ecomonitor.cz
verze pro tisk
Nový stavební zákon omezí rozhodování obcí
24. listopadu 2005 13:51
PRAHA (EkoList) - Poslaneckou sněmovnu čeká hlasování o dlouho očekávaném návrhu nové verze stavebního zákona, tedy přesně řečeno zákona o územním plánování a stavebním řádu. Jeho schvalování s největší pravděpodobností nebude krátké a jednoduché, protože se týká velmi širokého spektra zájmových skupin. Také z pohledu ochrany životního prostředí se jedná o jeden z nejdůležitějších předpisů. Stavební zákon je velmi úzce provázán s ochranou přírody a krajiny, ale upravuje také právo veřejnosti podílet se na procesu územního plánování.

V rámci nového zákona bude zřejmě snadnější prosadit stavby nadmístního významu, jako jsou například komunikace
Foto: Martin Mach/EkoList
Podívejme se podrobněji na část zákona věnovanou územnímu plánování. Územní plánování je (podle stávajícího zákona) činnost, která soustavně a komplexně řeší funkční využití území, stanoví zásady jeho organizace a věcně a časově koordinuje výstavbu a jiné činnosti ovlivňující rozvoj území. Územní plánování vytváří předpoklady k zabezpečení trvalého souladu všech přírodních, civilizačních a kulturních hodnot v území, zejména se zřetelem na péči o životní prostředí a ochranu jeho hlavních složek - půdy, vody a ovzduší. Jinými slovy - územní plánování by tedy mělo být nepřetržitým dialogem, brát v úvahu různé aspekty pohledu na využití území a vytvářet kompromisy mezi rozdílnými tlaky.

Systém územního plánování je zakotven v legislativě. Z pohledu ochrany životního prostředí, přírody a krajiny a přístupu k rozhodování v území je nejdůležitější zabývat se závaznou územně plánovací dokumentací, jíž by podle připravovaného zákona měla být nadřazena ještě zvláštní kategorie nazvaná Politika územního rozvoje. Politika územního rozvoje je podle vládního návrhu stavebního zákona pořizována pro celé území republiky a schvaluje ji vláda. Mimo jiné stanoví republikové priority územního plánování pro zajištění udržitelného rozvoje území, vymezuje plochy a koridory dopravní a technické infrastruktury mezinárodního a republikového významu nebo které svým významem přesahují hranice jednoho kraje. Její součástí je i vyhodnocení vlivů na životní prostředí.

Současný stav (zákon 50/1976 Sb.) Vládní návrh stavebního zákona
Územní plán velkého územního celku
Zpracovává se pro vymezené území více obcí. Stanoví uspořádání a limity řešeného území, vymezí významné rozvojové plochy, hlavní koridory dopravy a technické infrastruktury, územní systémy ekologické stability a další území speciálních zájmů.
Zásady územního rozvoje
Pořizují se pro celé území kraje a jsou závazné pro pořizování a vydávání územních plánů, regulačních plánů a pro rozhodování v území. Vymezí plochy nebo koridory nadmístního významu, zejména pro veřejně prospěšné stavby. Jejich součástí je i vyhodnocení vlivů na udržitelný rozvoj území.
Územní plán obce

Zpracovává se pro celé území obce nebo společně pro území více obcí. Stanoví urbanistickou koncepci, řeší přípustné, nepřípustné, případně podmíněné funkční využití ploch, jejich uspořádání, určuje základní regulaci území a vymezuje hranice zastavitelného a současně zastavěného území obce.

