titulní strana > co píší jiní
Projekt se snaží o to, aby školy více využívaly zahrady pro výuku
13. prosince 2018 00:17

Č. BUDĚJOVICE (ČTK) - Více využívat školní zahrady pro výuku je hlavním smyslem česko-rakouského projektu Edugard. Podle něj nemá zahrada sloužit jen pro předměty jako jsou pěstitelské práce. Dá se na ní prakticky ukazovat i jiné přírodní procesy, o nichž se žáci ve školách učí. Projektu se účastní hlavně školy z Jihočeského a Jihomoravského kraje a z Vysočiny. Novinářům to včera v Českých Budějovicích řekli zástupci Edugardu.
(Celý text)

Vědci měří znečištění ovzduší, někde je smog i v lázních
13. prosince 2018 00:17

(ČTK) - Měření vědců ve čtyřech zemích odhalilo někde až padesátinásobné překračování limitů smogové situace. Toxickým vzduchem trpí i neočekávané lokality, jako jsou horská střediska či lázně. V úterní tiskové zprávě to sdělily společnost Science In a Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy (PřF UK), které projekt zvaný Conspiro koordinují. V Praze budou od středy do pátku o výsledcích měření znečištění vzduchu malých sídel během topné sezony debatovat evropští odborníci.


(Celý text)

Europoslanci chtějí otevřenější testování bezpečnosti potravin
13. prosince 2018 00:15

ŠTRASBURK (ČTK) - Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) by měl podle poslanců Evropského parlamentu transparentněji zveřejňovat informace o posuzování rizik týkajících se používání pesticidů či produkce geneticky modifikovaných potravin. EP v úterý schválil návrh na zavedení otevřenějších postupů EFSA, s nímž Evropská komise přišla v návaznosti na širokou veřejnou kritiku používání herbicidu glyfosát.
(Celý text)

Útulky pražských strážníků přijaly letos zatím 2850 zvířat
13. prosince 2018 00:13

PRAHA (ČTK) - Zvířecí útulky v Troji a v Dolních Měcholupech, které provozuje pražská městská policie, za prvních jedenáct měsíců letošního roku přijaly 2850 zvířat. Z toho jich bylo 1466 vráceno původním majitelům a 990 předáno do náhradní péče. Sdělila to mluvčí strážníků Irena Seifertová. Podle Národního registru majitelů zvířat se po Vánocích množství hlášených ztrát a nálezů psů zvyšuje o třetinu, trend je však pozitivní.
(Celý text)

Šéf DG Regio: Nová trať zkrátila cestu vlakem z Prahy do Plzně
13. prosince 2018 00:10

EJPOVICE (ČTK) - Cesta z centra Prahy do středu Plzně vlakem se od tohoto týdne zkrátila na 74 minut a je rychlejší než jízda autem. Umožnila to nová trať mezi Rokycany a Plzní, jejíž součástí je Ejpovický tunel, který je nejdelším tunelem v ČR. Na stavbu za 6,8 miliardy Kč přispívá EU částkou 3,5 miliardy korun, řekl v úterý při zprovoznění klíčového úseku Marc Lemaitre z Evropské komise, generální ředitel DG Regio.
(Celý text)

Podle myslivců tu někdo tajně vypouští vlky do přírody, dokázat to ale nemohou. Byť jeden případ tu je
12. prosince 2018 14:15

PRAHA (Ekolist) - Populace vlků se v ČR rozšiřuje uměle a vlci jsou záměrně do naší krajiny připouštěni. Myslí si to alespoň předseda Českomoravské myslivecké jednoty Jiří Janota. Jinak si podle něho nelze vysvětlit nenormální chování některých myslivci pozorovaných vlků. Ještě nedávno by takové tvrzení šlo zařadit do roviny nepodložených teorií. Janota však uvádí jeden konkrétní případ volně žijícího vlka, který zřejmě opravdu žil u lidí. Je jím nedávno chycená a utracená krkonošská vlčice.
(Celý text)

Opravdu chtějí vědci z Harvardu zastínit Slunce?
12. prosince 2018 10:55

PRAHA (Ekolist) - S důvěryhodností bulvárních magazínů je to nahnuté, ale tentokrát ani moc nepřeháněly. To když uveřejnily „senzační zprávu“ o tom, jak chtějí inženýři z Harvardské univerzity zakrýt Slunce. Protože přesně tohle mají tamní výzkumníci v rámci projektu SCoPEx příští rok v plánu. Na pravou míru to teď uvádí ScienceAlert.
(Celý text)

V ZOO Dvůr se narodilo mládě vzácného nosorožce dvourohého
12. prosince 2018 10:36

DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (ČTK) - V ZOO Dvůr Králové nad Labem se v neděli narodilo mládě nosorožce dvourohého, druhu, který je ohrožen vyhynutím. Nové mládě je sameček. Od roku 2015 se v zoo narodilo sedm těchto nosorožců. Zároveň zoo získala z Francie na podporu chovu samici jižního bílého nosorožce. Zvíře rozšíří stávající tříčlennou skupinu dvorských jižních bílých nosorožců. Informovala o tom mluvčí zoo Andrea Jiroušová. Dvorská zoo patří k největším a nejúspěšnějším chovatelům nosorožců na světě.
(Celý text)

Nejrychlejší pohyb na světě umí druh tropického mravence
12. prosince 2018 10:21

PRAHA (ČTK) - Titul nejrychleji se pohybujícího živočicha na světě připadl nově tropickému druhu mravence, který se vyskytuje v Africe a v Asii. Drobný hmyz může podle vědců pohybovat svými kusadly rychlostí více než 320 kilometrů za hodinu. To je u zvířete vůbec nejrychlejší pohyb, jaký byl dosud zaznamenán, napsal dnes britských list The Guardian. Mravenec druhu Mystrium camillae tak předčil i rychlost běhu geparda nebo mávání křídel sokola stěhovavého.
(Celý text)

Arktida letos zažila druhý nejteplejší rok v historii měření
12. prosince 2018 01:46

WASHINGTON (ČTK) - Arktida letos zažila druhý nejteplejší rok ve více než staleté historii měření; výrazné oteplování přitom dramaticky mění nejen oblast za severním polárním kruhem, ale i počasí na celé planetě. Toto varování vyslali vědci v nejnovější zprávě o arktickém klimatu, kterou včera zveřejnil americký Národní úřad pro oceány a ovzduší (NOAA).
(Celý text)

Studie: Vývoj klimatu dál směřuje k překročení pařížského cíle
11. prosince 2018 14:22

KATOVICE (ČTK) - Vývoj průměrné světové teploty směřuje k výraznému překročení cíle, který před třemi lety vytyčila pařížská dohoda o klimatu ve snaze omezit globální oteplování. Vyplývá to ze studie nazvané Carbon Action Tracker (CAT), která byla dnes zveřejněna v Katovicích na světové konferenci o klimatu COP24. Cituje z ní agentura Reuters.
(Celý text)

Z větrných elektráren minulosti se může stát velký problém budoucnosti. A nebo taky nemusí
11. prosince 2018 01:15

PRAHA (Ekolist) - Vyřazení z provozu a následná demontáž větrných elektráren, které už dosloužily svému původnímu účelu. To je aktuální velké téma, které se příznivci obnovitelných zdrojů snaží podávat v až růžově optimistickém ladění, zatímco jejich odpůrci ho zase přebarvují to pesimisticky černých tónů. Střízlivou analýzu možného problému nabízí žurnál Politico.
(Celý text)

Mexický stařec z El Tule
11. prosince 2018 01:11

PRAHA (Ochrana přírody) - Do malého koloniálního městečka Santa María el Tule v jihomexickém státě Oaxaca každý den proudí davy turistů a poutníků, aby na vlastní oči spatřili a uctili jedinečnou přírodní zajímavost. U malebného kostela ze 17. století v centru města již stovky a pravděpodobně až tisíce let roste dvojice mohutných tisovců mexických (Taxodium mucronatum), z nichž ten výrazně mohutnější, nesoucí název „El Árbol del Tule“ (v překladu „strom z Tuly“), se v současnosti pyšní světovým prvenstvím z hlediska velikostních parametrů kmene.
(Celý text)

Jak doma docílit zdravé vánoční vůně?
11. prosince 2018 01:08

PRAHA (Ekolist) - Možná vás napadlo, že si svůj domov pěkně provoníte, když zapálíte vonnou svíci. Ale jak se dočtete v článku Máte rádi vonné svíčky? Pak zbystřete. Voní, ale škodí, vonné svíce nemusí být to pravé ořechové. Co se pak nabízí dál? Někomu může pěkně vonět třeba jedlová či borová větvička. Pokud vám vůně jehličí nestačí, můžete zkusit objevovat voňavý a pestrý svět esenciálních olejů.
(Celý text)

Správa KRNAP vysadí původní krkonošské smrky
11. prosince 2018 00:30

VRCHLABÍ (ČTK) - Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) usiluje ve spolupráci s dalšími institucemi o zachování původních krkonošských smrků. Na několika místech proto tyto stromy vysadí. Na české straně Krkonoš tvoří původní smrky se zvláštním uspořádáním větví již pouze jedno procento lesů. Řekl to náměstek ředitele Správy KRNAP Václav Jansa. Podle něj je zachování původních populací, které lépe odolávají podmínkám v dané lokalitě, také jednou z cest, jak reagovat na aktuální klimatické změny. Náklady na projekt, který začal loni, činí 3,5 milionu korun.
(Celý text)

Hnutí Duha: Do roku 2030 by ČR mohla z OZE vyrábět dvojnásobek elektřiny
11. prosince 2018 00:25

(ČTK) - Do roku 2030 by Česká republika mohla z obnovitelných zdrojů energie vyrábět více než dvojnásobek elektřiny proti dnešku. Ve včerejší tiskové zprávě to uvedlo Hnutí Duha na základě údajů firem sdružených v Komoře obnovitelných zdrojů energie. Výroba by podle ekologického hnutí byla levnější, bezpečnější, čistší a výhodnější pro stát než v případě nového jaderného reaktoru.
(Celý text)

Nadlimitní látky znečišťující ovzduší loni zatěžovaly 62 procent lidí
11. prosince 2018 00:22

(ČTK) - Nadlimitní imise alespoň jedné látky znečišťující ovzduší loni zatěžovaly bez zahrnutí ozonu 62,4 procenta českých obyvatel, oproti roku 2016 je to nárůst o více než šest procentních bodů. Alespoň pro jednu látku byl limit překročen na 26,2 procenta území, což je o tři desetiny více než předloni. Vyplývá to z informační zprávy o kvalitě ovzduší a spojených zdravotních rizicích, kterou ve středu projedná vláda.
(Celý text)

Zlínský kraj proplatí první škody způsobené medvědem
11. prosince 2018 00:20

ZLÍN (ČTK) - Zlínský kraj proplatí první škody způsobené medvědem hnědým, který se v regionu pohyboval od září. Náhradu dohromady přes 87.000 korun získá prvních sedm žadatelů. Řekl to včera novinářům hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). Ostatní žádosti budou zřejmě proplaceny v lednu. Kraj také podle Čunka již získal povolení k odchytu, či odstřelu medvěda. Medvěd však již delší dobu škodu v kraji nezpůsobil a není jisté, zda neodešel na Slovensko. Vyloučeno není ani to, že nyní pobývá v Moravskoslezském kraji.
(Celý text)

Firma z Brněnska dostala pokutu 600.000 Kč za nakládání s odpady
11. prosince 2018 00:15

(ČTK) - Pokutu 600.000 korun za opakované nelegální nakládání s odpady z demolic dostala firma Autodoprava Matějka z Brněnska. Podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) firma v Sokolnicích a Zbýšově například smíchala odpady, které mají zůstat oddělené, nebo přijímala do mobilního drtiče nepovolené druhy odpadů. V tiskové zprávě to včera uvedla zástupkyně mluvčí ČIŽP Jana Jandová. Vyjádření společnosti se zjišťuje. Proti pokutě se firma odvolala, ministerstvo životního prostředí ale odvolání zamítlo, sankce je tak pravomocná. Firma již dříve dostala pokutu za znečišťování ovzduší.
(Celý text)

Soud řeší žalobu na povolení modernizace elektrárny Chvaletice
11. prosince 2018 00:12

PRAHA (ČTK) - Soud se včera začal znovu zabývat žalobou, kterou v roce 2016 podal právnický spolek Frank Bold Society proti rozhodnutím, jimiž ministerstvo průmyslu a obchodu potvrdilo stavební povolení pro obnovu dvou bloků Elektrárny Chvaletice. Soud sice žalobu letos v březnu zamítl, rozsudek ale po kasační stížnosti spolu v září zrušil Nejvyšší správní soud (NSS). Pražský městský soud se podle NSS musí detailněji věnovat otázce, zda a v jaké míře se na modernizaci vztahoval zákon o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA).
(Celý text)

Soud řeší žalobu na povolení modernizace elektrárny Chvaletice
11. prosince 2018 00:12

PRAHA (ČTK) - Soud se včera začal znovu zabývat žalobou, kterou v roce 2016 podal právnický spolek Frank Bold Society proti rozhodnutím, jimiž ministerstvo průmyslu a obchodu potvrdilo stavební povolení pro obnovu dvou bloků Elektrárny Chvaletice. Soud sice žalobu letos v březnu zamítl, rozsudek ale po kasační stížnosti spolu v září zrušil Nejvyšší správní soud (NSS). Pražský městský soud se podle NSS musí detailněji věnovat otázce, zda a v jaké míře se na modernizaci vztahoval zákon o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA).
(Celý text)

Další články:
17. července 2025 04:57
16. července 2025 06:10
14. července 2025 06:00
12. července 2025 05:00
11. července 2025 05:00

Online diskuse
Krkonošský prales ukrývá zaniklý svět horských bud a pastvin 18. století
18. července 2025 01:50

(ČTK) - Skupina archeologů dočišťuje základy zaniklé staré Kotelské boudy z první poloviny 18. století. Kolem je krkonošský prales a k nejbližší silnici půl hodiny chůze horským terénem. K pochopení, proč v nadmořské výšce 960 metrů pracují, je potřeba zapojit fantazii. Před 250 lety tady byly horské boudy a louky s pasoucím se dobytkem, řekl ČTK archeolog Univerzity Hradec Králové (UHK) Petr Hejhal. Nyní zřejmě nejvýše položený archeologický výzkum v ČR končí. Nebyl by možný bez spolupráce se Správou Krkonošského národního parku (KRNAP). Objevené základy domu jsou v nepřístupné klidové oblasti národního parku.
(Celý text)

Brazilští poslanci zmírnili pravidla pro projekty s dopadem na životní prostředí
18. července 2025 01:38

(ČTK) - Brazilští poslanci schválili zákon, který zmírňuje pravidla vydávání povolení pro projekty s dopadem na životní prostředí. Právní normu kritizovali ekologové, podle pravicových stran a agrárního sektoru naopak změny pomohou hospodářskému rozvoji. Informoval o tom server televize Deutsche Welle (DW).
(Celý text)

V CHKO Český les vzniklo první nouzové nocoviště pro turisty, budou další
17. července 2025 19:35

(ČTK) - V Chráněné krajinné oblasti Český les (CHKO) poblíž Rozvadova na Tachovsku vzniklo první nouzové nocoviště, kde mohou turisté jednorázově přespat ve stanu a rozdělat si oheň. CHKO má vytipovaných zhruba deset míst rovnoměrně rozložených podél stokilometrové státní hranice na Tachovsku a Domažlicku. První nocoviště pro tuto turistickou sezonu je v zaniklé obci Hraničky, řekl ČTK ředitel CHKO Tomáš Peckert. Příští rok bude otevřené nejméně jedno další.
(Celý text)

Vědecký tým Akademie věd přišel na unikátní způsob recyklace vzácných zemin. Může pomoci k surovinové nezávislosti
17. července 2025 15:16

PRAHA (Ekolist / s využitím TZ AVČR) - Vědecký tým Dr. Miloslava Poláška z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR vynalezl nový způsob separace prvků vzácných zemin, lanthanoidů, využívaných ve velké míře v elektronice, medicíně, automobilovém a obranném průmyslu. Unikátní metoda umožňuje získat kovy jako například neodym nebo dysprosium z použitých neodymových magnetů. Vše se děje ekologickou cestou, pouhým srážením ve vodě, bez organických rozpouštědel a toxických látek.
(Celý text)

Oceláři odmítají návrh Evropské komise snížit do roku 2040 emise oxidu uhličitého o 90 procent
17. července 2025 15:12

(ČTK) - Ocelářská unie odmítá návrh Evropské komise (EK) snížit do roku 2040 emise oxidu uhličitého o 90 procent ve srovnání s rokem 1990. Odvětví totiž schází podmínky nutné pro realizaci dekarbonizačních projektů a nařízení by tak mohlo vést ke zničení ocelářství v Evropě. Ocelářská unie to uvedla ve vyjádření zveřejněném ve středu na webových stránkách. Evropská komise 2. července navrhla závazný klimatický cíl pro rok 2040 i navzdory výhradám některých států, například České republiky, které chtěly tento krok odložit. Čeští a evropští oceláři se vůči cílům EU směřujícím k uhlíkové neutralitě vymezují dlouhodobě.
(Celý text)

Návrh rozpočtu EU podle ekologických organizací dost nereflektuje investice do ochrany klimatu
17. července 2025 15:01

