|
titulní strana > co píší jiní
Česko získá z Fondů EHP a Norska do roku 2024 dalších pět miliard
20. února 2019 08:15
PRAHA (ČTK) - Česko získá z Fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska ve třetím programovém období do roku 2024 dalších zhruba pět miliard korun. Od roku 2004 z nich dosud získalo více než šest miliard. Třetí programové období bylo dnes oficiálně zahájeno v pražském Planetáriu. Zástupci jednotlivých zemí navíc podepsali dohody o programech Kultura a Životní prostředí.
Severoamerické veverky: podědit hnízdo po dobrém majiteli je půlka úspěchu
PRAHA (Ekolist) - Když mladá veverka podědí teritorium po dospělém veverčím samci, je to pro ni výhra. Samci totiž střádají do svých zásobáren potravy více pochutin. A tím vlastně zvyšují šance na přežití nových nájemníků. Informuje o tom University of Guelph.
Plynovod Nord Stream 2 stabilizuje ceny energie v ČR, uvedl náměstek MPO
PRAHA (ČTK) - Plynovod Nord Stream 2 stabilizuje ceny energie v České republice. V případě, že by plynovod nevznikl, tuzemská energie by výrazně zdražila. Na včerejší diskusi Institutu pro politiku a společnost o budoucnosti energetické politiky Česka to řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu René Neděla. Prostřednictvím plynovodu bude ruský plynárenský koncern Gazprom dodávat plyn po dně Baltského moře do sousedního Německa.
Stát by měl dát lesníkům náhrady kvůli kůrovci, uvedli poslanci
PRAHA (ČTK) - Stát by měl letos uvolnit na pomoc vlastníkům lesů kvůli kůrovcové kalamitě podle sněmovního petičního výboru nejméně tři miliardy korun. Členové výboru to doporučili vládě potom, co projednali petici za zdravé lesy. Organizátoři petice z řad lesníků tuto částku požadovali, v letošním rozpočtu je na příspěvky na hospodaření v lesích 1,15 miliardy korun.
Bagry při úpravách řek a potoků zahubí až třetinu ryb, zjistil výzkum
PRAHA (Ekolist) - Při úpravách vodních toků bagry zahyne zhruba třetina ryb, zjistil unikátní výzkum na horských potocích v Beskydech. Technické práce v korytě řek navíc prakticky zničí bezobratlé živočichy žijící u dna a vytvoří tzv. „dnovou antropogenní dlažbu“ – je to jako vydláždit koryto potoka. Vyčištěné a zhutněné říční dno nenabízí vodním živočichům úkryty. Pokud jsou před technickým zásahem v malém vodním toku ryby, měl by být proveden jejich záchranný slov a transfer. V opačném případě může během jednodenního zásahu dojít až k 60% úhynu ryb. Informuje o tom Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.
Zámek Červená Lhota je bez vody, památkáři odbahňují rybník
ČERVENÁ LHOTA (ČTK) - Památkáři odbahňují rybník kolem renesančního vodního zámku Červená Lhota. Naposledy se 3,5 hektaru velký rybník čistil v roce 1986. Hlavní práce potrvají do poloviny března, odtěžit je třeba téměř 30.000 metrů krychlových bahna a usazenin. Náklady jsou 21 milionů korun. Až bude hotovo, zvýší se splavnost rybníka, vznikne i nová lávka pro pěší. Sezonu zámek zahájí na konci března, v létě nově zpřístupní pokoj prince Luise. ČTK to řekl kastelán Tomáš Horyna. Zámek známý z pohádky Zlatovláska loni navštívilo asi 80.000 lidí.
Jak se recyklují evropské a americké plastové odpadky v Malajsii? Ohněm nebo bagrem
PRAHA (Ekolist) - Poté, co se Čína zřekla importu odpadu ze zbytku světa, vycítily jiné země v Asii ekonomickou příležitost. Například Malajsie, kam loni od ledna do června roku 2018 oficiálně zamířilo přes 754 000 tun plastového odpadu. Jenže na rozdíl od Číny se tu neumí o kompletní recyklaci postarat, a tak se některé regiony mění na velkoplošné nelegální skládky. O konkrétním případu z vesnice Jenjarom informuje BBC.