Územní plán obce
Zpracovává se pro celé území obce. V souvislostech a podrobnostech území obce zpřesňuje a rozvíjí cíle a úkoly územního plánování v souladu se zásadami územního rozvoje kraje a s politikou územního rozvoje. Stanoví koncepci rozvoje území obce, ochrany jeho hodnot, jeho plošného a prostorového uspořádání, uspořádání krajiny a koncepci veřejné infrastruktury, vymezí zastavěné území, plochy a koridory, zejména zastavitelné plochy a plochy vymezené ke změně stávající zástavby, k obnově nebo opětovnému využití znehodnoceného území, pro veřejně prospěšné stavby, opatření a pro územní rezervy a stanoví podmínky pro využití těchto ploch a koridorů.
Regulační plán
Zpracovává se pro část území obce nebo pro celé území obce. Stanoví využití jednotlivých pozemků a určuje regulační prvky plošného a prostorového uspořádání.
Regulační plán
V řešené ploše stanoví podrobné podmínky pro vymezení a využití pozemků, pro umístění a prostorové uspořádání staveb veřejné infrastruktury a vymezí veřejně prospěšné stavby nebo veřejně prospěšná zařízení. V řešené ploše nahrazuje ve schváleném rozsahu územní rozhodnutí. Regulační plán se zpracovává z podnětu (příslušných úřadů) nebo na žádost (fyzické nebo právnické osoby, je-li součástí zásad územního rozvoje nebo územního plánu zadání regulačního plánu).

Z tabulky je patrné, že jednotlivé úrovně územně plánovací dokumentace jsou vždy nadřazeny úrovním nižším. Mimo to mají kraje povinnost uvést své zásady územního rozvoje do souladu i s následně schválenou politikou územního rozvoje a analogicky obce jsou povinny uvést své územní a regulační plány v soulad s následně schválenými krajskými zásadami územního rozvoje. Dokud toto nesplní, nebude možno rozhodovat a postupovat podle částí dokumentace, která je v rozporu s dokumentací vyšší instance. Rovněž je nutno upozornit na skutečnost, že se nebude příhlížet ke stanoviskům, námitkám a připomínkách ve věcech, o kterých bylo rozhodnuto při projednávání nadřazenějšího dokumentu. Pravděpodobně se v územním plánování posiluje role státní a krajské správy a omezuje se role jednotlivých obcí. Bude tak zřejmě snadnější prosadit stavby nadmístního významu, zejména tzv. veřejně prospěšné stavby, jako jsou například komunikace, protože při projednávání územně plánovací dokumentace nižšího řádu se nebude možné proti věcem, o kterých se podaří rozhodnout při vydání zásad územního rozvoje, odvolat.

Mění se také role veřejnosti a občanských sdružení v procesu územního plánování. Nově se v návrhu zákona objevuje institut Zástupce veřejnosti. Zástupce veřejnosti může být fyzická osoba plně způsobilá k právním úkonům nebo občanské sdružení či obecně prospěšná společnost, jejichž předmětem činnosti je územní plánování, podpora výstavby, ochrana životního prostředí nebo ochrana kulturního dědictví. Zástupce veřejnosti musí zmocnit nejméně jedna desetina občanů obce s méně než 2000 obyvateli nebo nejméně 200 občanů příslušné obce, kteří uplatňují věcně shodnou připomínku k návrhu, případně konceptu územně plánovací dokumentace nebo v územním řízení, nebo 2000 občanů kraje, kteří podali věcně shodnou připomínku k návrhu zásad územního rozvoje. Zmocnění zastupce veřejnosti se dokládá prohlášením se seznamem příslušného počtu osob se jmény, adresami, daty narození a podpisy.

Jak mohou občané ovlivnit rozhodování v území - územně plánovací dokumentaci a územní řízení - v současné době (tedy podle zákona 50/1976 Sb.)?

Na úrovni zadání územně plánovací dokumentace
Návrh zadání územně plánovací dokumentace musí být veřejně vystaven, každý může ve stanovených lhůtách uplatnit své podněty.

Na úrovni konceptu územně plánovací dokumentace
O konceptu řešení se koná veřejné projednání. Jeho součástí je i odborný výklad, který zajistí pořizovatel. Koncept musí být předem vystaven k veřejnému nahlédnutí. Každý může ve stanovené lhůtě uplatnit své připomínky. Námitky mohou ve stanovené lhůtě podat vlastníci pozemků a staveb, jejichž práva jsou dotčena konceptem řešení regulačního plánu, územního plánu obce a veřejně prospěšnými stavbami vymezenými v konceptu velkého územního celku. Na základě výsledku projednání konceptu zpracuje pořizovatel souborné stanovisko s pokyny pro dokončení návrhu územně plánovací dokumentace.

