ecomonitor.cz
verze pro tisk
Ohrožení tasmánští čerti zdevastovali na malém ostrově populaci tučňáků
23. června 2021 02:34

HOBART (ČTK) - Program na záchranu ohrožených tasmánských čertů se na malém ostrově u Tasmánie vymstil - predátoři tam zlikvidovali populaci tučňáků. S odvoláním na organizaci BirdLife Tasmania o tom informoval server BBC News. Masožravý vačnatec známý též jako ďábel medvědovitý je považován za ohrožený druh. Ochránci přírody proto v roce 2012 na ostrůvek Maria umístili menší množství těchto zvířat ve snaze jejich populaci zachránit, jelikož jejich počty dramaticky zdecimovala nakažlivá forma rakoviny.
(Celý text)

V ČR by do roku 2030 mělo být 20 vodíkových stanic pro kamiony
23. června 2021 00:58

PRAHA (ČTK) - V Česku by do roku 2030 mělo vzniknout nejméně 20 plnících stanic na vodík pro kamiony a nákladní auta. Odhaduje to studie Asociace evropských výrobců automobilů (ACEA), jejíž výsledky má ČTK k dispozici. V současnosti ještě v tuzemsku žádná vodíková čerpací stanice nefunguje, ale dvě by měly být otevřené v síti společnosti Benzina ještě letos. Do roku 2023 by mohlo být v ČR vybudováno šest až osm čerpacích stanic na vodík.
(Celý text)

Investice do obnovitelných zdrojů v Asii se do roku 2030 zdvojnásobí, očekává WoodMac
23. června 2021 00:54

SINGAPUR (ČTK) - Investice do výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie v Asii a Tichomoří se do roku 2030 mohou ve srovnání s předchozím desetiletím zdvojnásobit a dosáhnout 1,3 bilionu dolarů (28 bilionů Kč). Převýší tak výdaje na výrobu elektřiny z fosilních paliv, které by měly naopak o 25 procent klesnout a dostat se na 54 miliard USD ročně. Vyplývá to ze zprávy poradenské společnosti Wood Mackenzie (WoodMac).
(Celý text)

Z ulic a parkovišť Kroměříže loni zmizelo asi šest desítek autovraků
23. června 2021 00:41

KROMĚŘÍŽ (ČTK) - Kroměřížská radnice začala loni díky novele zákona o pozemních komunikacích odstraňovat autovraky odstavené na parkovištích a v ulicích ve vlastnictví města. Nahlášeno jich bylo 63, sdělil místostarosta Karel Holík (ČSSD). Až na tři vozidla, která nejsou na pozemcích ve vlastnictví města, vraky z ulic a parkovišť zmizely.
(Celý text)

Těžba dřeva v hradeckém kraji vzrostla kvůli kůrovci a živlům na nový rekord
23. června 2021 00:17

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Těžba dřeva v Královéhradeckém kraji loni kvůli likvidaci kůrovcových a živelných kalamit vzrostla o 17 procent na nový rekord 1,2 milionu metrů krychlových. Podíl nahodilé těžby z různých kalamit na celkové těžbě loni vzrostl na 95 procent. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). V celé ČR těžba dřeva loni kvůli rozsáhlé kůrovcové kalamitě vzrostla o desetinu na rekordních 35,8 milionu metrů krychlových.
(Celý text)

Gabon dostal jako první v Africe zaplaceno za ochranu deštného pralesa
22. června 2021 17:35

LIBREVILLE (ČTK) - Gabon se stal první africkou zemí, která dostala peníze za ochranu deštného pralesa, což pomůže snížit emise plynů podílejících se na globálním oteplování. Organizace zvaná Středoafrická lesní iniciativa (Cafi) Gabonu předala 17 milionů dolarů (365 milionů korun) jako první část z celkové sumy 150 milionů dolarů (3,2 miliardy korun) dohodnutých v roce 2019.
(Celý text)

Také Generali Česká pojišťovna nebude od roku 2022 pojišťovat uhelné elektrárny ČEZ
22. června 2021 17:34

PRAHA (ČTK) - Generali Česká pojišťovna od roku 2022 nebude pokračovat v pojišťování konvenčních uhelných elektráren skupiny ČEZ. Rozhodla tak minulý týden po jednání, na němž se zástupci největší české pojišťovny a skupiny ČEZ shodli na ukončení spolupráce v této oblasti ještě v tomto roce, řekla ČTK mluvčí pojišťovny Ivana Buriánková. Minulý čtvrtek podobné rozhodnutí oznámila Kooperativa. ČEZ v reakci uvedl, že jde o stejnou situaci jako právě s Kooperativou a krok je výsledkem vzájemné dohody.
(Celý text)

Sochaři na Pustevnách vytváří z písku obří sochy lesních zvířat
22. června 2021 17:32

VSETÍN (ČTK) - Devět desítek tun písku mají v horském středisku Pustevny na Vsetínsku k dispozici čtyři sochaři, kteří z něj začali pod širým nebem tvořit obří sochy lesních zvířat. Nevšední umělecká díla mají být hotová v pátek, jejich dobročinná výstava nazvaná Pískoles pak bude přístupná denně od 08:00 do 18:00. Jak dlouho budou sochy k vidění, bude záležet především na počasí. "V loňském roce nám však sochy vydržely až do poloviny října, kdy musely být odstraněny. Dokonce se ani nevyhnuly první sněhové nadílce," řekla ČTK mluvčí projektu Pískoles Dita Korčák Hrtusová.
(Celý text)

Liberecký kraj zřídí nové organizace, převezmou zoo a botanickou zahradu
22. června 2021 16:43

LIBEREC (ČTK) - Liberecký kraj zřídí od 1. července dvě nové příspěvkové organizace Zoo Liberec a Botanická zahrada Liberec-LK, které na konci roku od města Liberce převezmou zoologickou, respektive botanickou zahradu. Rozhodli o tom krajští zastupitelé. Vedení kraje a Liberce se už v dubnu dohodla na převzetí obou zahrad, na oplátku Liberecký kraj městu předá domovy seniorů ve Vratislavicích a na Františkově s bezmála 300 klienty.
(Celý text)

Vyplatí se vám investice do fotovoltaiky?
22. června 2021 14:39

() - Láká vás představa vlastního zdroje energie, který bude navíc šetrný k životnímu prostředí? Než se rozhodnete investovat do solárních panelů, dobře si spočítejte, zda se vám fotovoltaika skutečně vyplatí.
(Celý text)

Po požáru lodi byli na pobřeží Srí Lanky vyplaveni mrtví delfíni i stovka želv
22. června 2021 14:29

KOLOMBO (ČTK) - Téměř stovku mrtvých želv s poškozenými hrdly a krunýři, asi desítku uhynulých delfínů a plejtváka obrovského vyplavilo moře na pobřeží Srí Lanky. Ekologové jsou přesvědčeni, že případy souvisí s květnovým požárem a následným potopením kontejnerové lodi, uvedla agentura AP.
(Celý text)

Za prodej psů z množíren potrestal soud dvě ženy podmíněnými tresty
22. června 2021 14:24

PRAHA (ČTK) - Za prodej vyhladovělých a nemocných psů z množíren Obvodní soud pro Prahu 4 uložil Ivetě Brixové a Sandře Peštové podmíněné tresty. Oběma také zakázal na několik let chovat zvířata. Ženy se k trestné činnosti přiznaly. Za týrání zvířat, podvod a neoprávněné podnikání jim hrozí až šestiletý trest. Dnešní rozsudek není pravomocný.
(Celý text)

Kurz Oběhového hospodářství přinese podněty pro rozvoj udržitelného podnikání
22. června 2021 14:00

PRAHA (VŠCHT) - Pod hlavičkou Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) se uskuteční již pátý ročník kurzu Oběhové hospodářství. Fakulta technologie ochrany prostředí (FTOP) VŠCHT ve spolupráci s předními odborníky zprostředkuje ředitelům, manažerům a dalším profesionálům ze soukromé i státní sféry aktuální poznatky a informace týkající se cirkulární ekonomiky.
(Celý text)

Strakonická teplárna přerušila dodávky Energu, letos potřetí
22. června 2021 13:56

STRAKONICE (ČTK) - Strakonická teplárna dnes přerušila dodávky tepla firmě Energo, která kromě jiného zásobuje přes 250 bytů na sídlišti Šumavská. Energo teplárně neplatí, řekl ČTK generální ředitel teplárny Pavel Hřídel. Přerušení dodávek potvrdil ČTK jednatel Energa Roman Němeček. Stejně jako jeden květnový víkend jsou obyvatelé 14 bytových domů bez teplé vody. Poprvé se to stalo v lednu.
(Celý text)

UNESCO doporučilo přidat Velký bariérový útes na seznam ohrožených památek
22. června 2021 11:27

CANBERRA (ČTK) - Výbor organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu UNESCO doporučil přidat australský Velký bariérový útes na seznam světového dědictví v ohrožení. Australská vláda se proti kroku rázně ohradila a hodlá se mu bránit, píší zahraniční tiskové agentury.
(Celý text)

Šestnáctiletý turista se stal obětí medvěda na Sibiři
22. června 2021 11:24

MOSKVA (ČTK) - Šestnáctiletý chlapec přišel o život při útoku medvěda na skupinu turistů u jezera Medvežje v národním parku Jergaki v Krasnojarském kraji, nalézajícím se uprostřed Ruska. Další turista byl při útoku šelmy zraněn, oznámila agentura Interfax s odvoláním na záchranáře, kteří turisty dostali do bezpečí.
(Celý text)

Dvacítka lidí v Brně protestovala proti proti pojišťovnám podporujícím uhlí
22. června 2021 10:51

BRNO (ČTK) - Protestním happeningem začala v pondělí v Brně, stejně jako v Praze a Ostravě, třídenní akce proti pojišťovnám, které podle protestujících podporují fosilní průmysl, tedy průmysl zpracovávající ropu, plyn a uhlí. Členům koalice Zastavme špinavé prachy, která akci pořádá, vadí zejména pojišťování firem ČEZ, Sev.en energy a EPH. V dalších dnech se podobné programy požadující konec podpory fosilních paliv objeví také ve Zlíně, Olomouci nebo Plzni.
(Celý text)

Ornitologové vytváří na Hodonínsku ptačí park, napočítali v něm 162 ptačích druhů
22. června 2021 03:22

PRAHA (ČTK) - Česká společnost ornitologická (ČSO) od loňska vytváří u Dubňan na Hodonínsku Ptačí park Kosteliska. Ornitologové v něm napočítali 162 ptačích druhů. V plánu je obnova i rozšiřování biotopu tak, aby se tam dařilo nejen ptákům, ale i dalším živočichům.
(Celý text)

Senátní výbor možná doporučí Senátu zamítnout nový stavební zákon
22. června 2021 02:05

PRAHA (ČTK) - Senátní hospodářský výbor možná doporučí senátorům, aby zamítli návrh nového stavebního zákona. Zpravodaj výboru k návrhu Jaroslav Větrovský (za ANO) na dotaz ČTK řekl, že má pro středeční jednání výboru připraveno zamítavé usnesení. Nechtěl ale spekulovat, zda se výbor k jeho návrhu přikloní. Předseda výboru Vladislav Vilímec (ODS) řekl, že zákon se nedá upravit a že u žádného ze senátorských klubů nevnímá podporu tohoto zákona. Nový stavební zákon se připravuje řadu let a vláda si od něj slibuje hlavně rychlejší stavební řízení.
(Celý text)

Kvůli výběru ředitelky ústecké zoo vznikla petice, signatáři chtějí Fejka
22. června 2021 01:55

ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Výběr zooložky Ilony Pšenkové do čela ústecké zoologické zahrady vyvolal nevoli u veřejnosti, která v petici požaduje, aby se vedení instituce ujal bývalý ředitel pražské zoo Petr Fejk. Pšenkovou vybrala městská rada, ve výběrovém řízení vyhrál Fejk. Signatáři s rozhodnutím rady nesouhlasí. Výběr ředitelky způsobil i rozpor v ústecké koalici, která by se měla tento týden sejít a domluvit se na jejím dalším fungování. Krajním řešením by mohlo být i vypovězení koaliční smlouvy.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1527 | Další

Online diskuse
Ohrožení tasmánští čerti zdevastovali na malém ostrově populaci tučňáků
23. června 2021 02:34

HOBART (ČTK) - Program na záchranu ohrožených tasmánských čertů se na malém ostrově u Tasmánie vymstil - predátoři tam zlikvidovali populaci tučňáků. S odvoláním na organizaci BirdLife Tasmania o tom informoval server BBC News. Masožravý vačnatec známý též jako ďábel medvědovitý je považován za ohrožený druh. Ochránci přírody proto v roce 2012 na ostrůvek Maria umístili menší množství těchto zvířat ve snaze jejich populaci zachránit, jelikož jejich počty dramaticky zdecimovala nakažlivá forma rakoviny.
(Celý text)

V ČR by do roku 2030 mělo být 20 vodíkových stanic pro kamiony
23. června 2021 00:58

PRAHA (ČTK) - V Česku by do roku 2030 mělo vzniknout nejméně 20 plnících stanic na vodík pro kamiony a nákladní auta. Odhaduje to studie Asociace evropských výrobců automobilů (ACEA), jejíž výsledky má ČTK k dispozici. V současnosti ještě v tuzemsku žádná vodíková čerpací stanice nefunguje, ale dvě by měly být otevřené v síti společnosti Benzina ještě letos. Do roku 2023 by mohlo být v ČR vybudováno šest až osm čerpacích stanic na vodík.
(Celý text)

Investice do obnovitelných zdrojů v Asii se do roku 2030 zdvojnásobí, očekává WoodMac
23. června 2021 00:54

SINGAPUR (ČTK) - Investice do výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie v Asii a Tichomoří se do roku 2030 mohou ve srovnání s předchozím desetiletím zdvojnásobit a dosáhnout 1,3 bilionu dolarů (28 bilionů Kč). Převýší tak výdaje na výrobu elektřiny z fosilních paliv, které by měly naopak o 25 procent klesnout a dostat se na 54 miliard USD ročně. Vyplývá to ze zprávy poradenské společnosti Wood Mackenzie (WoodMac).
(Celý text)

Z ulic a parkovišť Kroměříže loni zmizelo asi šest desítek autovraků
23. června 2021 00:41

KROMĚŘÍŽ (ČTK) - Kroměřížská radnice začala loni díky novele zákona o pozemních komunikacích odstraňovat autovraky odstavené na parkovištích a v ulicích ve vlastnictví města. Nahlášeno jich bylo 63, sdělil místostarosta Karel Holík (ČSSD). Až na tři vozidla, která nejsou na pozemcích ve vlastnictví města, vraky z ulic a parkovišť zmizely.
(Celý text)

Těžba dřeva v hradeckém kraji vzrostla kvůli kůrovci a živlům na nový rekord
23. června 2021 00:17

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Těžba dřeva v Královéhradeckém kraji loni kvůli likvidaci kůrovcových a živelných kalamit vzrostla o 17 procent na nový rekord 1,2 milionu metrů krychlových. Podíl nahodilé těžby z různých kalamit na celkové těžbě loni vzrostl na 95 procent. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). V celé ČR těžba dřeva loni kvůli rozsáhlé kůrovcové kalamitě vzrostla o desetinu na rekordních 35,8 milionu metrů krychlových.
(Celý text)

Gabon dostal jako první v Africe zaplaceno za ochranu deštného pralesa
22. června 2021 17:35

LIBREVILLE (ČTK) - Gabon se stal první africkou zemí, která dostala peníze za ochranu deštného pralesa, což pomůže snížit emise plynů podílejících se na globálním oteplování. Organizace zvaná Středoafrická lesní iniciativa (Cafi) Gabonu předala 17 milionů dolarů (365 milionů korun) jako první část z celkové sumy 150 milionů dolarů (3,2 miliardy korun) dohodnutých v roce 2019.
(Celý text)

Také Generali Česká pojišťovna nebude od roku 2022 pojišťovat uhelné elektrárny ČEZ
22. června 2021 17:34

PRAHA (ČTK) - Generali Česká pojišťovna od roku 2022 nebude pokračovat v pojišťování konvenčních uhelných elektráren skupiny ČEZ. Rozhodla tak minulý týden po jednání, na němž se zástupci největší české pojišťovny a skupiny ČEZ shodli na ukončení spolupráce v této oblasti ještě v tomto roce, řekla ČTK mluvčí pojišťovny Ivana Buriánková. Minulý čtvrtek podobné rozhodnutí oznámila Kooperativa. ČEZ v reakci uvedl, že jde o stejnou situaci jako právě s Kooperativou a krok je výsledkem vzájemné dohody.
(Celý text)

Sochaři na Pustevnách vytváří z písku obří sochy lesních zvířat
22. června 2021 17:32

VSETÍN (ČTK) - Devět desítek tun písku mají v horském středisku Pustevny na Vsetínsku k dispozici čtyři sochaři, kteří z něj začali pod širým nebem tvořit obří sochy lesních zvířat. Nevšední umělecká díla mají být hotová v pátek, jejich dobročinná výstava nazvaná Pískoles pak bude přístupná denně od 08:00 do 18:00. Jak dlouho budou sochy k vidění, bude záležet především na počasí. "V loňském roce nám však sochy vydržely až do poloviny října, kdy musely být odstraněny. Dokonce se ani nevyhnuly první sněhové nadílce," řekla ČTK mluvčí projektu Pískoles Dita Korčák Hrtusová.
(Celý text)

Liberecký kraj zřídí nové organizace, převezmou zoo a botanickou zahradu
22. června 2021 16:43

LIBEREC (ČTK) - Liberecký kraj zřídí od 1. července dvě nové příspěvkové organizace Zoo Liberec a Botanická zahrada Liberec-LK, které na konci roku od města Liberce převezmou zoologickou, respektive botanickou zahradu. Rozhodli o tom krajští zastupitelé. Vedení kraje a Liberce se už v dubnu dohodla na převzetí obou zahrad, na oplátku Liberecký kraj městu předá domovy seniorů ve Vratislavicích a na Františkově s bezmála 300 klienty.
(Celý text)

Vyplatí se vám investice do fotovoltaiky?
22. června 2021 14:39

() - Láká vás představa vlastního zdroje energie, který bude navíc šetrný k životnímu prostředí? Než se rozhodnete investovat do solárních panelů, dobře si spočítejte, zda se vám fotovoltaika skutečně vyplatí.
(Celý text)

Po požáru lodi byli na pobřeží Srí Lanky vyplaveni mrtví delfíni i stovka želv
22. června 2021 14:29

KOLOMBO (ČTK) - Téměř stovku mrtvých želv s poškozenými hrdly a krunýři, asi desítku uhynulých delfínů a plejtváka obrovského vyplavilo moře na pobřeží Srí Lanky. Ekologové jsou přesvědčeni, že případy souvisí s květnovým požárem a následným potopením kontejnerové lodi, uvedla agentura AP.
(Celý text)

Za prodej psů z množíren potrestal soud dvě ženy podmíněnými tresty
22. června 2021 14:24

PRAHA (ČTK) - Za prodej vyhladovělých a nemocných psů z množíren Obvodní soud pro Prahu 4 uložil Ivetě Brixové a Sandře Peštové podmíněné tresty. Oběma také zakázal na několik let chovat zvířata. Ženy se k trestné činnosti přiznaly. Za týrání zvířat, podvod a neoprávněné podnikání jim hrozí až šestiletý trest. Dnešní rozsudek není pravomocný.
(Celý text)

Kurz Oběhového hospodářství přinese podněty pro rozvoj udržitelného podnikání
22. června 2021 14:00

PRAHA (VŠCHT) - Pod hlavičkou Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) se uskuteční již pátý ročník kurzu Oběhové hospodářství. Fakulta technologie ochrany prostředí (FTOP) VŠCHT ve spolupráci s předními odborníky zprostředkuje ředitelům, manažerům a dalším profesionálům ze soukromé i státní sféry aktuální poznatky a informace týkající se cirkulární ekonomiky.
(Celý text)

Strakonická teplárna přerušila dodávky Energu, letos potřetí
22. června 2021 13:56

STRAKONICE (ČTK) - Strakonická teplárna dnes přerušila dodávky tepla firmě Energo, která kromě jiného zásobuje přes 250 bytů na sídlišti Šumavská. Energo teplárně neplatí, řekl ČTK generální ředitel teplárny Pavel Hřídel. Přerušení dodávek potvrdil ČTK jednatel Energa Roman Němeček. Stejně jako jeden květnový víkend jsou obyvatelé 14 bytových domů bez teplé vody. Poprvé se to stalo v lednu.
(Celý text)

UNESCO doporučilo přidat Velký bariérový útes na seznam ohrožených památek
22. června 2021 11:27

CANBERRA (ČTK) - Výbor organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu UNESCO doporučil přidat australský Velký bariérový útes na seznam světového dědictví v ohrožení. Australská vláda se proti kroku rázně ohradila a hodlá se mu bránit, píší zahraniční tiskové agentury.
(Celý text)

Šestnáctiletý turista se stal obětí medvěda na Sibiři
22. června 2021 11:24

MOSKVA (ČTK) - Šestnáctiletý chlapec přišel o život při útoku medvěda na skupinu turistů u jezera Medvežje v národním parku Jergaki v Krasnojarském kraji, nalézajícím se uprostřed Ruska. Další turista byl při útoku šelmy zraněn, oznámila agentura Interfax s odvoláním na záchranáře, kteří turisty dostali do bezpečí.
(Celý text)

Dvacítka lidí v Brně protestovala proti proti pojišťovnám podporujícím uhlí
22. června 2021 10:51

BRNO (ČTK) - Protestním happeningem začala v pondělí v Brně, stejně jako v Praze a Ostravě, třídenní akce proti pojišťovnám, které podle protestujících podporují fosilní průmysl, tedy průmysl zpracovávající ropu, plyn a uhlí. Členům koalice Zastavme špinavé prachy, která akci pořádá, vadí zejména pojišťování firem ČEZ, Sev.en energy a EPH. V dalších dnech se podobné programy požadující konec podpory fosilních paliv objeví také ve Zlíně, Olomouci nebo Plzni.
(Celý text)

Ornitologové vytváří na Hodonínsku ptačí park, napočítali v něm 162 ptačích druhů
22. června 2021 03:22

PRAHA (ČTK) - Česká společnost ornitologická (ČSO) od loňska vytváří u Dubňan na Hodonínsku Ptačí park Kosteliska. Ornitologové v něm napočítali 162 ptačích druhů. V plánu je obnova i rozšiřování biotopu tak, aby se tam dařilo nejen ptákům, ale i dalším živočichům.
(Celý text)

Senátní výbor možná doporučí Senátu zamítnout nový stavební zákon
22. června 2021 02:05

PRAHA (ČTK) - Senátní hospodářský výbor možná doporučí senátorům, aby zamítli návrh nového stavebního zákona. Zpravodaj výboru k návrhu Jaroslav Větrovský (za ANO) na dotaz ČTK řekl, že má pro středeční jednání výboru připraveno zamítavé usnesení. Nechtěl ale spekulovat, zda se výbor k jeho návrhu přikloní. Předseda výboru Vladislav Vilímec (ODS) řekl, že zákon se nedá upravit a že u žádného ze senátorských klubů nevnímá podporu tohoto zákona. Nový stavební zákon se připravuje řadu let a vláda si od něj slibuje hlavně rychlejší stavební řízení.
(Celý text)

Kvůli výběru ředitelky ústecké zoo vznikla petice, signatáři chtějí Fejka
22. června 2021 01:55

ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Výběr zooložky Ilony Pšenkové do čela ústecké zoologické zahrady vyvolal nevoli u veřejnosti, která v petici požaduje, aby se vedení instituce ujal bývalý ředitel pražské zoo Petr Fejk. Pšenkovou vybrala městská rada, ve výběrovém řízení vyhrál Fejk. Signatáři s rozhodnutím rady nesouhlasí. Výběr ředitelky způsobil i rozpor v ústecké koalici, která by se měla tento týden sejít a domluvit se na jejím dalším fungování. Krajním řešením by mohlo být i vypovězení koaliční smlouvy.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1527 | Další