titulní strana > co píší jiní
Zkraťte si dlouhé zimní večery nad stránkami Naší přírody 1/19
11. února 2019 14:48

PRAHA (Naše příroda) - I v tomto roce pro Vás chystáme na stránkách Naší přírody spoustu zajímavého a poučného čtení o přírodě kolem nás. Hned v prvním čísle se dozvíte, od kdy můžeme vyhlížet první ptačí navrátilce z teplých krajin a kteří to jsou, zalistujeme společně ve starých přírodopisech, seznámíme se s medúzkou sladkovodní, na výlet vás pozveme do Veřovických vrchů, na Šumavu nebo za bledulemi do Svratecké hornatiny. Představíme i vítěze soutěže Quarry Life Avard – hlavní cena za rok 2018 putuje opět do Česka.
(Celý text)

Pes české majitelky v Rakousku u sjezdovky ulovil srnu
11. února 2019 14:18

PRAHA (ČTK) - V bezprostřední blízkosti sjezdovky v rakouském lyžařském středisku Turracher Höhe ulovil pes o víkendu před zraky překvapených lyžařů srnku. Pes, který podle místní policie patří české majitelce, srnu smrtelně zranil; po příchodu policistů byla utracena. Informují o tom rakouská média.


(Celý text)

Praha zvažuje vyhlášku omezující spalování tuhých paliv
11. února 2019 13:33

PRAHA (ČTK) - Pražský magistrát uvažuje o přípravě vyhlášky, která by omezovala topení tuhými palivy. Jak vyplývá z dokumentu, který dnes obdrželi pražští radní, spalování tuhých paliv v domácnostech vede k překračování limitů škodlivých látek. Lidé podle úředníků magistrátu nejeví velký zájem o výměnu kotlů, ačkoli na to mohou získat dotaci. Vyhláška by mohla omezit kotle s nejhoršími parametry. Mohla by se vztahovat i na krby či kamna buď celoročně, nebo v době vyhlášení smogové situace.
(Celý text)

Vědci: Bude-li hmyzu ubývat dosavadním tempem, za 100 let zmizí
11. února 2019 11:39

PRAHA (ČTK) - Každý rok ve světě zmizí 2,5 procenta z celkového objemu hmyzu a bude-li ubývat dosavadním tempem, tak za 100 let zmizí úplně. Vyplývá to z analýzy zveřejněné v časopise Biological Conservation, na kterou upozornil britský list The Guardian. Ubývá přes 40 procent hmyzích druhů a třetina je ohrožena. Hmyz přitom mizí osmkrát rychleji než savci, ptáci a plazi. Markantní ubývání hmyzu v první řadě způsobuje intenzivní zemědělství, zejména užívání pesticidů, ale přispívá k němu také urbanizace a klimatické změny.
(Celý text)

Letecká společnost Ryanair už rok nabízí kompenzaci uhlíkové stopy letu. Co že to nabízí?
11. února 2019 10:01

PRAHA (Ekolist) - Nízkonákladová letecká společnost Ryanair přidala v roce 2018 do svého rezervačního systému možnost kompenzovat uhlíkovou stopu letu, který si právě kupujete. Přitom její výkonný ředitel Michael O’Leary popírá, že skleníkové plyny z dopravy ke změně klimatu přispívají. V jednom ze svých výroků dokonce navrhl střílet environmentalisty. Společnost Ryanair se nicméně hlásí k odpovědnému přístupu ke klimatické změně a svým klientům nabízí možnost koupit si za 30 korun kompenzaci uhlíkové stopy daného letu. Co s vybranými penězi dělá?
(Celý text)

Zemědělci nejčastěji pěstují jen čtyři druhy rostlin. Proč je geneticky nepestrá monokultura velké riziko?
11. února 2019 10:00

PRAHA (Ekolist) - Polovinu veškeré dostupné plochy osazené zemědělskými plodinami okupují jen čtyři druhy rostlin: sója, pšenice, rýže a kukuřice. Co to znamená? Vlastně nic. Do doby, než se objeví nějaký nový patogen nebo škůdce, proti kterému bude taková geneticky nepestrá monokultura bezbranná. Tématu se věnuje studie Torontské univerzity.
(Celý text)

Komise Akademie věd nesouhlasí se stavbou jezu na Labi u Děčína
11. února 2019 07:47

PRAHA (ČTK) - Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR nesouhlasí se stavbou jezu na Labi u Děčína. Podle komise stavba poškodí životní prostředí a investice se státu nevrátí. V tiskové zprávě to oznámil předseda komise Radim Šrám. Podle ministerstva dopravy jez posílí nákladní lodní dopravu, a proto převažuje veřejný zájem nad zásahy do krajiny. Jez je na seznamu staveb, u kterých má být ze zákona zjednodušeno povolování. Podle komise je to protiústavní. Loni skupina senátorů navrhla Ústavnímu soudu zrušit část zákona týkající se urychlení staveb.
(Celý text)

Energetici vydají ročně stovky milionů korun na úpravu zeleně
10. února 2019 23:00

PRAHA (ČTK) - Energetici vydají ročně stovky milionů korun na úpravu zeleně, která zasahuje do vedení. Vyplývá to z vyjádření distribučních společností. Firmy připomínají, že povinnost odstraňovat větve a další porosty kolem energetické sítě mají primárně vlastníci pozemků. V případě, kdy však lidé nejsou schopni zajistit úpravu vegetace vlastními silami, provedou ořezy na vlastní náklady energetické společnosti. Úprava dřevin se provádí zpravidla v období vegetačního klidu, tj. mezi listopadem a březnem.
(Celý text)

Na ruském souostroví Nová země platí stav nouze kvůli medvědům
10. února 2019 04:57

MOSKVA (ČTK) - Úřady na ruském souostroví Nová země v Severním ledovém oceánu v sobotu vyhlásily stav nouze poté, co se k lidským sídlům stáhl velký počet ledních medvědů. Úřad gubernátora podle agentury TASS hovoří dokonce o medvědí invazi.
(Celý text)

Mamuti na Sibiři - honba za ledovou slonovinou nabírá na rychlosti
10. února 2019 02:30

JAKUTSK (ČTK) - Prokopij Novogovicyn ukrývá na své zasněžené zahradě pod plachtou kost o rozměru malého talíře. Je to obratel mamuta - zvířete, které rozpoutalo na Sibiři úplnou zlatou horečku a honbu za slonovinou z jeho klů. V tomto obrovském ruském regionu, jehož severní břehy omývá Severní ledový oceán, působí permafrost jako lednička uchovávající prehistorická zvířata, především mamuty.
(Celý text)

Orangutani v basilejské zoo nehleděli na plány chovatelů a spářili se i přes plot
9. února 2019 05:10

PRAHA (ČTK) - O tom, že příroda je leckdy mocnější než člověk a jeho plány, svědčí případ orangutanů sumaterských ze zoologické zahrady ve švýcarské Basileji. Tamní chovatele zaskočil výsledek testů DNA u samičky narozené loni v létě, protože se ukázalo, že jejím otcem je jiný samec, než předpokládali. O případu informuje zoo na svých internetových stránkách.
(Celý text)

Liberecká zoo se chce výrazně rozšířit, skoro o dvojnásobek
9. února 2019 04:40

LIBEREC (ČTK) - Plocha liberecké zoo by za několik let mohla být oproti dnešku skoro dvojnásobná a návštěvníci by mohli vidět třeba i tygry ussurijské, medvědy či vlky. Zatím jde ale jen o záměr, který bude zrealizován nejdřív za dva roky. Zatím se ani neví, kolik rozšíření bude stát a z čeho se zaplatí. "V tuto dobu se pohybujeme ve fázi přípravy dokumentů, iniciace strategické změny územního plánu a souvisejících věcí," řekl dnes novinářům náměstek primátora Ivan Langr (SLK). Liberec je vlastníkem zoo, vedení města záměr na rozšíření zatím podporuje.


(Celý text)

Proč ptáci ve městech strádají? Kvůli sázení exotických dřevin v parcích
8. února 2019 09:14

PRAHA (Ekolist) - Ještě před několika staletími měly exotické druhy dřevin punc něčeho originálního a jedinečného. Bývaly ozdobou zámeckých parků a podobnou roli později hrály také u parků městských a v městské zeleni obecně.
(Celý text)

Změna klimatu mění sýkorky. Roztomilí ptáčci umí uklovat lejsky a vyzobat jim mozek
8. února 2019 07:14

PRAHA (Ekolist) - V holandských ptačích budkách a hnízdech se začíná odehrávat drama, které není pro slabé nátury. Dva druhy, které se dosud míjely v čase a prostoru, se teď v důsledku oteplení klimatu začínají potkávat. S dost drastickými důsledky. Píše o tom ScienceAlert.
(Celý text)

Vědci NASA zkoumají záhadné bahno na novém ostrově
8. února 2019 04:30

PRAHA (ČTK) - Vědci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se poprvé vylodili na jednom z nejnovějších ostrovů na světě. Zjistili, že jeho povrch, který se nad mořskou hladinu zvedl teprve před třemi lety, je nyní pokrytý lepkavým, záhadným bahnem, ale také osídlený vegetací a ptáky, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)

Zástupci zemí EU rozhodnou o zpřísnění pravidel pro Nord Stream 2
8. února 2019 01:29

BRUSEL (ČTK) - Zástupci členských zemí Evropské unie dnes rozhodnou o změnách energetické legislativy, které mohou dalekosáhle ovlivnit provoz plynovodů ze zemí mimo unii včetně dokončovaného obřího projektu plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Německa. Právě Německo je přitom ostře proti tomu, aby se unijní pravidla pro vnitřní trh se zemním plynem na Nord Stream 2 nově vztahovala. Kvůli změně v postoji Francie ale Berlín své stanovisko možná neprosadí.
(Celý text)

V Záhřebu zadrželi Korejce pašující 200.000 malých úhořů
7. února 2019 22:02

PRAHA (ČTK) - V Chorvatsku zadrželi dva Jihokorejce, kteří se chystali ze země propašovat 252.000 chráněných malých úhořů říčních. Podle deníku Večernji list o tom dnes na svých internetových stránkách informovala policie chorvatské metropole.
(Celý text)

Při stavbě největší elektrárny v Kolumbii zemřelo na 35.000 ryb
7. února 2019 21:21

BOGOTÁ (ČTK) - Za nejvážnější ekologickou krizi v historii Kolumbie označil místní ministr životního prostředí Ricardo Lozano současnou situaci na řece Cauca, kde se už několik let staví největší elektrárna v zemi. Kvůli uzavření vrat budované přehrady tam výrazně klesla hladina druhé největší řeky Kolumbie a v důsledku toho zemřelo nejméně 35.000 ryb, jejichž rozklad v teplém počasí znečišťuje vodu nutnou pro život místních obyvatel. Informoval o tom deník El Tiempo.
(Celý text)

Za zneužití pravomoci dostal úředník tříletý podmíněný trest
7. února 2019 17:09

PRAHA (ČTK) - Soud dnes uložil hostivickému vedoucímu stavebního úřadu Vojtěchu Budilovi za zneužití pravomoci tříletý trest s podmínkou na čtyři roky. Další součástí trestu je i sedmiletý zákaz činnosti. Kauza se týká skládky v Chrášťanech u Prahy. Úředník podle soudu prodloužil povolení k navážení odpadu na pozemky, čímž vydal nezákonné rozhodnutí. Verdikt není pravomocný. "Proti rozsudku jsme na místě podali odvolání," řekl dnes Budilův právní zástupce Miroslav Kučerka.
(Celý text)

U Ostravice se potlouká medvěd, lesníci ho chtějí přemístit
7. února 2019 11:20

(ČTK) - Mladý, asi tříletý medvěd hnědý se pohybuje kolem Ostravice a Starých Hamrů v Beskydech. Není plachý, už jej zahlédlo několik turistů či lesníků. Ti na něj upozorňují veřejnost a žádají kvůli bezpečnosti správu CHKO Beskydy o jeho přestěhování. Informovala o tom mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Ředitel CHKO František Jaskula řekl, že přemístění zatím není možné. Zvíře podle něj není nebezpečné.


(Celý text)

U Ostravice se potlouká medvěd, lesníci ho chtějí přemístit
7. února 2019 11:20

(ČTK) - Mladý, asi tříletý medvěd hnědý se pohybuje kolem Ostravice a Starých Hamrů v Beskydech. Není plachý, už jej zahlédlo několik turistů či lesníků. Ti na něj upozorňují veřejnost a žádají kvůli bezpečnosti správu CHKO Beskydy o jeho přestěhování. Informovala o tom mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Ředitel CHKO František Jaskula řekl, že přemístění zatím není možné. Zvíře podle něj není nebezpečné.


