ecomonitor.cz
verze pro tisk
Návrat látkových plenek
5. srpna 2002 17:10
BRNO (Sedmá generace) - I zázrak zrození je provázen bojem o zákazníka. V porodnicích jsou maminky obdarovávány vzorky jednorázových plenek, o jejichž přednostech jsou již dlouho předtím poučeny televizní reklamou. Chtějí však rodiče skutečně připravit pro svoje děti budoucnost v podobě rozkládajících se „pampersek“ ohrožujících životní prostředí methanem, dioxiny a dalšími nebezpečnými látkami? Rizikům používání jednorázových plenek a souvislostem britské kampaně Návrat látkových plenek se věnoval Rob Edwards v loňském dubnovém čísle časopisu The Ecologist.

Člověk se v životě zpravidla nepřipravuje na to, že jednou bude potřebovat někoho přebalit. Osobně si ani nemůže pamatovat, že kdysi nosil plenky. V průběhu oněch devíti měsíců tak moc myslí na průběh porodu a na zázrak zrození, že když miminko konečně přijde na svět, najednou zjistí, že nemá ani nejmenší tušení, jak o ně pečovat.

Život máte náhle vzhůru nohama. Nemůžete si odskočit do hospůdky, jít do kina nebo třeba vyrazit si na vycházku. Maličký a nevinný uzlík vřískajícího, blinkajícího, slintajícího, počůravajícího se a podělávajícího se človíčka poutá každým okamžikem, dnes a denně, veškeré vaše smysly. Vinou stále se prohlubujícího nedostatku spánku pocítíte únavu tak zoufalou jako nikdy předtím…

Většina rodičů dnes pravděpodobně dělá to, co jim připadá nejjednodušší, a nepřipouští si žádné pochybovačné otázky. Stěží koho překvapí, že se pramálo zajímají o ekologický dopad typu plenek, které používají.

Zranitelnosti novopečených rodičů také bezohledně využívají nadnárodní obchodní společnosti, které jednorázové plenky vyrábějí. Vzorky se zdarma rozdávají v porodnicích, soustavně je propaguje televizní reklama a brožury na křídovém papíře pak ubezpečují, že jednorázové plenky jsou k životnímu prostředí opravdu šetrné.

Je tomu skutečně tak? Jak vypadají nároky na životní prostředí, které klade výroba jednorázových plenek? Jaké jsou alternativy a jak je lze uplatnit? Jak vychází ze srovnání dopadů na životní prostředí jednotlivé možnosti? Prostě řečeno: co by měli rodiče udělat, chtějí-li se chovat zodpovědně a nechtějí-li se topit v moři dětského odpadu?

Kampaň Návrat látkových plen

Na tyto i další otázky se snažila nalézt odpověď organizace Women’s Environmental Network (WEN) na svém 2. týdnu skutečných plenek (Real Nappy Week), který pořádala v termínu 23. – 29. dubna 2001. Snahou organizátorek bylo povzbudit rodiče, aby přednostně používali látkové plenky, a přesvědčit nemocnice, místní samosprávy a organizace, aby jejich úsilí podpořily.

Od 1. týdne skutečných plenek, pořádaného v roce 2000, se podařilo dosáhnout řady úspěchů. Více než osmdesát místních úřadů propaguje látkové plenky, některé nemocnice, jako např. v Chichesteru a Listeru, teď používají látkové plenky na svých novorozeneckých, ženských a dětských odděleních a po celé zemi vznikla řada aktivních místních skupin.

Peníze na podporu kampaně se podařilo získat v rámci vládní iniciativy, jež využívá daně odváděné za svoz odpadů na skládky pro zformování systému, který by v prvé řadě snižoval množství vytvářeného odpadu. „Když jsem před šesti lety začínala, zněl můj hlas propagující výhody látkových plenek osamoceně a slabě,“ říká jedna ze zakladatelek Asociace za skutečné plenky (Real Nappy Association) Ginna Purrmannová. „Teď již máme dobře fungující organizaci.“

Výrobci se hájí

Vzrůstající úspěchy kampaně nemohly nevyvolat reakci výrobců jednorázových plenek, kteří se bojí o své zisky. Jednorázové plenky jsou totiž spolehlivým žroutem peněz, neboť rodiče jich musí kupovat velké množství každý týden po celé roky. (WEN uvádí průměrnou sumu 1000 liber na jedno dítě.) Tyto společnosti dělají vše pro to, aby lidé neměli pocit, že používáním jednorázových plen jednají nezodpovědně.