(ČTK) - Návrh víceletého finančního rámce Evropské unie po roce 2027, který tento týden zveřejnila Evropská komise, podle ekologických organizací dostatečně nereflektuje potřebu investic do ochrany klimatu, energetické nezávislosti a sociálně spravedlivé transformace. Centrum pro dopravu a energetiku (CDE) a Hnutí Duha uvedly, že návrh může vést k neefektivnímu a necílenému využití veřejných peněz, přestože počítá s rekordní částkou dvou bilionů eur (asi 50 bilionů korun).
(Celý text)

České a Saské Švýcarsko sjednotily přístup v ochraně přírodě i prevenci
17. července 2025 14:59

HŘENSKO (ČTK) - Přístup k prevenci či požární ochraně nebo k ochraně přírody je v národním parku České Švýcarsko a v národním parku Saské Švýcarsko po letech jednotný. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) uvedl, že v ČR oproti Německu stále není možný vstup návštěvníků do lesů na vlastní nebezpečí. Mělo by se to podle něj změnit, ale zatím pro svůj návrh nenašel politickou podporu.
(Celý text)

V CHKO Pálava se vyskytují šakali, potvrdila fotopast
17. července 2025 10:53

PRAHA (Ekolist) - Na snímcích z fotopasti, která byla na začátku jara umístěna v národní přírodní rezervaci Tabulová, byli v jednom okamžiku zachyceni dva dospělí šakali obecní. Fotopasti jsou v chráněné krajinné oblasti Pálava instalovány kvůli systematickému monitoringu zdejší přírody.
(Celý text)

Samice orlosupa Božena se přesunula z Liberce za novým samcem do Španělska
17. července 2025 10:52

LIBEREC (ČTK) - Libereckou zoo opustila samice z jejího nejznámějšího páru dravců, který se výrazně zapsal do evropského repatriačního programu na návrat orlosupů bradatých do volné přírody. Zatímco bezmála čtyřicetiletý samec Pišta loni na podzim v Liberci uhynul, o šest let mladší Božena nyní našla nové útočiště ve Španělsku.
(Celý text)

Hlavní město Praha vysadí na podzim v Jinonicích a Vinoři 140 000 stromů
17. července 2025 10:51

(ČTK) - Hlavní město Praha plánuje na podzim vysadit dalších 140 000 stromů, z toho 80 000 ve Vinoři a 60 000 v Jinonicích. Městští zastupitelé ve čtvrtek schválili dvě změny územního plánu, které umožňují pokračovat v projektu s názvem Milion stromů, ve kterém Praha dosud vysadila přes 640 000 dřevin po celé metropoli.
(Celý text)

Na bývalé rozsáhlé imisní holině v Jizerských horách se daří borovici rumelské
17. července 2025 05:46

PRAHA (Ekolist) - Borovice rumelská je domovem na Balkáně, kde ji často v lesích doprovází smrk ztepilý a jedle. Vzhledem k probíhající klimatické změně je BOR kategorizována v červeném seznamu jako téměř ohrožený druh. Má nicméně širokou ekologickou adaptabilitu.
(Celý text)

Úhynům ryb v Dyji má zabránit soubor opatření, která navrhne pracovní skupina
17. července 2025 01:44

BŘECLAV (ČTK) - Úhynům ryb v Dyji v důsledku nedostatku kyslíku má zabránit soubor opatření, která navrhne pracovní skupina obsahující tři expertní panely. Na jejím vzniku se dohodli ministři Marek Výborný a Petr Hladík (oba KDU-ČSL) se zástupci Povodí Moravy, České inspekce životního prostředí, starostů či rybářů. První panel se zaměří na opatření v řece, druhý na vyčištění odpadních vod od fosforu a třetí na revitalizační projekty pod i nad vodní nádrží Nové Mlýny.
(Celý text)

Čtvrtina trampských nocovišť v CHKO Kokořínsko má šanci na legalizaci
16. července 2025 21:21

DUBÁ (ČTK) - V chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj má zhruba čtvrtina ze 138 nocovišť trampů šanci na zachování. Ostatní už byla nebo nejspíš budou odstraněna. Takový je závěr odborné skupiny zaměřené na řešení problematiky trampingu a souvisejících aktivit v této chráněné krajinné oblasti (CHKO). Předseda spolku Táborový kruh sdružujícího trampy Libor Hartych ocenil, že některé jejich připomínky pracovní skupina zohlednila a zároveň věří, že nocovišť se podaří zachovat více.
(Celý text)

Ústecká parkoviště do budoucna zřejmě doplní nabíjecí stanice pro elektromobily
16. července 2025 21:16

ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Parkovací plochy na sídlištích i placená parkoviště a stání v Ústí nad Labem v majetku města by mohly do budoucna doplnit nabíjecí stanice pro elektromobily. Kde je město vybuduje, určí studie proveditelnosti, řekl ČTK primátor Petr Nedvědický (ANO). Ze studie vzejde nejen to, kde bude vhodné nabíječky vybudovat, ale také kolik takových míst vznikne.
(Celý text)

Těžba dřeva z lesů v Moravskoslezském kraji loni narostla o 9,3 procenta
16. července 2025 21:09

(ČTK) - Z lesů v Moravskoslezském kraji bylo v loňském roce vytěženo 1,26 milionu metrů krychlových dřeva. Oproti roku 2023, kdy bylo vytěženo 1,16 milionu metrů krychlových, je to nárůst o 9,3 procenta, šlo ale o čtvrté nejnižší množství za posledních deset let. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
(Celý text)

Lesy ČR a Komora OZE podepsaly memorandum o spolupráci na rozvoji obnovitelných zdrojů
16. července 2025 15:41

PRAHA (Ekolist) - Lesy České republiky a Komora obnovitelných zdrojů energie podepsaly memorandum o spolupráci, jehož cílem je podpora rozvoje obnovitelných zdrojů energie na státních pozemcích či budovách ve správě LČR. Spolupráce se zaměří především na sdílení odborných znalostí a vytipování vhodných lokalit a příležitostí pro výstavbu a instalaci obnovitelných zdrojů – včetně větrných, solárních, vodních a biomasových zařízení či tepelných čerpadel. Do budoucna se může jednat i o využití geotermální energie.
(Celý text)

Místní se poprvé od požáru v roce 2022 podívali do Edmundovy soutěsky v Hřensku
16. července 2025 11:30

HŘENSKO (ČTK) - Místní a podnikatelé se včera poprvé od obřího požáru v roce 2022 svezli na lodičkách v Edmundově soutěsce v národním parku České Švýcarsko. Plavbu tam provozuje obec Hřensko, která zavedla bezpečnostní opatření. Veřejnost se do soutěsky poprvé vrátí v sobotu, denně se na lodičky dostane nanejvýš 50 lidí a jen za příznivého počasí. ČTK to řekla starostka Hřenska Kateřina Horáková (Soutěsky - věc veřejná, věc neprodejná) s tím, že se bude s ohledem na bezpečnostní situaci kapacita zřejmě navyšovat.
(Celý text)

Za pokácení starobylého javoru půjde dvojice v Británii na čtyři roky do vězení
16. července 2025 11:21

NEWCASTLE (ČTK) - Trest ve výši čtyř let a tří měsíců vězení uložil britský soud dvěma vandalům za to, že v roce 2023 pokáceli slavný javor u památkově chráněného Hadriánova valu na severu Anglie. Informuje o tom agentura AP.
(Celý text)

Sopka na Islandu opět chrlí lávu, Reykjavík zůstává v bezpečí
16. července 2025 11:18

REYKJAVÍK (ČTK) - Na jihozápadě Islandu od dnešního rána chrlí lávu sopka, uvedla tamní meteorologická služba. Od konce roku 2023 je to už devátá erupce na poloostrově Reykjanes.
(Celý text)

Lesy ČR mají ve Stříbrné na Sokolovsku novou ekologickou budovu lesní správy
16. července 2025 09:21

STŘÍBRNÁ (SOKOLOVSKO) (ČTK) - Lesy České republiky (LČR) postavily ve Stříbrné u Kraslic na Sokolovsku moderní budovu lesní správy. Během srpna se do ní přestěhují z nevyhovujícího rodinného domu z Kraslic, kdo dosud zaměstnanci sídlili. ČTK to řekla mluvčí LČR Eva Jouklová. Starou budovu čeká přestavba na byty.
(Celý text)

Lesy ČR mají ve Stříbrné na Sokolovsku novou ekologickou budovu lesní správy
16. července 2025 09:21

STŘÍBRNÁ (SOKOLOVSKO) (ČTK) - Lesy České republiky (LČR) postavily ve Stříbrné u Kraslic na Sokolovsku moderní budovu lesní správy. Během srpna se do ní přestěhují z nevyhovujícího rodinného domu z Kraslic, kdo dosud zaměstnanci sídlili. ČTK to řekla mluvčí LČR Eva Jouklová. Starou budovu čeká přestavba na byty.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama