ecomonitor.cz
verze pro tisk
Bývalý inspektor: Měl jsem tu práci rád
27. února 2002 14:21
PRAHA (EkoList) - O důvodech, které vedly jeho a několik dalších inspektorů k odchodu z České inspekce životního prostředí (ČIŽP), hovořil EkoList s Ladislavem Mikem, bývalým zástupcem ředitele ČIŽP a šéfem oddělení ochrany přírody.

EkoList: Pro Lidové noviny jste uvedl, že důvodem vašeho odchodu z ČIŽP byla nemožnost udělat něco s frustrací a nervozitou mezi inspektory. Můžete to upřesnit?

Ladislav Miko: V posledních letech na ČIŽP probíhal projekt Evropské unie, který měl za úkol některé věci změnit. Vypracovat strategii inspekce. Měl jsem pocit, že lidé, kteří se tohoto projektu účastnili, vyvinuli obrovské úsilí, reálné využití výsledků tomu ale porom neodpovídalo. Což mi přišlo škoda. Měl jsem pocit, že prosazuji dobrou věc, ale že to vlastně nemá příliš odezvu.

EkoList: U koho nemá odezvu?

U širšího vedení inspekce. Přestože jsem byl jeho členem, tak jsem měl často pocit, že biji hlavou do zdi a že zásadní změny nejsou moc chtěné. Nebyly přímo odmítnuté, spíš se říkalo: teď není vhodný okamžik, ono se uvidí, až jak se vyvine legislativa...
Pro mě už bylo delší dobu těžko přijatelné, když jsem jako člen vedení nedokázal odpovídat na dotazy podřízených a kolegů, kdy proběhnou určité změny (například ty, které slíbil ředitel při nástupu do své funkce), a to přes veškerou svoji snahu o jejich podporu a prosazení.

EkoList: O jaké změny šlo?

Především se měla změnit organizační struktura inspekce, což bylo přislíbeno, když ředitel nastupoval do funkce. Musím dodat, že ve chvíli, kdy jsem odcházel z inspekce, byl návrh změny organizační struktury inspekce předložen k diskusi, ale obsahoval pouze jednu nebo dvě z těch progresivních věcí, kterých tam mělo být dle mého soudu daleko víc.
V zásadě šlo o to, dát větší důvěru jednotlivým inspektorům. Aby mohli být sami odpovědní za své konání, sami vést řízení, aby nebyli tolik vázáni strukturou, aby byly zřejmé jejich kariérní a funkční perspektivy apod.

EkoList: Co myslíte tím "vázáni strukturou"?

Správní rozhodnutí může podepsat na oblastním inspektorátu hlavní inspektor a ten může pověřit vedoucího oddělení, tím to končí. Řadový inspektor, i kdyby byl velmi zkušený a sebelepší, si musí dojít za někým nechat podepsat svůj názor. Hlavní inspektor a někdy i vedoucí tak musí odpovídat za množství rozhodnutí, a pokud o tom bezprostředně tolik neví, tak je přirozeně opatrný. Stává se i to, že některá rozhodnutí je třeba upravit nebo modifikovat, někdy proti přesvědčení vyřizujícího inspektora či vedoucího oddělení. V praxi se to pak projevuje v nedostatečné razanci a neschopnosti nést kůži na trh. Pak se stává, že lidé mají pocit, že se vyhýbáme podstatným věcem, že se bojíme do nich jít.
Měl jsem představu systému určitého služebního postupu inspektorů, aby měli stanovenou jasnou perspektivu. Při absolvování určitých typů školení a prokázání určitých kvalit zkouškou by pak dostali určité kompetence, samozřejmě včetně osobní odpovědnosti. Ten návrh byl sepsán a prezentován v rámci už uvedeného projektu, ale zatím nebyl vzat v úvahu. Myslím, že je to škoda, dřív nebo později k tomu bude stejně muset dojít a inspekce zbytečně otálením ztrácí důvěru svých lidí.

EkoList: V jakých reálných případech se tento problém projevil?

Nechci detailně rozebírat případy, jde většinou o velmi složité věci a bez znalosti detailů by mohlo dojít ke zkreslení. Ale zmíním alespoň probíhající kauzu úpravy hladiny na Nových Mlýnech. Inspekce se zde snaží řešit to, co bylo zanedbáno jinde, přitom je kritizována za pomalý nebo nesprávný postup. Inspektor, který řízení zahájil a vedl, přitom od počátku navrhoval řešení, ke kterému nakonec po ročních nebo delších peripetiích dospějeme. Když pak postupoval podle příkazů nebo doporučení přicházejících z ministerstva životního prostředí (MŽP), byl za to nakonec pokárán. Nelze se divit, že je frustrován a že se rozhodl z inspekce odejít. Jednalo se přitom o jednoho z nejzkušenějších a nejlepších inspektorů v ochraně přírody.

EkoList: Váš odchod i odchod dalších inspektorů byl ředitelem ČIŽP Petrem Soukupem spojován s platovými důvody. Jak to vlastně bylo?

Nikdy jsem nezakrýval, že jinde mi nabízejí za mou práci víc. Ale to je nanejvýš jeden z důvodů a rozhodně ne ten primární, spíš mi to trochu pomohlo v rozhodování. Nabídky na podstatně lépe placená místa jsem dostával nejméně pět let a přesto jsem z inspekce neodešel. Odcházelo se mi velmi těžko - měl jsem svou práci velmi rád, jenže mi narůstalo množství práce a měl jsem zároveň pocit, že to nikoho nezajímá, že je to práce pro nic. Jako by efekt vynaloženého úsilí nepřicházel. Do toho přišla ke konci roku nepříjemná nemoc a lékaři mi jasně řekli, že musím zvolnit tempo. Takže těch důvodů bylo víc.

EkoList: Má velikost platu vliv i na tu nervozitu a frustraci inspektorů?

Určitě. Zvláště u mladých lidí, na které by inspekce měla v budoucnu spoléhat, jsou platy nízké. Zároveň není vidět perspektiva nějakého rozumného zvýšení. Jistou motivací je pro ně pocit, že něčeho dosáhli, ale to je často bržděné tím, o čem jsem mluvil na začátku.
Myslím, že řada věcí by byla řešitelná jen změnou přístupu. Například před několika lety, když bylo jasné, že nebude dostatek financí na odměny, tak jsem jako vedoucí oddělení ochrany přírody napsal jednotlivým inspektorátům děkovné dopisy, kde jsem pochválil ty věci, které inspektoři dobře zvládli. Chtěl jsem, aby viděli, že si na ředitelství ceníme jejich práce, i když to nemůžeme ocenit jinak. Na vedení inspekce to však bylo kritizováno a dokonce napadeno s tím, že přece průměrný plat na inspekci je vyšší než jinde ve státní správě. Podobné věci pro mě byly a jsou frustrující.

EkoList: Znamená to tedy, že je ČIŽP v nějaké hlubší krizi?

Spíš mám dojem, že v některých věcech chybí odvaha ke změně nebo ráznějšímu vystoupení. Odchody lidí jsou jen znamením, že už je omrzelo na tu změnu čekat. Přitom jsem vždy tvrdil, a stále si to myslím, že ve srovnání s jinými státními orgány má inspekce mnohem větší šanci být kvalitním orgánem, a tím více mě mrzí, že by na tom mohla být už dnes podstatně lépe, zejména při práci se svým největším kapitálem - lidmi.
Další věc je, jak vystupuje inspekce navenek. Evropská komise nám pravidelně vytýká, že dáváme nízké pokuty. Ale když se inspektoři pokusí dát vyšší, tak jsou někdy zkrouhnuti už na první úrovni u svého vedoucího, který to musí podepsat, a pokud ne, tak velmi často u odvolacího orgánu (MŽP). Nejhorší je, že důvod není zřejmý, a tak se objevují nejrůznější dohady o osobních či jiných zájmech. Všichni to tlačí dolů. To ty lidi frustruje, oni vědí, že ty pokuty jsou mnohdy symbolické.

Rozhovor vyjde v tištěném EkoListu č. 3/2002.

Jan Bouchal

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=71891


Online diskuse
Dříve opomíjená osika může lesníkům výrazně pomoct po kůrovcové kalamitě
2. května 2024 01:17

BRNO (ČTK) - Osika obecná, která byla dříve běžnou a častou součástí českých lesů, má velmi dobrý potenciál stát se využívanou přípravnou dřevinou při obnově lesů poničených suchem a kůrovcem. Mnohde si již na holiny našla cestu sama, uvedl Antonín Kusbach, jenž vedl mezinárodní tým lesnických vědců v čele s odborníky z Mendelovy univerzity v Brně při výzkumu rozšíření a roli osiky obecné v lesích.
(Celý text)

Evropská komise zahájila kroky proti 20 aerolinkám kvůli tzv. greenwashingu
2. května 2024 00:54

BRUSEL (ČTK) - Evropská komise (EK) společně s úřady na ochranu spotřebitelů členských zemí Evropské unie zahájila kroky proti dvaceti leteckým společnostem, a to kvůli zavádějícím tvrzením ohledně ochrany životního prostředí, takzvanému greenwashingu. Zaslala firmám dopisy, ve kterých identifikovala několik typů potenciálně zavádějících tvrzení, a vyzvala podniky, aby do 30 dnů uvedly své praktiky do souladu s právními předpisy EU v oblasti ochrany spotřebitelů. Komise o tom informovala ve své tiskové zprávě. Názvy aerolinek zatím nezveřejnila, protože vyšetřování je teprve v předběžné fázi.
(Celý text)

Hydrologové: Zásoby vodních nádrží v ČR jsou připravené i na extrémní sucho
2. května 2024 00:49

(ČTK) - Zásoby vodních nádrží jsou letos podle informací hydrologů, které ČTK oslovila, dostatečné, může za to srážkově nadprůměrná zima, která doplnila také zásoby podzemních vod. Aktuální stav nádrží zvládne podle hydrologů zajistit zásobování obyvatel, průmyslových podniků nebo chlazení elektráren i v případě opakování extrémního sucha. Pravděpodobnost výskytu nadprůměrně teplého roku je letos vyšší než v minulosti, tvrdí klimatolog Ondřej Lhotka.
(Celý text)

V českých městech a obcích opět probíhá květnová výzva Do práce na kole
2. května 2024 00:25

(ČTK) - Počínaje včerejškem začala v Česku měsíční výzva Do práce na kole. Lidé během ní mohou do 31. května cestovat do práce či školy na kole, pěšky nebo klusem a při tom porovnávat své síly s dalšími účastníky. Akce je pro týmy i jednotlivce a nerozhoduje počet kilometrů, ale pravidelnost. Loni se květnové výzvy, kterou pořádá spolek AutoMat, zúčastnilo 25 600 lidí z různých měst a obcí v ČR.


(Celý text)

Vědci na Špicberkách zaznamenali první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku
1. května 2024 21:17

(ČTK) - Na jednom z norských ostrovů v Severním ledovém oceánu byl potvrzen první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku. Informoval o tom list The Guardian s odkazem na vědce. Virus už zabil i další savce včetně lachtanů a tuleňů.
(Celý text)

Z pokácení slavného stromu u Hadriánova valu v Anglii byli obviněni dva muži
1. května 2024 18:55

LONDÝN (ČTK) - Dva muži byli obviněni z pokácení slavného, zhruba 150 let starého stromu u Hadriánova valu na severu Anglie. Informovala o tom podle agentury AP prokuratura. Majestátní javor klen, který byl díky své fotogeničnosti velkou turistickou atrakcí, někdo úmyslně pokácel koncem loňského září.
(Celý text)

Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v přírodě
1. května 2024 18:51

(ČTK) - Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v lesních porostech. Problémy působí především silný vítr a sucho, uvedli. Například u Hořic na Jičínsku hořela hrabanka, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Zákaz rozdělávání ohňů v přírodě v kraji zatím vyhlášen nebyl. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal pro většinu ČR výstrahu před nebezpečím vzniku požárů.
(Celý text)

Odborníci v Lysicích registrují nové odrůdy ovoce a udržují živou kolekci
1. května 2024 12:59

LYSICE (ČTK) - Většina nových odrůd ovoce, které se v posledních letech v Česku objevily, rostou společně v Lysicích na Blanensku. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZUZ) na tamější zkušební stanici registruje nově vyšlechtěné odrůdy ovoce a zároveň udržuje takzvanou živou kolekci, do které umisťuje registrované odrůdy. Čítá stovky odrůd a přes 2000 stromů, řekla ČTK vedoucí stanice Eva Gothardová. Dá se podle ní říci, že ovocné odrůdy, které rostou v českých sadech a zahradách, rostou také v Lysicích.
(Celý text)

Český projekt Jedna příroda se loni umístil v top ten evropských LIFE projektů. I díky dokumentárnímu filmu Hodnoty přírody
1. května 2024 05:59

PRAHA (Ekolist) - Český projekt Jedna příroda byl v LIFE Highlights 2023 označen jako jeden z deseti nejlepších LIFE projektů z celé EU. A to nejen díky úspěšnému plnění nastavených cílů, které přispívají k ochraně přírody a krajiny, ale také díky takovým výstupům oslovujícím širokou veřejnost, jako je dokumentární film Hodnoty přírody (The Values of Nature).
(Celý text)

Česko je dvacet let v EU. Co nám to přineslo v oblasti životního prostředí?
1. května 2024 05:04

PRAHA (Ekolist) - Kvalita pitné vody i čistota řek a vodních nádrží, čistší ovzduší ve městech a obcích nebo větší podíl chráněné přírody na území České republiky. Ochrana životního prostředí prošla v posledních dekádách skokovým zlepšením. Vstup do Evropské unie v roce 2004 byl na této cestě důležitým milníkem.
(Celý text)

CHKO Slavkovský les oslaví s veřejností 50 let své existence
1. května 2024 01:01

CHEB (ČTK) - Akcemi pro veřejnost bude Chráněná krajinná oblast (CHKO) Slavkovský les slavit po celý letošní rok 50 let od svého založení. Ředitel CHKO Jindřich Horáček řekl ČTK, že Slavkovský les je jediná chráněná krajinná oblast v Česku, která vznikla kvůli ochraně přírodních léčebných zdrojů. Dodal, že za půlstoletí existence zabránili ochranáři možným škodám v unikátní přírodní krajině a pomohli zachovat výjimečné lokality v CHKO. Ocenění v podobě zápisu na seznam UNESCO z roku 2021 nebo získání statusu klimatických lázní to podle něj potvrzují.
(Celý text)

V centru Českých Budějovic je první ovocný sad, tvoří jej 113 stromů a 177 keřů
1. května 2024 00:56

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - V centru Českých Budějovic vznikl první ovocný sad. Tvoří jej více než stovka stromů a téměř dvě stovky keřů. Projekt sadu, který je poblíž sportovní haly na ploše půl hektaru, zaplatila energetická společnost ČEZ v souvislosti s výstavbou horkovodu z Jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic. Sad má vynahradit stromy pokácené kvůli stavbě, řekli zástupci města, kraje i společnosti ČEZ.
(Celý text)

NP Šumava otevře soví voliéry v Borových Ladách kvůli počasí až 14. května
1. května 2024 00:44

(ČTK) - Šumavský národní park otevře soví voliéry v Borových Ladách na Prachaticku kvůli počasí až 14. května. Standardně je přitom mohou turisté navštěvovat od 1. května. Přípravy voliéry na zahájení provozu ale minulý týden zkomplikoval napadaný sníh. ČTK to řekl mluvčí šumavského parku Jan Dvořák.
(Celý text)

Zoo Ostrava ve speciálním programu představí přírodu Vietnamu
1. května 2024 00:28

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada dnes ve speciálním programu představí návštěvníkům přírodu Vietnamu. Blíže je chce seznámit hlavně s kampaní Vietnamazing. Jedná se o novou kampaň Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií zaměřenou právě na ochranu přírody ve Vietnamu, řekla ČTK mluvčí zahrady Šárka Nováková. Do projektu jsou zapojeny české a slovenské zahrady včetně ostravské zoo.
(Celý text)

Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých, jsou i další přírůstky
1. května 2024 00:15

LIBEREC (ČTK) - Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých. Za úspěch považuje i narození vzácného a silně ohroženého kopytníka uriala bucharského. Přírůstky má také u margayů (ocelotů dlouhoocasých), osináků afrických, surikat či orlosupů bradatých. Od začátku roku přišlo v liberecké zoo na svět zatím 38 mláďat, informovala mluvčí zoo Barbara Tesařová.
(Celý text)

Češi konzumují méně ovoce a zeleniny, než je doporučená denní dávka
1. května 2024 00:07

PRAHA (ČTK) - Průměrný Čech konzumuje méně než 600 gramů ovoce a zeleniny denně, tedy méně, než doporučuje Společnost pro výživu ČR. Příjem ovoce a zeleniny v posledních letech podle údajů Českého statistického ústavu (ČSÚ) klesá, lidé omezují také jejich nákup. Motivovat lidi, aby alespoň polovinu talíře naplnili ovocem a zeleninou, má nová kampaň Půl talíře, kterou v polovině dubna představil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) spolu s lékařem Petrem Smejkalem a dalšími zástupci projektu.
(Celý text)

Ochranná pásma kvůli africkému moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila
30. dubna 2024 23:20

HRÁDEK NAD NISOU (ČTK) - Ochranná pásma vyhlášená Státní veterinární správou ČR (SVS) v souvislosti s výskytem afrického moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila. Důvodem jsou dva případy nákazy potvrzené v dubnu u divočáků ulovených a nalezených u Hrádku nad Nisou na Liberecku mimo takzvané uzavřené pásmo II. O další území se rozšířilo nejen hlavní pásmo II vytyčené kolem míst výskytu nákazy, ale i takzvané nárazníkové pásmo, řekl dnes ČTK mluvčí SVS Petr Vorlíček.
(Celý text)

Bulovka chystá anketu k větrným elektrárnám. Část místních je proti
30. dubna 2024 21:10

BULOVKA (ČTK) - Část obyvatel Bulovky z Frýdlantského výběžku na Liberecku se obává možné výstavby větrných elektráren. Pod nesouhlasnou petici se podepsalo skoro 200 místních obyvatel a chalupářů a žádají vypsání místního referenda. ČTK o tom informovala jedna z organizátorek petice Šárka Nemešová. Starostka Bulovky Romana Šidlová (Za obec krásnější a živější) dnes ČTK řekla, že teprve zjišťují, jak se místní staví k možné výstavbě větrných elektráren, a do konce května na toto téma připraví anketu.
(Celý text)

United Energy podepsala smlouvu na stavbu na zařízení pro využití odpadu u Mostu
30. dubna 2024 21:08

MOST (ČTK) - Společnost United Energy podepsala smlouvu se zhotovitelem na výstavbu zařízení pro energetické využití odpadu. Náklady na stavbu v Komořanech u Mostu jsou přes pět miliard korun. ČTK o tom informovala mluvčí společnosti Michaela Koudelková. Kapacita bude 150 000 tun směsného komunálního odpadu za rok, počítá se primárně s odběrem odpadu z regionu. Spuštění zkušebního provozu se předpokládá na jaře 2027.
(Celý text)

Krajina je plná svěží zeleně. Přesto je podle odborníků riziko šíření požáru extrémní. Jak to?
30. dubna 2024 13:14

PRAHA (Ekolist) - Riziko šíření požárů při pálení čarodějnic bude v úterý v některých částech republiky až extrémní, varují odborníci, kteří provozují web FireRisk a vyhodnocují požární riziko. Jedná se o jihozápadní Moravu, centrální a severní část jižních Čech a také pás, který se táhne od Kolínska a Nymburska na severozápad přes Prahu a Mělnicko až na Litoměřicko a do Dolního Poohří. Informuje o tom Ústav výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe.
(Celý text)

Krajina je plná svěží zeleně. Přesto je podle odborníků riziko šíření požáru extrémní. Jak to?
30. dubna 2024 13:14

PRAHA (Ekolist) - Riziko šíření požárů při pálení čarodějnic bude v úterý v některých částech republiky až extrémní, varují odborníci, kteří provozují web FireRisk a vyhodnocují požární riziko. Jedná se o jihozápadní Moravu, centrální a severní část jižních Čech a také pás, který se táhne od Kolínska a Nymburska na severozápad přes Prahu a Mělnicko až na Litoměřicko a do Dolního Poohří. Informuje o tom Ústav výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2137 | Další