ecomonitor.cz
verze pro tisk
Za pouliční lampy s úsporným LED osvětlením nám noční hmyz nepoděkuje
17. září 2021 05:40
PRAHA (Ekolist) - LED osvětlení nočních ulic je nyní v trendu. Nabízí totiž úspornější alternativu oproti sodíkovým výbojkám. To, co vnímáme jako krok šetrný k životnímu prostředí, však neblaze dopadá na noční hmyz.

Užít si noční oblohu je stále větší problém. Světelný smog, tedy rušivé osvětlení nočního nebe způsobené rozptylem světla v ovzduší, nám totiž nehezky kazí výhled. V Evropě žije pod ne-tmavou noční oblohou 80 % populace, v USA přes 95 %. A třetina obyvatel celého světa kvůli přesvícení nemá šanci spatřit krásu Mléčné dráhy. Absence řádné noční tmy přitom nepředstavuje problém jen pro zastydlé romantiky. Tvrdě dopadá na existenci všech živočichů, jejichž životní rytmy stojí na střídání světlé a tmavé fáze dne. Například na hmyz.

To, jak zásadním problémem může pro hmyz absence noci být, je v současnosti předmětem odborných debat. Konsenzus je zhruba takový, že ztráta habitatů a chemizace zemědělství budou pro hmyz o něco větší komplikací než nedostatek tmy. Nicméně i tak je rušivé noční osvětlení považováno za podstatný negativní faktor. Chybu, kterou lze napravit relativně snadněji než poničenou krajinu. K tomu, aby se náprava projevila v plné síle, by totiž většinou stačilo jen zhasnout. Aktuální trend je bohužel přesně opačný, rozloha přesvícené souše se přitom každoročně zvyšuje o 2 %. Jak je to možné?

Nepotěšující odpovědí je, že jsme v posledních desetiletích přišli na chuť nenáročnému a energeticky-efektivnímu osvětlení. LED, elektroluminiscenční diody, totiž za méně elektřiny dají více světla než klasické žárovky. Tříwattová LED udělá parádu jako 20 W žárovka. Na takovou skoro sedminásobnou úsporu spotřeby pak obvykle nereagujeme nadšením, ale v duchu Jevonsova paradoxu spíš instalací sedminásobku LED diod. Je to přeci levnější, efektivnější, ne? A protože můžeme lacině svítit, svítíme více a pokud možno všude. Noční tmy tím ubývá.

Posvítit si na nový problém

Studií o negativním vlivu nočního osvětlení na hmyz už byla sepsána hezká řádka. Aktuální práce, publikovaná v žurnálu Science Advances, se od nich významně liší. Entomologové z britských univerzit se totiž tentokrát rozhodli porovnat sílu vlivu nočního osvětlení u realizací provedených formou sodíkových výbojek a LED. Zatímco klasické sodíkové výbojky v nočním osvětlení evropských ulic už dosluhují a stávají se zapomenutou neúspornou minulostí, realizace s LED světly zažívají masivní boom. Jako ekologická a energeticky úspornější, k životnímu prostředí šetrnější alternativa. Háček je skrytý v tom, že elektroluminiscenční diody a sodíkové výbojky se od sebe neliší jen spotřebou energie, ale taky převládající barvou produkovaného světla.

Pomoci by mohla udělat i čidla pohybu, která by lampy rozsvěcela, jen pokud by pod nimi někdo procházel.
Pomoci by mohla udělat i čidla pohybu, která by lampy rozsvěcela, jen pokud by pod nimi někdo procházel.
Licence | Volné dílo (public domain)

Sodíkové výbojky jsou charakteristické svým „žlutým“ světlem, zatímco LED jsou typické pro své „studeně bílé“ světlo. Je to dáno tím, že LED emitují světlo v celé šíři viditelného spektra. A tím, že svou produkcí obsáhnou všechny vlnové délky spektra viditelného světla, se u nich dá předpokládat mnohem širší (a negativní) vliv na noční živočichy než u sodíkové výbojky. Třeba zrovna u hmyzu, který je „citlivější“ na modré světlo (krátké vlnové délky), protože právě tahle část spektra ovlivňuje jeho cirkadiánní rytmy a na ně navázané biologické procesy. Třeba rozmnožování. Sodíkové výbojky modré světlo nenabízí, ale LED ho dodávají do noční tmy vrchovatou měrou.

