|
titulní strana > co píší jiní
Čistší ovzduší zvýší délku života Číňanů o tři roky, tvrdí studie
14. ledna 2019 10:13
PRAHA (ČTK) - Čína by mohla zvýšit průměrnou délku života svých obyvatel o 2,9 roku, pokud zlepší kvalitu ovzduší na úroveň, kterou doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO). Vyplývá to z výsledků studie amerických vědců, na kterou dnes upozornila agentura Reuters. Čína vyhlásila cíl zvýšit průměrnou délku života ze 76,3 let v roce 2015 na 79 let v roce 2030.
Na Mauriciu využívají cukrovou třtinu k výrobě elektřiny
LA BARAQUE (ČTK) - Ostrov Mauricius, který je izolovaný v Indickém oceánu a může se spoléhat jen sám na sebe, pokud jde o elektřinu, se postupně snaží omezovat závislost na fosilních energiích a zvyšuje výrobu energie z obnovitelných zdrojů. Využívá přitom svou hlavní kulturu, cukrovou třtinu. Už asi 15 let k výrobě elektřiny široce využívá bagasu, vláknitý zbytek z cukrové třtiny. Tento způsob dnes pokrývá asi 14 procent potřeby ostrova, uvedla agentura AFP.
Cestovat za polární září na Islandu není bez rizika
PRAHA (ČTK) - Islandská policie požádala turisty, kteří do země přijíždějí pozorovat polární záři, aby se kvůli tomu nepřestali věnovat řízení. Cizinci podle policistů většinou nemají zkušenosti se silnicemi, s nimiž se setkají na Islandu, a pokud se nevěnují jízdě naplno, končí to tragicky. Loni na silnicích na Islandu zemřelo 18 lidí a polovina z nich byli návštěvníci z ciziny.
Prototyp plastosběrné bariéry Ocean CleanUp se rozpadl a musel být předčasně odtažen
PRAHA (Ekolist) - Na konci prosince loňského roku nepotěšila příznivce projektu Ocean CleanUp na úklid oceánů zpráva, že pokusné zařízení zvané System 001 není zatím schopné plnit svou funkci. Tedy, že na hladině unášené plasty sice zachytává, ale neudrží je. A na začátku ledna se plovoucí bariéra rozpadla. Píše o tom BussinesInsider.
Alejí roku 2018 se stala Alej přátelství u Sokolova
PRAHA (ČTK) - Vítěznou alejí osmého ročníku ankety Alej roku se stala dubová Alej přátelství u jezera Medard u Sokolova. Získala přízeň 1592 hlasujících a stala se nejoblíbenější alejí roku 2018 v Karlovarském kraji i v celé republice. Spolek Arnika, který je vyhlašovatelem soutěže, k vítězné aleji na jaře umístí pamětní ceduli, uvedla Arnika v tiskové zprávě.
Přenos zkušeností ze Saska: 18 let soužití s vlkem
PRAHA (Ochrana přírody) - Sasko bylo v roce 2000 první německou spolkovou zemí, kde se objevil vlk, a na dalších šest let zůstalo jediným místem jeho výskytu v SRN. Dnes zmiňované šelmy žijí již v sedmi spolkových zemích. Sasko však nadále zůstává místem, kde se soužití s „potenciálně konfliktní šelmou“, jak ji v němčině nazývají, daří zdánlivě nejlépe. I proto vznikl projekt OWAD – Objektivní akceptace vlka v člověkem pozměněné přeshraniční krajině, jehož prvním milníkem je právě přenos zkušeností ze Saska do Čech (owad.fzp.czu.cz). Co jsme se za prvních devět měsíců tříletého projektu dozvěděli, představujeme v následujících řádcích.
Počet elektromobilů v ČR se loni zvýšil o 82 procent na 703 vozů
PRAHA (ČTK) - Počet nově registrovaných elektromobilů v Česku se loni zvýšil o 82 procent na 703 vozů. Zároveň v registru přibylo 278 plug-in hybridů, tedy hybridů s dobíjením z elektrické zásuvky. Vyplývá to z údajů Centra dopravního výzkumu.
V Krkonoších hrozí kvůli mokrému sněhu pády stromů
VRCHLABÍ (ČTK) - V Krkonoších hrozí v lesích kvůli mokrému sněhu pády stromů a větví. Turisté by měli zvážit výlety do lesů a nevstupovat pod zavěšené či nahnuté stromy zatížené mokrým sněhem. Riziko pádu stromů je největší v západních Krkonoších, pády stromů však hrozí po celých horách. Varování dnes vydala Správa Krkonošského národního parku (KRNAP). V Krkonoších za poslední týden napadlo asi 90 centimetrů sněhu, celkem na hřebenech hor leží asi 1,5 metru.
Za minulý rok přijala pražská záchranná stanice 4712 zvířat
PRAHA (ČTK) - Za minulý rok přijala pražská záchranná stanice pro volně žijící živočichy 4712 zvířat 141 druhů. Každý rok počet přijatých zvířat stoupá, v roce 2017 jich bylo 4134. Od roku 2012, kdy stanici provozují Lesy hlavního města, přijala celkem 21.790 zvířat. Informovala o tom tisková mluvčí Lesů hlavního města Petra Fišerová.
Rockwool se zavázal, že v Bohumíně omezí kamionovou dopravu
OSTRAVA (ČTK) - Výrobce izolací z kamenné vlny Rockwool do roku 2020 sníží negativní vliv kamionové dopravy na životní prostředí v Bohumíně na Karvinsku, kde má svůj závod. Suroviny a zboží tam bude vozit o 1800 vozidel ročně méně. Firma se k tomu zavázala v dohodě, kterou dnes její zástupci podepsali s vedením Moravskoslezského kraje. ČTK to sdělila mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová.
Druhově pestré lesy odolávají dopadům změny klimatu, říká expert
BRNO (ČTK) - Ti majitelé lesů, kteří před 15 lety dali na varování vědců a začali vytvářet druhově pestré a bohatě strukturované lesy, zmírnili usychání a rozpadu monokulturních lesů a jejich hospodářským dopadům. S těmi se nyní potýkají desítky majitelů lesů včetně Lesů ČR, které obhospodařují polovinu všech lesů v Česku. V rozhovoru s ČTK to řekl lesnický odborník Aleš Erber. Vlastníci lesů by podle něj měli usilovat o stabilní a odolný lesní porost, odolávající suchu, kůrovci a vichřici. V takovém lese musejí růst stromy různých druhů, výšky i stáří.
Vysoké závěje můžou zvýšit škody na stromech jelením ohryzem
PRAHA (ČTK) - Současné sněžení populace přemnožených divokých prasat nezmenší, vysoká zvěř ale může lokálně více ničit stromy ohryzem, sdělili dnes odborníci z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti Jan Cukor a František Havránek. Aby se počty prasat snížily, musela by mladá selata zmrznout. Menším zvířatům, jako jsou hraboši, norníci nebo myšice, která působí škody na výsadbě a obnovovaných dřevinách, sníh moc nevadí. Nepříjemné by pro ně byly déle trvající srážky a následný mráz.
Petice ochránců přírody proti francouzskému státu má dva miliony signatářů
PRAHA (ČTK) - Petice čtyř nevládních organizací namířená proti francouzskému státu kvůli údajné nečinnosti v ekologické politice naplnila svůj původní cíl za méně než měsíc, neboť už ji podpořilo přes dva miliony lidí. "Nikdy nenasbírala petice za životní prostředí tolik podpisů," píše web televize BFMTV. Autoři iniciativy plánují Francii žalovat u správního soudu v Paříži za nedodržení ekologických cílů.
Studie ovzduší: Hodina v londýnském metru je jako den ve městě
PRAHA (ČTK) - Vzduch v londýnském metru je natolik znečištěný, že hodina strávená v podzemních prostorech je z hlediska vystavení organismu škodlivým částicím stejná, jako celý den na ulicích britské metropole. Podle agentury Reuters to odhalila nová studie, jejíž vypracování zadal londýnský dopravní podnik Transport for London (TfL).
Zubra v Německu viděli v roce 2017 poprvé po 250 letech. A tak jej radši zastřelili
PRAHA (Ekolist) - V roce 2017 zavítal do blízkosti braniborského městečka Lebus zubr. Stalo se tak po více než 250 letech. Místní správa pohotově zareagovala a nechala zvíře, které se sem pravděpodobně zatoulalo z polské rezervace, utratit. Světový fond pro ochranu přírody (WWF) nyní podává na zodpovědné úředníky žalobu. Píše o tom server TheLocal.
Školní soutěže ve sběru papíru jsou z pohledu ekovýchovy špatně, míní ekopedagogové
PRAHA (Ekolist) - V soutěžích ve sběru odpadu na školách v ČR se každoročně vysbírají stovky tun kvalitně vytříděného papíru, plastů, hliníku či elektroodpadu. Mateřské a základní školy po celé České republice tak předají odpadovým firmám kvalitní obchodovatelný materiál. Školy si vydělají peníze a odpadové firmy díky nim také. Win win. V čem je problém? Podle odborníků na ekovýchovu školní sběrové soutěže podkopávají snahu naučit děti produkovat co nejméně odpadů, a ty, které vzniknou, pak automaticky vytřídit do kontejnerů. Soutěž ve sběru odpadů proto hodnotí jako nesystémovou věc.
Sucho ovlivnilo i růst krápníků v Moravském krasu, je pomalejší
BLANSKO (ČTK) - Dlouhodobě trvající sucho ovlivňuje i růst krápníků v jeskyních Moravského krasu. Krápníky rostou díky skapové vodě, nyní je jejich růst pomalejší, místy se i zastavil. Informoval o tom zástupce vedoucího správy chráněné krajinné oblasti Antonín Tůma.
Loňský rok byl čtvrtý nejteplejší v historii měření
PRAHA (ČTK) - Loňský rok byl čtvrtým nejteplejším rokem v historii měření. Teplotně ho překonaly pouze tři předchozí roky, přičemž absolutním rekordmanem je rok 2016. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na evropský program pro sledování životního prostředí Copernicus.
V Kutné Hoře by měly od května jezdit elektrobusy
KUTNÁ HORA (ČTK) - V Kutné Hoře by měly od května jezdit elektrobusy, které vystřídají klasické autobusy s dieselovými motory. Cílem je zavést ekologickou dopravu, která nebude produkovat zplodiny a nebude hlučná, řekl dnes novinářům starosta Josef Viktora (ANO).
MŽP dá na třetí výzvu kotlíkových dotací 3,125 miliardy korun. Kotle na uhlí už se podporovat nebudou
PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí vyčlení 3,125 miliardy korun na výměnu dalších až 30.000 kotlů na tuhá paliva v programu takzvaných kotlíkových dotací. Poprvé je nebude možné využít na kotle umožňující spalování uhlí. Podporována budou zařízení na biomasu s ruční i automatickou dodávkou paliva, tepelná čerpadla a plynové kondenzační kotle. Na jejich pořízení je možné získat až 127.500 korun. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
MŽP dá na třetí výzvu kotlíkových dotací 3,125 miliardy korun. Kotle na uhlí už se podporovat nebudou
PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí vyčlení 3,125 miliardy korun na výměnu dalších až 30.000 kotlů na tuhá paliva v programu takzvaných kotlíkových dotací. Poprvé je nebude možné využít na kotle umožňující spalování uhlí. Podporována budou zařízení na biomasu s ruční i automatickou dodávkou paliva, tepelná čerpadla a plynové kondenzační kotle. Na jejich pořízení je možné získat až 127.500 korun. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
|
Další články:
20. července 2025 06:00
18. července 2025 06:02
17. července 2025 04:57
16. července 2025 06:10
14. července 2025 06:00
|
(ČTK) - Italští ochránci práv zvířat chtějí dosáhnout zákazu prodeje a vaření živých desetinožců, mezi které patří například krabi, raci či langusty. Vytvořili kvůli tomu koalici, která má tohoto cíle dosáhnout, informovala agentura ANSA. Po zákonodárcích chtějí, aby desetinožci měli podobný status jako savci či ptáci.
