ecomonitor.cz
verze pro tisk
Superprasata se připravují na invazi do USA, varuje kanadský zoolog
5. června 2023 05:47
PRAHA (Ekolist) - Dorůstají až ke třem metrákům živé váhy, jsou nad očekávání vychytralá, disponují nepřekonatelným apetitem, rychle se množí. Kolik jich je? To vlastně nikdo pořádně netuší, ale mají nejspíš namířeno do Spojených států amerických. Zhruba tak lze popsat ekologický problém s kanadskými superprasaty.

První prasata divoká odcestovala z Evropy do Kanady na počátku osmdesátých let. Byl to nápad, který z řekněme obchodního hlediska neměl chybu. O kvalitní zvěřinu byl na severu Americky vždy velký zájem a v uzavřených farmách chovaní divočáci vítaným způsobem rozšířili domácí nabídku. O jejich maso byl opravdu velký zájem.

Kanadští farmáři brzy vnesli do výnosného chovu ještě jednu inovaci. Není tedy úplně jisté, jestli cíleně, nebo jen vlastní nepozorností. Chovaná divoká prasata se nicméně začala křížit s prasaty domácími.

Byl to ale nečekaný úspěch, protože kříženec si ponechal „růst na váhu“ prasete domácího i vynikající chuť pravé divočiny. Šlo o poměrně masivní zvířata, pokrytá huňatou srstí. Díky ní také dokázaly přežít zimy s dvoucifernými mrazy.

A taky – což se ukázalo být podstatné až později – prakticky necítili kopance elektrických ohradníků.

Tohle se vážně nepovedlo

Chutě se ale mění, a na konci devadesátých let už přestávala být tato zvířata z komerčního hlediska zajímavá. Trh s jejich masem se prakticky sesypal v létě 2001, což je také období, kdy byly zaznamenány první hromadné průniky těchto zvířat do kanadské přírody.

Tito překřížení divočáci se z kanadských vepřínů ven podhrabávali vždy, ale nyní na tom farmářům už tolik nesešlo. Někteří se jich vypuštěním zbavovali dokonce cíleně. Při jednom takovém zaznamenaném „útěku“ se jich do volné přírody dostalo 300 najednou.

Původní předpoklad, že se o ně „postará“ tuhá kanadská zima, se ukázal naprosto mylným. Pro křížence, kteří začali být nazýváni superprasaty či turboprasaty, nepředstavoval mráz nebo sněhové závěje sebemenší problém.

A pokud snad nějak zima a snížená dostupnost potravy redukovala jejich početnost, dokázali to hravě nahradit svou extrémní žravostí a plodivou silou. O tom, jak zásadní ekologický průšvih to je, už činovníci kanadské ochrany přírody nepochybovali.

Křížení dalo vzniknout zvířeti, které naprosto ignoruje tradiční klimatické bariéry a má jen pramálo přirozených nepřátel. Na bachyni nebo kance superprasete, jejichž váha se může pohybovat v extrémech mezi 270-300 kilogramy, si ani kanadské šelmy často netroufnou.

Zároveň jsou superprasata neuvěřitelně přizpůsobivá – mohou žít v otevřených prériích i v lesích, z nichž rytím dělají otevřené prérie.

A protože se do krajiny šířily z tolika ohnisek najednou, připomíná jejich invaze rozjetý vlak.

Američané zatím přistupují k možné hrozbě velmi laxně. „Měli by se přitom obávat, protože známe biologii superprasat. Jsou to nejspíš ti nejhorší invazní velcí savci na planetě,“ říká Brook.
Američané zatím přistupují k možné hrozbě velmi laxně. „Měli by se přitom obávat, protože známe biologii superprasat. Jsou to nejspíš ti nejhorší invazní velcí savci na planetě,“ říká Brook.

Všežravá a infekční

Superprasata jsou tzv. oportunističtí všežravci. To znamená, že sežerou prakticky cokoliv. Mohou pozřít drobné savce, plazy, ořechy, šišky a žaludy, mladé stromky, srnčí mláďata. Učiněnou pohromou jsou pro husy a kachny a další ptáky hnízdící na zemi a v pobřežních porostech. V žaludku jednoho takového turbokňoura byly nalezeny i pozůstatky dospělce jelence běloocasého.

Dokáží bez větších obtíží přeorat pole s pšenicí, ječmenem, řepkou či kukuřicí, poničit přichystanou obnovu lesa. Umí zdevastovat park anebo dokonce hřbitov. Nejsou plachá a neplatí na ně ani tradiční finty. Ploty, ohrady nebo elektrické ohradníky pro ně nejsou překážkou. Neplechu dělají „přímo“ třeba tím, že přispívají k dopravním nehodám na silnicích. Ale ještě větší škody se prý pojí s jejich nepřímým působením.

Tato křížená prasata jsou totiž hostiteli až 89 bakteriálních, virových a parazitárních onemocnění, která se mohou přenášet na hospodářská zvířata, volně žijící živočichy i člověka. Brucelóza, tuberkulóza, prasečí mor, salmonely a leptospirózy jsou teď kvůli superprasatům zanášeny do kanadské přírody stále častěji. Prasata totiž mohou snadno kontaminovat vodu, ve které se válejí, aby se ochladila.

Pašíci za dveřmi

Je to problém, který narůstá. Jejich stávající areál nyní zahrnuje plochu sedmi kanadských provincií, území o rozloze přibližně 780 000 kilometrů čtverečních. A každý rok se pak toto území rozšiřuje zhruba o 90 000 kilometrů. Jejich areál se přitom rozšiřuje východozápadním směrem. A také k jihu, kde už prakticky stojí na hranicích Spojených států amerických.

„Jedna taková zdrojová populace se nachází v Manitobě, a nedivil bych se, kdyby už jednotlivé kusy do USA pronikly,“ říká Ryan Brook, zoolog ze Saskatchewanské univerzity. Upozorňuje přitom na fakt, že Američané zatím přistupují k možné hrozbě velmi laxně. „Měli by se přitom obávat, protože známe biologii superprasat. Jsou to nejspíš ti nejhorší invazní velcí savci na planetě.“

Ze Států přitom zaznívá, že by ideálním způsobem kontroly populací těchto superprasat měl být lov. K tomu Brooks dodává, že Američané zjevně podceňují, jak výrazně jim v posledních letech kvůli nezájmu veřejnosti ubylo lovců. A ani v Kanadě, kde jich je víc, nepřinášelo lov superprasat výsledky.

„Každý rok mohou mít dva vrhy po šesti kusech. Rozmnožují se zkrátka příliš rychle na to, aby s nimi lovci dokázali držet krok,“ říká Brook. „Je to problém, který se nedá jen tak vyřešit kulovnicí a grilováním.“

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=2878901


Online diskuse
Jak ochránit kousek cenné louky uprostřed polí
30. září 2023 05:54

PRAHA (Ekolist) - Členové místní organizace ČSOP Bílé Karpaty objevili v roce 2016 v lokalitě Volavec nedaleko obce Louka zarůstající úvoz se zbytky teplomilné vegetace. Vyskytuje se zde řada vzácných druhů rostlin – kosatec trávovitý, hrachor chlumní, černohlávek velkokvětý, vítod větší…
(Celý text)

Turisté se další tři měsíce nedostanou na některá místa v Českém Švýcarsku
30. září 2023 00:54

(ČTK) - Turisté se další tři měsíce nedostanou na některá loňským rozsáhlým požárem zasažená místa v národním parku České Švýcarsko. Opatření obecné povahy platné od 1. října do 31. prosince vydal děčínský magistrát. Zákaz měl původně platit do soboty 30. září. Magistrát ho prodloužil, protože nadále hrozí nebezpečí pádu stromů, kamenů nebo jejich částí, a to nejen kvůli poškození požárem, ale i kvůli kůrovci.
(Celý text)

Muzeum v Roztokách uspoří energii, jako zdroj teplé vody použije čistírnu vod
30. září 2023 00:42

ROZTOKY (ČTK) - Muzeum v Roztokách uspoří energii, jako zdroj teplé vody pro vytápění použije sousední čistírnu odpadních vod. Úspora má oproti současnosti představovat třetinu. Náklady na nový systém dosáhnou včetně projektu kolem 37 milionů korun, většinu pokryje dotace ministerstva životního prostředí, uvedla za středočeské hejtmanství Zuzana Žídková. Kraj je zřizovatelem muzea.
(Celý text)

Pařížská aukční síň nabídne kostru vzácného dinosaura
30. září 2023 00:40

(ČTK) - Pařížská aukční síň nabídne v říjnu téměř kompletní kostru vzácného dinosaura. Očekává, že by se mohla prodat za 1,2 milionu eur (29,3 milionu Kč), uvedl s odvoláním na aukční síň Drouot server BBC News.
(Celý text)

Ministr Šalomoun dostal pokutu za přestupek při chovu včel, neúspěšně se soudil
30. září 2023 00:40

(ČTK) - Ministr pro legislativu Michal Šalomoun (za Piráty) neuspěl ve sporu se Státní veterinární správou (SVS) kvůli pokutě 3000 korun za přestupek při chovu včel. Dostal ji za to, že nenechal vyšetřit vzorky ze svých úlů na mor včelího plodu. Šalomoun tvrdil, že o povinnosti obsažené v nařízení na úřední desce nevěděl. Krajský soud v Brně dospěl k závěru, že o povinnosti jako včelař vědět mohl a měl, což nyní potvrdil také Nejvyšší správní soud (NSS), když zamítl Šalomounovu kasační stížnost. Rozhodnutí je dočasně zpřístupněné na webu soudu. Šalomoun ČTK sdělil, že se rozhodne o dalším postupu, až rozhodnutí obdrží a seznámí se s ním. Pokutu uhradil, o ni ale podle něj v podstatě nejde.
(Celý text)

Cena olivového oleje stoupla kvůli suchu o více než 100 procent, někde se i krade
30. září 2023 00:33

(ČTK) - Cena olivového oleje se kvůli velkému suchu v zemích největších producentů zvýšila za poslední rok o více než 100 procent a dostala se na rekordní hodnoty. Obecně je ho k dostání méně, proto ho někteří lidé v lisovnách i kradou, píše zpravodajský server CNBC.
(Celý text)

U Skorkova vzniká odpočinková zóna s lesoparkem ze zeminy odtěžené při opravě D1
30. září 2023 00:18

SKORKOV (ČTK) - U Skorkova na Havlíčkobrodsku vzniká odpočinková zóna s lesoparkem z haldy zeminy, která byla uložená v sousedství D1 při modernizaci dálnice. Úpravy pozemku zajišťuje firma, která dálniční úsek u obce opravovala. Nově vytvořený kopec se zelení zlepší ochranu obyvatel před zátěží z dálnice, zároveň získají nové místo pro procházky, řekl ČTK starosta Jaroslav Fejt (nestraník).
(Celý text)

V zoo Dvůr Králové se poprvé vylíhla mláďata hroznýše psohlavého
30. září 2023 00:14

DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK) - Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se poprvé podařilo odchovat mláďata vzácných hroznýšů psohlavých. Od dvou samic získali 11 mláďat. Rozmnožování těchto nejedovatých afrických plazů je značně složité. Za poslední rok se rozmnožení hroznýšů psohlavých podařilo čtyřem zoologickým zahradám na světě, uvedl mluvčí dvorské zoo Michal Šťastný.
(Celý text)

Na soustavě vodních děl Orlík-Kamýk vznikne nová přečerpávací elektrárna
29. září 2023 19:20

Solenice (Příbramsko) (ČTK) - Na soustavě vodních děl Orlík-Kamýk vznikne nová přečerpávací elektrárna. Projekt za několik miliard korun počítá s využitím energie v době jejího přebytku pro čerpání vody z Kamýku do výše položeného Orlíku. Ve špičce by se pak voda vypustila přes turbíny zpátky do Kamýku. Tendr na dodavatele je již vypsaný a letos by měl být uzavřen, zařízení by mělo zahájit provoz do roku 2030, řekl ČTK mluvčí ČEZ Martin Schreier. O projektu již informovaly Hospodářské noviny a Právo.
(Celý text)

Británie oplakává slavný pokácený strom, na místě nechá vyrašit nový
29. září 2023 19:15

(ČTK) - Lidé v Británii oplakávají slavný strom poblíž Hadriánova valu, který byl díky své fotogeničnosti velkou turistickou atrakcí a který kdosi v noci na středu úmyslně pokácel. Policie kvůli tomu stíhá šestnáctiletého chlapce a odborníci tvrdí, že zničený javor nelze nijak nahradit. Organizace na ochranu památek National Trust nicméně uvedla, že se pokusí strom na stejném místě zachovat a nechá z pařezu vyrašit nové výhonky.
(Celý text)

Středočeský, Liberecký a Královéhradecký kraj chtějí peníze pro geoparky
29. září 2023 19:02

(ČTK) - Středočeský, Liberecký a Královéhradecký kraj chtějí jednat s ministerstvem životního prostředí o finanční podpoře pro geoparky. Hejtmani se k tomu zavázali ve společném memorandu. Dohodli se také, že budou spolupracovat na udržitelném rozvoji geoparků s ohledem na jejich význam pro turistický ruch, vzdělávání, vědu a výzkum i ochranu přírody a krajiny, informovala ČTK Zuzana Žádková ze středočeského krajského úřadu.
(Celý text)

Policie prověřuje požár v Jetřichovicích jako obecné ohrožení z nedbalosti
29. září 2023 16:07

(ČTK) - Policisté kvůli požáru v Jetřichovicích na Děčínsku zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. Hořet na území národního parku začalo ve středu, hasiči požár v extrémně nepřístupném terénu zlikvidovali ve čtvrtek. Forma zavinění, tedy zda se mohlo jednat o úmysl, nebo nedbalost, je předmětem vyšetřování. Jednou verzí je i neodborná manipulace s ohněm. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí policie Eliška Kubíčková.
(Celý text)

V noci někdo pokácel zřejmě nejznámější strom v Británii
29. září 2023 10:15

LONDÝN (ČTK) - V noci na dnešek někdo pokácel zřejmě nejznámější strom v Británii. Jednalo se o javor, který rostl nedaleko Hadrianova valu na severu Anglie a který v 90. letech proslavil film Robin Hood: Král zbojníků s Kevinem Costnerem v hlavní roli. Javoru se z tohoto důvodu přezdívalo Strom Robina Hooda. V souvislosti s činem policie zadržela šestnáctiletého mladíka, píše server BBC News.
(Celý text)

Pro majitele psů či koček ve Španělsku začínají platit přísná pravidla
29. září 2023 10:14

(ČTK) - Miliony Španělů budou muset od pátku dodržovat nová pravidla pro "důstojný život" domácích mazlíčků, která přinesl zákon o lepších životních podmínkách zvířat. Norma, jež nyní vstupuje v platnost, například stanoví, že zvířecího mazlíčka nelze nechat doma samotného déle než tři dny, v případě psů to je maximálně 24 hodin. Informovala o tom španělská média.
(Celý text)

Výzkumníci z Green Docku: Klimaticky aktivní lidé se hlavně potřebují zorientovat v tom, co neziskový sektor nabízí
29. září 2023 06:01

PRAHA (Ekolist) - Čtyři pětiny Čechů ve věku 15-20 let považují změnu klimatu za závažný problém. Jsou nejvíce motivovanou věkovou skupinou, která se chce do ochrany klimatu zapojovat. Ale něco jim brání. Výzkumník Ondřej Kácha se svými kolegy z organizace Green Dock tyto překážky odhalil a popisuje i další poznatky, které v této oblasti nasbírali. Upozorňuje třeba na to, že zapáleným dobrovolníkem může být i aktivní senior, potřebuje však dobré informace.
(Celý text)

Objem švýcarských ledovců se za poslední dva roky zmenšil o deset procent
29. září 2023 01:43

(ČTK) - Objem švýcarských ledovců se za poslední dva roky zmenšil o deset procent, uvedli vědci ze Švýcarské akademie přírodních věd. Stejně ledu odtálo za 30 let do roku 1990. Letošní čtyřprocentní úbytek je druhý nejhorší v dějinách měření. Nejvíce ledu, a to šest procent, zmizelo ze švýcarských ledovců loni. S odkazem na závěry vědců o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.
(Celý text)

Křetínského LEAG podle Correctivu poškozuje vodní zdroje a platí za mlčení, LEAG to popřel
29. září 2023 01:39

BERLÍN (ČTK) - Těžební činnost lužické těžební a energetické společnosti LEAG, kterou spoluvlastní český podnikatel Daniel Křetínský, poškozuje vodní zdroje Braniborska a Berlína, firma si ale kupuje mlčení německých obcí a měst. Tvrdí to investigativní skupina Correctiv, podle které společnost LEAG uzavřela smlouvu o mlčenlivosti s Frankfurtem nad Odrou. Firma i město v žádosti ČTK o komentář obvinění odmítly. Křetínský v reakci odkázal na prohlášení LEAGu.
(Celý text)

MŽP spustilo tři dotace na úspory energií ve veřejných budovách, vydá pět miliard korun
29. září 2023 01:03

BLOVICE (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) spustilo tento týden tři nové dotace na úspory energií ve veřejných budovách, jako jsou školy, nemocnice, úřady nebo kulturní domy a sportoviště. Do uzávěrky 1. března 2024 rozdělí pět miliard korun z operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Kraj, obce, města, nemocnice, úřady, neziskové organizace i soukromé subjekty poskytující nekomerční veřejnou službu mohou získat 40 až 70 procent nákladů podle výše dosažených úspor. Hlavním cílem je pomoci se zateplením oken, střech a stropů, s instalací fotovoltaických panelů a výměnou vnitřního osvětlení, řekl ČTK ministr Petr Hladík (KDU-ČSL).
(Celý text)

Brtnice ochrání stavbou nádrže ves Jestřebí, kde minulé roky škodily povodně
28. září 2023 23:40

BRTNICE (ČTK) - Brtnice na Jihlavsku ochrání stavbou protipovodňové nádrže ves Jestřebí, která je částí města. Na projekt za 29 milionů korun očekává radnice dotaci z Operačního programu životní prostředí. Stavební firmu na vybudování takzvaného poldru už má vybranou, řekl starosta Jan Přibyl (nestraník).
(Celý text)

Ostravská zoo podpoří ochranu korálových útesů na Filipínách
28. září 2023 19:53

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada finančně podpoří ochranu korálových útesů na Filipínách. Neziskové organizaci Vesna Panglao Conservation, která se věnuje ochraně mořského ekosystému, přispěje přes 230 000 korun. Jde o výtěžek charitativního běhu, do něhož se v zahradě zapojilo bezmála 1000 lidí, řekla ČTK mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Ostravská zoo podpoří ochranu korálových útesů na Filipínách
28. září 2023 19:53

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada finančně podpoří ochranu korálových útesů na Filipínách. Neziskové organizaci Vesna Panglao Conservation, která se věnuje ochraně mořského ekosystému, přispěje přes 230 000 korun. Jde o výtěžek charitativního běhu, do něhož se v zahradě zapojilo bezmála 1000 lidí, řekla ČTK mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2019 | Další