ecomonitor.cz
verze pro tisk
O přírodu bývalých vojenských prostorů dnes pečují milovníci vojenské techniky a off-roadu
8. ledna 2016 02:00
PRAHA (Ekolist) - Unikátní přírodní lokality se u nás zachovaly i díky vojenským prostorům. Ty postupně zanikají a místo nich vznikají chráněná území. Významná nová chráněná krajinná oblast vznikla letos místo zrušeného vojenského újezdu Brdy. Menší chráněná území vznikala i dříve na jiných místech opuštěných vojáky. Zatímco dřív se "management" starali vojáci svou technikou a činnostmi jaksi mimoděk, nyní o toto přírodní bohatství pečují společně s ochránci přírody milovníci vojenské historie nebo off-roadu. V Německu zase využívají pastvu. A oheň.

Nečekaný poklad

Důvodem přírodního bohatství bývalých vojenských ploch je zakonzervování krajiny první poloviny 20 století. „Většina z nich byla zakládána těsně po druhé světové válce, některé dokonce před ní. A byly zakládány v krajině, které byla mnohem pestřejší a na život a druhy bohatší, než je ta současná,“ vysvětluje Pavel Marhoul ze spolku Beleco na konferenci časopisu Naše příroda o bývalých vojenských prostorech. Tamní krajině se vyhnuly změny v hospodaření v krajině i intenzifikace zemědělství. Na území spravovaném vojáky se nepoužívaly hnojiva ani pesticidy.

Na přírodu měl silný vliv vojenský výcvik. Dopady střel, výbuchy munice, požáry, pojezdy techniky způsobovaly dočasné zničení zeleně, ochránci nazývané jako disturbance. Ty byly různé v čase, délce, frekvenci i rozsahu. Právě to vytvářelo krajinu, která připomíná mozaiku složenou z velmi malých dílků. „Je tam jakoby 'naňahňáno' mnoho biotopů na malém území a své podmínky si tam najdou druhy často s velmi rozdílnými nároky. Můžeme tam mít vedle sebe druhy téměř polopouštní a vedle nich druhy lesní,“ odhaluje tajemství tamní biodiverzity Pavel Marhoul.

Na přírodu měl silný vliv vojenský výcvik. Dopady střel, výbuchy munice, požáry, pojezdy techniky způsobovaly dočasné zničení zeleně, ochránci nazývané jako disturbance. Ty byly různé v čase, délce, frekvenci i rozsahu. Právě to vytvářelo krajinu, která připomíná mozaiku složenou z velmi malých dílků
Na přírodu měl silný vliv vojenský výcvik. Dopady střel, výbuchy munice, požáry, pojezdy techniky způsobovaly dočasné zničení zeleně, ochránci nazývané jako disturbance. Ty byly různé v čase, délce, frekvenci i rozsahu. Právě to vytvářelo krajinu, která připomíná mozaiku složenou z velmi malých dílků
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | major Marcel Křenek / Ministerstvo obrany ČR

Výzkum sdružení Beleco, Hutur a Jihočeské univerzity v letech 2008-10 ukázal, že ve 42 sledovaných bezlesých lokalitách, které opustili vojáci, žila například více než polovina druhů ptáků, které se v ČR na podobných lokalitách žijí. „Je potřeba si uvědomit, že těch 42 ploch, kterým jsme se věnovali, sečteme-li jejich rozlohy, činí jen 0,1 % rozlohy České republiky,“ připomíná Pavel Marhoul. Ve sledovaných lokalitách tehdy vědci našli například téměř tři čtvrtiny ze všech druhů denních motýlů, které se v Česku vyskytují.

První chráněná lokalita na opuštěném vojenském území v ČR, PP Vojenské cvičiště u Bzence, vznikla už v roce 1994. Část újezdu Boletice po jeho zmenšení připadla CHKO Šumava. Chráněná území vznikají nejen v těch zrušených, ale i ve stávajících vojenských prostorech. Kromě evropsky významných lokalit a ptačích oblastí v rámci soustavy NATURA 2000 se například ve vojenském újezdu Hradiště nachází část PP Valeč. Ve spolupráci s vojenským újezdem Libavá také vypouští ČSOP do moravské krajiny orly skalní.

První dojmy z prostor opuštěných vojáky bývají mylné. Zdejší krajina není zničená. Je tomu přesně naopak. Dopady střel, pojezdy tanků zdejší přírodu spíše obohatily a pomohly zachovat jinde už vzácná nebo vymizelá nelesní přírodní společenstva. Vojenské újezdy tak jsou podle Arnoštky Jelínkové z Ministerstva obrany ČR v podstatě alternativou velkoplošných chráněných území.

Hry na vojáky

Právě zachování pestrosti bývalých vojenských území je pro ochranáře velkou výzvou. Pokud se nechají tato místa bez zásahů, velmi brzy zarostou a lokalita přijde o své bohatství a jedinečnost.

Jednou z možností, jak o území pečovat, je proto činnost vojáků napodobit. Ochránci přírody spolupracují třeba se spolky vojenské historie, jezdci na čtyřkolkách nebo vyznavači off-roadu. Příroda na bývalých vojenských cvičištích potřebuje trochu „rozdrancovat“ a milovníci terénních vozidel se zase rádi projedou v náročném terénu. Spokojenost je proto na obou stranách.

Bývalé i současné vojenské lokality tvoří 10 % ploch, o které se stará Velkojaroměřský spolek. „Nevypadá to, že je to mnoho, ale jsou to naše nejcennější lokality,“ řekl Martin Hanousek z ČSOP JARO Jaroměř.

Lokalitou Na Plachtě u Hradce Králové se každý rok v zájmu obojživelníků a samotářských včel projíždí Klub přátel vojenské techniky (viz video na konci textu). Ochránce přírody oslovili i lidé s přáním uspořádat v místě rekonstrukci bitvy nebo gladiátorské hry. Do péče o lokalitu se už dříve ochránci pokoušeli zapojit vyznavače horských kol, geocachingu nebo airsoftu. Nově se spolek snaží rozvíjet i firemní dobrovolnictví.

První dojmy z prostor opuštěných vojáky bývají mylné. Zdejší krajina není zničená. Je tomu přesně naopak. Dopady střel, pojezdy tanků zdejší přírodu spíše obohatily a pomohly zachovat jinde už vzácná nebo vymizelá nelesní přírodní společenstva. Vojenské újezdy jsou v podstatě alternativou chráněných území
První dojmy z prostor opuštěných vojáky bývají mylné. Zdejší krajina není zničená. Je tomu přesně naopak. Dopady střel, pojezdy tanků zdejší přírodu spíše obohatily a pomohly zachovat jinde už vzácná nebo vymizelá nelesní přírodní společenstva. Vojenské újezdy jsou v podstatě alternativou chráněných území
Foto | Zdeňka Vítková / Ekolist.cz

V přírodní rezervaci Pod Benátským vrchem, v bývalém vojenském prostoru Milovice – Mladá, trénovali jezdci na rallye Dakar, svoji pevnost si tam postavili filmaři, prostor také sloužil pro předvádění zemědělské techniky. Podobně se na ochraně motýlí stepi Pichce u Příbrami podílí motokrosaři.

Spolupráci s off-roadery si Jan Dvořák ze spolku Mokřady – ochrana a management pochvaluje. Milovníci terénních vozidel chtějí podle jeho slov jezdit legálně a jsou ochotní na Pístovském mokřadu na Jihlavsku i dobrovolně pracovat. Pořádané závody navíc na místo přitáhnou i veřejnost, která se o ochranu přírody běžně nezajímá. Jediné, na čem se s off-roadisty úplně neshodnou, je doba konání akce, neboť doba mimo vegetační období už není tolik přívětivá k nocování pod stanem.

Ve chvílích, kdy není možná spolupráce s milovníky terénní jízdy, mohou přijít na řadu pojezdy buldozerů, bagry strhávající drn nebo i graminicidy, herbicidy určené k zastavení růstu trav v květinových porostech.

Druhou možností je pastva velkých býložravců nebo dlouhodobá pastva hospodářských zvířat, která ale vytváří už trochu jinou krajinou mozaiku. Ideální je proto kombinace více přístupů.

Velkou výhodu při péči o vojenské lokality spatřuje Martin Hanousek v tom, že se jedná o obrovské plochy, které mají zároveň jediného vlastníka. To podle něj umožňuje i realizaci odvážnějších projektů ochrany přírody, například návrat velkých kopytníků do české krajiny. Na druhou stranu ale kritizuje nesystematické rozprodávání „nepotřebného“ státního majetku. Poslední známá populace modráska komonicového v Čechách patrně zanikla výstavbou sáňkařských kopců v severní části bývalého vojenského prostoru Ralsko.

Dobrý sluha oheň

Jedním z levných a ověřených způsobů, jak zabránit zarůstání ploch, je i oheň. Požáry na vojenských cvičištích propukaly a propukají, vliv na přírodu byl přitom spíše pozitivní než negativní. Spálené místo velmi brzy zarostlo a vytvořilo vhodné podmínky pro vzácné druhy.

Zákon o protipožární ochraně stanovuje, že je vypalování nelegální činnost, u které nelze povolit výjimku. Přitom je v zájmu ochrany přírody na některých místech doporučováno a prakticky se provádí
Zákon o protipožární ochraně stanovuje, že je vypalování nelegální činnost, u které nelze povolit výjimku. Přitom je v zájmu ochrany přírody na některých místech doporučováno a prakticky se provádí
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Obec Bořetice

Problémem je, že vypalování ploch je v ČR nelegální činnost. „Všude je doporučováno a provádí se prakticky v řadě chráněných území, je obsaženo v mnoha plánech péče, metodikách MŽP, ale zákon o protipožární ochraně stanovuje, že je to nelegální činnost, u které nelze povolit výjimku,“ uvádí Martin Hanousek. ČSOP proto doufá ve změnu zákona a výjimku pro vypalování v zájmu přírody.

S ohni pracují ochránci přírody v Německu. Pomocí požárů pečuje o bývalé vojenské plochy Spolková agentura pro správu nemovistostí, která má na starosti přírodu v zaniklých i fungujících vojenských lokalitách po celém Německu. Kromě ohně pečují o bezlesí podle Sabine Steinové také pomocí těžké mechaniky, sečení a pastvy.

V německých bývalých vojenských prostorech se pasou koně, vodní buvoli, bizoni i skotský náhorní skot. „Jeden z našich favoritů je koza, sežere i malé stromečky a tvrdé rostliny,“ podotýká H. Otto Denstorf z Německé spolkové nadace pro životní prostředí, která má na starosti mimo jiné i „zelený pás“ mezi dvěma bývalými německými republikami, bývalá vojenská cvičiště nebo bývalé hnědouhelné doly. „Los nás naopak zklamal,“ dodává.

Velkou výzvu je na německé straně v současnosti možnost pastvy v lese. Pravidla pro ní se liší v každém federálním státě. Pastva v lese totiž vytváří dnes v podstatě neexistující otevřené „parkové“ lesy.

Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Záznam 1. konference Naše příroda 2015 Péče o bývalé vojenské prostory.

Zdeňka Vítková

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=2456051


Online diskuse
Český výrobce EFKO představuje novou stavebnici ECO Roto – hračku, která myslí na budoucnost
29. dubna 2024 08:37

() - Český výrobce her a hraček z Nového Veselí, společnost EFKO-karton, s. r. o., v těchto dnech uvádí na trh novou eco-friendly řadu stavebnic nesoucí název ECO Roto. Jde o inovativní hračky kladoucí důraz na udržitelnost a ekologii. Stavebnice ECO Roto jsou vyrobené z pečlivě vybraných materiálů, šetrných k přírodě. Za jejich originálním grafickým pojetím stojí designérka Lucia Čmilanská. Ta na výrobcích úzce spolupracovala s vývojovým oddělením firmy EFKO. Řada zahrnuje čtyři tematické stavebnice, které jsou určeny dětem od 4 let. Jde o skvělé pomocníky pro rozvoj jemné motoriky a fantazie předškoláků.
(Celý text)

Na čem stála slavná Miyawakiho metoda obnovy lesa a proč nefunguje?
29. dubna 2024 05:57

PRAHA (Ekolist) - Se zázračnými metodami je vždycky potíž. Často se rodí z chvályhodných pohnutek, nabízí potřebné řešení a slibují fantastické výsledky. Svým závazkům ale jen málokdy dostojí. S odstupem času se to ukazuje i u tzv. Miyawakiho lesů. Když jim lesk nedodává PR těžkého průmyslu, nejsou zdaleka tak zářivé.
(Celý text)

Zelený reporting a nakládání s vodami nejen v průmyslu – směrnice CSRD
29. dubna 2024 05:16

PRAHA (Ekolist) - Dopad antropogenní klimatické změny je patrný prakticky ve všech oblastech, a v oblasti hospodaření s vodou obzvlášť. Vždyť každoročně bojujeme se suchem, lokálními srážkami a přívalovými dešti. Evropská unie (EU) se snaží situaci sledovat a částečně řešit pomocí tzv. greendealu, jehož součástí je „zelený“ reporting, v rámci kterého musí již od roku 2018 přes šest tisíc podniků v EU vykazovat svůj „zelený“ přístup. Od prosince 2022 se pak díky novým pravidlům nefinančního reportingu číslo takto povinně reportujících, a tedy i hodnocených, podniků v EU zvýšilo na více než 50 tisíc. A další tisícovky až desetitisíce podniků do systému hodnocení zapadnou díky svým obchodním vztahům. Je proto nejvyšší čas se podívat, co se od těchto podniků skutečně očekává, aby nejen přežily, ale zajistily i svůj rozvoj. Proto byl připraven tento článek, který shrnuje vybrané části evropského nařízení o taxonomii EU a standardů pro reporting o udržitelnosti dle směrnice CSRD, z pohledu environmentálních otázek v oblasti hospodaření s vodou.
(Celý text)

MŽP chce více podporovat dřevostavby z programu Nová zelená úsporám
29. dubna 2024 01:12

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí chce více podporovat výstavbu energeticky úsporných dřevostaveb pomocí dotací po chystaných změnách v programu Nová zelená úsporám. Podle úřadu je dřevo materiálem budoucnosti, protože v sobě ukládá uhlík, a pomáhá tak snížit uhlíkovou stopu. Změny v dotacích by mohly začít platit od příštího roku, uvedlo ministerstvo.
(Celý text)

Plán nakládání s odpady v Jihomoravském kraji závisí na brněnské spalovně, míní opozice
29. dubna 2024 01:00

BRNO (ČTK) - Zastupitelé Jihomoravského kraje na svém posledním zasedání schválili aktualizaci plánu odpadového hospodářství s výhledem do roku 2035. Dokument musí být v souladu se strategií České republiky, počítá například s navýšením recyklace komunálních odpadů na 65 procent. Opoziční zastupitelé upozornili na to, že splnění cílů Jihomoravského kraje je závislé na rozvoji brněnské spalovny.
(Celý text)

Turista na Špicberkách dostal vysokou pokutu za to, že se moc přiblížil k mroži
29. dubna 2024 00:59

(ČTK) - Turista z Polska při návštěvě norského arktického souostroví Špicberky dostal pokutu přes 1100 dolarů (téměř 26 000 Kč) za to, že se až moc přiblížil k mroži. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Na Špicberkách platí přísný zákaz přibližovat se k volně žijící zvěři. Incident se stal nedaleko Longyearbyenu, nejseverněji položeném městečku na světě s více než 1000 stálých obyvatel. Místní uvědomili úřady, když si všimli, jak se turista snaží dostat k mroži po ledové kře.
(Celý text)

Dobrovolníci sází staré odrůdy v lokalitě U Trojice v Pardubicích
28. dubna 2024 22:42

PARDUBICE (ČTK) - Přírodní lokalitu U Trojice v Pardubicích ozvláštnily další staré odrůdy ovocných stromů. Před dvěma lety začali dobrovolníci opuštěné a zanedbané místo uklízet a proměňovat, aby se z něj stal lesní park. Dnes tam sázeli hrušně a jabloně. ČTK to řekl Vítězslav Haupt z Okrašlovacího spolku U svaté Trojice.
(Celý text)

Mráz měl negativní vliv také na lesy. Buky, duby i jedle částečně pomrzly
28. dubna 2024 19:12

OHRAZENICE (PŘÍBRAM)/STRAŠICE (ROKYCANSKO) (ČTK) - Mráz, který zasáhl Česko v minulých dnech, bude mít kromě ovocných stromů a révy vinné negativní vliv také na lesy. Čerstvě rašící pupeny buků, dubů i jedlí, tedy citlivějších dřevin, jsou spálené, řekl ČTK Petr Macháček z hořovické divize Vojenských lesů a statků ČR (VLS). Vinou mrazů také nebude výrazný semenný rok, jak lesáci předpokládali, málo ploch se přirozeně obnoví. Na masivní semenné roky dubů a buků se může čekat dalších sedm let, naopak třeba smrky plodí pravidelně.
(Celý text)

Pastva skotu přinesla ptačímu parku u Dubňan pestrost, těší ornitology
28. dubna 2024 14:15

DUBŇANY (ČTK) - Do ptačího parku Kosteliska u Dubňan na Hodonínsku se díky pastvě uherského skotu začaly vracet vzácné druhy rostlin, mizí naopak náletové dřeviny či nepůvodní zlatobýl. Pastva má podle ornitologů, kteří se o lokalitu starají, také významně pozitivní efekt na druhovou pestrost.
(Celý text)

Bonobové nejsou zas tak mírumilovní, jak jsme si mysleli
28. dubna 2024 05:55

PRAHA (Ekolist) - Ohrožený druh bonobo, lidoop ze středoafrického deštného pralesa, má pověst tak trochu hipíka. Bonobové jsou známí jako mnohem mírumilovnější než jejich bojovní příbuzní šimpanzi. Žijí v matriarchálních společnostech, provozují rekreační sex a vykazují známky spolupráce uvnitř i vně svých bezprostředních sociálních skupin. Prostě pohoda.
(Celý text)

Portál MiSe Klima - nový digitální průvodce klimatickou změnou
28. dubna 2024 05:00

PRAHA (Ekolist) - Nový digitální průvodce nabízí široké veřejnosti veškeré informace o klimatických opatřeních, která pomáhají zmírňovat dopady změny klimatu. Základ portálu tvoří jejich katalog, který byl sestaven pracovníky poradenských center financovaných v rámci projektu LIFE COALA. K dispozici jsou publikace, metodiky a knihy, kde lze získat bližší představu, jak opatření fungují.
(Celý text)

Jméno nově narozeného gorilího mláděte v Zoo Praha vybere bioložka Goodallová
28. dubna 2024 01:06

PRAHA (ČTK) - Jméno mláděte gorily nížinné, které se samici Kijivu narodilo předminulý týden v pražské zoologické zahradě, vybere slavná britská bioložka, znalkyně primátů a ochránkyně přírody Jane Goodallová. Jméno se lidé dozvědí v sobotu 11. května v zahradě v rezervaci Dja. Pohlaví nově narozené gorily zoo určí na základě testu DNA z trusu mláděte. ČTK to řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Uvedl, že podle vzhledu by nové mládě mohla být samička.
(Celý text)

Vranovskou přehradu čeká řada akcí, slaví 90 let od napuštění
28. dubna 2024 01:00

VRANOV NAD DYJÍ (ČTK) - Vranovskou přehradu na řece Dyji letos čeká řada akcí, 11. dubna totiž oslavila 90 let od napuštění. Za tu dobu se stala jednou z největších turistických destinací jižní Moravy. Kromě toho plní vodohospodářské funkce. Akce k oslavám zastřešuje destinační společnost ZnojmoRegion, která připravila s místními podnikateli i samosprávami výstavy, přednášky či exkurze do míst, kam se běžně nechodí. Přednášky se budou týkat například historie výstavby vodního díla, zániku obce Bítov či stavby nové stejnojmenné obce. Výstavy pak připomenou podobu krajiny a vesnic před stavbou, staré fotografie budou doplněné současnými.
(Celý text)

V Mladé Boleslavi budou mít na podzim první medovinu z městské včelnice
28. dubna 2024 00:59

MLADÁ BOLESLAV (ČTK) - Mladá Boleslav bude mít na podzim první medovinu z medu z městské včelnice. Loňský výnos medu byl dosud největší a činil poprvé od založení včelnice téměř 100 kilogramů. O šest včelstev v zahradě komunitního centra Klementinka se starají členové včelařského kroužku, zahajují jeho pátou sezonu. Stejně jako med i medovinu využije město k propagačním účelům, řekl ČTK Martin Weiss, který kroužek vede.
(Celý text)

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za rok 2023 šest psů
28. dubna 2024 00:56

PRAHA (ČTK) - Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za loňský rok šest psů. Zasloužili si ho tím, že pomohli zachránit lidský život. Fenka velkého knírače Terezka našla po zemětřesení v Turecku v sutinách ženu, německý ovčák Ajax ze Slovenska zachránil, rovněž po zemětřesení v Turecku, sedm lidí v troskách domů a fena jorkšírského teriéra Kája zachránila život svému pánovi při epileptickém záchvatu. Čivava Diana pak pomáhá svému majiteli na invalidním vozíku se záchvaty a působí jako asistenční pes a německý ovčák Rapp našel ztraceného muže se zdravotními problémy, který byl v bezvědomí. Pořadatelé ankety dnes v Praze rozdávali ceny psím hrdinům počtrnácté.
(Celý text)

Osm jihočeských projektů se letos přihlásilo do národní ekologické soutěže Adapterra Awards
28. dubna 2024 00:52

(ČTK) - Osm projektů z jižních Čech je letos přihlášených do ekologické soutěže Adapterra Awards, kterou vyhlašuje Nadace Partnerství. Pět jich je v kategorii Krajina, tři v kategorii Sídla. Budou soupeřit s dalšími 69 projekty. Letošní novinkou je udělení Ceny Jihočeského kraje, který se stal regionálním partnerem soutěže a který tak navíc ocení jihočeské projekty, řekla mluvčí Nadace Partnerství Andrea Křivánková. Krajské i národní výsledky vyhlásí organizátoři na podzim.
(Celý text)

V olomoucké zoo se narodilo mládě hrabáče kapského, pavilon je uzavřen
28. dubna 2024 00:47

OLOMOUC (ČTK) - Mládě hrabáče kapského se na začátku dubna narodilo v zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce, která o tato zvířata pečuje od roku 2017. Zatím odchovala dvě jejich mláďata. Péče o narozeného hrabáče je náročná. Zoo dočasně uzavřela pavilon, v němž tyto africké savce chová. Samice i ošetřovatelé tak mají klid a mohou se společnými silami o potomka postarat. Pokud bude odchov úspěšný, tak malého hrabáče návštěvníci zoologické zahrady uvidí ve výběhu zhruba za tři týdny, sdělila mluvčí zoo Iveta Gronská.
(Celý text)

Skanzen Rochus v Uherském Hradišti zve návštěvníky na stavění máje a pastvu ovcí
28. dubna 2024 00:19

UHERSKÉ HRADIŠTĚ (ČTK) - Skanzen Rochus v Uherském Hradišti zve návštěvníky ve středu 1. května na stavění máje a pastvu ovcí. Tradiční prvomájový program zahrnuje také ukázky práce s pasteveckým psem, stříhání ovcí, folklorní vystoupení nebo dílničky pro děti, sdělila za organizátory Hana Maděričová.
(Celý text)

Seznam Zprávy: Precheza dostala za únik oxidu siřičitého novou pokutu
27. dubna 2024 21:23

PŘEROV (ČTK) - Přerovská chemička Precheza dostala za únik oxidu siřičitého do ovzduší v říjnu 2014 od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) novou pokutu. Uvedl to dnes server Seznam Zprávy. Podle jeho informací má Precheza zaplatit půl milionu korun. Firma se může odvolat, případ by pak řešilo ministerstvo životního prostředí (MŽP).
(Celý text)

Tažní koně předváděli lidem v brdských lesích šetrné vyvážení kmenů z lesa
27. dubna 2024 21:13

OHRAZENICE (PŘÍBRAM)/STRAŠICE (ROKYCANSKO) (ČTK) - Čtrnáct tažných koní předvádělo dnes lidem v brdských lesích šetrné vyvážení pokácených stromů z těžko dostupného lesního terénu. Vojenské lesy a statky (VLS) tak ukazovaly přírodě blízké hospodaření, které zavádějí, řekl ČTK ředitel divize VLS Hořovice David Novotný. Soutěžní trať vedla posádkovým cvičištěm Jince, které se mimořádně otevřelo veřejnosti.
(Celý text)

Tažní koně předváděli lidem v brdských lesích šetrné vyvážení kmenů z lesa
27. dubna 2024 21:13

OHRAZENICE (PŘÍBRAM)/STRAŠICE (ROKYCANSKO) (ČTK) - Čtrnáct tažných koní předvádělo dnes lidem v brdských lesích šetrné vyvážení pokácených stromů z těžko dostupného lesního terénu. Vojenské lesy a statky (VLS) tak ukazovaly přírodě blízké hospodaření, které zavádějí, řekl ČTK ředitel divize VLS Hořovice David Novotný. Soutěžní trať vedla posádkovým cvičištěm Jince, které se mimořádně otevřelo veřejnosti.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2136 | Další