ecomonitor.cz
verze pro tisk
Čeští vědci rozluštili pradávnou paleooceánologickou záhadu
29. ledna 2023 05:40

PRAHA (Ekolist) - Biologové v současné době stále častěji přicházejí se zjištěními, že za mnoha procesy v živém světě stojí nečekaní hráči: prvoci. Studie, publikovaná nedávno týmem českých vědců ukazuje, že významnými hráči v koloběhu prvků ve světových oceánech je málo známá a dlouho zcela přehlížená skupina, tzv. diplonemy.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté zablokovali hlavní silnici do Haagu, zadrženy desítky lidí
29. ledna 2023 01:11

HAAG (ČTK) - Stovky klimatických aktivistů včera zablokovaly jednu z hlavních silnic směřujících do nizozemského hlavního města Haagu. Policisté podle agentury DPA zadrželi desítky demonstrantů. Aktivisté přitom odmítají pokusy úřadů protestům bránit a obávají se omezování práva na protest.
(Celý text)

Povodí pokračuje v opravách Baťova kanálu, mimo jiné zpevňuje břehy
29. ledna 2023 00:44

(ČTK) - Povodí Moravy pokračuje v opravách Baťova kanálu. Mimo jiné zpevňuje břehy, letos v úseku u Sudoměřic na Hodonínsku, informoval mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Povodí je správcem vodní cesty.
(Celý text)

Zoo Ostrava má za sebou úspěšný rok, přibylo návštěvníků i zvířat
29. ledna 2023 00:17

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada měla loni úspěšný rok. Kromě dosud nejvyšší návštěvnosti se jí meziročně podařilo zvýšit počet chovaných druhů zvířat i počet jedinců. Do zahrady loni zavítalo přes 600 000 lidí, sdělila novinářům mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Český Brod připravuje přeměnu bývalé deponie na rekreační zónu
29. ledna 2023 00:12

ČESKÝ BROD (ČTK) - Český Brod na Kolínsku připravuje revitalizaci bývalé skládky za jatky na městský park. Zhruba dvouhektarový městský pozemek na jihovýchodním okraji města, kde je dnes nevyužívaná deponie, by se měl proměnit v rekreační areál. Letos chce vedení města začít s projektovou přípravou a podat žádost o dotaci. Práce na přeměně by pak mohly začít v roce 2025. Náklady budou předběžně v desítkách milionů korun, řekl ČTK starosta města Tomáš Klinecký (Lepší Brod).
(Celý text)

Nejchutnějším jablkem z loňské sklizně je odrůda Admirál, uvedli degustátoři
29. ledna 2023 00:10

LYSICE (ČTK) - Nejchutnější odrůdou jablek z loňské úrody je Admirál. Rozhodla o tom lednová degustace jablek, kterou pořádal Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ). Degustátoři posuzovali 40 odrůd jablek z loňské sklizně v sadech výzkumné stanice v Lysicích na Blanensku. Hodnocení má tradici od roku 1958, řekla ČTK mluvčí ústavu Ivana Kršková. V letech 2020 a 2021 se degustace kvůli epidemii koronaviru a zničení sadů krupobitím nekonaly.
(Celý text)

Pobočky vzdělávacího centra Lipka v Brně čeká modernizace
29. ledna 2023 00:09

BRNO (ČTK) - Modernizace za 20 milionů čeká pobočky vzdělávacího centra Lipka v Brně, které se věnuje enviromentální výchově. Čtyřmi miliony přispěje Jihomoravský kraj, uvedla jeho mluvčí Alena Knotková. Zbývající peníze by mohla pokrýt dotace z ministerstva životního prostředí.
(Celý text)

Největší česká mlékárna zavádí systémy zpětného získávání tepla, mění i způsob chlazení
29. ledna 2023 00:07

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - Největší česká mlékárna Madeta zavedla kvůli vysokým cenám energií úsporná opatření. Zkrátila dobu, kdy se topí, zavádí systémy zpětného získávání tepla. Když mění v provozech světla, tak rovnou na úsporná svítidla LED. V českobudějovickém skladu změnila způsob chlazení, díky tomu ročně ušetří asi 400 000 Kč. Vyplývá to z informací ve firemním zpravodaji, které ČTK potvrdilo vedení firmy.
(Celý text)

Havarijní železniční násep u Karlových Varů pohlídají chytré senzory na detekci sesuvů půdy
28. ledna 2023 06:29

PRAHA (Ekolist) - Železniční dvojkolejná trať u Karlových Varů je zařazena do transevropské železniční sítě. Je to tedy důležitá trať. A je to trať, která leží v oblasti s komplikovanými geotechnickými podmínkami, kvůli kterým tu často dochází k poruchám podloží i samotného železničního náspu. Odborníci násep vyhodnotili jako havarijní. A Správa železnic proto řešila, jak násep uhlídat, aby tu nedošlo k nějaké tragédii.
(Celý text)

Lze ještě využít potenciál smrkových mlazin založených v minulosti?
28. ledna 2023 06:07

PRAHA (Ekolist) - Smrk ztepilý je v poslední době na ústupu vzhledem k rozsáhlým kalamitám ve smrkových monokulturách. Jeho další pěstování v nižších polohách do 500 m n. m. se považuje za vysoce rizikové i vzhledem k probíhající změně klimatu, která má a bude mít dopad na pěstování lesů. U nás však stále existuje významný podíl nesmíšených smrkových mlazin založených v minulosti, o něž se vyplatí pečovat a využít jejich produkční potenciál.
(Celý text)

Na jaře vyvrcholí kampaň Ukliďme svět, zapojí se tisíce dobrovolníků
28. ledna 2023 01:50

(ČTK) - Jarní akce Ukliďme svět, kterou každoročně pořádá Český svaz ochránců přírody (ČSOP), letos začne 25. března. Tisíce dobrovolníků se pustí do úklidu přírody i ulic v Česku, každoročně uklidí tuny odpadu, sdělila koordinátorka akce Veronika Andrlová z ČSOP. S úklidem přírody a veřejných prostranství dobrovolníci mohou pomoct kdykoliv během roku.
(Celý text)

Ve zlínské zoologické zahradě se narodilo mládě tapíra čabrakového
28. ledna 2023 00:48

ZLÍN (ČTK) - Ve zlínské zoologické zahradě se narodilo mládě tapíra čabrakového. Chovatelé samečka pojmenovali Coffee. V Evropě chová tapíry čabrakové 21 zoologických zahrad, populace čítá 45 jedinců, za uplynulých 12 měsíců se však podařila odchovat pouze tři mláďata, zlínské je v pořadí čtvrté, řekla dnes novinářům mluvčí zahrady Romana Mikešová.
(Celý text)

Do Beskyd se vrací extrémní vytrvalostní závod na Lysou horu
28. ledna 2023 00:39

(ČTK) - Do Beskyd se o víkendu po tříleté pauze vrací extrémní vytrvalostní závod na Lysou horu (LH24). Jeho účastníci musí za 24 hodin zvládnout co nejvíce výstupů na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd, který je 1323 metrů nad mořem. V desátém ročníku účastníky čeká novinka v podobě upravené trasy, řekl ČTK mluvčí závodu Adam Knesl.
(Celý text)

Poděbrady dokončují re-use centrum pro použité věci, otevře nejpozději v dubnu
28. ledna 2023 00:34

PODĚBRADY (ČTK) - V Poděbradech na Nymbursku dokončují stavbu takzvaného re-use centra v areálu technických služeb v Kozinově ulici. Lidé do něj budou moci odevzdat nebo si z něj odnést věci, které by jinak skončily v odpadu. Centrum by mělo lidem začít sloužit nejpozději v březnu nebo dubnu. Železobetonová hala, další práce a vybavení vyšly město zhruba na 6,6 milionu korun, většinu nákladů pokryla dotace, řekl ČTK místostarosta Miroslav Holas (Naše Poděbrady).
(Celý text)

Lidé mohou v Kohoutovicích kupovat ovoce a zeleninu z automatu od farmářů
28. ledna 2023 00:18

BRNO (ČTK) - V městské části Brno-Kohoutovice přibyl automat, ze kterého mohou lidé kupovat ovoce a zeleninu od lokálních farmářů z nedalekých Malhostovic. Podle starosty Kohoutovic Jakuba Hrušky (KDU-ČSL) jsou ceny podobné jako v obchodech, ale potraviny jsou kvalitnější. Například tři kila brambor lidé dostanou za 55 korun, stejnou cenu zaplatí i u dvou kilogramů jablek.
(Celý text)

Nových vinic v Česku meziročně přibylo, roste zájem o PIWI odrůdy
28. ledna 2023 00:13

BRNO (ČTK) - Vinaři v České republice loni vysázeli o 115 hektarů vinic více než v roce 2021, nejčastěji vysazované odrůdy byly Pálava, Tramín červený a Veltlínské zelené. Pokračuje také růst zájmu o takzvané PIWI odrůdy, které jsou odolné proti houbovým chorobám, informoval Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ).
(Celý text)

Východočeské muzeum v Pardubicích v budoucnu otevře stálou výstavu o přírodě
28. ledna 2023 00:01

PARDUBICE (ČTK) - Východočeské muzeum v Pardubicích přibližně za dva roky otevře stálou přírodovědnou expozici. Bude v hospodářské budově, kterou kraj nechá zrekonstruovat. Výstavy o přírodě jsou velmi oblíbené, řekl ČTK ředitel muzea Tomáš Libánek.
(Celý text)

Timmermans souhlasí, aby klimatické konferenci předsedal šéf ropné společnosti
27. ledna 2023 16:23

BOGOTA (ČTK) - Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, který zodpovídá za klimatickou politiku EU, souhlasí s tím, aby příští klimatické konferenci OSN (COP28) ve Spojených arabských emirátech předsedal šéf tamní ropné společnosti ADNOC Sultán Džábir. Řekl to dnes agentuře EFE při návštěvě Kolumbie. Proti výběru Džábira tento týden protestovalo několik stovek ekologických organizací, které vyzvaly generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, aby předsedu konference vyměnil.
(Celý text)

Platit vyšší zálohy nezvládají jednotky procent klientů E.ON, meziročně podobně
27. ledna 2023 16:20

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - Domácnosti, jimž dodává plyn firma E.ON, spotřebovaly loni meziročně asi o 20 procent plynu méně. Úspory v elektřině budou proti roku 2021 přes deset procent. Asi 400 000 zákazníků E.ON má fixované ceny energií nižší, než je vládou zastropovaná cena. Meziročně zatím příliš nepřibylo zákazníků, kteří by měli problém platit vyšší zálohy, jde o jednotky procent z milionu firemních klientů.
(Celý text)

V pražské zoologické zahradě uhynulo slůně Amalee
27. ledna 2023 10:53

PRAHA (ČTK) - V pražské zoologické zahradě uhynulo slůně Amalee. Podlehlo nemoci, která se nazývá sloní herpes. Pražská zoo o tom informovala na webu. Amalee byla nejmladším slůnětem v pražské zahradě, narodila se v květnu 2020.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1878 | Další

Online diskuse
Čeští vědci rozluštili pradávnou paleooceánologickou záhadu
29. ledna 2023 05:40

PRAHA (Ekolist) - Biologové v současné době stále častěji přicházejí se zjištěními, že za mnoha procesy v živém světě stojí nečekaní hráči: prvoci. Studie, publikovaná nedávno týmem českých vědců ukazuje, že významnými hráči v koloběhu prvků ve světových oceánech je málo známá a dlouho zcela přehlížená skupina, tzv. diplonemy.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté zablokovali hlavní silnici do Haagu, zadrženy desítky lidí
29. ledna 2023 01:11

HAAG (ČTK) - Stovky klimatických aktivistů včera zablokovaly jednu z hlavních silnic směřujících do nizozemského hlavního města Haagu. Policisté podle agentury DPA zadrželi desítky demonstrantů. Aktivisté přitom odmítají pokusy úřadů protestům bránit a obávají se omezování práva na protest.
(Celý text)

Povodí pokračuje v opravách Baťova kanálu, mimo jiné zpevňuje břehy
29. ledna 2023 00:44

(ČTK) - Povodí Moravy pokračuje v opravách Baťova kanálu. Mimo jiné zpevňuje břehy, letos v úseku u Sudoměřic na Hodonínsku, informoval mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Povodí je správcem vodní cesty.
(Celý text)

Zoo Ostrava má za sebou úspěšný rok, přibylo návštěvníků i zvířat
29. ledna 2023 00:17

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada měla loni úspěšný rok. Kromě dosud nejvyšší návštěvnosti se jí meziročně podařilo zvýšit počet chovaných druhů zvířat i počet jedinců. Do zahrady loni zavítalo přes 600 000 lidí, sdělila novinářům mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Český Brod připravuje přeměnu bývalé deponie na rekreační zónu
29. ledna 2023 00:12

ČESKÝ BROD (ČTK) - Český Brod na Kolínsku připravuje revitalizaci bývalé skládky za jatky na městský park. Zhruba dvouhektarový městský pozemek na jihovýchodním okraji města, kde je dnes nevyužívaná deponie, by se měl proměnit v rekreační areál. Letos chce vedení města začít s projektovou přípravou a podat žádost o dotaci. Práce na přeměně by pak mohly začít v roce 2025. Náklady budou předběžně v desítkách milionů korun, řekl ČTK starosta města Tomáš Klinecký (Lepší Brod).
(Celý text)

Nejchutnějším jablkem z loňské sklizně je odrůda Admirál, uvedli degustátoři
29. ledna 2023 00:10

LYSICE (ČTK) - Nejchutnější odrůdou jablek z loňské úrody je Admirál. Rozhodla o tom lednová degustace jablek, kterou pořádal Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ). Degustátoři posuzovali 40 odrůd jablek z loňské sklizně v sadech výzkumné stanice v Lysicích na Blanensku. Hodnocení má tradici od roku 1958, řekla ČTK mluvčí ústavu Ivana Kršková. V letech 2020 a 2021 se degustace kvůli epidemii koronaviru a zničení sadů krupobitím nekonaly.
(Celý text)

Pobočky vzdělávacího centra Lipka v Brně čeká modernizace
29. ledna 2023 00:09

BRNO (ČTK) - Modernizace za 20 milionů čeká pobočky vzdělávacího centra Lipka v Brně, které se věnuje enviromentální výchově. Čtyřmi miliony přispěje Jihomoravský kraj, uvedla jeho mluvčí Alena Knotková. Zbývající peníze by mohla pokrýt dotace z ministerstva životního prostředí.
(Celý text)

Největší česká mlékárna zavádí systémy zpětného získávání tepla, mění i způsob chlazení
29. ledna 2023 00:07

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - Největší česká mlékárna Madeta zavedla kvůli vysokým cenám energií úsporná opatření. Zkrátila dobu, kdy se topí, zavádí systémy zpětného získávání tepla. Když mění v provozech světla, tak rovnou na úsporná svítidla LED. V českobudějovickém skladu změnila způsob chlazení, díky tomu ročně ušetří asi 400 000 Kč. Vyplývá to z informací ve firemním zpravodaji, které ČTK potvrdilo vedení firmy.
(Celý text)

Havarijní železniční násep u Karlových Varů pohlídají chytré senzory na detekci sesuvů půdy
28. ledna 2023 06:29

PRAHA (Ekolist) - Železniční dvojkolejná trať u Karlových Varů je zařazena do transevropské železniční sítě. Je to tedy důležitá trať. A je to trať, která leží v oblasti s komplikovanými geotechnickými podmínkami, kvůli kterým tu často dochází k poruchám podloží i samotného železničního náspu. Odborníci násep vyhodnotili jako havarijní. A Správa železnic proto řešila, jak násep uhlídat, aby tu nedošlo k nějaké tragédii.
(Celý text)

Lze ještě využít potenciál smrkových mlazin založených v minulosti?
28. ledna 2023 06:07

PRAHA (Ekolist) - Smrk ztepilý je v poslední době na ústupu vzhledem k rozsáhlým kalamitám ve smrkových monokulturách. Jeho další pěstování v nižších polohách do 500 m n. m. se považuje za vysoce rizikové i vzhledem k probíhající změně klimatu, která má a bude mít dopad na pěstování lesů. U nás však stále existuje významný podíl nesmíšených smrkových mlazin založených v minulosti, o něž se vyplatí pečovat a využít jejich produkční potenciál.
(Celý text)

Na jaře vyvrcholí kampaň Ukliďme svět, zapojí se tisíce dobrovolníků
28. ledna 2023 01:50

(ČTK) - Jarní akce Ukliďme svět, kterou každoročně pořádá Český svaz ochránců přírody (ČSOP), letos začne 25. března. Tisíce dobrovolníků se pustí do úklidu přírody i ulic v Česku, každoročně uklidí tuny odpadu, sdělila koordinátorka akce Veronika Andrlová z ČSOP. S úklidem přírody a veřejných prostranství dobrovolníci mohou pomoct kdykoliv během roku.
(Celý text)

Ve zlínské zoologické zahradě se narodilo mládě tapíra čabrakového
28. ledna 2023 00:48

ZLÍN (ČTK) - Ve zlínské zoologické zahradě se narodilo mládě tapíra čabrakového. Chovatelé samečka pojmenovali Coffee. V Evropě chová tapíry čabrakové 21 zoologických zahrad, populace čítá 45 jedinců, za uplynulých 12 měsíců se však podařila odchovat pouze tři mláďata, zlínské je v pořadí čtvrté, řekla dnes novinářům mluvčí zahrady Romana Mikešová.
(Celý text)

Do Beskyd se vrací extrémní vytrvalostní závod na Lysou horu
28. ledna 2023 00:39

(ČTK) - Do Beskyd se o víkendu po tříleté pauze vrací extrémní vytrvalostní závod na Lysou horu (LH24). Jeho účastníci musí za 24 hodin zvládnout co nejvíce výstupů na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd, který je 1323 metrů nad mořem. V desátém ročníku účastníky čeká novinka v podobě upravené trasy, řekl ČTK mluvčí závodu Adam Knesl.
(Celý text)

Poděbrady dokončují re-use centrum pro použité věci, otevře nejpozději v dubnu
28. ledna 2023 00:34

PODĚBRADY (ČTK) - V Poděbradech na Nymbursku dokončují stavbu takzvaného re-use centra v areálu technických služeb v Kozinově ulici. Lidé do něj budou moci odevzdat nebo si z něj odnést věci, které by jinak skončily v odpadu. Centrum by mělo lidem začít sloužit nejpozději v březnu nebo dubnu. Železobetonová hala, další práce a vybavení vyšly město zhruba na 6,6 milionu korun, většinu nákladů pokryla dotace, řekl ČTK místostarosta Miroslav Holas (Naše Poděbrady).
(Celý text)

Lidé mohou v Kohoutovicích kupovat ovoce a zeleninu z automatu od farmářů
28. ledna 2023 00:18

BRNO (ČTK) - V městské části Brno-Kohoutovice přibyl automat, ze kterého mohou lidé kupovat ovoce a zeleninu od lokálních farmářů z nedalekých Malhostovic. Podle starosty Kohoutovic Jakuba Hrušky (KDU-ČSL) jsou ceny podobné jako v obchodech, ale potraviny jsou kvalitnější. Například tři kila brambor lidé dostanou za 55 korun, stejnou cenu zaplatí i u dvou kilogramů jablek.
(Celý text)

Nových vinic v Česku meziročně přibylo, roste zájem o PIWI odrůdy
28. ledna 2023 00:13

BRNO (ČTK) - Vinaři v České republice loni vysázeli o 115 hektarů vinic více než v roce 2021, nejčastěji vysazované odrůdy byly Pálava, Tramín červený a Veltlínské zelené. Pokračuje také růst zájmu o takzvané PIWI odrůdy, které jsou odolné proti houbovým chorobám, informoval Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ).
(Celý text)

Východočeské muzeum v Pardubicích v budoucnu otevře stálou výstavu o přírodě
28. ledna 2023 00:01

PARDUBICE (ČTK) - Východočeské muzeum v Pardubicích přibližně za dva roky otevře stálou přírodovědnou expozici. Bude v hospodářské budově, kterou kraj nechá zrekonstruovat. Výstavy o přírodě jsou velmi oblíbené, řekl ČTK ředitel muzea Tomáš Libánek.
(Celý text)

Timmermans souhlasí, aby klimatické konferenci předsedal šéf ropné společnosti
27. ledna 2023 16:23

BOGOTA (ČTK) - Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, který zodpovídá za klimatickou politiku EU, souhlasí s tím, aby příští klimatické konferenci OSN (COP28) ve Spojených arabských emirátech předsedal šéf tamní ropné společnosti ADNOC Sultán Džábir. Řekl to dnes agentuře EFE při návštěvě Kolumbie. Proti výběru Džábira tento týden protestovalo několik stovek ekologických organizací, které vyzvaly generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, aby předsedu konference vyměnil.
(Celý text)

Platit vyšší zálohy nezvládají jednotky procent klientů E.ON, meziročně podobně
27. ledna 2023 16:20

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - Domácnosti, jimž dodává plyn firma E.ON, spotřebovaly loni meziročně asi o 20 procent plynu méně. Úspory v elektřině budou proti roku 2021 přes deset procent. Asi 400 000 zákazníků E.ON má fixované ceny energií nižší, než je vládou zastropovaná cena. Meziročně zatím příliš nepřibylo zákazníků, kteří by měli problém platit vyšší zálohy, jde o jednotky procent z milionu firemních klientů.
(Celý text)

V pražské zoologické zahradě uhynulo slůně Amalee
27. ledna 2023 10:53

PRAHA (ČTK) - V pražské zoologické zahradě uhynulo slůně Amalee. Podlehlo nemoci, která se nazývá sloní herpes. Pražská zoo o tom informovala na webu. Amalee byla nejmladším slůnětem v pražské zahradě, narodila se v květnu 2020.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1878 | Další