(Celý text)
V Japonsku převezli půdu z Fukušimy před sídlo premiéra, chtějí rozptýlit obavy
19. července 2025 20:02
(ČTK) - Japonské úřady dnes převezli zeminu z blízkosti jaderné elektrárny v prefektuře Fukušima před sídlo premiéra v centru Tokia, napsala agentura Kjódó s odvoláním na ministerstvo životního prostředí. Vláda se tak snaží rozptýlit obavy z používání této půdy. Je to první její takové využití mimo prefekturu, kde v roce 2011 přírodní katastrofa jaderné zařízení poničila.
(Celý text)
Na lístky na Edmundovu soutěsku v Hřensku čekali lidé z různých koutů světa
19. července 2025 20:01
HŘENSKO (ČTK) - Frontu na lístky na Edmundovu soutěsku v Hřensku na Děčínsku, která se dnes otevřela poprvé od požáru v roce 2022, čekali lidé z různých koutů světa. Kromě turistů z celé ČR se v řadě objevili Němci, Poláci, Španělé či Indové. První ve frontě byla Natálie Fialová, která dorazila se svou příbuznou už v 06:00. Čekání se podle ní vyplatilo. V soutěsce provozuje obec plavbu na lodičkách. Zatím je přístupná v omezeném režimu pro několik desítek lidí denně. Na některé výletníky se tak nedostalo a byli zklamaní, zjistila na místě ČTK.
(Celý text)
V Zoo Praha lidé tento víkend ochutnávají hmyzí speciality
19. července 2025 19:53
PRAHA (ČTK) - Návštěvníci pražské zoologické zahrady mohou dnes a v neděli ochutnat různé netradiční pokrmy z hmyzu. Součástí víkendu hmyzožravců jsou i komentovaná krmení hmyzožravých zvířat. Oblíbená akce má za cíl lidem představit hmyzožravá zvířata, ale také ukázat hmyz jako alternativní stravu. Ochutnávky hmyzích specialit jsou zahrnuty v ceně vstupného.
(Celý text)
V Mělníku vzniká loď se zařízením spalujícím odpad, poslouží v zahraničí
19. července 2025 02:20
MĚLNÍK (ČTK) - V Mělníku vzniká loď se zařízením využívajícím odpad ze zdravotnictví k výrobě energie. Sloužit má v zahraničí, hotová by mělo být na konci letošního roku. Neobvyklé plavidlo v mělnických docích vyrábí společnost PDI, informoval ČTK mluvčí mělnické radnice Jan Denemark Nováček.
(Celý text)
Veřejnost může hlasovat pro Park čtvrtstoletí, na výběr je z 22 možností
19. července 2025 01:28
(ČTK) - Veřejnost může hlasovat pro Park čtvrtstoletí, na výběr je z 22 možností. Jde o parky, které byly oceněny v letech 2002 až 2023, z nich devět patřilo mezi vítěze některého z ročníků, informovala ředitelka Svazu zakládání a údržby zeleně Jana Šimečková. Svaz soutěž pořádá.
(Celý text)
Liberecká zoo pěstuje saláty hydroponicky, inspiraci našla u studentky
19. července 2025 01:12
LIBEREC (ČTK) - Liberecká zoo začala s hydroponickým pěstováním salátů a bylinek, k čemuž není potřeba půda, ale stačí živný roztok. Vypěstované rostliny zahrada využije jako potravu pro chovaná zvířata. Inspiraci našla v doktorandské práci studentky architektury liberecké univerzity Terezy Nalezené.
(Celý text)
Letohrad obnoví náměstí, místo asfaltu bude dlažba, vysadí další stromy
19. července 2025 00:39
LETOHRAD (ČTK) - Město Letohrad na Orlickoústecku obnoví centrální náměstí, což zahrnuje i výsadbu stromů. V budoucnu tam nebude na chodnících asfalt, který se v létě rozpaluje, místo něj bude dlažba. Radnice projektuje první etapu, která zahrnuje necelou polovinu plochy. Stavební práce by mohly začít v příštím roce, řekl místostarosta Martin Hatka (Sdružení pro Letohradsko).
(Celý text)
Hradec Králové hodlá postupně osadit 23 objektů škol slunečními elektrárnami
19. července 2025 00:17
HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Město Hradec Králové hodlá postupně osadit 23 objektů základních a mateřských škol slunečními elektrárnami. V první etapě pořídí sluneční elektrárny pro tři školské objekty, investici odhaduje na osm milionů korun bez DPH. Firma vzešlá z výběrového řízení by měla instalace udělat letos a v roce 2026. Elektřinu by kromě škol spotřebovávaly i další objekty, které budou zapojené do městského energetického společenství, řekl náměstek primátorky pro investice Lukáš Řádek(TOP 09).
(Celý text)
Hladina vody v orlické přehradě klesla od začátku května o tři metry
18. července 2025 19:43
(ČTK) - Hladina vody v orlické přehradě klesla od 1. května, tedy od začátku plavební sezony, o tři metry. Souvisí to s déle trvajícím suchem. Díky tomu se objevily zatopené objekty, které můžou obdivovat kolemjdoucí. Komplikace je to ale pro lodní dopravu, protože nemůže být v provozu plavební komora v jihočeském Kořensku, která lodě přenáší. Ani deště v posledních dnech situaci nezměnily, řekl ČTK mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.
(Celý text)
Staré znečištění připravilo část obyvatel Jesenného na Semilsku o pitnou vodu
18. července 2025 19:35
JESENNÝ (ČTK) - Staré znečištění z chemického provozu připravilo část obyvatel Jesenného na Semilsku o pitnou vodu. V oblasti Bohuňovska je voda ve studních kontaminovaná karcinogenními látkami a nelze ji používat. Pro dvě desítky tamních obyvatel teď bude vodu zajišťovat malá úpravna za bezmála 160 000 korun. Čerpat bude vodu z blízké říčky Kamenice. Obec zároveň připravuje výstavbu vodovodu, řekl ČTK starosta Petr Hlůže (NEZ).
(Celý text)
Kyjov trápí přemnožené nutrie. Město požádalo o odchyt zvířat a zakáže krmení
18. července 2025 19:30
KYJOV (ČTK) - Přemnožené nutrie trápí Kyjov na Hodonínsku, kde hlodavce v blízkosti řeky Kyjovky krmí lidé. Radnice rozhodla o umístění cedule se zákazem krmení, u řeky se objeví v příštím týdnu. Dalším krokem bylo podání žádosti o odchyt zvířat, uvedla na webu města jeho mluvčí Denisa Pelikánová. Nadměrný výskyt nutrií řeší i jiná města, odchytávali je třeba ve Zlíně.
(Celý text)
Nedaleko jihomoravských Ivančic našlo nový domov 55 vzácných syslů
18. července 2025 16:58
PRAHA (Ekolist) - Přesně 55 syslů bylo vypuštěno na dvě lokality nedaleko Ivančic, kde už tito hlodavci nyní žijí. V těchto syslích koloniích se tak zvýší počty zvířat. Vypuštění sysli pocházejí z odchovů v Zoo Brno a švédské Zoo Nordens Ark.
(Celý text)
Je ekologičtější vlak, nebo letadlo? Záleží na vytíženosti, uvádí studie
18. července 2025 11:14
(ČTK) - Rychlovlaky jsou výrazně ekologičtějším dopravním prostředkem než letadlo při vysokém vytížení tratě. Uvádí to studie španělské státní společnosti Ineco, o které informoval deník El País. Studie se zaměřila na srovnání emisí mezi některými železničními a leteckými spoji ve Španělsku. U vysokorychlostní železnice velká část emisí připadá na výstavbu infrastruktury, zatímco u letecké dopravy převážnou část znečištění způsobuje provoz letadel.
(Celý text)
Medvědy nestřílet, ale vybavit čipy a sledovat, rozhodly polské úřady
18. července 2025 11:03
(ČTK) - Tři medvědi ohrožující obyvatele obce Cisna v pohoří Bieszczady na jihovýchodě Polska nebudou zastřeleni, ale dostanou obojky s čipy, aby zásahový tým mohl sledovat jejich polohu a postarat se, aby neohrožovali lidi, oznámila polská ministryně životního prostředí Paulina Hennigová-Klosková. Do té doby se o bezpečnost obyvatel vsi postará policie, potvrdil televizi TVN 24 náměstek ministryně Mikolaj Dorożala.
(Celý text)
Trump na dva roky uvolňuje ekologická pravidla pro některá znečišťující odvětví
18. července 2025 10:02
WASHINGTON (ČTK) - Americký prezident Donald Trump poskytne na dva roky uvolnění od ekologických regulací uhelným elektrárnám, chemickým závodům a dalším znečišťujícím odvětvím. Snaží se tak zastavit regulace z doby svého předchůdce Joea Bidena, které považuje za příliš zatěžující. Trump ve čtvrtek večer vydal sérií proklamací, jimiž osvobozuje od regulací řadu průmyslových odvětví, která považuje za zásadní pro národní bezpečnost, uvedla agentura AP.
(Celý text)
Otevřela se cesta k financování výstavby horkovodu z Dukovan do Brna z výnosů dražeb povolenek
18. července 2025 05:58
PRAHA (Ekolist) - Projekt vyvedení tepla z jaderné elektrárny Dukovany do Brna, tzv. Horkovod Dukovany–Brno, se posunul do další fáze příprav a může počítat s významnou podporou z výnosů z dražeb povolenek podle zákona o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů. V návaznosti na usnesení vlády vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí společně se Státním fondem životního prostředí ČR novou dotační výzvu, z níž bude možné podpořit výstavbu horkovodu až 11 miliardami korun. Tato prioritní stavba se bude moci o prostředky ucházet prostřednictvím druhého kola výzvy z programu I+ (Inovativní a komplexní projekty). Prvním kolem výzvy, kde byl posuzován projektový záměr, projekt horkovodu Dukovany–Brno už úspěšně prošel.
(Celý text)
Rozmanitost rostlin pomáhá ukládat uhlík do půdy. Efekt se ale liší podle lokalit
18. července 2025 05:38
PRAHA (Ekolist) - Půda může hrát důležitou roli v boji proti změně klimatu - dokáže totiž ukládat obrovské množství uhlíku. Půdní procesy v rozdílných ekosystémech, jako jsou např. lesy, louky či pole, však fungují různě a do hry vstupuje mnoho vlivů. Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR společně s kolegy z Německa a USA se nyní zaměřili na to, jaký vliv na ukládání uhlíku do půdy má rozmanitost rostlin. Ve své přehledové studii, která vyšla na začátku července v prestižním časopise Nature Communications, hledali odpověď na otázku, proč někdy větší počet druhů rostlin ukládání uhlíku výrazně podporuje, jindy však téměř vůbec.
(Celý text)
Krkonošský prales ukrývá zaniklý svět horských bud a pastvin 18. století
18. července 2025 01:50
(ČTK) - Skupina archeologů dočišťuje základy zaniklé staré Kotelské boudy z první poloviny 18. století. Kolem je krkonošský prales a k nejbližší silnici půl hodiny chůze horským terénem. K pochopení, proč v nadmořské výšce 960 metrů pracují, je potřeba zapojit fantazii. Před 250 lety tady byly horské boudy a louky s pasoucím se dobytkem, řekl ČTK archeolog Univerzity Hradec Králové (UHK) Petr Hejhal. Nyní zřejmě nejvýše položený archeologický výzkum v ČR končí. Nebyl by možný bez spolupráce se Správou Krkonošského národního parku (KRNAP). Objevené základy domu jsou v nepřístupné klidové oblasti národního parku.
(Celý text)
Brazilští poslanci zmírnili pravidla pro projekty s dopadem na životní prostředí
18. července 2025 01:38
(ČTK) - Brazilští poslanci schválili zákon, který zmírňuje pravidla vydávání povolení pro projekty s dopadem na životní prostředí. Právní normu kritizovali ekologové, podle pravicových stran a agrárního sektoru naopak změny pomohou hospodářskému rozvoji. Informoval o tom server televize Deutsche Welle (DW).
(Celý text)
Brazilští poslanci zmírnili pravidla pro projekty s dopadem na životní prostředí
18. července 2025 01:38
(ČTK) - Brazilští poslanci schválili zákon, který zmírňuje pravidla vydávání povolení pro projekty s dopadem na životní prostředí. Právní normu kritizovali ekologové, podle pravicových stran a agrárního sektoru naopak změny pomohou hospodářskému rozvoji. Informoval o tom server televize Deutsche Welle (DW).
(Celý text)