ecomonitor.cz
verze pro tisk
Na co si dát pozor při zateplování rodinného domu?
18. února 2011 11:51
PRAHA (Ekolist) - Zateplit rodinný dům se podle odborníků vyplatí. Tedy pokud se zateplení provede dobře. Přinášíme doporučení, na co si dát pozor, abyste se při zateplování nespálili.

Najděte si dozor

Oblastí, na které je potřeba si při zateplování domu dát pozor, je více. Podle místopředsedkyně Asociace výrobců minerální izolace (AVMI) Dany Hochmannové je klíčový výběr kvalitní stavební firmy. „Vybírat si tu nejlevnější je riskantní. A velmi pomůže, když si majitel najde spolehlivý stavební dozor, který dohlédne na to, aby byly použity kvalitní materiály a byly správně provedeny detaily.“

Určitě vás zajímá, jak poznat zručné řemeslníky a solidní firmu. Energetický poradce z nezávislého sdružení Energy Centre České Budějovice Lubomír Klobušník doporučuje seznámit se s technologickými postupy zateplování budov. Řada firem zabývajících se zateplováním vydává tzv. rádce či příručky ukazující a popisující technologické postupy zateplování budov. Vhodné je také vyžadovat od firem jejich reference a certifikáty či obdobné doklady o zaškolení na daný zateplovací systém, který je pro dům předepsán v projektové dokumentaci. Na webu Cechu pro zateplování budov lze najít seznam firem, které mají Osvědčení odborné způsobilosti firem provádějících vnější zateplení budov kontaktními zateplovacími systémy. Karel Sedláček ze společnosti vyrábějící izolaci Saint–Global Isover CZ informoval, že také Isover certifikuje zkušené firmy, které dělají svou práci dobře.

Ale i když si najmete firmu, která má se zateplováním zkušenosti a měla by umět je provést kvalitně, stále nemáte jistotu, že tomu bude i u vás. Podle Petra Zahradníka ze Střediska pro efektivní využívání energie neexistuje stoprocentní jistota, že dodavatel, který se jinde osvědčil, nepošle právě na vaší stavbu jinou četu s odlišným přístupem k práci. „Vše je o dohodě a dobrém technickém dozoru stavebníka, který je sice ve fázi započetí stavby jakousi investicí navíc, ale ukazuje se, že může stavebníka při samotné realizaci zachránit od daleko větších pozdějších investic,“ doporučuje Zahradník. Podle něho by mělo být samozřejmostí požádat o nabídku na provedení prací více dodavatelských firem. Zákazník tak má možnost srovnávat alternativy a vyjednávat.

Izolace je lepší dát více než míň!
Izolace je lepší dát více než míň!

Zkusíte to sami?

Leckoho asi napadne, že nejlevněji si zateplení udělá člověk sám. Konec konců, zateplení domu přeci nemůže být žádná velká věda. Již zmiňovaná Dana Hochmannová to částečně potvrzuje. Zručný kutil by si podle ní zřejmě věděl rady s provedením provětrávané fasády, kdy je izolace vložena do roštu a zvenku zakryta obkladem. Další práci by ale nechala radši profesionální firmě. Například pro správné provedení kontaktního zateplovacího systému je totiž potřeba nejen znalost teorie, ale i zkušenost. Nedokonalosti a chyby jsou prý na omítce hodně vidět.

Lubomír Klobušník si myslí, že za určitých okolností dokáže domácí kutil zateplit celý dům. „Pokud bude mít projekt, seznámí se s pracovními a technologickými postupy i materiály používanými na zateplování a je zručný, lze zateplování provádět svépomocí,“ myslí si Lubomír Klobušník. Petr Zahradník s ním souhlasí: „Zručný člověk si samozřejmě dokáže zateplení provést sám, stejně tak jako třeba postavit celý dům. Vše je jen otázka kvality provedení, odpovědnosti za dílo a následných záruk.“

Lubomír Klobušník zmiňuje, že nejčastější chyby při zateplování svépomocí jsou její provádění bez projektové dokumentace a nedostatečná informovanost o legislativních požadavcích týkajících se zateplování budov (nedostatečná tloušťka tepelné izolace). Mnoho kutilů podle něho nedodržuje doporučené technologické postupy při zateplování. Další častou chybou bývá použití nekompatibilních stavebních hmot a materiálů. Podle Klobušníka mají materiály od různých výrobců rozdílné fyzikální vlastnosti. Tomuto úskalí lze snadno předejít respektováním certifikovaných zateplovacích systémů, které zaručují kompatibilitu použitých materiálů.

