ecomonitor.cz
verze pro tisk
Green Clean uklidí kvalitně a ekologicky
6. dubna 2012 10:45
() -

Rozhovor o ekologii v pracovním provozu se Svatoplukem Schubertem, jednatelem ekologické úklidové společnosti GreenClean

Ohleduplnost vůči životnímu prostředí je v poslední době stále více akcentovaným tématem a není tedy divu, že stále více proniká do všech sfér společnosti. Kromě našeho každodenního života v rámci volného času má na naše okolí velký dopad i naše každodenní činnost pracovní. Ano, i v práci se můžeme chovat ekologicky a stejně tak pracovat v ekologicky šetrném prostředí. A přesně to je hlavní deviza firmy GreenClean s.r.o., zatím jediné společnosti na českém trhu, která nabízí provozní a úklidové služby s vysokým ohledem na životní prostředí.

Na několik málo otázek ohledně ekologie v pracovním provozu s úsměvem odpovídal jednatel společnosti pan Svatopluk Schubert, se kterým jsme se sešli v inspirativním prostoru Creative Gate v Jindřišské pasáži v centru Prahy, kde GreenClean sídlí a o který se zároveň i stará.

Odkud vlastně přišel tento nápad a co je cílem společnosti GreenClean?

Myšlenka, na které stojí celá filozofie našeho přístupu, se zrodila v hlavě našeho provozního ředitele a to dávno předtím, než GreenClean ještě existoval. Cíl byl jasný od začátku - vyplnit prázdné místo na trhu a nabídnout kvalitní alternativu ke službám, které poskytují běžné úklidovky a pomoct tím přírodě.
Ta alternativa tedy spočívá zejména v co možná nejvyšší míře ohleduplnosti vůči životnímu prostředí a to v rámci všech služeb, které svým klientům nabízíme. Mezi ně patří především úklid a provozní služby, které s úklidovým servisem úzce souvisí.
Nabízíme ale i další služby jako je třeba catering se zaměřením na BIO a Fair Trade produkty. Vlastně se naše servisní portfolio snažíme stále rozšiřovat, abychom mohli zajistit, že se na pracovišti bude běžně fungovat v co možná nejvíce směrech šetrně, tedy ekologicky, ale zároveň i efektivně, tedy ekonomicky.

Co to vlastně je ekologický úklid a provoz? V čem se liší od služeb poskytovaných ostatními firmami?

Green Clean - informační leták
Green Clean - informační leták
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Tady bych měl teď asi trochu mlžit, abych naší konkurenci moc nenapověděl. Ale tak já něco málo pustím. (smích) Do úklidu spadá například klasické stírání prachu, které všichni známe. Jenže u nás to děláme například se speciálními mikrovláknovými utěrkami, při jejichž správném použití nepotřebujete v rámci většiny běžných provozů vůbec žádnou chemii. Tím ulevíte nejen svojí peněžence, ale zejména pak přírodě.
Při mokrém vytírání podlah pak už většinou čistící prostředek použít musíte a zde proto volíme jen ty skutečně ekologicky šetrné a při správném dávkování. Takže žádné "od oka" apod. To je obojí velice důležité. Používáme také například metodu dvojitého kbelíku pro úsporu vody. A vůbec, takových vychytávek bych mohl vyjmenovat hned několik, ale tím vás tady nebudu nudit (smích). Je toho opravdu hodně a je třeba se to naučit, ale není to na druhou stranu nic obzvláště těžkého a hlavně ten výsledek jde znát.
Do provozních služeb patří například zásobování čistícími prostředky. Naprosto běžná praxe. Nicméně jde o to jaký ty čistící prostředky, mýdla, toaletní papír atd. mají původ, složení, kvalitu v účinnosti a zdravotní nezávadnosti atd. No a taky jak je do toho provozu dovezete. Dodáváme a montujeme úsporné žárovky a zářivky, instalujeme speciální perlátory pro úsporu vody, vybavujeme kuchyňky a toalety utěrkami a ručníky z bio bavlny z ekologicky šetrného zemědělství, zapojujeme ionizátory a zvlhčovače vzduchu pro zdravější prostředí v kancelářích, montujeme lisy na PET láhve atd. Prostě spousta takových těch obyčejných věcí, bez kterých se ale neobejdete ani jeden den a které zároveň mohou být „zelené“.
A tím jsem snad odpověděl zároveň i na poslední čast Vaší otázky - v čem že je ten rozdíl mezi námi a ostatními firmami v naší branži. My nejedeme podle nějakých předepsaných "barevných programů", dle "klasických úklidových klišé". Ne, nic takového. Vždyť my to vlastně ani neznáme. (směje se) Máme zpracovaný úplně vlastní koncept, který se v praxi velmi dobře osvědčil a který má navíc přesah. Ten jiné firmy prostě a jednoduše nenabízejí. Nejčastěji s výmluvami na ekonomické důvody. Anebo je to prostě nezajímá obecně.

Můžete prosím tento Váš koncept nějak přiblížit?

To je otázka spíše na našeho provozního ředitele, ale tak já to teda zkusím v naději, že to bude mít hlavu a patu. (směje se) Náš koncept se opírá hlavně o čtyři základní aspekty. A sice o čas, teplotu, chemii a mechanickou sílu. Fígl tkví ale zejména v jejich vzájemné kombinaci a to je právě to know-how, které tvoří pevnou základnu celého našeho fungování.
Na úplném začátku stál právě náš provozní ředitel se svými letitými a praxí ověřenými zkušenostmi, protože v této sféře působí již řadu let. No a tyto zkušenosti pak samozřejmě dále doplňuje věda a výzkum, vývoj nových technologií, postupů, chemie a pomůcek atd. Pro nás z toho vyplývá přirozená nutnost všechno toto pozorně sledovat a snažit se to implementovat do všech aspektů naší práce,abychom zajistili vždy tu co možná nejvyšší míru kvality a ohleduplnosti vůči životnímu prostředí.

Mohl byste prosím osvětlit, co je to ten skutečně ekologicky šetrný výrobek?

Volíme pouze takové výrobky, které jsou opatřeny určitými certifikáty kvality a které jsou zároveň v přírodě na 100% biodegradabilní. Tyto certifikáty není úplně snadné získat a to samo o sobě už je zárukou.
Pro nás je mimo úplné rozložitelnosti výrobků důležitý také jejich původ, tedy odkud k nám cestují a kde a za jakých podmínek se vyrábějí. Proto dáváme přednost výrobkům z Evropy, v BIO kvalitě a z Fair Trade provozů. Velmi důležitým aspektem při volbě čistící chemie je pro nás také skutečnost, zda byla testována na zvířatech a jestli obsahuje nějaké živočišné nebo ropné produkty. Všechno tohle se dá zohlednit a vysledovat. Nás to baví a dáváme si na tom opravdu zálažet.
To samé pak platí pro pomůcky, nástroje a přístroje. Třeba pytle do košů používáme také rozložitelné.

Nejsou ale takové výrobky velmi drahé? Jsou zároveň dostatečně účinné a funkční?

Ano, cena může a často i je vyšší než u běžných čistících prostředků, ale nemusí to být pravidlem a navíc se to dá při šetrném zacházení a zejména pak při správném dávkování dosti efektivně kompenzovat. To je vlastně jeden z hlavních pilířů, na kterém stojí naše filozofie a náš benefitní program Share Our Care, jehož název je vlastně takovým naším mottem.
Co se účinnosti týče, tak to Vás mohu v klidu ubezpečit, že účinné jsou. Pro většinu běžných provozů navíc stačí "domací" verze těchto prostředků a nasazovat jejich profesionální verze je zapotřebí jen zřídkakdy a to hlavně při generálních úklidech nebo úklidech jinak specifických, které také zajišťujeme. Většina této profesionální ekologicky šetrné chemie je vysoce koncentrovaná a dá se kupovat ve větších baleních, kdy je možné hodně ušetřit. To je samozřejmě další způsob, kterým kompenzujeme vyšší cenu těchto výrobků. V praxi to pak znamená, že jsme schopni cenu za použitou chemii stáhnout na běžnou úroveň a když je klient opravdu pečlivý, tak mnohdy i pod ni a to zejména díky programu Share Our Care, který jsem již zmiňoval.

A mohl byste k němu tedy říct něco víc? O co se jedná?

"Sdílej naši péči" je vlastně slevový program pro naše klienty, přes který se jim snažíme vyjít vstříc a umožnit jim tak čerpat slevy na námi poskytované služby. Share Our Care obsahuje nyní celkem deset bodů, které když náš klient splní, tak za každý z nich dostane určitou slevu. Gro věci je v tom, že se tak snažíme lidi motivovat k ohleduplnějšímu přístupu ke svému okolí. Naučíme je se v práci chovat ekologičtěji a aby to nebylo málo, tak je za to ještě odměníme.

Znamená to tedy, že své klienty i nějakým způsobem školíte?

Ano, vlastně by se to tak docela dalo říct. Na školení jezdíme tedy samozřejmě v první řadě my, abychom toho o úklidu a ekologii věděli co nejvíce a v druhé řadě školíme naše pracovníky. Nicméně stejně tak důležité je navození vztahu s klientem na té každodenní úrovni. Snažíme se naše klienty přirozeně přimět k vyšší míře ohleduplnosti, naučit je to, ukázat jim co a jak a odměnit je za to. Jednak slevou a jednak dobrým pocitem, že dělají něco užitečného. Tato kombinace funguje perfektně. Na svědomí a peněženku dá snad opravdu každý - a když ne na svědomí, tak alespoň na peněženku určitě (smích).

Má GreenClean nějaké specifické zaměření ohledně úklidů a klientely? Je něco, co neděláte a pokud ano, tak proč?

My uklidíme všechno a všude (smích). Ale teď vážně. Zaměřujeme se na administrativní prostory a budovy. Naopak se vyhýbáme domácnostem. To ať si každý udělá sám (smích). Zajímají nás zejména takové prostory a lidé v nich, kde jsou nám nakloněni, kde nám automaticky rozumí v tom, co a proč děláme. Naštěstí takových míst a lidí stále přibývá a z toho máme velkou radost.
Stále více lidí si uvědomuje, že ohleduplnost vůči životnímu prostředí má smysl a my se snažíme svým klientům navíc ukázat, že to pro ně může znamenat i určité výhody. To, že to může být zdravější a zároveň i levnější, jsem již zmínil. Taky jsem mluvil o tom, že se to pozitivně dotkne vašeho svědomí, o čemž jsem přesvědčený, že by měl být ten hlavní motivační aspekt.
Chtěl bych ale ještě dodat, že je dnes už také nutné počítat s tím, že naše služby znamenají pro naše klienty určitou přidanou hodnotu k jejich image. Kvalitní úklid s ekologickým přesahem jde znát a dnes se na to snaží lidi víc a víc dbát. My jim v tom pomáháme a to v praxi může často znamenat, že i z tak rutinních záležitostí jako je pravidelný úklid a běžný denní provoz se stává něco, čím se prostě můžete chlubit! (smích) Podal jsem to teď spíše odlehčeně, ale ve skutečnosti to je přesně tak, jak jsem řekl.
Děláme generální úklidy, běžné pravidelné úklidy, nárazové úklidy nad rámec běžného úklidu, čištění koberců extrakční metodou, vyklízení prostor, úklidy po stěhování, po malování atd. Domácnosti přímo neuklízíme, ale jsme schopni a ochotni poradit, nicméně rádi zbytek přenecháme jiným. Taky nemusíme mít všechno, že. (smích) Nejradši máme kanceláře a administrativní budovy, ve kterých se nacházejí, protože tam je největší prostor pro prezentaci naší filozofie - tam může mít největší přesah a dostat se k nejvíce lidem. A o to nám jde především - ukázat lidem, že to jde, že to má smysl, že to není drahé, že to není otrava a že jim to může pomoct jak v osobním směru - že budou mít dobrý pocit z práce ve zdravém prostředí, tak i v pracovním směru, protože to u nich bude hezké a s něčím navíc - s tou přidanou hodnotou, kterou jen tak někde nezískáte.

Další informace o společnosti Green Clean naleznete na www.greenclean.cz

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=2331158


Online diskuse
Na čem stála slavná Miyawakiho metoda obnovy lesa a proč nefunguje?
29. dubna 2024 05:57

PRAHA (Ekolist) - Se zázračnými metodami je vždycky potíž. Často se rodí z chvályhodných pohnutek, nabízí potřebné řešení a slibují fantastické výsledky. Svým závazkům ale jen málokdy dostojí. S odstupem času se to ukazuje i u tzv. Miyawakiho lesů. Když jim lesk nedodává PR těžkého průmyslu, nejsou zdaleka tak zářivé.
(Celý text)

Zelený reporting a nakládání s vodami nejen v průmyslu – směrnice CSRD
29. dubna 2024 05:16

PRAHA (Ekolist) - Dopad antropogenní klimatické změny je patrný prakticky ve všech oblastech, a v oblasti hospodaření s vodou obzvlášť. Vždyť každoročně bojujeme se suchem, lokálními srážkami a přívalovými dešti. Evropská unie (EU) se snaží situaci sledovat a částečně řešit pomocí tzv. greendealu, jehož součástí je „zelený“ reporting, v rámci kterého musí již od roku 2018 přes šest tisíc podniků v EU vykazovat svůj „zelený“ přístup. Od prosince 2022 se pak díky novým pravidlům nefinančního reportingu číslo takto povinně reportujících, a tedy i hodnocených, podniků v EU zvýšilo na více než 50 tisíc. A další tisícovky až desetitisíce podniků do systému hodnocení zapadnou díky svým obchodním vztahům. Je proto nejvyšší čas se podívat, co se od těchto podniků skutečně očekává, aby nejen přežily, ale zajistily i svůj rozvoj. Proto byl připraven tento článek, který shrnuje vybrané části evropského nařízení o taxonomii EU a standardů pro reporting o udržitelnosti dle směrnice CSRD, z pohledu environmentálních otázek v oblasti hospodaření s vodou.
(Celý text)

MŽP chce více podporovat dřevostavby z programu Nová zelená úsporám
29. dubna 2024 01:12

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí chce více podporovat výstavbu energeticky úsporných dřevostaveb pomocí dotací po chystaných změnách v programu Nová zelená úsporám. Podle úřadu je dřevo materiálem budoucnosti, protože v sobě ukládá uhlík, a pomáhá tak snížit uhlíkovou stopu. Změny v dotacích by mohly začít platit od příštího roku, uvedlo ministerstvo.
(Celý text)

Plán nakládání s odpady v Jihomoravském kraji závisí na brněnské spalovně, míní opozice
29. dubna 2024 01:00

BRNO (ČTK) - Zastupitelé Jihomoravského kraje na svém posledním zasedání schválili aktualizaci plánu odpadového hospodářství s výhledem do roku 2035. Dokument musí být v souladu se strategií České republiky, počítá například s navýšením recyklace komunálních odpadů na 65 procent. Opoziční zastupitelé upozornili na to, že splnění cílů Jihomoravského kraje je závislé na rozvoji brněnské spalovny.
(Celý text)

Turista na Špicberkách dostal vysokou pokutu za to, že se moc přiblížil k mroži
29. dubna 2024 00:59

(ČTK) - Turista z Polska při návštěvě norského arktického souostroví Špicberky dostal pokutu přes 1100 dolarů (téměř 26 000 Kč) za to, že se až moc přiblížil k mroži. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Na Špicberkách platí přísný zákaz přibližovat se k volně žijící zvěři. Incident se stal nedaleko Longyearbyenu, nejseverněji položeném městečku na světě s více než 1000 stálých obyvatel. Místní uvědomili úřady, když si všimli, jak se turista snaží dostat k mroži po ledové kře.
(Celý text)

Dobrovolníci sází staré odrůdy v lokalitě U Trojice v Pardubicích
28. dubna 2024 22:42

PARDUBICE (ČTK) - Přírodní lokalitu U Trojice v Pardubicích ozvláštnily další staré odrůdy ovocných stromů. Před dvěma lety začali dobrovolníci opuštěné a zanedbané místo uklízet a proměňovat, aby se z něj stal lesní park. Dnes tam sázeli hrušně a jabloně. ČTK to řekl Vítězslav Haupt z Okrašlovacího spolku U svaté Trojice.
(Celý text)

Mráz měl negativní vliv také na lesy. Buky, duby i jedle částečně pomrzly
28. dubna 2024 19:12

OHRAZENICE (PŘÍBRAM)/STRAŠICE (ROKYCANSKO) (ČTK) - Mráz, který zasáhl Česko v minulých dnech, bude mít kromě ovocných stromů a révy vinné negativní vliv také na lesy. Čerstvě rašící pupeny buků, dubů i jedlí, tedy citlivějších dřevin, jsou spálené, řekl ČTK Petr Macháček z hořovické divize Vojenských lesů a statků ČR (VLS). Vinou mrazů také nebude výrazný semenný rok, jak lesáci předpokládali, málo ploch se přirozeně obnoví. Na masivní semenné roky dubů a buků se může čekat dalších sedm let, naopak třeba smrky plodí pravidelně.
(Celý text)

Pastva skotu přinesla ptačímu parku u Dubňan pestrost, těší ornitology
28. dubna 2024 14:15

DUBŇANY (ČTK) - Do ptačího parku Kosteliska u Dubňan na Hodonínsku se díky pastvě uherského skotu začaly vracet vzácné druhy rostlin, mizí naopak náletové dřeviny či nepůvodní zlatobýl. Pastva má podle ornitologů, kteří se o lokalitu starají, také významně pozitivní efekt na druhovou pestrost.
(Celý text)

Bonobové nejsou zas tak mírumilovní, jak jsme si mysleli
28. dubna 2024 05:55

PRAHA (Ekolist) - Ohrožený druh bonobo, lidoop ze středoafrického deštného pralesa, má pověst tak trochu hipíka. Bonobové jsou známí jako mnohem mírumilovnější než jejich bojovní příbuzní šimpanzi. Žijí v matriarchálních společnostech, provozují rekreační sex a vykazují známky spolupráce uvnitř i vně svých bezprostředních sociálních skupin. Prostě pohoda.
(Celý text)

Portál MiSe Klima - nový digitální průvodce klimatickou změnou
28. dubna 2024 05:00

PRAHA (Ekolist) - Nový digitální průvodce nabízí široké veřejnosti veškeré informace o klimatických opatřeních, která pomáhají zmírňovat dopady změny klimatu. Základ portálu tvoří jejich katalog, který byl sestaven pracovníky poradenských center financovaných v rámci projektu LIFE COALA. K dispozici jsou publikace, metodiky a knihy, kde lze získat bližší představu, jak opatření fungují.
(Celý text)

Jméno nově narozeného gorilího mláděte v Zoo Praha vybere bioložka Goodallová
28. dubna 2024 01:06

PRAHA (ČTK) - Jméno mláděte gorily nížinné, které se samici Kijivu narodilo předminulý týden v pražské zoologické zahradě, vybere slavná britská bioložka, znalkyně primátů a ochránkyně přírody Jane Goodallová. Jméno se lidé dozvědí v sobotu 11. května v zahradě v rezervaci Dja. Pohlaví nově narozené gorily zoo určí na základě testu DNA z trusu mláděte. ČTK to řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Uvedl, že podle vzhledu by nové mládě mohla být samička.
(Celý text)

Vranovskou přehradu čeká řada akcí, slaví 90 let od napuštění
28. dubna 2024 01:00

VRANOV NAD DYJÍ (ČTK) - Vranovskou přehradu na řece Dyji letos čeká řada akcí, 11. dubna totiž oslavila 90 let od napuštění. Za tu dobu se stala jednou z největších turistických destinací jižní Moravy. Kromě toho plní vodohospodářské funkce. Akce k oslavám zastřešuje destinační společnost ZnojmoRegion, která připravila s místními podnikateli i samosprávami výstavy, přednášky či exkurze do míst, kam se běžně nechodí. Přednášky se budou týkat například historie výstavby vodního díla, zániku obce Bítov či stavby nové stejnojmenné obce. Výstavy pak připomenou podobu krajiny a vesnic před stavbou, staré fotografie budou doplněné současnými.
(Celý text)

V Mladé Boleslavi budou mít na podzim první medovinu z městské včelnice
28. dubna 2024 00:59

MLADÁ BOLESLAV (ČTK) - Mladá Boleslav bude mít na podzim první medovinu z medu z městské včelnice. Loňský výnos medu byl dosud největší a činil poprvé od založení včelnice téměř 100 kilogramů. O šest včelstev v zahradě komunitního centra Klementinka se starají členové včelařského kroužku, zahajují jeho pátou sezonu. Stejně jako med i medovinu využije město k propagačním účelům, řekl ČTK Martin Weiss, který kroužek vede.
(Celý text)

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za rok 2023 šest psů
28. dubna 2024 00:56

PRAHA (ČTK) - Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za loňský rok šest psů. Zasloužili si ho tím, že pomohli zachránit lidský život. Fenka velkého knírače Terezka našla po zemětřesení v Turecku v sutinách ženu, německý ovčák Ajax ze Slovenska zachránil, rovněž po zemětřesení v Turecku, sedm lidí v troskách domů a fena jorkšírského teriéra Kája zachránila život svému pánovi při epileptickém záchvatu. Čivava Diana pak pomáhá svému majiteli na invalidním vozíku se záchvaty a působí jako asistenční pes a německý ovčák Rapp našel ztraceného muže se zdravotními problémy, který byl v bezvědomí. Pořadatelé ankety dnes v Praze rozdávali ceny psím hrdinům počtrnácté.
(Celý text)

Osm jihočeských projektů se letos přihlásilo do národní ekologické soutěže Adapterra Awards
28. dubna 2024 00:52

(ČTK) - Osm projektů z jižních Čech je letos přihlášených do ekologické soutěže Adapterra Awards, kterou vyhlašuje Nadace Partnerství. Pět jich je v kategorii Krajina, tři v kategorii Sídla. Budou soupeřit s dalšími 69 projekty. Letošní novinkou je udělení Ceny Jihočeského kraje, který se stal regionálním partnerem soutěže a který tak navíc ocení jihočeské projekty, řekla mluvčí Nadace Partnerství Andrea Křivánková. Krajské i národní výsledky vyhlásí organizátoři na podzim.
(Celý text)

V olomoucké zoo se narodilo mládě hrabáče kapského, pavilon je uzavřen
28. dubna 2024 00:47

OLOMOUC (ČTK) - Mládě hrabáče kapského se na začátku dubna narodilo v zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce, která o tato zvířata pečuje od roku 2017. Zatím odchovala dvě jejich mláďata. Péče o narozeného hrabáče je náročná. Zoo dočasně uzavřela pavilon, v němž tyto africké savce chová. Samice i ošetřovatelé tak mají klid a mohou se společnými silami o potomka postarat. Pokud bude odchov úspěšný, tak malého hrabáče návštěvníci zoologické zahrady uvidí ve výběhu zhruba za tři týdny, sdělila mluvčí zoo Iveta Gronská.
(Celý text)

Skanzen Rochus v Uherském Hradišti zve návštěvníky na stavění máje a pastvu ovcí
28. dubna 2024 00:19

UHERSKÉ HRADIŠTĚ (ČTK) - Skanzen Rochus v Uherském Hradišti zve návštěvníky ve středu 1. května na stavění máje a pastvu ovcí. Tradiční prvomájový program zahrnuje také ukázky práce s pasteveckým psem, stříhání ovcí, folklorní vystoupení nebo dílničky pro děti, sdělila za organizátory Hana Maděričová.
(Celý text)

Seznam Zprávy: Precheza dostala za únik oxidu siřičitého novou pokutu
27. dubna 2024 21:23

PŘEROV (ČTK) - Přerovská chemička Precheza dostala za únik oxidu siřičitého do ovzduší v říjnu 2014 od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) novou pokutu. Uvedl to dnes server Seznam Zprávy. Podle jeho informací má Precheza zaplatit půl milionu korun. Firma se může odvolat, případ by pak řešilo ministerstvo životního prostředí (MŽP).
(Celý text)

Tažní koně předváděli lidem v brdských lesích šetrné vyvážení kmenů z lesa
27. dubna 2024 21:13

OHRAZENICE (PŘÍBRAM)/STRAŠICE (ROKYCANSKO) (ČTK) - Čtrnáct tažných koní předvádělo dnes lidem v brdských lesích šetrné vyvážení pokácených stromů z těžko dostupného lesního terénu. Vojenské lesy a statky (VLS) tak ukazovaly přírodě blízké hospodaření, které zavádějí, řekl ČTK ředitel divize VLS Hořovice David Novotný. Soutěžní trať vedla posádkovým cvičištěm Jince, které se mimořádně otevřelo veřejnosti.
(Celý text)

Vychuchol pyrenejský připomíná krtka i ptakopyska. Španělští experti se ho snaží zachránit před vymřením
27. dubna 2024 19:20

MADRID (ČTK) - Španělská vláda i Mezinárodní svaz ochrany přírody zintenzivnily snahy o záchranu nepříliš známého živočicha, který vypadá trochu jako krtek, trochu jako potkan a trochu jako ptakopysk a žije už jen v několika málo oblastech severu Španělska a Portugalska či jihu Francie. Jmenuje se vychuchol pyrenejský a k životu potřebuje čisté bystřiny. Právě proto mu možná už do deseti let hrozí vymření, informoval tento týden deník El País.
(Celý text)

Vychuchol pyrenejský připomíná krtka i ptakopyska. Španělští experti se ho snaží zachránit před vymřením
27. dubna 2024 19:20

MADRID (ČTK) - Španělská vláda i Mezinárodní svaz ochrany přírody zintenzivnily snahy o záchranu nepříliš známého živočicha, který vypadá trochu jako krtek, trochu jako potkan a trochu jako ptakopysk a žije už jen v několika málo oblastech severu Španělska a Portugalska či jihu Francie. Jmenuje se vychuchol pyrenejský a k životu potřebuje čisté bystřiny. Právě proto mu možná už do deseti let hrozí vymření, informoval tento týden deník El País.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2136 | Další