Kupříkladu Procter & Gamble (P&G), který vyrábí nejprodávanější jednorázové plenky – „pampersky“, vydal na první pohled velmi pěknou knížečku a nazval ji „Pečujeme o děti, rodinu i naše prostředí“. Na obálku umístil idylický obrázek maminky se dvěma dětmi, jak družně krmí kačenky.

„Uvedení pampersek do Velké Británie během 80. let,“ poučuje nás brožurka, „znamenalo revoluci v péči o dítě.“ Mámy mohly hodit veškeré starosti o látkové plenky za hlavu a mohly trávit více času se svými dětmi nebo „se věnovat svému životnímu stylu“.

A mámy se mohou „věnovat svému životnímu stylu“ skutečně bezstarostně, protože žádný pocit viny je nemusí sužovat dokonce ani vůči životnímu prostředí. „Chceme, aby naši zákazníci znali nejčerstvější fakta o ekologickém profilu našich výrobků a děláme vše pro to, abychom je v tomto směru dále zdokonalovali,“ ujišťuje nás brožurka.

Na několika zeleně laděných stranách čteme ódu na přátelství pampersek k životnímu prostředí. „Víte například, že zavedení ,supersorberu‘ – polymeru na olejové bázi, který pohlcuje tekutinu – snižuje průměrnou váhu jedné plenky o 30 %? Žádná všeobecná shoda v tom, zda jsou z hlediska životního prostředí lepší látkové či jednorázové plenky, neexistuje,“ tvrdí Procter & Gamble.

„V obou případech dochází ke spotřebě energie, vody a surovin, oba typy plenek znečišťují životní prostředí, ale když se to vezme kolem a kolem, mají jen relativně malý podíl na veškerých lidských aktivitách,“ prohlašuje sebevědomě brožurka. Jinými slovy, vše, co souvisí s plenkami, má nějaký dopad na životní prostředí, ale není to nic v porovnání s vojensko – průmyslovým komplexem, mezistátním obchodem či nadnárodními korporacemi. Takže, „když se to vezme kolem a kolem,“ naší jedinou možností je nedělat si s ničím hlavu, poněvadž v zásadě nemůžeme nic ovlivnit.

Poté knížečka konečně přechází ke konkrétním údajům. „Ačkoli jednorázové plenky produkují více pevného odpadu a spotřebovávají více surovin, látkové plenky, protože se musí prát, vedou k větší spotřebě vody a následně k jejímu znečištění.“ Fakt, že jednorázové plenky vytvářejí více odpadu, je neoddiskutovatelný – a čtenář si možná ani nevšimne, že je porovnáván s nevyčíslenými údaji o jiných dopadech látkových plenek.

„Skutečnost, že existují rozdíly v číselných údajích vyvolané metodologickými, praktickými, krajovými a regionálními zvláštnostmi (které všechny vstupují do vyhodnocení životního cyklu), principiálně podporuje obecný závěr, že ani jeden typ plenek není ve všech svých aspektech šetrnější k životnímu prostředí.“

Právě ona čtyři vyhýbavá slova „ve všech svých aspektech“ sama sebe usvědčují. Samozřejmě, že látkové plenky nemohou být lepší v každém jednotlivém aspektu, protože skutečně potřebují vyprat. Ale na klíčovou otázku – který typ plenek je celkově příznivější – se tu neodpovídá. A neodpovídá se proto, že ve firmě P&G takovou otázku nemají rádi.

V roce 1991 tato společnost zadala dvě studie porovnávající ekologický dopad látkových a jednorázových plenek. Obě dvě dospěly k závěru, že existují jen velice malé rozdíly v celkovém vlivu na životní prostředí. P&G využil jejich výsledky jako odrazový můstek pro svou reklamní kampaň postavenou na tvrzení, že jednorázové plenky neškodí životnímu prostředí více než látkové. V odpověď na to objednala WEN, jež se problémem zabývala již delší dobu, jinou studii u Landbank Consultancy. Ta ukázala, že obě studie P&G se soustředily pouze na fázi „užívání“, během níž mají látkové plenky největší dopady.

Jinými slovy, studie sponzorované průmyslem byly zkresleny ve prospěch jednorázových plenek. Landbank proto použila hrubá data z obou studií spolu s dalšími veřejně přístupnými informacemi, aby znovu spočítala dopady dvou rozdílných systémů. Rozdíly byly propastné.

Ukázalo se, že jednorázové plenky během procesu výroby, užívání a likvidace spotřebují 3,5krát více energie, 2,3krát více znečišťují vodu a spotřebují 8,3krát více neobnovitelných zdrojů v porovnání s látkovými plenkami. A co hůř, jednorázové plenky spotřebují 90krát více obnovitelných zdrojů, produkují 60krát více pevného odpadu a potřebují až 30krát větší rozlohu půdy. To je po všech stránkách jednoznačný obrázek. Jednorázové plenky poškozují životní prostředí daleko více než látkové.

WEN použila studii Landbank jako základ stížnosti k Radě pro reklamu kvůli tomu, co společnost P & G tvrdí o jednorázových plenkách. V roce 1992 Rada uznala ekologické argumenty vypracované organizací WEN, stížnost podpořila a vyzvala společnost P&G, aby stáhla své tvrzení, že výsledky její studie jsou obecně platné. Jsou to „prostě jen názory jedné strany sporu.“

V Británii se každodenně vyhodí osm milionů jednorázových plenek, špinavé plenky tvoří polovinu odpadu produkovaného domácností s jedním dítětem a 4 % veškerého odpadu z domácností – kolem 1 milionu tun ročně.

Asi 75 % použitých jednorázových plenek tvoří moč a stolice, zbývajících 25 % je papír spolu s plastovými a chemickými složkami, které potřebují až 500 let na to, aby se plně rozložily – slušné dědictví pro budoucí generace. Celková suma odváděná ročně britskému bernímu úřadu za sběr, odvoz a uložení jednorázových plenek na skládku je přibližně 40 milionů liber.

Skládkování je metoda nevzhledná, zapáchající, potenciálně nebezpečná, nákladná a zjevně dlouhodobě neudržitelná. Odpad zahnívá a uvolňuje plyny jako methan, který je vznětlivý a přispívá ke globálnímu oteplování. Hnilobný proces uvolňuje kyseliny, které rozpouštějí kovy, toxické kapaliny ze skládky prosakují a mohou otrávit podzemní vody či místní říční toky.

Průmysl může v odpověď na tyto argumenty říci jen málo, a pokud tak učiní, je to někdy k smíchu. „Moderní skládky mají plastové obaly, které brání průsakům. Na skládkách zabírají pampersky jen velmi malý prostor,“ začíná slibný argument společnosti P&G a pokračuje: „Je to proto, že plenky jsou snadno stlačitelné do minimálního objemu. Navíc laboratorní studie ukázaly, že zapadnou do dutin, které vznikají mezi objemnějšími kusy odpadu, a vyplňují je.“ Takže je všechno v nejlepším pořádku. Pampersky sice zahnívají, znečišťují prostředí a trvá to celé věky, než se rozloží, ale nepředstavují žádný problém, protože je můžeme vecpat mezi pohovku a staré kartotéky.

Alternativou ke skládkování, k níž se uchyluje stále více místních samospráv, je spalování odpadu. Spalování jednorázových plenek, stejně jako všech jiných plastů, ovšem obnáší riziko, že se do ovzduší dostanou rakovinotvorné dioxiny. Ani to není zrovna pěkná představa.

Nebezpečné chemikálie v plenkách

Jako by to všechno ještě nestačilo, současný vědecký výzkum začíná poukazovat na jiná potenciální nebezpečí spojená s jednorázovými plenkami. V roce 2000 objednala WEN odbornou analýzu pěti nejznámějších typů jednorázových plenek: Pampers, Huggies, Sainsburry’s, Boots a Benetton.

V každém z nich bylo nalezeno stopové množství tributylu cínu, toxické organokovové chemikálie. Ačkoli množství bylo nepatrné, děti mu mohou být vystaveny až 3,6krát déle, než doporučuje limit Světové zdravotnické organizace. Tributyl cínu se používá na lodích, kde zabraňuje přichytávání přílipek, při výrobě některých plastů a je znám jako látka, která poškozuje pohlavní hormony.