Na úrovni návrhu územně plánovací dokumentace
Návrh musí být veřejně vystaven, každý může ve stanovené lhůtě uplatnit své připomínky. Námitky k návrhu regulačního plánu, územního plánu obce a k vymezení veřejně prospěšných staveb v návrhu územního plánu velkého územního celku mohou podat vlastníci dotčených pozemků a staveb, případně mohou podat nesouhlas s vyřízením svých námitek podaných ke konceptu řešení.

Při územním řízení
Účastníci územního řízení jsou kromě osob vlastnickými právy k dotčeným pozemkům a stavbám také osoby, o kterých tak stanoví zvláštní předpis (viz zákon 114/1992 Sb., O ochraně přírody a krajiny). Stavební úřad musí oznámit účastníkům nejméně 15 dnů předem místo a den ústního jednání, případně místního šetření. Námitky a připomínky mohou účastníci podat nejpozději v den ústního jednání. Úřad může od ústního jednání upustit v případě, že je pro lokalitu zpracována územně plánovací dokumentace, na jejímž základě je možno posoudit návrh na územní rozhodnutí. V tom případě stavební úřad musí stanovit lhůtu, do které účastníci mohou podat námitky a připomínky.

Jak by mohli občané ovlivnit rozhodování v území – tedy politiku územního rozvoje, územně plánovací dokumentaci a územní řízení - podle vládního návrhu zákona?

Při schvalování politiky územního rozvoje (PÚR).
Ministerstvo pro místní rozvoj zveřejní návrh politiky územního rozvoje včetně vyhodnocení vlivů na udržitelný rozvoj území. Veřejnost může ve stanovené lhůtě podávat připomínky přímo zmíněnému ministerstvu. Ministerstvo připomínky veřejnosti zohlední a návrh politiky územního rozvoje upraví.

Při schvalování zásad územního rozvoje.
Návrh zásad krajský úřad vystaví k veřejnému nahlédnutí. Každý může zaslat krajskému úřadu a Ministerstvu životního prostředí své písemné vyjádření ve lhůtě do 20 dnů ode dne zveřejnění.

Vyhodnocení těchto písemných vyjádření projedná krajský úřad se zástupci Ministerstva životního prostředí, Ministerstvá práce a sociálních věcí. Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva zemědělství, Ministerstva dopravy, Ministerstva kultury, Ministerstva zdravotnictví a Ministerstva pro místní rozvoj.

O upraveném návrhu zásad se koná veřejné projednání. Návrh zásad územního rozvoje musí být vystaven po dobu 30 dnů k veřejnému nahlédnutí. Námitky proti návrhu zásad územního rozvoje mohou podat pouze obce v řešeném území a zástupce veřejnosti. Připomínky může uplatnit každý. Připomínky a námitky mohou být uplatněny nejpozději při veřejném projednání, v jehož závěru dotčené orgány uplatní svá stanoviska k podaným připomínkám a námitkám. Ke stanoviskům, námitkám a připomínkám ve věcech, o kterých bylo rozhodnuto při schválení politiky územního rozvoje, se nepřihlíží.

Pokud dojde na základě veřejného projednání k podstatné úpravě návrhu zásad územního rozvoje, koná se opakované veřejné projednání.

Při schvalování územního plánu.
K zadání územního plánu se veřejnost nemá možnost vyjádřit. Koncept územního plánu se zpracovává pouze tehdy, stanovuje-li to zadání. O případném konceptu územního plánu se koná veřejné projednání. Každý může ve stanovené lhůtě uplatnit své připomínky. Námitky mohou podat pouze vlastníci pozemků a staveb dotčených návrhem veřejně prospěšných staveb, veřejně prospěšných opatření a zastavitelných ploch a zástupce veřejnosti. Na základě výsledku projednání konceptu zpracuje pořizovatel návrh pokynů pro zpracování územního plánu.

