ecomonitor.cz
verze pro tisk
Je ruská agrese na Ukrajině ekocidou?
30. června 2022 07:07
PRAHA (Ekolist) - Válka je zcela nepřirozeným a život ničícím jevem, v němž je destrukce přírody neboli ekocida (z řeckého οικος - dům a lat. Caedo - zabíjet) nanejvýš patrné.

Výsledkem ruské agrese na Ukrajině jsou nejen lidské oběti a utrpení, ničení infrastruktury a dalších materiálních hodnot, ale také nenapravitelné škody na životním prostředí, přírodních ekosystémech, flóře, fauně, zemědělské půdě atd. Ukrajina již nyní stojí před úkolem odhadnout škody na životním prostředí a následně pohnat Ruskou federaci k odpovědnosti za všechny zločiny spáchané na území suverénní země, včetně zločinů proti přírodě.

K historii problému

Termín "ekocida" zavedl americký biolog a bioetik Arthur W. Galston (1920-2008) na konferenci o válce a národní odpovědnosti ve Washingtonu (1970). Navrhl použít tento termín k popisu katastrofálních důsledků aplikace herbicidu Agent Orange během války ve Vietnamu, kdy americká armáda v letech 1962-1970 použila přibližně 757 milionů litrů tohoto defoliantu. Byl použit k ničení lesů za účelem odhalení pozic a tras vietnamské armády. Arthur W. Galston tvrdil, že rozsáhlé šíření defoliantu ničí důležité ekologické niky v regionu.

Skupina amerických vědců pak vypracovala zprávu, v níž poukázala na negativní dopady Agent Orange nejen na životní prostředí, ale i na lidské zdraví. Lobbovali také za zásadní toxikologický výzkum. Tyto snahy nakonec vyústily v rozhodnutí prezidenta R. Nixona zakázat používání defoliantu Agent Orange.

Válka ve Vietnamu se stala výchozím bodem pro ostré a rozsáhlé diskuse na mezinárodní úrovni o důsledcích války pro životní prostředí. Masivní ničení životního prostředí je způsobeno nejen cílenou úpravou ekosystémů, ale také rozsáhlým používáním výbušné a zápalné munice, následnými lesními požáry atd.

V roce 1972 švédský premiér Olof Palme ve svém projevu na stockholmské konferenci OSN o životním prostředí člověka použil termín "ekocida", aby vyjádřil své znepokojení nad důsledky války ve Vietnamu. O ekologických procesech, které lze označit za "ekocidu", se diskutovalo i souběžně s oficiálními platformami. Stojí za zmínku, že paralelní platformy jsou na takovýchto mezinárodních fórech běžnou praxí. Jejich organizátory a účastníky jsou zástupci národních a mezinárodních nevládních organizací, domorodých obyvatel, místních komunit a dalších aktérů občanské společnosti. Tento termín však bohužel nebyl ve Stockholmské deklaraci zakotven.

Rozstřílený rodinný dům v Buči po invazi ruských vojsk.
Rozstřílený rodinný dům v Buči po invazi ruských vojsk.

O rok později americký právník Richard Falk jako jeden z prvních oficiálně nastínil definici "ekocidy" a navrhl přijetí Mezinárodní úmluvy o trestném činu ekocidy. Později, v roce 1978, navrhla subkomise OSN pro prevenci diskriminace a ochranu menšin doplnit trestný čin ekocidy do Úmluvy o genocidě (Úmluva o prevenci a trestání zločinu genocidy) a do Dodatku, v němž bylo "rozsáhlé, dlouhodobé a závažné poškozování přírodního prostředí" uvedeno na seznamu válečných zločinů (článek 8 b, IV) v Římském statutu (1998). (Římský statut).

V červnu 2021 vypracovala skupina nezávislých odborníků ve spolupráci s nadací "Stop ekocidě" návrh změny Římského statutu týkající se právní definice ekocidy. Navrhuje považovat ekocidu a genocidu za důležité články Úmluvy o genocidě, neboť jakýkoli masivní zásah do životního prostředí ohrožuje základy existence určitého národa, etnické skupiny nebo komunity, jejich tradiční životní styl a bezpečnost.

