|
titulní strana > co píší jiní
Divoká zvířata je potřeba správně škatulkovat. I když se pak třeba dozvíme něco, co nechceme vědět
1. listopadu 2018 01:16
PRAHA (Ekolist) - Taxonomie, tedy věda o klasifikaci organismů, nepatří mezi zrovna populární obory biologie. Škatulkování živočichů do jednotlivých přihrádek má přesto pro jejich ochranu zásadní význam. Těžko je můžeme chránit, když nevíme, kolik se jich kde nachází a nebo jak moc jsou příbuzní. Píše o Society for Conservation Biology.
Praha vyhlašuje granty na rok 2019
PRAHA (Magistrát hl. m. Prahy) - Hlavní město Praha vyhlásilo Program na podporu projektů ke zlepšení stavu životního prostředí hl. m. Prahy pro rok 2019 (s ukončením realizace v roce 2020).
Metoda brněnských vědců pomohla určit nové druhy vířníků
BRNO (ČTK) - Detektor elektronů vyvinutý brněnskými vědci přispěl k popisu nových druhů vířníků. Tým z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd v Brně letos přišel s metodou, která posouvá možnosti elektronové mikroskopie a umožňuje zobrazit vysoce citlivé vzorky v přirozeném stavu. Zprávu o takto objevených nových druzích mikroskopických vodních živočichů zveřejnil vědecký časopis Plos One. Informovala o tom Pavla Schieblová z ústavu.
Stát zakázal používání rizikového sena a obchod s divočáky
PRAHA (ČTK) - Veterináři zakázali prodej živých divokých prasat do všech států mimo ČR, čeští chovatelé prasat pak nesmějí používat seno a slámu ze států, kde se vyskytuje africký mor prasat, tedy například z Belgie nebo Polska. Státní veterinární správa (SVS) také zakázala dovoz těl ulovených zvířat z čeledi prasatovitých nebo vedlejší živočišné produkty z těchto zvířat na zhotovení trofejí ze států, kde se choroba vyskytuje. Dnes to ministerstvo zemědělství oznámilo na svém webu. Zákaz, který by měl snížit riziko zavlečení choroby do českých chovů, platí ode dneška. Za jeho porušení hrozí pokuta do dvou milionů korun pro právnické osoby a podnikatele, pro fyzické osoby do 100.000 korun.
Průzkum: Češi chtějí bydlet ekologicky, překážkou jsou peníze
PRAHA (ČTK) - Češi chtějí bydlet ekologicky a ekonomicky. Vyplývá to z průzkumu agentury NMS Market Research pro Hypoteční banku na vzorku asi 1000 lidí. O ekologické bydlení se podle něj zajímá 59 procent dotázaných, až 78 procent by v případě změny obydlí preferovalo bydlení v energeticky pasivních domech. Překážkou je podle respondentů finanční náročnost a komplikovaná byrokracie. Výsledky průzkumu dnes zástupci Hypoteční banky a NMS Market Research zveřejnili na tiskové konferenci.
Čína zakázala obchod s tygry a nosorožci, ale zároveň zlegalizovala tradiční medicínu. A na tu je potřeba co?
PRAHA (Ekolist) - Vypadalo to jako dobrý nápad: Čína se rozhodla přitvrdit a konečně převzít kontrolu nad obchodem s částmi těl tygrů a nosorožců. Tak to alespoň tvrdí tamní Státní rada v tiskové zprávě ze dne 29. října. Znamená to konec pašování kriticky ohrožených zvířat a pytláctví? Tak jednoduché to zase není. Píše o tom National Geographic.
MPO musí přijít s novou koncepcí české energetiky, tvrdí ochránci přírody
PRAHA (ČTK) - Ministerstvo průmyslu a obchodu musí přijít s novou koncepcí české energetiky založenou na obnovitelných zdrojích energie. Shodli se na tom ochránci přírody a Komora obnovitelných zdrojů energie (KOZE) v reakci na vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) o možném prodloužení životnosti jaderné elektrárny Dukovany a odložení rozhodnutí o stavbě nového jaderného bloku.
Ledovce v Yukonu rychle tají, vědci varují před následky
OTTAWA (ČTK) - Ledovce v kanadském teritoriu Yukon tají mnohem rychleji, než by se vzhledem k oteplování globálního klimatu dalo očekávat. Podle kanadské veřejnoprávní televizní a rozhlasové stanice CBC to tvrdí vědci, kteří v souvislosti s tím varují před dalekosáhlými změnami v regionu.
Vlci v Česku ztrácejí plachost, útoků přibývá, zaznělo v Liberci
LIBEREC (ČTK) - Vlci v Česku ztrácejí plachost a člověka se nebojí. Útoků hlavně na ovčí stáda v zemi přibývá a škody rostou. Chovatelé se obávají, že se bude situace zhoršovat, v sousedním Německu totiž nejsou výjimkou ani napadení velkých zvířat, jako jsou krávy nebo koně. Vlk patří ke kriticky ohroženým druhům, a je proto chráněný. Chovatelé ale volají po regulaci populace. Kolik vlků se na našem území pohybuje, nikdo neví, hovoří se až o 50 kusech. Řekl to Miloš Ježek z Českomoravské myslivecké jednoty.
Spolana byla v roce 2017 znovu největším znečišťovatelem, upozorňuje Arnika
PRAHA (ČTK) - Neratovická chemička Spolana v roce 2017 počtvrté nejvíce znečišťovala životní prostředí kvůli emisím rakovinotvorných a mutagenních látek. Vyplývá to z žebříčku, který dnes na tiskové konferenci prezentovala ekologická organizace Arnika a který čerpá z dat Integrovaného registru znečišťování (IRZ). Podle Pavla Kaidla, mluvčího holdingu Unipetrol, kterému Spolana patří, postavení v žebříčku odráží fakt, že společnost je v Česku jediným výrobcem kaprolaktamu.
Páchnoucí durian dnes, nebo živí tygři zítra? Pro Malajsii nelehká volba
PRAHA (Ekolist) - V lesích malajské provincie Raub malajští tygři zatím nežijí. Ale mohli by. Nachází se totiž v sousedních přírodních rezervacích a národních parcích státu Pahang, a celá zalesněná oblast je tedy „potenciálním místem“ pro jejich budoucí výskyt. Místní ale na budoucnost čekat nechtějí a dávají radši přednost okamžitému výnosu z plantáží. Píše o tom Guardian.
Davy, zácpy... realita kanadských národních parků
OTTAWA (ČTK) - Čím dál tím větší počet návštěvníků každý rok míří do kanadských národních parků. Ochránci přírody se ale obávají, že láska k majestátním scenériím - a s ní související pěší provoz - příliš zatěžují choulostivé ekosystémy a ničí zážitky z návštěvy. Napsal to list The Guardian.
Hnutí Duha: Vlivem prachu v ovzduší loni předčasně zemřelo 5700 lidí
(ČTK) - Podle zprávy ministerstva životního prostředí v České republice předčasně zemřelo v roce 2017 vlivem prachu v ovzduší 5700 lidí. Předloni to bylo 4300. Uvedlo to ve včerejší tiskové zprávě ekologické Hnutí Duha, ministerstvo zatím informaci nepotvrdilo. Celkově znečištění ovzduší zabije v ČR až 11 tisíc lidí ročně, napsalo hnutí s odkazem na data evropské agentury EEA z roku 2017.
Od roku 1970 do 2014 klesl počet divokých obratlovců o 60 procent
(ČTK) - Mezi lety 1970 a 2014 klesl vlivem lidské činnosti počet divokých obratlovců - savců, ryb, ptáků, plazů a obojživelníků - na Zemi o 60 procent. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na dnes zveřejněnou 12. zprávu o živé planetě, kterou zveřejnil Světový fond na ochranu přírody (WWF) ve spolupráci s Londýnskou zoologickou společností. Zpráva se opírá o pozorování 16.700 populací 4000 živočišných druhů.
Lidé mají už jen dva dny na nominace do ankety Alej roku
BRNO (ČTK) - Lidé mají už jen dva dny, do konce října, na nominaci kandidátů do osmého ročníku soutěže o nejkrásnější alej roku. Zatím bylo přihlášeno kolem stovky stromořadí. Loni soutěžilo 62 alejí ze všech krajů a vyhrálo stromořadí na Staré Husí cestě v Dřevčicích na Českolipsku. Cílem ankety je podle pořadatelů ze sdružení Arnika, podnítit zájem lidí o stav veřejné zeleně. Nominovat stromořadí mohou zájemci na webu ankety zasláním fotografie, a případně i příběhu nebo popisu aleje.
Rakušané navrhli odložit konec letního času až na rok 2021
ŠTÝRSKÝ HRADEC (ČTK) - Rakouské předsednictví navrhlo členským zemím Evropské unie odložit konec povinného střídání standardního a letního času až na rok 2021. Novinářům to včera po neformálním jednání se svými kolegy z dalších zemí unie řekl rakouský ministr dopravy Norbert Hofer. Komisařka EU pro dopravu Violeta Bulcová potvrdila, že komisi by se víc zamlouvalo dodržení jejího původního plánu ze září, tedy ukončit povinné posunování hodinek už příští rok.
Ornitologové našli čtyři mrtvé luňáky, viní z toho pytláky
(ČTK) - Ornitologové našli čtyři mrtvé luňáky díky satelitním vysílačům, kterými dravce označili. Ze smrti ptáků viní traviče a pytláky. Letos ornitologové dosud zaznamenali 54 zabitých ptáků, z toho šest luňáků červených. Podle odborníků je ale dopadení a potrestání pachatelů otázkou času díky aplikaci moderních technologií a zodpovědnému přístupu vyšetřovatelů. Uvedla to Česká společnost ornitologická (ČSO) ve včerejší tiskové zprávě.
Více než 90 procent dětí dýchá znečištěný vzduch
(ČTK) - Více než 90 procent dětí ve světě dýchá zamořený vzduch. Uvedla to včera ve své zprávě Světová zdravotnická organizace (WHO). Kvůli znečištění ovzduší umírá ročně předčasně sedm milionů lidí, z toho zhruba 600.000 dětí mladších 15 let.
Medvěda pomohou hledat fotopasti, zvíře na Vsetínsku opět škodilo
ZLÍN (ČTK) - Medvěda potulujícího se od září ve Zlínském kraji pomohou hledat fotopasti. Členové týmu, který kraj pověřil odchytem medvěda, je chtějí nyní rozmístit do terénu. V týdnu by se měli přijet seznámit s krajinou také odborníci, kteří dokážou medvěda uspat narkotizační střelou ve volné přírodě, řekl včera člen týmu Milan Orálek z Českého svazu ochránců přírody Valašské Meziříčí. Ochránci přírody mají zatím poslední informace o pohybu zvířete z neděle, kdy v katastru obce Hovězí na Vsetínsku zabil králíka.
Z poškozené nádrže kamionu vyteklo v Praze asi tisíc litrů nafty
PRAHA (ČTK) - Z poškozené nádrže kamionu včera odpoledne na Pražském okruhu poblíž Černého Mostu vyteklo asi tisíc litrů nafty. Únik likvidují hasiči. Vyplývá to z jejich oznámení na twitteru a informací policejní mluvčí Andrey Zoulové.
Z poškozené nádrže kamionu vyteklo v Praze asi tisíc litrů nafty
PRAHA (ČTK) - Z poškozené nádrže kamionu včera odpoledne na Pražském okruhu poblíž Černého Mostu vyteklo asi tisíc litrů nafty. Únik likvidují hasiči. Vyplývá to z jejich oznámení na twitteru a informací policejní mluvčí Andrey Zoulové.
|
Další články:
12. července 2025 05:00
11. července 2025 05:00
10. července 2025 06:00
9. července 2025 06:00
8. července 2025 05:00
|
PRAHA (ČTK) - Společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK) nechala na fasádu svého sídla na Vinohradech nainstalovat budky pro rorýse, kterým ubývají místa pro hnízdění kvůli rekonstrukcím budov.
(Celý text)
Veselí nad Moravou zahájilo projekt, při němž vysadí přes 7000 dřevin
13. července 2025 01:23
VESELÍ VESELÍ NAD MORAVOU (ČTK) - Veselí nad Moravou na Hodonínsku zahájilo po dvou letech příprav první etapu projektu zaměřeného na obnovu přirozených ekosystémů. Nechá při ní vysadit 4595 stromů, 2810 keřů a zatravní přes osm hektarů půdy. Cílem je podpořit přirozený pohyb živočichů a rostlin, zamezit půdní erozi a zlepšit schopnost krajiny zadržovat vodu. Náklady dosahující téměř 26,5 milionu korun bez DPH hradí město prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí, informovalo dnes na svém webu.
(Celý text)
Nový projekt má podpořit poutní turismus a zapojit do něj lokální farmáře
13. července 2025 00:59
PRAHA (ČTK) - Nový projekt s názvem Putování za kořeny má přesunout turismus do méně vytížených míst, vzbudit zájem o šetrnější možnosti cestování a o ochranu krajiny. Cílem je také do poutní turistiky více zapojit lokální farmáře, místní komunity i podnikatele. Memorandum o spolupráci na rozvoji projektu tento týden podepsali ministři zemědělství Marek Výborný a životního prostředí Petr Hladík (oba KDU-ČSL). Iniciátorem projektu je spolek Svatá Ludmila.
(Celý text)
Studenti zkoumali historii zpřístupnění Jeskyně Na Špičáku nedaleko Jeseníku
13. července 2025 00:37
(ČTK) - Historii zpřístupnění Jeskyně Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku zkoumají studenti zapojení do letošního ročníku T-expedice Jeseníky. Badatelský tým složený z nadaných žáků základních a středních škol mapoval historické prameny a dokumenty, které se vztahují k otevření jeskyně pro veřejnost před 140 lety, sdělil vedoucí skupiny studentů Šimon Drábek.
(Celý text)
Nová výstava v Muzeu Kroměřížska přenese návštěvníky do světa zvířat
13. července 2025 00:25
KROMĚŘÍŽ (ČTK) - Nová výstava v Muzeu Kroměřížska přenese návštěvníky zábavnou a hravou formou do světa zvířat. V Galerii v podloubí na kroměřížském Velkém náměstí je otevřena od začátku července, potrvá do 24. srpna, sdělila ČTK mluvčí muzea a kurátorka výstavy Martina Malá. Výstavu pojmenovanou Mezi námi zvířaty připravilo liberecké vědecké centrum iQLandia.
(Celý text)
Horská chata Libín u Prachatic dnes po 17 letech hostí turisty
12. července 2025 20:07
PRACHATICE (ČTK) - Horská chata na kopci Libín nedaleko Prachatic se dnes po 17 letech otevřela veřejnosti. Spolu se zdejší rozhlednou se má stát turistickým centrem nejen pro Prachatice a okolí, ale i pro Jihočeský kraj, řekli při slavnostním otevření zástupci města a kraje. Konat se tu mají také svatby, firemní večírky, koncerty a jiné kulturní akce. Na otevření se přišlo podívat několik stovek lidí.
(Celý text)
Zoopark Zájezd odchoval dva vzácné druhy ještěrů: drakouny a bičochvosty
12. července 2025 20:04
(ČTK) - Zoopark Zájezd odchoval dva vzácné druhy ještěrů - drakouny a bičochvosty. Drakouny chová zoopark jako jediný v ČR a jako jeden ze čtyř v Evropě, odchov se podařil po čtyřech letech. V případě bičochvostů se zooparku podařil poprvé, informoval dnes za Zoopark Zájezd Daniel Koleška.
(Celý text)
Jeskyně Výpustek má novou bezbariérovou trasu pro kočárky i vozíčkáře
12. července 2025 20:02
(ČTK) - Lidé s omezenou pohyblivostí, na vozíku nebo s kočárkem si mohou projít zkrácenou a bezbariérovou trasu v jeskyni Výpustek u Křtin na Blanensku v Moravském krasu. Správa jeskyní ČR trasu, která trvá 40 minut, otevřela od 1. července.
(Celý text)
Letní opravy vodní elektrárny Štěchovice odkryly místa jindy skrytá pod vodou
12. července 2025 17:51
PRAHA (Ekolist) - Vodní elektrárna ve Štěchovicích, která už více než 80 let spolehlivě vyrábí bezemisní elektřinu, využívá slabší letní průtoky ve Vltavě k nabírání sil a opravám před další sezónou. Důležitá součást české energetiky umí během několika desítek vteřin od povelu dispečera dodat do sítě přes 22 MW špičkového výkonu a pomoci tak stabilizovat energetickou soustavu. V uplynulých dnech prošla rozsáhlými opravami na jednom ze dvou soustrojí. Projít si tajemné vodní podzemí může díky virtuální prohlídce i široká veřejnost.
(Celý text)
V Ostravě-Hrabové vzniklo nové odpočinkové místo s mokřady a tůněmi
12. července 2025 10:35
PRAHA (Ekolist) - Unikátní relaxační místo v zeleni vzniklo v Ostravě-Hrabové. Původně neprostupný a v podstatě nepřístupný veřejný prostor se zcela proměnil v odpočinkovou lokalitu s mokřady a tůněmi. Nově zde najdeme mnoho vzdělávacích a herních prvků, díky nimž na místo budou směřovat rodiny s dětmi.
(Celý text)
Projekt Vltava slavná a splavná představí současné i zaniklé památky podél řeky
12. července 2025 01:44
KVILDA (ČTK) - Projekt Vltava slavná a splavná má za cíl představit památky podél řeky, připomenout místa, která zanikla po výstavbě vltavské kaskády, a ukázat důležitost řeky pro hospodářský, kulturní, společenský a přírodní vývoj. Vyvrcholením bude v září otevření stejnojmenné výstavy v Praze. To vše má směřovat k budoucímu zapsání Vltavy mezi evropské kulturní stezky, které vyhlašuje Rada Evropy, řekla generální ředitelka Národního památkového ústavu (NPÚ) Naďa Goryczková. Letos je to také 150 let od prvního uvedení symfonické básně Bedřicha Smetany Vltava.
(Celý text)
Brno přijalo standardy sjednocující vzhled kontejnerů, mají snížit vizuální smog
12. července 2025 01:00
BRNO (ČTK) - Vizuální smog v brněnských ulicích sníží postupná obměna barevných kontejnerů na směsný i tříděný odpad. Nové popelnice jsou tmavé s barevně rozlišeným víkem. Dokument Standard stálých stanovišť nádob na komunální odpad kromě barevnosti stanovuje výšku nebo materiál okolních zástěn i vhodné umístění kontejnerů. Dokument připravený Kanceláří architekta města je závazný pro stanoviště ve vlastnictví města. V dalších případech by měl být doporučením, uvedl náměstek pro životní prostředí Filip Chvátal (KDU-ČSL).
(Celý text)
V ČR roste zájem o hmyzí potraviny. Rozvoj brzdí legislativa i skepse, míní výrobci
12. července 2025 00:50
(ČTK) - Zájem o potraviny s hmyzem mezi Čechy roste, větší rozvoj a prodeje ale brzdí zejména skepse lidí a nastavení legislativy. ČTK to řekli zástupci českých firem Crunchy, Sens Food a WormUP, které vyrábějí a nabízejí hmyzí potraviny. V ČR je aktuálně šest zpracovatelů hmyzu pro potravinářské účely. Potraviny s obsahem hmyzu má ve své stálé nabídce i několik obchodních řetězců a některé z nich plánují rozšíření sortimentu hmyzích potravin.
(Celý text)
V areálu zlínské nemocnice přibývá zeleně, zahradníci však řeší i krádeže
12. července 2025 00:36
ZLÍN (ČTK) - V areálu Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně přibývá zeleně. Areál má rozlohu přibližně 60 000 metrů čtverečních a jsou v něm udržované záhony, trávníky a stromy. Pečuje o ně tým zkušených zahradníků, někdy však také řeší vandalismus nebo dokonce krádeže, sdělila ČTK mluvčí nemocnice Dana Lipovská.
(Celý text)
Vzkaz kanadského páru v lahvi se našel o 13 let později v irské zátoce
12. července 2025 00:23
(ČTK) - Třináct let trvalo putování lahve se vzkazem, který vhodil mladý pár do moře na Bellově ostrově v Newfoundlandu na východním cípu Kanady. Tento týden ho našli dobrovolníci při čištění pláže v irském hrabství Kerry, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)
Kopřivnice připravuje oslavu 50 let přehrady Větřkovice, prosí lidi o fotografie
11. července 2025 20:42
KOPŘIVNICE (ČTK) - Radnice Kopřivnice na Novojičínsku připravuje na září oslavu 50 let existence vodní nádrže Větřkovice. Chce mimo jiné uspořádat výstavu fotografií přehrady, a vyzývá proto lidi, aby jí zaslali snímky ze svých archivů, sdělila mluvčí kopřivnické radnice Lucie Macháčková.
(Celý text)
České Budějovice koupí mobilní protipovodňové zdi a umístí je především podél Malše
11. července 2025 19:49
ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - České Budějovice nakoupí mobilní protipovodňové zdi a umístí je především podél řeky Malše, která městem protéká. Bariéry budou v místech, kde v minulosti při záplavách tvořily zátarasu pískové pytle. ČTK to řekla českobudějovická primátorka Dagmar Škodová Parmová (ODS).
(Celý text)
Pražští lesníci loni více sázeli i káceli. Výskyt kůrovce byl mírně vyšší
11. července 2025 19:48
PRAHA (ČTK) - Pracovníci Lesů hlavního města Prahy (LHMP) loni v metropoli vysázeli 172 072 sazenic, meziročně o 32 078 více. Více i těžili, když z pražských lesů získali 6835 metrů krychlových dřeva, o 1729 více než o rok dříve. Vyplývá to z výroční zprávy městské příspěvkové organizace za loňský rok. Vyšší těžbu způsobilo podle dokumentu zejména rozsáhlejší odstraňování jasanů napadených houbovými patogeny, vyšší výsadba pak byla dána především zalesňováním nových ploch. Oproti předloňsku se mírně zvýšil výskyt kůrovce.
(Celý text)
Chovateli na Nymbursku odebrali kvůli týrání a špatným podmínkám 15 zvířat
11. července 2025 19:22
(ČTK) - Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) zjistili u chovatele v Křinci na Nymbursku týrání zvířat a nevhodné podmínky chovu. Ve spolupráci s obcí s rozšířenou působností (ORP) mu proto odebrali 11 prasat a čtyři kusy skotu. Nedostatky prokázala na začátku července opakovaná kontrola inspektorů ve spolupráci s ORP. Zvířata byla umístěna do předběžné náhradní péče. Případem se zabývá ORP Nymburk a policie, sdělil ČTK mluvčí SVS Petr Vorlíček.
(Celý text)
Pomozte během svých prázdninových výletů mapovat úspěšnost hnízdění čápů
11. července 2025 15:23
PRAHA (Ekolist) - Chystáte se na dovolenou po Česku? Připojte se ke stovkám dobrovolníků a pomozte České společnosti ornitologické (ČSO) s kontrolou hnízd čápů bílých nejen během prázdninových výletů. Mapu čapích hnízd najdete na webu birdlife.cz/capi. Právě nyní nastává období, kdy můžete ornitologům pomoci získat cenná a klíčová data pro vyhodnocení úspěšnosti hnízdní sezony čápů.
(Celý text)
Pomozte během svých prázdninových výletů mapovat úspěšnost hnízdění čápů
11. července 2025 15:23
PRAHA (Ekolist) - Chystáte se na dovolenou po Česku? Připojte se ke stovkám dobrovolníků a pomozte České společnosti ornitologické (ČSO) s kontrolou hnízd čápů bílých nejen během prázdninových výletů. Mapu čapích hnízd najdete na webu birdlife.cz/capi. Právě nyní nastává období, kdy můžete ornitologům pomoci získat cenná a klíčová data pro vyhodnocení úspěšnosti hnízdní sezony čápů.
(Celý text)