„Zateplení svépomocí provést lze, nicméně pokud nemáte žádné zkušenosti, tak tuto možnost nedoporučujeme. Navíc v programu Zelená úsporám je jen možnost provedení proškolenými realizačními firmami,“ upozorňuje Karel Sedláček. Nejčastější a největší chyby, které Sedláček vidí u zateplování svépomocí, je naprostá neznalost způsobu provádění. „Provádění svépomocí lze částečně vylepšit kvalitním stavebním dozorem investora, ale když někdo nechce zaplatit realizační firmu, tak odborný dozor už vůbec ne,“ uvažuje Sedláček, jak by mohli majitelé domů zmírnit nesprávné dopady své neznalosti.

Podle ceny ne

Podle Dany Hochmannové v současnosti chybí lidem v ČR hlubší znalosti a orientace při výběru materiálů a technologií pro zateplování. Hochmannová nedoporučuje rozhodovat se podle ceny, levné materiály totiž často mívají horší vlastnosti. Jaký izolační materiál vybrat? Podle Ondřeje Šrámka z Knauf Insulation není žádný univerzální izolační materiál. „Jsou různé izolace pro různé použití, vždy se musí zvolit podle toho, kde se bude izolace používat,“ říkají shodně Šrámek i Sedláček. V určitých případech je lepší kamenná izolace, v jiných skelná, jindy zase polystyren. „U fasád novostaveb se může jevit jako nejoptimálnější zateplení polystyrenem, který je levnější. U rekonstrukcí to může být dražší tuhá deska z minerální vláken. Pokud má být prováděno zateplení fasád nekontaktním způsobem, je vhodná lehká minerální izolace,“ vysvětlil Ekolistu Zahradník výhody nejčastějších materiálů.

Můžete to zvládnout sami, jen je potřeba si nastudovat, jak izolaci použít správně
Můžete to zvládnout sami, jen je potřeba si nastudovat, jak izolaci použít správně
Licence | CC BY-SA 2.0
Věčnou otázkou však je, jak silnou izolaci zvolit. Ondřej Šrámek doporučuje dát ji co nejvíce. „Rozdíl v investici do zateplení o různých tloušťkách je velmi malý, protože cena izolantu tvoří jen malou část ceny zateplení,“ doplňuje Petr Zahradník. Zateplit si dům jen pěti centimetry izolace je promarněnou příležitostí.

Vzít hypotéku nebo spořit?

Důležitou součástí rozhodnutí o zateplování je, jak je ufinancovat. Dana Hochmannová by těm, kteří nemají finanční prostředky, poradila vzít si hypotéku. „Co ušetříte na energii, to můžete investovat do splácení úvěru,“ říká Dana Hochmanová. Jiný názor má Karel Sedláček, podle kterého není kam spěchat. „Je lepší klidně rok počkat a našetřit si peníze na kvalitní provedení. Případně je možné si najmout menší firmu a sám pomáhat, čímž se práce zlevní,“ říká Karel Sedláček

Hochmannová doporučila nezapomínat při rozhodování na energetický audit, který je nedílnou součástí komplexní snahy o snížení energetické náročnosti. Audit doporučí vhodná opatření ke snížení spotřeby energie a zároveň poskytne představu, s jak velkou úsporou lze počítat. „Pro energetický audit je potřeba počítat s částkou několika tisíc,“ říká Hochmannová. Lubomír Klobušník dodává, že energetické poradenství lze u řady firem získat i bezplatně. „Nejcennější je tzv. nezávislé energetické poradenství, jež nabízí zpravidla neziskové organizace, které nejsou spjaty ani závislé na prodeji výrobků z oblasti energetiky či stavebnictví,“ radí Klobušník.

Výrazně méně pracným a tedy i méně nákladným dokumentem je podle Zahradníka průkaz energetické náročnosti, jehož obvyklá cena pro rodinný dům je do deseti tisíc korun. „Audit i průkaz je možné si nechat zhotovit bez jakéhokoliv úmyslu provést doporučované opatření. Doporučení auditora není závazné, dává pouze představu o efektu a vhodnosti uvažovaného opatření,“ říká Zahradník.

