ecomonitor.cz
verze pro tisk
Festival Jeden svět nabídne devět ekologických dokumentů
23. února 2011 01:30
PRAHA (Ekolist) - Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět nabídne i letos filmy věnované ochraně životního prostředí. Podruhé budou mít i svoji vlastní tematickou sekci, letos nazvanou Ekologické výzvy. Tu ještě doplní dva snímky ze soutěže českých filmů. V Praze mohou diváci festival navštívit ve dnech 8. - 17. března, poté se přesune do dalších měst.

Nejdříve se svého promítání dočká německý film „Čtvrtá revoluce - energetická soběstačnost“ Carla-A. Fechnera, který představuje recept na „energetickou soběstačnost" nejen pro rozvojový svět. Hlavními „hrdiny" snímku jsou nejmodernější technologie pro automobilový i stavební průmysl. Ekolist film představil už na podzim v samostatném článku.

Odhodlání Jacoba Andréna přesvědčit se, zda finanční prostředky vybrané za jeho dětství od švédských školáků do sbírky na záchranu deštných pralesů opravdu dorazily na místo určení, popisuje film „Koupil jsem deštný prales“. Otevřený snímek Jacoba Andréna a Heleny Nygren vypráví tedy nejen o životě chudých vesničanů ve Střední Americe, kácení deštných pralesů, ale i o významu osobní angažovanosti.

O krizi jako šanci vypráví film Henryho Batemana „Máme se na co těšit“. Island – země, která byla zasažena roku 2008 hospodářskou krizí, se staví na nohy – znovu, ale jinak, v duchu trvale udržitelného rozvoje. Pomocí organického farmaření, využívání obnovitelných zdrojů energie či posílení občanské angažovanosti.

Roura a taxi

Snímek "Poručíme větru, dešti“ popisuje nejlidnatější zemi světa – Čínu z opačné stránky, než jak se ji snaží oficiálně prezentovat její vláda. Floris-Jan van Luyn a jeho dokument ukazuje, jak byl čínský hospodářský úspěch posledních let dosažen na úkor životního prostředí a zdraví jeho obyvatel. S tím se však nehodlají smířit hlavní protagonisté filmu - místní aktivisté a aktivistky.

O boji obyvatel s arogantními praktikami průmyslu a politiků je i irský snímek „Roura“ režiséra Ristearda O'Domhnailla. Dokument zaznamenává jednu z nejdramatičtějších protestních akcí v novodobé historii Irska - občanský aktivismus lidí z rybářské vesnice Rossport, kteří se postavili firmě Shell. Ta se se souhlasem vládních úředníků rozhodla postavit přes pozemky místních farmářů potrubí odvádějící zemní plyn.

Předposlední snímek uváděný v environmentální sekci je již o něco méně dramatický, ne však méně zajímavý. Jedná se o roadmovie „Solartaxi“ o splnění jednoho dětského snu. Erik Schmitt v ní zdokumentoval úspěšnou cestu kolem světa učitele Louise Palmera absolvovanou v prototypu vozidla, které je poháněno pouze solárními panely umístěnými v přívěsu. Solární taxikář navštívil na své cestě i Prahu. Zprávu, kterou o tom Ekolist.cz v roce 2007 napsal, si můžete přečíst zde.

Záběr z filmu "Poručíme větru, dešti"
Záběr z filmu "Poručíme větru, dešti"
Zdroj | Jeden svět

O lidech a jejich kreativitě pojednává i poslední z filmů – dokument „Umění odpadu“ režisérky Lucy Walker (na videu). Snímek doprovázený hudbou Mobyho posbíral už řadu festivalových cen, například v Sundance, a byl také nominován na Oscara za rok 2010. Zachycuje průběh umělecko-charitativního projektu výtvarníka Vika Munize. Ten na největší světové skládce na okraji Rio de Janeira pořídil nejen fotoportréty místních lidí denně třídících na dvě stě tun odpadu, jež následně prodávají recyklačním společnostem, ale započal s nimi i zcela novou uměleckou spolupráci. Pomocí odpadků tak před našima očima vznikají originální portréty místních obyvatel.

Jeden český svět

České filmy mají na festivalu svoji vlastní sekci. Životního prostředí se z nich dotýkají především dva snímky - Ženy SHR Martina Duška a Ondřeje Provazníka a Vše pro dobro světa a Nošovic Víta Klusáka

První z nich, "Ženy SHR", vypráví o dvou ženách - Haně Krejčové z Horního Jiřetína, kastelánce na zámku Jezeří, a Liběně Novotné, mluvčí skupiny Czech Coal. O jejich protichůdných názorech a pocitech, které obě ženy prožívají v souvislosti se svou prací na severu Čech. Snímek, který se již může pochlubit oceněním z MFDF Jihlava film, je možné zhlédnout i na webových stránkách České televize.

"Vše pro dobro světa a Nošovic" líčí kontroverzní stavbu automobilky Hyundai v severomoravské obci. Režisér Vít Klusák se snažil zjistit, jak se obyvatelé vesnice se situací vypořádali po třech letech od stavby i v jakých podmínkách se v nové továrně pracuje.

Nejen filmy živ je člověk

Festival Jeden svět nabízí kromě promítání filmů opět i řadu doprovodných akcí. Z nich se problematice životního prostředí věnuje zejména výstava deseti nejzajímavějších komiksů ze soutěže Hnutí DUHA umístěná ve Francouzském institutu v Praze.

Letošní novinkou je možnost sbírat během konání pražské části festivalu takzvané „jednosvětové bobříky“. V každém kině je v odpoledních až večerních hodinách připraven jeden úkol. Návštěvníci si díky nim mohou například vyzkoušet, co obnáší obstarat si vodu v některých částech Afriky nebo jak odhalit korupci. Environmentální sekci pak zastupuje "Bobřík ekologie", kterého lze dostat ve Francouzském institutu za správné vytřídění domácího odpadu se všemi svými záludnostmi. Na místě můžete rovněž odevzdat starý mobil k recyklaci.

V rámci festivalu se konají také speciální projekce pro školy, otevřený workshop Documentary Campus či neoficiální promítání v rámci akce Do It Yourself.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět se koná v Praze ve dnech 8. - 17. března 2011. Po skončení promítání v hlavním městě se opět přesune do řady českých a moravských měst.

Oficiální stránky festivalu www.jedensvet.cz

Zdeňka Vítková

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=2278312


Online diskuse
Vědci objevili na souostroví Galapágy možnou školku kladivounů
5. května 2024 19:51

QUITO (ČTK) - Tým vědců objevil u jednoho z ostrovů ekvádorského souostroví Galapágy potenciální místo pro rozmnožování kladivounů obecných. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na prohlášení národního parku, podle kterého se jedná o velice vzácný nález. Pokud by se existence takzvané školky potvrdila, jednalo by se o první místo na Galapágách, kde se tento druh rozmnožuje.
(Celý text)

Hasiči odstraňují roje včel jen z veřejných prostranstvích či v případě ohrožení
5. května 2024 18:58

PARDUBICE (ČTK) - V posledních dnech evidují hasiči zvýšený počet telefonátů na tísňovou linku se žádostí o odstranění rojů včel či jiného bodavého hmyzu. Opakovaně upozorňují, že v takových situacích zasahují jen tehdy, pokud jde o veřejné prostranství nebo akutně hrozí ohrožení zdraví lidí, například alergiků. Na webu to uvedla mluvčí hasičů Pardubického kraje Vendula Horáková. Někdy stačí počkat, až včely odletí, jindy je třeba zavolat specializovanou firmu.
(Celý text)

Italské ministerstvo zdravotnictví zakázalo populární jógu se štěňaty
5. května 2024 18:56

ŘÍM (ČTK) - Italské ministerstvo zdravotnictví zakázalo populární cvičení jógy za přítomnosti štěňat. Tento týden vydalo směrnici, podle které by se lekce "puppy yogy" měly konat jen s dospělými psy, píše server stanice CNN a italská média. Cílem opatření je podle úřadů chránit zdraví zvířat a bezpečnost cvičících. Rozhodnutí uvítali ochránci zvířat, kteří módní formu cvičení jógy kritizovali.
(Celý text)

Lepra se ve středověku přenášela mezi veverkami a lidmi, tvrdí studie
5. května 2024 13:00

LONDÝN (ČTK) - Lepra se ve středověké Anglii přenášela mezi lidmi a veverkami. Zjištění podporuje teorii, že při šíření této nemoci mohl hrát roli obchod s kožešinami, uvedla studie, o které informoval list The Guardian.
(Celý text)

Jaký je aktuální zdravotní stav našich lesů?
5. května 2024 05:23

PRAHA (Ekolist) - Zdravotní stav lesů je výrazně rozdílný u „mladých“ a „starých“ porostů. Například u smrku je průměrná defoliace porostů do 60 let věku pouze 13 %, zatímco u porostů nad 120 let je to více než 37 %. U buku je průměrná defoliace porostů do 60 let 11 % a průměrná defoliace porostů nad 120 let je dvojnásobná. Je však nutné rozlišovat mezi „starými lesy“, které se dlouhodobě vyvíjely bez zásahu člověka, a monokulturními porosty nad 120 let, které mají obvykle sníženou vitalitu. Přitom stáří hospodářských lesů v posledním století výrazně narůstá – zatímco lesy starší 100 let se v roce 1920 vyskytovaly pouze na 3 % porostní půdy, v současné době je to již více než 20 %.
(Celý text)

Výborný: Přísnější ochrana půdy pomůže navrátit do krajiny aleje a remízky
5. května 2024 01:54

PRAHA (ČTK) - Přísnější ochrana nejlepší zemědělské půdy, kterou tento týden schválili poslanci, pomůže do krajiny navrátit původní krajinné prvky, jako jsou stromořadí, remízky nebo mokřady. Více je také zajištěno zachování půdy dalším generacím, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Agrovoltaiky, které budou moci pěstitelé stavět například v ovocných sadech, pak mohou podle ministra snížit škody na úrodě způsobené mrazem. Výborný nicméně připustil, že by novela mohla být v některých parametrech ambicióznější.
(Celý text)

Ochránci rozšiřují péči o suché skalnaté svahy u Vladislavi, pasou tam i ovce
5. května 2024 01:05

VLADISLAV (ČTK) - Ochránci přírody rozšiřují péči o suché skalnaté svahy okolo Vladislavi na Třebíčsku. Dřívější pastviny minulá desetiletí zarůstaly, odstranit bylo potřeba náletové dřeviny, například trnky. Trávu tam tento týden začalo spásat i malé stádo ovcí. V dlouhodobé aktivitě teď základní organizaci Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) v Kněžicích pomohlo zapojení do širšího projektu dotovaného z takzvaných norských fondů, řekl Václav Křivan z této organizace.
(Celý text)

Nové zavlažovací vaky podpoří rozvoj kořenů u vzrostlých stromů v Brně
5. května 2024 00:50

BRNO (ČTK) - Vitalitu i odolnost vůči vyvrácení a suchu mají u velkých a významných stromů v Brně zajistit zavlažovací vaky. Veřejná zeleň města Brna technologii poprvé vyzkoušela koncem března u jasanu na Moravském náměstí, jenž je jedním z mála vzrostlých stromů v okolí a má vliv na jeho ochlazování. Příspěvková organizace města pořídila čtyři vaky dohromady za 100 000 korun, řekl náměstek primátorky pro životní prostředí Filip Chvátal (KDU-ČSL).
(Celý text)

Královéhradecký útulek pro zvířata by se měl stát i centrem lesní pedagogiky
5. května 2024 00:49

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Útulek pro opuštěná zvířata v Hradci Králové by se měl v budoucnu stát také centrem lesní pedagogiky. Děti by v něm měly vedle chovu psů a koček poznat i život v lese, seznámit se s dravci a dalšími lesními zvířaty. Plánují to Městské lesy Hradec Králové, které útulek od letošního února provozují. Útulek, který nově nese jméno Azyl pro zvířata, již začal zavádět programy pro veřejnost. ČTK to řekl ředitel Městských lesů Milan Zerzán.
(Celý text)

Děčínská zoo chce ke svému 75. výročí vytvořit český rekord
5. května 2024 00:42

DĚČÍN (ČTK) - Děčínská zoologická zahrada si chce k 75. výročí vzniku nadělit vytvoření českého rekordu. Žádá proto návštěvníky, aby v den velkolepé oslavy, 11. května, dorazili v jakémkoliv tričku, na němž bude vyobrazený medvěd. Může jít o obrázek, fotografii, nášivku i vlastnoručně vytvořenou podobiznu, uvedla mluvčí zoo Alena Houšková. Zoo má medvěda ve svém znaku. Její ikonou je medvěd kamčatský Bruno, který byl inspirací k rekordu a bude i hlavní hvězdou oslavy.
(Celý text)

Olomoucká zoo má po 14 letech mládě kondora královského, vylíhlo se v Liberci
4. května 2024 23:22

LIBEREC (ČTK) - Velkého úspěchu dosáhla liberecká zoo ve své speciální líhni dravých ptáků. Před několika týdny se v ní vyklubalo mládě kondora královského z vejce, které pocházelo od páru ze Zoo Olomouc. Nyní je mládě již zpět v této zahradě. Naposledy se mládě kondora v Olomouci podařilo odchovat před 14 lety.
(Celý text)

Španělské ministerstvo se rozhodlo zrušit cenu býčích zápasů a vyvolalo kritiku
4. května 2024 19:20

MADRID (ČTK) - Španělské ministerstvo kultury se rozhodlo zrušit národní cenu býčích zápasů. Informoval o tom španělský tisk. Rozhodnutí vyvolalo kritiku od konzervativních stran i části vládních socialistů. Ministerstvo kultury odůvodnilo svůj krok tím, že ve španělské společnosti rostou obavy o osud zvířat a že býčí zápasy jsou relativně málo navštěvovaným představením.
(Celý text)

Enormní návštěvnost Adršpašských skal je výzvou, říká místostarosta Adršpachu
4. května 2024 13:34

(ČTK) - Enormní návštěvnost Adršpašských skal na Náchodsku je pro obec Adršpach s pěti sty obyvateli pozitivem, ale zároveň velkou výzvou. ČTK to řekl místostarosta Tomáš Dimter (Máme rádi Adršpach). Národní přírodní rezervace Adršpašské skály je menší částí Adršpašsko-teplických skal, které jsou největším celistvým skalním městem v ČR.
(Celý text)

Vědci zachraňují cenné genetické populace smrku ztepilého
4. května 2024 05:51

PRAHA (Ekolist) - V posledních letech dochází k oslabení populací smrku ztepilého dlouhodobými vysokými teplotami a následně v důsledku kůrovcové kalamity. K oslabení zastoupení smrku v předchozím období minulého století došlo i v důsledku poškození průmyslovými imisemi. Proto se vědci snaží zachránit a zachovat alespoň některé vybrané nejcennější zbytkové populace a získat více informací o přeživších jedincích či porostech smrku. Přes určité vznikající averze k pěstování smrku ztepilého zůstává tato dřevina naší nejrozšířenější jehličnatou dřevinou, která na svá přirozená stanoviště z lesnického hlediska patří, ať již jako hlavní dřevina nebo dřevina přimíšená.
(Celý text)

Hladík: Novela vodního zákona by měla zabránit možnému vzniku havárií
4. května 2024 01:44

PRAHA (ČTK) - Novela vodního zákona má pomoct předcházet dalším haváriím a případně urychlit a zjednodušit jejich řešení, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Novela je odpovědí na otravu Bečvy v roce 2020. Legislativně definuje jasná a striktní pravidla k vyšetřování budoucích havárií a zavádí kontinuální sledování největších znečišťovatelů. Včera novelu schválila Sněmovna, nyní míří do Senátu.
(Celý text)

Výzkum: Ovzduší v Tišnově zhoršují domácí topeniště víc než doprava
4. května 2024 01:40

TIŠNOV (ČTK) - Kvalitu ovzduší v Tišnově na Brněnsku v zimě víc zhoršují domácí topeniště než například znečištění z dopravy. V osm měsíců trvajícím měření to zjistili odborníci z Centra dopravního výzkumu, kteří mapovali koncentrace aerosolových částic na osmi místech ve městě.
(Celý text)

Intersucho: Postupující sucho působí zemědělcům čím dál větší potíže
4. května 2024 01:17

(ČTK) - Postupující sucho v některých částech Česka působí zemědělcům stále větší potíže. V mnohých regionech v dubnu pořádně nepršelo a zaseté jarní plodiny zatím čekají na vodu, aby vůbec vzešly. Vyplývá to z hlášení zemědělců pro web Intersucho. Někteří už očekávají snížení výnosů. Kromě sucha navíc škodil v minulých dnech i mráz, který páchal škodu nejen na ovocných stromech a vinicích.
(Celý text)

Anketa: On-line supermarkety stále nejvíce využívají auta se spalovacími motory
4. května 2024 01:10

(ČTK) - K rozvozu nákupů on-line supermarkety v Česku stále nejvíce využívají auta s klasickými spalovacími motory. Některé z nich mají ve své flotile také vozidla, která jezdí na zemní plyn CNG. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci. Elektrickými dodávkami nákupy zčásti doručuje služba Rohlík.cz, v letošním roce se je chystá zařadit e-shop Billa. Státy Evropské unie se v říjnu loňského roku dohodly na pravidlech, která od roku 2035 prakticky znemožní prodej nových aut s klasickými spalovacími motory.
(Celý text)

Plzeňská zoo má dva nové velbloudy, narozené mládě a samce dovezeného z Německa
4. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - O dva nové členy se v dubnu rozrostlo stádo velbloudů dvouhrbých v plzeňské zoologické zahradě. Nejdříve se 2. dubna narodila samici Tereze samička, 10. dubna pak chovatelé přivezli z Německa chovného samce Jafara. Nahradí dvaadvacetiletého Mulisáka, který nečekaně uhynul v lednu. Velbloudí stádo je tak pětičlenné, informovala na stránkách zahrady zooložka Miroslava Palacká.
(Celý text)

Stavba plavební komory Rohatec/Sudoměřice na Baťově kanále jde podle plánu
4. května 2024 00:35

ROHATEC (ČTK) - Stavba nové plavební komory Rohatec/Sudoměřice na Baťově kanále pokračuje podle harmonogramu, informoval tento týden na kontrolním dni ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Nová plavební komora umožní splavnění dalších sedmi kilometrů až do Hodonína. Jde o úsek, kde je tok přirozenou hranicí mezi Českem a Slovenskem. Díky stavbě za 340 milionů korun by měly první lodě doplout do Hodonína v roce 2026.
(Celý text)

Stavba plavební komory Rohatec/Sudoměřice na Baťově kanále jde podle plánu
4. května 2024 00:35

ROHATEC (ČTK) - Stavba nové plavební komory Rohatec/Sudoměřice na Baťově kanále pokračuje podle harmonogramu, informoval tento týden na kontrolním dni ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Nová plavební komora umožní splavnění dalších sedmi kilometrů až do Hodonína. Jde o úsek, kde je tok přirozenou hranicí mezi Českem a Slovenskem. Díky stavbě za 340 milionů korun by měly první lodě doplout do Hodonína v roce 2026.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2139 | Další