Nicméně některé země již tuto terminologii přijaly do svých vnitrostátních právních řádů. (Zákon o ekocidě v národních jurisdikcích). Jedná se o země bývalého SSSR, včetně Ukrajiny a Ruské federace. S ohledem na data přijetí těchto zákonů se mohu domnívat, že šlo o reakci na černobylskou havárii v roce 1986 a další negativní důsledky využívání přírody v bývalém SSSR. Neexistují však žádné precedenty pro uplatňování těchto zákonů v praxi.

Zamyšlení nad situací na Ukrajině

V návaznosti na každodenní zprávy o ruské agresi, která porušuje všechny mezinárodně dohodnuté konvence o válce (Více viz: Ministerstvo zahraničních věcí Ukrajiny; Ženevské konvence: Jak je Rusko porušuje), je zřejmé vážné a rozsáhlé poškození životního prostředí, klimatu, přírodních ekosystémů, biologické rozmanitosti a biotopů.

Neméně ničivé škody jsou způsobovány agroekosystémům, zemědělské půdě atd. Při analýze důsledků války ve Vietnamu jeden z průkopníků v oblasti výzkumu vztahu války a životního prostředí Arthur H. Westing tvrdil, že důsledky účelové modifikace ekosystémů jsou nejvíce patrné v regionech, kde se významná část obyvatelstva zabývá zemědělstvím a je na něm závislá. (Westing, 1974).

Odhad padesát let starých událostí lze nyní použít pro hodnocení současné situace na Ukrajině, kde zemědělství hraje významnou roli v ekonomické prosperitě a potravinové bezpečnosti země, podílu na HDP (asi 11 %), zaměstnanosti, samozaměstnanosti a obživě mnoha lidí. Zemědělství je navíc základním rysem tradičního životního stylu a sebepojetí mnoha Ukrajinců a Ukrajina má image "obilnice" světa. Podle údajů z roku 2018 žilo na venkově přibližně 31 % ukrajinské populace a přibližně 15 % bylo zaměstnáno v zemědělském sektoru.

V důsledku ruské agrese však byla jarní setba v roce 2022 narušena a mnoho zemědělských ploch se nachází v zóně vojenských akcí nebo jsou předmětem cíleného ničení zaminováním a intenzivním ostřelováním ze strany Rusů. Podle Arthura H. Westinga tyto akce odpovídají kritériím ekocidy, kdy se cílem ničení stává samotné životní prostředí.

Tato situace v kombinaci s námořní blokádou narušující vývoz obilí, krádežemi zásob obilí ze sýpek a zemědělských plodin, ohrožuje bezpečnost potravin nejen na Ukrajině, ale i v mnoha dalších zemích. (Více viz: Zaostřeno: FAO reaguje na ukrajinskou krizi). V současné době je například v ukrajinských přístavech zablokováno více než 4,5 milionu tun obilí. To může mít za následek nárůst míry hladu a úmrtnosti v mnoha zemích Afriky a Asie a vyvolat nové vlny uprchlíků ze zranitelných regionů a další sociální a politické napětí v našem globalizovaném světě.

Mezi ekocidou a genocidou existuje zřejmá souvislost. Genocida je definována jako „záměr zcela nebo zčásti zničit národnostní, etnickou, rasovou nebo náboženskou skupinu“ a „úmyslné uvedení kterékoli skupiny do takových životních podmínek, které mají přivodit její úplné nebo částečné fyzické zničení“. (Úmluva o prevenci a trestání zločinu genocidy).

Současná rozsáhlá ruská agrese proti Ukrajině je navíc také přímým pokračováním koloniální politiky ruského i sovětského impéria a jejich ekocidních a genocidních praktik, jimiž trpěli nejen Ukrajinci, ale i další porobené národy. Proto lze a mělo by se o odhalování zločinů ekocidy uvažovat optikou dekolonizace, která je stále v národním programu Ukrajiny. Tuto válku lze vnímat jako boj za národní nezávislost, demokratické hodnoty a humanitu, které nelze získat bez rozchodu s ruskou a sovětskou koloniální minulostí. Národní suverenita je nemyslitelná bez suverenity nad přírodními zdroji, přičemž recipročně je odpovědné hospodaření s přírodou úzce spjato s osobní a občanskou suverenitou. (Gardashuk, 2017; 2021). Nyní agrese Ruské federace demonstruje její imperialistické ambice jako nástupce bývalého Ruského impéria i SSSR. Ruská agrese na Ukrajině bude mít celosvětově destruktivní důsledky pro životní prostředí a bezpečnost potravin a kvalitu života lidí.

Není snadné určit, zaznamenat a vyhodnotit konečné důsledky ničení životního prostředí, pokud jde o rozsah poškození a vyčerpání přírodních ekosystémů, jde o složitou věc, kde hraje roli i propojenost mezi příčinami a následky v prostoru a čase. Zvláště to platí pro klima, kdy se emise škodlivých látek do atmosféry při vojenských akcích a jimi způsobené technogenní katastrofy přenášejí na velké vzdálenosti a mají kumulativní účinek.

Je třeba zmínit, že válka není jediným faktorem ekocidy (vojenské ekocidy). Její příčinou jsou také koloniální/neokoloniální praktiky (koloniální ekocida), rozsáhlé využívání přírodních zdrojů a škodlivé průmyslové činnosti (průmyslová ekocida) bez ohledu na životní prostředí a místní komunity. Všechny tyto faktory jsou však úzce propojeny. Vnímání zločinu ekocidy navíc závisí na sebeidentifikaci různých společenství, duchovním zakořenění lidí v přírodě a sakralizaci přírody, kdy jsou lidé hluboce přesvědčeni, že "ve vzájemně závislém živém společenství není možné uznávat práva pouze lidských bytostí, aniž by došlo k nerovnováze v rámci Matky Země". (Všeobecná deklarace práv Matky Země). Proto, za prvé, zločiny proti přírodě mají nejen právní, ale také sociální, etický a existenciální rozměr; za druhé, rozpoznání zločinů ekocidy patří nejen do oblasti práva, ale také do výzkumu v oblasti antropologie, sociologie, sociální psychologie, veřejného mínění, advokacie a aktivismu.

Opuštění psi ve válkou zničené vesnici Novoselivka, poblíž Černihova.
Opuštění psi ve válkou zničené vesnici Novoselivka, poblíž Černihova.

Závěr

Ruská agrese na Ukrajině má zjevné rysy ekocidy. A přestože se o právním statusu trestného činu ekocidy na mezinárodní úrovni stále diskutuje, samotný pojem "ekocida" přesáhl rámec daleké judikatury (právní teorie) a rozšířil se a zapustil hluboké kořeny v médiích, veřejném mínění a různých formách environmentálního a lidskoprávního aktivismu.

Proto by na jedné straně měly být všechny zločiny spáchané Ruskou federací proti přírodě a životnímu prostředí pečlivě zdokumentovány jako důkazy válečných zločinů pro budoucí soudní spory. Na druhé straně je informování veřejnosti a formování veřejného mínění schopno podpořit jak spravedlivé posouzení konkrétních zločinů současné války, tak další varování před ničením biosféry naší planety jako našeho společného domova.

Reference

Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide. https://www.un.org/en/genocideprevention/documents/atrocity-crimes/Doc.1_Convention%20on%20the%20Prevention%20and%20Punishment%20of%20the%20Crime%20of%20Genocide.pdf

Ecocide Law. History. https://ecocidelaw.com/history/

Ecocide Law in National Jurisdictions. https://ecocidelaw.com/existing-ecocide-laws/

In Focus: FAO responds to the Ukraine crisis. https://www.fao.org/in-focus/en/

Gardashuk T. (2017). Colonialism, Postcolonialism and Environmental Crisis (Ukrainian Experience). Almanac of Ukrainian Studies. (In Ukr.). Кyiv: “Milenium+”, 20, 21-26. https://cutt.ly/eGn52lZ

Gardashuk T. (2021). Environmental Colonialism and State Sovereignty: the experience of Ukraine. Thirty Years of Ukraine's

Independence: achievements, problems, and prospects. Philosophical Thought, 3, 21-24. https://dumka.philosophy.ua/index.php/fd/article/view/544

Geneva Conventions: How Does Russia Violate Them And Blame Ukraine? Explains VoxCheck. (In Ukr.). https://voxukraine.org/zhenevski-konventsiyi-yak-yih-porushuye-rosiya-a-zvynuvachuye-v-tsomu-ukrayinu

Ministry of the Foreign Affairs of Ukraine. https://mfa.gov.ua/en/searchresult?site_id=1&key=statements+geneva+conventions

Rome Statute of the International Criminal Court. https://legal.un.org/icc/statute/99_corr/cstatute.htm

Universal Declaration of Rights of Mother Earth (World People’s Conference on Climate Change and the Rights of Mother Earth Cochabamba, Bolivia April 22, 2010). https://www.garn.org/universal-declaration/

Westing Arthur H. (1974) Arms Control and the Environment: Proscription of Ecocide. Bulletin of the Atomic Scientists, 30:1, 24-27. https://doi.org/10.1080/00963402.1974.11458071


Text vyšel v angličtině v časopise Envigogika. Článek je strojově přeložen pomocí překladače DeepL, následně redakčně upraven.

Tetiana Gardashuk

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=2802458


Online diskuse
Vědci na Špicberkách zaznamenali první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku
1. května 2024 21:17

(ČTK) - Na jednom z norských ostrovů v Severním ledovém oceánu byl potvrzen první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku. Informoval o tom list The Guardian s odkazem na vědce. Virus už zabil i další savce včetně lachtanů a tuleňů.
(Celý text)

Z pokácení slavného stromu u Hadriánova valu v Anglii byli obviněni dva muži
1. května 2024 18:55

LONDÝN (ČTK) - Dva muži byli obviněni z pokácení slavného, zhruba 150 let starého stromu u Hadriánova valu na severu Anglie. Informovala o tom podle agentury AP prokuratura. Majestátní javor klen, který byl díky své fotogeničnosti velkou turistickou atrakcí, někdo úmyslně pokácel koncem loňského září.
(Celý text)

Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v přírodě
1. května 2024 18:51

(ČTK) - Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v lesních porostech. Problémy působí především silný vítr a sucho, uvedli. Například u Hořic na Jičínsku hořela hrabanka, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Zákaz rozdělávání ohňů v přírodě v kraji zatím vyhlášen nebyl. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal pro většinu ČR výstrahu před nebezpečím vzniku požárů.
(Celý text)

Odborníci v Lysicích registrují nové odrůdy ovoce a udržují živou kolekci
1. května 2024 12:59

LYSICE (ČTK) - Většina nových odrůd ovoce, které se v posledních letech v Česku objevily, rostou společně v Lysicích na Blanensku. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZUZ) na tamější zkušební stanici registruje nově vyšlechtěné odrůdy ovoce a zároveň udržuje takzvanou živou kolekci, do které umisťuje registrované odrůdy. Čítá stovky odrůd a přes 2000 stromů, řekla ČTK vedoucí stanice Eva Gothardová. Dá se podle ní říci, že ovocné odrůdy, které rostou v českých sadech a zahradách, rostou také v Lysicích.
(Celý text)

Český projekt Jedna příroda se loni umístil v top ten evropských LIFE projektů. I díky dokumentárnímu filmu Hodnoty přírody
1. května 2024 05:59

PRAHA (Ekolist) - Český projekt Jedna příroda byl v LIFE Highlights 2023 označen jako jeden z deseti nejlepších LIFE projektů z celé EU. A to nejen díky úspěšnému plnění nastavených cílů, které přispívají k ochraně přírody a krajiny, ale také díky takovým výstupům oslovujícím širokou veřejnost, jako je dokumentární film Hodnoty přírody (The Values of Nature).
(Celý text)

Česko je dvacet let v EU. Co nám to přineslo v oblasti životního prostředí?
1. května 2024 05:04

PRAHA (Ekolist) - Kvalita pitné vody i čistota řek a vodních nádrží, čistší ovzduší ve městech a obcích nebo větší podíl chráněné přírody na území České republiky. Ochrana životního prostředí prošla v posledních dekádách skokovým zlepšením. Vstup do Evropské unie v roce 2004 byl na této cestě důležitým milníkem.
(Celý text)

CHKO Slavkovský les oslaví s veřejností 50 let své existence
1. května 2024 01:01

CHEB (ČTK) - Akcemi pro veřejnost bude Chráněná krajinná oblast (CHKO) Slavkovský les slavit po celý letošní rok 50 let od svého založení. Ředitel CHKO Jindřich Horáček řekl ČTK, že Slavkovský les je jediná chráněná krajinná oblast v Česku, která vznikla kvůli ochraně přírodních léčebných zdrojů. Dodal, že za půlstoletí existence zabránili ochranáři možným škodám v unikátní přírodní krajině a pomohli zachovat výjimečné lokality v CHKO. Ocenění v podobě zápisu na seznam UNESCO z roku 2021 nebo získání statusu klimatických lázní to podle něj potvrzují.
(Celý text)

V centru Českých Budějovic je první ovocný sad, tvoří jej 113 stromů a 177 keřů
1. května 2024 00:56

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - V centru Českých Budějovic vznikl první ovocný sad. Tvoří jej více než stovka stromů a téměř dvě stovky keřů. Projekt sadu, který je poblíž sportovní haly na ploše půl hektaru, zaplatila energetická společnost ČEZ v souvislosti s výstavbou horkovodu z Jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic. Sad má vynahradit stromy pokácené kvůli stavbě, řekli zástupci města, kraje i společnosti ČEZ.
(Celý text)

NP Šumava otevře soví voliéry v Borových Ladách kvůli počasí až 14. května
1. května 2024 00:44

(ČTK) - Šumavský národní park otevře soví voliéry v Borových Ladách na Prachaticku kvůli počasí až 14. května. Standardně je přitom mohou turisté navštěvovat od 1. května. Přípravy voliéry na zahájení provozu ale minulý týden zkomplikoval napadaný sníh. ČTK to řekl mluvčí šumavského parku Jan Dvořák.
(Celý text)

Zoo Ostrava ve speciálním programu představí přírodu Vietnamu
1. května 2024 00:28

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada dnes ve speciálním programu představí návštěvníkům přírodu Vietnamu. Blíže je chce seznámit hlavně s kampaní Vietnamazing. Jedná se o novou kampaň Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií zaměřenou právě na ochranu přírody ve Vietnamu, řekla ČTK mluvčí zahrady Šárka Nováková. Do projektu jsou zapojeny české a slovenské zahrady včetně ostravské zoo.
(Celý text)

Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých, jsou i další přírůstky
1. května 2024 00:15

LIBEREC (ČTK) - Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých. Za úspěch považuje i narození vzácného a silně ohroženého kopytníka uriala bucharského. Přírůstky má také u margayů (ocelotů dlouhoocasých), osináků afrických, surikat či orlosupů bradatých. Od začátku roku přišlo v liberecké zoo na svět zatím 38 mláďat, informovala mluvčí zoo Barbara Tesařová.
(Celý text)

Češi konzumují méně ovoce a zeleniny, než je doporučená denní dávka
1. května 2024 00:07

PRAHA (ČTK) - Průměrný Čech konzumuje méně než 600 gramů ovoce a zeleniny denně, tedy méně, než doporučuje Společnost pro výživu ČR. Příjem ovoce a zeleniny v posledních letech podle údajů Českého statistického ústavu (ČSÚ) klesá, lidé omezují také jejich nákup. Motivovat lidi, aby alespoň polovinu talíře naplnili ovocem a zeleninou, má nová kampaň Půl talíře, kterou v polovině dubna představil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) spolu s lékařem Petrem Smejkalem a dalšími zástupci projektu.
(Celý text)

Ochranná pásma kvůli africkému moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila
30. dubna 2024 23:20

HRÁDEK NAD NISOU (ČTK) - Ochranná pásma vyhlášená Státní veterinární správou ČR (SVS) v souvislosti s výskytem afrického moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila. Důvodem jsou dva případy nákazy potvrzené v dubnu u divočáků ulovených a nalezených u Hrádku nad Nisou na Liberecku mimo takzvané uzavřené pásmo II. O další území se rozšířilo nejen hlavní pásmo II vytyčené kolem míst výskytu nákazy, ale i takzvané nárazníkové pásmo, řekl dnes ČTK mluvčí SVS Petr Vorlíček.
(Celý text)

Bulovka chystá anketu k větrným elektrárnám. Část místních je proti
30. dubna 2024 21:10

BULOVKA (ČTK) - Část obyvatel Bulovky z Frýdlantského výběžku na Liberecku se obává možné výstavby větrných elektráren. Pod nesouhlasnou petici se podepsalo skoro 200 místních obyvatel a chalupářů a žádají vypsání místního referenda. ČTK o tom informovala jedna z organizátorek petice Šárka Nemešová. Starostka Bulovky Romana Šidlová (Za obec krásnější a živější) dnes ČTK řekla, že teprve zjišťují, jak se místní staví k možné výstavbě větrných elektráren, a do konce května na toto téma připraví anketu.
(Celý text)

United Energy podepsala smlouvu na stavbu na zařízení pro využití odpadu u Mostu
30. dubna 2024 21:08

MOST (ČTK) - Společnost United Energy podepsala smlouvu se zhotovitelem na výstavbu zařízení pro energetické využití odpadu. Náklady na stavbu v Komořanech u Mostu jsou přes pět miliard korun. ČTK o tom informovala mluvčí společnosti Michaela Koudelková. Kapacita bude 150 000 tun směsného komunálního odpadu za rok, počítá se primárně s odběrem odpadu z regionu. Spuštění zkušebního provozu se předpokládá na jaře 2027.
(Celý text)

Krajina je plná svěží zeleně. Přesto je podle odborníků riziko šíření požáru extrémní. Jak to?
30. dubna 2024 13:14

PRAHA (Ekolist) - Riziko šíření požárů při pálení čarodějnic bude v úterý v některých částech republiky až extrémní, varují odborníci, kteří provozují web FireRisk a vyhodnocují požární riziko. Jedná se o jihozápadní Moravu, centrální a severní část jižních Čech a také pás, který se táhne od Kolínska a Nymburska na severozápad přes Prahu a Mělnicko až na Litoměřicko a do Dolního Poohří. Informuje o tom Ústav výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe.
(Celý text)

Státní Lesy ČR varují před požáry lesů, posílily protipožární hlídky
30. dubna 2024 13:10

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) varuje návštěvníky lesů před zvýšeným rizikem vzniku lesních požárů kvůli suchu a větru. Podnik, který spravuje téměř polovinu lesů v ČR, proto posílil protipožární hlídky v lesích. ČTK to řekla mluvčí LČR Eva Jouklová. Připomněla, že lesní zákon zakazuje v lesích rozdělávání ohně, kouření a odhazování hořících a doutnajících předmětů, a to až do padesátimetrové vzdálenosti od porostu.
(Celý text)

Hladík předpokládá projednání NP Křivoklátsko Sněmovnou letos na podzim
30. dubna 2024 10:05

NIŽBOR (ČTK) - Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) předpokládá projednání zamýšleného národního parku Křivoklátsko Sněmovnou letos na podzim. Místním podle něj chybí informace o skutečných dopadech národního parku. Starostům opakovaně nabídl, že je s nimi schopen podepsat dohody týkající se zón, péče o park a podobně, aby měli jistotu, že co dnes ministerstvo říká, to naplní. Tyto podmínky podle Hladíka nemohou být obsaženy v chystané novele zákona o ochraně přírody. Hladík to ČTK řekl po včerejší návštěvě Křivoklátska.
(Celý text)

Lidé v Pardubicích stále častěji odkládají velkoobjemový odpad u popelnic
30. dubna 2024 09:53

PARDUBICE (ČTK) - Lidé v Pardubicích stále víc odkládají nadměrný odpad u popelnic a nevozí ho sběrných dvorů, kam patří. Zástupci městských obvodů upozorňují magistrát, že jde o velký problém. Lidé nechávají u kontejnerových stanovišť nepotřebný nábytek, domácí spotřebiče, koberce. ČTK to řekli náměstkyně primátora Jiřina Klčová (ANO) a starosta městského obvodu II Radek Hejný (ANO).
(Celý text)

HP Pelzer přesune výrobu izolací z Žatce do Kadaně, lidem vadil zápach
30. dubna 2024 09:52

ŽATEC (ČTK) - Společnost HP Pelzer, která v Žatci na Lounsku vyrábí od roku 1996 akustické izolace do aut, ukončuje ve městě výrobu. Přesune ji do závodu v Kadani na Chomutovsku, Žatec chce opustit do konce příštího roku. Lidem v okolí vadil hluk, prach a zápach, které ze závodu vycházely. Areál firma prodat nechce, plánuje tam výstavbu obytných domů a hal na menší výrobu. Společnost chce podle MF Dnes pro svůj záměr hledat partnery.
(Celý text)

HP Pelzer přesune výrobu izolací z Žatce do Kadaně, lidem vadil zápach
30. dubna 2024 09:52

ŽATEC (ČTK) - Společnost HP Pelzer, která v Žatci na Lounsku vyrábí od roku 1996 akustické izolace do aut, ukončuje ve městě výrobu. Přesune ji do závodu v Kadani na Chomutovsku, Žatec chce opustit do konce příštího roku. Lidem v okolí vadil hluk, prach a zápach, které ze závodu vycházely. Areál firma prodat nechce, plánuje tam výstavbu obytných domů a hal na menší výrobu. Společnost chce podle MF Dnes pro svůj záměr hledat partnery.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2137 | Další