|
titulní strana > co píší jiní
Vědci: Přísná regulace cílené editace genomu poškodí zemědělství
15. prosince 2018 01:15
OLOMOUC (ČTK) - Rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie (SDEU), podle kterého organismy získané moderními metodami pro cílenou editaci genomu podléhají stejně přísné regulaci jako ty geneticky modifikované, může podle vědců olomouckého Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH) nenávratně poškodit evropské zemědělství i životní prostředí a zároveň způsobit odliv inovací mimo EU. Vědci ve středu proto vyzvali premiéra Andreje Babiše a další politiky, aby se se zasadili o změnu evropské legislativy v této oblasti.
Stát chce uvolnit kapacitu na těžbu kůrovcového dříví
PRAHA (ČTK) - Ministerstvo zemědělství chystá novelu lesního zákona, která by umožnila rozdělit stát do tří zón podle úrovně umírání smrkových porostů zasažených kůrovcem. Území by se tak rozdělilo na nejpostiženější oblast, ve které by nemuseli vlastníci lesů těžit napadené dřevo, těžební kapacity by se tak mohly přesunout do "nárazníkové oblasti" mezi Moravou a Čechy. Dnes to na tiskové konferenci uvedl náměstek ministra zemědělství pro lesní hospodářství Patrik Mlynář. Podle Hnutí Duha tzv. rajonizace může pomoci, problémem jsou podle něj legislativní bariéry, rozdrobené vlastnictví lesnické půdy a smlouvy Lesů ČR s těžařskými firmami.
Památné lípy v Bohumilické aleji se dočkaly odborného ošetření
PRAHA (ČSOP) - Členové Českého svazu ochránců přírody Šumava v letošním roce pomohli lipám v Bohumilické aleji na Vimpersku. Odborného ošetření se dočkalo celkem 22 památných lip srdčitých, které byly ošetřeny díky finanční podpoře programu NET4GAS Blíž přírodě.
Kůrovcová kalamita patří k nejhorším v historii, hrozí rozšíření
PRAHA (ČTK) - České lesy v současnosti devastuje kůrovcová kalamita, podle některých odborníků nejhorší v novodobé historii či za posledních 200 let. Ministr zemědělství Miroslav Toman dnes představil některá opatření, kterými chce ministerstvo pomoci vlastníkům vyrovnat se s kalamitou.
Ocean Cleanup stojí na vodě. Plasty zatím nechytá
PRAHA (Ekolist) - Pět let práce týmu organizace The Ocean Cleanup letos v září vyústilo v dlouho očekávané spuštění první plastosběrné bariéry na vodu. Testovací zařízení, které se nyní pohybuje ve vodách na půl cesty mezi Kalifornií a Havají, už také přináší první výsledky. Například to, že není zatím schopno sbírat plasty. Podrobnosti přináší ScienceAlert .
GIBS: Policista a další 2 muži chtěli prodat roh nosorožce v Asii
(ČTK) - Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila policistu z krajského ředitelství v Praze a další dva muže z neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Trojici podezírají z toho, že chtěli prodat roh kriticky ohroženého nosorožce tuponosého na asijský trh, kde by za něj mohli získat až 100.000 dolarů, v přepočtu víc než 2,27 milionu korun. Obviněným, kteří jsou vyšetřováni na svobodě, hrozí až pět let vězení, informovala dnes na webu mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.
V Krkonoších začala kampaň za záchranu tetřívků
ŠPINDLERŮV MLÝN (ČTK) - Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) včera u Špindlerova Mlýna rozmístila první informační tabule, které upozorňují na výskyt kriticky ohrožených tetřívků. Zahájila tím aktivity, které mají přispět k záchraně tohoto druhu. Včera to sdělili zástupci národního parku.
Ochránci přírody koupili starý sad u Radnic s unikátními stromy
RADNICE (ČTK) - Unikátní staré druhy ovocných stromů našli ochránci přírody v letitém zapomenutém sadu v Radnicích na Rokycansku. Některé druhy třešní ani zatím nedokázali určit. Značně zarostlý sad v místě, kterému se říká Na Nebesích, koupili. Chtějí ho vyčistit, případně dosázet a dál udržovat jako sad se starými odrůdami stromů, řekl včera koordinátor kampaně Místo pro přírodu Českého svazu ochránců přírody Jan Moravec. Různá zajímavá přírodní místa vykupují ochránci 15 let. Podle webu už koupili 139,5 hektaru pozemků na 31 místech.
Jednání konference o klimatu je "v kritické fázi"
KATOVICE (ČTK) - Jednání světové konference o klimatu COP24 vstoupila do "kritické fáze" a vyžadují ústupky od všech zainteresovaných, pokud mají skončit úspěchem. Agentuře AP to řekl náměstek polského ministra ochrany životního prostředí Michal Kurtyka, který konferenci v Katovicích předsedá.
Premiér odpůrce výstavby spalovny u Mělníka nepodpoří
HORNÍ POČAPLY (ČTK) - Premiér Andrej Babiš (ANO) odpůrce výstavby spalovny u Mělníka nepodpoří. V říjnu jej v dopise vyzvali, aby dodržel svůj slib, že stavba nebude, pokud si ji obce nebudou přát. Následně Babiš odpůrcům stavby odpověděl, že záměr je pro životní prostředí akceptovatelný a že v budoucnu přispěje v lokalitě ke snížení emisí o 80 procent oproti současnému stavu. Včera to sdělil tiskový mluvčí organizace Arnika Jiří Kaňa.
Kritikům rozšíření těžby v Bílině se nelíbí zpracování záměru
MOST (ČTK) - Kritikům plánovaného rozšíření těžby uhlí na dole Bílina se nelíbí zpracování záměru, některé údaje jsou podle nich nepravdivé. Nesouhlas v úterý vyjádřili v mosteckém kulturním domě, kde se konalo veřejné projednávání týkající se pokračování hornické činnosti na dole Bílina. Zúčastnili se ho zástupci ministerstva životního prostředí, dotčených samosprávních celků a Severočeských dolů, zástupců z řad veřejnosti bylo zhruba 100.
Moravskoslezský kraj vyčlenil devět milionů korun pro lesníky
OSTRAVA (ČTK) - Devět milionů korun připravil Moravskoslezský kraj na pomoc lesníkům v boji s kůrovcovou kalamitou a na hospodaření v lesích. Dotace mohou použít například na oplocení porostů k ochraně před zvěří, úklid klestí nebo na lapače hmyzích škůdců. Novinářům to včera řekla náměstkyně hejtmana Jarmila Uvírová (ANO).
Mendelova univerzita v kampani bojuje proti plýtvání potravinami
BRNO (ČTK) - Mendelova univerzita v Brně zjistila, že studenti v její menze vyhodí až pětinu jídla, což je 93 kilogramů za den. Škola proto zahájila informační kampaň, která má zmírnit plýtvání potravinami. Kampaň využívá letáky i sociální sítě. Výzkum a kampaň chce univerzita rozšířit do celé ČR i mimo oblast hromadného stravování.
Ekologické roganizace či obce mají výhrady k novele zákona o podpoře OZE
PRAHA (ČTK) - Starostové, ekologické organizace a podnikatelé mají připomínky k návrhu novely zákona o podporovaných zdrojích energie a Národnímu integrovanému plánu. Novela podle nich například nepřináší přímé garance finanční podpory pro komunitní projekty, plán je zase nedostatečně ambiciózní z hlediska výroby čisté energie. Včera to uvedly Komora obnovitelných zdrojů energie (KOZE) a Hnutí Duha.
Netradiční průmyslová havárie – únik čokolády v německém městě Werl
PRAHA (Ekolist) - Netradiční únik do životního prostředí řešili hasiči v německém městě Werl. V místní továrně na čokoládu v pondělní odpoledne přetekla jedna z nádrží a tekutá čokoláda vytekla ven na ulici. Informovala o tom agentura Reuters.
Jak na cukroví bez palmového oleje? Poradí nová kuchařka
PRAHA (Ekolist) - Možná nechcete používat palmový olej s ohledem na své zdraví, možná ho nechcete používat s ohledem na tropické pralesy. Pak přesně pro vás je nová kuchařka, kterou vydala Koalice proti palmovému oleji. Autorkou kuchařky Tradiční vánoční cukroví bez palmového oleje je členka koalice a ČSOP Veronica, píšící ilustrátorka Lucie Barošová, která sbírá a zkouší recepty na cukroví už 20 let.
Pravá sněhová vločka a umělý sníh se od sebe zásadně liší. A to má vliv i na tání sněhu a odtok vody, říká Michal Jeníček
PRAHA (Ekolist) - Jak vzniká pravá sněhová vločka a jak umělý sníh? Bude u nás dostatek sněhu na lyžování? Jaké dopady bude mít to, že v zimě míváme méně sněhu? Na to jsme se ptali Michala Jeníčka, který se na Katedře fyzické geografie a geoekologie věnuje zkoumání procesů ve sněhové pokrývce a modelování dopadů změn klimatu a změn krajiny na vodní cyklus.
Klimatické změny vedou k poklesu výkonu větrných elektráren v Indii
PRAHA (Ekolist) - Indie se hrdě počítá mezi země, které v posledních deseti letech masivně investovaly do rozvoje obnovitelných zdrojů energie. Prim tu hrají větrné elektrárny, které dnes mají instalovanou kapacitu 34,293 GW. Zdá se ale, že tato nákladná investice bude kvůli klimatickým změnám v regionu mít výrazně nižší návratnost. Píše o tom ScienceDaily.
Rada SÚRAO včera o snížení počtu míst pro úložiště nerozhodla
(ČTK) - Rada Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) včera o snížení počtu vytipovaných míst pro budoucí hlubinné úložiště radioaktivního odpadu z devíti na čtyři nerozhodla. Řekla to mluvčí úřadu Lucie Steinerová. Rada si podle ní vyžádala doplnění materiálu předloženého správou, další jednání se uskuteční na začátku příštího roku. S konkrétním rozhodnutím včera nepočítali ani starostové obcí z uvažovaných lokalit.
Arnika: V hračkách z elektroodpadu jsou jedovaté bromované dioxiny
PRAHA (ČTK) - V plastových hračkách a dalším zboží z recyklovaného elektroodpadu jsou kromě rizikových zpomalovačů hoření i jedovaté bromované dioxiny. Vyplývá to z celosvětového výzkumu, na kterém se podílela česká ekologická organizace Arnika, jež výsledky představila na včerejší tiskové konferenci. Velké množství nebezpečných látek v sobě měla také kostka s motivem krtečka zakoupená v ČR.
Arnika: V hračkách z elektroodpadu jsou jedovaté bromované dioxiny
PRAHA (ČTK) - V plastových hračkách a dalším zboží z recyklovaného elektroodpadu jsou kromě rizikových zpomalovačů hoření i jedovaté bromované dioxiny. Vyplývá to z celosvětového výzkumu, na kterém se podílela česká ekologická organizace Arnika, jež výsledky představila na včerejší tiskové konferenci. Velké množství nebezpečných látek v sobě měla také kostka s motivem krtečka zakoupená v ČR.
|
Další články:
18. července 2025 06:02
17. července 2025 04:57
16. července 2025 06:10
14. července 2025 06:00
12. července 2025 05:00
|
PRAHA (Ekolist) - Projekt vyvedení tepla z jaderné elektrárny Dukovany do Brna, tzv. Horkovod Dukovany–Brno, se posunul do další fáze příprav a může počítat s významnou podporou z výnosů z dražeb povolenek podle zákona o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů. V návaznosti na usnesení vlády vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí společně se Státním fondem životního prostředí ČR novou dotační výzvu, z níž bude možné podpořit výstavbu horkovodu až 11 miliardami korun. Tato prioritní stavba se bude moci o prostředky ucházet prostřednictvím druhého kola výzvy z programu I+ (Inovativní a komplexní projekty). Prvním kolem výzvy, kde byl posuzován projektový záměr, projekt horkovodu Dukovany–Brno už úspěšně prošel.
(Celý text)
Rozmanitost rostlin pomáhá ukládat uhlík do půdy. Efekt se ale liší podle lokalit
18. července 2025 05:38
PRAHA (Ekolist) - Půda může hrát důležitou roli v boji proti změně klimatu - dokáže totiž ukládat obrovské množství uhlíku. Půdní procesy v rozdílných ekosystémech, jako jsou např. lesy, louky či pole, však fungují různě a do hry vstupuje mnoho vlivů. Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR společně s kolegy z Německa a USA se nyní zaměřili na to, jaký vliv na ukládání uhlíku do půdy má rozmanitost rostlin. Ve své přehledové studii, která vyšla na začátku července v prestižním časopise Nature Communications, hledali odpověď na otázku, proč někdy větší počet druhů rostlin ukládání uhlíku výrazně podporuje, jindy však téměř vůbec.
(Celý text)
Krkonošský prales ukrývá zaniklý svět horských bud a pastvin 18. století
18. července 2025 01:50
(ČTK) - Skupina archeologů dočišťuje základy zaniklé staré Kotelské boudy z první poloviny 18. století. Kolem je krkonošský prales a k nejbližší silnici půl hodiny chůze horským terénem. K pochopení, proč v nadmořské výšce 960 metrů pracují, je potřeba zapojit fantazii. Před 250 lety tady byly horské boudy a louky s pasoucím se dobytkem, řekl ČTK archeolog Univerzity Hradec Králové (UHK) Petr Hejhal. Nyní zřejmě nejvýše položený archeologický výzkum v ČR končí. Nebyl by možný bez spolupráce se Správou Krkonošského národního parku (KRNAP). Objevené základy domu jsou v nepřístupné klidové oblasti národního parku.
(Celý text)
Brazilští poslanci zmírnili pravidla pro projekty s dopadem na životní prostředí
18. července 2025 01:38
(ČTK) - Brazilští poslanci schválili zákon, který zmírňuje pravidla vydávání povolení pro projekty s dopadem na životní prostředí. Právní normu kritizovali ekologové, podle pravicových stran a agrárního sektoru naopak změny pomohou hospodářskému rozvoji. Informoval o tom server televize Deutsche Welle (DW).
(Celý text)
V CHKO Český les vzniklo první nouzové nocoviště pro turisty, budou další
17. července 2025 19:35
(ČTK) - V Chráněné krajinné oblasti Český les (CHKO) poblíž Rozvadova na Tachovsku vzniklo první nouzové nocoviště, kde mohou turisté jednorázově přespat ve stanu a rozdělat si oheň. CHKO má vytipovaných zhruba deset míst rovnoměrně rozložených podél stokilometrové státní hranice na Tachovsku a Domažlicku. První nocoviště pro tuto turistickou sezonu je v zaniklé obci Hraničky, řekl ČTK ředitel CHKO Tomáš Peckert. Příští rok bude otevřené nejméně jedno další.
(Celý text)
Vědecký tým Akademie věd přišel na unikátní způsob recyklace vzácných zemin. Může pomoci k surovinové nezávislosti
17. července 2025 15:16
PRAHA (Ekolist / s využitím TZ AVČR) - Vědecký tým Dr. Miloslava Poláška z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR vynalezl nový způsob separace prvků vzácných zemin, lanthanoidů, využívaných ve velké míře v elektronice, medicíně, automobilovém a obranném průmyslu. Unikátní metoda umožňuje získat kovy jako například neodym nebo dysprosium z použitých neodymových magnetů. Vše se děje ekologickou cestou, pouhým srážením ve vodě, bez organických rozpouštědel a toxických látek.
(Celý text)
Oceláři odmítají návrh Evropské komise snížit do roku 2040 emise oxidu uhličitého o 90 procent
17. července 2025 15:12
(ČTK) - Ocelářská unie odmítá návrh Evropské komise (EK) snížit do roku 2040 emise oxidu uhličitého o 90 procent ve srovnání s rokem 1990. Odvětví totiž schází podmínky nutné pro realizaci dekarbonizačních projektů a nařízení by tak mohlo vést ke zničení ocelářství v Evropě. Ocelářská unie to uvedla ve vyjádření zveřejněném ve středu na webových stránkách. Evropská komise 2. července navrhla závazný klimatický cíl pro rok 2040 i navzdory výhradám některých států, například České republiky, které chtěly tento krok odložit. Čeští a evropští oceláři se vůči cílům EU směřujícím k uhlíkové neutralitě vymezují dlouhodobě.
(Celý text)
Návrh rozpočtu EU podle ekologických organizací dost nereflektuje investice do ochrany klimatu
17. července 2025 15:01
(ČTK) - Návrh víceletého finančního rámce Evropské unie po roce 2027, který tento týden zveřejnila Evropská komise, podle ekologických organizací dostatečně nereflektuje potřebu investic do ochrany klimatu, energetické nezávislosti a sociálně spravedlivé transformace. Centrum pro dopravu a energetiku (CDE) a Hnutí Duha uvedly, že návrh může vést k neefektivnímu a necílenému využití veřejných peněz, přestože počítá s rekordní částkou dvou bilionů eur (asi 50 bilionů korun).
(Celý text)
České a Saské Švýcarsko sjednotily přístup v ochraně přírodě i prevenci
17. července 2025 14:59
HŘENSKO (ČTK) - Přístup k prevenci či požární ochraně nebo k ochraně přírody je v národním parku České Švýcarsko a v národním parku Saské Švýcarsko po letech jednotný. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) uvedl, že v ČR oproti Německu stále není možný vstup návštěvníků do lesů na vlastní nebezpečí. Mělo by se to podle něj změnit, ale zatím pro svůj návrh nenašel politickou podporu.
(Celý text)
V CHKO Pálava se vyskytují šakali, potvrdila fotopast
17. července 2025 10:53
PRAHA (Ekolist) - Na snímcích z fotopasti, která byla na začátku jara umístěna v národní přírodní rezervaci Tabulová, byli v jednom okamžiku zachyceni dva dospělí šakali obecní. Fotopasti jsou v chráněné krajinné oblasti Pálava instalovány kvůli systematickému monitoringu zdejší přírody.
(Celý text)
Samice orlosupa Božena se přesunula z Liberce za novým samcem do Španělska
17. července 2025 10:52
LIBEREC (ČTK) - Libereckou zoo opustila samice z jejího nejznámějšího páru dravců, který se výrazně zapsal do evropského repatriačního programu na návrat orlosupů bradatých do volné přírody. Zatímco bezmála čtyřicetiletý samec Pišta loni na podzim v Liberci uhynul, o šest let mladší Božena nyní našla nové útočiště ve Španělsku.
(Celý text)
Hlavní město Praha vysadí na podzim v Jinonicích a Vinoři 140 000 stromů
17. července 2025 10:51
(ČTK) - Hlavní město Praha plánuje na podzim vysadit dalších 140 000 stromů, z toho 80 000 ve Vinoři a 60 000 v Jinonicích. Městští zastupitelé ve čtvrtek schválili dvě změny územního plánu, které umožňují pokračovat v projektu s názvem Milion stromů, ve kterém Praha dosud vysadila přes 640 000 dřevin po celé metropoli.
(Celý text)
Na bývalé rozsáhlé imisní holině v Jizerských horách se daří borovici rumelské
17. července 2025 05:46
PRAHA (Ekolist) - Borovice rumelská je domovem na Balkáně, kde ji často v lesích doprovází smrk ztepilý a jedle. Vzhledem k probíhající klimatické změně je BOR kategorizována v červeném seznamu jako téměř ohrožený druh. Má nicméně širokou ekologickou adaptabilitu.
(Celý text)
Úhynům ryb v Dyji má zabránit soubor opatření, která navrhne pracovní skupina
17. července 2025 01:44
BŘECLAV (ČTK) - Úhynům ryb v Dyji v důsledku nedostatku kyslíku má zabránit soubor opatření, která navrhne pracovní skupina obsahující tři expertní panely. Na jejím vzniku se dohodli ministři Marek Výborný a Petr Hladík (oba KDU-ČSL) se zástupci Povodí Moravy, České inspekce životního prostředí, starostů či rybářů. První panel se zaměří na opatření v řece, druhý na vyčištění odpadních vod od fosforu a třetí na revitalizační projekty pod i nad vodní nádrží Nové Mlýny.
(Celý text)
Čtvrtina trampských nocovišť v CHKO Kokořínsko má šanci na legalizaci
16. července 2025 21:21
DUBÁ (ČTK) - V chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj má zhruba čtvrtina ze 138 nocovišť trampů šanci na zachování. Ostatní už byla nebo nejspíš budou odstraněna. Takový je závěr odborné skupiny zaměřené na řešení problematiky trampingu a souvisejících aktivit v této chráněné krajinné oblasti (CHKO). Předseda spolku Táborový kruh sdružujícího trampy Libor Hartych ocenil, že některé jejich připomínky pracovní skupina zohlednila a zároveň věří, že nocovišť se podaří zachovat více.
(Celý text)
Ústecká parkoviště do budoucna zřejmě doplní nabíjecí stanice pro elektromobily
16. července 2025 21:16
ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Parkovací plochy na sídlištích i placená parkoviště a stání v Ústí nad Labem v majetku města by mohly do budoucna doplnit nabíjecí stanice pro elektromobily. Kde je město vybuduje, určí studie proveditelnosti, řekl ČTK primátor Petr Nedvědický (ANO). Ze studie vzejde nejen to, kde bude vhodné nabíječky vybudovat, ale také kolik takových míst vznikne.
(Celý text)
Těžba dřeva z lesů v Moravskoslezském kraji loni narostla o 9,3 procenta
16. července 2025 21:09
(ČTK) - Z lesů v Moravskoslezském kraji bylo v loňském roce vytěženo 1,26 milionu metrů krychlových dřeva. Oproti roku 2023, kdy bylo vytěženo 1,16 milionu metrů krychlových, je to nárůst o 9,3 procenta, šlo ale o čtvrté nejnižší množství za posledních deset let. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
(Celý text)
Lesy ČR a Komora OZE podepsaly memorandum o spolupráci na rozvoji obnovitelných zdrojů
16. července 2025 15:41
PRAHA (Ekolist) - Lesy České republiky a Komora obnovitelných zdrojů energie podepsaly memorandum o spolupráci, jehož cílem je podpora rozvoje obnovitelných zdrojů energie na státních pozemcích či budovách ve správě LČR. Spolupráce se zaměří především na sdílení odborných znalostí a vytipování vhodných lokalit a příležitostí pro výstavbu a instalaci obnovitelných zdrojů – včetně větrných, solárních, vodních a biomasových zařízení či tepelných čerpadel. Do budoucna se může jednat i o využití geotermální energie.
(Celý text)
Místní se poprvé od požáru v roce 2022 podívali do Edmundovy soutěsky v Hřensku
16. července 2025 11:30
HŘENSKO (ČTK) - Místní a podnikatelé se včera poprvé od obřího požáru v roce 2022 svezli na lodičkách v Edmundově soutěsce v národním parku České Švýcarsko. Plavbu tam provozuje obec Hřensko, která zavedla bezpečnostní opatření. Veřejnost se do soutěsky poprvé vrátí v sobotu, denně se na lodičky dostane nanejvýš 50 lidí a jen za příznivého počasí. ČTK to řekla starostka Hřenska Kateřina Horáková (Soutěsky - věc veřejná, věc neprodejná) s tím, že se bude s ohledem na bezpečnostní situaci kapacita zřejmě navyšovat.
(Celý text)
Za pokácení starobylého javoru půjde dvojice v Británii na čtyři roky do vězení
16. července 2025 11:21
NEWCASTLE (ČTK) - Trest ve výši čtyř let a tří měsíců vězení uložil britský soud dvěma vandalům za to, že v roce 2023 pokáceli slavný javor u památkově chráněného Hadriánova valu na severu Anglie. Informuje o tom agentura AP.
(Celý text)
Za pokácení starobylého javoru půjde dvojice v Británii na čtyři roky do vězení
16. července 2025 11:21
NEWCASTLE (ČTK) - Trest ve výši čtyř let a tří měsíců vězení uložil britský soud dvěma vandalům za to, že v roce 2023 pokáceli slavný javor u památkově chráněného Hadriánova valu na severu Anglie. Informuje o tom agentura AP.
(Celý text)