ecomonitor.cz
verze pro tisk
Jak pozvat les do školy
2. prosince 2012 08:13
(Les ve škole - Sdružení TEREZA) - Učit o moudrosti lesa přímo v lese se už několik let ve Sdružení TEREZA snažíme v dlouhodobém programu Les ve škole. Naším cílem je žákům přibližovat les jako provázanou ekosystémovou síť, ve které proudí energie v různých formách, a která je tak plná života. Snažíme se, aby si žáci vlastními zkušenostmi nacházeli k lesu vlastní cestu a rádi v něm trávili čas. Celý tento koncept programu stále vyhodnocujeme a rozvíjíme.



Jak lépe učit o lese

V programu Les ve škole jsme v minulosti vytvořili mnoho metodických materiálů – tematických lekcí, metodik pro pedagogy ve spojení s pracovními listy pro žáky, určovacích klíčů apod. Dostávali jsme na ně pozitivní zpětné vazby od pedagogů: „Posílám vám velkou pochvalu za skvělé zpracování materiálů Les a klimatické změny pro mladší žáky. Skvělé nápady, dobře podáno, vyučující může vše zvládnout i bez hlubokých znalostí moderních přístupů výuky“ hodnotí paní učitelka Dana Kuriplachová ze ZŠ a MŠ Raškovice.

I z odborných kruhů se nám dostávalo sympatické odezvy: "Porovnání rozdílu po jednotlivých položkách ukázalo ve třech případech statisticky významný posun směrem ke snížení strachu z lesa....", komentuje PhDr. Jan Činčera, PhD. (Technická univerzita v Liberci) dílčí tabulkový výstup z evaluace s názvem Strach z lesa: vliv programu environmentální výchovy na snižování obav žáků z pobytu v lesním prostředí.

Přemýšleli jsme ale, jak pedagogům a následně žákům zprostředkovat pohled na les z většího nadhledu. Samozřejmě jsme se o to snažili pomocí všech dosavadních metodických pomůcek, ale pořád jsme měli pocit, že se nám to daří jen dílčím způsobem a žáci se učí hlavně o jednotlivých lesních rostlinách, živočiších či klimatických podmínkách. Bylo nám jasné, že program musí projít velkou systémovou změnou...

Šli jsme na to od lesa – máme z gruntu nový metodický koncept

Vytvořili jsme a nyní nabízíme zcela nový metodický koncept programu Les ve škole, v němž chceme, aby si žáci jednotlivé lesní fenomény mezi sebou smysluplně a logicky propojovali a uvědomovali si jejich význam pro přírodu i pro nás z větší perspektivy. Na základě svých lesních bádání pak i oni mohli usoudit, že o les je také potřeba aktivně pečovat a že do této péče se mohou sami zapojit. Naším dalším cílem je přenesení kladného vztahu k lesu do každodenního života žáků a upřednostňování dřeva jako materiálu, v případech, kde je to možné. A co je klíčové, program cílí k podpoře přímého a intenzivního kontaktu dětí s přírodou.

Každý ročník má svůj roční plán

Z praktického hlediska jsme školní aktivity inovovaného programu Les ve škole rozdělili podle ročníků. Pro každou třídu základní školy vznikají roční plány lesních aktivit zaměřené vždy na určitý jev či zajímavost z lesa (pokrýváme oblasti environmentálních zákonitostí, řešení jejich problémů a konfliktů, tak i environmentální senzitivity žáků).
Ve školním roce 2012/13 můžeme učitelům nabídnout nové metodiky pro 3. a 6. třídu. Vytvářeli jsme je spolu s metodickými a lesními odborníky a také jsme spolupracovali s pedagogy, kteří je testovali při výuce. Metodiky pro ostatní ročníky budou pak brzy následovat. Aktuálně pracujeme na školních plánech pro 2. a 7. ročník.

Certifikát lesní třídy – z leva: Hanka, Igor, Radek, Bedřich, Nika, Kája a uprostřed tůňky pes Kočka
Certifikát lesní třídy – z leva: Hanka, Igor, Radek, Bedřich, Nika, Kája a uprostřed tůňky pes Kočka
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Les ve škole

Lesní třída – Bedřich, Kája, Nika a spol.

Z hlediska atraktivity pro děti je důležitě, že celý rok zapojené třídy provázejí lesní průvodci – žáci Lesní třídy. Ti mají stejné obavy z lesa jako děti v reálné třídě – například, že se v lese ušpiní či se jim zakousne klíště. A také se stejně radují při hledání pobytových stop lesních zvířat. Na konci školního roku se žáci stanou spoluvrstevníky svých průvodců z Lesní třídy a obdrží certifikát lesní třídy.

Kam teče voda v lesní 3. třídě?

Tématem třetího ročníku nové metodiky je Voda v lese. Červenou linkou metodiky je příběh lesa, který volá o pomoc, protože do něj přicházejí Vodomorové a chtějí z lesa vysát všechnu vodu. Žáci nejdříve teoreticky i prakticky zjišťují, kde vodu v lese najdou a jakou tam plní funkci, proč je důležitá, jakou ekosystémovou službu naplňuje − to vše, aby před Vodomory mohli les ochránit. Na konci ročního plánu žáci shrnují nabyté znalosti do společného výstupu, plakátu, který prezentují dalším spolužákům, rodičům apod. Své individuální lesní pozorování zaznamenávají po celý rok do svého „lesního deníku“. „Dobře se nám pracovalo s pracovními listy, včetně použití metody Insert. Díky tomuto projektu děti dnes vědí o koloběhu vody v lesu daleko víc. Poznaly, kde všude mohou vodu najít, jak voda v lese koluje a odkud kam putuje. Vědí také, že voda je nezbytná nejen pro stromy, keře a mech v lese, ale pro všechna zvířata a že je důležitá i pro okolní krajinu a pro člověka“, shrnuje paní učitelka Řehořová ze Základní školy v Chyškách, která metodiku pilotně testovala se svou 3. třídou minulý školní rok.

Metodiky obsahují řadu pracovních listů, informačních karet a plakátků, pracuje se i s videy – vše pomáhá výuku činit interaktivní
Metodiky obsahují řadu pracovních listů, informačních karet a plakátků, pracuje se i s videy – vše pomáhá výuku činit interaktivní
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Les ve škole

Proč se 6. třídou do lesa?

Metodika pro 6. třídy se zaměřuje hlavně na téma, proč bychom vlastně měli v lese trávit čas, co nám pobyt v lese přináší, co nás v něm může zaskočit a pokud chceme do lesa vyrazit, jak se na to vybavit. Žáci se mj. zamýšlejí nad důvody, proč by měli do lesa vyrazit, a své postřehy si navzájem sdílejí. Dále se pracuje s jejich obavami z lesa - žáci se dozvídají, jak se zachovat při setkání s velkými lesními zvířaty, jako je prase nebo i medvěd a vlk, či jak si poradit se zakousnutým klíštětem či komáry. Klíčové je i nepodcenit vybavení − co je vlastně potřeba si na lesní výpravu obléknout, vzít sebou?

Na návštěvě v „lesním supermarketu“ a „lesním ateliéru“

A potom už hurá do lesa, kde čeká průzkum terénu, například hledání pobytových stop zvířat, ale i nakupování v „lesním supermarketu“, kdy se žáci seznamují s lesními plody a jejich významem. Žáci se také zamýšlejí nad činnostmi, které mohou v lese dělat a co jim tedy všechno les nabízí – od průzkumné výpravy přes relaxaci, výtvarné tvorby formou landartu až po poznávání nových koutů a orientaci v lese. Žáci 6. třídy ZŠ v Heřmanově Městci za své největší lesní odhalení považují, že: "…v lese mohou stavět domečky, hrát hry, pozorovat zvěř. Ze všeho, co v lese najdou, mohou vytvořit landart. V lese je zábava a není nebezpečný. Během projektu strávili tito žáci pod širým nebem 23 hodin a vytvořili několik plakátů a také prezentaci fotografií. Pro mladší žáky zorganizovali Den pro les. Vyrobili krmítka, která nainstalovali v lese, a pro sebe vyrobili ruční papír nebo model fotosyntézy,“ shrnuje paní učitelka Jana Šindelářová.

Les jako bezpečné a tvořivé místo

Další ročníkové metodiky, jejichž témata a cíle jsou již vytvořené, se snaží opět les přibližovat dětem jako bezpečné a tvořivé místo, které nám všem – lidem, zvířatům, rostlinám, neživé přírodě − poskytuje mnoho svých služeb.
Například metodika pro 2. třídy sice směřuje žáky k pozorování lesa, jeho obyvatel a jejich obydlí, ale vede je k pozorování vzájemných souvislostí mezi sebou. Tématem pro 4. třídy je běh energie v lese – mapování sluneční energie prostupující přes zelené rostliny a býložravce k masožravcům a rozkladačům. Pátý ročník se snaží představit vzájemnou provázanost živých organismů v lese a důsledky jejího narušení. Sedmý ročník se dívá na les jako na sluneční elektrárnu a metodika pro 8. třídy na něj zase nahlíží jako na zdroj surovin, trezor biodiverzity, tělocvičnu a umělecký ateliér. Shrnuje tak velmi rozmanitý vějíř lesních ekosystémových služeb. Náplní 9. třídy je koloběh uhlíku a vliv lesa na klima.

Den pro les

Součástí všech ročníkových plánů je realizace projektového dne, kdy třída může nějak prakticky pomoci lesu, který navštěvuje, nebo s lesními divy seznámit veřejnost či ostatní třídy své školy. Nastavení projektového dne je velmi volné, aby se lesní třídy mohly věnovat aktivitám, které jsou smysluplné, navazují na jejich dlouhodobou činnost a těší je.

Les ve škole = les v souvislostech

Ze závěrečných zpráv škol, které ověřovaly metodiku 3. a 6. třídy, vyplývá, že cíle našeho programu se ve velké míře daří naplňovat. Žáci si nacházejí cestu do lesa a prozkoumávají ho ze všech stran v celé jeho provázanosti. Uvědomují si nejen jeho jednotlivé rostlinné a živočišné obyvatele, ale zamýšlejí se i nad jeho významem ekosystému jako takového − co přírodě i nám, lidem, nabízí.

Zapojte svou školu do programu: www.lesveskole.terezanet.cz

Alena Kohoutová a Miroslav Novák, Les ve škole, Sdružení TEREZA

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=2367128


Online diskuse
MŽP chce více podporovat dřevostavby z programu Nová zelená úsporám
29. dubna 2024 01:12

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí chce více podporovat výstavbu energeticky úsporných dřevostaveb pomocí dotací po chystaných změnách v programu Nová zelená úsporám. Podle úřadu je dřevo materiálem budoucnosti, protože v sobě ukládá uhlík, a pomáhá tak snížit uhlíkovou stopu. Změny v dotacích by mohly začít platit od příštího roku, uvedlo ministerstvo.
(Celý text)

Plán nakládání s odpady v Jihomoravském kraji závisí na brněnské spalovně, míní opozice
29. dubna 2024 01:00

BRNO (ČTK) - Zastupitelé Jihomoravského kraje na svém posledním zasedání schválili aktualizaci plánu odpadového hospodářství s výhledem do roku 2035. Dokument musí být v souladu se strategií České republiky, počítá například s navýšením recyklace komunálních odpadů na 65 procent. Opoziční zastupitelé upozornili na to, že splnění cílů Jihomoravského kraje je závislé na rozvoji brněnské spalovny.
(Celý text)

Turista na Špicberkách dostal vysokou pokutu za to, že se moc přiblížil k mroži
29. dubna 2024 00:59

(ČTK) - Turista z Polska při návštěvě norského arktického souostroví Špicberky dostal pokutu přes 1100 dolarů (téměř 26 000 Kč) za to, že se až moc přiblížil k mroži. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Na Špicberkách platí přísný zákaz přibližovat se k volně žijící zvěři. Incident se stal nedaleko Longyearbyenu, nejseverněji položeném městečku na světě s více než 1000 stálých obyvatel. Místní uvědomili úřady, když si všimli, jak se turista snaží dostat k mroži po ledové kře.
(Celý text)

Dobrovolníci sází staré odrůdy v lokalitě U Trojice v Pardubicích
28. dubna 2024 22:42

PARDUBICE (ČTK) - Přírodní lokalitu U Trojice v Pardubicích ozvláštnily další staré odrůdy ovocných stromů. Před dvěma lety začali dobrovolníci opuštěné a zanedbané místo uklízet a proměňovat, aby se z něj stal lesní park. Dnes tam sázeli hrušně a jabloně. ČTK to řekl Vítězslav Haupt z Okrašlovacího spolku U svaté Trojice.
(Celý text)

Mráz měl negativní vliv také na lesy. Buky, duby i jedle částečně pomrzly
28. dubna 2024 19:12

OHRAZENICE (PŘÍBRAM)/STRAŠICE (ROKYCANSKO) (ČTK) - Mráz, který zasáhl Česko v minulých dnech, bude mít kromě ovocných stromů a révy vinné negativní vliv také na lesy. Čerstvě rašící pupeny buků, dubů i jedlí, tedy citlivějších dřevin, jsou spálené, řekl ČTK Petr Macháček z hořovické divize Vojenských lesů a statků ČR (VLS). Vinou mrazů také nebude výrazný semenný rok, jak lesáci předpokládali, málo ploch se přirozeně obnoví. Na masivní semenné roky dubů a buků se může čekat dalších sedm let, naopak třeba smrky plodí pravidelně.
(Celý text)

Pastva skotu přinesla ptačímu parku u Dubňan pestrost, těší ornitology
28. dubna 2024 14:15

DUBŇANY (ČTK) - Do ptačího parku Kosteliska u Dubňan na Hodonínsku se díky pastvě uherského skotu začaly vracet vzácné druhy rostlin, mizí naopak náletové dřeviny či nepůvodní zlatobýl. Pastva má podle ornitologů, kteří se o lokalitu starají, také významně pozitivní efekt na druhovou pestrost.
(Celý text)

Bonobové nejsou zas tak mírumilovní, jak jsme si mysleli
28. dubna 2024 05:55

PRAHA (Ekolist) - Ohrožený druh bonobo, lidoop ze středoafrického deštného pralesa, má pověst tak trochu hipíka. Bonobové jsou známí jako mnohem mírumilovnější než jejich bojovní příbuzní šimpanzi. Žijí v matriarchálních společnostech, provozují rekreační sex a vykazují známky spolupráce uvnitř i vně svých bezprostředních sociálních skupin. Prostě pohoda.
(Celý text)

Portál MiSe Klima - nový digitální průvodce klimatickou změnou
28. dubna 2024 05:00

PRAHA (Ekolist) - Nový digitální průvodce nabízí široké veřejnosti veškeré informace o klimatických opatřeních, která pomáhají zmírňovat dopady změny klimatu. Základ portálu tvoří jejich katalog, který byl sestaven pracovníky poradenských center financovaných v rámci projektu LIFE COALA. K dispozici jsou publikace, metodiky a knihy, kde lze získat bližší představu, jak opatření fungují.
(Celý text)

Jméno nově narozeného gorilího mláděte v Zoo Praha vybere bioložka Goodallová
28. dubna 2024 01:06

PRAHA (ČTK) - Jméno mláděte gorily nížinné, které se samici Kijivu narodilo předminulý týden v pražské zoologické zahradě, vybere slavná britská bioložka, znalkyně primátů a ochránkyně přírody Jane Goodallová. Jméno se lidé dozvědí v sobotu 11. května v zahradě v rezervaci Dja. Pohlaví nově narozené gorily zoo určí na základě testu DNA z trusu mláděte. ČTK to řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Uvedl, že podle vzhledu by nové mládě mohla být samička.
(Celý text)

Vranovskou přehradu čeká řada akcí, slaví 90 let od napuštění
28. dubna 2024 01:00

VRANOV NAD DYJÍ (ČTK) - Vranovskou přehradu na řece Dyji letos čeká řada akcí, 11. dubna totiž oslavila 90 let od napuštění. Za tu dobu se stala jednou z největších turistických destinací jižní Moravy. Kromě toho plní vodohospodářské funkce. Akce k oslavám zastřešuje destinační společnost ZnojmoRegion, která připravila s místními podnikateli i samosprávami výstavy, přednášky či exkurze do míst, kam se běžně nechodí. Přednášky se budou týkat například historie výstavby vodního díla, zániku obce Bítov či stavby nové stejnojmenné obce. Výstavy pak připomenou podobu krajiny a vesnic před stavbou, staré fotografie budou doplněné současnými.
(Celý text)

V Mladé Boleslavi budou mít na podzim první medovinu z městské včelnice
28. dubna 2024 00:59

MLADÁ BOLESLAV (ČTK) - Mladá Boleslav bude mít na podzim první medovinu z medu z městské včelnice. Loňský výnos medu byl dosud největší a činil poprvé od založení včelnice téměř 100 kilogramů. O šest včelstev v zahradě komunitního centra Klementinka se starají členové včelařského kroužku, zahajují jeho pátou sezonu. Stejně jako med i medovinu využije město k propagačním účelům, řekl ČTK Martin Weiss, který kroužek vede.
(Celý text)

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za rok 2023 šest psů
28. dubna 2024 00:56

PRAHA (ČTK) - Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za loňský rok šest psů. Zasloužili si ho tím, že pomohli zachránit lidský život. Fenka velkého knírače Terezka našla po zemětřesení v Turecku v sutinách ženu, německý ovčák Ajax ze Slovenska zachránil, rovněž po zemětřesení v Turecku, sedm lidí v troskách domů a fena jorkšírského teriéra Kája zachránila život svému pánovi při epileptickém záchvatu. Čivava Diana pak pomáhá svému majiteli na invalidním vozíku se záchvaty a působí jako asistenční pes a německý ovčák Rapp našel ztraceného muže se zdravotními problémy, který byl v bezvědomí. Pořadatelé ankety dnes v Praze rozdávali ceny psím hrdinům počtrnácté.
(Celý text)

Osm jihočeských projektů se letos přihlásilo do národní ekologické soutěže Adapterra Awards
28. dubna 2024 00:52

(ČTK) - Osm projektů z jižních Čech je letos přihlášených do ekologické soutěže Adapterra Awards, kterou vyhlašuje Nadace Partnerství. Pět jich je v kategorii Krajina, tři v kategorii Sídla. Budou soupeřit s dalšími 69 projekty. Letošní novinkou je udělení Ceny Jihočeského kraje, který se stal regionálním partnerem soutěže a který tak navíc ocení jihočeské projekty, řekla mluvčí Nadace Partnerství Andrea Křivánková. Krajské i národní výsledky vyhlásí organizátoři na podzim.
(Celý text)

V olomoucké zoo se narodilo mládě hrabáče kapského, pavilon je uzavřen
28. dubna 2024 00:47

OLOMOUC (ČTK) - Mládě hrabáče kapského se na začátku dubna narodilo v zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce, která o tato zvířata pečuje od roku 2017. Zatím odchovala dvě jejich mláďata. Péče o narozeného hrabáče je náročná. Zoo dočasně uzavřela pavilon, v němž tyto africké savce chová. Samice i ošetřovatelé tak mají klid a mohou se společnými silami o potomka postarat. Pokud bude odchov úspěšný, tak malého hrabáče návštěvníci zoologické zahrady uvidí ve výběhu zhruba za tři týdny, sdělila mluvčí zoo Iveta Gronská.
(Celý text)

Skanzen Rochus v Uherském Hradišti zve návštěvníky na stavění máje a pastvu ovcí
28. dubna 2024 00:19

UHERSKÉ HRADIŠTĚ (ČTK) - Skanzen Rochus v Uherském Hradišti zve návštěvníky ve středu 1. května na stavění máje a pastvu ovcí. Tradiční prvomájový program zahrnuje také ukázky práce s pasteveckým psem, stříhání ovcí, folklorní vystoupení nebo dílničky pro děti, sdělila za organizátory Hana Maděričová.
(Celý text)

Seznam Zprávy: Precheza dostala za únik oxidu siřičitého novou pokutu
27. dubna 2024 21:23

PŘEROV (ČTK) - Přerovská chemička Precheza dostala za únik oxidu siřičitého do ovzduší v říjnu 2014 od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) novou pokutu. Uvedl to dnes server Seznam Zprávy. Podle jeho informací má Precheza zaplatit půl milionu korun. Firma se může odvolat, případ by pak řešilo ministerstvo životního prostředí (MŽP).
(Celý text)

Tažní koně předváděli lidem v brdských lesích šetrné vyvážení kmenů z lesa
27. dubna 2024 21:13

OHRAZENICE (PŘÍBRAM)/STRAŠICE (ROKYCANSKO) (ČTK) - Čtrnáct tažných koní předvádělo dnes lidem v brdských lesích šetrné vyvážení pokácených stromů z těžko dostupného lesního terénu. Vojenské lesy a statky (VLS) tak ukazovaly přírodě blízké hospodaření, které zavádějí, řekl ČTK ředitel divize VLS Hořovice David Novotný. Soutěžní trať vedla posádkovým cvičištěm Jince, které se mimořádně otevřelo veřejnosti.
(Celý text)

Vychuchol pyrenejský připomíná krtka i ptakopyska. Španělští experti se ho snaží zachránit před vymřením
27. dubna 2024 19:20

MADRID (ČTK) - Španělská vláda i Mezinárodní svaz ochrany přírody zintenzivnily snahy o záchranu nepříliš známého živočicha, který vypadá trochu jako krtek, trochu jako potkan a trochu jako ptakopysk a žije už jen v několika málo oblastech severu Španělska a Portugalska či jihu Francie. Jmenuje se vychuchol pyrenejský a k životu potřebuje čisté bystřiny. Právě proto mu možná už do deseti let hrozí vymření, informoval tento týden deník El País.
(Celý text)

Drony vyvinuté na ČVUT pomáhají s mapováním znečištěných vodních ploch
27. dubna 2024 13:07

(ČTK) - Drony vyvinuté na Českém vysokém učení technickém (ČVUT) pomáhají s přesnějším a rychlejším mapováním znečištěných vodních ploch, hledáním sinic a odpadků. Dokážou to ve spolupráci s autonomně řízenými loděmi. Skupina multirobotických systémů (MRS) Fakulty elektrotechnické ČVUT představila v pondělí své výsledky u břehů vodní nádrže Orlík.
(Celý text)

Dotační hřebík do rakve přírodě šetrnému zemědělství
27. dubna 2024 05:42

PRAHA (Ekolist) - Evropský parlament 24. dubna podpořil návrh Evropské komise radikálně oslabit ekologické podmínky pro čerpání veřejných peněz ze zemědělských dotací v rámci Společné zemědělské politiky.
(Celý text)

Dotační hřebík do rakve přírodě šetrnému zemědělství
27. dubna 2024 05:42

PRAHA (Ekolist) - Evropský parlament 24. dubna podpořil návrh Evropské komise radikálně oslabit ekologické podmínky pro čerpání veřejných peněz ze zemědělských dotací v rámci Společné zemědělské politiky.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2135 | Další