Zjistilo se, že tato chemikálie vyvolává změny v pohlavním chování korýšů, a panují obavy z toho, že by tomu tak mohlo být i u lidí. Proto se postupně po celém světě používání této látky zakazuje. Ačkoli Ann Linková, koordinátorka WENu, zdůrazňuje, že nikdo neví, nakolik se tato chemikálie vstřebává dětskou pokožkou v plenkách, má vážné obavy: „Jsme velmi znepokojeni tím, že se výrobek prodává a používá v péči o novorozence, přestože výrobce ví, že obsahuje látku, která i v nepatrném množství může narušit hormony. Tributyl cínu je chemikálie, která by se vůbec neměla vyrábět, natož aby se vyskytovala v dětských plenkách.“

Výrobci jednorázových plenek reagovali tím, že popřeli jakoukoli přítomnost této chemikálie nebo tvrzením, že tak malé množství nepředstavuje žádné riziko. „Jednorázové plenky jsou zcela bezpečné,“ říká Asociace výrobců absorpčních hygienických výrobků. „Všichni výrobci se shodují v tom, že tributyl cínu by se v dětských plenkách neměl vyskytovat, a pokud se nějaké stopové množství našlo, učiní vše proto, aby se ho podařilo odstranit.“

Mužská neplodnost

Jiná studie, publikovaná na podzim roku 2000, naznačuje, že jednorázové plenky by mohly být příčinou jiného problému – mužské neplodnosti. Existuje celá řada důkazů, které napovídají, že se v rozvinutém světě snižuje u mužů průměrné množství spermatu. Výzkum upozorňuje na to, že od konce 60. let pokleslo téměř o polovinu a dosud klesá každoročně asi o 2 %.

Tým pediatrů z univerzity v německém Kielu nedávno objevil, že uvnitř jednorázových plenek se chlapecká varlata přehřívají. Aby se varlata řádně vyvíjela, musí mít nižší teplotu, než je průměrná teplota lidského těla. Z toho důvodu také visí mezi nohama.

Lékaři měřili teplotu šourku u 48 zdravých chlapců ve věku do 55 měsíců. Zjistili, že pokud děti nosily jednorázové plenky, teplota byla vždy vyšší než v případě, kdy měly plenky látkové. „Fyziologické ochlazování varlat je v případě použití jednorázových plenek ztlumeno a často nefunguje vůbec,“ konstatují lékaři.

Lékaři ověřovali hypotézu, kdy „vystavení varlat vyšší teplotě po dlouhou dobu během raného dětství jako výsledek používání moderních jednorázových plenek s plastovým okrajem může hrát důležitou roli v poklesu kvality semene a ve stále častějším výskytu rakoviny varlat v dospělém věku.“ Ačkoli bude třeba tuto teorii ještě ověřit, počáteční výsledky jsou znepokojivé.

Průmysl vše opět zpochybňuje. „Neexistují žádné důkazy, které by potvrzovaly východiska této studie, jež se tak jeví jako nepravděpodobná,“ ujišťuje Peter Stephenson z Asociace výrobců hygienických absorpčních výrobků. „Bezpečnosti našich výrobků přikládáme mimořádnou důležitost.“

Takže mezi čím volíme, když jsme zvážili veškerá fakta? Na jedné straně stojí varianta nákladná, znečišťující, náročná na zdroje, produkující množství odpadů, potenciálně toxická a výhodná pro nadnárodní společnosti. Na straně druhé alternativa levnější, bavlněná, s málem odpadů, s rozumným nárokem na zdroje, ekologicky přijatelná a prospěšná malým firmám – vyžadující však obdobnou péči, jakou zahrnujeme své spodní prádlo.

Máme vůbec na vybranou?

Rob Edwards, přeložila Vanda Patočková

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=97986


Online diskuse
Vědci zachraňují cenné genetické populace smrku ztepilého
4. května 2024 05:51

PRAHA (Ekolist) - V posledních letech dochází k oslabení populací smrku ztepilého dlouhodobými vysokými teplotami a následně v důsledku kůrovcové kalamity. K oslabení zastoupení smrku v předchozím období minulého století došlo i v důsledku poškození průmyslovými imisemi. Proto se vědci snaží zachránit a zachovat alespoň některé vybrané nejcennější zbytkové populace a získat více informací o přeživších jedincích či porostech smrku. Přes určité vznikající averze k pěstování smrku ztepilého zůstává tato dřevina naší nejrozšířenější jehličnatou dřevinou, která na svá přirozená stanoviště z lesnického hlediska patří, ať již jako hlavní dřevina nebo dřevina přimíšená.
(Celý text)

Hladík: Novela vodního zákona by měla zabránit možnému vzniku havárií
4. května 2024 01:44

PRAHA (ČTK) - Novela vodního zákona má pomoct předcházet dalším haváriím a případně urychlit a zjednodušit jejich řešení, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Novela je odpovědí na otravu Bečvy v roce 2020. Legislativně definuje jasná a striktní pravidla k vyšetřování budoucích havárií a zavádí kontinuální sledování největších znečišťovatelů. Včera novelu schválila Sněmovna, nyní míří do Senátu.
(Celý text)

Výzkum: Ovzduší v Tišnově zhoršují domácí topeniště víc než doprava
4. května 2024 01:40

TIŠNOV (ČTK) - Kvalitu ovzduší v Tišnově na Brněnsku v zimě víc zhoršují domácí topeniště než například znečištění z dopravy. V osm měsíců trvajícím měření to zjistili odborníci z Centra dopravního výzkumu, kteří mapovali koncentrace aerosolových částic na osmi místech ve městě.
(Celý text)

Intersucho: Postupující sucho působí zemědělcům čím dál větší potíže
4. května 2024 01:17

(ČTK) - Postupující sucho v některých částech Česka působí zemědělcům stále větší potíže. V mnohých regionech v dubnu pořádně nepršelo a zaseté jarní plodiny zatím čekají na vodu, aby vůbec vzešly. Vyplývá to z hlášení zemědělců pro web Intersucho. Někteří už očekávají snížení výnosů. Kromě sucha navíc škodil v minulých dnech i mráz, který páchal škodu nejen na ovocných stromech a vinicích.
(Celý text)

Anketa: On-line supermarkety stále nejvíce využívají auta se spalovacími motory
4. května 2024 01:10

(ČTK) - K rozvozu nákupů on-line supermarkety v Česku stále nejvíce využívají auta s klasickými spalovacími motory. Některé z nich mají ve své flotile také vozidla, která jezdí na zemní plyn CNG. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci. Elektrickými dodávkami nákupy zčásti doručuje služba Rohlík.cz, v letošním roce se je chystá zařadit e-shop Billa. Státy Evropské unie se v říjnu loňského roku dohodly na pravidlech, která od roku 2035 prakticky znemožní prodej nových aut s klasickými spalovacími motory.
(Celý text)

Plzeňská zoo má dva nové velbloudy, narozené mládě a samce dovezeného z Německa
4. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - O dva nové členy se v dubnu rozrostlo stádo velbloudů dvouhrbých v plzeňské zoologické zahradě. Nejdříve se 2. dubna narodila samici Tereze samička, 10. dubna pak chovatelé přivezli z Německa chovného samce Jafara. Nahradí dvaadvacetiletého Mulisáka, který nečekaně uhynul v lednu. Velbloudí stádo je tak pětičlenné, informovala na stránkách zahrady zooložka Miroslava Palacká.
(Celý text)

Stavba plavební komory Rohatec/Sudoměřice na Baťově kanále jde podle plánu
4. května 2024 00:35

ROHATEC (ČTK) - Stavba nové plavební komory Rohatec/Sudoměřice na Baťově kanále pokračuje podle harmonogramu, informoval tento týden na kontrolním dni ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Nová plavební komora umožní splavnění dalších sedmi kilometrů až do Hodonína. Jde o úsek, kde je tok přirozenou hranicí mezi Českem a Slovenskem. Díky stavbě za 340 milionů korun by měly první lodě doplout do Hodonína v roce 2026.
(Celý text)

Muzeum Semenec v Týně nad Vltavou otevřelo novou výstavu Labyrint
4. května 2024 00:19

TÝN NAD VLTAVOU (ČTK) - Přírodovědné muzeum Semenec v Týně nad Vltavou na Českobudějovicku si připomíná 30 let od vzniku areálu, ve kterém se zaměřují na přírodu. Na ploše čtyř hektarů nejprve v 90. letech vznikla záchranná stanice pro handicapovaná zvířata z volné přírody a v roce 2013 tam vybudovali přírodovědné muzeum. Ve středu 1. května otevřelo venkovní výstavu Labyrint. Nedávno vysázený kruhový labyrint z keřů doplní expozice koláží na téma knihy Jana Amose Komenského Labyrint světa a ráj srdce, řekla ČTK provozovatelka muzea Semenec Barbora Šímová.
(Celý text)

Výborný: V Česku se letos kvůli mrazům sklidí 30 300 tun ovoce místo 138 000 tun
3. května 2024 21:42

PRAHA (ČTK) - V Česku se letos kvůli silným mrazům místo 138 000 tun ovoce sklidí asi 30 300 tun. Po jednání se zástupci ovocnářů, vinařů a lesních školek to tento týden uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Pro všechny pěstitele, jejichž produkce byla poškozena mrazem, je podle něj ministerstvo zemědělství (MZe) připraveno aktivovat program na řešení rizik a krizí v zemědělství. Materiál v úterý předloží vládě. Prioritou přitom podle Výborného budou právě ovocnáři, u kterých se ministr chce navíc zaměřit na ty pěstitele, kde škody přesahují 50 procent. Nejhorší sklizeň ovoce od 90. let byla v roce 2011, kdy činila 101 249 tun.
(Celý text)

Vědci poprvé spatřili, jak si orangutan ošetřil otevřenou ránu léčivou rostlinou
3. května 2024 19:43

(ČTK) - Vědci v Indonésii pozorovali orangutana sumaterského, jak si sám léčil velké zranění na tváři rostlinnou pastou. Je to podle nich patrně poprvé, co se podařilo zaznamenat volně žijícího živočicha, jak pečuje o otevřenou ránu pomocí rostliny s prokazatelně léčivými účinky. Poté, co výzkumníci viděli, jak si samec, kterého pojmenovali Rakus, přikládá obklad na obličej, se rána do měsíce zcela zahojila, uvedl dnes server BBC News.
(Celý text)

Vědci jsou proti stavbě malé vodní elektrárny na Vltavě na Českokrumlovsku
3. května 2024 19:15

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - Vědci z českobudějovického biologického centra Akademie věd ČR jsou proti přehrazení řeky Vltavy pod zříceninou Dívčí Kámen na Českokrumlovsku. Soukromý investor tam připravuje výstavbu malé vodní elektrárny. Vědci uvedli, že projekt může způsobit řadu nepříznivých vlivů a úbytek vzácných druhů rostlin i živočichů. ČTK o tom informovala mluvčí biologického centra Daniela Procházková.
(Celý text)

Sněmovna schválila novelu, která má omezit rizika havárií na řekách
3. května 2024 19:04

PRAHA (ČTK) - Omezit rizika havárií na řekách a upřesnit pravomoci úřadů při jejich likvidaci má novela vodního zákona, kterou dnes schválila Sněmovna. Havárie na vodách se podle ní budou nahlašovat hasičům. Schválená předloha také zavádí registr výpustí ze zdrojů znečištění. Největší znečišťovatelé budou muset průběžně sledovat vybrané ukazatele kvality vypouštěných vod. Původně jim podle vládního návrhu měla přibýt povinnost kontinuálního měření. Sněmovna ale tuto povinnost změnila na nepřetržité sledování znečištění odpadních vod. Předloha, která reaguje především na otravu Bečvy z roku 2020, nyní zamíří do Senátu.
(Celý text)

České zemědělství je o krok blíž k energetické revoluci: poslanci schválili uzákonění agrovoltaiky
3. května 2024 16:59

PRAHA (Ekolist) - Poslanecká sněmovna dnes ve třetím čtení schválil novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, která mimo jiné povolí souběžné využívání půdy pro zemědělskou i energetickou produkci pomocí solárních panelů umístěných u plodin za zákonem stanovených podmínek, tedy takzvanou agrovoltaiku. Čeští zemědělci tak budou moci lépe chránit své plodiny před nepříznivým počasím a zároveň získat nový zdroj příjmů díky produkci bezemisní solární energie, uvedl Svaz moderní energetiky.
(Celý text)

Kam za Vítáním ptačího zpěvu?
3. května 2024 14:30

PRAHA (Ekolist) - Mezi nejsilnější zážitky v přírodě patří poslech ranního koncertu ptáků. Pro to stojí za to si přivstat.
(Celý text)

Bouře v JAR vyplavila na pláže více než 500 želvích mláďat. A odhalila, jak moc jsou želvy vystaveny mikroplastům
3. května 2024 11:57

KAPSKÉ MĚSTO (ČTK) - Více než 500 mláďat mořských želv vyplavila na pobřeží Jihoafrické republiky silná bouře. Malé želvičky patřící většinou k ohroženému druhu kareta obecná našli na pobřeží lidé, kteří je odnesli do záchranného střediska pro želvy v akváriu Two Oceans v Kapském Městě, informovala dnes agentura AP. Nenadálá událost zároveň poskytla odborníkům a ochráncům přírody cenné informace o běžném nebezpečí, které želvám v oceánech hrozí. Navzdory svému nízkému věku stihly želvy už pozřít v oceánu nemálo kousků plastů.
(Celý text)

Vyšší ochranu nejlepší zemědělské půdy Sněmovna schválila v mírnější podobě
3. května 2024 11:55

PRAHA (ČTK) - Vyšší ochranu nejkvalitnější zemědělské půdy Sněmovna schválila v mírnější podobě, než jak ji navrhla vláda. Do vládní předlohy doplnila zákaz prodeje zemědělské půdy vlastníkům z takzvaných třetích zemí, tedy v podstatě mimo Evropskou unii. Upravenou novelu nyní dostanou k posouzení senátoři.
(Celý text)

Agrární komora chce kvůli mrazům peníze také pro pěstitele zeleniny či brambor
3. května 2024 11:51

PRAHA (ČTK) - Agrární komora (AK ČR) požaduje po ministerstvu zemědělství peníze také pro další odvětví zasažená mrazem. Výrazně poškození jsou podle komory například pěstitelé zeleniny, brambor, klasických polních plodin či cukrovky a dubnové mrazy zasáhly také lesní školky. Prezident Agrární komory Jan Doležal o maximální možnou mimořádnou finanční podporu požádal ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) v dopise, který má ČTK k dispozici. Výborný na síti X uvedl, že se o dopise dozvěděl z médií, a navíc těsně před briefingem, označil proto takové jednání za neférové. Mluvčí AK ČR Barbora Pánková na dotaz ČTK uvedla, že dopis byl odeslán včera dopoledne standardní cestou tak, aby ministr měl podklady co nejdříve.
(Celý text)

Zdokumentovaný lov srnce obojkovanými vlky na severu Čech. Jak často vlci loví v intravilánu?
3. května 2024 05:42

PRAHA (Ekolist) - Dne 23. dubna 2024 obdržel tým České zemědělské univerzity, který realizuje telemetrický výzkum vlka v oblasti NP České Švýcarsko v rámci projektu Interreg Redema, informace o lovu srnce obecného minimálně dvěma vlky na okraji městského intravilánu. Jde o město Mikulášovice v okrese Děčín v okrajové oblasti národního parku České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce.
(Celý text)

MŽP povolilo průzkumné práce kvůli lithiu v obci Rožná na Žďársku
3. května 2024 01:14

(ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) povolilo stanovení průzkumného území pro případnou těžbu lithia v obci Rožná na Žďársku. Podle úřadu nebyl žádný zákonný důvod žádosti, kterou kvůli prozkoumání ložisek nerostu podala společnost Geomin, nevyhovět. ČTK to dnes sdělila mluvčí ministerstva Veronika Krejčí. Rozhodnutí je zatím nepravomocné. Obec, která s žádostí nesouhlasí, chce proti němu podat rozklad, řekl ČTK starosta Rožné Libor Pokorný (SOCDEM).
(Celý text)

V pražské zoo se narodil orangutan sumaterský
3. května 2024 01:12

PRAHA (ČTK) - V pražské zoologické zahradě se narodil orangutan sumaterský. Mládě už pije mateřské mléko a podle prvních pozorování je vitální. Zatím není jasné, zda jde o samečka, nebo samičku. Je to první mládě jedenáctileté samice Diri, která přišla na svět rovněž v Troji. Otcem je dvaadvacetiletý samec Pagy. Pavilon Indonéská džungle zůstává otevřený, návštěvníci tak mohou spatřit vzácný přírůstek už nyní, informovala zoo.
(Celý text)

V pražské zoo se narodil orangutan sumaterský
3. května 2024 01:12

PRAHA (ČTK) - V pražské zoologické zahradě se narodil orangutan sumaterský. Mládě už pije mateřské mléko a podle prvních pozorování je vitální. Zatím není jasné, zda jde o samečka, nebo samičku. Je to první mládě jedenáctileté samice Diri, která přišla na svět rovněž v Troji. Otcem je dvaadvacetiletý samec Pagy. Pavilon Indonéská džungle zůstává otevřený, návštěvníci tak mohou spatřit vzácný přírůstek už nyní, informovala zoo.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2139 | Další