titulní strana > co píší jiní
Do Antarktidy Masarykova univerzita v zimě vypraví dvě expedice
20. prosince 2018 00:12

BRNO (ČTK) - Brněnská Masarykova univerzita vypraví v tuto zimu do Antarktidy dvě expedice. Vedle tradiční výpravy na základnu J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse vědci vyrazí i na Nelsonův ostrov, kde si univerzita pronajala stanici od Českého antarktického nadačního fondu. Vědci to včera uvedli na tiskové konferenci.
(Celý text)

Zoo o Vánocích chystá prohlídku skleníků i komentovaná krmení
20. prosince 2018 00:11

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada o vánočních svátcích zpřístupní pěstební skleníky ve svém botanickém zázemí. Chystá i štědrodenní komentované krmení zvířat nebo volné vstupy pro děti o svátcích. Novinářům to v úterý sdělila mluvčí zahrady Šárka Nováková.
(Celý text)

Poškození životního prostředí na Vyškovsku bude řešit soud v Brně
20. prosince 2018 00:10

VYŠKOV (ČTK) - Poškození životního prostředí při budování motokrosové dráhy u Vážan nad Litavou na Vyškovsku bude řešit odvolací soud v Brně. Okresní soud ve Vyškově z toho uznal vinným spolek SVS Delta Racing Team a potrestal ho propadnutím pěti dotčených parcel. Státní zástupce podal odvolání, řekla včera za vyškovský soud Lenka Jančíková. Spolek podle soudu umožnil nelegální navážení suti, která sesuvem poškodila desítky dalších parcel, kde by si jen zmírnění následků podle soudu vyžádalo asi 43 milionů korun.
(Celý text)

Na světě je 111 milionů tun přetříděných plastových odpadů, které nikdo nechce
19. prosince 2018 01:15

PRAHA (Ekolist) - Po léta opouštělo území Spojených států amerických na 4000 kontejnerů přetříděných odpadů každý den. S tím je teď konec, protože Čína ztratila o dovoz druhotných surovin zájem. Otázkou je, jak nyní se svými 66 miliony tun přetříděného odpadu Američané naloží. Píše o tom ScienceAlert.
(Celý text)

EU se dohodla na zákazu jednorázových plastových výrobků
19. prosince 2018 00:38

BRUSEL (ČTK) - Vyjednávači členských zemí Evropské unie a Evropského parlamentu (EP) se v noci na dnešek dohodli na prozatímní podobě zákazu plastových výrobků na jedno použití. V tiskové zprávě o tom informovala Rada EU. Cílem je omezit objem plastového odpadu.
(Celý text)

Na recepci se dá jít i v šatech z břízy
19. prosince 2018 00:34

(ČTK) - Finská první dáma se nedávno objevila na státní recepci v šatech vyrobených z břízy. Nebyl to ale projev marnivosti. Jenni Haukiová, básnířka a manželka prezidenta Sauliho Niinistöma chtěla podpořit novou a šetrnou technologii, která by mohla pomoci napravit škody působené životnímu prostředí módním průmyslem.
(Celý text)

Od nového roku se na Zlínsku budou moci po testech jíst divočáci
19. prosince 2018 00:30

(ČTK) - Veterináři povolí od nového roku konzumaci odlovených divokých prasat ze zamořené zóny africkým morem na Zlínsku. Budou se ale muset plnit podmínky biologické bezpečnosti. Také se v oblasti od ledna sjednotí zástřelné na 3000 korun, bez rozdílu váhy prasete. Dnes to sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Dosud zde dostávají lovci za kusy do 50 kilogramů zástřelné 4000 korun, u větších divočáků 8000 korun.
(Celý text)

NP Šumava letos vytěžil 251.000 krychlových metrů dřeva
19. prosince 2018 00:25

VIMPERK (ČTK) - Šumavský národní park letos vytěžil 251.000 krychlových metrů dřeva. Je to téměř o 100 procent více než loni. Nárůst způsobilo zpracování polomů z roku 2017. Zpracování dřeva ve větrem zasažených lokalitách tvořilo téměř 80 procent z celkového loňského objemu. Park letos vytěžil přibližně 48.000 krychlových metrů kůrovcového dřeva, což je nepatrně méně než v roce 2017. Řekl to mluvčí NP Šumava Jan Dvořák. Jeden krychlový metr v průměru představuje jeden strom.
(Celý text)

