|
titulní strana > co píší jiní
Co ruský barevný sníh vypovídá o sílícím znečištění?
6. března 2019 08:11
MOSKVA (ČTK) - Případy, kdy sníh zčernal nebo zezelenal, vyvolávají stále větší znepokojení. Jak velké obavy bychom měli mít kvůli čím dál tím víc barevnému sněhu, se ptá britský list The Guardian.
Co by každý kynolog měl znát o vývojových stádiích a kritických obdobích vývoje psa?
PRAHA (Ekolist) - Vývojové teorie známe především z oblasti psychologie člověka. Věnují se rozdílům mezi průměrnými výkony jedinců v závislosti na věku. Poznatky vývojových teorií umožňují pedagogům porozumět lépe dětem nebo žákům a plánovat výuku přiměřeně (a tedy efektivněji). Podívejme se v rychlosti na vývojová stádia člověka, abychom lépe porozuměli vývojovým etapám psa, kterým se budeme věnovat následně a které by měl každý kynolog znát.
Myslivci v Mníšku uspořádali mimořádný odstřel divokých prasat, střelili jediné zvíře
MNÍŠEK P.B. (ČTK) - Myslivci včera v Mníšku pod Brdy u Prahy uspořádali další mimořádný odstřel divokých prasat. Akci nepřálo počasí, které bylo příliš větrné, podařilo se střelit jediné zvíře. Při předchozí naháňce v únoru myslivci skolili dvě prasata, řekl vedoucí odboru kanceláře starostky Jaroslav Pešice. (Celý text)
Plošnou aplikaci chemie proti kůrovci nenařídíme, říká ministerstvo zemědělství
PRAHA (ČTK) - Ministerstvo zemědělství neuvažuje o tom, že by vlastníkům lesů nařídilo plošnou aplikaci chemických přípravků proti kůrovci. Informoval o tom mluvčí úřadu Vojtěch Bílý. Ministerstvo podle něj nebude vlastníkům ukládat konkrétní formu asanace. Ochránci přírody z Hnutí Duha v pondělí varovali před plošným užíváním chemie proti kůrovci, které by podle nich zlikvidovalo i další druhy hmyzu.
Tragédie se lvy ve Zděchově podle Křečka ukazuje selhávání státu
BRNO (ČTK) - Tragický případ chovatele lvů ve Zděchově na Vsetínsku ukazuje, jak stát selhává ve vymáhání práva. Tragédie se nemusela stát, kdyby úřady už dříve dokázaly lvy chovateli odebrat, uvedl dnes v tiskové zprávě zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček. Zvířata by ani nebylo kam umístit kvůli problémům se zajištěním a financováním náhradní péče. Lev dnes ráno ve výběhu napadl a usmrtil chovatele. Policisté ze zásahové jednotky následně obě zvířata usmrtili.
MZe: Novela zakáže kontaktní zoo, chovatelé budou mít kurz
PRAHA (ČTK) - Ministerstvo zemědělství dokončuje novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání. Mohla by částečně zabránit neštěstím, jaké se stalo dnes na Vsetínsku. Vládě chce novelu předložit do konce března, sdělil dnes mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý. Novela by měla platit od roku 2020. Chovatelé budou muset absolvovat kurz, ministerstvo také chce zákaz "kontaktních" zoo.
Případy, kdy exotické zvíře v zajetí zabije člověka, jsou výjimečné
ZDĚCHOV (ČTK) - Případy, kdy nějaké exotické zvíře zabije svého chovatele, ošetřovatele nebo například návštěvníka zoo, nejsou příliš časté, napadení většinou skončí s různým stupněm zranění. Dnešní zabití chovatele lvem ve Zděchově na Vsetínsku ale není prvním případem, kdy exotická šelma usmrtila v Česku člověka.
Policisté potvrdili úmrtí chovatele, ve Zděchově ho napadl lev
ZDĚCHOV (ČTK) - Policisté potvrdili úmrtí chovatele, kterého dnes ráno ve Zděchově na Vsetínsku napadl lev. Stalo se to v kotci uvnitř oploceného výběhu. Muž choval také lvici. Policisté ze zásahové jednotky obě zvířata zastřelili, řekla krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.
Spor o ochranu slonů v Botswaně – velký problém, nebo největší hoax 21. století?
PRAHA (Ekolist) - Botswana je z pohledu slona zřejmě nejbezpečnější místo na zemi. Žije tu nejpočetnější populace slonů afrických. V září 2018 se ale v médiích po celém světě objevily zprávy o masakru těchto slonů pytláky. Prezident Botswany Mokgweetsi Masisi ale popřel, že by pytláctví v zemi narostlo, a obvinění z masového pytláctví označil za “největší hoax 21. století”. Podle výsledků leteckého průzkumu předaného vládě v lednu 2019 se ale pytláctví v Botswaně skutečně rozmáhá. Odkrývání sporu o ochranu slonů v Botswaně je jako detektivní příběh. Píše o něm BBC.
Lékařka: Alergiky už trápí líska a olše, brzy se přidá bříza
PRAHA (ČTK) - Alergiky začaly trápit první kvetoucí stromy - líska a olše, loni to bylo ještě dřív. Pokud se neochladí, přidá se podle alergoložky Moniky Čermákové brzy topol a bříza. Od poloviny února začal alergeny měřit jako každý rok také Státní zdravotní ústav (SZÚ). V Česku trpí alergií nebo astmatem asi třetina populace. Podle odhadů bude za šest let mít tyto potíže polovina obyvatel Evropské unie.
Pražská zoo se podílí na záchraně žáby vodnice posvátné
PRAHA (ČTK) - Pražská zoo se zapojuje do vytvoření záložní populace vodnice posvátné. Zásilka 70 těchto žab v pátek večer dorazila do Prahy, většinu z nich zoologická zahrada předá dalším institucím, oznámila včera médiím. Vodnice posvátné žijí pouze ve vysokohorském jezeře Titicaca na pomezí Peru a Bolívie, zejména vinou znečištění jsou však kriticky ohrožené.
V Českém středohoří se obnovují teplomilná stanoviště
LITOMĚŘICE (ČTK) - Přírodovědci v Českém středohoří obnovují teplomilná stanoviště. Z ploch odstraňují nálety a vysazují nové dřeviny, aby vytvořili prostor pro vzácné druhy rostlin a živočichů. Do projektu LIFE postupně investují přes 60 milionů korun. Informoval o tom Ondřej Nitsch z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Geopark Ralsko chce letos do Festivalu Proměny zapojit veřejnost
RALSKO (ČTK) - Geopark Ralsko chce letos do Festivalu Proměny zapojit i širokou veřejnost. Vyhlásil proto soutěž o nejlepší dílo z přírodních materiálů vytvořené v některé za dvou desítek zaniklých obcí v bývalém vojenském prostoru Ralsko. Zapojit se může kdokoliv, malí, velcí, týmy i jednotlivci, rodiny nebo školy, řekla autorka projektu Lenka Mrázová.
Jeskyňáři objevili v Moravském krasu novou chodbu v jeskyni
PRAHA (ČTK) - Jeskyňáři objevili v jeskyni Matalova Vymodlená v Moravském krasu novou chodbu. Má kolem devíti metrů, řekl speleolog Michal Šenkýř. Podle něj navazuje na stometrovou chodbu, kterou skupina speleologů vybudovala v jeskyni za čtyři roky. Objevení neznámých chodeb v Moravském krasu není obvyklé, dodal Šenkýř.
Husa na kolejích ochromila provoz na stuttgartském nádraží
PRAHA (ČTK) - Zaběhnutá husa si vynutila uzavření několika kolejí na hlavním nádraží ve Stuttgartu. Německá policie se pochlubila jejím zdárným odchytem a náročný sobotní zásah dokumentovala i fotografií, ukazující zkrotlého opeřence v náručí uniformovaného muže zákona.
Lyžař Yule dá polovinu prémií na boj se změnami klimatu
PRAHA (ČTK) - Švýcarský lyžař Daniel Yule se vzdá poloviny prémií z posledních dvou slalomů sezony Světového poháru a věnuje je neziskové organizaci zaměřené na boj proti změnám klimatu. Olympijský vítěz a mistr světa ze závodu družstev se rozhodl k tomuto gestu poté, co kritizoval prezidenta Mezinárodní lyžařské federace (FIS) Gian Franca Kaspera za jeho výroky relativizující globální oteplování.
Natáčet lovícího medvěda na mobil je holý nerozum, varují ochránci přírody
PRAHA (Ekolist) - Kameraman Radim Velička, který natočil na mobil několikaminutové video medvěda útočícího na prase divoké, se vystavil obrovskému nebezpečí. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR proto vyzývá všechny návštěvníky Beskyd, aby se při spatření medvěda klidným krokem vzdálili pryč.
Od roku 2020 se budou muset stavět jen budovy s téměř nulovou spotřebou energie. Jak na to?
PRAHA (Ekolist) - Počátkem roku 2020 se už budou muset stavět pouze budovy s téměř nulovou spotřebou energie (nZEB). Uvedená povinnost se týká i větších změn dokončené stavby, tedy i budov procházející rozsáhlejší renovací. Předpokládá se, že v roce 2050 budou současné budovy tvořit asi 75 % stavebního fondu.
Vodohospodáři upustí z Nových Mlýnů více vody, aby zavodnili oboru Soutok
BŘECLAV (ČTK) - Vodohospodáři z Povodí Moravy budou v týdnu z Novomlýnských nádrží vypouštět více vody, chtějí doplnit vodu v drobných tocích, mokřadech a tůních v suchem ohrožené oboře Soutok. Obora leží v nejjižnějším cípu Moravy na hranicích se Slovenskem a Rakouskem. Podle státního podniku jde o preventivní opatření proti suchu a s ohledem na kritický stav obory. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
Ochránci přírody varují před plošným využíváním chemie proti kůrovci
PRAHA (ČTK) - Ochránci přírody z Hnutí Duha varují před plošným užíváním chemie proti kůrovci, které by podle nich zlikvidovalo i další důležité druhy hmyzu. O problému informují před sněmovním projednáváním zákona, který zavádí tzv. rajonizaci ČR. Sněmovna by měla zákon schválit v prvním čtení. Zákon rozdělí stát na území, v části pak nebudou muset vlastníci lesa těžit napadané dřevo, uvolní se tak kapacity těžby do území, kde je ještě možné včasným zásahem les zachránit. Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) by podle nich měl zaručit, že se chemie nebude v lesích používat plošně. Stanovisko ministerstva ČTK shání.
Ochránci přírody varují před plošným využíváním chemie proti kůrovci
PRAHA (ČTK) - Ochránci přírody z Hnutí Duha varují před plošným užíváním chemie proti kůrovci, které by podle nich zlikvidovalo i další důležité druhy hmyzu. O problému informují před sněmovním projednáváním zákona, který zavádí tzv. rajonizaci ČR. Sněmovna by měla zákon schválit v prvním čtení. Zákon rozdělí stát na území, v části pak nebudou muset vlastníci lesa těžit napadané dřevo, uvolní se tak kapacity těžby do území, kde je ještě možné včasným zásahem les zachránit. Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) by podle nich měl zaručit, že se chemie nebude v lesích používat plošně. Stanovisko ministerstva ČTK shání.
|
Další články:
22. července 2025 06:00
21. července 2025 06:00
20. července 2025 06:00
18. července 2025 06:02
17. července 2025 04:57
|
(ČTK) - Svazy a skupiny zastupující podniky z energeticky náročných odvětví vyzvaly v otevřeném dopise premiéra Petra Fialu (ODS), aby řešil otázku drahých energií a dekarbonizace. Ty podle nich snižují konkurenceschopnost českých podniků, které se dostávají do krize. Dopis zveřejnila Ocelářská unie na svých webových stránkách. Kromě ocelářů se k výzvě přidali také zástupci chemického a papírenského průmyslu a sléváren, kováren a strojařů. Ti premiérovi navrhli některá opatření, která by podle nich konkurenceschopnost českých firem pomohla zlepšit.
(Celý text)
Brno dokončilo protipovodňová opatření v Poříčí, má povolení předčasného užívání
22. července 2025 10:24
BRNO (ČTK) - Protipovodňová opatření za 1,5 miliardy korun bez DPH v brněnské ulici Poříčí jsou po třech a půl letech hotová. Město získalo povolení předčasného užívání stavby, čeká ještě na kolaudaci. Investice obnášela odbourání kamenných zdí, rozšíření koryta řeky, modelaci břehů, stavbu protipovodňových stěn i vybudování nových stezek pro pěší či cyklisty. Díky tomu je nyní vyjmuto ze záplavové oblasti zhruba 80 hektarů území, uvedla primátorka Markéta Vaňková (ODS). Připomněla, že při loňských povodních hrozilo v centru města rozvodnění Svratky.
(Celý text)
Trh v USA zůstane klíčovým, česká Upcycling Group ale musí tlačit na dodavatele
22. července 2025 10:22
(ČTK) - Americký trh má zájem o řešení vyvíjená českou společností Upcycling Group, která se zaměřuje na cirkulární ekonomiku, takže i přes nejnovější cla pro ni zůstane klíčovým trhem. Firma ale bude muset tlačit na své dodavatele technologických celků, aby více hledali subdodavatele přímo v USA. ČTK to řekl ředitel Upcycling Group Jan Skopeček. Zavedení cel 30 procent na zboží z Evropské unie od 1. srpna oznámil minulý týden americký prezident Donald Trump.
(Celý text)
Zemědělci kritizují vládu za chybějící vizi a nedostatečné řešení problémů
22. července 2025 10:15
(ČTK) - Zemědělství v Česku v posledních čtyřech letech čelilo řadě krizí - od prudkého nárůstu cen vstupů přes dopady války na Ukrajině, byrokratickou zátěž, až po tlaky spojené s novou evropskou zemědělskou politikou. Odborníci, které ČTK oslovila, se ale neshodují na tom, jak vláda Petra Fialy (ODS) situaci zvládla. Zatímco část analytiků oceňuje přesměrování dotací k menším farmám či zvládnutí zemědělských protestů bez populistických zásahů, zástupci velkých zemědělských organizací vládu kritizují za chybějící vizi, slabou komunikaci a neochotu systémově řešit problémy.
(Celý text)
Osvěta pomáhá: Zbytečně zachráněných mláďat zajíců a srnců ubývá
22. července 2025 05:53
PRAHA (Ekolist) - Záchranné stanice v rámci Národní sítě záchranných stanic přijaly od začátku roku do 15. července 2025 již 829 jedinců zajíce obecného a 259 srnců obecných. Více než polovina z nich byla přivezena v nejcitlivějším období – jako mláďata. Ve většině případů byl ale k příjmu do záchranné stanice vážný důvod.
(Celý text)
Klimatické podmínky formovaly germánské společnosti střední Evropy v prvních stoletích našeho letopočtu
22. července 2025 05:20
PRAHA (Ekolist / s využitím TZ AVČR) - Společný výzkum vědců z Archeologického ústavu AV ČR, Brno, a CzechGlobe – Ústavu výzkumu globální změny AV ČR ukazuje, jak klimatické podmínky a také vztahy s Římskou říší formovaly v prvních čtyřech stoletích našeho letopočtu vývoj germánských společností, obývajících střední Evropu. Článek, který byl právě publikován v prestižním časopise PLOS ONE, kombinuje novým způsobem data získaná archeologickým výzkumem s poznatky o klimatu ve starověku.
(Celý text)
Studie: Extrémní jevy počasí zasahují do produkce potravin. Jejich cena roste
22. července 2025 01:01
(ČTK) - Britské brambory, kalifornská zelenina, jihoafrická kukuřice a indická cibule patří mezi mnoho potravin, které byly podle studie týmu mezinárodních vědců zasaženy nedávnými cenovými šoky, které způsobily extrémní povětrnostní podmínky. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) byla loňská česká úroda většiny hlavních plodin slabší. V roce 2024 se sklidilo meziročně méně obilovin, olejnin, luskovin na zrno, chmele, vinných hroznů, ovoce i zeleniny.
(Celý text)
Farmáři budou dostávat vyšší zálohy na přímé platby, mj. kvůli extrémům počasí
22. července 2025 00:43
(ČTK) - Zemědělci budou mít nově možnost dostávat u přímých plateb na plochu obhospodařované půdy nebo chov hospodářských zvířat vyšší zálohy. Jedná se o navýšení z 50 procent na 70 procent. Změnu schválily členské státy EU, informovalo ministerstvo zemědělství. Cílem nového nařízení je zmírnit dopady mimořádných událostí, jako jsou extrémní klimatické jevy nebo válečné konflikty, které negativně ovlivňují zemědělský sektor v celé EU.
(Celý text)
HN: ČEZ plánuje v oblasti Ralska výstavbu větrného parku s výkonem až 115 MW
22. července 2025 00:16
RALSKO (ČTK) - Výstavbu větrného parku o celkovém instalovaném výkonu až 115 megawattů (MW) připravuje společnost ČEZ PV & Wind v bývalém vojenském prostoru Ralsko na Českolipsku. Projekt, který je v procesu posuzování vlivů na životní prostředí (EIA), by se tak stal největším větrným parkem v zemi, uvedly Hospodářské noviny (HN). V Česku byly na konci loňského roku větrné elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 352 MW.
(Celý text)
V Olomouckém kraji lesníci loni zalesnili 1523 ha, o 445 ha méně než v roce 2023
21. července 2025 23:06
OLOMOUC (ČTK) - V Olomouckém kraji lesníci v roce 2024 zalesnili 1523 hektarů pozemků, meziročně je to o 445 hektarů méně. Tempo zalesňování v Olomouckém kraji, jehož lesy v předchozích letech zdevastovala kůrovcová kalamita, sucho a časté vichřice, loni třetím rokem po sobě kleslo. Nejvíc ploch bylo zalesněno v roce 2019, kdy v kůrovcem zasažených lesích vrcholila těžba dřeva a sazenice stromů pokryly 4879 hektarů. ČTK informaci získala z údajů Českého statistického úřadu.
(Celý text)
První plynová kotelna v Prunéřově už zásobuje Chomutovsko teplem
21. července 2025 19:56
KADAŇ (ČTK) - První plynová kotelna v areálu hnědouhelné elektrárny v Prunéřově začala vyrábět teplo pro Chomutov, Jirkov a Klášterec nad Ohří. Současně s ní zahájila výrobu tepla také záložní plynová kotelna v nedalekých Tušimicích. Zajišťuje dodávku pro Kadaň a pro oblast Tušimic. Po najetí dalších zdrojů skončí elektrárna na uhlí. ČTK to řekl mluvčí Skupiny ČEZ Ota Schnepp. Výjimku z emisí rtuti má elektrárna do srpna 2029.
(Celý text)
Kraj Vysočina přispěje na tříletý výzkum hornin v geoparku Vysočina
21. července 2025 19:49
JIHLAVA (ČTK) - Kraj Vysočina přispěje na výzkum geologických fenoménů v národním geoparku Vysočina, což je oblast mezi Telčí, Třeští a Počátkami. Na záměr mikroregionu rada kraje schválila 200 000 korun. Je to tříletý projekt, řekl hejtman Martin Kukla (ANO). Stejnou částku kraj dá pro letošek na výzkum jihlavského Muzea Vysočiny v povodí řeky Jihlavy.
(Celý text)
V průmyslové zóně v Holešově přibude zeleň i protipovodňová ochrana
21. července 2025 19:43
HOLEŠOV (ČTK) - V průmyslové zóně v Holešově na Kroměřížsku přibude více než 600 stromů i několik hektarů travnatých ploch. Zlínský kraj, který je investorem, počítá také s doplněním protipovodňové ochrany. Celkové náklady dosáhnou 31 milionů korun, téměř 11 milionů korun pokryje dotace z Evropské unie. Hotovo by mělo být nejpozději na podzim příštího roku, sdělil ČTK Jan Vandík z krajského oddělení komunikace a vnějších vztahů.
(Celý text)
Fotogalerie: Začalo hlasování v anketě Strom roku 2025
21. července 2025 17:19
PRAHA (Ekolist) - Nadace Partnerství zahájila hlasování v dalším ročníku oblíbené ankety Strom roku. Lidé mohou hlasovat online na www.stromroku.cz až do 5. října. Podpořit lze svůj oblíbený strom jedním hlasem z jedné e-mailové adresy. Vítěz postoupí do zimního evropského kola a zároveň získají první tři stromy odborné ošetření od partnerů soutěže PROSTROM Bohemia a Groown.
(Celý text)
Na jižní Moravě se poprvé objevila nepůvodní včela z Asie
21. července 2025 16:52
(ČTK) - Na jižní Moravě odborníci v polovině července potvrdili první výskyt nepůvodního druhu včely známé i jako čalounice v Česku. Jedná se o velkého zástupce čeledi čalounicovití původem z východní Asie. Druh zatím nemá české jméno. V posledních letech zaznamenán v různých evropských státech a odborníci čekali, že se objeví i v ČR. O nálezu informovalo Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu.
(Celý text)
Hasiči a inspekce životního prostředí prověří skládky, kde hrozí požáry
21. července 2025 11:11
PRAHA (ČTK) - Rozsáhlou kontrolu skládek a zařízení pro nakládání s odpady zahájili hasiči spolu s Českou inspekcí životního prostředí (ČIŽP). Zaměří se při nich na provozy, kde v minulosti hořelo, a na zařízení, která ve velkém pracují s hořlavými materiály, jako je elektroodpad, pneumatiky či plasty. Za tři měsíce chtějí zkontrolovat přes 80 zařízení, informovala mluvčí Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR (HZS) Klára Ochmanová.
(Celý text)
Čína začala v Tibetu stavět největší vodní elektrárnu na světě
21. července 2025 11:06
(ČTK) - Čínský premiér Li Čchiang oznámil začátek stavby největší vodní elektrárny na světě. Obří vodní dílo vyroste na východním okraji tibetské náhorní plošiny a podle odhadů vyjde na 170 miliard dolarů (3,6 bilionu korun), uvedla agentura Reuters s odvoláním na státní tiskovou agenturu Nová Čína.
(Celý text)
Chceme oslovit i ty, kteří jinak nejsou moc slyšet. Jak dělají ve Vídni participaci pro klima?
21. července 2025 06:13
PRAHA (Ekolist) - Již filozof a spisovatel J. J. Rousseau tvrdil, že pravá svoboda a demokracie znamenají neustálou účast občanů na tvorbě zákonů a řízení věcí veřejných, nikoli jen pasivní účast ve formě voleb. A ve Vídni si tuto myšlenku vzali opravdu k srdci. Participaci obyvatelstva na
opatřeních, která mají reagovat na klimatickou změnu, tu nejen vítají, ale i aktivně
podporují a vyhledávají.
(Celý text)
Zvýšit odolnost městských trávníků vůči horku a suchu mají nové druhy z panonské oblasti
21. července 2025 05:39
PRAHA (Ekolist) - Horko a sucho. Klimatické změny se negativně podepisují i na městských trávnících a travních porostech ve volné krajině. Vysychání trávníků znamená jak změnu jejich složení a pokles biodiverzity, tak ztrátu schopnosti plnit jeho ekologické funkce, jako je ukládání uhlíku do půdy nebo ochlazování okolí. Mezinárodní tým vědců proto hledá způsob, jak především městské trávníky adaptovat na dopady změn klimatu. V současnosti testuje nové travní směsi s obsahem druhů z panonské oblasti.
(Celý text)
Soukromník chce obnovit zanedbaný mokřad v Žižíně, říká mu Malá Amazonie
21. července 2025 02:34
PARDUBICE (ČTK) - Zanedbaný mokřad u Žižína, místní části Pardubice, chce soukromník Petr Tlapák obnovit, aby tam mohli žít obojživelníci, ryby a hmyz. Kupuje pozemky a jedná s městem o spolupráci. Svůj projekt nazval Malá Amazonie, odkazuje na své dřívější dlouholeté pobyty v Peru.
(Celý text)
Soukromník chce obnovit zanedbaný mokřad v Žižíně, říká mu Malá Amazonie
21. července 2025 02:34
PARDUBICE (ČTK) - Zanedbaný mokřad u Žižína, místní části Pardubice, chce soukromník Petr Tlapák obnovit, aby tam mohli žít obojživelníci, ryby a hmyz. Kupuje pozemky a jedná s městem o spolupráci. Svůj projekt nazval Malá Amazonie, odkazuje na své dřívější dlouholeté pobyty v Peru.
(Celý text)