ecomonitor.cz
verze pro tisk
Zprávu není možné zobrazit
Online diskuse
Slavičín chce v následujících letech snížit emisní stopu města o polovinu
19. března 2024 10:32

SLAVIČÍN (ČTK) - Slavičín na Zlínsku chce v následujících letech snížit emisní stopu města o polovinu. Zastupitelé města schválili Akční plán pro udržitelnou energii a klima. Město již vyvinulo systém centrálního vytápění na biomasu. "Budeme ho ještě prodlužovat," řekl ČTK starosta Tomáš Chmela (STAN). Radnice chystá také další opatření.
(Celý text)

Světový den vody připomenou v Olomouci přednášky, koncerty i plavby na lodi
19. března 2024 10:31

OLOMOUC (ČTK) - Přednášky, workshopy, komentované prohlídky, plavby na lodi i koncerty na nové náplavce u řeky Moravy v centru Olomouce nabídnou ode dneška do pátku návštěvníkům oslavy Světového dne vody, který připadá na 22. března. Čtyřdenní program začne dnes v 17:00 v Konviktu Univerzity Palackého přednáškou na téma, jak lze získat sraženou vodu ze vzduchu. ČTK to sdělila Lenka Jedličková z tiskového oddělení radnice.
(Celý text)

I v Jeseníkách žijí vlci a rysové
19. března 2024 10:26

PRAHA (Ekolist) - V únoru proběhlo v CHKO Jeseníky mapování výskytu velkých šelem. Organizovala je Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Jeseníky ve spolupráci s Hnutím DUHA Šelmy a dalšími spolupracovníky z řad strážců, myslivců a lesníků. Monitoringem pobytových znaků se podařilo potvrdit výskyt jednoho rysa a několika vlků.
(Celý text)

Metodika: Při přestavbě našich lesů můžeme využít i přirozené obnovy smrku ztepilého
19. března 2024 05:59

PRAHA (Ekolist) - Přirozená i umělá obnova lesa je kritickou fází růstu lesa, během které může docházet ke ztrátě pestrosti porostní druhové skladby. Česká republika patří v Evropě k zemím s výrazně pozměněnou druhovou skladbou lesů, a to v důsledku intenzivního užívání lesů člověkem. Pro přestavbu našich lesů tak, aby byly pestřejší a odolnější vůči změnám klimatu, můžeme však využít i přirozené obnovy smrku a jeho jedinečných růstových vlastností a schopností přizpůsobit se změnám prostředí.
(Celý text)

Teplé počasí probudilo první motýly už v polovině února. Vylétli žluťásci i babočky
19. března 2024 01:38

(ČTK) - Motýly je podle Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) letos možné díky neobvykle teplému počasí v přírodě pozorovat již od poloviny února. Obvykle vylétají až začátkem března. Svaz, který letošní rok vyhlásil Rokem motýlů, chce pomocí osvětové kampaně upozornit na skutečnost, že motýli z krajiny mizí, a jak je lze ochránit.
(Celý text)

Obyvatelé Brna-sever si mohou adoptovat kus silniční zeleně nebo semínka rostlin
19. března 2024 01:09

BRNO (ČTK) - Obyvatelé městské části Brno-sever si mohou adoptovat kus silniční zeleně. Snahou radnice je vtáhnout místní do péče o veřejné prostranství, řekl místostarosta Martin Glogar (KDU-ČSL). Zároveň s tím začíná projekt patronství semínek, jehož cílem je nadchnout zahradní nadšence a inspirovat je k uchovávání cenných nehybridních a lokálně adaptovaných odrůd rostlin.
(Celý text)

Odborníci: Dekarbonizační plány a energetická bezpečnost EU si neodporují
18. března 2024 20:14

(ČTK) - Dekarbonizační plány a energetická bezpečnost Evropské unie si neodporují, naopak můžou jít ruku v ruce, shodují se odborníci, které oslovila ČTK. Na energetickou bezpečnost je možné nahlížet z více úhlů. Již nyní je jasné, že vysokouhlíkové zdroje dlouhodobě neznamenají budoucnost v evropské energetice. Nejlepším řešením pro větší rozvoj obnovitelných zdrojů energie je integrace napříč evropskými státy, řekl ČTK analytik Tomáš Jungwirth Březovský z Asociace pro mezinárodní otázky.
(Celý text)

Svět by měl podle šéfa firmy Aramco přestat snít o odchodu od ropy a plynu
18. března 2024 20:13

HOUSTON (ČTK) - Transformace energetického průmyslu selhává a svět by měl přestat snít o postupném odchodu od ropy a plynu. Uvedl to podle serveru CNBC generální ředitel saúdskoarabské státní ropné skupiny Saudi Aramco Amín Násir na energetické konferenci v Houstonu. Dodal, že prognózy počítají s pokračujícím růstem poptávky po fosilních palivech v příštích letech.
(Celý text)

Ekologické organizace: Výnosy z emisních povolenek by měly směřovat hlavně do dekarbonizace
18. března 2024 19:10

PRAHA (ČTK) - Desítky miliard korun z prodeje emisních povolenek (EU ETS) by podle ekologických organizací měly nově směřovat na investice do dekarbonizace. Ve středu bude vláda jednat o návrhu novely zákona o obchodování s emisními povolenkami. Organizace apelují na ministry a ministryně, aby novelu schválili a poté prosadili v Parlamentu.
(Celý text)

Obyvatelé Němčic nad Hanou budou v referendu hlasovat o rozšíření skládky
18. března 2024 19:09

(ČTK) - Obyvatelé Němčic nad Hanou na Prostějovsku budou v sobotu v místním referendu hlasovat o plánovaném rozšíření skládky komunálního odpadu na pozemcích tohoto města. Podle starosty Němčic nad Hanou Martina Ernsta (Ano Němčicím) by obec díky rozšíření skládky překlenula období mezi ukončením nynějšího odkladiště komunálního odpadu a zprovozněním zařízení na výrobu tuhého alternativního paliva v Přerově. Se záměrem společnosti Recovera ze skupiny Veolia rozšířit skládku ale část obyvatel Němčic nad Hanou nesouhlasí. ČTK dnes informaci získala z oznámení zveřejněném na webu radnice.
(Celý text)

SEFE plánuje přestavbu některých plynovodů a zásobníků, místo plynu chce vodík
18. března 2024 10:20

BERLÍN (ČTK) - Německý zestátněný obchodník s plynem Securing Energy for Europe (SEFE) zvažuje možnosti přeměny některých svých podzemních zásobníků a přepravního potrubí. Místo zemního plynu je chce používat pro čistý vodík, řekl v rozhovoru s agenturou Reuters generální ředitel firmy Egbert Läge.
(Celý text)

Vinici Sádek na Třebíčsku koupila Česká zemědělská univerzita, i pro výzkum
18. března 2024 10:12

KOJETICE (ČTK) - Přibližně pětihektarovou vinici Sádek u Kojetic na Třebíčsku koupila Česká zemědělská univerzita (ČZU). Jedinou registrovanou vinici na Vysočině převzala v minulém roce. Má tam v plánu pokračovat ve výzkumu vinné révy i ve vyrábění vín, uvedla Mladá fronta Dnes (MfD) v regionální příloze. Jedním z prodávajících byl Lubomír Lampíř, který vinici před 30 lety obnovil. Na projektech ve vinici se bude podílet.
(Celý text)

Javoříčské jeskyně se chystají na probouzení netopýrů, je jich tam přes 6600
18. března 2024 10:08

OLOMOUC (ČTK) - Přes 6600 zimujících letounů sedmi druhů napočítali letos dobrovolníci při pravidelném zimním sčítání netopýří populace v celém rozsáhlém systému Javoříčských jeskyní u Litovle na Olomoucku. Jejich početnost je srovnatelná s rekordním rokem 2022, a jeskyně se tak mohou nadále pyšnit titulem největšího známého zimoviště letounů na území České republiky, informoval ČTK vedoucí Javoříčských jeskyní Martin Koudelka. Do jejich probouzení se mohou zapojit tuto sobotu i návštěvníci, správa jeskyní chystá na celý den tematickou akci zaměřenou právě na tyto savce.
(Celý text)

Seriál o popírání klimatické vědy, díl II.: Zrod popíračských kampaní
18. března 2024 05:49

PRAHA (Ekolist) - Fosilní průmysl v USA měl svůj vlastní klimatický výzkum již v 70. letech, který ho varoval před riziky klimatické změny. Dokonce poměrně dlouho fungoval jako produktivní partner s akademickými i státními institucemi. Nicméně nejpozději počátkem 90. let — spolu s tím, jak začalo vyjednávání o omezení spalování fosilních paliv — začal organizovat kampaně na popírání klimatické vědy. Využil přitom řadu nástrojů, vyvinuté tabákovým průmyslem pro zakrývání zdravotního dopadů kouření. Toto je druhý díl seriálu o vzniku a pozadí popírání klimatické vědy, které vychází z nedávno publikovaného briefing paperu Klimatýmu Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).
(Celý text)