MfD: Ministerstva doporučila ponechání kalů v Ostravě
19. prosince 2018 00:16

OSTRAVA (ČTK) - Ministerstva financí a životního prostředí souhlasí s tím, aby kaly z lagun v Ostravě byly ponechány ve městě. Zůstat by tak v krajském městě mohly do roku 2020. Vedení státního podniku Diamo už dostalo doporučení připravit dodatek smlouvy k likvidaci kalů z lagun Ostramo. Informovala o tom dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Vedení města ale chce, aby byly kaly z Ostravy odvezeny co nejdříve.
(Celý text)

V opraveném korytě Losinského potoka se daří ledňáčkům a mihulím
19. prosince 2018 00:14

KÁCOV (ČTK) - Losinský potok na Kutnohorsku, který patří k větším přítokům řeky Sázavy, má opravené koryto. Díky tomu se v něm daří tamním živočichům, například ledňáčkům říčním či mihulím potočním. Stavba vyšla zhruba na 2,4 milionu korun, státní podnik Lesy ČR na ni získal dotaci z Operačního programu Životní prostředí, informovala včera mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
(Celý text)

V lednu se uskuteční sčítání ptáků na krmítkách v Česku
19. prosince 2018 00:12

(ČTK) - První lednový víkend se uskuteční první sčítání ptáků na krmítkách v Česku. V Plzeňském, Jihočeském a Karlovarském kraji se zapojí i ornitologové z Německa, informovala ve včerejší tiskové zprávě Česká společnost ornitologická, jež sčítání organizuje. V ČR také dobrovolníci každoročně v lednu sčítají vodní ptáky, letos tomu tak bylo po třiapadesáté.
(Celý text)

Angličtí výrobci ať platí za recyklaci obalů, navrhuje ministr
19. prosince 2018 00:10

(ČTK) - Firmy a továrny v Anglii možná budou muset platit za recyklaci či likvidaci obalového odpadu, který vyprodukují. Podle agentury Reuters včera s tímto návrhem přišel britský ministr životního prostředí Michael Gove. Premiérka Theresa Mayová slíbila, že do roku 2042 vymýtí používání zbytného plastového odpadu, protože záplava plastů ohrožuje život ve světových oceánech.
(Celý text)

Středočeský kraj nesouhlasí s těžbou štěrkopísku v Bakově nad Jizerou
19. prosince 2018 00:08

PRAHA (ČTK) - Těžbu štěrkopísků v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku krajský úřad neschválil. Kraj tak rozhodl i na základě nesouhlasu města s těžbou, uvedla v pondělí v tiskové zprávě Helena Frintová z krajského úřadu. Hlavním důvodem nesouhlasu je snaha města o zlepšení stavu životního prostředí.
(Celý text)

Zkraťte si čekání na Ježíška nad stránkami Naší přírody 6/18
18. prosince 2018 12:50

(Naše příroda) - Ani jsme se nenadáli, a je tu zima. Sněhovými vločkami sice zatím šetří, ale třeba se do Vánoc ještě dočkáme… Čekání nejen na sníh si můžete zpestřit s novým číslem Naší přírody, kde najdete opět spoustu zajímavých článků – třeba o tvorech, kteří jsou čilí v noci, zatímco ve dne raději podřimují, jak přečkávají zimu naši pěnkavovití ptáci, k čemu slouží roháčovi obecnému jeho mohutná prodloužená kusadla, proč u nás ubývá chocholoušů obecných, že vydat se na Pálavu stojí za to i v zimě a spoustu dalšího. A jako vždy v posledním čísle roku je v něm i vyhlášení výsledků letošní fotosoutěže. Tak příjemné adventní čtení…
(Celý text)

Jaké živočišné druhy přežijí? Záleží na jejich potravní strategii
18. prosince 2018 01:15

PRAHA (Ekolist) - Co má společného africký gepard, argentinský kondor a jihoafrický tučňák brýlový? Kromě toho, že všichni patří mezi ohrožené druhy, jen velmi málo. Výzkumníci z univerzity ve Swansea teď narazili ještě na jeden společný jmenovatel, který tito živočichové sdílí. Jsou jím riskantní strategie získávání potravy. Tohle nenápadné zjištění ale znamená pro ochranu biodiverzity hodně.
(Celý text)

Experti: Konference o klimatu přinesla pravidla, ne řešení
18. prosince 2018 00:30

