ecomonitor.cz
verze pro tisk
Proč jsem ještě nesplnil to, co jsem slíbil?
28. března 2023 06:30
() - Možná bych mohl tento příspěvek napsat v množném čísle a rozpustit zodpovědnost do nějakého anonymního „týmu“, ale ne, neudělám to, i když by to bylo fakt pohodlnější. Věřím, že je nutné přebírat osobní odpovědnost za to, když něco člověk pokazí nebo nedodrží slovo. Pokládám to za dospělé, normální chování. V tomto postu bych tedy rád prostě normálně přiznal svou chybu, omluvil se za ní, trochu jí vysvětlil a možná Vám nabídl možnost se se mnou i nakonec ztotožnit. To už nechám na Vás, čest každému, kdo to dočte.

V roce 2016 jsem vykopl můj vysněný projekt Český soběstačný dům se slibem, že až bude hotovo nasdílím jako závěrečnou pointu zdarma s veřejností kompletní dokumentace a technické detaily k finální podobě domu tak, aby se těmi materiály mohl kdokoliv další inspirovat, použít nebo vylepšit. Cílem bylo pokusit se naším domem zvýšit v ČR počet staveb v různé míře energetické soběstačnosti. Nyní je rok 2023, žádné dokumentace jsem ještě nezveřejnil a je to jen má vina, nikoho jiného. Tak to prostě je, to je pravda. I když mi píše spousta lidí, že je náš příběh k úvahám a činům u vlastního bydlení popíchl, ta pointa chybí a bez ní to není ono.

Od roku 2016 jsem k sobě nabalil opravdu skvělé lidi, profíky, nadšence, srdcaře. Nakonec se na vzniku Českého soběstačného domu aktivně podílelo přes 50 lidí - bezplatně. Byla to neuvěřitelné jízda, už před samotnou stavbou jsme posbírali různá ocenění doma v ČR, po Evropě, ale i třeba v Japonsku přímo od japonského císaře. Celých 5 let jsme také na vlastní náklady provozovali jednu z největších studentských architektonických soutěží ve střední Evropě. Byli jsme s naším domem a ideou snad v každém českém médiu. Lidi (=Vás) celá naše cesta opravdu zajímala a zajímá. S pokorou tu pozornost přijímám a snažím se každému jednomu člověku vše trpělivě vysvětlovat, znovu a znovu, téměř každý den. Kromě radosti je to opravdu i závazek. Ty roky byly fakt intenzivní, nádherné, těžké a extrémně poučné. Vše děláme bez dotací a grantů.

Nakonec jsme Český soběstačný dům skutečně v roce 2020 postavili a od té doby bezchybně funguje, veškeré své zdroje si půjčuje od přírody, žádné přípojky, je to opravdu splněný sen fungující pouze na sluneční energii. Poslední 2 roky do domu jezdí lidé, kteří nám chtějí pomoci – dobrovolníci. Výměnou za pár dní na tom našem krásném místě uprostřed ničeho někdo umyje okna, jiný zatluče pár kůlů od plotu, někdo třeba naseká dříví. Tímto sdílením domu s Vámi jsme jeho okolí opravdu skoro až crowdfundingově zvelebili a dokončili. Nyní už chybí jen pár maličkostí k naprostému finále. Český soběstačný dům s Vámi budeme sdílet i nadále.

KDE JE ALE TEDY TA SLÍBENÁ DOKUMENTACE?

V Českém soběstačném domě se za ty roky stalo něco, co jsem opravdu nečekal, ale možná jsem si to ve skrytu duše tak trochu přál a tvořil pro to vědomě podhoubí. Říkal jsem si, že když už stavíme vlastně tak trochu extrémní dům, může se v průběhu stát, že přijdeme na nějaký technický posun, dnešní terminologií inovaci, která by mohla být užitečná pro další lidi. No a ono se to stalo.

Hlavním tématem Českého soběstačného domu byla a je energetika. Jak docílit elektrické soběstačnosti, když k Vám nevede žádná přípojka. Máme solární panely, to je jasné, následně kaskádu elektroniky v docela důmyslném, ale selském nastavení a nakonec bateriové úložiště. A tam to přišlo. Tématu ukládání elektřiny, jako klíči k opravdu efektivnímu nakládání s obnovitelnými zdroji, kdy na konci je výsledkem postupný odchod od výroby elektřiny z uhlí a plynu, jsem úplně propadl. Hlouběji a hlouběji.

Zjistil jsem, že trh bateriových úložišť po celé Evropě a světě tvoří z 99 procent tzv. black-box úložiště z Asie, z valné, valné většiny z Číny. Důležité na takovém black-boxu není ta barva, může to být klidně i white-box. důležité je to slovo „box“. Bateriový box má možná mnoho z Vás v garáži svého domu nebo ve firmě nebo je třeba ve Vaší nemocnici či na jiném velmi důležitém infrastrukturálním místě, které nutně potřebujeme. Tato zařízení mají 2 základní nedostatky, kvůli kterým si myslím, že nemohou být nositelem přechodu Evropy k čistější energetice a proto jsem je do Českého soběstačného domu nechtěl:

1. Neopravitelnost a uzavřenost. Box je box, je zaplombovaný, zákazník k němu nemá technickou dokumentaci, reálně doopravdy neví, co je uvnitř, ale hlavně, i když se porouchá jen malé relé za 20 Kč, celý box se vyhodí na skládku a musí se koupit nový. Cena je většinou kolem 50 tisíc Kč. Nikdo ho neumí opravit, rozebrat, prodloužit jeho život. Zaděláváme si tak po celé Evropě na další velké množství nebezpečného odpadu, bez možnosti recyklace (moc drahé a složité na rozebrání). Chceme to? Já to do Českého soběstačného domu nechtěl.

2. Datové nebezpečí. Ať to chceme slyšet nebo ne, válka na Ukrajině opět jasně ukázala, že tak jako jsou křehké mezilidské vztahy, tak jsou křehké vztahy mezi státy. Většina zmiňovaných bateriových black-boxů má vlastní komunikaci a posílá informace o svém provozu na cloud. Z valné většiny na cloud v Číně. S tím se pojí i možnost vzdáleného vypnutí zařízení. Dokud se kamarádíme, je všechno asi v pohodě, ale jako riziko to vnímám. U rodinného domku asi v pohodě, proč by tam baterii někdo vzdáleně vypínal, ale třeba u nějaké klíčové, strategické budovy? Chceme to? Já to do Českého soběstačného domu nechtěl.

KDE JE ALE TEDY TA SLÍBENÁ DOKUMENTACE č.2?

Nebojte, nebojte, už se k tomu dostávám. Shodou okolností jsem při přípravě Českého soběstačného domu potkal Michala Klečku, parťáka, se kterým jsme tato rizika dostupných bateriových boxů vnímali úplně stejně. A tak vzniklo bateriové úložiště v Českém soběstačném domě.

Prototyp bateriového úložiště AMVOLT v Českém soběstačném domě.
Prototyp bateriového úložiště AMVOLT v Českém soběstačném domě.

A v čem je tedy rozdíl? Naše úložiště je složené z jednotlivých LFP článků, což je prostě komponenta bez vnitřní elektroniky, je vlastně pasivní. Články máme z Číny, protože v Evropě takový bateriový článek nyní prakticky nedokážeme vyrobit. Marná sláva. Nicméně, veškerá zbylá elektronika, která naše bateriové úložiště hlídá je z Evropy, veškerá data si z vlastní volby ukládáme v Holandsku a ČR, ale šlo by je i neposílat nikam a mít k baterii vzdálený přístup jen pro sebe. K úložišti mám kompletní technická schémata a v případě, kdy dojde k jakémukoliv problému, úložiště dokáže odservisovat i běžný lokální elektrikář. Díky těmto schématům bude prostě vědět kam sáhnout, jakou součástku vyměnit a já nejsem závislý na jakémkoliv dodavateli. Když se vypálí relé za 20 Kč, koupí se jiné zase za 20 Kč. Tímto způsobem je možné velmi výrazně prodlužovat životnost celého zařízení v porovnání třeba s těmi black-boxy. Zároveň díky konstrukční otevřenosti je po skutečném dosloužení možné jednotlivé články jednoduše vyjmout a zrecyklovat nebo dokonce použít v jiné instalaci.

Když jsem na tuto logiku bateriového úložiště postupně s Michalem Klečkou přicházel, veřejně jsem o tom hovořil, a nakonec jsme takovou baterii v našem domě opravdu složili. Tím postupným zveřejňováním jsem si asi zavařil, protože jsem téměř každý den začal dostávat emaily s žádostí o další takovou naší baterii s místem instalace tentokrát ale už u Vás. Vlastně mě vůbec nenapadlo, že by to mohl chtít někdo další, ale postupně mi to docvakávalo a pochopil jsem, že ta logika dává smysl i dalším lidem. Na konci roku 2021 se to už nedalo dál přehlížet a rozhodli jsme se s Michalem stvořit AMVOLT.energy.

AMVOLT.ENERGY

Tak jako je cílem Českého soběstačného domu pokusit se zvýšit v ČR počet staveb v různé míře energetické soběstačnosti. Cílem AMVOLTu je snažit se zvyšovat energetickou bezpečnost Evropy – našeho domova. Nebudu lhát, nadchl jsem se a od konce toho roku 2021 jsem výrazně a dodávám, že asi i trochu trestuhodně, omezil posouvání Českého soběstačného domu a začal budovat AMVOLT. Projevilo se to i menší aktivitou na sociálních sítích Českého soběstačného domu i mých osobních. Realita předbíhá virtuální realitu, a tak je to asi v pořádku. Kolem AMVOLTU se nám podařilo velmi rychle vytvořit malý skvělý tým konstruktérů, zkušených elektrikářů, zase to propojilo srdcařství. AMVOLT je nyní český výrobce otevřených, bateriových, modulárních úložišť – přesně dle vzoru našeho prototypu v Českém soběstačném domě. Máme dokončen první reálný produkt a tím je AMVOLT 50 kWh Modul, který už stojí v mnoha nemovitostech po celé ČR. Náš Modul se dá používat v násobcích dle potřeby, uvnitř nebo venku v kontejneru, nejčastěji v menších výrobních prostorech, ve větších firmách, bytových domech či zemědělských objektech.

Ve vývoji máme ale ve stejné logice otevřenosti i menší AMVOLT úložiště pro domácnosti a na druhé straně škály obrovské kontejnerové baterie do průmyslu či k solárním elektrárnám. AMVOLT je vlastně tak trochu technologický start-up, i když téměř od začátku své existence je díky poptávce v černých číslech. Nyní už je nás v týmu 8 (mimochodem neustále hledáme další parťáky) a plánujeme se brzy vydat za hranice ČR do zbytku Evropy prostřednictvím licenčního principu, tedy žádná nutnost stavět další centralizované továrny.

Velké 150 kWh bateriové úložiště AMVOLT ve výrobní firmě u Prahy.
Velké 150 kWh bateriové úložiště AMVOLT ve výrobní firmě u Prahy.

Každá AMVOLT baterie přímo adresuje technické a strategické problémy black-boxů a zároveň pomáhá využívání obnovitelných zdrojů a odklonu od uhlí. Jak asi už tušíte, stojí mi to za to AMVOLTem trávit dny, noci, víkendy, myslím na to trochu, i když nesu našeho šesti měsíčního syna na kopec nebo když hraju hokej s tím pěti letým. Je to pro mě vzrušující, dává mi to pocit užitečnosti a zároveň je to i tak trochu filozofická potrava pro mozek po všech směrech. Má práce je naprosto odrazem toho, co si myslím o světě. Jsem vděčný, že to tak mohu mít.

NAPOSLEDY: KDE JE ALE TEDY TA SLÍBENÁ DOKUMENTACE ČESKÉHO SOBĚSTAČNÉHO DOMU?!

Na webu Českého soběstačného domu mám už docela dlouho koncept velkého rozcestníku detailů jednotlivých technologií, jejich rozkresů, dokumentací, logiky a finální podoby. Přiznám se, že v posledních týdnech a měsících jsem kvůli AMVOLTu nebyl schopný rozcestník svědomitě plnit a směřovat ke slíbenému zveřejnění. Jsou to desítky, možná už stovky stránek textů, obrázků, schémat, projektových dokumentací ke každé oblasti domu. Od stavebních materiálů až po technickou místnost. Opravdu se snažím ulovit každý týden pár minut na posun, ale ne vždy se to povede. To je prostě realita, selhávám v tom doručit výsledek svého slibu. Musím prioritizovat a teď se to do priorit jednoduše nedostává. Čas trávený s rodinou ubírat nechci, není nic důležitějšího, a tak všem zájemcům o dokumentaci nezbývá než dále čekat, až se tím po kouscích prokoušu. Zároveň ten rozcestník za mě bohužel nikdo jiný neudělá, nedá se to delegovat, je to prostě na mně. Jen já jsem měl kompletní přehled o celém projektu a detailech Českého soběstačného domu od začátku do konce.

Kolem a kolem se jednoduše musím omluvit za nesplněný slib, ale zároveň potvrdit, že platí! Já to co nejdříve dodělám a tím vznikne pomyslná pointa celé naší expedice zvané Český soběstačný dům. Dokonce celý ten elaborát možná vyjde i knižně, tištěný samozřejmě přímo v domě, symbolicky elektřinou jen a pouze ze slunce, a to ideálně ve více jazycích (když už to dělám, že jo). Tak to vidíte, sypu si zde celou dobu popel na hlavu za jeden nesplněný slib, a nakonec si vytvořím další závazek. Tak už to prostě je, život je krásný a je potřeba dělat věci, které člověka opravdu naplňují. Odpočívat budu později. Děkuji za trpělivost, slib splním.

Pavel Podruh

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=2864851


Online diskuse
Zdokumentovaný lov srnce obojkovanými vlky na severu Čech. Jak často vlci loví v intravilánu?
3. května 2024 05:42

PRAHA (Ekolist) - Dne 23. dubna 2024 obdržel tým České zemědělské univerzity, který realizuje telemetrický výzkum vlka v oblasti NP České Švýcarsko v rámci projektu Interreg Redema, informace o lovu srnce obecného minimálně dvěma vlky na okraji městského intravilánu. Jde o město Mikulášovice v okrese Děčín v okrajové oblasti národního parku České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce.
(Celý text)

MŽP povolilo průzkumné práce kvůli lithiu v obci Rožná na Žďársku
3. května 2024 01:14

(ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) povolilo stanovení průzkumného území pro případnou těžbu lithia v obci Rožná na Žďársku. Podle úřadu nebyl žádný zákonný důvod žádosti, kterou kvůli prozkoumání ložisek nerostu podala společnost Geomin, nevyhovět. ČTK to dnes sdělila mluvčí ministerstva Veronika Krejčí. Rozhodnutí je zatím nepravomocné. Obec, která s žádostí nesouhlasí, chce proti němu podat rozklad, řekl ČTK starosta Rožné Libor Pokorný (SOCDEM).
(Celý text)

V pražské zoo se narodil orangutan sumaterský
3. května 2024 01:12

PRAHA (ČTK) - V pražské zoologické zahradě se narodil orangutan sumaterský. Mládě už pije mateřské mléko a podle prvních pozorování je vitální. Zatím není jasné, zda jde o samečka, nebo samičku. Je to první mládě jedenáctileté samice Diri, která přišla na svět rovněž v Troji. Otcem je dvaadvacetiletý samec Pagy. Pavilon Indonéská džungle zůstává otevřený, návštěvníci tak mohou spatřit vzácný přírůstek už nyní, informovala zoo.
(Celý text)

ČSÚ: Domácnosti loni vodou šetřily, v průmyslu spotřeba stoupla
3. května 2024 01:01

(ČTK) - Domácnosti v Česku loni vodou dál šetřily, zatímco v průmyslu spotřeba meziročně mírně stoupla. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Spotřeba domácností klesla o tři procenta na 86,7 litru na osobu za den. Průmysl a ostatní odběratelé naopak spotřebovali vody o 1,5 procenta více než v roce 2022. Vodné i stočné loni dál meziročně zdražovaly, přičemž růst cen oproti roku 2022 ještě více zrychlil.
(Celý text)

Hasiči v noci na dnešek likvidovali požár v pralese Mionší v Dolní Lomné
2. května 2024 21:00

Dolní Lomná (Frýdecko-Místecko) (ČTK) - Hasiči v noci na dnešek likvidovali požár v pralese Mionší v Dolní Lomné na Frýdecko-Místecku. Požár zasáhl přibližně hektarovou plochu, řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák. Příčinou požáru byl podle vyšetřovatelů lidský faktor. Národní přírodní rezervace Mionší chrání rozsáhlý prales jehličnatých i listnatých stromů v Beskydech. Rozloha rezervace je bezmála 170 hektarů, čímž se Mionší řadí mezi největší pralesy v České republice.
(Celý text)

Japonsko vyzkouší systém s umělou inteligencí na varování před medvědy
2. května 2024 19:18

(ČTK) - Japonsko po rekordním počtu útoků medvědů na lidi vyzkouší systém varování založený na umělé inteligenci. Za poslední rok bylo v zemi při útocích medvědů zabito šest lidí a více než 200 jich bylo zraněno, informoval list The Guardian.
(Celý text)

Vinaři nebudou muset letos kvůli mrazům dodržovat některá technická opatření
2. května 2024 19:16

PRAHA (ČTK) - Zástupci vinařů se na dnešním jednání s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) domluvili na zrušení některých podmínek, které musí běžně plnit například při pěstování v ekologickém režimu. Kvůli mrazům totiž některým vinařům v Česku pomrzly i celé plochy vinic, a nejsou tak letos schopni dodržet určitá technická opatření.
(Celý text)

Ochranáři a včelaři umístili u D5 desítky pastí na invazní asijské sršně
2. května 2024 11:31

(ČTK) - Třicet až čtyřicet pastí k odhalení výskytu invazní asijské sršně umístili ochranáři z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) ve spolupráci s místními včelaři. Zatím jde převážně o Plzeňský kraj, hlavně o místa podél dálnice D5 desítky metrů až jeden kilometr od krajnice, ale také třeba v Železné a Bělé na Domažlicku, ve Švihově na Klatovsku, Šťáhlavech na Plzeňsku a v Hrádku u Rokycan. Pasti se umisťují také u dálnice D5 ve Středočeském kraji ve směru na Prahu a u logistických center, tedy překladišť zboží z kamionů, což jsou riziková místa. ČTK to dnes řekl Zdeněk Myslík z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
(Celý text)

Na čištění odpadních vod v EU by se měly podílet největší znečišťovatelé, farmaceutický a kosmetický průmysl
2. května 2024 11:30

(ČTK) - Na čištění městských odpadních vod by se od roku 2045 měly podílet největší znečišťovatelé, tedy farmaceutický a kosmetický průmysl, vyplývá z úpravy směrnice, kterou schválil v dubnu Evropský parlament. Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) uvedla, že směrnici vnímá jako další přítěž již tak těžko konkurenceschopnému odvětví a může to ovlivnit cenu i dostupnost léků. Zavedení dalších opatření se dotkne téměř 600 čistíren v Česku, náklady budou ve stovkách miliard korun během následujících 20 let, řekl ČTK ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) Vilém Žák.
(Celý text)

Produkce elektřiny z větru v USA se loni poprvé po 25 letech snížila
2. května 2024 11:29

WASHINGTON (ČTK) - Produkce elektřiny z větrných elektráren ve Spojených státech se loni poprvé za čtvrt století snížila, a to o dvě procenta. Výroba byla nižší, přestože instalovaný výkon stoupl o 6,2 gigawattu (GW). Mohly za to slabší větry na Středozápadě, než je obvyklé. Vyplývá to ze zprávy amerického vládního úřadu pro energetické informace (EIA).
(Celý text)

Dříve opomíjená osika může lesníkům výrazně pomoct po kůrovcové kalamitě
2. května 2024 01:17

BRNO (ČTK) - Osika obecná, která byla dříve běžnou a častou součástí českých lesů, má velmi dobrý potenciál stát se využívanou přípravnou dřevinou při obnově lesů poničených suchem a kůrovcem. Mnohde si již na holiny našla cestu sama, uvedl Antonín Kusbach, jenž vedl mezinárodní tým lesnických vědců v čele s odborníky z Mendelovy univerzity v Brně při výzkumu rozšíření a roli osiky obecné v lesích.
(Celý text)

Evropská komise zahájila kroky proti 20 aerolinkám kvůli tzv. greenwashingu
2. května 2024 00:54

BRUSEL (ČTK) - Evropská komise (EK) společně s úřady na ochranu spotřebitelů členských zemí Evropské unie zahájila kroky proti dvaceti leteckým společnostem, a to kvůli zavádějícím tvrzením ohledně ochrany životního prostředí, takzvanému greenwashingu. Zaslala firmám dopisy, ve kterých identifikovala několik typů potenciálně zavádějících tvrzení, a vyzvala podniky, aby do 30 dnů uvedly své praktiky do souladu s právními předpisy EU v oblasti ochrany spotřebitelů. Komise o tom informovala ve své tiskové zprávě. Názvy aerolinek zatím nezveřejnila, protože vyšetřování je teprve v předběžné fázi.
(Celý text)

Hydrologové: Zásoby vodních nádrží v ČR jsou připravené i na extrémní sucho
2. května 2024 00:49

(ČTK) - Zásoby vodních nádrží jsou letos podle informací hydrologů, které ČTK oslovila, dostatečné, může za to srážkově nadprůměrná zima, která doplnila také zásoby podzemních vod. Aktuální stav nádrží zvládne podle hydrologů zajistit zásobování obyvatel, průmyslových podniků nebo chlazení elektráren i v případě opakování extrémního sucha. Pravděpodobnost výskytu nadprůměrně teplého roku je letos vyšší než v minulosti, tvrdí klimatolog Ondřej Lhotka.
(Celý text)

V českých městech a obcích opět probíhá květnová výzva Do práce na kole
2. května 2024 00:25

(ČTK) - Počínaje včerejškem začala v Česku měsíční výzva Do práce na kole. Lidé během ní mohou do 31. května cestovat do práce či školy na kole, pěšky nebo klusem a při tom porovnávat své síly s dalšími účastníky. Akce je pro týmy i jednotlivce a nerozhoduje počet kilometrů, ale pravidelnost. Loni se květnové výzvy, kterou pořádá spolek AutoMat, zúčastnilo 25 600 lidí z různých měst a obcí v ČR.


(Celý text)

Vědci na Špicberkách zaznamenali první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku
1. května 2024 21:17

(ČTK) - Na jednom z norských ostrovů v Severním ledovém oceánu byl potvrzen první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku. Informoval o tom list The Guardian s odkazem na vědce. Virus už zabil i další savce včetně lachtanů a tuleňů.
(Celý text)

Z pokácení slavného stromu u Hadriánova valu v Anglii byli obviněni dva muži
1. května 2024 18:55

LONDÝN (ČTK) - Dva muži byli obviněni z pokácení slavného, zhruba 150 let starého stromu u Hadriánova valu na severu Anglie. Informovala o tom podle agentury AP prokuratura. Majestátní javor klen, který byl díky své fotogeničnosti velkou turistickou atrakcí, někdo úmyslně pokácel koncem loňského září.
(Celý text)

Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v přírodě
1. května 2024 18:51

(ČTK) - Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v lesních porostech. Problémy působí především silný vítr a sucho, uvedli. Například u Hořic na Jičínsku hořela hrabanka, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Zákaz rozdělávání ohňů v přírodě v kraji zatím vyhlášen nebyl. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal pro většinu ČR výstrahu před nebezpečím vzniku požárů.
(Celý text)

Odborníci v Lysicích registrují nové odrůdy ovoce a udržují živou kolekci
1. května 2024 12:59

LYSICE (ČTK) - Většina nových odrůd ovoce, které se v posledních letech v Česku objevily, rostou společně v Lysicích na Blanensku. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZUZ) na tamější zkušební stanici registruje nově vyšlechtěné odrůdy ovoce a zároveň udržuje takzvanou živou kolekci, do které umisťuje registrované odrůdy. Čítá stovky odrůd a přes 2000 stromů, řekla ČTK vedoucí stanice Eva Gothardová. Dá se podle ní říci, že ovocné odrůdy, které rostou v českých sadech a zahradách, rostou také v Lysicích.
(Celý text)

Český projekt Jedna příroda se loni umístil v top ten evropských LIFE projektů. I díky dokumentárnímu filmu Hodnoty přírody
1. května 2024 05:59

PRAHA (Ekolist) - Český projekt Jedna příroda byl v LIFE Highlights 2023 označen jako jeden z deseti nejlepších LIFE projektů z celé EU. A to nejen díky úspěšnému plnění nastavených cílů, které přispívají k ochraně přírody a krajiny, ale také díky takovým výstupům oslovujícím širokou veřejnost, jako je dokumentární film Hodnoty přírody (The Values of Nature).
(Celý text)

Česko je dvacet let v EU. Co nám to přineslo v oblasti životního prostředí?
1. května 2024 05:04

PRAHA (Ekolist) - Kvalita pitné vody i čistota řek a vodních nádrží, čistší ovzduší ve městech a obcích nebo větší podíl chráněné přírody na území České republiky. Ochrana životního prostředí prošla v posledních dekádách skokovým zlepšením. Vstup do Evropské unie v roce 2004 byl na této cestě důležitým milníkem.
(Celý text)

Česko je dvacet let v EU. Co nám to přineslo v oblasti životního prostředí?
1. května 2024 05:04

PRAHA (Ekolist) - Kvalita pitné vody i čistota řek a vodních nádrží, čistší ovzduší ve městech a obcích nebo větší podíl chráněné přírody na území České republiky. Ochrana životního prostředí prošla v posledních dekádách skokovým zlepšením. Vstup do Evropské unie v roce 2004 byl na této cestě důležitým milníkem.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2138 | Další