ecomonitor.cz
verze pro tisk
Nová odysea - cesta černých čápů
6. srpna 2002 17:33
PRAHA (EkoList) - Český rozhlas navázal na nedávno ukončený projekt Africká odysea, během nějž od roku 1995 sledoval osudy čápů černých při jejich migraci do afrických zimovišť, dalším projektem - Novou odyseou.

Nová odysea se bude věnovat sibiřské populaci čápů černých. Pomocí satelitního systému Argos budou sledováni tři vybraní jedinci čápa černého, výzkum by měl přinést informace o tom, kam sibiřští čápi létají zimovat, jakou letí trasou a kde se cestou zastavují. Zajímavé budou i další údaje, například kolik denně uletí kilometrů, co nebo kdo je cestou nebo na zimovišti ohrožuje a zda se jim podaří vrátit se zpět domů, na Sibiř.

O zajímavé a dobrodružné expedici za odchytem tří čápů dnes na tiskové konferenci informoval účastník expedice Miroslav Bobek. Na odchyt a vybavení čápa vysílačem měli členové expedice 21 dní, od 3. do 24. července. Při pátrání po hnízdištích čápů černých projeli velký kus střední Sibiře, začínali v Krasnojarsku na řece Jenisej, pak vyrazili ověřit informace o údajném výskytu hnízda na ostrově Gornyj na téže řece severně od Krasnojarska. Hnízdo sice našli, ale bylo zničeno vodou. Ostatně zde bylo málo stromů pro vhodné hnízdění čápů a místo bylo pro práci nepříznivé kvůli obrovským množstvím komárů. První čáp byl sice spatřen zde, ale panuje domněnka, že hnízdil pravděpodobně daleko v tajze, kde by hledání čápa bylo podobné pověstnému hledání jehly v kupce sena. Během pátrání po čápech se expedice dostala i do Abakanu (Chakasko), Kyzylu a Erzinu (Tuvinsko) a navštívila i Novosibirsk.

Miroslav Bobek líčil i různé "drobné" příhody, které expedici provázely. Například při zpáteční cestě do Krasnojarska zapadl nákladní automobil půjčený místní armádou do bahna, naštěstí díky pomoci zavolané satelitním telefonem trvalo vyproštění jen 17 hodin.

Populační hustota čápů černých není na Sibiři příliš vysoká (obecně je velmi kolísavá, v ČR je na 350 párů, ve Francii jen 5), a tak se prvního ptáka povedlo odchytit až čtyři dny před koncem expedice v okrese Suzun na jihu Novosibirské oblasti, v Ključiky. Čáp, podle později potvrzeného odhadu samec, dostal jméno Petr. Druhý čáp, také samec, byl odchycen den po té asi deset kilometrů od Petrova hnízdiště.

Kvůli blížícímu se dni odjezdu už členové expedice přestávali doufat, že odchytí i plánovaného třetího čápa, ale štěstí jim nakonec přálo: večer před odjezdem objevili hnízdo a do nastražených pastí se den na to v poledne chytil poslední pták, Kateřina. Jména čápů byla vybrána podle ruských Romanovců.

Pohlaví ptáků byla dodatečně ověřena pomocí testu DNA. Počet tří ptáků byl vybrán jako nejmenší vhodný vzorek, na větší vzorek nebyly peníze. Miroslav Bobek ale dodává, že takhle jim čápi přirostou více k srdci, a putování ptáků pak více prožívají.

Všichni ptáci byli vybaveni batůžkem s vysílačkou, která v nastavený čas vysílá informace, které zpracovává satelit, odkud se přes francouzské Toulouse data o pozici dostanou do Českého rozhlasu. Odlet ptáků z jejich současných hnízdišť se odhaduje do pěti týdnů, rozhodně však musí odletěl před příchodem tuhé sibiřské zimy.

Batůžky jsou uzpůsobeny čápům tak, aby jim nebránily v letu. Jsou usazeny na zádech blízko ptákova těžiště, hmotnost nepřesahuje 2 % váhy zvířete. Vysílač je kvůli úsporám váhy vybaven solárním panýlkem, švy batůžku jsou šity chirurgickou nití, které se mají do tří čtyř let rozpadnout. Jeden přístroj přijde na 100 000 Kč.

Miroslav Bobek také poděkoval mediálním partnerům, časopisu National Geographic a časopisu ABC. Pavel Stöckl z National Geographic uvedl, že podporovat podobné projekty, kde se snoubí dobrodružství s vědou je v náplni podpůrných fondů National Geographic. V podobném duchu se vyjádřil i zástupce časopisu ABC Ondřej Vrtiška. Časopis ABC chystá pro své čtenáře soutěž, kterou budou moci sledovat od čísla 19 po následujích šest vydání. Čtenáři dostanou slepou mapu a budou si moci zakreslovat trasu ptáků a odpovídat na otázky zaměřené nejen na místní geografii, moderní techniku a přírodní vědu.

V závěru Miroslav Bobek uvedl, proč se projekt zaměřil na oblast Sibiře: "Pokračujeme ve výzkumu směrem na východ, nejspíš až k Bajkalu, ale je to hodně otázka peněz. Česká republiku a potažmo i Evropa je již zmapovaná," řekl Bobek a dodal, že na dálném východě v současnosti probíhá podobný japonský projekt.

Na otázku, kam ptáci poletí odpovídá: "Nevíme. Bude to pro nás zajímavé poznání. Evropští čápi mají při své pouti v cestě Středozemní moře, které překonávají buď přes Gibraltar nebo přes Suez. Sibiřským stojí v cestě Himálaj. Předpokládáme, že je obletí přes Pamír, ale kam pak poletí, netušíme. Možná do Afriky, možná do Indie nebo jihovýchodní Asie."

Čáp černý, na rozdíl od daleko známějšího čápa bílého má hlavu, krk i celou svrchní stranu těla černou, zobák a nohy jsou červené. Létá a plachtí stejně jako čáp bílý, krk však drží v letu poněkud níže než hřbet, takže se zdá ze strany "hrbatý". Zobákem klape jen velmi zřídka, klapání je krátké a podstatně slabší než u čápa bílého. Dospělí čápi černí váží asi tři kilogramy.

Žijí velice skrytě zejména v lesnatých oblastech, v poslední době se však u nás přizpůsobují i zemědělsky intenzívně využívané krajině. Hnízdo staví většinou na stromech, vzácněji na skalních výběžcích. V zahřívání 3 až 5 bílých, mírně nazelenalých vajec se po dobu 30 až 34 dnů střídají oba rodiče. Vylíhnutá mláďata mají citrónově žlutý zobák, růžové nohy a bílý prachový šat, který je později (ale ještě ve hnízdě) nahrazen černohnědým peřím. Více než dva měsíce jsou odkázána na péči rodičů, kteří jim na hnízdo nosí masitou potravu: především ryby, ale také bezobratlé vodní živočichy, žáby, plazy a drobné savce.

Více informací a obě odysey, Africkou i Novou, můžete sledovat na www.rozhlas.cz/odysea. Český rozhlas informuje o putování ptáků i ve svém vysílání.

Expedice se zúčastnili kromě Miroslava Bobka František Pojer (odchyt ptáků), Přemysl Rabas (vyjednávání s úřady a manažer), Lubomír Peške (obsluha vysílaček) a Khalil Baalbaki (fotograf).

Ve stepi u Erzinu v Tuvinsku
Ob
Komárů je na Sibiři mnoho...
Na druhém hnízdě
Vyprošťování uralu u ostrova Gornyj Přes satelit se posílaly texty a obrázky na internet. Zleva František Pojer, Miroslav Bobek, Lubomír Peške První čáp - Petr - dostane co nevidět batůžek. Zleva František Pojer, Miroslav Bobek, Lubomír Peške Druhý čáp - Roman - je označován vysílači. Na snímku zleva Lubomír Peške, Nikolaj Juškov, František Pojer a Miroslav Bobek
Nikolaj Juškov a František Pojer s čápem Romanem Kateřina dostává vysílače. Na snímku s Nikolajem Juškovem a Františkem Pojerem Miroslav Bobek vypouští čápici Kateřinu Čápice Kateřina odlétá

Foto: Khalil Baalbaki

Předpokládané trasy letu
Předpokládané trasy letu

Zdroj: www.rozhlas.cz/odysea

Martin Mach

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=98177


Online diskuse
Španělské ministerstvo se rozhodlo zrušit cenu býčích zápasů a vyvolalo kritiku
4. května 2024 19:20

MADRID (ČTK) - Španělské ministerstvo kultury se rozhodlo zrušit národní cenu býčích zápasů. Informoval o tom španělský tisk. Rozhodnutí vyvolalo kritiku od konzervativních stran i části vládních socialistů. Ministerstvo kultury odůvodnilo svůj krok tím, že ve španělské společnosti rostou obavy o osud zvířat a že býčí zápasy jsou relativně málo navštěvovaným představením.
(Celý text)

Enormní návštěvnost Adršpašských skal je výzvou, říká místostarosta Adršpachu
4. května 2024 13:34

(ČTK) - Enormní návštěvnost Adršpašských skal na Náchodsku je pro obec Adršpach s pěti sty obyvateli pozitivem, ale zároveň velkou výzvou. ČTK to řekl místostarosta Tomáš Dimter (Máme rádi Adršpach). Národní přírodní rezervace Adršpašské skály je menší částí Adršpašsko-teplických skal, které jsou největším celistvým skalním městem v ČR.
(Celý text)

Vědci zachraňují cenné genetické populace smrku ztepilého
4. května 2024 05:51

PRAHA (Ekolist) - V posledních letech dochází k oslabení populací smrku ztepilého dlouhodobými vysokými teplotami a následně v důsledku kůrovcové kalamity. K oslabení zastoupení smrku v předchozím období minulého století došlo i v důsledku poškození průmyslovými imisemi. Proto se vědci snaží zachránit a zachovat alespoň některé vybrané nejcennější zbytkové populace a získat více informací o přeživších jedincích či porostech smrku. Přes určité vznikající averze k pěstování smrku ztepilého zůstává tato dřevina naší nejrozšířenější jehličnatou dřevinou, která na svá přirozená stanoviště z lesnického hlediska patří, ať již jako hlavní dřevina nebo dřevina přimíšená.
(Celý text)

Hladík: Novela vodního zákona by měla zabránit možnému vzniku havárií
4. května 2024 01:44

PRAHA (ČTK) - Novela vodního zákona má pomoct předcházet dalším haváriím a případně urychlit a zjednodušit jejich řešení, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Novela je odpovědí na otravu Bečvy v roce 2020. Legislativně definuje jasná a striktní pravidla k vyšetřování budoucích havárií a zavádí kontinuální sledování největších znečišťovatelů. Včera novelu schválila Sněmovna, nyní míří do Senátu.
(Celý text)

Výzkum: Ovzduší v Tišnově zhoršují domácí topeniště víc než doprava
4. května 2024 01:40

TIŠNOV (ČTK) - Kvalitu ovzduší v Tišnově na Brněnsku v zimě víc zhoršují domácí topeniště než například znečištění z dopravy. V osm měsíců trvajícím měření to zjistili odborníci z Centra dopravního výzkumu, kteří mapovali koncentrace aerosolových částic na osmi místech ve městě.
(Celý text)

Intersucho: Postupující sucho působí zemědělcům čím dál větší potíže
4. května 2024 01:17

(ČTK) - Postupující sucho v některých částech Česka působí zemědělcům stále větší potíže. V mnohých regionech v dubnu pořádně nepršelo a zaseté jarní plodiny zatím čekají na vodu, aby vůbec vzešly. Vyplývá to z hlášení zemědělců pro web Intersucho. Někteří už očekávají snížení výnosů. Kromě sucha navíc škodil v minulých dnech i mráz, který páchal škodu nejen na ovocných stromech a vinicích.
(Celý text)

Anketa: On-line supermarkety stále nejvíce využívají auta se spalovacími motory
4. května 2024 01:10

(ČTK) - K rozvozu nákupů on-line supermarkety v Česku stále nejvíce využívají auta s klasickými spalovacími motory. Některé z nich mají ve své flotile také vozidla, která jezdí na zemní plyn CNG. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci. Elektrickými dodávkami nákupy zčásti doručuje služba Rohlík.cz, v letošním roce se je chystá zařadit e-shop Billa. Státy Evropské unie se v říjnu loňského roku dohodly na pravidlech, která od roku 2035 prakticky znemožní prodej nových aut s klasickými spalovacími motory.
(Celý text)

Plzeňská zoo má dva nové velbloudy, narozené mládě a samce dovezeného z Německa
4. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - O dva nové členy se v dubnu rozrostlo stádo velbloudů dvouhrbých v plzeňské zoologické zahradě. Nejdříve se 2. dubna narodila samici Tereze samička, 10. dubna pak chovatelé přivezli z Německa chovného samce Jafara. Nahradí dvaadvacetiletého Mulisáka, který nečekaně uhynul v lednu. Velbloudí stádo je tak pětičlenné, informovala na stránkách zahrady zooložka Miroslava Palacká.
(Celý text)

Stavba plavební komory Rohatec/Sudoměřice na Baťově kanále jde podle plánu
4. května 2024 00:35

ROHATEC (ČTK) - Stavba nové plavební komory Rohatec/Sudoměřice na Baťově kanále pokračuje podle harmonogramu, informoval tento týden na kontrolním dni ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Nová plavební komora umožní splavnění dalších sedmi kilometrů až do Hodonína. Jde o úsek, kde je tok přirozenou hranicí mezi Českem a Slovenskem. Díky stavbě za 340 milionů korun by měly první lodě doplout do Hodonína v roce 2026.
(Celý text)

Muzeum Semenec v Týně nad Vltavou otevřelo novou výstavu Labyrint
4. května 2024 00:19

TÝN NAD VLTAVOU (ČTK) - Přírodovědné muzeum Semenec v Týně nad Vltavou na Českobudějovicku si připomíná 30 let od vzniku areálu, ve kterém se zaměřují na přírodu. Na ploše čtyř hektarů nejprve v 90. letech vznikla záchranná stanice pro handicapovaná zvířata z volné přírody a v roce 2013 tam vybudovali přírodovědné muzeum. Ve středu 1. května otevřelo venkovní výstavu Labyrint. Nedávno vysázený kruhový labyrint z keřů doplní expozice koláží na téma knihy Jana Amose Komenského Labyrint světa a ráj srdce, řekla ČTK provozovatelka muzea Semenec Barbora Šímová.
(Celý text)

Výborný: V Česku se letos kvůli mrazům sklidí 30 300 tun ovoce místo 138 000 tun
3. května 2024 21:42

PRAHA (ČTK) - V Česku se letos kvůli silným mrazům místo 138 000 tun ovoce sklidí asi 30 300 tun. Po jednání se zástupci ovocnářů, vinařů a lesních školek to tento týden uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Pro všechny pěstitele, jejichž produkce byla poškozena mrazem, je podle něj ministerstvo zemědělství (MZe) připraveno aktivovat program na řešení rizik a krizí v zemědělství. Materiál v úterý předloží vládě. Prioritou přitom podle Výborného budou právě ovocnáři, u kterých se ministr chce navíc zaměřit na ty pěstitele, kde škody přesahují 50 procent. Nejhorší sklizeň ovoce od 90. let byla v roce 2011, kdy činila 101 249 tun.
(Celý text)

Vědci poprvé spatřili, jak si orangutan ošetřil otevřenou ránu léčivou rostlinou
3. května 2024 19:43

(ČTK) - Vědci v Indonésii pozorovali orangutana sumaterského, jak si sám léčil velké zranění na tváři rostlinnou pastou. Je to podle nich patrně poprvé, co se podařilo zaznamenat volně žijícího živočicha, jak pečuje o otevřenou ránu pomocí rostliny s prokazatelně léčivými účinky. Poté, co výzkumníci viděli, jak si samec, kterého pojmenovali Rakus, přikládá obklad na obličej, se rána do měsíce zcela zahojila, uvedl dnes server BBC News.
(Celý text)

Vědci jsou proti stavbě malé vodní elektrárny na Vltavě na Českokrumlovsku
3. května 2024 19:15

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - Vědci z českobudějovického biologického centra Akademie věd ČR jsou proti přehrazení řeky Vltavy pod zříceninou Dívčí Kámen na Českokrumlovsku. Soukromý investor tam připravuje výstavbu malé vodní elektrárny. Vědci uvedli, že projekt může způsobit řadu nepříznivých vlivů a úbytek vzácných druhů rostlin i živočichů. ČTK o tom informovala mluvčí biologického centra Daniela Procházková.
(Celý text)

Sněmovna schválila novelu, která má omezit rizika havárií na řekách
3. května 2024 19:04

PRAHA (ČTK) - Omezit rizika havárií na řekách a upřesnit pravomoci úřadů při jejich likvidaci má novela vodního zákona, kterou dnes schválila Sněmovna. Havárie na vodách se podle ní budou nahlašovat hasičům. Schválená předloha také zavádí registr výpustí ze zdrojů znečištění. Největší znečišťovatelé budou muset průběžně sledovat vybrané ukazatele kvality vypouštěných vod. Původně jim podle vládního návrhu měla přibýt povinnost kontinuálního měření. Sněmovna ale tuto povinnost změnila na nepřetržité sledování znečištění odpadních vod. Předloha, která reaguje především na otravu Bečvy z roku 2020, nyní zamíří do Senátu.
(Celý text)

České zemědělství je o krok blíž k energetické revoluci: poslanci schválili uzákonění agrovoltaiky
3. května 2024 16:59

PRAHA (Ekolist) - Poslanecká sněmovna dnes ve třetím čtení schválil novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, která mimo jiné povolí souběžné využívání půdy pro zemědělskou i energetickou produkci pomocí solárních panelů umístěných u plodin za zákonem stanovených podmínek, tedy takzvanou agrovoltaiku. Čeští zemědělci tak budou moci lépe chránit své plodiny před nepříznivým počasím a zároveň získat nový zdroj příjmů díky produkci bezemisní solární energie, uvedl Svaz moderní energetiky.
(Celý text)

Kam za Vítáním ptačího zpěvu?
3. května 2024 14:30

PRAHA (Ekolist) - Mezi nejsilnější zážitky v přírodě patří poslech ranního koncertu ptáků. Pro to stojí za to si přivstat.
(Celý text)

Bouře v JAR vyplavila na pláže více než 500 želvích mláďat. A odhalila, jak moc jsou želvy vystaveny mikroplastům
3. května 2024 11:57

KAPSKÉ MĚSTO (ČTK) - Více než 500 mláďat mořských želv vyplavila na pobřeží Jihoafrické republiky silná bouře. Malé želvičky patřící většinou k ohroženému druhu kareta obecná našli na pobřeží lidé, kteří je odnesli do záchranného střediska pro želvy v akváriu Two Oceans v Kapském Městě, informovala dnes agentura AP. Nenadálá událost zároveň poskytla odborníkům a ochráncům přírody cenné informace o běžném nebezpečí, které želvám v oceánech hrozí. Navzdory svému nízkému věku stihly želvy už pozřít v oceánu nemálo kousků plastů.
(Celý text)

Vyšší ochranu nejlepší zemědělské půdy Sněmovna schválila v mírnější podobě
3. května 2024 11:55

PRAHA (ČTK) - Vyšší ochranu nejkvalitnější zemědělské půdy Sněmovna schválila v mírnější podobě, než jak ji navrhla vláda. Do vládní předlohy doplnila zákaz prodeje zemědělské půdy vlastníkům z takzvaných třetích zemí, tedy v podstatě mimo Evropskou unii. Upravenou novelu nyní dostanou k posouzení senátoři.
(Celý text)

Agrární komora chce kvůli mrazům peníze také pro pěstitele zeleniny či brambor
3. května 2024 11:51

PRAHA (ČTK) - Agrární komora (AK ČR) požaduje po ministerstvu zemědělství peníze také pro další odvětví zasažená mrazem. Výrazně poškození jsou podle komory například pěstitelé zeleniny, brambor, klasických polních plodin či cukrovky a dubnové mrazy zasáhly také lesní školky. Prezident Agrární komory Jan Doležal o maximální možnou mimořádnou finanční podporu požádal ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) v dopise, který má ČTK k dispozici. Výborný na síti X uvedl, že se o dopise dozvěděl z médií, a navíc těsně před briefingem, označil proto takové jednání za neférové. Mluvčí AK ČR Barbora Pánková na dotaz ČTK uvedla, že dopis byl odeslán včera dopoledne standardní cestou tak, aby ministr měl podklady co nejdříve.
(Celý text)

Zdokumentovaný lov srnce obojkovanými vlky na severu Čech. Jak často vlci loví v intravilánu?
3. května 2024 05:42

PRAHA (Ekolist) - Dne 23. dubna 2024 obdržel tým České zemědělské univerzity, který realizuje telemetrický výzkum vlka v oblasti NP České Švýcarsko v rámci projektu Interreg Redema, informace o lovu srnce obecného minimálně dvěma vlky na okraji městského intravilánu. Jde o město Mikulášovice v okrese Děčín v okrajové oblasti národního parku České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce.
(Celý text)

Zdokumentovaný lov srnce obojkovanými vlky na severu Čech. Jak často vlci loví v intravilánu?
3. května 2024 05:42

PRAHA (Ekolist) - Dne 23. dubna 2024 obdržel tým České zemědělské univerzity, který realizuje telemetrický výzkum vlka v oblasti NP České Švýcarsko v rámci projektu Interreg Redema, informace o lovu srnce obecného minimálně dvěma vlky na okraji městského intravilánu. Jde o město Mikulášovice v okrese Děčín v okrajové oblasti národního parku České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2139 | Další