Nákladní auta a autobusy budou muset snížit emise CO2
BRUSEL (ČTK) - Evropská unie se dohodla na snížení emisí oxidu uhličitého (CO2) u nových nákladních vozů a autobusů. Do roku 2030 se mají emise snížit ve srovnání s letošním rokem o 30 procent. Informovala o tom dnes Evropská komise. EU nemá v současnosti limity na emise u těžkých nákladních vozů, na rozdíl od jiných zemí jako USA, Čína, Japonsko či Kanada. Nákladní vozy se na emisích souvisejících s dopravou v EU podílejí téměř čtvrtinou.
Většina evropských firem nemá podle průzkumu ekologické cíle
(ČTK) - Většina evropských společností nemá žádný cíl pro snížení emisí skleníkových plynů, přestože 80 procent považuje změnu klimatu za podnikatelské riziko. Vyplývá to z průzkumu analytické organizace CDP (Carbon Disclosure Project), o němž informoval britský list The Guardian.
České Budějovice a kraj zvažují možnost stavby spalovny na odpad
Č. BUDĚJOVICE (ČTK) - Jihočeský kraj spolu s Českými Budějovicemi zvažují možnost stavby spalovny odpadu. Mohla by stát v blízkosti Českých Budějovic. Kraj a statutární město si chce nechat udělat studii na projekt, jehož odhadovaná cena se pohybuje v řádech jedné až dvou miliard korun. Novinářům to včera řekli českobudějovický primátor Jiří Svoboda (ANO) a jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD).
První ročník Ceny Agentury ochrany přírody a krajiny ČR získali arcibiskupští lesníci a manželé Burešovi
PRAHA (Ekolist) - Část lesů na Rožmitálsku v chráněné krajinné oblasti Brdy obhospodařují lesníci z Arcibiskupství pražského. Podle ochránců přírody to dělají tak, že si za to zaslouží ocenění. To si minulý týden převzali Karel Šícha a Josef Hrdina z Arcibiskupství pražského. Cena Agentury ochrany přírody a krajiny ČR se letos uděluje poprvé. Informuje o tom Agentura ochrany přírody a krajiny.
Vláda odložila projednávání jezu u Děčína
PRAHA (ČTK) - Vláda se včera nezabývala stavbou jezu na Labi u Děčína, která je součástí Koncepce vodní dopravy do roku 2023. Záležitost vyžaduje další diskusi, kabinet se proto ke koncepci vrátí na některém z příštích zasedání, řekl novinářům vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Stavbu jezu prosazuje ministerstvo dopravy jako klíčový prvek pro další rozvoj tuzemské vodní dopravy i přes negativní ekologické dopady projektu na okolní krajinu.
Tématem festivalu Ekofilm letos bude příroda jako naše dědictví
BRNO (ČTK) - Tématem mezinárodního filmového festivalu Ekofilm, který se v Brně uskuteční v první polovině října, bude příroda jako naše dědictví. Tvůrci už mohou své snímky registrovat do tří kategorií. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí festivalu Martin Gillár. Loni soutěžilo přes 2200 filmů, hlavní cenu získal ghanský snímek Děkujeme za déšť.
Případ ženy uštknuté mambou v Hlubočepích policie odložila
PRAHA (ČTK) - Pražská policie odložila vyšetřování říjnového úmrtí třicetileté ženy z pražských Hlubočep, která zemřela po uštknutí mambou zelenou. Nestal se trestný čin. Na webu to dnes uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Zemřelá žena byla pravděpodobně majitelkou mamby, která na začátku října unikla z domu v Hlubočepích. Hada, k jehož chovu neměla povolení, se podařilo odchytit po třech dnech v nedaleké zahrádkářské osadě. Policie už dřív uvedla, že podle pitvy žena zemřela po působení neurotoxinu hadího jedu.
Sokolov nainstaluje do areálu Bohemia plašiče divočáků
SOKOLOV (ČTK) - Sokolov chce ve městě instalovat elektrické odpuzovače černé zvěře. Před devastací divokými prasaty hodlá ochránit především rekreační areál Bohemia, ale i další zelené plochy ve městě. Pořízení čtyř plašičů bude stát přes 100.000 korun, zhruba polovinu nákladů by mohla pokrýt dotace od Karlovarského kraje. ČTK to řekl místostarosta Sokolova Karel Jakobec (ODS).
