ecomonitor.cz
verze pro tisk
Nadějí Moldavska je jeho zemědělství
30. listopadu 2015 02:00
(Ekolist) - Co si má o Moldavsku myslet ten, který neměl možnost tuto zemi navštívit? V lepším případě si mnozí spojí Moldavsko s velmi chutným vínem. Častěji ale s pojmem „nejchudší stát Evropy“ a potřebou rozvojové pomoci ze strany USA či EU. Jak to tedy opravdu je?

Z prostředků České rozvojové agentury, určených na propagaci Evropského roku rozvoje, měli možnost do Moldavska vyjet studenti a pedagožky Katedry rozvojových studií Univerzity Palackého a pozorovat tak alespoň na chvíli situaci v zemi.

Průměrný plat v Moldavsku žalostně nízko

Moldavsko je zemí, kde se střetávají geopolitické zájmy Ruska a západu. Společnost je tak ideologicky rozdělena víceméně na dvě poloviny – někteří se bojí, aby je nepotkal stejný osud jako Ukrajinu. Průměrný plat v Moldavsku je v přepočtu 5100 Kč (dle zdrojů Moldavského statistického úřadu z roku 2014) a ani po přičtení častých úplatků nebo výdělků z aktivit v šedé a černé ekonomice není tato částka moc atraktivní. V důsledku špatné ekonomické situace a nízkého platového ohodnocení zemi od pádu SSSR až dodnes opustila asi jedna třetina obyvatel, kteří nyní ze zahraničí posílají domů svoje výdělky v podobě remitencí, ze kterých žije velká část těch, kteří v Moldavsku zůstali.

Politická nestabilita by mohla být dalším synonymem této země. Typické jsou časté změny vlády a protesty. Před několika měsíci se ze tří místních bank „ztratila“ 1 miliarda dolarů (tj. 1/4 státního rozpočtu). Ve výčtu takovýchto informací by se dalo samozřejmě pokračovat, vhodnější však bude popsat téma, které je možné považovat za velmi důležité pro tuto zemi i její budoucí rozvoj – zemědělství.

Průměrný plat v Moldavsku je v přepočtu 5100 Kč.
Průměrný plat v Moldavsku je v přepočtu 5100 Kč.
Foto | [ john ] / Flickr

Potřeba reformy klíčového sektoru moldavské ekonomiky

Díky příznivému klimatu a úrodné černozemi je zemědělství až dodnes klíčovým sektorem moldavské ekonomiky – tvoří okolo 14 % HDP. Zemědělská půda zde zabírá 76.6 % rozlohy země a dvě třetiny obyvatelstva žijí v rurálních oblastech. Jejich živobytí tak závisí do značné míry na zemědělských aktivitách, to dokazuje i fakt, že asi 60 % zemědělské produkce pochází od drobných zemědělců. Typickými produkty jsou ořechy, víno, slunečnice, med, pšenice, kukuřice, tabák a hovězí maso. Nicméně zemědělský sektor je neustále ohrožován několika problémy.

Nejpalčivějšími environmentálními problémy je degradace půdy, voda znečištěná agrochemikáliemi, nárůst výskytu škůdců a nemocí. Dalšími problémy, se kterými se zemědělci potýkají, je jejich špatný přístup na evropské a světové trhy, nedostatek skladovacích kapacit a nových technologií, omezený přístup k úvěrům a nízké investice. Je nutné zemědělský sektor reformovat – Moldavsko by tak zlepšilo svojí ekonomickou situaci a směřovalo k trvale udržitelnému rozvoji.

Zvýšit zemědělskou konkurenceschopnost Moldavska

Dnes existuje několik iniciativ a donorů, kteří se snaží pomoci zajistit udržitelné a produktivní zemědělství v této zemi – opravdu důležité pro celou společnost. Velcí donoři v této oblasti podnikají několik významných aktivit.

Evropská unie vytvořila Evropský program sousedství pro zemědělství a rozvoj venkova (European Neighbourhood Program for Agriculture and Rural Development ENPARD) pro Moldavsko a Evropská investiční banka zapůjčila peníze na realizaci projektu „Ovocná zahrada Moldavska“. ENPARD i zmíněný projekt by společně měly působit tak, aby se zlepšila konkurenceschopnost, zmodernizoval se zemědělský sektor a zvýšil se životní standard obyvatel v rurálních oblastech. Je kladen důraz na to, aby do těchto procesů byla zahrnuta veřejná správa, občanská společnost, zemědělci, potravinářské firmy a další.

OSN skrze svůj Program pro životní prostředí podporuje moldavskou vládu v transformaci zemědělského sektoru. Zemědělství je také prioritním sektorem Koncepce zahraniční rozvojové spolupráce ČR na období 2010-2017. Rozvojová pomoc ČR v Moldavsku je zacílena právě především na životní prostředí a zemědělství (a také sociální rozvoj). Světová banka také investovala miliony eur do různých zemědělských projektů (např. projekty pro zemědělskou konkurenceschopnost Moldavska a podpora zemědělského úvěrů).

Hlavní třída v Kišiněvě během protivládních protestů v září 2015 vyvolaných „ztrátou“ 1 miliardy dolarů z místních bank.
Hlavní třída v Kišiněvě během protivládních protestů v září 2015 vyvolaných „ztrátou“ 1 miliardy dolarů z místních bank.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Zuzana Břehová

Důležitá poradenská síť v zemi

Světová banka a moldavská vláda před 15 lety podpořily neziskovou organizaci ACSA, aby poskytovala zemědělské poradenské služby. Během terénní exkurze skupinky z Univerzity Palackého v Moldavsku se s českými studenty setkal pan Eugen Revenco (ředitel této organizace) a představil široké spektrum aktivit, které v současnosti organizace dělá. V zemi dnes existuje síť 35 poradenských center (nezávislých organizací), která zaměstnávají přes 420 konzultantů. Ti organizují vzdělávací semináře, kterých je ročně uspořádáno na 4000 a na kterých jsou představovány např. nové odrůdy, postupy, vypořádání se škůdci a nemocemi, situace na trhu, legislativa, dotace. Konzultanti také přímo v terénu představují nové technologie, materiály a zemědělské postupy a vytváří různé vzdělávací materiály. Odhaduje se, že přístup k těmto poradenským a informačních službám má asi 60 % venkovského obyvatelstva.

ACSA je dnes podporována mnoha zahraničními donory a má několik zahraničních partnerů, se kterými implementují společné projekty. Kromě vzdělávání zemědělců se věnují také řešení sporů o vlastnictví půdy, podpoře alternativních zdrojů energie, agroturistice a ochraně životního prostředí. ACSA je určitě největší místní organizací, poskytující takovouto podporu zemědělcům. Zajímavé je i to, že její ředitel téměř celý život prožil v době, kdy Moldavsko bylo součástí SSSR, a zemědělci pracovali na kolchozech. Po pádu SSSR a rozpadu kolchozů byl venkov ponechán bez jakéhokoliv zemědělského systému a zemědělci nevěděli dobře, jak se sami zorganizovat. Právě tento problém se rozhodl řešit Eugen Revenco a jeho tým. Je obdivuhodné, jak se tento pán, v pokročilém důchodovém věku a po desítkách letech zkušeností se sovětským přístupem, dokázal přizpůsobit a reagovat na změnu a zcela novou situaci...

Nejpalčivějšími environmentálními problémy je degradace půdy, voda znečištěná agrochemikáliemi, nárůst výskytu škůdců a nemocí.
Nejpalčivějšími environmentálními problémy je degradace půdy, voda znečištěná agrochemikáliemi, nárůst výskytu škůdců a nemocí.

Rostoucí rozsah půdy pro ekologické zemědělství

Organizace ACSA ani jmenovaní zahraniční donoři, samozřejmě, nejsou zdaleka jediní, kteří se snaží o zlepšení situace v zemědělském sektoru. Zemědělství má veliký potenciál přispět k pozitivnímu rozvoji Moldavska. A to jednak díky blízkosti evropskému trhu, příznivým klimatickým podmínkám a úrodné půdě, ale také iniciativám, které se snaží tento sektor zmodernizovat a zlepšit. Zmínění zahraniční donoři při svých aktivitách kladou velký důraz na ochranu životního prostředí a udržitelný rozvoj. Například moldavská vláda za pomoci Programu OSN pro životní prostředí a Evropské komise velmi podporuje ekologické zemědělství. Rozsah půdy využívané pro ekologické zemědělství vzrostl od roku 2005 více než 35 x a tvoří 30 % všech exportovaných zemědělských produktů.

Další reformy, zaměřené na šetrné zemědělství a zvýšení jeho produkce a kvality, jsou popsány v mnoha národních i dalších strategiích, je ale důležité, aby byly implementovány a nezůstaly pouze na papíře. Klíčové je samozřejmě i vzdělávání – nejen zemědělců, ale i široké veřejnosti o ochraně životního prostředí a významu udržitelného zemědělství. Rozvoj zemědělské vědy a produkce má totiž obrovský potenciál zvýšit výnosy drobných zemědělců a vysvobodit je tak z chudoby…

Kateřina Kulichová

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=2453764


Online diskuse
Ochránci rozšiřují péči o suché skalnaté svahy u Vladislavi, pasou tam i ovce
5. května 2024 01:05

VLADISLAV (ČTK) - Ochránci přírody rozšiřují péči o suché skalnaté svahy okolo Vladislavi na Třebíčsku. Dřívější pastviny minulá desetiletí zarůstaly, odstranit bylo potřeba náletové dřeviny, například trnky. Trávu tam tento týden začalo spásat i malé stádo ovcí. V dlouhodobé aktivitě teď základní organizaci Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) v Kněžicích pomohlo zapojení do širšího projektu dotovaného z takzvaných norských fondů, řekl Václav Křivan z této organizace.
(Celý text)

Nové zavlažovací vaky podpoří rozvoj kořenů u vzrostlých stromů v Brně
5. května 2024 00:50

BRNO (ČTK) - Vitalitu i odolnost vůči vyvrácení a suchu mají u velkých a významných stromů v Brně zajistit zavlažovací vaky. Veřejná zeleň města Brna technologii poprvé vyzkoušela koncem března u jasanu na Moravském náměstí, jenž je jedním z mála vzrostlých stromů v okolí a má vliv na jeho ochlazování. Příspěvková organizace města pořídila čtyři vaky dohromady za 100 000 korun, řekl náměstek primátorky pro životní prostředí Filip Chvátal (KDU-ČSL).
(Celý text)

Královéhradecký útulek pro zvířata by se měl stát i centrem lesní pedagogiky
5. května 2024 00:49

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Útulek pro opuštěná zvířata v Hradci Králové by se měl v budoucnu stát také centrem lesní pedagogiky. Děti by v něm měly vedle chovu psů a koček poznat i život v lese, seznámit se s dravci a dalšími lesními zvířaty. Plánují to Městské lesy Hradec Králové, které útulek od letošního února provozují. Útulek, který nově nese jméno Azyl pro zvířata, již začal zavádět programy pro veřejnost. ČTK to řekl ředitel Městských lesů Milan Zerzán.
(Celý text)

Děčínská zoo chce ke svému 75. výročí vytvořit český rekord
5. května 2024 00:42

DĚČÍN (ČTK) - Děčínská zoologická zahrada si chce k 75. výročí vzniku nadělit vytvoření českého rekordu. Žádá proto návštěvníky, aby v den velkolepé oslavy, 11. května, dorazili v jakémkoliv tričku, na němž bude vyobrazený medvěd. Může jít o obrázek, fotografii, nášivku i vlastnoručně vytvořenou podobiznu, uvedla mluvčí zoo Alena Houšková. Zoo má medvěda ve svém znaku. Její ikonou je medvěd kamčatský Bruno, který byl inspirací k rekordu a bude i hlavní hvězdou oslavy.
(Celý text)

Olomoucká zoo má po 14 letech mládě kondora královského, vylíhlo se v Liberci
4. května 2024 23:22

LIBEREC (ČTK) - Velkého úspěchu dosáhla liberecká zoo ve své speciální líhni dravých ptáků. Před několika týdny se v ní vyklubalo mládě kondora královského z vejce, které pocházelo od páru ze Zoo Olomouc. Nyní je mládě již zpět v této zahradě. Naposledy se mládě kondora v Olomouci podařilo odchovat před 14 lety.
(Celý text)

Španělské ministerstvo se rozhodlo zrušit cenu býčích zápasů a vyvolalo kritiku
4. května 2024 19:20

MADRID (ČTK) - Španělské ministerstvo kultury se rozhodlo zrušit národní cenu býčích zápasů. Informoval o tom španělský tisk. Rozhodnutí vyvolalo kritiku od konzervativních stran i části vládních socialistů. Ministerstvo kultury odůvodnilo svůj krok tím, že ve španělské společnosti rostou obavy o osud zvířat a že býčí zápasy jsou relativně málo navštěvovaným představením.
(Celý text)

Enormní návštěvnost Adršpašských skal je výzvou, říká místostarosta Adršpachu
4. května 2024 13:34

(ČTK) - Enormní návštěvnost Adršpašských skal na Náchodsku je pro obec Adršpach s pěti sty obyvateli pozitivem, ale zároveň velkou výzvou. ČTK to řekl místostarosta Tomáš Dimter (Máme rádi Adršpach). Národní přírodní rezervace Adršpašské skály je menší částí Adršpašsko-teplických skal, které jsou největším celistvým skalním městem v ČR.
(Celý text)

Vědci zachraňují cenné genetické populace smrku ztepilého
4. května 2024 05:51

PRAHA (Ekolist) - V posledních letech dochází k oslabení populací smrku ztepilého dlouhodobými vysokými teplotami a následně v důsledku kůrovcové kalamity. K oslabení zastoupení smrku v předchozím období minulého století došlo i v důsledku poškození průmyslovými imisemi. Proto se vědci snaží zachránit a zachovat alespoň některé vybrané nejcennější zbytkové populace a získat více informací o přeživších jedincích či porostech smrku. Přes určité vznikající averze k pěstování smrku ztepilého zůstává tato dřevina naší nejrozšířenější jehličnatou dřevinou, která na svá přirozená stanoviště z lesnického hlediska patří, ať již jako hlavní dřevina nebo dřevina přimíšená.
(Celý text)

Hladík: Novela vodního zákona by měla zabránit možnému vzniku havárií
4. května 2024 01:44

PRAHA (ČTK) - Novela vodního zákona má pomoct předcházet dalším haváriím a případně urychlit a zjednodušit jejich řešení, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Novela je odpovědí na otravu Bečvy v roce 2020. Legislativně definuje jasná a striktní pravidla k vyšetřování budoucích havárií a zavádí kontinuální sledování největších znečišťovatelů. Včera novelu schválila Sněmovna, nyní míří do Senátu.
(Celý text)

Výzkum: Ovzduší v Tišnově zhoršují domácí topeniště víc než doprava
4. května 2024 01:40

TIŠNOV (ČTK) - Kvalitu ovzduší v Tišnově na Brněnsku v zimě víc zhoršují domácí topeniště než například znečištění z dopravy. V osm měsíců trvajícím měření to zjistili odborníci z Centra dopravního výzkumu, kteří mapovali koncentrace aerosolových částic na osmi místech ve městě.
(Celý text)

Intersucho: Postupující sucho působí zemědělcům čím dál větší potíže
4. května 2024 01:17

(ČTK) - Postupující sucho v některých částech Česka působí zemědělcům stále větší potíže. V mnohých regionech v dubnu pořádně nepršelo a zaseté jarní plodiny zatím čekají na vodu, aby vůbec vzešly. Vyplývá to z hlášení zemědělců pro web Intersucho. Někteří už očekávají snížení výnosů. Kromě sucha navíc škodil v minulých dnech i mráz, který páchal škodu nejen na ovocných stromech a vinicích.
(Celý text)

Anketa: On-line supermarkety stále nejvíce využívají auta se spalovacími motory
4. května 2024 01:10

(ČTK) - K rozvozu nákupů on-line supermarkety v Česku stále nejvíce využívají auta s klasickými spalovacími motory. Některé z nich mají ve své flotile také vozidla, která jezdí na zemní plyn CNG. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci. Elektrickými dodávkami nákupy zčásti doručuje služba Rohlík.cz, v letošním roce se je chystá zařadit e-shop Billa. Státy Evropské unie se v říjnu loňského roku dohodly na pravidlech, která od roku 2035 prakticky znemožní prodej nových aut s klasickými spalovacími motory.
(Celý text)

Plzeňská zoo má dva nové velbloudy, narozené mládě a samce dovezeného z Německa
4. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - O dva nové členy se v dubnu rozrostlo stádo velbloudů dvouhrbých v plzeňské zoologické zahradě. Nejdříve se 2. dubna narodila samici Tereze samička, 10. dubna pak chovatelé přivezli z Německa chovného samce Jafara. Nahradí dvaadvacetiletého Mulisáka, který nečekaně uhynul v lednu. Velbloudí stádo je tak pětičlenné, informovala na stránkách zahrady zooložka Miroslava Palacká.
(Celý text)

Stavba plavební komory Rohatec/Sudoměřice na Baťově kanále jde podle plánu
4. května 2024 00:35

ROHATEC (ČTK) - Stavba nové plavební komory Rohatec/Sudoměřice na Baťově kanále pokračuje podle harmonogramu, informoval tento týden na kontrolním dni ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Nová plavební komora umožní splavnění dalších sedmi kilometrů až do Hodonína. Jde o úsek, kde je tok přirozenou hranicí mezi Českem a Slovenskem. Díky stavbě za 340 milionů korun by měly první lodě doplout do Hodonína v roce 2026.
(Celý text)

Muzeum Semenec v Týně nad Vltavou otevřelo novou výstavu Labyrint
4. května 2024 00:19

TÝN NAD VLTAVOU (ČTK) - Přírodovědné muzeum Semenec v Týně nad Vltavou na Českobudějovicku si připomíná 30 let od vzniku areálu, ve kterém se zaměřují na přírodu. Na ploše čtyř hektarů nejprve v 90. letech vznikla záchranná stanice pro handicapovaná zvířata z volné přírody a v roce 2013 tam vybudovali přírodovědné muzeum. Ve středu 1. května otevřelo venkovní výstavu Labyrint. Nedávno vysázený kruhový labyrint z keřů doplní expozice koláží na téma knihy Jana Amose Komenského Labyrint světa a ráj srdce, řekla ČTK provozovatelka muzea Semenec Barbora Šímová.
(Celý text)

Výborný: V Česku se letos kvůli mrazům sklidí 30 300 tun ovoce místo 138 000 tun
3. května 2024 21:42

PRAHA (ČTK) - V Česku se letos kvůli silným mrazům místo 138 000 tun ovoce sklidí asi 30 300 tun. Po jednání se zástupci ovocnářů, vinařů a lesních školek to tento týden uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Pro všechny pěstitele, jejichž produkce byla poškozena mrazem, je podle něj ministerstvo zemědělství (MZe) připraveno aktivovat program na řešení rizik a krizí v zemědělství. Materiál v úterý předloží vládě. Prioritou přitom podle Výborného budou právě ovocnáři, u kterých se ministr chce navíc zaměřit na ty pěstitele, kde škody přesahují 50 procent. Nejhorší sklizeň ovoce od 90. let byla v roce 2011, kdy činila 101 249 tun.
(Celý text)

Vědci poprvé spatřili, jak si orangutan ošetřil otevřenou ránu léčivou rostlinou
3. května 2024 19:43

(ČTK) - Vědci v Indonésii pozorovali orangutana sumaterského, jak si sám léčil velké zranění na tváři rostlinnou pastou. Je to podle nich patrně poprvé, co se podařilo zaznamenat volně žijícího živočicha, jak pečuje o otevřenou ránu pomocí rostliny s prokazatelně léčivými účinky. Poté, co výzkumníci viděli, jak si samec, kterého pojmenovali Rakus, přikládá obklad na obličej, se rána do měsíce zcela zahojila, uvedl dnes server BBC News.
(Celý text)

Vědci jsou proti stavbě malé vodní elektrárny na Vltavě na Českokrumlovsku
3. května 2024 19:15

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - Vědci z českobudějovického biologického centra Akademie věd ČR jsou proti přehrazení řeky Vltavy pod zříceninou Dívčí Kámen na Českokrumlovsku. Soukromý investor tam připravuje výstavbu malé vodní elektrárny. Vědci uvedli, že projekt může způsobit řadu nepříznivých vlivů a úbytek vzácných druhů rostlin i živočichů. ČTK o tom informovala mluvčí biologického centra Daniela Procházková.
(Celý text)

Sněmovna schválila novelu, která má omezit rizika havárií na řekách
3. května 2024 19:04

PRAHA (ČTK) - Omezit rizika havárií na řekách a upřesnit pravomoci úřadů při jejich likvidaci má novela vodního zákona, kterou dnes schválila Sněmovna. Havárie na vodách se podle ní budou nahlašovat hasičům. Schválená předloha také zavádí registr výpustí ze zdrojů znečištění. Největší znečišťovatelé budou muset průběžně sledovat vybrané ukazatele kvality vypouštěných vod. Původně jim podle vládního návrhu měla přibýt povinnost kontinuálního měření. Sněmovna ale tuto povinnost změnila na nepřetržité sledování znečištění odpadních vod. Předloha, která reaguje především na otravu Bečvy z roku 2020, nyní zamíří do Senátu.
(Celý text)

České zemědělství je o krok blíž k energetické revoluci: poslanci schválili uzákonění agrovoltaiky
3. května 2024 16:59

PRAHA (Ekolist) - Poslanecká sněmovna dnes ve třetím čtení schválil novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, která mimo jiné povolí souběžné využívání půdy pro zemědělskou i energetickou produkci pomocí solárních panelů umístěných u plodin za zákonem stanovených podmínek, tedy takzvanou agrovoltaiku. Čeští zemědělci tak budou moci lépe chránit své plodiny před nepříznivým počasím a zároveň získat nový zdroj příjmů díky produkci bezemisní solární energie, uvedl Svaz moderní energetiky.
(Celý text)

České zemědělství je o krok blíž k energetické revoluci: poslanci schválili uzákonění agrovoltaiky
3. května 2024 16:59

PRAHA (Ekolist) - Poslanecká sněmovna dnes ve třetím čtení schválil novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, která mimo jiné povolí souběžné využívání půdy pro zemědělskou i energetickou produkci pomocí solárních panelů umístěných u plodin za zákonem stanovených podmínek, tedy takzvanou agrovoltaiku. Čeští zemědělci tak budou moci lépe chránit své plodiny před nepříznivým počasím a zároveň získat nový zdroj příjmů díky produkci bezemisní solární energie, uvedl Svaz moderní energetiky.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2139 | Další