ecomonitor.cz
verze pro tisk
Lesní hospodářské bezvědomí
23. června 2021 07:30
() - Delší dobu se na různých úrovních diskutovalo o potřebě sjednocení vedení lesní hospodářské evidence. Tu je podle zákona o lesích (č. 289/1995 Sb.) povinen vést každý vlastník lesa (§ 40, odst.1). Je povinen sledovat plnění závazných ustanovení lesního hospodářského plánu (LHP), tedy maximální možnou výši těžeb, čili kolik se toho vytěžilo, minimální podíl melioračních a zpevňujících dřevin při obnově porostu, čili kolik jsme vysázeli melioračních a zpevňujících dřevin, pro obecní a státní lesy ještě navíc minimální podíl výchovných zásahů v porostech mladších 40 let, jinak - kolik jsme udělali prořezávek (při zásahu se netěží hroubí, tedy dříví silnější než 7 cm) a prvních probírek (těží se hroubí).

Dále pak je vlastník lesa (vlastník) povinen evidovat provedenou obnovu lesa dle porostů. Tyto údaje, častokrát v podrobnějším a důkladnějším provedení, vedli větší vlastníci prostřednictvím vlastního subjektu zajišťujícího hospodaření v jejich lesích, různé podniky státních lesů, organizace v resortu ochrany přírody, obecní lesy s vlastní organizací a fyzické či právnické osoby vlastnící větší lesní majetky. U menších vlastníků bez vlastní organizace to většinou záleželo na charakteru, odborném a pracovním přesvědčení příslušného lesního hospodáře.

Lesní hospodářská evidence je dle Lesnického naučného slovníku přehled, který si vede vlastník jednak pro svoje potřeby a také pro potřeby kontrolních orgánů. Tato charakteristika dále ukládá povinnost evidovat data pro konkrétní porosty v předepsané struktuře.

Systém lesní hospodářské evidence vytvářený v období státních lesů do začátku 90. let minulého století se postupně překlopil do lesní hospodářské evidence, kterou vedli lesníci hospodařící pro vlastníky, kteří si mohli dovolit samostatnou organizaci zajišťující jim hospodaření v jejich lesích. Jednak je nezbytné mít možnost zjistit, co a kolik se toho odehrálo v různě vzdálené minulosti v jednotlivých porostech – jednotkách prostorového rozdělení lesa - a také to byla užitečná prezentace pro vlastníka či jeho zástupce, co se v jeho lesích v průběhu let odehrává či odehrálo.

Snadno se dá odvodit úspěšnost pěstební činnosti, zda na uvedených plochách rostou ty dřeviny, které tam byly vysázeny, nebo nás zachraňuje matička příroda s přirozenou obnovou anebo tam ani po 10 letech neroste nic. A dá se také odvodit struktura těžeb, zda se těží druhy dřevin v souladu s věkovým složením či jejich zastoupením na šetřeném lesním hospodářském celku (LHC), jaký je podíl nahodilých těžeb, v jakých dřevinách se nám soustřeďuje nahodilá těžba, zda se provádějí těžby výchovné atd.

Tím vším by se měl aspoň jednou do roka zabývat ten, kdo má ze zákona hospodařit s péčí řádného hospodáře. Stejně tak jsou údaje z takto vedené lesní hospodářské evidence dobrým a potřebným podkladem pro tvorbu nového lesního hospodářského plánu či lesních hospodářských osnov. Dle stavu lesa a evidence provedených zásahů můžeme odvodit úspěšnost minulého hospodaření a nastavit pokračování pro nový LHP, buď setrváním v nastaveném směru, nebo přijetím potřebných korekcí.

Bohužel zpracování nových LHP, o lesních hospodářských osnovách nemluvě, bývá vždy od nuly, jako bychom udělali za minulostí tlustou černou čáru a ona tím zmizela, a my mohli začít znovu. Bohužel, ať se nám to líbí nebo ne, příroda nám na tyto politické kejkle zvysoka…. A minulost je v ní nesmazatelně otištěná a až se nám to bude nejméně hodit, tak se projeví.

Pokud jde o ten „drobný detail“ v podobě sledování toho, co jsme udělali v minulých letech, abychom z toho mohli odvodit, co budeme dělat v letech budoucích, je stav u majetků, které nemají vlastní subjekt na hospodaření v lesích, mnohem smutnější. Buďto se není možné dopátrat ničeho, nebo jsou za lesní hospodářskou evidenci vydávány účetní doklady za těžební činnost, kde dodavatel fakturuje množství vytěženého dříví bez dřevin a lokality těžby.

U samovýrob není častokrát možnost dopátrat se ničeho. Listy čtverečkovaného papírů, v lepším případě číselníku dlouhého a rovnaného dříví bez uvedení řady údajů (dřevina, porost, sortiment), se pak prezentují jako lesní hospodářská evidence. Čili vlastník ví, že má nějaké lesy, častokrát ani neví kolik a kde, ještě tak je schopen zjistit z účetnictví k lesnímu hospodářství kolik peněz za rok na této činnosti utržil a kolik na ni vynaložil, ale o struktuře nákladů a výnosů není schopen uvést nic.

A státní zkáza lesů vedení lesní hospodářské evidence nijak nesledovala, hlavně, když od těch, kteří hospodaří dle vlastního LHP, včas (do 31.3.) přišlo na příslušný úřad obce s rozšířenou působností roční sumární hlášení o plnění závazných ustanovení LHP. Že buďto neexistují podklady či prvotní doklady, z nichž bylo sestaveno, nebo z podkladů získáme jiné informace, resp. jiné hodnoty údajů, než jsou v odevzdávaných hlášeních, opět nikoho nezajímá. Správně nadepsaný papír je v řádném termínu odevzdán a o to nám přece jde, ne?

Že lesní hospodářská evidence a sjednocení jejího zpracování jsou potřebné zejména pro vyhodnocení proběhlého hospodaření a nastavení pravidel hospodaření budoucího, si uvědomili i naši zákonodárci, když v novele zákona o lesích č. 314/2019 Sb. pověřili ministerstvo zemědělství zpracovat metodický návod v podobě vyhlášky o vedení lesní hospodářské evidence. Ministerstvo se toho zhostilo šalamounsky. Vyšlo pouze ze zadání daného zákonem o lesích, tedy je potřeba evidovat pouze závazná ustanovení LHP, o kterých hovoří zákon o lesích. Nová vyhláška o lesní hospodářské evidenci má označení 202/2021 Sb., byla vydaná v květnu 2021 a účinná je od 1. ledna 2022.

Lesní hospodářská evidence je dle této vyhlášky evidence o plnění závazných ustanovení plánu, zřejmě jde o lesní hospodářský plán. Pokud chce vlastník sledovat a evidovat něco jiného, či rozlišovat v jiném detailu, už to není lesní hospodářská evidence a už vůbec ne dle zákona o lesích.

Vlastník lesa, který hospodaří dle LHP, eviduje na úroveň nejnižší jednotky prostorového rozdělení lesa, což je většinou porostní skupina či etáž dle přílohy 1 této vyhlášky, což znamená, že při těžbě eviduje vytěžené metry krychlové dříví bez rozlišení dřevin. Těžba se dále rozlišuje na těžbu úmyslnou a těžbu nahodilou, ale opět nám tato lesní hospodářská evidence neřekne nic o tom, které dřeviny jsou postižené nahodilou těžbou a jakou, zda větrnou, suchem, kůrovcovou a další.

Takže nám zmizí těžby hmyzí - kůrovcové - a nikdo nezjistí, za jaký díl nahodilých těžeb kůrovec může. Zalesňování se má evidovat celkové a zvlášť meliorační a zpevňující dřeviny dle nejnižší jednotky prostorového rozdělení lesa. Opět nešetříme druh dřeviny, jako bychom zapomněli na to, že některé listnaté dřeviny mohou být dřevinami melioračními a zpevňujícími a zároveň dřevinami cílovými (viz např. dub dle vyhlášky č. 298/2018 Sb.).

Takže je na zpracovateli lesní hospodářské evidence, kam danou dřevinu zařadí. Vlastníci nehospodařící dle LHP (většinou tedy dle lesních hospodářských osnov) evidují jen obnovu lesa na porostní skupinu a to v ploše umělé či přirozené obnovy, dřeviny opět nikoho nezajímají. Těžbu tito vlastníci evidovat nemusí.

Toto nejsou uschlé smrky po žíru kůrovce, to je nahodilá těžba (potenciální)
Toto nejsou uschlé smrky po žíru kůrovce, to je nahodilá těžba (potenciální)
Foto | Dušan Utinek

Zákon o lesích však říká, že „Vlastník lesa je povinen vést lesní hospodářskou evidenci o plnění závazných ustanovení plánu a evidenci o provedené obnově lesa v jednotlivých porostech.“ Každý vlastník lesa, nikoli pouze ten, který hospodaří dle LHP. Výsledkem bude, že stát ztratí přehled o těžbách u vlastníků, kteří nehospodaří dle plánu. Nemohu než si vypůjčit titul jedné knihy posledního barda českého proletariátu, profesora Svitáka, Epochální iluze. Opravdu budeme vědět, kolik se toho v lesích v ČR vytěžilo? A jakými dřevinami zalesňujeme vzniklé holiny? A chceme to vůbec vědět?

Takže stejně jako u těžby jsem toho názoru, má-li lesní hospodářská evidence skutečně zachycovat věrný odraz provedených opatření v lesích, musí krom místa – tedy JPRL, činnosti – tedy aspoň těžba či obnova lesa, ale jsou i jiné podstatné, evidovat i co? – tedy dřevinu.

Když jsem se s tímto názorem obrátil při připomínkovém řízení k dané vyhlášce na kdekoho, mj. i na jeden spolek zabývající se přírodě blízkým hospodařením v lesích, dozvěděl jsem se, že čím méně toho bude státní zkáza lesů vědět, tím líp, a proč jí dávat nějaké podrobné informace.

Předkladatelé vyhlášky to zřejmě vědět nepotřebují. Takže budeme i nadále hovořit o tom, kolik kubíků dřeva se v našich lesích vytěžilo, kolik z toho je nahodilá těžba, kolik hektarů jsme zalesnili, ale které dřeviny se nám v lesích rozšiřují a které naopak mizí, nějak nevíme.

Ilustrací je oblíbený mediální výkřik na oblbnutí neznalé veřejnosti, kolik jsme vysázeli sazenic smrku a kolik listnáčů. A že se ty počty rovnají. Nikdo už neřekne, jakou plochu ty různé dřevinné druhy zaujaly, protože smrku se sází cca 4 tisíce kusů/ha a dubu cca 10 tisíc kusů/ha, buku cca 9 tisíc kusů/ha.

Toto není kůrovcová těžba smrku a borovice, to je nahodilá těžba.
Toto není kůrovcová těžba smrku a borovice, to je nahodilá těžba.
Foto | Dušan Utinek

Velmi zjednodušeně – pokud se smrku sází polovina všech sazenic a listnáčů také polovina, na zalesněnou plochu je to pořád dvoj a více násobek smrku oproti listnáčům. Je to velmi hrubý odhad, každá dřevina mé své minimální počty a ty jsou ještě variabilní dle stanovišť, ale chci vyjádřit, že vykazovat zalesnění počtem sazenic a nikoli zaujatou plochou je nesmysl.

Ale zřejmě není cílem ani lesní hospodářské evidence poskytnout věrný a vypovídající údaj o hospodaření v lesích, ale poskytnout jakékoli číslo. A to pak tlouct neznalé veřejnosti do hlavy. Vlastníci lesů a jejich lesní hospodáři nechtějí státu poskytovat příliš mnoho informací a stát ani nechce nic vědět. Skoro se zdráhám připustit, že ministerští úředníci smrk od dubu nerozeznají, že všechno mají zařazeno do pojmu strom.

Argumentaci toho druhu, že vyhlášku připravili pouze na základě zmocnění v zákoně o lesích, nemohu přijmout. V jiné vyhlášce téhož ministerstva vydané pod č. 298/2018 Sb., je uvedena lesnická typologie, co to je, jak se šetří (§ 4-6). Přitom z typologie plynou pro vlastníka lesa mnohé povinnosti při obnově lesů, ale zákon o lesích ministerstvo k prováděcímu předpisu o typologii nikde nezmocňuje. A to nám Ústava říká, že můžeme být k něčemu nuceni pouze zákonem. Tady nás nutí pouhá vyhláška, abychom zalesňovali určitými druhy dřevin a v určitých počtech a vše je v pořádku.

Předpokládám, že se jako obvykle nestane nic a dle pana Wericha pojedeme dál močálem černým kolem bílých skal. Od 1. 1. 2022, pokud se nestane zázrak a někomu nesepne, že znění vyhlášky o lesní hospodářské evidenci je zcela zbytečné a státu poskytnuté údaje dle jejího znění pramálo vypovídají o tom, co se v lesích událo, dál budeme ve slastném bezvědomí, jak báječné máme lesy a jak skvěle se o ně staráme. K tomu ta čísla poslouží určitě dobře.

Dušan Utinek

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=2708201


Online diskuse
Studie: Jedovatí hadi budou kvůli globálnímu oteplování zřejmě masově migrovat
6. května 2024 12:36

LONDÝN (ČTK) - Změna klimatu pravděpodobně povede k masové migraci jedovatých hadů do nových regionů a zemí, které na to nejsou připravené, což jejich obyvatele učiní zranitelnějšími vůči uštknutí. Napsal to list The Guardian s odkazem na studii, podle které se nejvíce plazů zřejmě ze sousedních zemí přesune do Nepálu, Nigeru, Namibie, Číny a Barmy.
(Celý text)

Vláda projedná novelu veterinárního zákona, která zavádí kamery na jatkách
6. května 2024 12:18

PRAHA (ČTK) - Vláda v úterý projedná novelu veterinárního zákona, která by měla mimo jiné zavést kamery na jatkách. Novela reaguje na nová nařízení Evropské komise vydávaná pro veterinární péči. Novelu připravilo ministerstvo zemědělství. Připomínkové řízení skončilo loni v prosinci. Účinnost zákona předpokládá ministerstvo od roku 2025.
(Celý text)

O hledání travičů, výcviku psů a nebezpečnosti karbofuranu. Rozhovor s Klárou Hlubockou, psovodkou České společnosti ornitologické
6. května 2024 05:15

PRAHA (Ekolist) - Odhalit člověka, který ve volné krajině klade otrávené návnady, není jednoduché. Nedávno se díky spolupráci Policie ČR a psí jednotky České společnosti ornitologické povedlo jednoho traviče odhalit. O práci a výcviku psí jednotky jsme hovořili s Klárou Hlubockou, psovodkou České společnosti ornitologické.
(Celý text)

Původní druhy rostlin z české krajiny mizí, šíří se teplomilné, potvrdila studie
6. května 2024 02:00

BRNO (ČTK) - Původní druhy rostlin z české přírody mizí, krajinou se šíří teplomilné a nepůvodní druhy. Potvrdila to studie, která vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR a dalšími univerzitami. Masarykova univerzita o tom informovala na svém webu.
(Celý text)

Ministr životního prostředí Hladík není proti výstavbě dostupného bydlení na zemědělské půdě
6. května 2024 01:20

(ČTK) - Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) není proti výstavbě dostupného nájemního bydlení na zemědělské půdě, stavět by na ní ale měly obce, nikoli soukromí developeři. Hladík to uvedl v rozhovoru s ČTK. Vládní novelu omezující výstavbu na nejkvalitnější zemědělské půdě v pátek schválila Sněmovna. Právnické osoby, tedy právě soukromí developeři, mohou za určitých podmínek na stavbu dostupného bydlení získat i státní dotaci.
(Celý text)

Účinnost přípravků proti škůdcům klesá, uvedl výzkumník ze zemědělské univerzity
6. května 2024 01:15

PRAHA (ČTK) - Účinnost přípravků proti škůdcům se snižuje, může za to omezování počtu povolených účinných látek v přípravcích na ochranu rostlin, upozornil Jan Kazda z Katedry ochrany rostlin České zemědělské univerzity v Praze. Vzniká tak populace odolných škůdců a zemědělci musejí používat méně šetrné přípravky a jejich aplikaci opakovat, dodal. V Česku se i tak pesticidy využívají v menším množství, než je evropský průměr.
(Celý text)

U Brniště plánují postavit šest větrných elektráren, ne všichni v obci jsou pro
6. května 2024 00:27

BRNIŠTĚ (ČTK) - V Brništi na Českolipsku plánují postavit šest větrných elektráren, každou o výšce kolem 150 metrů a instalovaném výkonu sedm megawattů (MW). O záměru vedení obce minulý týden diskutovalo s obyvateli. Původně se mluvilo o 14 až 15 elektrárnách, to ale obec odmítla. Šest je maximum, řekl na jednání starosta Michal Vinš (NEZ). Impulzem k záměru byl zájem společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje postavit v Brništi větrný park, teď má obec na stole dalších pět nabídek.
(Celý text)

V ostravské zoo vznikne expozice pro tučňáky, konkrétní druh se vybírá
5. května 2024 23:43

OSTRAVA (ČTK) - V ostravské zoologické zahradě vznikne expozice pro tučňáky. Město hledá zhotovitele stavby, jejíž výstavba by mohla začít letos na podzim a podle odhadů by měla stát 145 milionů korun bez DPH. Tučňáky zahrada, založená v roce 1951, dosud nechovala.
(Celý text)

Vědci objevili na souostroví Galapágy možnou školku kladivounů
5. května 2024 19:51

QUITO (ČTK) - Tým vědců objevil u jednoho z ostrovů ekvádorského souostroví Galapágy potenciální místo pro rozmnožování kladivounů obecných. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na prohlášení národního parku, podle kterého se jedná o velice vzácný nález. Pokud by se existence takzvané školky potvrdila, jednalo by se o první místo na Galapágách, kde se tento druh rozmnožuje.
(Celý text)

Hasiči odstraňují roje včel jen z veřejných prostranstvích či v případě ohrožení
5. května 2024 18:58

PARDUBICE (ČTK) - V posledních dnech evidují hasiči zvýšený počet telefonátů na tísňovou linku se žádostí o odstranění rojů včel či jiného bodavého hmyzu. Opakovaně upozorňují, že v takových situacích zasahují jen tehdy, pokud jde o veřejné prostranství nebo akutně hrozí ohrožení zdraví lidí, například alergiků. Na webu to uvedla mluvčí hasičů Pardubického kraje Vendula Horáková. Někdy stačí počkat, až včely odletí, jindy je třeba zavolat specializovanou firmu.
(Celý text)

Italské ministerstvo zdravotnictví zakázalo populární jógu se štěňaty
5. května 2024 18:56

ŘÍM (ČTK) - Italské ministerstvo zdravotnictví zakázalo populární cvičení jógy za přítomnosti štěňat. Tento týden vydalo směrnici, podle které by se lekce "puppy yogy" měly konat jen s dospělými psy, píše server stanice CNN a italská média. Cílem opatření je podle úřadů chránit zdraví zvířat a bezpečnost cvičících. Rozhodnutí uvítali ochránci zvířat, kteří módní formu cvičení jógy kritizovali.
(Celý text)

Lepra se ve středověku přenášela mezi veverkami a lidmi, tvrdí studie
5. května 2024 13:00

LONDÝN (ČTK) - Lepra se ve středověké Anglii přenášela mezi lidmi a veverkami. Zjištění podporuje teorii, že při šíření této nemoci mohl hrát roli obchod s kožešinami, uvedla studie, o které informoval list The Guardian.
(Celý text)

Jaký je aktuální zdravotní stav našich lesů?
5. května 2024 05:23

PRAHA (Ekolist) - Zdravotní stav lesů je výrazně rozdílný u „mladých“ a „starých“ porostů. Například u smrku je průměrná defoliace porostů do 60 let věku pouze 13 %, zatímco u porostů nad 120 let je to více než 37 %. U buku je průměrná defoliace porostů do 60 let 11 % a průměrná defoliace porostů nad 120 let je dvojnásobná. Je však nutné rozlišovat mezi „starými lesy“, které se dlouhodobě vyvíjely bez zásahu člověka, a monokulturními porosty nad 120 let, které mají obvykle sníženou vitalitu. Přitom stáří hospodářských lesů v posledním století výrazně narůstá – zatímco lesy starší 100 let se v roce 1920 vyskytovaly pouze na 3 % porostní půdy, v současné době je to již více než 20 %.
(Celý text)

Výborný: Přísnější ochrana půdy pomůže navrátit do krajiny aleje a remízky
5. května 2024 01:54

PRAHA (ČTK) - Přísnější ochrana nejlepší zemědělské půdy, kterou tento týden schválili poslanci, pomůže do krajiny navrátit původní krajinné prvky, jako jsou stromořadí, remízky nebo mokřady. Více je také zajištěno zachování půdy dalším generacím, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Agrovoltaiky, které budou moci pěstitelé stavět například v ovocných sadech, pak mohou podle ministra snížit škody na úrodě způsobené mrazem. Výborný nicméně připustil, že by novela mohla být v některých parametrech ambicióznější.
(Celý text)

Ochránci rozšiřují péči o suché skalnaté svahy u Vladislavi, pasou tam i ovce
5. května 2024 01:05

VLADISLAV (ČTK) - Ochránci přírody rozšiřují péči o suché skalnaté svahy okolo Vladislavi na Třebíčsku. Dřívější pastviny minulá desetiletí zarůstaly, odstranit bylo potřeba náletové dřeviny, například trnky. Trávu tam tento týden začalo spásat i malé stádo ovcí. V dlouhodobé aktivitě teď základní organizaci Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) v Kněžicích pomohlo zapojení do širšího projektu dotovaného z takzvaných norských fondů, řekl Václav Křivan z této organizace.
(Celý text)

Nové zavlažovací vaky podpoří rozvoj kořenů u vzrostlých stromů v Brně
5. května 2024 00:50

BRNO (ČTK) - Vitalitu i odolnost vůči vyvrácení a suchu mají u velkých a významných stromů v Brně zajistit zavlažovací vaky. Veřejná zeleň města Brna technologii poprvé vyzkoušela koncem března u jasanu na Moravském náměstí, jenž je jedním z mála vzrostlých stromů v okolí a má vliv na jeho ochlazování. Příspěvková organizace města pořídila čtyři vaky dohromady za 100 000 korun, řekl náměstek primátorky pro životní prostředí Filip Chvátal (KDU-ČSL).
(Celý text)

Královéhradecký útulek pro zvířata by se měl stát i centrem lesní pedagogiky
5. května 2024 00:49

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Útulek pro opuštěná zvířata v Hradci Králové by se měl v budoucnu stát také centrem lesní pedagogiky. Děti by v něm měly vedle chovu psů a koček poznat i život v lese, seznámit se s dravci a dalšími lesními zvířaty. Plánují to Městské lesy Hradec Králové, které útulek od letošního února provozují. Útulek, který nově nese jméno Azyl pro zvířata, již začal zavádět programy pro veřejnost. ČTK to řekl ředitel Městských lesů Milan Zerzán.
(Celý text)

Děčínská zoo chce ke svému 75. výročí vytvořit český rekord
5. května 2024 00:42

DĚČÍN (ČTK) - Děčínská zoologická zahrada si chce k 75. výročí vzniku nadělit vytvoření českého rekordu. Žádá proto návštěvníky, aby v den velkolepé oslavy, 11. května, dorazili v jakémkoliv tričku, na němž bude vyobrazený medvěd. Může jít o obrázek, fotografii, nášivku i vlastnoručně vytvořenou podobiznu, uvedla mluvčí zoo Alena Houšková. Zoo má medvěda ve svém znaku. Její ikonou je medvěd kamčatský Bruno, který byl inspirací k rekordu a bude i hlavní hvězdou oslavy.
(Celý text)

Olomoucká zoo má po 14 letech mládě kondora královského, vylíhlo se v Liberci
4. května 2024 23:22

LIBEREC (ČTK) - Velkého úspěchu dosáhla liberecká zoo ve své speciální líhni dravých ptáků. Před několika týdny se v ní vyklubalo mládě kondora královského z vejce, které pocházelo od páru ze Zoo Olomouc. Nyní je mládě již zpět v této zahradě. Naposledy se mládě kondora v Olomouci podařilo odchovat před 14 lety.
(Celý text)

Španělské ministerstvo se rozhodlo zrušit cenu býčích zápasů a vyvolalo kritiku
4. května 2024 19:20

MADRID (ČTK) - Španělské ministerstvo kultury se rozhodlo zrušit národní cenu býčích zápasů. Informoval o tom španělský tisk. Rozhodnutí vyvolalo kritiku od konzervativních stran i části vládních socialistů. Ministerstvo kultury odůvodnilo svůj krok tím, že ve španělské společnosti rostou obavy o osud zvířat a že býčí zápasy jsou relativně málo navštěvovaným představením.
(Celý text)

Španělské ministerstvo se rozhodlo zrušit cenu býčích zápasů a vyvolalo kritiku
4. května 2024 19:20

MADRID (ČTK) - Španělské ministerstvo kultury se rozhodlo zrušit národní cenu býčích zápasů. Informoval o tom španělský tisk. Rozhodnutí vyvolalo kritiku od konzervativních stran i části vládních socialistů. Ministerstvo kultury odůvodnilo svůj krok tím, že ve španělské společnosti rostou obavy o osud zvířat a že býčí zápasy jsou relativně málo navštěvovaným představením.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2140 | Další