titulní strana > co píší jiní
Víc emisí formaldehydu je z dopravy a topenišť, tvrdí Kronospan
26. února 2019 14:26

JIHLAVA (ČTK) - Výrobce dřevotřískových desek Kronospan sídlící v Jihlavě uvedl, že se na celkových emisích formaldehydu v tomto krajském městě a jeho okolí podílí jen 3,5 procenta. Novinářům to dnes řekla jednatelka společnosti Sylva Krechlerová. Největším znečišťovatelem ovzduší je podle ní doprava a druhým největším lokální topeniště. Uvedla to s odvoláním na studii, kterou firma zadala a která hodnotila zdravotní rizika expozice rakovinotvorným formaldehydem z emisí Kronospanu v jeho okolí.
(Celý text)

Příprava území pro rozšíření zoo v Liberci vyjde asi na 55 milionů Kč
26. února 2019 14:11

LIBEREC (ČTK) - Zhruba na 55 milionů korun vyjde podle prvního odhadu vybudování infrastruktury pro plánované rozšíření liberecké zoo. Ředitel zoo David Nejedlo doufá, že se stavbou by mohli začít za tři až čtyři roky. "Jsem přesvědčen, že projekt v horizontu pěti až osmi let dokážeme zrealizovat," řekl ČTK. Zoo se má rozšířit asi na dvojnásobek.
(Celý text)

Výstavba D52 se zdrží, soud zrušil výjimky ze zákona o přírodě
26. února 2019 13:59

BRNO (ČTK) - Příprava stavby dálnice D52 se zdrží. Krajský soud v Brně totiž zrušil výjimky udělené podle zákona o ochraně přírody a krajiny pro stavbu D52 v úseku Pohořelice-Ivaň. Naopak u obchvatu Mikulova výjimky potvrdil, vyplývá z pondělních rozsudků na webu Krajského soudu a informací mluvčí ministerstva životního prostředí Petry Roubíčkové. Jak bude ministerstvo postupovat, nelze podle Roubíčkové sdělit, zatím totiž nemá k dispozici odůvodnění rozsudku.
(Celý text)

Ochrana přírody plná historických ohlédnutí
26. února 2019 13:30

PRAHA (Ochrana přírody) - Nemalou část časopisu tvoří témata, která jsou spojena s historií. Pavel Pešout v obsáhlém článku s řadou fotografií popisuje šedesát let, které uběhly od založení první tuzemské odborné státní instituce pro ochranu přírody. V roce 1958 byl totiž zřízen Státní ústav památkové péče a ochrany přírody.
(Celý text)

Stezku v údolí Robečského potoka na Českolipsku zavalila skála
26. února 2019 11:20

ZAHRÁDKY (ČTK) - Stezku v údolí Robečského potoka na Českolipsku zavalila skála. Přístup do lokality zvané Peklo, kam na jaře lákají turisty tisíce květů bledulí, je kvůli tomu omezený. Podle odhadů geologa jde o 100 až 150 krychlových metrů kamene, který stezku přehradil. Stezka uzavřená nezůstane, kdy ji bude možné opět volně projít, zatím ale není jasné. Lesy ČR teď řeší, jak ji co nejdříve zprůchodnit. Informoval o tom lesní správce Jiří Hokr. Na případ upozornila Česká televize.
(Celý text)

V Jizerských horách pokusně nainstalovali inkubátor jiker pstruha
26. února 2019 11:00

LIBEREC (ČTK) - Vodohospodáři na horním toku Smědé v Jizerských horách v únoru pokusně nainstalovali inkubátor s 2000 jikrami pstruha obecného. Slibují si od toho, že vytvoří odolnější populaci. "Zkoušíme to a doufáme, že to vyjde," řekl dnes Kamil Farský ze správy CHKO Jizerské hory, která na projektu spolupracuje s Lesy ČR a Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích.
(Celý text)

Vřesu na Kraví hoře v Podyjí vyjela pomoci i fréza
26. února 2019 10:25

BRNO (ČTK) - Vřesu na Kraví hoře v Národním parku Podyjí letos poprvé vyjela pomoci fréza, upravila asi půlhektarovou plochu vřesoviště. Dosud s přestárlými porosty pomáhal zhruba každý druhý rok bagr. Informoval o tom Robert Stejskal ze správy národního parku. Zásahy pomocí těžké techniky jsou na vřesovištích doplňkem k pastvě.
(Celý text)