Hledáte nové bydlení? Můžete zkusit porovnání hypoték serveru SFinance.cz

Martin Singr

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=2277697


Online diskuse
Vědci objevili na souostroví Galapágy možnou školku kladivounů
5. května 2024 19:51

QUITO (ČTK) - Tým vědců objevil u jednoho z ostrovů ekvádorského souostroví Galapágy potenciální místo pro rozmnožování kladivounů obecných. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na prohlášení národního parku, podle kterého se jedná o velice vzácný nález. Pokud by se existence takzvané školky potvrdila, jednalo by se o první místo na Galapágách, kde se tento druh rozmnožuje.
(Celý text)

Hasiči odstraňují roje včel jen z veřejných prostranstvích či v případě ohrožení
5. května 2024 18:58

PARDUBICE (ČTK) - V posledních dnech evidují hasiči zvýšený počet telefonátů na tísňovou linku se žádostí o odstranění rojů včel či jiného bodavého hmyzu. Opakovaně upozorňují, že v takových situacích zasahují jen tehdy, pokud jde o veřejné prostranství nebo akutně hrozí ohrožení zdraví lidí, například alergiků. Na webu to uvedla mluvčí hasičů Pardubického kraje Vendula Horáková. Někdy stačí počkat, až včely odletí, jindy je třeba zavolat specializovanou firmu.
(Celý text)

Italské ministerstvo zdravotnictví zakázalo populární jógu se štěňaty
5. května 2024 18:56

ŘÍM (ČTK) - Italské ministerstvo zdravotnictví zakázalo populární cvičení jógy za přítomnosti štěňat. Tento týden vydalo směrnici, podle které by se lekce "puppy yogy" měly konat jen s dospělými psy, píše server stanice CNN a italská média. Cílem opatření je podle úřadů chránit zdraví zvířat a bezpečnost cvičících. Rozhodnutí uvítali ochránci zvířat, kteří módní formu cvičení jógy kritizovali.
(Celý text)

Lepra se ve středověku přenášela mezi veverkami a lidmi, tvrdí studie
5. května 2024 13:00

LONDÝN (ČTK) - Lepra se ve středověké Anglii přenášela mezi lidmi a veverkami. Zjištění podporuje teorii, že při šíření této nemoci mohl hrát roli obchod s kožešinami, uvedla studie, o které informoval list The Guardian.
(Celý text)

Jaký je aktuální zdravotní stav našich lesů?
5. května 2024 05:23

PRAHA (Ekolist) - Zdravotní stav lesů je výrazně rozdílný u „mladých“ a „starých“ porostů. Například u smrku je průměrná defoliace porostů do 60 let věku pouze 13 %, zatímco u porostů nad 120 let je to více než 37 %. U buku je průměrná defoliace porostů do 60 let 11 % a průměrná defoliace porostů nad 120 let je dvojnásobná. Je však nutné rozlišovat mezi „starými lesy“, které se dlouhodobě vyvíjely bez zásahu člověka, a monokulturními porosty nad 120 let, které mají obvykle sníženou vitalitu. Přitom stáří hospodářských lesů v posledním století výrazně narůstá – zatímco lesy starší 100 let se v roce 1920 vyskytovaly pouze na 3 % porostní půdy, v současné době je to již více než 20 %.
(Celý text)

Výborný: Přísnější ochrana půdy pomůže navrátit do krajiny aleje a remízky
5. května 2024 01:54

PRAHA (ČTK) - Přísnější ochrana nejlepší zemědělské půdy, kterou tento týden schválili poslanci, pomůže do krajiny navrátit původní krajinné prvky, jako jsou stromořadí, remízky nebo mokřady. Více je také zajištěno zachování půdy dalším generacím, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Agrovoltaiky, které budou moci pěstitelé stavět například v ovocných sadech, pak mohou podle ministra snížit škody na úrodě způsobené mrazem. Výborný nicméně připustil, že by novela mohla být v některých parametrech ambicióznější.
(Celý text)

Ochránci rozšiřují péči o suché skalnaté svahy u Vladislavi, pasou tam i ovce
5. května 2024 01:05

VLADISLAV (ČTK) - Ochránci přírody rozšiřují péči o suché skalnaté svahy okolo Vladislavi na Třebíčsku. Dřívější pastviny minulá desetiletí zarůstaly, odstranit bylo potřeba náletové dřeviny, například trnky. Trávu tam tento týden začalo spásat i malé stádo ovcí. V dlouhodobé aktivitě teď základní organizaci Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) v Kněžicích pomohlo zapojení do širšího projektu dotovaného z takzvaných norských fondů, řekl Václav Křivan z této organizace.
(Celý text)

Nové zavlažovací vaky podpoří rozvoj kořenů u vzrostlých stromů v Brně
5. května 2024 00:50

BRNO (ČTK) - Vitalitu i odolnost vůči vyvrácení a suchu mají u velkých a významných stromů v Brně zajistit zavlažovací vaky. Veřejná zeleň města Brna technologii poprvé vyzkoušela koncem března u jasanu na Moravském náměstí, jenž je jedním z mála vzrostlých stromů v okolí a má vliv na jeho ochlazování. Příspěvková organizace města pořídila čtyři vaky dohromady za 100 000 korun, řekl náměstek primátorky pro životní prostředí Filip Chvátal (KDU-ČSL).
(Celý text)

Královéhradecký útulek pro zvířata by se měl stát i centrem lesní pedagogiky
5. května 2024 00:49

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Útulek pro opuštěná zvířata v Hradci Králové by se měl v budoucnu stát také centrem lesní pedagogiky. Děti by v něm měly vedle chovu psů a koček poznat i život v lese, seznámit se s dravci a dalšími lesními zvířaty. Plánují to Městské lesy Hradec Králové, které útulek od letošního února provozují. Útulek, který nově nese jméno Azyl pro zvířata, již začal zavádět programy pro veřejnost. ČTK to řekl ředitel Městských lesů Milan Zerzán.
(Celý text)

Děčínská zoo chce ke svému 75. výročí vytvořit český rekord
5. května 2024 00:42

DĚČÍN (ČTK) - Děčínská zoologická zahrada si chce k 75. výročí vzniku nadělit vytvoření českého rekordu. Žádá proto návštěvníky, aby v den velkolepé oslavy, 11. května, dorazili v jakémkoliv tričku, na němž bude vyobrazený medvěd. Může jít o obrázek, fotografii, nášivku i vlastnoručně vytvořenou podobiznu, uvedla mluvčí zoo Alena Houšková. Zoo má medvěda ve svém znaku. Její ikonou je medvěd kamčatský Bruno, který byl inspirací k rekordu a bude i hlavní hvězdou oslavy.
(Celý text)

Olomoucká zoo má po 14 letech mládě kondora královského, vylíhlo se v Liberci
4. května 2024 23:22

LIBEREC (ČTK) - Velkého úspěchu dosáhla liberecká zoo ve své speciální líhni dravých ptáků. Před několika týdny se v ní vyklubalo mládě kondora královského z vejce, které pocházelo od páru ze Zoo Olomouc. Nyní je mládě již zpět v této zahradě. Naposledy se mládě kondora v Olomouci podařilo odchovat před 14 lety.
(Celý text)

Španělské ministerstvo se rozhodlo zrušit cenu býčích zápasů a vyvolalo kritiku
4. května 2024 19:20

MADRID (ČTK) - Španělské ministerstvo kultury se rozhodlo zrušit národní cenu býčích zápasů. Informoval o tom španělský tisk. Rozhodnutí vyvolalo kritiku od konzervativních stran i části vládních socialistů. Ministerstvo kultury odůvodnilo svůj krok tím, že ve španělské společnosti rostou obavy o osud zvířat a že býčí zápasy jsou relativně málo navštěvovaným představením.
(Celý text)

Enormní návštěvnost Adršpašských skal je výzvou, říká místostarosta Adršpachu
4. května 2024 13:34

(ČTK) - Enormní návštěvnost Adršpašských skal na Náchodsku je pro obec Adršpach s pěti sty obyvateli pozitivem, ale zároveň velkou výzvou. ČTK to řekl místostarosta Tomáš Dimter (Máme rádi Adršpach). Národní přírodní rezervace Adršpašské skály je menší částí Adršpašsko-teplických skal, které jsou největším celistvým skalním městem v ČR.
(Celý text)

Vědci zachraňují cenné genetické populace smrku ztepilého
4. května 2024 05:51

PRAHA (Ekolist) - V posledních letech dochází k oslabení populací smrku ztepilého dlouhodobými vysokými teplotami a následně v důsledku kůrovcové kalamity. K oslabení zastoupení smrku v předchozím období minulého století došlo i v důsledku poškození průmyslovými imisemi. Proto se vědci snaží zachránit a zachovat alespoň některé vybrané nejcennější zbytkové populace a získat více informací o přeživších jedincích či porostech smrku. Přes určité vznikající averze k pěstování smrku ztepilého zůstává tato dřevina naší nejrozšířenější jehličnatou dřevinou, která na svá přirozená stanoviště z lesnického hlediska patří, ať již jako hlavní dřevina nebo dřevina přimíšená.
(Celý text)

Hladík: Novela vodního zákona by měla zabránit možnému vzniku havárií
4. května 2024 01:44

PRAHA (ČTK) - Novela vodního zákona má pomoct předcházet dalším haváriím a případně urychlit a zjednodušit jejich řešení, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Novela je odpovědí na otravu Bečvy v roce 2020. Legislativně definuje jasná a striktní pravidla k vyšetřování budoucích havárií a zavádí kontinuální sledování největších znečišťovatelů. Včera novelu schválila Sněmovna, nyní míří do Senátu.
(Celý text)

Výzkum: Ovzduší v Tišnově zhoršují domácí topeniště víc než doprava
4. května 2024 01:40

TIŠNOV (ČTK) - Kvalitu ovzduší v Tišnově na Brněnsku v zimě víc zhoršují domácí topeniště než například znečištění z dopravy. V osm měsíců trvajícím měření to zjistili odborníci z Centra dopravního výzkumu, kteří mapovali koncentrace aerosolových částic na osmi místech ve městě.
(Celý text)

Intersucho: Postupující sucho působí zemědělcům čím dál větší potíže
4. května 2024 01:17

(ČTK) - Postupující sucho v některých částech Česka působí zemědělcům stále větší potíže. V mnohých regionech v dubnu pořádně nepršelo a zaseté jarní plodiny zatím čekají na vodu, aby vůbec vzešly. Vyplývá to z hlášení zemědělců pro web Intersucho. Někteří už očekávají snížení výnosů. Kromě sucha navíc škodil v minulých dnech i mráz, který páchal škodu nejen na ovocných stromech a vinicích.
(Celý text)

Anketa: On-line supermarkety stále nejvíce využívají auta se spalovacími motory
4. května 2024 01:10

(ČTK) - K rozvozu nákupů on-line supermarkety v Česku stále nejvíce využívají auta s klasickými spalovacími motory. Některé z nich mají ve své flotile také vozidla, která jezdí na zemní plyn CNG. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci. Elektrickými dodávkami nákupy zčásti doručuje služba Rohlík.cz, v letošním roce se je chystá zařadit e-shop Billa. Státy Evropské unie se v říjnu loňského roku dohodly na pravidlech, která od roku 2035 prakticky znemožní prodej nových aut s klasickými spalovacími motory.
(Celý text)

Plzeňská zoo má dva nové velbloudy, narozené mládě a samce dovezeného z Německa
4. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - O dva nové členy se v dubnu rozrostlo stádo velbloudů dvouhrbých v plzeňské zoologické zahradě. Nejdříve se 2. dubna narodila samici Tereze samička, 10. dubna pak chovatelé přivezli z Německa chovného samce Jafara. Nahradí dvaadvacetiletého Mulisáka, který nečekaně uhynul v lednu. Velbloudí stádo je tak pětičlenné, informovala na stránkách zahrady zooložka Miroslava Palacká.
(Celý text)

Stavba plavební komory Rohatec/Sudoměřice na Baťově kanále jde podle plánu
4. května 2024 00:35

ROHATEC (ČTK) - Stavba nové plavební komory Rohatec/Sudoměřice na Baťově kanále pokračuje podle harmonogramu, informoval tento týden na kontrolním dni ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Nová plavební komora umožní splavnění dalších sedmi kilometrů až do Hodonína. Jde o úsek, kde je tok přirozenou hranicí mezi Českem a Slovenskem. Díky stavbě za 340 milionů korun by měly první lodě doplout do Hodonína v roce 2026.
(Celý text)

Stavba plavební komory Rohatec/Sudoměřice na Baťově kanále jde podle plánu
4. května 2024 00:35

ROHATEC (ČTK) - Stavba nové plavební komory Rohatec/Sudoměřice na Baťově kanále pokračuje podle harmonogramu, informoval tento týden na kontrolním dni ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Nová plavební komora umožní splavnění dalších sedmi kilometrů až do Hodonína. Jde o úsek, kde je tok přirozenou hranicí mezi Českem a Slovenskem. Díky stavbě za 340 milionů korun by měly první lodě doplout do Hodonína v roce 2026.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2139 | Další