(ČTK) - Pozitivním výsledkem světové konference o klimatu COP24 v polských Katovicích je, že byla přijata pravidla pro uplatňování závazků pařížské dohody z roku 2015, shodují se ekologové a experti. K tomu, aby se zamezilo výraznému růstu teploty, je podle nich ovšem potřeba tyto závazky ještě zpřísnit. Podle Hospodářské komory však patří ČR mezi vyspělé průmyslové země a požadavky na energetiku jsou jiné než u států, jejichž průmysl není tak vyspělý.
(Celý text)

EU se dohodla na kompromisu ke snížení emisí u aut
18. prosince 2018 00:25

BRUSEL (ČTK) - Evropská unie dosáhla kompromisu v otázce, jak výrazně snížit emise oxidu uhličitého u aut. Do roku 2030 tak škodlivé emise v případně osobních automobilů bude nutné snížit o 37,5 procenta, v případně užitkových vozů o 31 procent. Oznámila to včera Evropská komise (EK). Za základ k výpočtu snížení emisí se považuje rok 2021. Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA) v prohlášení vyslovilo vážné pochybnosti nad závazkem, který bude mít dopad na pracovní místa v automobilovém průmyslu.
(Celý text)

Slovenská prokuratura zrušila obvinění vůči aktivistům Greenpeace
18. prosince 2018 00:22

BRATISLAVA (ČTK) - Slovenská prokuratura zrušila obvinění z trestného činu poškozování a ohrožování provozu obecně prospěšného zařízení vůči 12 aktivistům ekologické organizace Greenpeace, kteří v listopadu na protest proti těžbě uhlí vylezli na těžební věž dolu Nováky na středním Slovensku. Vyšetřování případu ale bude pokračovat a zaměří se na to, zda protestem nedošlo k obecnému ohrožení. Dnes o tom informovala ředitelka slovenské pobočky Greenpeace Ivana Kohutková. Mezi obviněnými byli i dva Češi.
(Celý text)

Odborník: Vítězná fotografie nemusí ukazovat mrtvé mládě
18. prosince 2018 00:21

(ČTK) - Vítězná fotografie ze soutěže Czech Press Photo nemusí podle odborníka na primáty Stanislava Lhoty znázorňovat to, co její autor tvrdí. Fotografií roku se stal snímek Lukáše Zemana, který podle něj zachycuje samici orangutana s umírajícím potomkem na Borneu, kde tito primáti trpí ustupujícím pralesem. Podle Lhoty nelze z fotografie poznat, zda mládě umírá nebo jen odpočívá a rukou se zřetelně drží matčiny srsti.
(Celý text)

Přístavu v Hamburku dělají velké problémy škodliviny z Česka
18. prosince 2018 00:20

(ČTK) - Přístavu v Hamburku dělají velké problémy škodliviny, které do něj z Česka přináší Labe. Řekl to šéf místního oddělení strategií a inovací Henrich Röper, podle něhož Česká republika zatím nedělá dost pro to, aby škodlivé látky už na svém území odstranila. Hamburský přístav si proto nechal zpracovat právní analýzu, která jako jednu z možností uvádí i žalobu na českou stranu. České ministerstvo životního prostředí v současné době ale neeviduje v ČR žádnou havárii, která by měla vliv na německou stranu. Navíc se podle něj provádí opatření ke snížení znečištění povrchových vod v ČR, například i snížení emisí dusíku a dusičnanů ze zemědělské činnosti.
(Celý text)

Přístavu v Hamburku dělají velké problémy škodliviny z Česka
18. prosince 2018 00:20

(ČTK) - Přístavu v Hamburku dělají velké problémy škodliviny, které do něj z Česka přináší Labe. Řekl to šéf místního oddělení strategií a inovací Henrich Röper, podle něhož Česká republika zatím nedělá dost pro to, aby škodlivé látky už na svém území odstranila. Hamburský přístav si proto nechal zpracovat právní analýzu, která jako jednu z možností uvádí i žalobu na českou stranu. České ministerstvo životního prostředí v současné době ale neeviduje v ČR žádnou havárii, která by měla vliv na německou stranu. Navíc se podle něj provádí opatření ke snížení znečištění povrchových vod v ČR, například i snížení emisí dusíku a dusičnanů ze zemědělské činnosti.
(Celý text)

Další články:
17. července 2025 04:57
16. července 2025 06:10
14. července 2025 06:00
12. července 2025 05:00
11. července 2025 05:00

Online diskuse
Otevřela se cesta k financování výstavby horkovodu z Dukovan do Brna z výnosů dražeb povolenek
18. července 2025 05:58