Úhyn tygrů u Berouska veterináři potvrzovali, i když zvířata neviděli
Č. LÍPA (ČTK) - V České Lípě dnes výslechy svědků pokračoval soud v případě nelegálního zabíjení tygrů a obchodu s částmi jejich těl. Veterinářka vypověděla, že v jednom případě potvrdila v zooparku provozovaném Ludvíkem Berouskem úhyn tygra, i když mrtvé zvíře neviděla. Obdobně se při minulém líčení vyjádřil i jiný veterinář. V kauze jsou obžalovaní tři lidé. Původně byl k samostatnému projednání vyloučen sedmapadesátiletý Xuan Vu Le, soudu se ho ale podařilo dohledat a všichni tři obžalovaní tak jsou souzeni společně. Soud bude pokračovat ve středu výslechy dalších svědků a čtením listinných důkazů. (Celý text)
Zrušené kožešinové farmy budou moci získat až pět miliónů Kč
(ČTK) - Ministerstvo zemědělství připravilo vyhlášku, podle které bude možné vyplácet náhrady za uzavření kožešinových farem. Chovatelé budou moci získat až 200.000 eur (5,1 milionu korun), sdělil dnes ČTK mluvčí resortu Vojtěch Bílý. K začátku února muselo skončit všech devět českých farem, uložil jim to zákon. Majitel největší kožešinové farmy ve Velkém Ratmířově na Jindřichohradecku David Vojtíšek ČTK už dříve řekl, že adekvátní kompenzace by měla být zhruba 6000 korun za zvíře. Vojtíšek choval na 15.000 norků, šlo by tak o zhruba 90 milionů korun.
V Kongu se znovu otevřel národní park známý díky gorilám horským
(ČTK) - Národní park Virunga na východě Konga, kde žije více než polovina světové populace kriticky ohrožených goril horských, se znovu otevřel pro návštěvníky. Informuje o tom agentura Reuters. Uzavřen byl loni na jaře z bezpečnostních důvodů. Ozbrojenci v květnu ve východní části Konga unesli dva Brity a jejich konžského řidiče. Krátce poté byli propuštěni, ale strážkyně parku, která měla na starosti bezpečnost turistů, byla zabita.
Německo a Británie jsou ve sporu kvůli plošinám firmy Shell
(ČTK) - Mezi Británií a Německem se rozhořel spor ohledně plánů ropné společnosti Royal Dutch Shell zanechat pilíře tří ropných plošin v Severním moři. Britská vláda minulý měsíc schválila plán firmy opustit betonové pilíře zhruba 185 kilometrů severovýchodně od Shetlandských ostrovů, a to navzdory vážným obavám o životní prostředí a bezpečnost, které vyjádřil Berlín. Vyplývá to z dokumentů, které získala investigativní skupina Unearthed z organizace Greenpeace.
dTest radí, jak se při výběru peletových kamen nespálit
PRAHA (Ekolist) - V aktuální čísle spotřebitelného časopisu dTest si posvítili na peletová kamna. Podle dTestu představují peletová kamna stále populárnější způsob vytápění domácností. Mají menší emise než klasická kamna na dřevo, zapalují se automaticky a lze na ně získat prostředky v rámci takzvaných kotlíkových dotací.
dTest radí, jak se při výběru peletových kamen nespálit
PRAHA (Ekolist) - V aktuální čísle spotřebitelného časopisu dTest si posvítili na peletová kamna. Podle dTestu představují peletová kamna stále populárnější způsob vytápění domácností. Mají menší emise než klasická kamna na dřevo, zapalují se automaticky a lze na ně získat prostředky v rámci takzvaných kotlíkových dotací.
|
Další články:
22. července 2025 06:00
21. července 2025 06:00
20. července 2025 06:00
18. července 2025 06:02
17. července 2025 04:57
|
PRAHA (Ekolist) - Záchranné stanice v rámci Národní sítě záchranných stanic přijaly od začátku roku do 15. července 2025 již 829 jedinců zajíce obecného a 259 srnců obecných. Více než polovina z nich byla přivezena v nejcitlivějším období – jako mláďata. Ve většině případů byl ale k příjmu do záchranné stanice vážný důvod.
(Celý text)
Klimatické podmínky formovaly germánské společnosti střední Evropy v prvních stoletích našeho letopočtu
22. července 2025 05:20
PRAHA (Ekolist / s využitím TZ AVČR) - Společný výzkum vědců z Archeologického ústavu AV ČR, Brno, a CzechGlobe – Ústavu výzkumu globální změny AV ČR ukazuje, jak klimatické podmínky a také vztahy s Římskou říší formovaly v prvních čtyřech stoletích našeho letopočtu vývoj germánských společností, obývajících střední Evropu. Článek, který byl právě publikován v prestižním časopise PLOS ONE, kombinuje novým způsobem data získaná archeologickým výzkumem s poznatky o klimatu ve starověku.
(Celý text)
Studie: Extrémní jevy počasí zasahují do produkce potravin. Jejich cena roste
22. července 2025 01:01
(ČTK) - Britské brambory, kalifornská zelenina, jihoafrická kukuřice a indická cibule patří mezi mnoho potravin, které byly podle studie týmu mezinárodních vědců zasaženy nedávnými cenovými šoky, které způsobily extrémní povětrnostní podmínky. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) byla loňská česká úroda většiny hlavních plodin slabší. V roce 2024 se sklidilo meziročně méně obilovin, olejnin, luskovin na zrno, chmele, vinných hroznů, ovoce i zeleniny.
(Celý text)
Farmáři budou dostávat vyšší zálohy na přímé platby, mj. kvůli extrémům počasí
22. července 2025 00:43
(ČTK) - Zemědělci budou mít nově možnost dostávat u přímých plateb na plochu obhospodařované půdy nebo chov hospodářských zvířat vyšší zálohy. Jedná se o navýšení z 50 procent na 70 procent. Změnu schválily členské státy EU, informovalo ministerstvo zemědělství. Cílem nového nařízení je zmírnit dopady mimořádných událostí, jako jsou extrémní klimatické jevy nebo válečné konflikty, které negativně ovlivňují zemědělský sektor v celé EU.
(Celý text)
HN: ČEZ plánuje v oblasti Ralska výstavbu větrného parku s výkonem až 115 MW
22. července 2025 00:16
RALSKO (ČTK) - Výstavbu větrného parku o celkovém instalovaném výkonu až 115 megawattů (MW) připravuje společnost ČEZ PV & Wind v bývalém vojenském prostoru Ralsko na Českolipsku. Projekt, který je v procesu posuzování vlivů na životní prostředí (EIA), by se tak stal největším větrným parkem v zemi, uvedly Hospodářské noviny (HN). V Česku byly na konci loňského roku větrné elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 352 MW.
(Celý text)
V Olomouckém kraji lesníci loni zalesnili 1523 ha, o 445 ha méně než v roce 2023
21. července 2025 23:06
OLOMOUC (ČTK) - V Olomouckém kraji lesníci v roce 2024 zalesnili 1523 hektarů pozemků, meziročně je to o 445 hektarů méně. Tempo zalesňování v Olomouckém kraji, jehož lesy v předchozích letech zdevastovala kůrovcová kalamita, sucho a časté vichřice, loni třetím rokem po sobě kleslo. Nejvíc ploch bylo zalesněno v roce 2019, kdy v kůrovcem zasažených lesích vrcholila těžba dřeva a sazenice stromů pokryly 4879 hektarů. ČTK informaci získala z údajů Českého statistického úřadu.
(Celý text)
První plynová kotelna v Prunéřově už zásobuje Chomutovsko teplem
21. července 2025 19:56
KADAŇ (ČTK) - První plynová kotelna v areálu hnědouhelné elektrárny v Prunéřově začala vyrábět teplo pro Chomutov, Jirkov a Klášterec nad Ohří. Současně s ní zahájila výrobu tepla také záložní plynová kotelna v nedalekých Tušimicích. Zajišťuje dodávku pro Kadaň a pro oblast Tušimic. Po najetí dalších zdrojů skončí elektrárna na uhlí. ČTK to řekl mluvčí Skupiny ČEZ Ota Schnepp. Výjimku z emisí rtuti má elektrárna do srpna 2029.
