inteligenci. Za poslední rok bylo v zemi při útocích medvědů zabito šest lidí a více než 200 jich bylo zraněno, informoval list The Guardian.
(Celý text)

Vinaři nebudou muset letos kvůli mrazům dodržovat některá technická opatření
2. května 2024 19:16

PRAHA (ČTK) - Zástupci vinařů se na dnešním jednání s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) domluvili na zrušení některých podmínek, které musí běžně plnit například při pěstování v ekologickém režimu. Kvůli mrazům totiž některým vinařům v Česku pomrzly i celé plochy vinic, a nejsou tak letos schopni dodržet určitá technická opatření.
(Celý text)

Ochranáři a včelaři umístili u D5 desítky pastí na invazní asijské sršně
2. května 2024 11:31

(ČTK) - Třicet až čtyřicet pastí k odhalení výskytu invazní asijské sršně umístili ochranáři z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) ve spolupráci s místními včelaři. Zatím jde převážně o Plzeňský kraj, hlavně o místa podél dálnice D5 desítky metrů až jeden kilometr od krajnice, ale také třeba v Železné a Bělé na Domažlicku, ve Švihově na Klatovsku, Šťáhlavech na Plzeňsku a v Hrádku u Rokycan. Pasti se umisťují také u dálnice D5 ve Středočeském kraji ve směru na Prahu a u logistických center, tedy překladišť zboží z kamionů, což jsou riziková místa. ČTK to dnes řekl Zdeněk Myslík z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
(Celý text)

Na čištění odpadních vod v EU by se měly podílet největší znečišťovatelé, farmaceutický a kosmetický průmysl
2. května 2024 11:30

(ČTK) - Na čištění městských odpadních vod by se od roku 2045 měly podílet největší znečišťovatelé, tedy farmaceutický a kosmetický průmysl, vyplývá z úpravy směrnice, kterou schválil v dubnu Evropský parlament. Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) uvedla, že směrnici vnímá jako další přítěž již tak těžko konkurenceschopnému odvětví a může to ovlivnit cenu i dostupnost léků. Zavedení dalších opatření se dotkne téměř 600 čistíren v Česku, náklady budou ve stovkách miliard korun během následujících 20 let, řekl ČTK ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) Vilém Žák.
(Celý text)

Produkce elektřiny z větru v USA se loni poprvé po 25 letech snížila
2. května 2024 11:29

WASHINGTON (ČTK) - Produkce elektřiny z větrných elektráren ve Spojených státech se loni poprvé za čtvrt století snížila, a to o dvě procenta. Výroba byla nižší, přestože instalovaný výkon stoupl o 6,2 gigawattu (GW). Mohly za to slabší větry na Středozápadě, než je obvyklé. Vyplývá to ze zprávy amerického vládního úřadu pro energetické informace (EIA).
(Celý text)

Dříve opomíjená osika může lesníkům výrazně pomoct po kůrovcové kalamitě
2. května 2024 01:17

BRNO (ČTK) - Osika obecná, která byla dříve běžnou a častou součástí českých lesů, má velmi dobrý potenciál stát se využívanou přípravnou dřevinou při obnově lesů poničených suchem a kůrovcem. Mnohde si již na holiny našla cestu sama, uvedl Antonín Kusbach, jenž vedl mezinárodní tým lesnických vědců v čele s odborníky z Mendelovy univerzity v Brně při výzkumu rozšíření a roli osiky obecné v lesích.
(Celý text)

Evropská komise zahájila kroky proti 20 aerolinkám kvůli tzv. greenwashingu
2. května 2024 00:54

BRUSEL (ČTK) - Evropská komise (EK) společně s úřady na ochranu spotřebitelů členských zemí Evropské unie zahájila kroky proti dvaceti leteckým společnostem, a to kvůli zavádějícím tvrzením ohledně ochrany životního prostředí, takzvanému greenwashingu. Zaslala firmám dopisy, ve kterých identifikovala několik typů potenciálně zavádějících tvrzení, a vyzvala podniky, aby do 30 dnů uvedly své praktiky do souladu s právními předpisy EU v oblasti ochrany spotřebitelů. Komise o tom informovala ve své tiskové zprávě. Názvy aerolinek zatím nezveřejnila, protože vyšetřování je teprve v předběžné fázi.
(Celý text)

Hydrologové: Zásoby vodních nádrží v ČR jsou připravené i na extrémní sucho
2. května 2024 00:49

(ČTK) - Zásoby vodních nádrží jsou letos podle informací hydrologů, které ČTK oslovila, dostatečné, může za to srážkově nadprůměrná zima, která doplnila také zásoby podzemních vod. Aktuální stav nádrží zvládne podle hydrologů zajistit zásobování obyvatel, průmyslových podniků nebo chlazení elektráren i v případě opakování extrémního sucha. Pravděpodobnost výskytu nadprůměrně teplého roku je letos vyšší než v minulosti, tvrdí klimatolog Ondřej Lhotka.
(Celý text)

V českých městech a obcích opět probíhá květnová výzva Do práce na kole
2. května 2024 00:25

(ČTK) - Počínaje včerejškem začala v Česku měsíční výzva Do práce na kole. Lidé během ní mohou do 31. května cestovat do práce či školy na kole, pěšky nebo klusem a při tom porovnávat své síly s dalšími účastníky. Akce je pro týmy i jednotlivce a nerozhoduje počet kilometrů, ale pravidelnost. Loni se květnové výzvy, kterou pořádá spolek AutoMat, zúčastnilo 25 600 lidí z různých měst a obcí v ČR.


(Celý text)

Vědci na Špicberkách zaznamenali první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku
1. května 2024 21:17

(ČTK) - Na jednom z norských ostrovů v Severním ledovém oceánu byl potvrzen první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku. Informoval o tom list The Guardian s odkazem na vědce. Virus už zabil i další savce včetně lachtanů a tuleňů.
(Celý text)

Z pokácení slavného stromu u Hadriánova valu v Anglii byli obviněni dva muži
1. května 2024 18:55

LONDÝN (ČTK) - Dva muži byli obviněni z pokácení slavného, zhruba 150 let starého stromu u Hadriánova valu na severu Anglie. Informovala o tom podle agentury AP prokuratura. Majestátní javor klen, který byl díky své fotogeničnosti velkou turistickou atrakcí, někdo úmyslně pokácel koncem loňského září.
(Celý text)

Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v přírodě
1. května 2024 18:51

(ČTK) - Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v lesních porostech. Problémy působí především silný vítr a sucho, uvedli. Například u Hořic na Jičínsku hořela hrabanka, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Zákaz rozdělávání ohňů v přírodě v kraji zatím vyhlášen nebyl. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal pro většinu ČR výstrahu před nebezpečím vzniku požárů.
(Celý text)

Odborníci v Lysicích registrují nové odrůdy ovoce a udržují živou kolekci
1. května 2024 12:59

LYSICE (ČTK) - Většina nových odrůd ovoce, které se v posledních letech v Česku objevily, rostou společně v Lysicích na Blanensku. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZUZ) na tamější zkušební stanici registruje nově vyšlechtěné odrůdy ovoce a zároveň udržuje takzvanou živou kolekci, do které umisťuje registrované odrůdy. Čítá stovky odrůd a přes 2000 stromů, řekla ČTK vedoucí stanice Eva Gothardová. Dá se podle ní říci, že ovocné odrůdy, které rostou v českých sadech a zahradách, rostou také v Lysicích.
(Celý text)

Český projekt Jedna příroda se loni umístil v top ten evropských LIFE projektů. I díky dokumentárnímu filmu Hodnoty přírody
1. května 2024 05:59

PRAHA (Ekolist) - Český projekt Jedna příroda byl v LIFE Highlights 2023 označen jako jeden z deseti nejlepších LIFE projektů z celé EU. A to nejen díky úspěšnému plnění nastavených cílů, které přispívají k ochraně přírody a krajiny, ale také díky takovým výstupům oslovujícím širokou veřejnost, jako je dokumentární film Hodnoty přírody (The Values of Nature).
(Celý text)

Česko je dvacet let v EU. Co nám to přineslo v oblasti životního prostředí?
1. května 2024 05:04

PRAHA (Ekolist) - Kvalita pitné vody i čistota řek a vodních nádrží, čistší ovzduší ve městech a obcích nebo větší podíl chráněné přírody na území České republiky. Ochrana životního prostředí prošla v posledních dekádách skokovým zlepšením. Vstup do Evropské unie v roce 2004 byl na této cestě důležitým milníkem.
(Celý text)

CHKO Slavkovský les oslaví s veřejností 50 let své existence
1. května 2024 01:01

CHEB (ČTK) - Akcemi pro veřejnost bude Chráněná krajinná oblast (CHKO) Slavkovský les slavit po celý letošní rok 50 let od svého založení. Ředitel CHKO Jindřich Horáček řekl ČTK, že Slavkovský les je jediná chráněná krajinná oblast v Česku, která vznikla kvůli ochraně přírodních léčebných zdrojů. Dodal, že za půlstoletí existence zabránili ochranáři možným škodám v unikátní přírodní krajině a pomohli zachovat výjimečné lokality v CHKO. Ocenění v podobě zápisu na seznam UNESCO z roku 2021 nebo získání statusu klimatických lázní to podle něj potvrzují.
(Celý text)

V centru Českých Budějovic je první ovocný sad, tvoří jej 113 stromů a 177 keřů
1. května 2024 00:56

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - V centru Českých Budějovic vznikl první ovocný sad. Tvoří jej více než stovka stromů a téměř dvě stovky keřů. Projekt sadu, který je poblíž sportovní haly na ploše půl hektaru, zaplatila energetická společnost ČEZ v souvislosti s výstavbou horkovodu z Jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic. Sad má vynahradit stromy pokácené kvůli stavbě, řekli zástupci města, kraje i společnosti ČEZ.
(Celý text)

NP Šumava otevře soví voliéry v Borových Ladách kvůli počasí až 14. května
1. května 2024 00:44

(ČTK) - Šumavský národní park otevře soví voliéry v Borových Ladách na Prachaticku kvůli počasí až 14. května. Standardně je přitom mohou turisté navštěvovat od 1. května. Přípravy voliéry na zahájení provozu ale minulý týden zkomplikoval napadaný sníh. ČTK to řekl mluvčí šumavského parku Jan Dvořák.
(Celý text)

Zoo Ostrava ve speciálním programu představí přírodu Vietnamu
1. května 2024 00:28

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada dnes ve speciálním programu představí návštěvníkům přírodu Vietnamu. Blíže je chce seznámit hlavně s kampaní Vietnamazing. Jedná se o novou kampaň Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií zaměřenou právě na ochranu přírody ve Vietnamu, řekla ČTK mluvčí zahrady Šárka Nováková. Do projektu jsou zapojeny české a slovenské zahrady včetně ostravské zoo.
(Celý text)

Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých, jsou i další přírůstky
1. května 2024 00:15

LIBEREC (ČTK) - Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých. Za úspěch považuje i narození vzácného a silně ohroženého kopytníka uriala bucharského. Přírůstky má také u margayů (ocelotů dlouhoocasých), osináků afrických, surikat či orlosupů bradatých. Od začátku roku přišlo v liberecké zoo na svět zatím 38 mláďat, informovala mluvčí zoo Barbara Tesařová.
(Celý text)

Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých, jsou i další přírůstky
1. května 2024 00:15

LIBEREC (ČTK) - Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých. Za úspěch považuje i narození vzácného a silně ohroženého kopytníka uriala bucharského. Přírůstky má také u margayů (ocelotů dlouhoocasých), osináků afrických, surikat či orlosupů bradatých. Od začátku roku přišlo v liberecké zoo na svět zatím 38 mláďat, informovala mluvčí zoo Barbara Tesařová.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2138 | Další