Noční směna pro entomology

Práce entomologů v terénu umí být jistě i dobrodružná, ale v tomto konkrétním případě si ji můžete představit spíš jako velmi fádní noční šichty. Při nichž badatelé pravidelně po tři léta za sebou procházeli 500 vytipovaných lokalit, které se – až na přítomnost různých druhů nočního osvětlení – příliš nelišily. Tedy, rozdíly tu byly patrné v širším okolí. Parky a lesy, louky a pastviny, trávníky a křovinaté lemy. To proto, že housenky nočního hmyzu mohou preferovat odlišný podrost a jsou navázány na různé živné rostliny.

Na každé takové lokalitě pak byla vytýčena osvětlená a neosvětlená část (často až 60 metrů od lampy), a v rámci těchto částí pak entomologové hledali a identifikovali housenky (můr nočních motýlů). Ptáte se, proč právě housenky? „Určitě nejde o jedinou skupinu živočichů, která by byla nočním světlem ohrožená, ale dobře se s nimi pracuje,“ vysvětluje Douglas Boyes, hlavní autor studie. „Housenky se na rozdíl od dospělců silně drží míst, kde byla nakladena vajíčka.“ A jen pro představu náročnosti, vyhodnocení 27 lokalit znamenalo určení 2478 housenek a 400 hodin noční práce. Jaké tahle dřina přinesla výsledky? Nemilé.

Někdo tu bude muset zhasnout

Nejprve ta nepřekvapivá zjištění: noční osvětlení je pro hmyz problém. Takže v zónách, kam ještě sahalo světlo pouličních lamp, bylo přítomno nápadně méně (o třetinu až polovinu) housenek. Se vzdáleností od světelného zdroje pak počty housenek narůstaly a tento trend byl patrný napříč všemi lokalitami. A ono překvapivé zjištění? Mezi studeným bílým světlem LED a žlutou září sodíkových výbojek byl skutečně příkrý rozdíl. LED fungovaly jako světelná bariéra. „Pravděpodobně proto, že krátké vlnové délky modrého světla přímo blokují u samic proces kladení vajíček,“ vysvětluje Boyes. Doplňujícím vysvětlením pak může být i to, že v okolí lamp jsou poletující můry snadným terčem pro netopýry.

Pídit se po příčinách tzv. hmyzí apokalypsy, tedy drastického propadu početnosti hmyzích populací napříč kulturní krajinou, můžeme ledaskde. Rychlá likvidace habitatů anebo chemizace zemědělství na tom svůj podíl jistě mají. Ale fakt, že pouličním osvětlením a světelným smogem vytváříme nad noční krajinou zóny, kde hmyz nemůže řádně fungovat, zastřít nemůžeme. LED osvětlení je sice úspornější a efektivnější, ale jeho provedení je minimálně pro noční hmyz více škodlivé než zastaralá neúsporná klasika sodíkových lamp. Čím víc instalujeme LED světel, tím příkřeji se budeme vymezovat proti světu, který si žádá v noci tmu.

Problém, hnaný ekologickým trendem a moderní technologií, může mít řešení. „Může to mít dobrý konec, pokud dokážeme noční osvětlení přizpůsobit nočnímu životu,“ říká Boyes. „Například instalací LED světel, které neprodukují studené bílé světlo, ale třeba červené. Takové nevadí ani netopýrům. Hodně by mohla udělat i čidla pohybu, která by lampy rozsvěcela, jen pokud by pod nimi někdo procházel.“ Tak jako tak je míč na naší straně hřiště. Buď zhasneme my, nebo hmyz.

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=2736083


Online diskuse
Nestabilní odkaliště v Kyrgyzstánu hrozí zamořit lidnaté údolí Střední Asie
23. dubna 2024 19:42

BIŠKEK (ČTK) - Nestabilní odkaliště vzniklé v Kyrgyzstánu po těžbě uranové rudy v dobách Sovětského svazu hrozí zamořit nejlidnatější oblast ve Střední Asii. S odvoláním na vědecké studie o tom informovala agentura Reuters, podle níž regionu hrozí jaderná katastrofa srovnatelná s černobylskou havárií.
(Celý text)

Jan Dusík se stal zástupcem generálního ředitele pro klimatickou politiku v Evropské komisi
23. dubna 2024 19:03

(ČTK) - Bývalý český ministr životního prostředí Jan Dusík se stal zástupcem generálního ředitele pro klimatickou politiku v Evropské komisi, potvrdila dnes unijní exekutiva. Stal se tak jedním z nejvýše postavených českých úředníků v unijních institucích. Výběrové řízení mělo několik kol a Dusík porazil řadu uchazečů z několika států. Na závěr v březnu absolvoval pohovor s eurokomisařem pro klima Wopke Hoekstrou a eurokomisařem pro rozpočet Johannesem Hahnem.
(Celý text)

MŽP: Sedm projektů pro transformaci uhelných regionů čerpá evropské dotace
23. dubna 2024 19:02

PRAHA (ČTK) - Sedm projektů čerpá finanční podporu z evropských peněz v programu Spravedlivá transformace (OPTS), který se zaměřuje na řešení negativních dopadů odklonu od uhlí v nejvíce zasažených regionech. K dispozici je v něm 39,4 miliardy korun, z toho 31,7 miliardy jde na aktuální výzvy. Odstraňování negativních dopadů odklonu od uhlí se týká v Česku Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje. Kupříkladu v Karviné vznikne ze staré konírny nové komunitní centrum a v Ústeckém kraji budou moderní řemeslné dílny pro vysokoškoláky. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) o tom dnes informoval novináře.
(Celý text)

Za přírodou do vyhlášených letovisek? Kypr, Řecko i Turecko vás nadchnou
23. dubna 2024 15:13

() - Dovolená proležená na pláži mezi stovkami dalších dovolenkářů - to nás, milovníky přírody táhne jen zřídka. I přesto vás do vyhlášených letovisek zveme, ale ne na pláž, nýbrž do přírody.
(Celý text)

Šíření kůrovce mají zabránit lapáky ze stromů na stojato i těch pokácených
23. dubna 2024 13:42

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Příchod chladného počasí v minulých dnech zastavil v lesích rojení škůdce kůrovce. Letos jej probudilo velmi teplé počasí na začátku dubna. První masivní rojení kůrovce lesníci očekávají v květnu. Hrozba kůrovcové kalamity je zatím malá, řekl Ladislav Půlpán z odboru lesního hospodářství a ochrany přírody státního podniku Lesy České republiky (LČR). Na obranu proti kůrovci lesníci státních lesů připravili asi 100 000 kusů lapáků z pokácených stromů a 13 000 feromonových lapačů.
(Celý text)

Expert: Změny klimatu ve střední Evropě zasáhnou pěstování chmele nejméně
23. dubna 2024 10:40

(ČTK) - Chmelařské oblasti, které nebudou podle vědeckých perspektiv natolik zasažené klimatickou změnou, získávají konkurenční výhodu. Česká chmelařská oblast by mohla patřit mezi vítěze v celosvětovém měřítku. Tuzemští chmelaři by tak mohli vydělat, řekl ČTK Martin Možný z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.
(Celý text)

Olomoucká přírodověda dostavěla v botanické zahradě novou budovu
23. dubna 2024 10:33

OLOMOUC (ČTK) - Olomoucká přírodovědecká fakulta získá nové zázemí, v botanické zahradě dostavěla budovu s přednáškovým sálem a zimní zahradou. Víceúčelový objekt, jehož stavba vyšla na 31 milionů korun, bude sloužit akademické obci i veřejnosti. Slavnostní otevření včetně doprovodného programu proběhne ve středu 24. dubna, informovala ČTK mluvčí fakulty Šárka Chovancová. Příprava projektu moderního objektu s nízkou energetickou spotřebou začala před třemi roky.
(Celý text)

První spolupráce svého druhu. FlixBus podpořil společnost Refugium, která obnovuje přírodu nedaleko Karlových Varů
23. dubna 2024 10:08

() - FlixBus nepropojuje pouze velké metropole. Naopak – polovinu destinací, které v Česku obsluhuje, tvoří obce a města do 20 tisíc obyvatel. I regionální centra totiž můžou být centrem rozmanitosti a života pro široké okolí. Podobně to vnímá environmentální společnost Refugium. Místo dopravní sítě ale buduje síť malých přírodních útočišť, takzvaných refugií, kde se může dařit ohroženým druhům zvířat a rostlin, které by jinde nepřežily. Jedno z těchto vzácných útočišť leží u obce Jakubov nedaleko Karlových Varů. FlixBus do obnovy této přírodní lokality investuje milion korun a stal se tak jejím patronem.
(Celý text)

Buky a smrky nakládají s vodou jinak. Ovlivňuje to i zásoby podzemních vod
23. dubna 2024 01:01

(ČTK) - Po kůrovcové kalamitě se mnohdy místo smrků vysázely buky, které jsou více odolné a do české přírody přirozeně patří. Zároveň se umí lépe přizpůsobit klimatické změně než právě smrky, jelikož umí dobře nakládat s vodou v létě. To, jak buky nebo smrky nakládají s vodou a jaký vliv to má na zásoby podzemních vod, řeší tým expertů z Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd ČR.
(Celý text)

Šest českých měst se zúčastní světové soutěže v pozorování městské přírody
23. dubna 2024 00:53

PRAHA (ČTK) - Více než 675 měst na sedmi kontinentech, z toho šest měst v Česku, se utká v globální soutěži pozorování městské přírody City Nature Challenge (CNC). Zapojí se Praha, Brno, Uherské Hradiště, České Budějovice, Ostrava a Veselí nad Moravou. Zájemci mohou v těchto městech od pátku 26. dubna do pondělí 29. dubna fotit volně žijící rostliny, živočichy a houby ve svém okolí a pak nahrát fotografie do aplikace iNaturalist. První květnové pondělí budou vyhlášeny nejzajímavější snímky.
(Celý text)

Nástup dubnového sucha přerušily deště a chladnější počasí minulého týdne
23. dubna 2024 00:41

(ČTK) - Rychlý dubnový nástup sucha minulý týden přerušily častější deště a chladné počasí, které bránilo intenzivnějšímu vysychání půdy. Díky tomu se dva nejvyšší stupně sucha vyskytují pouze na necelém procentu území a třetí nejhorší stupeň na pěti procentech území, vyplývá z informací, které zveřejnili vědci na webu Intersucho. Tento týden se bude držet úroveň sucha na stejné úrovni, příští týden se ale bude sucho znovu rozvíjet s ohledem na předpokládané suché a teplé počasí.
(Celý text)

Aktivisté v Pardubicích chtějí zachránit most Červeňák
22. dubna 2024 23:10

PARDUBICE (ČTK) - Aktivisté v Pardubicích chtějí zachránit most Červeňák, který stojí ve stejnojmenné přírodní oblasti. Obávají se toho, že ho město nechá zbourat, protože jeho konstrukce je nestabilní. Městský posudek na most aktivisté rozporují. ČTK to řekl Miroslav Seiner z Iniciativy Přírodní park Červeňák. Zástupce radnice uvedl, že s podklady iniciativy se město seznámí.
(Celý text)

Indické bažiny před miliony let obýval jeden z největších kdy objevených hadů
22. dubna 2024 18:40

(ČTK) - Bažinami v oblasti dnešní Indie se před 47 miliony let těžkopádně plazilo obří monstrum. Dokládají to zkamenělé obratle až 15 metrů dlouhého hada, který by svou délkou překonal i nejznámějšího pradávného predátora Tyrannosaura rexe. Obří plaz pojmenovaný Vasuki indicus připomínal dnešní krajty. A stejně jako tito dnešní hadi nebyl jedovatý, ale své oběti dusil svým mocným sevřením. Napsala to agentura Reuters, podle které by se mohlo jednat o největšího kdy objeveného hada.
(Celý text)

Botanik: Cizokrajné rostliny mohou mít problém zvládat nynější noční mrazy
22. dubna 2024 18:37

(ČTK) - Rostliny, které původně do české krajiny patří, jsou na jarní mrazy zvyklé a z dlouhodobého hlediska jim neublíží. Problematické jsou mrazy pro dovezené kontinentální rostliny jako například nyní hojně pěstované okrasné česneky, řekl v rozhovoru s ČTK František Krahulec z Botanického ústavu Akademie věd ČR. Česko tento týden čeká ještě několik mrazivých nocí, varoval dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
(Celý text)

Evropský účetní dvůr je ohledně nulových emisí z automobilů v EU opatrný
22. dubna 2024 18:29

LUCEMBURK (ČTK) - Cíl nulových emisí z automobilů je chvályhodný, je ale třeba zajistit aby Evropská unie za tento plán nezaplatila příliš vysokou cenu, jak z hlediska průmyslové nezávislosti Unie, tak pro její občany. V dnes zveřejněné zprávě to uvedl Evropský účetní dvůr (EÚD), který se zabývá kontrolou finančních prostředků Evropské unie.
(Celý text)

V JAR veterináři opět uřezávají nosorožcům rohy, aby je zachránili před pytláky
22. dubna 2024 11:05

PRETORIA (ČTK) - V jihoafrické provincii KwaZulu-Natal začali tento měsíc veterináři uřezávat nosorožcům rohy, aby jim zachránili život před pytláky. Přistoupili k tomu proto, že počet nosorožců zabitých pytláky se v JAR loni zvýšil na 499 oproti předchozímu roku, kdy pytláci zabili 448 těchto ohrožených zvířat právě zejména kvůli jejich rohům. Informoval o tom deník El País.
(Celý text)

BlackRock: Transformace energetiky si vyžádá čtyři biliony USD ročně
22. dubna 2024 11:00

NEW YORK (ČTK) - Přechod na zelenou energii si v příštích deseti letech vyžádá celosvětově čtyři biliony USD (téměř 95 bilionů Kč) ročně. Uvedl to server zpravodajské televize CNBC s odvoláním na prognózu americké investiční společnosti BlackRock. Nová částka je dvojnásobek předchozích očekávání, která počítala s investicemi dva biliony USD ročně, a bude vyžadovat navýšení kapitálu ze státního i ze soukromého sektoru.
(Celý text)

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini
22. dubna 2024 10:54

PRAHA (ČTK) - Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, Evropa nejednou jde za hranice selského rozumu, uvedl zvolený prezident Slovenska Peter Pellegrini u příležitosti Dne Země, který připadá na dnešek. Dosluhující slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, kterou Pellegrini vystřídá v úřadu v polovině června, se naopak dlouhodobě zasazuje za důraznější kroky na ochranu klimatu.
(Celý text)

Zelený reporting a nakládání s vodami nejen v průmyslu – taxonomie EU
22. dubna 2024 05:47

PRAHA (Ekolist) - Dopad antropogenní klimatické změny je patrný prakticky ve všech oblastech, v oblasti hospodaření s vodou obzvlášť. Vždyť každoročně bojujeme se suchem, lokálními srážkami a přívalovými dešti.
(Celý text)

Hospodaření s vodou k umělému zasněžování je šetrnější. Jiné problémy s technickým sněhem ale nezmizí
22. dubna 2024 00:50

(ČTK) - Moc nástrojů, jak zabraňovat úplnému vypumpování vodního toku pro technické zasněžování, není. Jedním z nich jsou vodní nádrže, které fungují dobře, nebo legislativa a regulace. Využívání vody je v současné době šetrnější k přírodě, než tomu bylo v minulosti. Ostatní problémy, které se pojí s technickým zasněžováním, ale ani zmizet nemohou, řekl ČTK Josef Fuksa z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka. Problematické pro okolní ekosystémy je podle něj umělé prodloužení zimy.
(Celý text)

Hospodaření s vodou k umělému zasněžování je šetrnější. Jiné problémy s technickým sněhem ale nezmizí
22. dubna 2024 00:50

(ČTK) - Moc nástrojů, jak zabraňovat úplnému vypumpování vodního toku pro technické zasněžování, není. Jedním z nich jsou vodní nádrže, které fungují dobře, nebo legislativa a regulace. Využívání vody je v současné době šetrnější k přírodě, než tomu bylo v minulosti. Ostatní problémy, které se pojí s technickým zasněžováním, ale ani zmizet nemohou, řekl ČTK Josef Fuksa z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka. Problematické pro okolní ekosystémy je podle něj umělé prodloužení zimy.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2132 | Další