Návrh územního plánu se zpracovává na základě zadání územního plánu nebo návrhu pokynů pro zpracování územního plánu. Návrh územního plánu se vystaví k veřejnému nahlédnutí. Ve stanovené lhůtě múže každý podat své písemné vyjádření. Návrh je poté upraven podle stanovisek dotčených orgánů. O upraveném návrhu se koná veřejné projednání. Námitky mohou podat pouze vlastníci pozemků a staveb dotčených návrhem veřejně prospěšných staveb, veřejně prospěšných opatření a zastavitelných ploch a zástupce veřejnosti. Připomínky může uplatnit každý. Připomínky a námitky se musí podat nejpozději v den veřejného projednání, v jehož závěru k nim dotčené orgány uplatní své stanovisko. Nepřihlíží se ke stanoviskům, námitkám a připomínkám ve věcech, o kterých bylo rozhodnuto při vydání zásad územního rozvoje.

Dojde-li na základě veřejného projednání k podstatné úpravě návrhu územního plánu, koná se opakované veřejné projednání.

Při schvalování regulačního plánu.

K zadání regulačního plánu z podnětu může každý uplatnit ve stanovené lhůtě své požadavky. O návrhu regulačního plánu se koná veřejné projednání. Námitky a připomínky musí být podány nejpozněji v den veřejného projednání. Dotčené osoby oprávněné k podání námitek musí být na tuto skutečnost upozorněny. Návrh regulačního plánu musí být před veřejným projednáním vystaven k veřejnému nahlédnutí a zároveň dotčená plocha musí být označena tabulí se základními informacemi o návrhu regulačního plánu.

Námitky proti návrhu na vydání regulačního plánu mohou kromě osob s vlastnickými právy k dotčeným pozemkům a stavbám také zástupce veřejnosti a osoby, o kterých tak stanoví zvláštní právní předpis (viz zákon 114/1992 Sb., O ochraně přírody a krajiny).

Při územním řízení (podobný postup platí také pro posuzování vlivů na životní prostředí v územním řízení)
Účastníky územního řízení jsou kromě osob s vlastnickými právy k dotčeným pozemkům a stavbám také osoby, o kterých tak stanoví zvláštní předpis (viz zákon 114/1992 Sb., O ochraně přírody a krajiny) a zástupce veřejnosti. Nejméně 15 dnů předem stavební úřad oznámí konání veřejné ústní jednání. Bezodkladně rovněž musí být vyvěšena na vhodném místě informace o záměru včetně jeho grafického vyjádření.

Zúčastní-li se veřejného ústního jednání více osob z řad veřejnosti a mohlo-li by to vést ke zmaření účelu veřejného ústního jednání, vyzve je stavební úřad, aby si zvolili společného zmocněnce.

Nejpozději při veřejném ústním jednání musí být uplatněny námitky účastníků řízení a připomínky veřejnosti. K závazným stanoviskům a námitkám k věcem, o nichž bylo rozhodnuto při vydání územního nebo regulačního plánu, se nepřihlíží. Osoba, která je účastníkem řízení podle zvláštního předpisu, může v územním řízení uplatňovat námitky, pokud je projednávaným záměrem dotčen veřejný zájem, jehož ochranou se podle zvláštního právního předpisu zabývý. Zástupce veřejnosti uplatňuje námitky v územním řízení v rozsahu svého zmocnění. V případě námitky, o které nedošlo ke shodě mezi účastníky řízení, rozhodne stavební úřad.

Hanka Hermová

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=908841


Online diskuse
Vědci objevili na souostroví Galapágy možnou školku kladivounů
5. května 2024 19:51

QUITO (ČTK) - Tým vědců objevil u jednoho z ostrovů ekvádorského souostroví Galapágy potenciální místo pro rozmnožování kladivounů obecných. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na prohlášení národního parku, podle kterého se jedná o velice vzácný nález. Pokud by se existence takzvané školky potvrdila, jednalo by se o první místo na Galapágách, kde se tento druh rozmnožuje.
(Celý text)

Hasiči odstraňují roje včel jen z veřejných prostranstvích či v případě ohrožení
5. května 2024 18:58

PARDUBICE (ČTK) - V posledních dnech evidují hasiči zvýšený počet telefonátů na tísňovou linku se žádostí o odstranění rojů včel či jiného bodavého hmyzu. Opakovaně upozorňují, že v takových situacích zasahují jen tehdy, pokud jde o veřejné prostranství nebo akutně hrozí ohrožení zdraví lidí, například alergiků. Na webu to uvedla mluvčí hasičů Pardubického kraje Vendula Horáková. Někdy stačí počkat, až včely odletí, jindy je třeba zavolat specializovanou firmu.
(Celý text)

Italské ministerstvo zdravotnictví zakázalo populární jógu se štěňaty
5. května 2024 18:56

ŘÍM (ČTK) - Italské ministerstvo zdravotnictví zakázalo populární cvičení jógy za přítomnosti štěňat. Tento týden vydalo směrnici, podle které by se lekce "puppy yogy" měly konat jen s dospělými psy, píše server stanice CNN a italská média. Cílem opatření je podle úřadů chránit zdraví zvířat a bezpečnost cvičících. Rozhodnutí uvítali ochránci zvířat, kteří módní formu cvičení jógy kritizovali.
(Celý text)

Lepra se ve středověku přenášela mezi veverkami a lidmi, tvrdí studie
5. května 2024 13:00

LONDÝN (ČTK) - Lepra se ve středověké Anglii přenášela mezi lidmi a veverkami. Zjištění podporuje teorii, že při šíření této nemoci mohl hrát roli obchod s kožešinami, uvedla studie, o které informoval list The Guardian.
(Celý text)

Jaký je aktuální zdravotní stav našich lesů?
5. května 2024 05:23

PRAHA (Ekolist) - Zdravotní stav lesů je výrazně rozdílný u „mladých“ a „starých“ porostů. Například u smrku je průměrná defoliace porostů do 60 let věku pouze 13 %, zatímco u porostů nad 120 let je to více než 37 %. U buku je průměrná defoliace porostů do 60 let 11 % a průměrná defoliace porostů nad 120 let je dvojnásobná. Je však nutné rozlišovat mezi „starými lesy“, které se dlouhodobě vyvíjely bez zásahu člověka, a monokulturními porosty nad 120 let, které mají obvykle sníženou vitalitu. Přitom stáří hospodářských lesů v posledním století výrazně narůstá – zatímco lesy starší 100 let se v roce 1920 vyskytovaly pouze na 3 % porostní půdy, v současné době je to již více než 20 %.
(Celý text)

Výborný: Přísnější ochrana půdy pomůže navrátit do krajiny aleje a remízky
5. května 2024 01:54

PRAHA (ČTK) - Přísnější ochrana nejlepší zemědělské půdy, kterou tento týden schválili poslanci, pomůže do krajiny navrátit původní krajinné prvky, jako jsou stromořadí, remízky nebo mokřady. Více je také zajištěno zachování půdy dalším generacím, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Agrovoltaiky, které budou moci pěstitelé stavět například v ovocných sadech, pak mohou podle ministra snížit škody na úrodě způsobené mrazem. Výborný nicméně připustil, že by novela mohla být v některých parametrech ambicióznější.
(Celý text)

Ochránci rozšiřují péči o suché skalnaté svahy u Vladislavi, pasou tam i ovce
5. května 2024 01:05

VLADISLAV (ČTK) - Ochránci přírody rozšiřují péči o suché skalnaté svahy okolo Vladislavi na Třebíčsku. Dřívější pastviny minulá desetiletí zarůstaly, odstranit bylo potřeba náletové dřeviny, například trnky. Trávu tam tento týden začalo spásat i malé stádo ovcí. V dlouhodobé aktivitě teď základní organizaci Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) v Kněžicích pomohlo zapojení do širšího projektu dotovaného z takzvaných norských fondů, řekl Václav Křivan z této organizace.
(Celý text)

Nové zavlažovací vaky podpoří rozvoj kořenů u vzrostlých stromů v Brně
5. května 2024 00:50

BRNO (ČTK) - Vitalitu i odolnost vůči vyvrácení a suchu mají u velkých a významných stromů v Brně zajistit zavlažovací vaky. Veřejná zeleň města Brna technologii poprvé vyzkoušela koncem března u jasanu na Moravském náměstí, jenž je jedním z mála vzrostlých stromů v okolí a má vliv na jeho ochlazování. Příspěvková organizace města pořídila čtyři vaky dohromady za 100 000 korun, řekl náměstek primátorky pro životní prostředí Filip Chvátal (KDU-ČSL).
(Celý text)

Královéhradecký útulek pro zvířata by se měl stát i centrem lesní pedagogiky
5. května 2024 00:49

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Útulek pro opuštěná zvířata v Hradci Králové by se měl v budoucnu stát také centrem lesní pedagogiky. Děti by v něm měly vedle chovu psů a koček poznat i život v lese, seznámit se s dravci a dalšími lesními zvířaty. Plánují to Městské lesy Hradec Králové, které útulek od letošního února provozují. Útulek, který nově nese jméno Azyl pro zvířata, již začal zavádět programy pro veřejnost. ČTK to řekl ředitel Městských lesů Milan Zerzán.
(Celý text)

Děčínská zoo chce ke svému 75. výročí vytvořit český rekord
5. května 2024 00:42

DĚČÍN (ČTK) - Děčínská zoologická zahrada si chce k 75. výročí vzniku nadělit vytvoření českého rekordu. Žádá proto návštěvníky, aby v den velkolepé oslavy, 11. května, dorazili v jakémkoliv tričku, na němž bude vyobrazený medvěd. Může jít o obrázek, fotografii, nášivku i vlastnoručně vytvořenou podobiznu, uvedla mluvčí zoo Alena Houšková. Zoo má medvěda ve svém znaku. Její ikonou je medvěd kamčatský Bruno, který byl inspirací k rekordu a bude i hlavní hvězdou oslavy.
(Celý text)

Olomoucká zoo má po 14 letech mládě kondora královského, vylíhlo se v Liberci
4. května 2024 23:22

LIBEREC (ČTK) - Velkého úspěchu dosáhla liberecká zoo ve své speciální líhni dravých ptáků. Před několika týdny se v ní vyklubalo mládě kondora královského z vejce, které pocházelo od páru ze Zoo Olomouc. Nyní je mládě již zpět v této zahradě. Naposledy se mládě kondora v Olomouci podařilo odchovat před 14 lety.
(Celý text)

Španělské ministerstvo se rozhodlo zrušit cenu býčích zápasů a vyvolalo kritiku
4. května 2024 19:20

MADRID (ČTK) - Španělské ministerstvo kultury se rozhodlo zrušit národní cenu býčích zápasů. Informoval o tom španělský tisk. Rozhodnutí vyvolalo kritiku od konzervativních stran i části vládních socialistů. Ministerstvo kultury odůvodnilo svůj krok tím, že ve španělské společnosti rostou obavy o osud zvířat a že býčí zápasy jsou relativně málo navštěvovaným představením.
(Celý text)

Enormní návštěvnost Adršpašských skal je výzvou, říká místostarosta Adršpachu
4. května 2024 13:34

(ČTK) - Enormní návštěvnost Adršpašských skal na Náchodsku je pro obec Adršpach s pěti sty obyvateli pozitivem, ale zároveň velkou výzvou. ČTK to řekl místostarosta Tomáš Dimter (Máme rádi Adršpach). Národní přírodní rezervace Adršpašské skály je menší částí Adršpašsko-teplických skal, které jsou největším celistvým skalním městem v ČR.
(Celý text)

Vědci zachraňují cenné genetické populace smrku ztepilého
4. května 2024 05:51

PRAHA (Ekolist) - V posledních letech dochází k oslabení populací smrku ztepilého dlouhodobými vysokými teplotami a následně v důsledku kůrovcové kalamity. K oslabení zastoupení smrku v předchozím období minulého století došlo i v důsledku poškození průmyslovými imisemi. Proto se vědci snaží zachránit a zachovat alespoň některé vybrané nejcennější zbytkové populace a získat více informací o přeživších jedincích či porostech smrku. Přes určité vznikající averze k pěstování smrku ztepilého zůstává tato dřevina naší nejrozšířenější jehličnatou dřevinou, která na svá přirozená stanoviště z lesnického hlediska patří, ať již jako hlavní dřevina nebo dřevina přimíšená.
(Celý text)

Hladík: Novela vodního zákona by měla zabránit možnému vzniku havárií
4. května 2024 01:44

PRAHA (ČTK) - Novela vodního zákona má pomoct předcházet dalším haváriím a případně urychlit a zjednodušit jejich řešení, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Novela je odpovědí na otravu Bečvy v roce 2020. Legislativně definuje jasná a striktní pravidla k vyšetřování budoucích havárií a zavádí kontinuální sledování největších znečišťovatelů. Včera novelu schválila Sněmovna, nyní míří do Senátu.
(Celý text)

Výzkum: Ovzduší v Tišnově zhoršují domácí topeniště víc než doprava
4. května 2024 01:40

TIŠNOV (ČTK) - Kvalitu ovzduší v Tišnově na Brněnsku v zimě víc zhoršují domácí topeniště než například znečištění z dopravy. V osm měsíců trvajícím měření to zjistili odborníci z Centra dopravního výzkumu, kteří mapovali koncentrace aerosolových částic na osmi místech ve městě.
(Celý text)

Intersucho: Postupující sucho působí zemědělcům čím dál větší potíže
4. května 2024 01:17

(ČTK) - Postupující sucho v některých částech Česka působí zemědělcům stále větší potíže. V mnohých regionech v dubnu pořádně nepršelo a zaseté jarní plodiny zatím čekají na vodu, aby vůbec vzešly. Vyplývá to z hlášení zemědělců pro web Intersucho. Někteří už očekávají snížení výnosů. Kromě sucha navíc škodil v minulých dnech i mráz, který páchal škodu nejen na ovocných stromech a vinicích.
(Celý text)

Anketa: On-line supermarkety stále nejvíce využívají auta se spalovacími motory
4. května 2024 01:10

(ČTK) - K rozvozu nákupů on-line supermarkety v Česku stále nejvíce využívají auta s klasickými spalovacími motory. Některé z nich mají ve své flotile také vozidla, která jezdí na zemní plyn CNG. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci. Elektrickými dodávkami nákupy zčásti doručuje služba Rohlík.cz, v letošním roce se je chystá zařadit e-shop Billa. Státy Evropské unie se v říjnu loňského roku dohodly na pravidlech, která od roku 2035 prakticky znemožní prodej nových aut s klasickými spalovacími motory.
(Celý text)

Plzeňská zoo má dva nové velbloudy, narozené mládě a samce dovezeného z Německa
4. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - O dva nové členy se v dubnu rozrostlo stádo velbloudů dvouhrbých v plzeňské zoologické zahradě. Nejdříve se 2. dubna narodila samici Tereze samička, 10. dubna pak chovatelé přivezli z Německa chovného samce Jafara. Nahradí dvaadvacetiletého Mulisáka, který nečekaně uhynul v lednu. Velbloudí stádo je tak pětičlenné, informovala na stránkách zahrady zooložka Miroslava Palacká.
(Celý text)

Stavba plavební komory Rohatec/Sudoměřice na Baťově kanále jde podle plánu
4. května 2024 00:35

ROHATEC (ČTK) - Stavba nové plavební komory Rohatec/Sudoměřice na Baťově kanále pokračuje podle harmonogramu, informoval tento týden na kontrolním dni ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Nová plavební komora umožní splavnění dalších sedmi kilometrů až do Hodonína. Jde o úsek, kde je tok přirozenou hranicí mezi Českem a Slovenskem. Díky stavbě za 340 milionů korun by měly první lodě doplout do Hodonína v roce 2026.
(Celý text)

Stavba plavební komory Rohatec/Sudoměřice na Baťově kanále jde podle plánu
4. května 2024 00:35

ROHATEC (ČTK) - Stavba nové plavební komory Rohatec/Sudoměřice na Baťově kanále pokračuje podle harmonogramu, informoval tento týden na kontrolním dni ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Nová plavební komora umožní splavnění dalších sedmi kilometrů až do Hodonína. Jde o úsek, kde je tok přirozenou hranicí mezi Českem a Slovenskem. Díky stavbě za 340 milionů korun by měly první lodě doplout do Hodonína v roce 2026.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2139 | Další