PRAHA (Ekolist) - Projekt vyvedení tepla z jaderné elektrárny Dukovany do Brna, tzv. Horkovod Dukovany–Brno, se posunul do další fáze příprav a může počítat s významnou podporou z výnosů z dražeb povolenek podle zákona o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů. V návaznosti na usnesení vlády vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí společně se Státním fondem životního prostředí ČR novou dotační výzvu, z níž bude možné podpořit výstavbu horkovodu až 11 miliardami korun. Tato prioritní stavba se bude moci o prostředky ucházet prostřednictvím druhého kola výzvy z programu I+ (Inovativní a komplexní projekty). Prvním kolem výzvy, kde byl posuzován projektový záměr, projekt horkovodu Dukovany–Brno už úspěšně prošel.
(Celý text)

Rozmanitost rostlin pomáhá ukládat uhlík do půdy. Efekt se ale liší podle lokalit
18. července 2025 05:38

PRAHA (Ekolist) - Půda může hrát důležitou roli v boji proti změně klimatu - dokáže totiž ukládat obrovské množství uhlíku. Půdní procesy v rozdílných ekosystémech, jako jsou např. lesy, louky či pole, však fungují různě a do hry vstupuje mnoho vlivů. Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR společně s kolegy z Německa a USA se nyní zaměřili na to, jaký vliv na ukládání uhlíku do půdy má rozmanitost rostlin. Ve své přehledové studii, která vyšla na začátku července v prestižním časopise Nature Communications, hledali odpověď na otázku, proč někdy větší počet druhů rostlin ukládání uhlíku výrazně podporuje, jindy však téměř vůbec.
(Celý text)

Krkonošský prales ukrývá zaniklý svět horských bud a pastvin 18. století
18. července 2025 01:50

(ČTK) - Skupina archeologů dočišťuje základy zaniklé staré Kotelské boudy z první poloviny 18. století. Kolem je krkonošský prales a k nejbližší silnici půl hodiny chůze horským terénem. K pochopení, proč v nadmořské výšce 960 metrů pracují, je potřeba zapojit fantazii. Před 250 lety tady byly horské boudy a louky s pasoucím se dobytkem, řekl ČTK archeolog Univerzity Hradec Králové (UHK) Petr Hejhal. Nyní zřejmě nejvýše položený archeologický výzkum v ČR končí. Nebyl by možný bez spolupráce se Správou Krkonošského národního parku (KRNAP). Objevené základy domu jsou v nepřístupné klidové oblasti národního parku.
(Celý text)

Brazilští poslanci zmírnili pravidla pro projekty s dopadem na životní prostředí
18. července 2025 01:38

(ČTK) - Brazilští poslanci schválili zákon, který zmírňuje pravidla vydávání povolení pro projekty s dopadem na životní prostředí. Právní normu kritizovali ekologové, podle pravicových stran a agrárního sektoru naopak změny pomohou hospodářskému rozvoji. Informoval o tom server televize Deutsche Welle (DW).
(Celý text)

V CHKO Český les vzniklo první nouzové nocoviště pro turisty, budou další
17. července 2025 19:35

(ČTK) - V Chráněné krajinné oblasti Český les (CHKO) poblíž Rozvadova na Tachovsku vzniklo první nouzové nocoviště, kde mohou turisté jednorázově přespat ve stanu a rozdělat si oheň. CHKO má vytipovaných zhruba deset míst rovnoměrně rozložených podél stokilometrové státní hranice na Tachovsku a Domažlicku. První nocoviště pro tuto turistickou sezonu je v zaniklé obci Hraničky, řekl ČTK ředitel CHKO Tomáš Peckert. Příští rok bude otevřené nejméně jedno další.
(Celý text)

Vědecký tým Akademie věd přišel na unikátní způsob recyklace vzácných zemin. Může pomoci k surovinové nezávislosti
17. července 2025 15:16

PRAHA (Ekolist / s využitím TZ AVČR) - Vědecký tým Dr. Miloslava Poláška z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR vynalezl nový způsob separace prvků vzácných zemin, lanthanoidů, využívaných ve velké míře v elektronice, medicíně, automobilovém a obranném průmyslu. Unikátní metoda umožňuje získat kovy jako například neodym nebo dysprosium z použitých neodymových magnetů. Vše se děje ekologickou cestou, pouhým srážením ve vodě, bez organických rozpouštědel a toxických látek.
(Celý text)

