ecomonitor.cz
verze pro tisk
Bursíkova komora kritizuje energetickou koncepci: je to muzeum jádra a uhlí
12. září 2012 02:00
PRAHA (Ekolist) - Státní energetická koncepce, kterou má vláda ve středu projednat, je cestou do socialistické minulosti. Tvrdí to nově ustavená Komora pro obnovitelné zdroje, které předsedá bývalý ministr životního prostředí za Stranu zelených Martin Bursík. Podle komory návrh pracuje s nerealistickým předpokladem růstu spotřeby energie i prodejních cen elektřiny. A tvrdě prosazuje jádro.

Hlavní výhrady profesní asociace se týkají faktu, že koncepce nepracuje s více variantami, ale předkládá jen jedno řešení. "To dosud vůbec nebylo, koncepce se vždy alespoň snažily předstírat, že dávají různé návrhy," řekl novinářům předseda komory Martin Bursík.

Dalším kritizovaným bodem koncepce je rozhodnutí o výstavbě nových reaktorů v Temelíně a Dukovanech. To není podle výrobců obnovitelné energie ekonomicky zdůvodněné, není jasná ekonomika výstavby, provozu, skladování paliva, ani likvidace elektrárny po ukončení provozu.

Instalovaný výkon jaderné energetiky by měl podle plánů vzrůst z dnešních 3,7 GW na zhruba 7,5 GW. Což je víc, než kolik česká přenosová síť absorbuje při nejnižší spotřebě elektřiny, tedy v době, kdy o ni není zájem. Podle komory tak koncepce jednoznačně počítá s vývozem elektřiny, protože výkon obou jaderných zařízení není možné udat jen na českém trhu.

Jadernou elektřinu neprodáme

"Stát ale vůbec nepracuje s ekonomickými výhledy, podle kterých budou ceny jaderné elektřiny nekonkurenceschopné," říká Martin Bursík. Podle něj si stát neuvědomuje, že bude problém s tím elektřinu udat, protože v Německu i Rakousku nebude zájem o českou jadernou elektřinu z etických důvodů. Návrh koncepce navíc prý vůbec nepracuje s ekonomickými výhledy, podle kterých budou dnešní ceny jaderné elektřiny v budoucnu nekonkurenceschopné.

Podle sdružení státní koncepce nevysvětluje, proč by Česká republika měla více než polovinu elektřiny vyrábět v reaktorech, když zároveň před několika lety odsouhlasil investice firmy ČEZ do uhelných elektráren, které mají životnost delší než 40 let. A protože firma ČEZ už investuje 100 miliard korun do obnovy uhelných elektráren, je o dalším masivním využíváním uhlí v budoucnu rozhodnuto. "Takže prohlášení o ústupu z uhlí je jen proklamace," říká Bursík.

Stejně tak se komoře nelíbí, že koncepce k obnovitelným zdrojům přistupuje apriorně negativně. Jako jediná země Evropské unie chce Česko zastavit podporu obnovitelné energie, což je i proti evropské směrnici. "Nejedná se o nic jiného než konkurenční boj, zejména ČEZ nechce pustit do svého území malé decentralizované zdroje," říká Jan Habart ze sdružení CZ Biom. Podle koncepce by se měl do roku 2040 podíl obnovitelné energetiky držet na 15 %. Podle Komory ale tou dobou počítají vyspělé země s podílem kolem 60 %, podíl v české energetice by prý měl být kolem 30 %.

Stop výkupu zelené elektřiny

Co se týče ekonomiky obnovitelné elektřiny, zabývá se koncepce prý jen negativními dopady na růst cen, ale vůbec nezapočítává negativní dopady využívání fosilních paliv, tedy zejména znečištění ovzduší. U jádra zase nebere v úvahu omezenou zodpovědnost firem za případné nehody, které technologii zlevňují tím, že riziko na sebe bere stát.

Podíl větrné energie má růst, ale zřejmě bez podpory
Podíl větrné energie má růst, ale zřejmě bez podpory
Foto | EssjayNZ / Flickr

Pokud by se prý braly do úvahy tyto vlivy, byly by obnovitelné zdroje konkurenceschopné již dnes. I tak se ale dá čekat plná konkurenceschopné fotovoltaiky kolem roku 2020, což potvrzuje například výhled Mezinárodní energetické agentury (IEA).

Stát chce naopak zastavit podporu zelené elektřiny a tepla pomocí výkupních tarifů a namísto nich podporovat investice do jednotlivých zařízení. "Výkupní ceny nejsou dobré. V minulosti byly hlavní náklady investiční a nikoli provozní. Proto by mělo být podpora investičních nákladů," prohlásil ve středu na semináři ke studii o ekonomice obnovitelných zdrojů náměstek ministra průmyslu Pavel Šolc. Podle něj by se investice soutěžily v tendru podle zákona o veřejných zakázkách. Získala by ji firma, která by nabídla výrobu elektřiny za nejlevnější cenu.

Vítr ano. Anebo ne

Stejně tak koncepce vůbec nepočítá s využitím například biomasy nebo solárního tepla při vytápění domácností. Naopak centrální zásobování teplem postavené na využití uhlí bere jako konkurenční výhodu. Komora také odmítá předpoklad koncepce, který počítá s kontinuálním nárůstem spotřeby v průmyslu, službách i domácnostech - z dnešních 72 TWh na 80 TWh v roce 2020 a 92 TWh v roce 2040. Podle Komory vyspělé země počítají s šetřením energiemi a využíváním technologií s vyšší účinností. A tím s poklesem celkové spotřeby. "Představa o nekonečném růstu spotřeby jde mimo jakoukoli realitu," tvrdí Bursík. Podle něj vedou takové návrhy k "socialistickým zítřkům" podobně jako plánovaná ekonomika totalitního Československa.

Podle Komory je navíc návrh koncepce v rozporu s řadou dalších dokumentů. Vedle evropských směrnic, u kterých vláda riskuje řízení o porušení závazků ze strany Evropské komise, ale neodpovídá ani vládnímu Národnímu akčnímu plánu OZE. Ten totiž počítá například s podstatným růstem větrné energetiky, což bez provozní podpory půjde podle Komory jen stěží. Ale nesedí ani čísla, kterých má Česko dosáhnout - podle koncepce 1 888,8 GWh, zatímco akční plán počítá s úrovní 1496 GWh. Navíc premiér Petr Nečas ve svém projevu na brněnském veletrhu prohlásil, že jeho vláda musí "zkrotit obnovitelné zdroje energie", protože se stávají brzdou naší ekonomiky. To prý byla jedna z věcí, kterou vláda začala řešit hned v létě roku 2010. Především bylo potřeba šlápnout na záchranou brzdu v podpoře fotovoltaiky. "Nyní musíme zabránit, aby se podobné věci nestaly v oblasti větrné energie, ale i v oblasti bioplynu. To je jedna z klíčových součástí naší energetické koncepce," dodal.

Hugo Charvát

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=2359494


Online diskuse
Ochranáři a včelaři umístili u D5 desítky pastí na invazní asijské sršně
2. května 2024 11:31

(ČTK) - Třicet až čtyřicet pastí k odhalení výskytu invazní asijské sršně umístili ochranáři z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) ve spolupráci s místními včelaři. Zatím jde převážně o Plzeňský kraj, hlavně o místa podél dálnice D5 desítky metrů až jeden kilometr od krajnice, ale také třeba v Železné a Bělé na Domažlicku, ve Švihově na Klatovsku, Šťáhlavech na Plzeňsku a v Hrádku u Rokycan. Pasti se umisťují také u dálnice D5 ve Středočeském kraji ve směru na Prahu a u logistických center, tedy překladišť zboží z kamionů, což jsou riziková místa. ČTK to dnes řekl Zdeněk Myslík z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
(Celý text)

Na čištění odpadních vod v EU by se měly podílet největší znečišťovatelé, farmaceutický a kosmetický průmysl
2. května 2024 11:30

(ČTK) - Na čištění městských odpadních vod by se od roku 2045 měly podílet největší znečišťovatelé, tedy farmaceutický a kosmetický průmysl, vyplývá z úpravy směrnice, kterou schválil v dubnu Evropský parlament. Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) uvedla, že směrnici vnímá jako další přítěž již tak těžko konkurenceschopnému odvětví a může to ovlivnit cenu i dostupnost léků. Zavedení dalších opatření se dotkne téměř 600 čistíren v Česku, náklady budou ve stovkách miliard korun během následujících 20 let, řekl ČTK ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) Vilém Žák.
(Celý text)

Produkce elektřiny z větru v USA se loni poprvé po 25 letech snížila
2. května 2024 11:29

WASHINGTON (ČTK) - Produkce elektřiny z větrných elektráren ve Spojených státech se loni poprvé za čtvrt století snížila, a to o dvě procenta. Výroba byla nižší, přestože instalovaný výkon stoupl o 6,2 gigawattu (GW). Mohly za to slabší větry na Středozápadě, než je obvyklé. Vyplývá to ze zprávy amerického vládního úřadu pro energetické informace (EIA).
(Celý text)

Dříve opomíjená osika může lesníkům výrazně pomoct po kůrovcové kalamitě
2. května 2024 01:17

BRNO (ČTK) - Osika obecná, která byla dříve běžnou a častou součástí českých lesů, má velmi dobrý potenciál stát se využívanou přípravnou dřevinou při obnově lesů poničených suchem a kůrovcem. Mnohde si již na holiny našla cestu sama, uvedl Antonín Kusbach, jenž vedl mezinárodní tým lesnických vědců v čele s odborníky z Mendelovy univerzity v Brně při výzkumu rozšíření a roli osiky obecné v lesích.
(Celý text)

Evropská komise zahájila kroky proti 20 aerolinkám kvůli tzv. greenwashingu
2. května 2024 00:54

BRUSEL (ČTK) - Evropská komise (EK) společně s úřady na ochranu spotřebitelů členských zemí Evropské unie zahájila kroky proti dvaceti leteckým společnostem, a to kvůli zavádějícím tvrzením ohledně ochrany životního prostředí, takzvanému greenwashingu. Zaslala firmám dopisy, ve kterých identifikovala několik typů potenciálně zavádějících tvrzení, a vyzvala podniky, aby do 30 dnů uvedly své praktiky do souladu s právními předpisy EU v oblasti ochrany spotřebitelů. Komise o tom informovala ve své tiskové zprávě. Názvy aerolinek zatím nezveřejnila, protože vyšetřování je teprve v předběžné fázi.
(Celý text)

Hydrologové: Zásoby vodních nádrží v ČR jsou připravené i na extrémní sucho
2. května 2024 00:49

(ČTK) - Zásoby vodních nádrží jsou letos podle informací hydrologů, které ČTK oslovila, dostatečné, může za to srážkově nadprůměrná zima, která doplnila také zásoby podzemních vod. Aktuální stav nádrží zvládne podle hydrologů zajistit zásobování obyvatel, průmyslových podniků nebo chlazení elektráren i v případě opakování extrémního sucha. Pravděpodobnost výskytu nadprůměrně teplého roku je letos vyšší než v minulosti, tvrdí klimatolog Ondřej Lhotka.
(Celý text)

V českých městech a obcích opět probíhá květnová výzva Do práce na kole
2. května 2024 00:25

(ČTK) - Počínaje včerejškem začala v Česku měsíční výzva Do práce na kole. Lidé během ní mohou do 31. května cestovat do práce či školy na kole, pěšky nebo klusem a při tom porovnávat své síly s dalšími účastníky. Akce je pro týmy i jednotlivce a nerozhoduje počet kilometrů, ale pravidelnost. Loni se květnové výzvy, kterou pořádá spolek AutoMat, zúčastnilo 25 600 lidí z různých měst a obcí v ČR.


(Celý text)

Vědci na Špicberkách zaznamenali první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku
1. května 2024 21:17

(ČTK) - Na jednom z norských ostrovů v Severním ledovém oceánu byl potvrzen první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku. Informoval o tom list The Guardian s odkazem na vědce. Virus už zabil i další savce včetně lachtanů a tuleňů.
(Celý text)

Z pokácení slavného stromu u Hadriánova valu v Anglii byli obviněni dva muži
1. května 2024 18:55

LONDÝN (ČTK) - Dva muži byli obviněni z pokácení slavného, zhruba 150 let starého stromu u Hadriánova valu na severu Anglie. Informovala o tom podle agentury AP prokuratura. Majestátní javor klen, který byl díky své fotogeničnosti velkou turistickou atrakcí, někdo úmyslně pokácel koncem loňského září.
(Celý text)

Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v přírodě
1. května 2024 18:51

(ČTK) - Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v lesních porostech. Problémy působí především silný vítr a sucho, uvedli. Například u Hořic na Jičínsku hořela hrabanka, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Zákaz rozdělávání ohňů v přírodě v kraji zatím vyhlášen nebyl. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal pro většinu ČR výstrahu před nebezpečím vzniku požárů.
(Celý text)

Odborníci v Lysicích registrují nové odrůdy ovoce a udržují živou kolekci
1. května 2024 12:59

LYSICE (ČTK) - Většina nových odrůd ovoce, které se v posledních letech v Česku objevily, rostou společně v Lysicích na Blanensku. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZUZ) na tamější zkušební stanici registruje nově vyšlechtěné odrůdy ovoce a zároveň udržuje takzvanou živou kolekci, do které umisťuje registrované odrůdy. Čítá stovky odrůd a přes 2000 stromů, řekla ČTK vedoucí stanice Eva Gothardová. Dá se podle ní říci, že ovocné odrůdy, které rostou v českých sadech a zahradách, rostou také v Lysicích.
(Celý text)

Český projekt Jedna příroda se loni umístil v top ten evropských LIFE projektů. I díky dokumentárnímu filmu Hodnoty přírody
1. května 2024 05:59

PRAHA (Ekolist) - Český projekt Jedna příroda byl v LIFE Highlights 2023 označen jako jeden z deseti nejlepších LIFE projektů z celé EU. A to nejen díky úspěšnému plnění nastavených cílů, které přispívají k ochraně přírody a krajiny, ale také díky takovým výstupům oslovujícím širokou veřejnost, jako je dokumentární film Hodnoty přírody (The Values of Nature).
(Celý text)

Česko je dvacet let v EU. Co nám to přineslo v oblasti životního prostředí?
1. května 2024 05:04

PRAHA (Ekolist) - Kvalita pitné vody i čistota řek a vodních nádrží, čistší ovzduší ve městech a obcích nebo větší podíl chráněné přírody na území České republiky. Ochrana životního prostředí prošla v posledních dekádách skokovým zlepšením. Vstup do Evropské unie v roce 2004 byl na této cestě důležitým milníkem.
(Celý text)

CHKO Slavkovský les oslaví s veřejností 50 let své existence
1. května 2024 01:01

CHEB (ČTK) - Akcemi pro veřejnost bude Chráněná krajinná oblast (CHKO) Slavkovský les slavit po celý letošní rok 50 let od svého založení. Ředitel CHKO Jindřich Horáček řekl ČTK, že Slavkovský les je jediná chráněná krajinná oblast v Česku, která vznikla kvůli ochraně přírodních léčebných zdrojů. Dodal, že za půlstoletí existence zabránili ochranáři možným škodám v unikátní přírodní krajině a pomohli zachovat výjimečné lokality v CHKO. Ocenění v podobě zápisu na seznam UNESCO z roku 2021 nebo získání statusu klimatických lázní to podle něj potvrzují.
(Celý text)

V centru Českých Budějovic je první ovocný sad, tvoří jej 113 stromů a 177 keřů
1. května 2024 00:56

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - V centru Českých Budějovic vznikl první ovocný sad. Tvoří jej více než stovka stromů a téměř dvě stovky keřů. Projekt sadu, který je poblíž sportovní haly na ploše půl hektaru, zaplatila energetická společnost ČEZ v souvislosti s výstavbou horkovodu z Jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic. Sad má vynahradit stromy pokácené kvůli stavbě, řekli zástupci města, kraje i společnosti ČEZ.
(Celý text)

NP Šumava otevře soví voliéry v Borových Ladách kvůli počasí až 14. května
1. května 2024 00:44

(ČTK) - Šumavský národní park otevře soví voliéry v Borových Ladách na Prachaticku kvůli počasí až 14. května. Standardně je přitom mohou turisté navštěvovat od 1. května. Přípravy voliéry na zahájení provozu ale minulý týden zkomplikoval napadaný sníh. ČTK to řekl mluvčí šumavského parku Jan Dvořák.
(Celý text)

Zoo Ostrava ve speciálním programu představí přírodu Vietnamu
1. května 2024 00:28

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada dnes ve speciálním programu představí návštěvníkům přírodu Vietnamu. Blíže je chce seznámit hlavně s kampaní Vietnamazing. Jedná se o novou kampaň Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií zaměřenou právě na ochranu přírody ve Vietnamu, řekla ČTK mluvčí zahrady Šárka Nováková. Do projektu jsou zapojeny české a slovenské zahrady včetně ostravské zoo.
(Celý text)

Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých, jsou i další přírůstky
1. května 2024 00:15

LIBEREC (ČTK) - Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých. Za úspěch považuje i narození vzácného a silně ohroženého kopytníka uriala bucharského. Přírůstky má také u margayů (ocelotů dlouhoocasých), osináků afrických, surikat či orlosupů bradatých. Od začátku roku přišlo v liberecké zoo na svět zatím 38 mláďat, informovala mluvčí zoo Barbara Tesařová.
(Celý text)

Češi konzumují méně ovoce a zeleniny, než je doporučená denní dávka
1. května 2024 00:07

PRAHA (ČTK) - Průměrný Čech konzumuje méně než 600 gramů ovoce a zeleniny denně, tedy méně, než doporučuje Společnost pro výživu ČR. Příjem ovoce a zeleniny v posledních letech podle údajů Českého statistického ústavu (ČSÚ) klesá, lidé omezují také jejich nákup. Motivovat lidi, aby alespoň polovinu talíře naplnili ovocem a zeleninou, má nová kampaň Půl talíře, kterou v polovině dubna představil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) spolu s lékařem Petrem Smejkalem a dalšími zástupci projektu.
(Celý text)

Ochranná pásma kvůli africkému moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila
30. dubna 2024 23:20

HRÁDEK NAD NISOU (ČTK) - Ochranná pásma vyhlášená Státní veterinární správou ČR (SVS) v souvislosti s výskytem afrického moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila. Důvodem jsou dva případy nákazy potvrzené v dubnu u divočáků ulovených a nalezených u Hrádku nad Nisou na Liberecku mimo takzvané uzavřené pásmo II. O další území se rozšířilo nejen hlavní pásmo II vytyčené kolem míst výskytu nákazy, ale i takzvané nárazníkové pásmo, řekl dnes ČTK mluvčí SVS Petr Vorlíček.
(Celý text)

Ochranná pásma kvůli africkému moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila
30. dubna 2024 23:20

HRÁDEK NAD NISOU (ČTK) - Ochranná pásma vyhlášená Státní veterinární správou ČR (SVS) v souvislosti s výskytem afrického moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila. Důvodem jsou dva případy nákazy potvrzené v dubnu u divočáků ulovených a nalezených u Hrádku nad Nisou na Liberecku mimo takzvané uzavřené pásmo II. O další území se rozšířilo nejen hlavní pásmo II vytyčené kolem míst výskytu nákazy, ale i takzvané nárazníkové pásmo, řekl dnes ČTK mluvčí SVS Petr Vorlíček.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2138 | Další