(Celý text)

Další články:
21. července 2025 06:00
20. července 2025 06:00
18. července 2025 06:02
17. července 2025 04:57
16. července 2025 06:10

Online diskuse
Studie: Extrémní jevy počasí zasahují do produkce potravin. Jejich cena roste
22. července 2025 01:01

(ČTK) - Britské brambory, kalifornská zelenina, jihoafrická kukuřice a indická cibule patří mezi mnoho potravin, které byly podle studie týmu mezinárodních vědců zasaženy nedávnými cenovými šoky, které způsobily extrémní povětrnostní podmínky. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) byla loňská česká úroda většiny hlavních plodin slabší. V roce 2024 se sklidilo meziročně méně obilovin, olejnin, luskovin na zrno, chmele, vinných hroznů, ovoce i zeleniny.
(Celý text)

Farmáři budou dostávat vyšší zálohy na přímé platby, mj. kvůli extrémům počasí
22. července 2025 00:43

(ČTK) - Zemědělci budou mít nově možnost dostávat u přímých plateb na plochu obhospodařované půdy nebo chov hospodářských zvířat vyšší zálohy. Jedná se o navýšení z 50 procent na 70 procent. Změnu schválily členské státy EU, informovalo ministerstvo zemědělství. Cílem nového nařízení je zmírnit dopady mimořádných událostí, jako jsou extrémní klimatické jevy nebo válečné konflikty, které negativně ovlivňují zemědělský sektor v celé EU.
(Celý text)

HN: ČEZ plánuje v oblasti Ralska výstavbu větrného parku s výkonem až 115 MW
22. července 2025 00:16

RALSKO (ČTK) - Výstavbu větrného parku o celkovém instalovaném výkonu až 115 megawattů (MW) připravuje společnost ČEZ PV & Wind v bývalém vojenském prostoru Ralsko na Českolipsku. Projekt, který je v procesu posuzování vlivů na životní prostředí (EIA), by se tak stal největším větrným parkem v zemi, uvedly Hospodářské noviny (HN). V Česku byly na konci loňského roku větrné elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 352 MW.
(Celý text)

V Olomouckém kraji lesníci loni zalesnili 1523 ha, o 445 ha méně než v roce 2023
21. července 2025 23:06

OLOMOUC (ČTK) - V Olomouckém kraji lesníci v roce 2024 zalesnili 1523 hektarů pozemků, meziročně je to o 445 hektarů méně. Tempo zalesňování v Olomouckém kraji, jehož lesy v předchozích letech zdevastovala kůrovcová kalamita, sucho a časté vichřice, loni třetím rokem po sobě kleslo. Nejvíc ploch bylo zalesněno v roce 2019, kdy v kůrovcem zasažených lesích vrcholila těžba dřeva a sazenice stromů pokryly 4879 hektarů. ČTK informaci získala z údajů Českého statistického úřadu.
(Celý text)

První plynová kotelna v Prunéřově už zásobuje Chomutovsko teplem
21. července 2025 19:56

KADAŇ (ČTK) - První plynová kotelna v areálu hnědouhelné elektrárny v Prunéřově začala vyrábět teplo pro Chomutov, Jirkov a Klášterec nad Ohří. Současně s ní zahájila výrobu tepla také záložní plynová kotelna v nedalekých Tušimicích. Zajišťuje dodávku pro Kadaň a pro oblast Tušimic. Po najetí dalších zdrojů skončí elektrárna na uhlí. ČTK to řekl mluvčí Skupiny ČEZ Ota Schnepp. Výjimku z emisí rtuti má elektrárna do srpna 2029.
(Celý text)

Kraj Vysočina přispěje na tříletý výzkum hornin v geoparku Vysočina
21. července 2025 19:49

JIHLAVA (ČTK) - Kraj Vysočina přispěje na výzkum geologických fenoménů v národním geoparku Vysočina, což je oblast mezi Telčí, Třeští a Počátkami. Na záměr mikroregionu rada kraje schválila 200 000 korun. Je to tříletý projekt, řekl hejtman Martin Kukla (ANO). Stejnou částku kraj dá pro letošek na výzkum jihlavského Muzea Vysočiny v povodí řeky Jihlavy.
(Celý text)

V průmyslové zóně v Holešově přibude zeleň i protipovodňová ochrana
21. července 2025 19:43

HOLEŠOV (ČTK) - V průmyslové zóně v Holešově na Kroměřížsku přibude více než 600 stromů i několik hektarů travnatých ploch. Zlínský kraj, který je investorem, počítá také s doplněním protipovodňové ochrany. Celkové náklady dosáhnou 31 milionů korun, téměř 11 milionů korun pokryje dotace z Evropské unie. Hotovo by mělo být nejpozději na podzim příštího roku, sdělil ČTK Jan Vandík z krajského oddělení komunikace a vnějších vztahů.
(Celý text)

Fotogalerie: Začalo hlasování v anketě Strom roku 2025
21. července 2025 17:19

PRAHA (Ekolist) - Nadace Partnerství zahájila hlasování v dalším ročníku oblíbené ankety Strom roku. Lidé mohou hlasovat online na www.stromroku.cz až do 5. října. Podpořit lze svůj oblíbený strom jedním hlasem z jedné e-mailové adresy. Vítěz postoupí do zimního evropského kola a zároveň získají první tři stromy odborné ošetření od partnerů soutěže PROSTROM Bohemia a Groown.
(Celý text)

Na jižní Moravě se poprvé objevila nepůvodní včela z Asie
21. července 2025 16:52

(ČTK) - Na jižní Moravě odborníci v polovině července potvrdili první výskyt nepůvodního druhu včely známé i jako čalounice v Česku. Jedná se o velkého zástupce čeledi čalounicovití původem z východní Asie. Druh zatím nemá české jméno. V posledních letech zaznamenán v různých evropských státech a odborníci čekali, že se objeví i v ČR. O nálezu informovalo Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu.
(Celý text)

Hasiči a inspekce životního prostředí prověří skládky, kde hrozí požáry
21. července 2025 11:11

PRAHA (ČTK) - Rozsáhlou kontrolu skládek a zařízení pro nakládání s odpady zahájili hasiči spolu s Českou inspekcí životního prostředí (ČIŽP). Zaměří se při nich na provozy, kde v minulosti hořelo, a na zařízení, která ve velkém pracují s hořlavými materiály, jako je elektroodpad, pneumatiky či plasty. Za tři měsíce chtějí zkontrolovat přes 80 zařízení, informovala mluvčí Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR (HZS) Klára Ochmanová.
(Celý text)

Čína začala v Tibetu stavět největší vodní elektrárnu na světě
21. července 2025 11:06

(ČTK) - Čínský premiér Li Čchiang oznámil začátek stavby největší vodní elektrárny na světě. Obří vodní dílo vyroste na východním okraji tibetské náhorní plošiny a podle odhadů vyjde na 170 miliard dolarů (3,6 bilionu korun), uvedla agentura Reuters s odvoláním na státní tiskovou agenturu Nová Čína.
(Celý text)

Chceme oslovit i ty, kteří jinak nejsou moc slyšet. Jak dělají ve Vídni participaci pro klima?
21. července 2025 06:13

PRAHA (Ekolist) - Již filozof a spisovatel J. J. Rousseau tvrdil, že pravá svoboda a demokracie znamenají neustálou účast občanů na tvorbě zákonů a řízení věcí veřejných, nikoli jen pasivní účast ve formě voleb. A ve Vídni si tuto myšlenku vzali opravdu k srdci. Participaci obyvatelstva na opatřeních, která mají reagovat na klimatickou změnu, tu nejen vítají, ale i aktivně podporují a vyhledávají.
(Celý text)

Zvýšit odolnost městských trávníků vůči horku a suchu mají nové druhy z panonské oblasti
21. července 2025 05:39

PRAHA (Ekolist) - Horko a sucho. Klimatické změny se negativně podepisují i na městských trávnících a travních porostech ve volné krajině. Vysychání trávníků znamená jak změnu jejich složení a pokles biodiverzity, tak ztrátu schopnosti plnit jeho ekologické funkce, jako je ukládání uhlíku do půdy nebo ochlazování okolí. Mezinárodní tým vědců proto hledá způsob, jak především městské trávníky adaptovat na dopady změn klimatu. V současnosti testuje nové travní směsi s obsahem druhů z panonské oblasti.
(Celý text)

Soukromník chce obnovit zanedbaný mokřad v Žižíně, říká mu Malá Amazonie
21. července 2025 02:34

PARDUBICE (ČTK) - Zanedbaný mokřad u Žižína, místní části Pardubice, chce soukromník Petr Tlapák obnovit, aby tam mohli žít obojživelníci, ryby a hmyz. Kupuje pozemky a jedná s městem o spolupráci. Svůj projekt nazval Malá Amazonie, odkazuje na své dřívější dlouholeté pobyty v Peru.
(Celý text)

Reuters: Zkáza vesnice při sesuvu zesílila důraz na připravenost sousední obce
21. července 2025 02:12

KANDERSTEG (ČTK) - Ve švýcarském alpském středisku Kandersteg úřady bedlivě sledují zhoršující se stav horského vrcholu, který se tyčí nad malebnými domy a hotely. Zhroucení ledovce a masivní sesuv kamení před několika týdny pohřbily sousední vesnici. Zničení Blattenu v údolí Lötschental, který měl přibližně 300 obyvatel, koncem května vyvolalo vážné obavy z dopadu tání permafrostu, zatímco teploty v alpských horských pásmech se zvyšují. Napsala to agentura Reuters.
(Celý text)

Vláda v řadě opatření za původními sliby zaostává, uvedly ekologické organizace
21. července 2025 01:45

(ČTK) - Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) v mnoha opatřeních týkajících se ochrany klimatu a životního prostředí podle oslovených ekologických organizací zaostala za původními sliby. Ve vyjádřeních pro ČTK ale ekologičtí aktivisté pozitivně zhodnotili omezení vydávání emisních výjimek nebo kroky v ochraně krajiny. Vláda na začátku svého funkčního období deklarovala například podporu komunitní energetiky, snižování emisí, rozvoj zeleně nebo efektivnější nakládání s odpady.
(Celý text)

Vltavská štafeta míří do Zlaté Koruny, v Krumlově putovala vysoko nad řekou
20. července 2025 21:40

ČESKÝ KRUMLOV (ČTK) - Štafeta Národního památkového ústavu (NPÚ) Vltava slavná a splavná se dnes přesouvá z Českého Krumlova do kláštera ve Zlaté Koruně. Kapsle s vodou z Vltavy putuje od pramenů řeky až do Prahy. Během dvouměsíční cesty si ji předávají různé osobnosti. V sobotu večer v České Krumlově kapsli přenesl slackliner po laně nataženém ve výšce 70 metrů nad hladinou Vltavy.
(Celý text)

Návštěvnost Českého Švýcarska se tři roky po největším lesním požáru v ČR různí
20. července 2025 21:14

HŘENSKO (ČTK) - Návštěvnost národního parku České Švýcarsko tři roky po historicky největším lesním požáru ČR se různí. Například v oblasti Krásné Lípy eviduje správa rezervace více průchodů přes sčítače, zhruba stejný počet lidí mířil letos i loni na Pravčickou bránu, propad v meziročním srovnání je v Hřensku, což ČTK potvrdili i hoteliéři. Zdaleka největší úbytek návštěvníků však nastal po požáru, který vypukl v červenci 2022. Cestovní ruch se tehdy uprostřed sezony zcela zastavil.
(Celý text)

Jeskyně Na Špičáku představuje odkaz Johanna Rippera, autora jejich první mapy
20. července 2025 10:43

(ČTK) - Osobnosti Johanna Rippera, spoluzakladatele Moravskoslezského sudetského horského spolku, zasvětila tuto sobotu svůj program jeskyně Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku. Přednáška přibližující výjimečný Ripperův odkaz v oblasti lázeňství, vědy i objevování přírodních krás je součástí oslav jejích letošních výročí. Jeskyně proslavená svými fotogenickými chodbami ve tvaru srdce si letos připomíná hned dvě významná jubilea - před 140 lety začali podzemním labyrintem proudit první turisté a o 70 let později se dočkala rozsáhlých úprav včetně elektrifikace, sdělil ČTK mluvčí Správy Jeskyní ČR Pavel Gejdoš.
(Celý text)

Ve Varšavě ubývá volně žijících koček, správa města se obává přemnožení krys
20. července 2025 10:42

(ČTK) - Ve Varšavě ubývá volně žijících koček, správa polské metropole se tak obává, že se ve městě přemnoží myši a krysy. Informoval o tom list Życie Warszawy. Město proto shání dobrovolníky, kteří by kočky krmili.
(Celý text)

Ve Varšavě ubývá volně žijících koček, správa města se obává přemnožení krys
20. července 2025 10:42

(ČTK) - Ve Varšavě ubývá volně žijících koček, správa polské metropole se tak obává, že se ve městě přemnoží myši a krysy. Informoval o tom list Życie Warszawy. Město proto shání dobrovolníky, kteří by kočky krmili.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama