ecomonitor.cz
verze pro tisk

Online diskuse
Studie: Velké požáry vytvářejí počasí, které přispívá k většímu množství požárů
25. července 2024 02:13

PRAHA (Ekolist) - Mnoho studií se zabývá vlivem klimatických změn na lesní požáry. Nová studie UC Riverside si položila opačnou otázku: Jaký vliv mají velké požáry na klima?
(Celý text)

Českému trhu dominuje nábytek, který není vhodný k recyklaci. Na akce lze nábytek pronajmout
25. července 2024 01:07

(ČTK) - Českému trhu v současnosti dominuje levný dovážený nábytek, který většinou není určen k demontáži nebo recyklaci, uvádí Institut cirkulární ekonomiky (INCIEN). Podle údajů Českého statistického ústavu Česko ročně vyřadí přibližně 150 000 tun nábytku. Na jednoho člověka tak připadá v průměru 14 kilogramů nábytkového odpadu ročně. Jako vhodné řešení se podle institutu ukazuje být například pronájem nábytku, který snižuje dopad na životní prostředí a odpovídá měnícím se potřebám lidí.
(Celý text)

Počet pokusných zvířat v ČR loni klesl. Podle aktivistů nedostatečně
25. července 2024 00:35

(ČTK) - Počet pokusných zvířat v Česku loni mírně poklesl, výzkumníci použili na pokusy 231 012 zvířat, o necelých 12 000 méně než předloni, vyplývá ze statistik ministerstva zemědělství (MZe). Organizace Svoboda zvířat ale tvrdí, že reálný počet zvířat je vyšší a výzkumníci dělají pokusy na zvířatech, i když existují alternativní metody. Ochránci zvířat usilují o postupné ukončení pokusů na zvířatech. Podle ministerstva ale není zatím alternativních metod dostatek.
(Celý text)

Nová mapa může lidem pomoct při zahraničních cestách zálohovat PET lahve
24. července 2024 21:09

(ČTK) - Interaktivní mapa může pomoct Čechům si vyzkoušet zálohování PET lahví a plechovek v zahraničí při letní dovolené. Lidé v ní najdou, které země zálohují jaký typ obalů, výši zálohy a kde se dají PET lahve či další obaly vracet. Mapu vytvořila Iniciativa pro zálohování.
(Celý text)

Záchrannou stanici živočichů v Plzni čeká po 30 letech rozšíření a modernizace
24. července 2024 20:38

PLZEŇ (ČTK) - Záchranná stanice živočichů v Plzni, která zachraňuje a pečuje o volně žijící živočichy z velké části Plzeňského kraje, zahájila dnes oficiálně celkovou rekonstrukci a modernizaci svého areálu a navazující výstavbu léčebné části.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté protestovali na evropských letištích, policie zatýkala
24. července 2024 20:21

KOLÍN N.R. (ČTK) - Desítky klimatických aktivistů se dnes pokusily narušit provoz letišť v řadě evropských zemí na protest proti využívání fosilních paliv. Policie zadržela na největším britském letišti Heathrow deset lidí, německý terminál mezi Kolínem nad Rýnem a Bonnem zase na několik hodin přerušil provoz. Policisté zasahovali také ve Vídni, Barceloně či Oslu, informovaly tiskové agentury. Aktivisté vyhlásili, že hodlají v podobných protestech pokračovat.
(Celý text)

CHKO Český les chystá nouzová nocležiště pro turisty, kde si budou moci rozdělat oheň
24. července 2024 16:50

PŘIMDA (ČTK) - Správa Chráněné krajinné oblasti Český les (CHKO) připravuje nouzová nocležiště, kde budou moci turisté jednorázově přespat a rozdělat oheň. CHKO má vytipovaná místa, rovnoměrně rozložená po celém území podél zhruba stokilometrové státní hranice na Tachovsku a Domažlicku, bývalé železné opony. Mělo by jich být nejméně deset, řekl ředitel CHKO Český les Tomáš Peckert. Český les, kde se nepočítá s větší výstavbou, bude nadále klidové území pro relaxační pobyty a cykloturistiku.
(Celý text)

NP Šumava otevřel novou zážitkovou trasu ze Srní k návštěvnickému centru s vlky
24. července 2024 12:39

(ČTK) - Správci šumavského národního parku otevřeli zážitkovou trasu ze Srní k návštěvnickému centru s vlky, které je nejnavštěvovanějším zařízením správy parku. Dosud se muselo chodit k centru od obce po hlavní silnici. Nová, necelý kilometr dlouhá, trasa je kratší, bezpečnější a zajímavější, informovala ČTK Jana Slonková ze Správy NP Šumava.
(Celý text)

Vláda chce omezit užívání pyrotechniky, není shoda na regulaci prodeje
24. července 2024 12:24

PRAHA (ČTK) - Vláda chce zakázat prodej pyrotechniky na tržnicích a omezit její používání v určitých lokalitách. Zatím ale není shoda na možném omezení prodeje silných petard a raket pouze pro osoby s odbornou způsobilostí, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Očekává, že o sporném bodu rozhodne hlasování ministrů.
(Celý text)

Po 11 letech byl v pískovně na Třeboňsku znovu objeven vzácný svižník písčinný
24. července 2024 02:07

PRAHA (Ekolist) - Pískovny jsou domovem řady ohrožených živočichů a rostlin. Jejich rekultivace mohou přírodě pomoci, nebo vzácné obyvatele pískovny naopak zlikvidovat. Objev svižníka písčinného, vzácného brouka v pískovně Cep II na Třeboňsku ukazuje, že pískovna byla rekultivována citlivě a s ohledem na přírodu.
(Celý text)

V Židlochovicích začíná fungovat povodňový park. Pole ustoupilo zadržování vody
24. července 2024 01:28

ŽIDLOCHOVICE (ČTK) - V Židlochovicích na Brněnsku začíná fungovat povodňový park, třináctihektarová plocha na levém břehu Svratky, na které se ještě před nedávnem pěstovala řepka či kukuřice. Městu se podařilo pozemky vykoupit a místo pole vybudovat slepé rameno řeky, jezero a vysadit zhruba 250 stromů a stovky keřů. Projekt přišel na více než 60 milionů korun, řekl při slavnostním otevření novinářům starosta Jan Vitula (Vaše Židlochovice).
(Celý text)

Ministerstvo zváží další postup k energetickým dokumentům. Odmítlo jejich dopad na ceny
24. července 2024 01:20

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zváží další postup v případě projednávání strategických dokumentů k vývoji české energetiky a klimatu, které vláda v minulém týdnu odložila. Ministerstvo však odmítlo, že by dokumenty zaváděly nová opatření, jež by vedla ke zdražování dopravy či energií. Podle resortu materiály především mapují předpokládaný směr tuzemské energetiky a jsou důležité pro získávání peněz pro její další rozvoj. ČTK to řekl mluvčí ministerstva Marek Vošahlík.
(Celý text)

Vláda schválila sloučení tří výzkumných ústavů ministerstva zemědělství
24. července 2024 00:12

PRAHA (ČTK) - Vláda schválila sloučení tří výzkumných ústavů ministerstva zemědělství (MZe) do jednoho, jejich počet se tak sníží ze sedmi na pět. Do Výzkumného ústavu rostlinné výroby se od příštího roku začlení Výzkumný ústav potravinářský Praha a Výzkumný ústav zemědělské techniky. Na sociální síti X o rozhodnutí kabinetu informoval ministr Marek Výborný (KDU-ČSL).
(Celý text)

Děti si na prvním táboře v liberecké Botanické zahradě vytvoří sukulentní zahrádku
23. července 2024 23:19

LIBEREC (ČTK) - Svůj první příměstský tábor pro děti pořádá v tomto týdnu Botanická zahrada v Liberci. Děti se na něm budou do pátku seznamovat nejen s prostředím zahrady, ale vytvoří si třeba i vlastní sukulentní zahrádku. Pak si ji odnesou domů, řekla ČTK Radka Kuchtová, která má tábor na starost.
(Celý text)

Spojování strategických dokumentů se zdražováním energií je zkratkovité, uvádí ekologické organizace
23. července 2024 18:49

(ČTK) - Vláda se podle ekologických organizací na poslední chvíli zalekla zkratkovitého a nepřesného spojování strategických dokumentů se zdražováním. Konkrétně jde o Státní energetickou koncepci (SEK), Politiku ochrany klimatu (POK) a Národní klimaticko-energetický plán (NKEP). Vláda minulý týden projednávání materiálů odložila, budou o nich ještě jednat příslušní ministři na úrovni vládní koalice. Ministerstvo životního prostředí ČTK sdělilo, že ve strategických dokumentech žádné zpoplatnění emisních povolenek na uhlí, plyn a fosilní paliva pro maloodběratele nezavádí.
(Celý text)

Vrecionová v europarlamentu více podpoří rodinné farmy, doufá asociace soukromých zemědělců
23. července 2024 18:39

(ČTK) - Zvolení Veroniky Vrecionové (ODS) předsedkyní vlivného výboru pro zemědělství a rozvoj venkova (AGRI) v Evropském parlamentu je podle předsedy Asociace soukromého zemědělství ČR Jaroslava Šebka potřebnou změnou, řekl ČTK. Doufá, že se europoslankyně zaměří především na podporu rodinných farem a lokálních zemědělců. Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal naopak tvrdí, že rodinné farmy v Česku nepřevažují a obává se tlaku na rychlou změnu. Komora se chce s Vrecionovou sejít a představit jí své priority.
(Celý text)

Předsedkyní zemědělského výboru v europarlamentu se stala Veronika Vrecionová
23. července 2024 18:29

BRUSEL (ČTK) - Předsedkyní vlivného výboru pro zemědělství a rozvoj venkova (AGRI) v Evropském parlamentu byla dnes zvolena Veronika Vrecionová (ODS) z frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR). Místopředsedou výboru pro hospodářství a měnu (ECON) se stal český europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09) z frakce Evropské lidové strany (EPP).
(Celý text)

Způsob hospodaření ve Ždánickém lese na jihu Moravy bude šetrnější
23. července 2024 14:39

ŽDÁNICE (ČTK) - Způsob hospodaření ve Ždánickém lese na jihu Moravy bude šetrnější, na desetině lokality budou vyhlášena i maloplošná chráněná území. Vyplývá to z memoranda, které dnes na nejvyšším vrchu území podepsali ministři zemědělství Marek Výborný a životního prostředí Petr Hladík, hejtman kraje Jan Grolich (všichni KDU-ČSL), generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík a zástupce ředitele Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Pavel Pešout. Ekologové způsob hospodaření v lese dříve kritizovali, memorandum přivítali. Finální podoba způsobu hospodaření bude hotová do konce letošního roku.
(Celý text)

První fotovoltaický carport u supermarketu chrání auta před počasím a dodává elektřinu prodejně
23. července 2024 12:21

PRAHA (Ekolist) - Největší veřejné solární parkoviště v České republice bylo otevřeno na Vysočině u supermarketu PENNY v Počátcích. 70 parkovacích míst, jejichž střecha funguje jako solární elektrárna, která zajistí energetickou soběstačnost prodejny. Informuje o tom společnost PENNY.
(Celý text)

Lodní doprava znečišťuje více oxidy síry než emisemi skleníkových plynů, upozorňuje Freidinger
23. července 2024 11:10

(ČTK) - Emise skleníkových plynů nejsou tím největším problémem lodní dopravy, mnohem horší jsou emise oxidu síry a dusíku nebo prachových částic, řekl v rozhovoru s ČTK Jan Freidinger z organizace Greenpeace ČR. Uvedl, že 90 procent světového obchodu využívá lodní dopravu a podle predikcí bude podíl této přepravy narůstat. Mimo emise mají lodě negativní dopady na mořské ekosystémy a živočichy.
(Celý text)

Lodní doprava znečišťuje více oxidy síry než emisemi skleníkových plynů, upozorňuje Freidinger
23. července 2024 11:10

(ČTK) - Emise skleníkových plynů nejsou tím největším problémem lodní dopravy, mnohem horší jsou emise oxidu síry a dusíku nebo prachových částic, řekl v rozhovoru s ČTK Jan Freidinger z organizace Greenpeace ČR. Uvedl, že 90 procent světového obchodu využívá lodní dopravu a podle predikcí bude podíl této přepravy narůstat. Mimo emise mají lodě negativní dopady na mořské ekosystémy a živočichy.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2186 | Další