Chráněná příroda u sousedů: Co stojí za to vidět v Německu?
26. února 2019 09:40

(ČSOB) - Tuleni na plážích, tajuplné sprévské kanály a nejčistší jezero Německa. Vybrali jsme pro vás nejkrásnější chráněné krajinné oblasti našich sousedů, do kterých se můžete podívat třeba během víkendů nebo státních svátků.
(Celý text)

Něco takového by David Attenborough nikdy neudělal. Dobrodruh a moderátor Bear Grylls si v Bulharsku uvařil chráněné žáby
26. února 2019 08:03

PRAHA (Ekolist) - Populární a současně kontroverzní seriál o přežití v divočině se začíná britskému dobrodruhovi Edwardu Michaeli Gryllsovi, přezdívanému Bear, prodražovat. V průběhu natáčení v Bulharsku si totiž dovolil odchytit několik chráněných žab a připravit si z nich snídani. Což se správcům národního parku Rila, kde k incidentu došlo, vůbec nelíbí. Píše o tom Independent.
(Celý text)

Praha zavede MHD zdarma v době smogu, vyjde na pět milionů za den
26. února 2019 08:00

PRAHA (ČTK) - Hlavní město zavede v době smogových situací MHD zdarma, a to včetně vlaků. Jeden den bezplatné přepravy vyjde městskou pokladnu na pět milionů korun, držitelům časových jízdenek neplánuje magistrát část jízdného vracet. Včera o tom rozhodli pražští radní. Opatření zvažovala i minulá politická reprezentace, nakonec od něj ustoupila se zdůvodněním, že by to na kvalitu ovzduší nemělo výraznější vliv. Město nyní připravuje i další opatření, například vyhlášku omezující topení tuhými palivy.
(Celý text)

Prahu čeká měření emisí aut na silnicích a zákaz topení uhlím
26. února 2019 08:00

PRAHA (ČTK) - Policisté v pražských ulicích by v blízké budoucnosti mohli s pomocí speciální techniky zjišťovat, zda projíždějící vozy nemají odmontované či nefunkční filtry pevných částic. Praha také připravuje vyhlášku, která by měla zakázat topení uhlím a obecně regulovat topení tuhými palivy. Novinářům to včera řekl primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN). Lidem, kteří by kvůli vyhlášce museli vyměnit kotel, mohou pomoci tzv. kotlíkové dotace. Město připravuje i další opatření ke zlepšení ovzduší, třeba nízkoemisní zónu či MHD zdarma v době smogu.
(Celý text)

Svaz obcí ze Šumavy odmítá návrh na nové zóny ochrany přírody
25. února 2019 23:45

PLZEŇ (ČTK) - Svaz šumavských obcí odmítl návrh ministerstva životního prostředí na novou zonaci v Národním parku Šumava. Návrh podle starosty obce Modrava a mluvčího svazu Antonína Schuberta prohlubuje neprůhlednou péči o největší lesnatý národní park ve střední Evropě, vhání do nejistoty místní a přírodu národního parku ještě víc uzavírá před návštěvníky. Schubert to dnes sdělil ČTK.
(Celý text)

V Moravskoslezském kraji by podle studie měly být nové spalovny
25. února 2019 23:30

OSTRAVA (ČTK) - Obyvatelé Moravskoslezského kraje budou v budoucnu muset třídit více odpadu než dosud. V kraji by také měly vzniknout velkokapacitní separační linky i moderní spalovny, které odpad zlikvidují způsobem šetrným k životnímu prostředí. Vyplývá to ze studie analyzující možné způsoby zpracování odpadu, jejíž výsledky dnes zástupci kraje představili novinářům.
(Celý text)

Chcete se chovat více ekologicky? I drobné změny se počítají!
25. února 2019 12:43

(Kimbino) - Média po celém světě nás neustále varují, že bychom si měli více uvědomovat, jaký má naše chování dopad na životní prostředí naší planety. Počet lidí, kteří na tato varování reagují a mění své návyky tak, aby svou ekologickou stopu co nejvíce zmenšili, naštěstí narůstá. Spousta Čechů však nad touto myšlenkou stále ohrnuje nos, jelikož si myslí, že se budou muset něčeho vzdát a ještě za to zaplatí podstatně více než obvykle.
(Celý text)

Nejistota kolem úložiště snižuje u Horažďovic zájem o bydlení
25. února 2019 12:26

CHANOVICE (ČTK) - Rozvoj pošumavských vesnic kolem Chanovic u Horažďovic brzdí už 17 let nejasnosti kolem plánované stavby hlubinného úložiště jaderného odpadu. Fakt, že stát koncem ledna znovu odložil rozhodnutí o snížení počtu možných míst v ČR z devíti na čtyři, opět zvýšil nejistotu zájemců o bydlení a rekreaci. Z 27 parcel pro rodinné domy, které Chanovice připravily před 1,5 rokem, se jich prodalo jen pět, řekl dnes ČTK starosta Petr Klásek, jeden z hlavních organizátorů protestů proti nesystematickému postupu státu. Doplácí na něj všech 17 dotčených obcí v lokalitě Březový potok.
(Celý text)

Rudě osvícené noční ulice prospívají zdraví nizozemských netopýrů
25. února 2019 09:07

NIZOZEMÍ (Ekolist) - Vydat se na procházku po nočních předměstích Nieuwkoopu v Holandsku, to může neznalého návštěvníka snadno vyplašit. Ulice, chodníky i potemnělá obloha tu mají nápadný, krvavě rudý nádech. Může za to zdejší veřejné osvětlení, které je projektováno s maximálním ohledem na život netopýrů. Píše o tom Fast Company.
(Celý text)

Zoo Praha vyslala do Bulharska chovný pár nejvzácnějších evropských supů
25. února 2019 08:40

PRAHA (ČTK) - Pražská zoologická zahrada včera odeslala chovný pár vzácných supů mrchožravých a dvě mláďata poštolky jižní do Bulharska, kde budou ptáci vypuštěni do volné přírody. Zahrada je do projektu na ochranu dravců na Balkáně zapojena několik let a do svého přirozeného prostředí nyní směřují supi Lilly a Endy, jejichž tři mláďata se do bulharských hor dostala už dříve. Poštolky jsou pak prvními mláďaty, která zahrada po připojení se k jejich ochraně před třemi lety odchovala.
(Celý text)

Šamani obětovali velbloudy "pro velikost Ruska"
25. února 2019 08:21

MOSKVA (ČTK) - Pozdvižení v Rusku vyvolal obřad sibiřských šamanů, kteří obětovali a spálili pět velbloudů, "aby posílili Rusko a jeho národy". "Tento obřad vykonali poprvé v moderní historii," poznamenal server Newsru.com. Obřad v šamanském táboře u Angarska, kde spolu s velbloudy na počátku února spálili na ohni i další laskominy, sledovalo asi pět stovek lidí.
(Celý text)

Rostliny mohou zmírnit účinky smogu
25. února 2019 08:09

ŘÍM (ČTK) - Astma, bronchitida, pravděpodobnost vzniku rakoviny plic. To jsou nejznámější škody, které způsobuje znečištění životního prostředí. Ty se neomezují na plíce, ale postihují i další orgány včetně kardiocirkulačního systému. Vědecké studie rovněž prokázaly, že smog narušuje DNA člověka až do té míry, že se objevuje infarkt, ischemická choroba srdeční, srdeční arytmie, trombóza a artróza, píše italský deník Corriere della Sera.
(Celý text)

Donald Trump získal anticenu pro největšího ekologického padoucha
24. února 2019 01:30

(Ekolist) - Prezident U. S. A. Donald Trump je vítězem ekologické anticeny Gumový dodo amerického Centra pro biologickou rozmanitost za rok 2018. Cena se každoročně uděluje jednotlivci nebo skupině lidí, kteří se nejvíce zasloužili o ničení amerického přírodního dědictví nebo přispěli k vyhynutí ohrožených druhů. Na svých stránkách o tom píše americké Centrum pro biologickou rozmanitost.
(Celý text)

Donald Trump získal anticenu pro největšího ekologického padoucha
24. února 2019 01:30

(Ekolist) - Prezident U. S. A. Donald Trump je vítězem ekologické anticeny Gumový dodo amerického Centra pro biologickou rozmanitost za rok 2018. Cena se každoročně uděluje jednotlivci nebo skupině lidí, kteří se nejvíce zasloužili o ničení amerického přírodního dědictví nebo přispěli k vyhynutí ohrožených druhů. Na svých stránkách o tom píše americké Centrum pro biologickou rozmanitost.
(Celý text)

Další články:
22. července 2025 06:00
21. července 2025 06:00
20. července 2025 06:00
18. července 2025 06:02
17. července 2025 04:57

Online diskuse
Zástupci svazů vyzvali Fialu k řešení drahých energií a dekarbonizace
22. července 2025 15:25

(ČTK) - Svazy a skupiny zastupující podniky z energeticky náročných odvětví vyzvaly v otevřeném dopise premiéra Petra Fialu (ODS), aby řešil otázku drahých energií a dekarbonizace. Ty podle nich snižují konkurenceschopnost českých podniků, které se dostávají do krize. Dopis zveřejnila Ocelářská unie na svých webových stránkách. Kromě ocelářů se k výzvě přidali také zástupci chemického a papírenského průmyslu a sléváren, kováren a strojařů. Ti premiérovi navrhli některá opatření, která by podle nich konkurenceschopnost českých firem pomohla zlepšit.
(Celý text)

Brno dokončilo protipovodňová opatření v Poříčí, má povolení předčasného užívání
22. července 2025 10:24

BRNO (ČTK) - Protipovodňová opatření za 1,5 miliardy korun bez DPH v brněnské ulici Poříčí jsou po třech a půl letech hotová. Město získalo povolení předčasného užívání stavby, čeká ještě na kolaudaci. Investice obnášela odbourání kamenných zdí, rozšíření koryta řeky, modelaci břehů, stavbu protipovodňových stěn i vybudování nových stezek pro pěší či cyklisty. Díky tomu je nyní vyjmuto ze záplavové oblasti zhruba 80 hektarů území, uvedla primátorka Markéta Vaňková (ODS). Připomněla, že při loňských povodních hrozilo v centru města rozvodnění Svratky.
(Celý text)

Trh v USA zůstane klíčovým, česká Upcycling Group ale musí tlačit na dodavatele
22. července 2025 10:22

(ČTK) - Americký trh má zájem o řešení vyvíjená českou společností Upcycling Group, která se zaměřuje na cirkulární ekonomiku, takže i přes nejnovější cla pro ni zůstane klíčovým trhem. Firma ale bude muset tlačit na své dodavatele technologických celků, aby více hledali subdodavatele přímo v USA. ČTK to řekl ředitel Upcycling Group Jan Skopeček. Zavedení cel 30 procent na zboží z Evropské unie od 1. srpna oznámil minulý týden americký prezident Donald Trump.
(Celý text)

Zemědělci kritizují vládu za chybějící vizi a nedostatečné řešení problémů
22. července 2025 10:15

(ČTK) - Zemědělství v Česku v posledních čtyřech letech čelilo řadě krizí - od prudkého nárůstu cen vstupů přes dopady války na Ukrajině, byrokratickou zátěž, až po tlaky spojené s novou evropskou zemědělskou politikou. Odborníci, které ČTK oslovila, se ale neshodují na tom, jak vláda Petra Fialy (ODS) situaci zvládla. Zatímco část analytiků oceňuje přesměrování dotací k menším farmám či zvládnutí zemědělských protestů bez populistických zásahů, zástupci velkých zemědělských organizací vládu kritizují za chybějící vizi, slabou komunikaci a neochotu systémově řešit problémy.
(Celý text)

Osvěta pomáhá: Zbytečně zachráněných mláďat zajíců a srnců ubývá
22. července 2025 05:53

PRAHA (Ekolist) - Záchranné stanice v rámci Národní sítě záchranných stanic přijaly od začátku roku do 15. července 2025 již 829 jedinců zajíce obecného a 259 srnců obecných. Více než polovina z nich byla přivezena v nejcitlivějším období – jako mláďata. Ve většině případů byl ale k příjmu do záchranné stanice vážný důvod.
(Celý text)

Klimatické podmínky formovaly germánské společnosti střední Evropy v prvních stoletích našeho letopočtu
22. července 2025 05:20

PRAHA (Ekolist / s využitím TZ AVČR) - Společný výzkum vědců z Archeologického ústavu AV ČR, Brno, a CzechGlobe – Ústavu výzkumu globální změny AV ČR ukazuje, jak klimatické podmínky a také vztahy s Římskou říší formovaly v prvních čtyřech stoletích našeho letopočtu vývoj germánských společností, obývajících střední Evropu. Článek, který byl právě publikován v prestižním časopise PLOS ONE, kombinuje novým způsobem data získaná archeologickým výzkumem s poznatky o klimatu ve starověku.
(Celý text)

Studie: Extrémní jevy počasí zasahují do produkce potravin. Jejich cena roste
22. července 2025 01:01

(ČTK) - Britské brambory, kalifornská zelenina, jihoafrická kukuřice a indická cibule patří mezi mnoho potravin, které byly podle studie týmu mezinárodních vědců zasaženy nedávnými cenovými šoky, které způsobily extrémní povětrnostní podmínky. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) byla loňská česká úroda většiny hlavních plodin slabší. V roce 2024 se sklidilo meziročně méně obilovin, olejnin, luskovin na zrno, chmele, vinných hroznů, ovoce i zeleniny.
(Celý text)

Farmáři budou dostávat vyšší zálohy na přímé platby, mj. kvůli extrémům počasí
22. července 2025 00:43

(ČTK) - Zemědělci budou mít nově možnost dostávat u přímých plateb na plochu obhospodařované půdy nebo chov hospodářských zvířat vyšší zálohy. Jedná se o navýšení z 50 procent na 70 procent. Změnu schválily členské státy EU, informovalo ministerstvo zemědělství. Cílem nového nařízení je zmírnit dopady mimořádných událostí, jako jsou extrémní klimatické jevy nebo válečné konflikty, které negativně ovlivňují zemědělský sektor v celé EU.
(Celý text)

HN: ČEZ plánuje v oblasti Ralska výstavbu větrného parku s výkonem až 115 MW
22. července 2025 00:16

RALSKO (ČTK) - Výstavbu větrného parku o celkovém instalovaném výkonu až 115 megawattů (MW) připravuje společnost ČEZ PV & Wind v bývalém vojenském prostoru Ralsko na Českolipsku. Projekt, který je v procesu posuzování vlivů na životní prostředí (EIA), by se tak stal největším větrným parkem v zemi, uvedly Hospodářské noviny (HN). V Česku byly na konci loňského roku větrné elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 352 MW.
(Celý text)

V Olomouckém kraji lesníci loni zalesnili 1523 ha, o 445 ha méně než v roce 2023
21. července 2025 23:06

OLOMOUC (ČTK) - V Olomouckém kraji lesníci v roce 2024 zalesnili 1523 hektarů pozemků, meziročně je to o 445 hektarů méně. Tempo zalesňování v Olomouckém kraji, jehož lesy v předchozích letech zdevastovala kůrovcová kalamita, sucho a časté vichřice, loni třetím rokem po sobě kleslo. Nejvíc ploch bylo zalesněno v roce 2019, kdy v kůrovcem zasažených lesích vrcholila těžba dřeva a sazenice stromů pokryly 4879 hektarů. ČTK informaci získala z údajů Českého statistického úřadu.
(Celý text)

První plynová kotelna v Prunéřově už zásobuje Chomutovsko teplem
21. července 2025 19:56

KADAŇ (ČTK) - První plynová kotelna v areálu hnědouhelné elektrárny v Prunéřově začala vyrábět teplo pro Chomutov, Jirkov a Klášterec nad Ohří. Současně s ní zahájila výrobu tepla také záložní plynová kotelna v nedalekých Tušimicích. Zajišťuje dodávku pro Kadaň a pro oblast Tušimic. Po najetí dalších zdrojů skončí elektrárna na uhlí. ČTK to řekl mluvčí Skupiny ČEZ Ota Schnepp. Výjimku z emisí rtuti má elektrárna do srpna 2029.
(Celý text)

Kraj Vysočina přispěje na tříletý výzkum hornin v geoparku Vysočina
21. července 2025 19:49

JIHLAVA (ČTK) - Kraj Vysočina přispěje na výzkum geologických fenoménů v národním geoparku Vysočina, což je oblast mezi Telčí, Třeští a Počátkami. Na záměr mikroregionu rada kraje schválila 200 000 korun. Je to tříletý projekt, řekl hejtman Martin Kukla (ANO). Stejnou částku kraj dá pro letošek na výzkum jihlavského Muzea Vysočiny v povodí řeky Jihlavy.
(Celý text)

V průmyslové zóně v Holešově přibude zeleň i protipovodňová ochrana
21. července 2025 19:43

HOLEŠOV (ČTK) - V průmyslové zóně v Holešově na Kroměřížsku přibude více než 600 stromů i několik hektarů travnatých ploch. Zlínský kraj, který je investorem, počítá také s doplněním protipovodňové ochrany. Celkové náklady dosáhnou 31 milionů korun, téměř 11 milionů korun pokryje dotace z Evropské unie. Hotovo by mělo být nejpozději na podzim příštího roku, sdělil ČTK Jan Vandík z krajského oddělení komunikace a vnějších vztahů.
(Celý text)

Fotogalerie: Začalo hlasování v anketě Strom roku 2025
21. července 2025 17:19

PRAHA (Ekolist) - Nadace Partnerství zahájila hlasování v dalším ročníku oblíbené ankety Strom roku. Lidé mohou hlasovat online na www.stromroku.cz až do 5. října. Podpořit lze svůj oblíbený strom jedním hlasem z jedné e-mailové adresy. Vítěz postoupí do zimního evropského kola a zároveň získají první tři stromy odborné ošetření od partnerů soutěže PROSTROM Bohemia a Groown.
(Celý text)

Na jižní Moravě se poprvé objevila nepůvodní včela z Asie
21. července 2025 16:52

(ČTK) - Na jižní Moravě odborníci v polovině července potvrdili první výskyt nepůvodního druhu včely známé i jako čalounice v Česku. Jedná se o velkého zástupce čeledi čalounicovití původem z východní Asie. Druh zatím nemá české jméno. V posledních letech zaznamenán v různých evropských státech a odborníci čekali, že se objeví i v ČR. O nálezu informovalo Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu.
(Celý text)

Hasiči a inspekce životního prostředí prověří skládky, kde hrozí požáry
21. července 2025 11:11

PRAHA (ČTK) - Rozsáhlou kontrolu skládek a zařízení pro nakládání s odpady zahájili hasiči spolu s Českou inspekcí životního prostředí (ČIŽP). Zaměří se při nich na provozy, kde v minulosti hořelo, a na zařízení, která ve velkém pracují s hořlavými materiály, jako je elektroodpad, pneumatiky či plasty. Za tři měsíce chtějí zkontrolovat přes 80 zařízení, informovala mluvčí Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR (HZS) Klára Ochmanová.
(Celý text)

Čína začala v Tibetu stavět největší vodní elektrárnu na světě
21. července 2025 11:06

(ČTK) - Čínský premiér Li Čchiang oznámil začátek stavby největší vodní elektrárny na světě. Obří vodní dílo vyroste na východním okraji tibetské náhorní plošiny a podle odhadů vyjde na 170 miliard dolarů (3,6 bilionu korun), uvedla agentura Reuters s odvoláním na státní tiskovou agenturu Nová Čína.
(Celý text)

Chceme oslovit i ty, kteří jinak nejsou moc slyšet. Jak dělají ve Vídni participaci pro klima?
21. července 2025 06:13

PRAHA (Ekolist) - Již filozof a spisovatel J. J. Rousseau tvrdil, že pravá svoboda a demokracie znamenají neustálou účast občanů na tvorbě zákonů a řízení věcí veřejných, nikoli jen pasivní účast ve formě voleb. A ve Vídni si tuto myšlenku vzali opravdu k srdci. Participaci obyvatelstva na opatřeních, která mají reagovat na klimatickou změnu, tu nejen vítají, ale i aktivně podporují a vyhledávají.
(Celý text)

Zvýšit odolnost městských trávníků vůči horku a suchu mají nové druhy z panonské oblasti
21. července 2025 05:39

PRAHA (Ekolist) - Horko a sucho. Klimatické změny se negativně podepisují i na městských trávnících a travních porostech ve volné krajině. Vysychání trávníků znamená jak změnu jejich složení a pokles biodiverzity, tak ztrátu schopnosti plnit jeho ekologické funkce, jako je ukládání uhlíku do půdy nebo ochlazování okolí. Mezinárodní tým vědců proto hledá způsob, jak především městské trávníky adaptovat na dopady změn klimatu. V současnosti testuje nové travní směsi s obsahem druhů z panonské oblasti.
(Celý text)

Soukromník chce obnovit zanedbaný mokřad v Žižíně, říká mu Malá Amazonie
21. července 2025 02:34

PARDUBICE (ČTK) - Zanedbaný mokřad u Žižína, místní části Pardubice, chce soukromník Petr Tlapák obnovit, aby tam mohli žít obojživelníci, ryby a hmyz. Kupuje pozemky a jedná s městem o spolupráci. Svůj projekt nazval Malá Amazonie, odkazuje na své dřívější dlouholeté pobyty v Peru.
(Celý text)

Soukromník chce obnovit zanedbaný mokřad v Žižíně, říká mu Malá Amazonie
21. července 2025 02:34

PARDUBICE (ČTK) - Zanedbaný mokřad u Žižína, místní části Pardubice, chce soukromník Petr Tlapák obnovit, aby tam mohli žít obojživelníci, ryby a hmyz. Kupuje pozemky a jedná s městem o spolupráci. Svůj projekt nazval Malá Amazonie, odkazuje na své dřívější dlouholeté pobyty v Peru.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama