ecomonitor.cz
verze pro tisk
Pár rad, jak vánoční dárky zabalit hezky i ekologicky
16. prosince 2011 04:00
PRAHA (Ekolist) - Už máte všechny vánoční dárky doma pod střechou? Pak už vám zbývá je jen zabalit. Mohlo by se vám hodit pár rad a tipů, jak to provést s ohledem k přírodě, ale stále hezky.

Inzertní tip: Když si vyberete vhodný balicí papír, můžete se inspirovat i těmito kreativními tipy na balení dárků.

Osudem vánočních balicích papírů je, že se na dárcích dlouho neohřejí. Zpravidla vše, co s dárků na Štědrý den strháme, zase pěkně šup – vyhodíme. V naší vyspělé civilizaci je celkem běžné, že většina toho, balíme, už je vlastně zabalená. Jenže vánoční dárek by bez balícího papíru nebyl tak úplně dárkem. Jak tedy do balení vánočních dárků vnést ekologické ohledy?

Recyklace podomácku

Ideálním a v mnoha směrech šetrným může být využití obalů, které lze použít opakovaně. Sem by mohly patřit třeba papírové dárkové tašky, které lze využít opakovaně, nebo látkové sáčky. Trendy jsou v současnosti sáčky z organzy, ty v obchodě seženete bez problémů. Pokud byste se rozhodli ušít si sáčky na vánoční dárky sami, vaší výhodou je možnost vybrat si látku přímo s vánočním motivem. Opakovaná použitelnost takového obalu je limitována jen jeho rozměrem.

Nabízí se také vánoční balicí papír po Vánocích schovat a použít opět za rok, třeba na zabalení něčeho menšího, aby na novém dárku nebyly vidět ohyby z předchozího dárku. Balicí papír však při rozbalování snadno utrpí, zvláště pustí-li se do něj děti. Z již použitého a trochu pocuchaného vánočního papíru se dají vystřihnout neporušené části a obrázky, které pak lze za rok využít k dozdobení příštích zabalených dárků.

Když to bez balicího papíru nejde

Vyloučili jste všechny nabídnuté možnosti jako nepoužitelné? Pak zkuste zohlednit ekologické aspekty alespoň při nákupu balícího papíru. Nejekologičtějším způsobem balení je bezesporu tzv. „havana” nebo „šedák”, tedy klasický balicí papír na balíky. Seženete ho v každém papírnictví. Je vyrobeny téměř výhradně z recyklovaného materiálu a jeho následné zpracování není zatížené barvami. Na první pohled nejsou tak krásně barevné, ale vhodně zvolený provázek či stužka navíc třeba s kouskem sušeného pomeranče vzhled balíčku rozhodně pozvednou. Stejně tak ho můžete vylepšit nalepením či namalováním nějakého vánočního motivu.

„Také dárkový papír obsahuje zčásti recyklovaný starý papír. Zatímco u ‚šedáku‛ je to 100 %, u dárkového pouhých 20-30 %,” vysvětluje Zdeněk Korous z firmy Papír Novák. A to už se dostáváme ke klasickému vánočnímu papíru. Všechny papíry jsou recyklovatelné, ale pozor třeba na celofán, ten se k recyklaci nehodí. Recyklaci papíru by také mohl komplikovat plastový potah. Bývá často na luxusnějších dárkových taškách, ty jsou obvykle potažené tzv. laminem. Takovou tašku poznáte pouhým okem podle jemné plastové folie na povrchu. „Pokud je papír potažen, např. polypropylenem, lze ho, i když složitějším způsobem, také recyklovat. Při recyklaci se plast oddělí a následně zpracuje na granulát. Ten se pak využívá dále,“ vysvětluje Filip Masopust z Papírny Větřní. „Samozřejmě je to náročnější na energii i čas,” dodává.

Vánoční papír nemusí být nutně potištěný
Vánoční papír nemusí být nutně potištěný

Jak vybírat mezi balicími papíry

Běžný zákazník toho o ekologičnosti balícího papíru z údajů uvedených na roli příliš nezjistí. Logické se zdá, že šetrnější bude papír méně barevný. Zaměstnanci firem recyklujících papír však vnímají toto hledisko jako nepodstatné. „Barvy je na papíru zanedbatelné množství, zhruba jeden gram na 60 gramech papíru,“ říká Zdeněk Korous. „Při recyklaci barvy nevadí, jen z těchto papírů už nevznikne papír bílý,“ doplňuje. Přinejmenším však méně barev musí nutně znamenat menší množství tzv. kontaminovaného kalu, který se musí po rozemletí papíru odstranit. „Barvy, které používáme, jsou certifikovány jako zdraví neškodné, tudíž jejich přítomnost nevnímám jako riziko,“ říká k problematice Filip Masopust. Takovou jistotu však pravděpodobně nemůžeme předpokládat u každého balicího papíru.

Dalším hlediskem, které můžeme při výběru zohlednit, je i země původu. Značná část vánočních papírů je dovozová, i když povětšinou jde o produkci z evropských zemí. Problémem je, že údaje o původu nemusí mapovat celou cestu výrobku k zákazníkovi. Mnohé české firmy pouze potiskují dovezený papír nebo již hotový papír jen distribuují.

Z ekologického hlediska je příznivé zjištění, že i v České republice se už objevují balicí papíry s certifikátem FSC, vyrobené ze dřeva z šetrně obhospodařovaných lesů. Balicí papíry s touto značkou nabízí např. DM drogerie.

Nebojte se a experimentujte

Pokud se nakonec ještě zamyslíme nad konečnou úpravou dárků pomocí stužky či mašle, je závěr nasnadě. Ideální je opakované použití, k němu se hodí hlavně látkové stužky. Pro převázání můžeme využít třeba i již jinak nepoužitelné zbytky vlny. Lesklé a barevné stužky běžně využívané pro ozdobné balení dárků jsou, jak je patrné už na první pohled, obvykle vyrobené z polypropylenu, i když tento údaj na jejich obalu pravděpodobně nenajdete. Těm je lépe se vyhnout. Na přírodní bázi je vkusně vypadající lýko, někdy je napodobenina lýkového provázku vyrobena z papíru.

Nebojte se zkusit zabalit vánoční dárek do již použitých materiálů např. hnědé lepenkové krabice, vlnité lepenky či dokonce bublinkové folie. V záplavě barevných balicích papírů to bude vypadat originálně.

Leona Hornová

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=2320191


Online diskuse
Výborný: V Česku se letos kvůli mrazům sklidí 30 300 tun ovoce místo 138 000 tun
3. května 2024 21:42

PRAHA (ČTK) - V Česku se letos kvůli silným mrazům místo 138 000 tun ovoce sklidí asi 30 300 tun. Po jednání se zástupci ovocnářů, vinařů a lesních školek to tento týden uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Pro všechny pěstitele, jejichž produkce byla poškozena mrazem, je podle něj ministerstvo zemědělství (MZe) připraveno aktivovat program na řešení rizik a krizí v zemědělství. Materiál v úterý předloží vládě. Prioritou přitom podle Výborného budou právě ovocnáři, u kterých se ministr chce navíc zaměřit na ty pěstitele, kde škody přesahují 50 procent. Nejhorší sklizeň ovoce od 90. let byla v roce 2011, kdy činila 101 249 tun.
(Celý text)

Vědci poprvé spatřili, jak si orangutan ošetřil otevřenou ránu léčivou rostlinou
3. května 2024 19:43

(ČTK) - Vědci v Indonésii pozorovali orangutana sumaterského, jak si sám léčil velké zranění na tváři rostlinnou pastou. Je to podle nich patrně poprvé, co se podařilo zaznamenat volně žijícího živočicha, jak pečuje o otevřenou ránu pomocí rostliny s prokazatelně léčivými účinky. Poté, co výzkumníci viděli, jak si samec, kterého pojmenovali Rakus, přikládá obklad na obličej, se rána do měsíce zcela zahojila, uvedl dnes server BBC News.
(Celý text)

Vědci jsou proti stavbě malé vodní elektrárny na Vltavě na Českokrumlovsku
3. května 2024 19:15

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - Vědci z českobudějovického biologického centra Akademie věd ČR jsou proti přehrazení řeky Vltavy pod zříceninou Dívčí Kámen na Českokrumlovsku. Soukromý investor tam připravuje výstavbu malé vodní elektrárny. Vědci uvedli, že projekt může způsobit řadu nepříznivých vlivů a úbytek vzácných druhů rostlin i živočichů. ČTK o tom informovala mluvčí biologického centra Daniela Procházková.
(Celý text)

Sněmovna schválila novelu, která má omezit rizika havárií na řekách
3. května 2024 19:04

PRAHA (ČTK) - Omezit rizika havárií na řekách a upřesnit pravomoci úřadů při jejich likvidaci má novela vodního zákona, kterou dnes schválila Sněmovna. Havárie na vodách se podle ní budou nahlašovat hasičům. Schválená předloha také zavádí registr výpustí ze zdrojů znečištění. Největší znečišťovatelé budou muset průběžně sledovat vybrané ukazatele kvality vypouštěných vod. Původně jim podle vládního návrhu měla přibýt povinnost kontinuálního měření. Sněmovna ale tuto povinnost změnila na nepřetržité sledování znečištění odpadních vod. Předloha, která reaguje především na otravu Bečvy z roku 2020, nyní zamíří do Senátu.
(Celý text)

České zemědělství je o krok blíž k energetické revoluci: poslanci schválili uzákonění agrovoltaiky
3. května 2024 16:59

PRAHA (Ekolist) - Poslanecká sněmovna dnes ve třetím čtení schválil novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, která mimo jiné povolí souběžné využívání půdy pro zemědělskou i energetickou produkci pomocí solárních panelů umístěných u plodin za zákonem stanovených podmínek, tedy takzvanou agrovoltaiku. Čeští zemědělci tak budou moci lépe chránit své plodiny před nepříznivým počasím a zároveň získat nový zdroj příjmů díky produkci bezemisní solární energie, uvedl Svaz moderní energetiky.
(Celý text)

Kam za Vítáním ptačího zpěvu?
3. května 2024 14:30

PRAHA (Ekolist) - Mezi nejsilnější zážitky v přírodě patří poslech ranního koncertu ptáků. Pro to stojí za to si přivstat.
(Celý text)

Bouře v JAR vyplavila na pláže více než 500 želvích mláďat. A odhalila, jak moc jsou želvy vystaveny mikroplastům
3. května 2024 11:57

KAPSKÉ MĚSTO (ČTK) - Více než 500 mláďat mořských želv vyplavila na pobřeží Jihoafrické republiky silná bouře. Malé želvičky patřící většinou k ohroženému druhu kareta obecná našli na pobřeží lidé, kteří je odnesli do záchranného střediska pro želvy v akváriu Two Oceans v Kapském Městě, informovala dnes agentura AP. Nenadálá událost zároveň poskytla odborníkům a ochráncům přírody cenné informace o běžném nebezpečí, které želvám v oceánech hrozí. Navzdory svému nízkému věku stihly želvy už pozřít v oceánu nemálo kousků plastů.
(Celý text)

Vyšší ochranu nejlepší zemědělské půdy Sněmovna schválila v mírnější podobě
3. května 2024 11:55

PRAHA (ČTK) - Vyšší ochranu nejkvalitnější zemědělské půdy Sněmovna schválila v mírnější podobě, než jak ji navrhla vláda. Do vládní předlohy doplnila zákaz prodeje zemědělské půdy vlastníkům z takzvaných třetích zemí, tedy v podstatě mimo Evropskou unii. Upravenou novelu nyní dostanou k posouzení senátoři.
(Celý text)

Agrární komora chce kvůli mrazům peníze také pro pěstitele zeleniny či brambor
3. května 2024 11:51

PRAHA (ČTK) - Agrární komora (AK ČR) požaduje po ministerstvu zemědělství peníze také pro další odvětví zasažená mrazem. Výrazně poškození jsou podle komory například pěstitelé zeleniny, brambor, klasických polních plodin či cukrovky a dubnové mrazy zasáhly také lesní školky. Prezident Agrární komory Jan Doležal o maximální možnou mimořádnou finanční podporu požádal ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) v dopise, který má ČTK k dispozici. Výborný na síti X uvedl, že se o dopise dozvěděl z médií, a navíc těsně před briefingem, označil proto takové jednání za neférové. Mluvčí AK ČR Barbora Pánková na dotaz ČTK uvedla, že dopis byl odeslán včera dopoledne standardní cestou tak, aby ministr měl podklady co nejdříve.
(Celý text)

Zdokumentovaný lov srnce obojkovanými vlky na severu Čech. Jak často vlci loví v intravilánu?
3. května 2024 05:42

PRAHA (Ekolist) - Dne 23. dubna 2024 obdržel tým České zemědělské univerzity, který realizuje telemetrický výzkum vlka v oblasti NP České Švýcarsko v rámci projektu Interreg Redema, informace o lovu srnce obecného minimálně dvěma vlky na okraji městského intravilánu. Jde o město Mikulášovice v okrese Děčín v okrajové oblasti národního parku České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce.
(Celý text)

MŽP povolilo průzkumné práce kvůli lithiu v obci Rožná na Žďársku
3. května 2024 01:14

(ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) povolilo stanovení průzkumného území pro případnou těžbu lithia v obci Rožná na Žďársku. Podle úřadu nebyl žádný zákonný důvod žádosti, kterou kvůli prozkoumání ložisek nerostu podala společnost Geomin, nevyhovět. ČTK to dnes sdělila mluvčí ministerstva Veronika Krejčí. Rozhodnutí je zatím nepravomocné. Obec, která s žádostí nesouhlasí, chce proti němu podat rozklad, řekl ČTK starosta Rožné Libor Pokorný (SOCDEM).
(Celý text)

V pražské zoo se narodil orangutan sumaterský
3. května 2024 01:12

PRAHA (ČTK) - V pražské zoologické zahradě se narodil orangutan sumaterský. Mládě už pije mateřské mléko a podle prvních pozorování je vitální. Zatím není jasné, zda jde o samečka, nebo samičku. Je to první mládě jedenáctileté samice Diri, která přišla na svět rovněž v Troji. Otcem je dvaadvacetiletý samec Pagy. Pavilon Indonéská džungle zůstává otevřený, návštěvníci tak mohou spatřit vzácný přírůstek už nyní, informovala zoo.
(Celý text)

ČSÚ: Domácnosti loni vodou šetřily, v průmyslu spotřeba stoupla
3. května 2024 01:01

(ČTK) - Domácnosti v Česku loni vodou dál šetřily, zatímco v průmyslu spotřeba meziročně mírně stoupla. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Spotřeba domácností klesla o tři procenta na 86,7 litru na osobu za den. Průmysl a ostatní odběratelé naopak spotřebovali vody o 1,5 procenta více než v roce 2022. Vodné i stočné loni dál meziročně zdražovaly, přičemž růst cen oproti roku 2022 ještě více zrychlil.
(Celý text)

Hasiči v noci na dnešek likvidovali požár v pralese Mionší v Dolní Lomné
2. května 2024 21:00

Dolní Lomná (Frýdecko-Místecko) (ČTK) - Hasiči v noci na dnešek likvidovali požár v pralese Mionší v Dolní Lomné na Frýdecko-Místecku. Požár zasáhl přibližně hektarovou plochu, řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák. Příčinou požáru byl podle vyšetřovatelů lidský faktor. Národní přírodní rezervace Mionší chrání rozsáhlý prales jehličnatých i listnatých stromů v Beskydech. Rozloha rezervace je bezmála 170 hektarů, čímž se Mionší řadí mezi největší pralesy v České republice.
(Celý text)

Japonsko vyzkouší systém s umělou inteligencí na varování před medvědy
2. května 2024 19:18

(ČTK) - Japonsko po rekordním počtu útoků medvědů na lidi vyzkouší systém varování založený na umělé inteligenci. Za poslední rok bylo v zemi při útocích medvědů zabito šest lidí a více než 200 jich bylo zraněno, informoval list The Guardian.
(Celý text)

Vinaři nebudou muset letos kvůli mrazům dodržovat některá technická opatření
2. května 2024 19:16

PRAHA (ČTK) - Zástupci vinařů se na dnešním jednání s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) domluvili na zrušení některých podmínek, které musí běžně plnit například při pěstování v ekologickém režimu. Kvůli mrazům totiž některým vinařům v Česku pomrzly i celé plochy vinic, a nejsou tak letos schopni dodržet určitá technická opatření.
(Celý text)

Ochranáři a včelaři umístili u D5 desítky pastí na invazní asijské sršně
2. května 2024 11:31

(ČTK) - Třicet až čtyřicet pastí k odhalení výskytu invazní asijské sršně umístili ochranáři z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) ve spolupráci s místními včelaři. Zatím jde převážně o Plzeňský kraj, hlavně o místa podél dálnice D5 desítky metrů až jeden kilometr od krajnice, ale také třeba v Železné a Bělé na Domažlicku, ve Švihově na Klatovsku, Šťáhlavech na Plzeňsku a v Hrádku u Rokycan. Pasti se umisťují také u dálnice D5 ve Středočeském kraji ve směru na Prahu a u logistických center, tedy překladišť zboží z kamionů, což jsou riziková místa. ČTK to dnes řekl Zdeněk Myslík z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
(Celý text)

Na čištění odpadních vod v EU by se měly podílet největší znečišťovatelé, farmaceutický a kosmetický průmysl
2. května 2024 11:30

(ČTK) - Na čištění městských odpadních vod by se od roku 2045 měly podílet největší znečišťovatelé, tedy farmaceutický a kosmetický průmysl, vyplývá z úpravy směrnice, kterou schválil v dubnu Evropský parlament. Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) uvedla, že směrnici vnímá jako další přítěž již tak těžko konkurenceschopnému odvětví a může to ovlivnit cenu i dostupnost léků. Zavedení dalších opatření se dotkne téměř 600 čistíren v Česku, náklady budou ve stovkách miliard korun během následujících 20 let, řekl ČTK ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) Vilém Žák.
(Celý text)

Produkce elektřiny z větru v USA se loni poprvé po 25 letech snížila
2. května 2024 11:29

WASHINGTON (ČTK) - Produkce elektřiny z větrných elektráren ve Spojených státech se loni poprvé za čtvrt století snížila, a to o dvě procenta. Výroba byla nižší, přestože instalovaný výkon stoupl o 6,2 gigawattu (GW). Mohly za to slabší větry na Středozápadě, než je obvyklé. Vyplývá to ze zprávy amerického vládního úřadu pro energetické informace (EIA).
(Celý text)

Dříve opomíjená osika může lesníkům výrazně pomoct po kůrovcové kalamitě
2. května 2024 01:17

BRNO (ČTK) - Osika obecná, která byla dříve běžnou a častou součástí českých lesů, má velmi dobrý potenciál stát se využívanou přípravnou dřevinou při obnově lesů poničených suchem a kůrovcem. Mnohde si již na holiny našla cestu sama, uvedl Antonín Kusbach, jenž vedl mezinárodní tým lesnických vědců v čele s odborníky z Mendelovy univerzity v Brně při výzkumu rozšíření a roli osiky obecné v lesích.
(Celý text)

Dříve opomíjená osika může lesníkům výrazně pomoct po kůrovcové kalamitě
2. května 2024 01:17

BRNO (ČTK) - Osika obecná, která byla dříve běžnou a častou součástí českých lesů, má velmi dobrý potenciál stát se využívanou přípravnou dřevinou při obnově lesů poničených suchem a kůrovcem. Mnohde si již na holiny našla cestu sama, uvedl Antonín Kusbach, jenž vedl mezinárodní tým lesnických vědců v čele s odborníky z Mendelovy univerzity v Brně při výzkumu rozšíření a roli osiky obecné v lesích.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2138 | Další