Oceláři odmítají návrh Evropské komise snížit do roku 2040 emise oxidu uhličitého o 90 procent
17. července 2025 15:12

(ČTK) - Ocelářská unie odmítá návrh Evropské komise (EK) snížit do roku 2040 emise oxidu uhličitého o 90 procent ve srovnání s rokem 1990. Odvětví totiž schází podmínky nutné pro realizaci dekarbonizačních projektů a nařízení by tak mohlo vést ke zničení ocelářství v Evropě. Ocelářská unie to uvedla ve vyjádření zveřejněném ve středu na webových stránkách. Evropská komise 2. července navrhla závazný klimatický cíl pro rok 2040 i navzdory výhradám některých států, například České republiky, které chtěly tento krok odložit. Čeští a evropští oceláři se vůči cílům EU směřujícím k uhlíkové neutralitě vymezují dlouhodobě.
(Celý text)

Návrh rozpočtu EU podle ekologických organizací dost nereflektuje investice do ochrany klimatu
17. července 2025 15:01

(ČTK) - Návrh víceletého finančního rámce Evropské unie po roce 2027, který tento týden zveřejnila Evropská komise, podle ekologických organizací dostatečně nereflektuje potřebu investic do ochrany klimatu, energetické nezávislosti a sociálně spravedlivé transformace. Centrum pro dopravu a energetiku (CDE) a Hnutí Duha uvedly, že návrh může vést k neefektivnímu a necílenému využití veřejných peněz, přestože počítá s rekordní částkou dvou bilionů eur (asi 50 bilionů korun).
(Celý text)

České a Saské Švýcarsko sjednotily přístup v ochraně přírodě i prevenci
17. července 2025 14:59

HŘENSKO (ČTK) - Přístup k prevenci či požární ochraně nebo k ochraně přírody je v národním parku České Švýcarsko a v národním parku Saské Švýcarsko po letech jednotný. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) uvedl, že v ČR oproti Německu stále není možný vstup návštěvníků do lesů na vlastní nebezpečí. Mělo by se to podle něj změnit, ale zatím pro svůj návrh nenašel politickou podporu.
(Celý text)

V CHKO Pálava se vyskytují šakali, potvrdila fotopast
17. července 2025 10:53

PRAHA (Ekolist) - Na snímcích z fotopasti, která byla na začátku jara umístěna v národní přírodní rezervaci Tabulová, byli v jednom okamžiku zachyceni dva dospělí šakali obecní. Fotopasti jsou v chráněné krajinné oblasti Pálava instalovány kvůli systematickému monitoringu zdejší přírody.
(Celý text)

Samice orlosupa Božena se přesunula z Liberce za novým samcem do Španělska
17. července 2025 10:52

LIBEREC (ČTK) - Libereckou zoo opustila samice z jejího nejznámějšího páru dravců, který se výrazně zapsal do evropského repatriačního programu na návrat orlosupů bradatých do volné přírody. Zatímco bezmála čtyřicetiletý samec Pišta loni na podzim v Liberci uhynul, o šest let mladší Božena nyní našla nové útočiště ve Španělsku.
(Celý text)

Hlavní město Praha vysadí na podzim v Jinonicích a Vinoři 140 000 stromů
17. července 2025 10:51

(ČTK) - Hlavní město Praha plánuje na podzim vysadit dalších 140 000 stromů, z toho 80 000 ve Vinoři a 60 000 v Jinonicích. Městští zastupitelé ve čtvrtek schválili dvě změny územního plánu, které umožňují pokračovat v projektu s názvem Milion stromů, ve kterém Praha dosud vysadila přes 640 000 dřevin po celé metropoli.
(Celý text)

Na bývalé rozsáhlé imisní holině v Jizerských horách se daří borovici rumelské
17. července 2025 05:46

PRAHA (Ekolist) - Borovice rumelská je domovem na Balkáně, kde ji často v lesích doprovází smrk ztepilý a jedle. Vzhledem k probíhající klimatické změně je BOR kategorizována v červeném seznamu jako téměř ohrožený druh. Má nicméně širokou ekologickou adaptabilitu.
(Celý text)

Úhynům ryb v Dyji má zabránit soubor opatření, která navrhne pracovní skupina
17. července 2025 01:44

BŘECLAV (ČTK) - Úhynům ryb v Dyji v důsledku nedostatku kyslíku má zabránit soubor opatření, která navrhne pracovní skupina obsahující tři expertní panely. Na jejím vzniku se dohodli ministři Marek Výborný a Petr Hladík (oba KDU-ČSL) se zástupci Povodí Moravy, České inspekce životního prostředí, starostů či rybářů. První panel se zaměří na opatření v řece, druhý na vyčištění odpadních vod od fosforu a třetí na revitalizační projekty pod i nad vodní nádrží Nové Mlýny.
(Celý text)

Čtvrtina trampských nocovišť v CHKO Kokořínsko má šanci na legalizaci
16. července 2025 21:21

DUBÁ (ČTK) - V chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj má zhruba čtvrtina ze 138 nocovišť trampů šanci na zachování. Ostatní už byla nebo nejspíš budou odstraněna. Takový je závěr odborné skupiny zaměřené na řešení problematiky trampingu a souvisejících aktivit v této chráněné krajinné oblasti (CHKO). Předseda spolku Táborový kruh sdružujícího trampy Libor Hartych ocenil, že některé jejich připomínky pracovní skupina zohlednila a zároveň věří, že nocovišť se podaří zachovat více.
(Celý text)

Ústecká parkoviště do budoucna zřejmě doplní nabíjecí stanice pro elektromobily
16. července 2025 21:16

ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Parkovací plochy na sídlištích i placená parkoviště a stání v Ústí nad Labem v majetku města by mohly do budoucna doplnit nabíjecí stanice pro elektromobily. Kde je město vybuduje, určí studie proveditelnosti, řekl ČTK primátor Petr Nedvědický (ANO). Ze studie vzejde nejen to, kde bude vhodné nabíječky vybudovat, ale také kolik takových míst vznikne.
(Celý text)

Těžba dřeva z lesů v Moravskoslezském kraji loni narostla o 9,3 procenta
16. července 2025 21:09

(ČTK) - Z lesů v Moravskoslezském kraji bylo v loňském roce vytěženo 1,26 milionu metrů krychlových dřeva. Oproti roku 2023, kdy bylo vytěženo 1,16 milionu metrů krychlových, je to nárůst o 9,3 procenta, šlo ale o čtvrté nejnižší množství za posledních deset let. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
(Celý text)

Lesy ČR a Komora OZE podepsaly memorandum o spolupráci na rozvoji obnovitelných zdrojů
16. července 2025 15:41

PRAHA (Ekolist) - Lesy České republiky a Komora obnovitelných zdrojů energie podepsaly memorandum o spolupráci, jehož cílem je podpora rozvoje obnovitelných zdrojů energie na státních pozemcích či budovách ve správě LČR. Spolupráce se zaměří především na sdílení odborných znalostí a vytipování vhodných lokalit a příležitostí pro výstavbu a instalaci obnovitelných zdrojů – včetně větrných, solárních, vodních a biomasových zařízení či tepelných čerpadel. Do budoucna se může jednat i o využití geotermální energie.
(Celý text)

Místní se poprvé od požáru v roce 2022 podívali do Edmundovy soutěsky v Hřensku
16. července 2025 11:30

HŘENSKO (ČTK) - Místní a podnikatelé se včera poprvé od obřího požáru v roce 2022 svezli na lodičkách v Edmundově soutěsce v národním parku České Švýcarsko. Plavbu tam provozuje obec Hřensko, která zavedla bezpečnostní opatření. Veřejnost se do soutěsky poprvé vrátí v sobotu, denně se na lodičky dostane nanejvýš 50 lidí a jen za příznivého počasí. ČTK to řekla starostka Hřenska Kateřina Horáková (Soutěsky - věc veřejná, věc neprodejná) s tím, že se bude s ohledem na bezpečnostní situaci kapacita zřejmě navyšovat.
(Celý text)

Za pokácení starobylého javoru půjde dvojice v Británii na čtyři roky do vězení
16. července 2025 11:21

NEWCASTLE (ČTK) - Trest ve výši čtyř let a tří měsíců vězení uložil britský soud dvěma vandalům za to, že v roce 2023 pokáceli slavný javor u památkově chráněného Hadriánova valu na severu Anglie. Informuje o tom agentura AP.
(Celý text)

Za pokácení starobylého javoru půjde dvojice v Británii na čtyři roky do vězení
16. července 2025 11:21

NEWCASTLE (ČTK) - Trest ve výši čtyř let a tří měsíců vězení uložil britský soud dvěma vandalům za to, že v roce 2023 pokáceli slavný javor u památkově chráněného Hadriánova valu na severu Anglie. Informuje o tom agentura AP.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama