ecomonitor.cz
verze pro tisk
Dopřejte dětem trochu rizika, potřebují to, říkají zastánci přírodních hřišť
6. dubna 2011 13:56
PRAHA (Ekolist) - Přírody v našich městech ubývá. Netýká se to jen ulic a náměstí, ale i dětských hřišť. Podle propagátorů tzv. přírodních hřišť, ale i odborníků se nedostatek kontaktu s přírodou podepisuje na nepříznivém vývoji dětí. Snaží se proto prosadit taková hřiště, která dětem umožní rozvíjet jejich fantazii a schopnosti. I za cenu roztrhaných tepláků, holínek plných vody a trochy špíny za ušima.

Většina dnešních dospělých měla během svého dětství možnost vyřádit se v přírodě nebo alespoň v městském parku. Lezli po stromech, stavěli skrýše a vymýšleli nejrůznější divoké hry – zpravidla bez dozoru dospělých. ‚Kdyby tak naši věděli, co jsme tenkrát dělali...,‛ odtuší leckterý dospělý. Podle odborníků se dnešním zejména městským dětem možnost volné, spontánní hry v přírodním prostředí s minimálním dohledem dospělých nedostává. Svou představu o světě si děti utvářejí buď z televize a počítače nebo z prostředí unifikovaných hřišť, kde jsou pod permanentním dohledem.

Nedostatek spontánní hry přitom může podle odborníků mít na děti poměrně významný dopad. Elisabeth C. Gründlerová a Norbert Schäfer ve své knize Dětská hřiště a zahrady v přírodním stylu uvádějí, že některé městské děti kvůli tomu nezvládají triviální dovednosti jako je třeba chůze pozpátku.

Omezený kontakt s přírodou a málo příležitostí k volné hře působí ale i jiné nedostatky, například neschopnost spolupráce a komunikace v kolektivu, řečové vady a podobně. Podle Gründlerové a Schäfera je hra důležitá pro rozvoj motoriky, představivosti, obrazového i symbolického myšlení. To je podmínkou pro to, aby se děti naučily dobře číst, psát a počítat.

Děti potřebují prostředí, které je bude lákat ke spontánní hře. Rodiče se musí smířit s tím, že děti budou občas mokré až za ušima.
Děti potřebují prostředí, které je bude lákat ke spontánní hře. Rodiče se musí smířit s tím, že děti budou občas mokré až za ušima.

Problém se týká i České republiky. Pedagožka Emilie Strejčková, která se dlouhá léta věnovala ekologické výchově dětí, vypracovala s kolektivem autorů obsáhlou studii, mapující míru odcizení pražských dětí přírodě. Odcizení je dané tím, že nejen během školního roku, ale ani o prázdninách nemají městské děti dost příležitosti k důvěrnému kontaktu s přírodou. Podle studie se děti na omezené podmínky městského prostoru značně adaptovaly – omezily svoje pohybové i sociální aktivity a nahrazují je virtuálními hrami a pasivním trávením volného času. Žádný volnočasový kroužek nemůže podle studie nahradit spontánní hru. To mimo jiné vede ke zhoršení psychické i fyzické zdatnosti a obratnosti.

Řešením je poskytnout dnešním dětem to, co mnozí dospělí ve svém dětství považovali za samozřejmé: prostor, který bude lákat ke spontánní hře, nabídne dětem, aby si po svém osahaly tento svět a získaly zkušenosti s jeho živly a ročními dobami. V prostředí měst formou přírodních hřišť.

Fascinace dětskou hrou

Dětská přírodní hřiště vznikají i v Česku. Mezi jejich autory patří například Lukáš Gavlovský. Už jako malý si rád hrál, stavěl bunkry, hrabal se v písku a hlíně. Schopnost hraní jej dnes fascinuje u jeho vlastních dětí. Podle něho lze rozlišit několik základních typů hřišť. Jednak mobiliářová hřiště, která mají jasně vymezený prostor a vybavení mají zpravidla dodané na klíč specializovanou firmou. Pak jsou autorská hřiště, která navrhne architekt či umělec podle přání zadavatele a charakteru lokality. Často jde o stavby soukromé. A pak jsou přírodní hřiště, která se snaží dětem zprostředkovat zážitek z přírody. Jako poslední typ uvádí Gavlovský přirozená hřiště, která v očích dospělého vlastně hřištěm nejsou. Pro fantazii dětí je ale plácek v lese, padlý strom nebo stoh na poli úžasnou hernou.

Líbí se Vám článek? Přispějete na další?

       

Jaký je rozdíl mezi běžným a přírodním hřištěm? Zatímco těm běžným dominují prolézačky a prefabrikované prvky z katalogů a většinou jsou plochy hřiště bez větší vegetace, na hřišti v přírodním stylu dominuje zeleň. Markéta Kolářová, která přírodní hřiště pro německou projekční kancelář Stadt + Natur navrhuje, přírodní hřiště popisuje takto: „Jedná se vlastně o miniaturní krajiny v dětských dimenzích, kterými se děti mohou ‚prohrát‛ od jednoho kouta do druhého.“ Kouzlo přírodních hřišť je, že vypadají každý den i v každém ročním období jinak. Děti v něm naleznou houští plná úkrytů i volné plochy a možnost hrát si s vodu, možnost tvořit a měnit prostředí hřiště.

Děti si hrají kdykoliv a kdekoliv
Děti si hrají kdykoliv a kdekoliv

Představa, že na přírodním hřišti nesmí být nic z plastu nebo kovu, by ale byla zavádějící. Patří sem i prefabrikované herní prvky. „Děti potřebují i pohybové podněty, které jim lépe nabídne například sériově vyráběná skluzavka, kterou známe z obyčejného hřiště,“ vysvětluje Markéta Kolářová. Tyto katalogové výrobky se pak snaží zakomponovat do herní krajiny tak, aby hřišti nedominovaly. „Přednost dáváme takové výbavě, která podporuje skupinovou hru, například široké skluzavky usazené do svahu, houpačky pro více dětí, skupinové trampolíny nebo lezecké chyty ve stěně školky,“ vypočítává Kolářová.

Harry Harbottle, který navrhuje přírodní hřiště pro Nature Play Ireland, na nedávném semináři k dětským hřištím prohlásil, že děti si spontánně hrají kdykoliv a kdekoliv. Podle něho je na dospělých umožnit dětem při hře kontakt se všemi živly – půdou, větrem, vodou, ale důležitá je i zkušenost s ohněm. Pro rodiče to znamená, že jejich děti někdy půjdou domů trochu zablácené, s mokrým a dost možná i roztrhaným oblečením. Rozhodně víc, než kdyby si děti hrály na běžném hřišti. „Městská hřiště ale trpí sterilitou, nejsou pro děti inspirací,“ tvrdí Harbottle. Děti mají podle něho rády chaos, nestrukturované prostředí, kreativitu. Katalogová dětská hřiště toto zpravidla nenabídnou.

Nejde jen o prostředí

Gründlerová a Schäfer ve své knize zmiňují, že spolu s proměnou běžného hřiště na přírodní by měla jít proměna v přístupu pedagogů, kteří na hrající si děti dohlížejí. „Dnešní školní systém se ještě zakládá na domněnce, že se děti učí, jen pokud je někdo ‚vyučuje‛. To je fatální omyl,“ píší autoři. Malé děti si potřebují samy zkoušet a znovu a znovu experimentovat s předmětem svého zájmu. Dospělý by jim jistě dokázal jejich „trápení“ usnadnit, ale se svou radou či výkladem by měl nastoupit až v okamžiku, kdy je o to dítětem požádán.

Autoři zmiňují i další pozitivní aspekt „laxního“ přístupu dospělých. Když jsou děti pod permanentním dozorem, těžko se jim zjišťují hranice možného. Gründlerová se Schäferem uvádějí příklad z veřejného hřiště v Londýně, kde rapidně klesl počet úrazů po té, co byl dospělým zakázán vstup. „Neustálé zasahování vystrašených dospělých, jejich ustavičné ‚Dávej pozor!‛ vzbuzovalo v dětech nejistotu a odvádělo jejich pozornost. Děti, které se na svou hru koncentrují a kterým je umožněno sbírat vlastní zkušenosti, většinou dokáží své schopnosti realisticky odhadnout. Pouští se pouze do takových riskantních situací, které mohou zvládnout.“

Děti přiměřený risk prostě potřebují. A když jej nenaleznou na dětském hřišti, najdou si ho někde jinde
Děti přiměřený risk prostě potřebují. A když jej nenaleznou na dětském hřišti, najdou si ho někde jinde

Děti riziko potřebují

Harry Harbottle se bezpečnosti a dětským hřištím věnuje již dlouhá léta. „Uvědomil jsem si, že většina mé práce byla zabránit dětem dělat na hřištích to, co chtějí. Teď se snažím o opak,“ říká o své zkušenosti Harbottle.

Podle něho děti přirozeně hledají hranice svých dovedností – a riskují. „Je potřeba dát dětem možnost otestovat si vlastní hranice a možnosti,“ tvrdí Harry Harbottle. Například lezení po stromě a zjištění, jak vysoko se dítě odváží vylézt, je pro něj důležité poznání. „Pokud hřiště nenabídne určitou míru riskování, najdou si ji děti mimo hřiště,“ dodává.

Harbottlova zkušenost je, že většina dětských úrazů se nestává kvůli problémům s vybavením, ale kvůli problémům s chováním dětí. „Na hřišti je potřeba zabránit dvěma základním věcem. Aby se dítě neoběsilo kvůli tomu, že se mu někde zachytila mikina. A aby si nemohlo nic skřípnout mezi pohyblivé části,“ říká Harry Harbottle. Děti podle něho ale výzvu a přiměřený risk prostě potřebují, aby se dokázaly popasovat se životem. A je lepší, když se tak děje na dětském hřišti, kde je po ruce vždy nějaký dospělý.

Normy

S přírodními hřišti je jeden problém – a tím jsou právě bezpečnostní normy. Ty platí v celé Evropské unii. V každé členské zemi je ale jejich aplikace trochu jiná. Obecně platí, že jednodušší to mají projektanti typizovaných hřišť. Ti si nechají certifikovat jeden typ herního prvku, který pak mohou nabízet v neomezeném počtu. Projektanti přírodních hřišť mají situaci složitější tím, že pracují převážně s přírodními materiály – celými kmeny stromů, kameny, vrbovým proutím a podobně, které nelze paušálně certifikovat.

Normu ale umí naplnit i projektanti přírodních hřišť, kteří do svých návrhů tyto přírodní materiály zapracovávají. „Prostě musíme kouknout na každý kámen a kládu zvlášť,“ říká Markéta Kolářová z německé projekční kanceláře Stadt + Natur. Při návrhu přírodních hřišť se projektanti zpravidla snaží o takové prostředí, které nabízí zdravou míru rizika. „Riziko musí být pro dítě předvídatelné, nesmí se jednat o pasti,“ vysvětluje jednoduchou zásadu Kolářová. „Musíme zabránit vážným úrazům, proto hlídáme výšky, odkud mohou děti skákat, dopadovou plochu a její materiál a netvoříme místa, kam by se mohla zachytit noha, hlava, prst a pod.“ Podle Markéty Kolářové jsou dvě klíčové zásady, jak navrhnout bezpečné přírodní hřiště, totiž používat bezpečnostní normu a zdravý rozum. „Norma bez zdravého rozumu znamená pro děti nudu. Zdravý rozum bez normy někdy zas zbytečné riziko,“ shrnuje Kolářová.

Jestlipak ty větve splňují normu ČSN EN 1176?
Jestlipak ty větve splňují normu ČSN EN 1176?
Druhý krok zajištění bezpečnosti stojí v Německu na provozovateli hřiště, který by měl provádět kontrolu hřiště. Základní stupeň kontroly zvládne při denní obhlídce učitel či učitelka. Zkontroluje se, zda například nejsou pod skluzavkou střepy a nebo někde nebezpečně netrčí ulomená větev. Druhý stupeň by měla provádět poučená osoba, která čas od času zkontroluje, zda nedošlo k poškození či opotřebení nějaké herní části. A poslední stupeň kontroly provádí jednou ročně inspektor bezpečnosti. Některé spolkové země ještě vyžadují kontrolu tzv. úrazovou pojišťovnou.

Česká republika šla v bezpečnosti dětských hřišť jiným směrem než Německo a v jistém ohledu je i o krok dále než jiné země EU. Bezpečnostní normy jsou totiž nepovinné, mají doporučující charakter. Česká vláda svým nařízením č. 173/1997 Sb. ale zavedla pro české výrobce dětských hřišť a jejich vybavení povinnost řídit se bezpečnostní normou ČSN EN 1176 pro dětská hřiště a povrchy (povinnost se týká jen českých výrobců a výrobců z třetích zemí, výrobků uvedených na trh v EU se netýká). Norem, které se nějakým způsobem vztahují k dalším hřištím, sportovištím a jejich vybavení, je ještě asi 18, na ty se ale nařízení nevztahuje.

„Není problém podle normy vyrobit bezpečná hřiště a jejich vybavení,“ říká Ludvík Schmidtmayer z Technického zkušebního ústavu stavebního Praha. Ústav se mimo jiné zabývá certifikací dětských hřišť a jejich vybavení podle uvedené normy. „Problém u běžných hřišť je, že výrobky nejsou v souladu s normou instalovány. Není rok, abychom neslyšeli o smrti způsobené pádem fotbalové branky.“ Co se týká nadšení do přírodních hřišť, má snahu vrátil lidi nohama pevně na zem. Například houpačka Lukáše Gavlovského vyrobená z masivního kusu dřeva by podle něho normu nesplnila, protože je moc těžká a může způsobit zranění. „Někdy je potřeba vzlet tvůrce trochu uzemnit,“ říká Schmidtmayer.

Kde lze získat podporu na přírodní hřiště?

Program Zahrada hrou – Nadace Proměny
Škola pro udržitelný život – Nadace Partnerství
Zelené zahrady – Zelený poklad Nadační fond
Krajské a obecní úřady

Podle něho je možné certifikovat i přírodní hřiště, je to jen náročnější. Projektant, zabývající se dětskými hřišti, by si měl nastudovat příslušné části normy. Odzkoušení a certifikace konkrétního herního prvku přijde pak na dvanáct až dvacet pět tisíc. „Za to výrobce získá jistotu, že jeho výrobky jsou bezpečné,“ říká Ludvík Schmidtmayer. Provozovatel a výrobce necertifikovaného hřiště v případě úrazu na hřišti za něj ponesou plnou odpovědnost.

Lukáš Gavlovský k povinnosti certifikovat hřiště říká, že zatím vždy vykličkoval tím, že přírodní hřiště dělal zpravidla pro soukromé osoby. Náklady na certifikaci by totiž byly enormní. „Až někdy budu mít zakázku, kde bude potřeba mít certifikaci, tak vím, kam se obrátit,“ říká Gavlovský.

Podle Schmidtmayera se nedá zajistit, aby se dětem nikdy nic stát nemohlo. „Dítě se může na hřišti zranit kdykoliv. Ale nesmí dojít k tomu, že příčinou zranění je vybavení hřiště,“ vysvětluje důvody certifikace Ludvík Schmidtmayer.

Martin Mach Ondřej

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=2282825


Online diskuse
Jaký je aktuální zdravotní stav našich lesů?
5. května 2024 05:23

PRAHA (Ekolist) - Zdravotní stav lesů je výrazně rozdílný u „mladých“ a „starých“ porostů. Například u smrku je průměrná defoliace porostů do 60 let věku pouze 13 %, zatímco u porostů nad 120 let je to více než 37 %. U buku je průměrná defoliace porostů do 60 let 11 % a průměrná defoliace porostů nad 120 let je dvojnásobná. Je však nutné rozlišovat mezi „starými lesy“, které se dlouhodobě vyvíjely bez zásahu člověka, a monokulturními porosty nad 120 let, které mají obvykle sníženou vitalitu. Přitom stáří hospodářských lesů v posledním století výrazně narůstá – zatímco lesy starší 100 let se v roce 1920 vyskytovaly pouze na 3 % porostní půdy, v současné době je to již více než 20 %.
(Celý text)

Výborný: Přísnější ochrana půdy pomůže navrátit do krajiny aleje a remízky
5. května 2024 01:54

PRAHA (ČTK) - Přísnější ochrana nejlepší zemědělské půdy, kterou tento týden schválili poslanci, pomůže do krajiny navrátit původní krajinné prvky, jako jsou stromořadí, remízky nebo mokřady. Více je také zajištěno zachování půdy dalším generacím, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Agrovoltaiky, které budou moci pěstitelé stavět například v ovocných sadech, pak mohou podle ministra snížit škody na úrodě způsobené mrazem. Výborný nicméně připustil, že by novela mohla být v některých parametrech ambicióznější.
(Celý text)

Ochránci rozšiřují péči o suché skalnaté svahy u Vladislavi, pasou tam i ovce
5. května 2024 01:05

VLADISLAV (ČTK) - Ochránci přírody rozšiřují péči o suché skalnaté svahy okolo Vladislavi na Třebíčsku. Dřívější pastviny minulá desetiletí zarůstaly, odstranit bylo potřeba náletové dřeviny, například trnky. Trávu tam tento týden začalo spásat i malé stádo ovcí. V dlouhodobé aktivitě teď základní organizaci Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) v Kněžicích pomohlo zapojení do širšího projektu dotovaného z takzvaných norských fondů, řekl Václav Křivan z této organizace.
(Celý text)

Nové zavlažovací vaky podpoří rozvoj kořenů u vzrostlých stromů v Brně
5. května 2024 00:50

BRNO (ČTK) - Vitalitu i odolnost vůči vyvrácení a suchu mají u velkých a významných stromů v Brně zajistit zavlažovací vaky. Veřejná zeleň města Brna technologii poprvé vyzkoušela koncem března u jasanu na Moravském náměstí, jenž je jedním z mála vzrostlých stromů v okolí a má vliv na jeho ochlazování. Příspěvková organizace města pořídila čtyři vaky dohromady za 100 000 korun, řekl náměstek primátorky pro životní prostředí Filip Chvátal (KDU-ČSL).
(Celý text)

Královéhradecký útulek pro zvířata by se měl stát i centrem lesní pedagogiky
5. května 2024 00:49

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Útulek pro opuštěná zvířata v Hradci Králové by se měl v budoucnu stát také centrem lesní pedagogiky. Děti by v něm měly vedle chovu psů a koček poznat i život v lese, seznámit se s dravci a dalšími lesními zvířaty. Plánují to Městské lesy Hradec Králové, které útulek od letošního února provozují. Útulek, který nově nese jméno Azyl pro zvířata, již začal zavádět programy pro veřejnost. ČTK to řekl ředitel Městských lesů Milan Zerzán.
(Celý text)

Děčínská zoo chce ke svému 75. výročí vytvořit český rekord
5. května 2024 00:42

DĚČÍN (ČTK) - Děčínská zoologická zahrada si chce k 75. výročí vzniku nadělit vytvoření českého rekordu. Žádá proto návštěvníky, aby v den velkolepé oslavy, 11. května, dorazili v jakémkoliv tričku, na němž bude vyobrazený medvěd. Může jít o obrázek, fotografii, nášivku i vlastnoručně vytvořenou podobiznu, uvedla mluvčí zoo Alena Houšková. Zoo má medvěda ve svém znaku. Její ikonou je medvěd kamčatský Bruno, který byl inspirací k rekordu a bude i hlavní hvězdou oslavy.
(Celý text)

Olomoucká zoo má po 14 letech mládě kondora královského, vylíhlo se v Liberci
4. května 2024 23:22

LIBEREC (ČTK) - Velkého úspěchu dosáhla liberecká zoo ve své speciální líhni dravých ptáků. Před několika týdny se v ní vyklubalo mládě kondora královského z vejce, které pocházelo od páru ze Zoo Olomouc. Nyní je mládě již zpět v této zahradě. Naposledy se mládě kondora v Olomouci podařilo odchovat před 14 lety.
(Celý text)

Španělské ministerstvo se rozhodlo zrušit cenu býčích zápasů a vyvolalo kritiku
4. května 2024 19:20

MADRID (ČTK) - Španělské ministerstvo kultury se rozhodlo zrušit národní cenu býčích zápasů. Informoval o tom španělský tisk. Rozhodnutí vyvolalo kritiku od konzervativních stran i části vládních socialistů. Ministerstvo kultury odůvodnilo svůj krok tím, že ve španělské společnosti rostou obavy o osud zvířat a že býčí zápasy jsou relativně málo navštěvovaným představením.
(Celý text)

Enormní návštěvnost Adršpašských skal je výzvou, říká místostarosta Adršpachu
4. května 2024 13:34

(ČTK) - Enormní návštěvnost Adršpašských skal na Náchodsku je pro obec Adršpach s pěti sty obyvateli pozitivem, ale zároveň velkou výzvou. ČTK to řekl místostarosta Tomáš Dimter (Máme rádi Adršpach). Národní přírodní rezervace Adršpašské skály je menší částí Adršpašsko-teplických skal, které jsou největším celistvým skalním městem v ČR.
(Celý text)

Vědci zachraňují cenné genetické populace smrku ztepilého
4. května 2024 05:51

PRAHA (Ekolist) - V posledních letech dochází k oslabení populací smrku ztepilého dlouhodobými vysokými teplotami a následně v důsledku kůrovcové kalamity. K oslabení zastoupení smrku v předchozím období minulého století došlo i v důsledku poškození průmyslovými imisemi. Proto se vědci snaží zachránit a zachovat alespoň některé vybrané nejcennější zbytkové populace a získat více informací o přeživších jedincích či porostech smrku. Přes určité vznikající averze k pěstování smrku ztepilého zůstává tato dřevina naší nejrozšířenější jehličnatou dřevinou, která na svá přirozená stanoviště z lesnického hlediska patří, ať již jako hlavní dřevina nebo dřevina přimíšená.
(Celý text)

Hladík: Novela vodního zákona by měla zabránit možnému vzniku havárií
4. května 2024 01:44

PRAHA (ČTK) - Novela vodního zákona má pomoct předcházet dalším haváriím a případně urychlit a zjednodušit jejich řešení, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Novela je odpovědí na otravu Bečvy v roce 2020. Legislativně definuje jasná a striktní pravidla k vyšetřování budoucích havárií a zavádí kontinuální sledování největších znečišťovatelů. Včera novelu schválila Sněmovna, nyní míří do Senátu.
(Celý text)

Výzkum: Ovzduší v Tišnově zhoršují domácí topeniště víc než doprava
4. května 2024 01:40

TIŠNOV (ČTK) - Kvalitu ovzduší v Tišnově na Brněnsku v zimě víc zhoršují domácí topeniště než například znečištění z dopravy. V osm měsíců trvajícím měření to zjistili odborníci z Centra dopravního výzkumu, kteří mapovali koncentrace aerosolových částic na osmi místech ve městě.
(Celý text)

Intersucho: Postupující sucho působí zemědělcům čím dál větší potíže
4. května 2024 01:17

(ČTK) - Postupující sucho v některých částech Česka působí zemědělcům stále větší potíže. V mnohých regionech v dubnu pořádně nepršelo a zaseté jarní plodiny zatím čekají na vodu, aby vůbec vzešly. Vyplývá to z hlášení zemědělců pro web Intersucho. Někteří už očekávají snížení výnosů. Kromě sucha navíc škodil v minulých dnech i mráz, který páchal škodu nejen na ovocných stromech a vinicích.
(Celý text)

Anketa: On-line supermarkety stále nejvíce využívají auta se spalovacími motory
4. května 2024 01:10

(ČTK) - K rozvozu nákupů on-line supermarkety v Česku stále nejvíce využívají auta s klasickými spalovacími motory. Některé z nich mají ve své flotile také vozidla, která jezdí na zemní plyn CNG. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci. Elektrickými dodávkami nákupy zčásti doručuje služba Rohlík.cz, v letošním roce se je chystá zařadit e-shop Billa. Státy Evropské unie se v říjnu loňského roku dohodly na pravidlech, která od roku 2035 prakticky znemožní prodej nových aut s klasickými spalovacími motory.
(Celý text)

Plzeňská zoo má dva nové velbloudy, narozené mládě a samce dovezeného z Německa
4. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - O dva nové členy se v dubnu rozrostlo stádo velbloudů dvouhrbých v plzeňské zoologické zahradě. Nejdříve se 2. dubna narodila samici Tereze samička, 10. dubna pak chovatelé přivezli z Německa chovného samce Jafara. Nahradí dvaadvacetiletého Mulisáka, který nečekaně uhynul v lednu. Velbloudí stádo je tak pětičlenné, informovala na stránkách zahrady zooložka Miroslava Palacká.
(Celý text)

Stavba plavební komory Rohatec/Sudoměřice na Baťově kanále jde podle plánu
4. května 2024 00:35

ROHATEC (ČTK) - Stavba nové plavební komory Rohatec/Sudoměřice na Baťově kanále pokračuje podle harmonogramu, informoval tento týden na kontrolním dni ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Nová plavební komora umožní splavnění dalších sedmi kilometrů až do Hodonína. Jde o úsek, kde je tok přirozenou hranicí mezi Českem a Slovenskem. Díky stavbě za 340 milionů korun by měly první lodě doplout do Hodonína v roce 2026.
(Celý text)

Muzeum Semenec v Týně nad Vltavou otevřelo novou výstavu Labyrint
4. května 2024 00:19

TÝN NAD VLTAVOU (ČTK) - Přírodovědné muzeum Semenec v Týně nad Vltavou na Českobudějovicku si připomíná 30 let od vzniku areálu, ve kterém se zaměřují na přírodu. Na ploše čtyř hektarů nejprve v 90. letech vznikla záchranná stanice pro handicapovaná zvířata z volné přírody a v roce 2013 tam vybudovali přírodovědné muzeum. Ve středu 1. května otevřelo venkovní výstavu Labyrint. Nedávno vysázený kruhový labyrint z keřů doplní expozice koláží na téma knihy Jana Amose Komenského Labyrint světa a ráj srdce, řekla ČTK provozovatelka muzea Semenec Barbora Šímová.
(Celý text)

Výborný: V Česku se letos kvůli mrazům sklidí 30 300 tun ovoce místo 138 000 tun
3. května 2024 21:42

PRAHA (ČTK) - V Česku se letos kvůli silným mrazům místo 138 000 tun ovoce sklidí asi 30 300 tun. Po jednání se zástupci ovocnářů, vinařů a lesních školek to tento týden uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Pro všechny pěstitele, jejichž produkce byla poškozena mrazem, je podle něj ministerstvo zemědělství (MZe) připraveno aktivovat program na řešení rizik a krizí v zemědělství. Materiál v úterý předloží vládě. Prioritou přitom podle Výborného budou právě ovocnáři, u kterých se ministr chce navíc zaměřit na ty pěstitele, kde škody přesahují 50 procent. Nejhorší sklizeň ovoce od 90. let byla v roce 2011, kdy činila 101 249 tun.
(Celý text)

Vědci poprvé spatřili, jak si orangutan ošetřil otevřenou ránu léčivou rostlinou
3. května 2024 19:43

(ČTK) - Vědci v Indonésii pozorovali orangutana sumaterského, jak si sám léčil velké zranění na tváři rostlinnou pastou. Je to podle nich patrně poprvé, co se podařilo zaznamenat volně žijícího živočicha, jak pečuje o otevřenou ránu pomocí rostliny s prokazatelně léčivými účinky. Poté, co výzkumníci viděli, jak si samec, kterého pojmenovali Rakus, přikládá obklad na obličej, se rána do měsíce zcela zahojila, uvedl dnes server BBC News.
(Celý text)

Vědci jsou proti stavbě malé vodní elektrárny na Vltavě na Českokrumlovsku
3. května 2024 19:15

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - Vědci z českobudějovického biologického centra Akademie věd ČR jsou proti přehrazení řeky Vltavy pod zříceninou Dívčí Kámen na Českokrumlovsku. Soukromý investor tam připravuje výstavbu malé vodní elektrárny. Vědci uvedli, že projekt může způsobit řadu nepříznivých vlivů a úbytek vzácných druhů rostlin i živočichů. ČTK o tom informovala mluvčí biologického centra Daniela Procházková.
(Celý text)

Vědci jsou proti stavbě malé vodní elektrárny na Vltavě na Českokrumlovsku
3. května 2024 19:15

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - Vědci z českobudějovického biologického centra Akademie věd ČR jsou proti přehrazení řeky Vltavy pod zříceninou Dívčí Kámen na Českokrumlovsku. Soukromý investor tam připravuje výstavbu malé vodní elektrárny. Vědci uvedli, že projekt může způsobit řadu nepříznivých vlivů a úbytek vzácných druhů rostlin i živočichů. ČTK o tom informovala mluvčí biologického centra Daniela Procházková.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2139 | Další