ecomonitor.cz
verze pro tisk

Online diskuse
Paradox: Když budeme hasit každý lesní požár, rozloha vypálené plochy se bude zvětšovat rychleji
25. června 2024 05:16

PRAHA (Ekolist) - S požáry lesů v Severní Americe se to často má úplně jinak, než by člověk laickým rozumem posuzoval. Hoří často proto, že se dříve tolik hasilo. A čím lepší jsou hasiči v kontrolování požárů, tím se rozloha vypálené plochy zvětšuje. Klimatické změny to pochopitelně jen zhoršují.
(Celý text)

Lesníci i ochránci přírody podporují myslivecký zákon, myslivci ho odmítají
25. června 2024 01:28

(ČTK) - Myslivecká jednota se neshodne s dalšími sedmi neziskovými organizacemi a spolky na vládním návrhu novely mysliveckého zákona. Lesníci, zemědělci a ochránci přírody návrh podporují a vyzývají Poslaneckou sněmovnu k jejímu přijetí. Informovali o tom ve společné tiskové zprávě. Českomoravská myslivecká jednota zákon naopak zásadně odmítá, poslala proto otevřený dopis ministru zemědělství Markovi Výbornému (KDU-ČSL), ve kterém tvrdí, že bude mít dopad na počet aktivních myslivců v Česku. Ministerstvo zemědělství reagovalo, že si uvědomuje důležitost myslivců a jejich práce, dosavadní způsob mysliveckého hospodaření je ale podle úřadu neudržitelný.
(Celý text)

Těžba v lomu Bílina by mohla skončit do roku 2030, řekl mluvčí ČEZ
25. června 2024 01:22

PRAHA (ČTK) - Těžba v hnědouhelném lomu Bílina by mohla skončit do roku 2030, nikoliv v roce 2035, do kterého získal povolení těžby. Skončit s těžbou uhlí do roku 2030 je strategií skupiny ČEZ, Bílina by ale zůstala v provozu až do roku 2035, pokud by nastala nečekaná situace, řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Zástupci polostátní firmy na valné hromadě společnosti dále uvedli, že budoucnost energetiky je v obnovitelných zdrojích. Ještě před 20 lety elektřina z uhlí tvořila hlavní část zisku firmy, v současnosti nejvíce elektřiny ČEZ vyrábí jaderné elektrárny.
(Celý text)

Vláda projedná dokument, který podpoří využívání a zpracování dřeva v Česku
25. června 2024 01:11

PRAHA (ČTK) - Stát chce podpořit zpracování dřeva a výstavbu dřevostaveb v Česku. Počítá s tím dokument s názvem Surovinová politika pro dřevo, který ve středu projedná vláda. Dřevostavby by podle něj v roce 2035 mohly tvořit až čtvrtinu nově postavených budov v ČR. Surovinovou politiku představil už dříve ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL), pomůže podle něj zvýšit přidanou hodnotu odvětví, posílí domácí ekonomiku a sníží uhlíkovou stopu.
(Celý text)

Olomoucká radnice bude přispívat na kastraci kocourů a sterilizaci koček
24. června 2024 23:12

OLOMOUC (ČTK) - Olomoucká radnice zavede příští rok finanční příspěvek až 800 korun na sterilizaci koček a kastraci kocourů. Magistrát si od této finanční podpory slibuje snížení počtu divokých koček žijících na území města. Radnice kromě příspěvku majitelům koček bude také odchytávat polodivoké venkovní kočky a kastrací snižovat jejich počet a vytváření kočičích kolonií. ČTK to dnes sdělil primátor Miroslav Žbánek (ANO).
(Celý text)

Kladenský přepravce využívá na lince mezi Německem a Dánskem bezemisní palivo
24. června 2024 19:09

KLADNO (ČTK) - Kladenský přepravce VCHD Cargo využívá na lince mezi Německem a Dánskem bezemisní palivo, hydrogenovanou naftu z obnovitelných zdrojů Hydrotreated Vegetable Oil (HVO). Společnost tím snižuje uhlíkovou stopu nákladních přeprav, na dálkové lince klesly emise podle firmy o 80 procent oproti běžné naftě.
(Celý text)

Nejvíce dřeva v republice se loni vytěžilo v Jihočeském kraji
24. června 2024 18:59

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - Lesníci v Jihočeském kraji loni vytěžili nejvíce dřeva mezi kraji, 2,47 milionu metrů krychlových. A to byla těžba na jihu Čech meziročně o 17,6 procenta nižší, klesala třetím rokem. Nejvíce těžili jehličnaté stromy. Podíl těžby listnatých dřevin se sice meziročně navýšil, stále ale tvořil malou část, a to 5,7 procenta z celkového těžby. V Jihočeském kraji loni lesníci zalesnili a uměle obnovili o devět procent méně hektarů půdy než v předchozím roce. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu (ČSÚ).
(Celý text)

Na Vysočině investují do vodovodů i vesnice po zkušenostech se suchem
24. června 2024 18:50

JIHLAVA (ČTK) - Na Vysočině investují s pomocí dotací do veřejných vodovodů i malé obce. Vlachovice ve Žďárských vrších se 139 stálými obyvateli zatím vodovod nemají, jeho stavbu obec chystá kvůli obavám, že nebude dost vody v místních studních. Obec Kejžlice na Pelhřimovsku chce využít dotaci na vyčištění a prohloubení studen a na nový vodojem, Věž na Havlíčkobrodsku se chystá posílit místní zdroje napojením na přívod vody z vodárenské přehrady Švihov. Vyplývá to z ankety ČTK.
(Celý text)

Ubývají obratlovci v přírodě opravdu tak rapidně? Možná jen počítáme špatně
24. června 2024 15:40

PRAHA (Ekolist) - Jako indikátor včasného varování o stavu přírody a vyjádření průměrné změny velikosti populací divokých zvířat se často používá index LPI. Podle přírodovědců Davida Storcha, Jana Smyčky a Anny Tószogyové z Univerzity Karlovy však trpí několika matematickými a statistickými problémy, což vede ke zkreslením. Tvrzení, že populace obratlovců poklesly od roku 1970 o 70 %, je tedy podle přírodovědců nepodložené. Svou kritiku právě zveřejnili ve vědeckém časopise Nature Commons.
(Celý text)

Čtenářské hlasování o Zelené perle 2023
24. června 2024 15:26

PRAHA (Ekolist) - Čtenáři Ekolistu mají možnost hlasovat ve 29. ročníku ankety o antiekologický výrok Zelená perla, kterou vyhlašují Děti Země – Brno. Jejím účelem je upozornit na autorky a autory výroků, kteří znevažují či dokonce odmítají důležitost ochrany životního prostředí a ekologické činnosti. Mezi kandidáty nelze zařadit zástupce sdělovacích prostředků.
(Celý text)

Nově od září MŽP poskytne dotace také na výměnu kotlů 3., 4. a 5. emisní třídy
24. června 2024 12:33

PRAHA (ČTK) - Lidé budou moct od září zažádat o finanční podporu na výměnu kotlů třetí, čtvrté a páté emisní třídy. V současné době mohou čerpat dotace pouze na výměnu kotlů první a druhé emisní třídy. Takzvané kotlíkové dotace, které rozdělovaly kraje, na podzim skončí a podporu poskytne program Nová zelená úsporám. Zájemci o ni budou moci žádat u Státního fondu životního prostředí ČR. Zvýhodnění pro seniory a nízkopříjmové domácnosti zůstane, o výměnu kotlů budou moct žádat z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) Light. Změny v podpoře pro výměnu kotlů dnes představilo ministerstvo životního prostředí na tiskové konferenci.
(Celý text)

MŽP potvrdilo udělení výjimky pro obnovu těžby na Tlustci na Českolipsku
24. června 2024 11:56

BRNIŠTĚ (ČTK) - Firma Kamenolom Brniště získala výjimku z ochrany zvlášť chráněných druhů rostlin a živočichů pro plánovanou obnovu těžby čediče na Tlustci na Českolipsku. K obnovení těžby je tato výjimka nezbytná. Rozhodnutí libereckého krajského úřadu potvrdilo na začátku června ministerstvo životního prostředí (MŽP) vyplývá z rozhodnutí, které má ČTK k dispozici. Vyjádření firmy ČTK zjišťuje, odpůrci těžby s ním nesouhlasí.
(Celý text)

MfD: Ministerstvo zemědělství sloučí tří výzkumné ústavy do jednoho
24. června 2024 11:50