(Celý text)
Kraj Vysočina přispěje na tříletý výzkum hornin v geoparku Vysočina
21. července 2025 19:49
JIHLAVA (ČTK) - Kraj Vysočina přispěje na výzkum geologických fenoménů v národním geoparku Vysočina, což je oblast mezi Telčí, Třeští a Počátkami. Na záměr mikroregionu rada kraje schválila 200 000 korun. Je to tříletý projekt, řekl hejtman Martin Kukla (ANO). Stejnou částku kraj dá pro letošek na výzkum jihlavského Muzea Vysočiny v povodí řeky Jihlavy.
(Celý text)
V průmyslové zóně v Holešově přibude zeleň i protipovodňová ochrana
21. července 2025 19:43
HOLEŠOV (ČTK) - V průmyslové zóně v Holešově na Kroměřížsku přibude více než 600 stromů i několik hektarů travnatých ploch. Zlínský kraj, který je investorem, počítá také s doplněním protipovodňové ochrany. Celkové náklady dosáhnou 31 milionů korun, téměř 11 milionů korun pokryje dotace z Evropské unie. Hotovo by mělo být nejpozději na podzim příštího roku, sdělil ČTK Jan Vandík z krajského oddělení komunikace a vnějších vztahů.
(Celý text)
Fotogalerie: Začalo hlasování v anketě Strom roku 2025
21. července 2025 17:19
PRAHA (Ekolist) - Nadace Partnerství zahájila hlasování v dalším ročníku oblíbené ankety Strom roku. Lidé mohou hlasovat online na www.stromroku.cz až do 5. října. Podpořit lze svůj oblíbený strom jedním hlasem z jedné e-mailové adresy. Vítěz postoupí do zimního evropského kola a zároveň získají první tři stromy odborné ošetření od partnerů soutěže PROSTROM Bohemia a Groown.
(Celý text)
Na jižní Moravě se poprvé objevila nepůvodní včela z Asie
21. července 2025 16:52
(ČTK) - Na jižní Moravě odborníci v polovině července potvrdili první výskyt nepůvodního druhu včely známé i jako čalounice v Česku. Jedná se o velkého zástupce čeledi čalounicovití původem z východní Asie. Druh zatím nemá české jméno. V posledních letech zaznamenán v různých evropských státech a odborníci čekali, že se objeví i v ČR. O nálezu informovalo Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu.
(Celý text)
Hasiči a inspekce životního prostředí prověří skládky, kde hrozí požáry
21. července 2025 11:11
PRAHA (ČTK) - Rozsáhlou kontrolu skládek a zařízení pro nakládání s odpady zahájili hasiči spolu s Českou inspekcí životního prostředí (ČIŽP). Zaměří se při nich na provozy, kde v minulosti hořelo, a na zařízení, která ve velkém pracují s hořlavými materiály, jako je elektroodpad, pneumatiky či plasty. Za tři měsíce chtějí zkontrolovat přes 80 zařízení, informovala mluvčí Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR (HZS) Klára Ochmanová.
(Celý text)
Čína začala v Tibetu stavět největší vodní elektrárnu na světě
21. července 2025 11:06
(ČTK) - Čínský premiér Li Čchiang oznámil začátek stavby největší vodní elektrárny na světě. Obří vodní dílo vyroste na východním okraji tibetské náhorní plošiny a podle odhadů vyjde na 170 miliard dolarů (3,6 bilionu korun), uvedla agentura Reuters s odvoláním na státní tiskovou agenturu Nová Čína.
(Celý text)
Chceme oslovit i ty, kteří jinak nejsou moc slyšet. Jak dělají ve Vídni participaci pro klima?
21. července 2025 06:13
PRAHA (Ekolist) - Již filozof a spisovatel J. J. Rousseau tvrdil, že pravá svoboda a demokracie znamenají neustálou účast občanů na tvorbě zákonů a řízení věcí veřejných, nikoli jen pasivní účast ve formě voleb. A ve Vídni si tuto myšlenku vzali opravdu k srdci. Participaci obyvatelstva na
opatřeních, která mají reagovat na klimatickou změnu, tu nejen vítají, ale i aktivně
podporují a vyhledávají.
(Celý text)
Zvýšit odolnost městských trávníků vůči horku a suchu mají nové druhy z panonské oblasti
21. července 2025 05:39
PRAHA (Ekolist) - Horko a sucho. Klimatické změny se negativně podepisují i na městských trávnících a travních porostech ve volné krajině. Vysychání trávníků znamená jak změnu jejich složení a pokles biodiverzity, tak ztrátu schopnosti plnit jeho ekologické funkce, jako je ukládání uhlíku do půdy nebo ochlazování okolí. Mezinárodní tým vědců proto hledá způsob, jak především městské trávníky adaptovat na dopady změn klimatu. V současnosti testuje nové travní směsi s obsahem druhů z panonské oblasti.
(Celý text)
Soukromník chce obnovit zanedbaný mokřad v Žižíně, říká mu Malá Amazonie
21. července 2025 02:34
PARDUBICE (ČTK) - Zanedbaný mokřad u Žižína, místní části Pardubice, chce soukromník Petr Tlapák obnovit, aby tam mohli žít obojživelníci, ryby a hmyz. Kupuje pozemky a jedná s městem o spolupráci. Svůj projekt nazval Malá Amazonie, odkazuje na své dřívější dlouholeté pobyty v Peru.
(Celý text)
Reuters: Zkáza vesnice při sesuvu zesílila důraz na připravenost sousední obce
21. července 2025 02:12
KANDERSTEG (ČTK) - Ve švýcarském alpském středisku Kandersteg úřady bedlivě sledují zhoršující se stav horského vrcholu, který se tyčí nad malebnými domy a hotely. Zhroucení ledovce a masivní sesuv kamení před několika týdny pohřbily sousední vesnici. Zničení Blattenu v údolí Lötschental, který měl přibližně 300 obyvatel, koncem května vyvolalo vážné obavy z dopadu tání permafrostu, zatímco teploty v alpských horských pásmech se zvyšují. Napsala to agentura Reuters.
(Celý text)
Vláda v řadě opatření za původními sliby zaostává, uvedly ekologické organizace
21. července 2025 01:45
(ČTK) - Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) v mnoha opatřeních týkajících se ochrany klimatu a životního prostředí podle oslovených ekologických organizací zaostala za původními sliby. Ve vyjádřeních pro ČTK ale ekologičtí aktivisté pozitivně zhodnotili omezení vydávání emisních výjimek nebo kroky v ochraně krajiny. Vláda na začátku svého funkčního období deklarovala například podporu komunitní energetiky, snižování emisí, rozvoj zeleně nebo efektivnější nakládání s odpady.
(Celý text)
Vltavská štafeta míří do Zlaté Koruny, v Krumlově putovala vysoko nad řekou
20. července 2025 21:40
ČESKÝ KRUMLOV (ČTK) - Štafeta Národního památkového ústavu (NPÚ) Vltava slavná a splavná se dnes přesouvá z Českého Krumlova do kláštera ve Zlaté Koruně. Kapsle s vodou z Vltavy putuje od pramenů řeky až do Prahy. Během dvouměsíční cesty si ji předávají různé osobnosti. V sobotu večer v České Krumlově kapsli přenesl slackliner po laně nataženém ve výšce 70 metrů nad hladinou Vltavy.
(Celý text)
Návštěvnost Českého Švýcarska se tři roky po největším lesním požáru v ČR různí
20. července 2025 21:14
HŘENSKO (ČTK) - Návštěvnost národního parku České Švýcarsko tři roky po historicky největším lesním požáru ČR se různí. Například v oblasti Krásné Lípy eviduje správa rezervace více průchodů přes sčítače, zhruba stejný počet lidí mířil letos i loni na Pravčickou bránu, propad v meziročním srovnání je v Hřensku, což ČTK potvrdili i hoteliéři. Zdaleka největší úbytek návštěvníků však nastal po požáru, který vypukl v červenci 2022. Cestovní ruch se tehdy uprostřed sezony zcela zastavil.
(Celý text)
Návštěvnost Českého Švýcarska se tři roky po největším lesním požáru v ČR různí
20. července 2025 21:14
HŘENSKO (ČTK) - Návštěvnost národního parku České Švýcarsko tři roky po historicky největším lesním požáru ČR se různí. Například v oblasti Krásné Lípy eviduje správa rezervace více průchodů přes sčítače, zhruba stejný počet lidí mířil letos i loni na Pravčickou bránu, propad v meziročním srovnání je v Hřensku, což ČTK potvrdili i hoteliéři. Zdaleka největší úbytek návštěvníků však nastal po požáru, který vypukl v červenci 2022. Cestovní ruch se tehdy uprostřed sezony zcela zastavil.
(Celý text)