Nejmohutnějším stromům světa se daří víc v Británii než v Kalifornii, odkud jsou
18. března 2024 01:01

LONDÝN (ČTK) - V Británii se velmi daří nejmohutnějším stromům na světě. Sekvojovců obrovských je v zemi nyní mnohem více než v Kalifornii, odkud pocházejí a kde je začala ohrožovat změna klimatu. S odkazem na studii londýnské University College London (UCL) to uvedl server BBC News.
(Celý text)

Emise skleníkových plynů v Německu loni klesly nejvíce od znovusjednocení
18. března 2024 00:57

(ČTK) - Emise skleníkových plynů v Německu loni klesly o deset procent, což je nejhlubší propad od znovusjednocení země roku 1990. Ekonomika oslabila, zatímco výroba ekologické energie vzrostla. Podle Spolkového úřadu pro životní prostředí (UBA) je země na dobré cestě splnit svůj klimatický cíl pro rok 2030, kdy chce snížit emise oproti roku 1990 o 65 procent.
(Celý text)

Na opatření proti suchu šlo v loňském roce téměř 27 miliard korun
18. března 2024 00:41

JABLONEC NAD NISOU (ČTK) - Stát loni vydal 26,8 miliardy korun na opatření proti suchu. Koncepci ochrany před následky sucha v roce 2023 minulý týden projednala vláda na výjezdním zasedání v Libereckém kraji. Peníze využila například na pozemkové úpravy, zvýšení podílu organické hmoty v půdě, ale i na stavbu vodovodů a kanalizací. Vyplývá to z tiskové zprávy ministerstva zemědělství (MZe). V předchozích pěti letech bylo podle informací MZe na opatření proti suchu průměrně vynaloženo téměř 16 miliard korun.
(Celý text)

V ulicích Liptovského Mikuláše běhal medvěd, zdravotníci hlásí dva zraněné
17. března 2024 23:55

(ČTK) - Dva lidé dnes utrpěli na Slovensku lehká zranění, když do centra Liptovského Mikuláše pronikl medvěd. Jednoho z nich zvíře napadlo v blízkosti nákupního centra, druhý člověk se zranil zřejmě při útěku před ním. Informoval o tom server slovenského listu SME, podle nějž jsou již obyvatelé města mimo nebezpečí. K incidentu došlo poté, co v Nízkých Tatrách v pátek večer zahynula žena z Běloruska, když ji a jejího přítele v tamním lese pronásledoval medvěd hnědý.
(Celý text)

Norsko se krmnými programy snaží obnovit populaci polárních lišek
17. března 2024 19:03

(ČTK) - Pět polárních lišek, jedna po druhé, se protahuje dvířky přepravní klece a vydává se do zasněžené krajiny. V divočině jižního Norska je ale čeká nelehká honba za potravou, protože v důsledku klimatických změn v národním parku Hardangervidda výrazně klesl počet lumíků, které lišky tradičně loví, píše agentura Reuters.
(Celý text)

Jihozápad Islandu vyhlásil kvůli nové sopečné erupci nouzový stav
17. března 2024 18:53

Reykjavík (ČTK) - Na jihozápadě Islandu byl vyhlášen nouzový stav kvůli nové sopečné erupci, k níž došlo v sobotu na poloostrově Reykjanes. Podle experta citovaného serverem BBC News se jednalo o nejsilnější ze čtyř erupcí, které oblast za poslední tři měsíce zasáhly. Jasně červená záře byla vidět desítky kilometrů daleko v hlavním městě Reykjavíku.
(Celý text)

Jihozápad Islandu vyhlásil kvůli nové sopečné erupci nouzový stav
17. března 2024 18:53

Reykjavík (ČTK) - Na jihozápadě Islandu byl vyhlášen nouzový stav kvůli nové sopečné erupci, k níž došlo v sobotu na poloostrově Reykjanes. Podle experta citovaného serverem BBC News se jednalo o nejsilnější ze čtyř erupcí, které oblast za poslední tři měsíce zasáhly. Jasně červená záře byla vidět desítky kilometrů daleko v hlavním městě Reykjavíku.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2112 | Další