(ČTK) - Ministerstvo zemědělství sníží počet veřejných výzkumných institucí ze sedmi na pět. Do Výzkumného ústavu rostlinné výroby se od příštího roku začlení Výzkumný ústav potravinářský Praha a Výzkumný ústav zemědělské techniky. Informace dnešní Mladé fronty Dnes (MfD) potvrdilo ministerstvo v tiskové zprávě. Výzkum to podle úřadu neohrozí, místa všech vědeckých pracovníků zůstanou zachovaná. Ministerstvo si od změny slibuje efektivnější a racionálnější řízení, nižší náklady i snadnější zapojování do mezinárodních projektů.
(Celý text)

Do Jeseníků se po 80 letech vrátili pastevci ovcí. Pomohou vzácným rostlinám
24. června 2024 01:55

(ČTK) - Do nejvyšších moravskoslezských hor Jeseníků se po 80 letech vrátili pastevci ovcí se svými ovčáckými psy. Ovce pasou na volné pastvě na svazích mezi Ovčárnou a Petrovými kameny v národní přírodní rezervaci Praděd. Budou tam od června do září. Spásání pomůže zdejším vzácným rostlinám, jako je třeba zvonek vousatý, které odtud kvůli změnám v hospodaření téměř vymizely, uvedla Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR).
(Celý text)

Novelu zavádějící zálohy na PET lahve a plechovky předloží Hladík vládě v létě
24. června 2024 01:08

PRAHA (ČTK) - Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) předloží vládě novelu zákona o obalech zavádějící zálohy na PET lahve a plechovky v létě. Předpokládá, že ji koalice podpoří, řekl v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. Podle bývalého ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) by se nový systém naboural do efektivního systému třídění odpadů do barevných kontejnerů.
(Celý text)

Italský ostrov Capri omezil kvůli nedostatku vody vstup turistů
24. června 2024 00:18

(ČTK) - Oblíbený italský ostrov Capri zakázal turistům vstup kvůli problémům se zásobováním vodou z pevniny. Starosta města Capri Paolo Falco zákaz vydal v sobotu ráno, a přiměl tak několik trajektů mířících na ostrov u pobřeží Neapole v jižní Itálii, aby se otočily. Později Falco nařízení zmírnil a uvedl, že na Capri budou vpouštěni turisté, kteří tam mají zarezervovaný hotel, obyvatelé ostrova a lidé, kteří na ostrově mají druhý domov, napsala agentura Reuters.<
(Celý text)

V děčínské zoologické zahradě se vylíhlo mládě čápa černého letitým rodičům
23. června 2024 23:58

DĚČÍN (ČTK) - V děčínské zoologické zahradě se vylíhlo mládě čápa černého. Jeho otci je 29 let a velmi letitá je i samice, a tak chovatelé nečekali, že by ještě mohli mít mládě. ČTK o tom informovala mluvčí zoo Alena Houšková.
(Celý text)

Izraelští archeologové našli náklad z nejstaršího lodního vraku
23. června 2024 19:58

(ČTK) - Izraelští archeologové oznámili, že ve východním Středomoří objevili náklad z pozůstatků nejstaršího vraku lodi, jaký byl kdy nalezen v mořských hlubinách. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.
(Celý text)

Kvůli požáru na ostrově Hydra zadržely řecké úřady 13 lidí
23. června 2024 19:27

(ČTK) - Třináct lidí bylo zadrženo v Řecku kvůli požáru na ostrově Hydra, který podle úřadů způsobil ohňostroj odpálený na jachtě poblíž pobřeží. Plameny zažehly jediný borovicový les na tomto turistickém ostrově. Incident vyvolal v Řecku, potýkajícím se s vedrem, vlnu rozhořčení, informoval zpravodajský server BBC News.
(Celý text)

Vlci v zooparku u Paříže zaútočili na běžkyni, ta utrpěla vážná zranění
23. června 2024 19:24

(ČTK) - Šestatřicetiletá žena skončila na jednotce intenzivní péče poté, co ji v zooparku u Paříže napadli vlci, když si šla zaběhat. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News s odvoláním na francouzská média.
(Celý text)

Vlci v zooparku u Paříže zaútočili na běžkyni, ta utrpěla vážná zranění
23. června 2024 19:24

(ČTK) - Šestatřicetiletá žena skončila na jednotce intenzivní péče poté, co ji v zooparku u Paříže napadli vlci, když si šla zaběhat. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News s odvoláním na francouzská média.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2169 | Další